REGERING HANDHAAFT BELASTING VERLAGING OP 500 MILLIOEN MILITAIRE ALLIANTIES over rechts naar naar Spoedige conferentie Oostenrijk wordt toegejuicht NEHROE DOET AANVAL OP I V.V.D. gaat eigen weg, niet ziende links of Frans-Amerikaans meningsverschil „Keukenhof bijna op hoogtepunt omzetbelasting zal daling van van Verlaging prijzen tot gevolg moeten hebben Een heel oud ambacht n en i Advies tot winkel sluiting op 30 April en 5 Mei Prof. Mr R. H. Woltjer bij ongeluk gewond ’s-GRAVENHAGE, 22 April. Het oud-lid van de Eerste Kamer, voor zitter van de Onderwijsraad en hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte, aan de Vrije Universiteit van Amsterdam, prof, mr R. H. Wol tjer uit ’s-Gravenhage, is vanmorgen gewond geraakt bij een ongeluk te Wassenaar. Ter hoogte van het dieren park Wassenaar wilde de 76-jarige hoogleraar op een drafje de Rijks- straatweg oversteken, waarbij hij werd gegrepen door een personenauto die juist een voor hem uitrijdende driewielige bestelwagen aan het inha len was. De bestuurder van de perso nenauto trachtte door remmen en uit halen naar links een aanrijding te voorkomen, maar deze poging slaagde niet. Prof. Woltjer werd met een breuk in het linkerbeen en schaafwonden door de Wassenaarse G. G. D. ver voerd naar het ziekenhuis „Bronovo” in Den Haag. Extra-aftrek voor ouden van dage invaliden gaat 1 Juli in Hulp gevraagd voor Volos gerin^S’ 22 April. De Griekse re- land/ zal bi-> regeringen van andere zoet ï?1 hulPorganisaties een ver- vonr Ienen om tenten en dekens v.or,i/e Personen die dakloo£ zijn ge- ep|.:An “Mr <ie aardbevingen in het te In, Van 'olos> aldus werd Vrijdag e athene vernomen. f 100 millioen Begrotingstekort 1955 zal oplopen tot Prof. Oud op partijcongres: Sowjet-troepen zijn reeds begonnen de aftocht voor te bereiden Zowel de communisten als de anti communisten hebben ongelijk’’ V - Verder van de heden Midden-groepen zouden te weinig profijt trekken van gestegen welvaart PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND s Westelijke nota’s in Moskou overhandigd Slotverklaring te vroeg uitgelekt? i ij I DE BILT ZEGT: Iets hogere temperaturen Andere punten. Geen afschaffing Grondbelasting Omzetbelasting. ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3071 2009, (ZIE PAGINA 9) 3. 5. 1. 6. 2. 7. i 1 1 t l I ZATERDAG 23 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord GEEN PARTIJ In de koude oorlog wil India geen partij kiezen. Zowel de communis ten als de anti-communisten hebben echter allebei ongelijk en hun poli tiek leidt tot oorlog. India diende volgens conferentiekringen een re solutie in, waarin een beroep wordt gedaan op alle grote mogendheden te besluiten geen atoom- of water - 1 5 .1 r t r a 8 5 n n n I* r« n n 9 het bijzonder was er vraag naar tex tiel, schoenen, keukenbenódigdhe- den en goedkope horloges. DE BILT, 23 April Veranderlijke bewolking en overwegend droog weer. In de middag over het algemeen iets hogere temperaturen dan gisteren. Zwakke tot matige wind uit Weste lijke richtingen. Hoogwater Zondag 24 April: Vlissingen: 2.43 u. 2.41 m., 15.09 u. 2.49 m. Terneuzen: 3.13 u. 2.55 m., 15.41 u. 2.53 m. Wemeldinge: 4.40 u. 1.80 m., 17.08 u. 1.92 m. Zierikzee. 4.26 u. 1.52 m, 16.56 u. 1.65 m. hun prijzenbeleid er van uit zullen gaan, dat de bedoeling van de maat regel is, dat zij aan de consument ten goede komt. Verder delen de bewindslieden in antwoord op vragen van Kamerleden in het voorlopig verslag nog mee: Vermindering van de grondbelas ting met de daarop geheven opcen ten wordt door de regering niet ur gent geacht. Voorzieningen voor de belasting plichtigen met een wisselend inko men, waarbij zou moeten worden uitgegaan van een gemiddeld inko men over een aantal jaren, kan de In zijn kabinet in Den Haag is Vrijdagochtend aan dr W. Drees, de Neder landse premier, door de directeur van de uitgeverij „De Bezige Bij”, dr W. 3. Schouten, het eerste exemplaar aangeboden van het door deze firma uit gegeven boek „Tien Jaar Vrede”. Tijdens dezelfde bijeenkomst bood dr Drees aan de heer K. B. Staal, voorzitter van de Stichting 19401945 een chequé ter waarde van 10.000,aan. ’s-GRAVENHAGE, 22 April. De de de in LONDEN, 23 April Groot-Brittannië, Frankrijk en de Verenigde Staten hebben de Sowjet-Unie in gelijkluidende nota’s meegedeeld, dat zij gaarne zo spoedig mogelijk zullen deelnemen aan een ministersconferentie ter be ëindiging van de bezetting van Oostenrijk. De betreffende nota’s zijn vandaag in Moskou overhandigd. Voorgesteld wordt, dat de ambassadeurs van de vier landen in Wenen en vertegenwoordigers van Oostenrijk op 2 Mei bijeenkomen om voorbereidende besprekingen te voeren. De nota’s vormen een antwoord op de Sowjet-nota van 19 April, waarin een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken der grote vier en Oostenrijk wordt voorgesteld. BANDOENG, 22 April. De Indiase minister-president, Nehroe, heeft vandaag op de conferentie van Bandoeng zijn eerrte grote rede voering gehouden. Hij deed een heftige aanval op de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie en de Afrikaanse en Aziatische Staten, die hun steun daaraan verlenen. In een hartstochtelijk betoog in de politieke commissie, die zich bezig hield met een bespreking van de wereldvrede, noemde Nehroe de N.A.V.O. „een van de machtigste beschermers van het koloniale systeem”. „Elk militair verdrag draagt bij tot grotere onveiligheid in de wereld”, zo zei hij. Nehroe verklaarde het vreemd te achten, dat afgevaardigden, die tegen het kolonialisme gekant zijn, woorden spreken ten gunste van het Atlantisch Verdrag. Het is een „onduldbare ver nedering” voor elk Aziatisch en Afri kaans land zich te verlagen tot „mee loper van een van beide”, zo voegde hjj daaraan nog toe. Nehroe noemde de militaire verdragen, die de landen een vals beeld van veiligheid voorspie gelen een groot gevaar. Over Formosa zei de premier van India: „Wij moeten ons de ernst van de toestand in de Chinese Zee realiseren, dit tot een oorlog- zou kunnen leiden. Een atoomoorlog zou in een totale on dergang resulteren en het is een her senschim te denken, dat een dergelijke oorlog in de hand kan worden gehou den”. „Het woord „co-existentie” veroor zaakt bij sommigen onrust en verwar ring”, aldus vervolgde Nehroe. „Zijn wij zo bang in vrede te leven?” Hij zei verbaasd te zijn, dat hoewel zelfs de grote mogendheden vreedzaam naast elkaar bestaan niet verwerpen, op deze conferentie er zoveel tegen stand is. DEN HAAG, 22 April Minister Van de Kieft en Staatssecretaris V. d. Berge hebben hun memorie van antwoord aan de Tweede Kamer gezonden in zake het plan tot verlaging der belastingen met in gang van 1 Juli a.s. Zij zijn daarbij tot de volgende conclusies geko men: 1. Het is niet mogelijk uit budgetaire overwegingen verder te gaan dan de voorgestelde belasting verlaging met 500 millioen. (In de Troonrede werd gesproken van 550 millioen gulden)'. 2. Het laat zich aanzien, dat het begrotingstekort op de gewone dienst, dat geraamd was op 10 mil lioen gulden, zal oplopen tot 100 millioen. 3. De bewindslieden streven er naar voor 1956 een begroting in te dienen, die globaal in evenwicht zal zijn. 4. De verlaging van de omzetbelasting op margarine en textiel zal tot gevolg dienen te hebben, dat de prijzen daarvan zullen dalen. De prijsverlaging zal op 1 Juli in werking dienen te treden. Ge schiedt dit niet, dan zullen onmiddellijk maatrege len worden genomen en zal de prijzenbeschikking handelsmarges 1955 van toepassing worden ver klaard. Christelijke Middenstandsbond, Kon. Ned. Middenstandsbond en Kath. Middenstandsbond hebben aansluiting op de aanbevelingen van de Stichting van den Arbeid, hun le den geadviseerd, tot sluiting der Mid- denstandsbedrijven op 30 April en op 5 Mei a.s., tenzij bedrijfstechnische overwegingen daarvoor een onoverko- menlijke hinderpaal zouden vormen. Op 30 April kan sluiting met name van de detailhandelsondernemingen moeilijkheden veroorzaken, omdat de ze dag dit jaar op Zaterdag valt. Aan bevolen wordt als het niet anders kan deze ondernemingen dan toch na 1 of 2 uur te sluiten. Het speciale karakter van de bevrij dingsdag in dit jaar is voor de bon den aanleiding voor hun advies ten aanzien van 5 Mei. Wellicht ten overvloede vragen de bonden tenslotte ook de medewerking van de middenstand voor een waardi ge herdenking der gevallenen op de dag, die aan de bevrjjding voorafgaat. De prognose, waarvan de bewinds lieden bij de belastingverlaging zijn uitgegaan, is nadien bevestigd door ’t Centraal Economisch Plan 1955. Dit Plan heeft hen gesterkt in de opvat ting, dat van enige verruiming van de binnenlandse koopkracht, naast het ef fect, dat de individuele armslag wordt vergroot, op iets langer termijn zich ook uit sociaal-economisch oogpunt ’n gunstig effect kan uitgaan. Er wordt nog eens met nadruk op gewezen, dat de belastingmaatregelen in onverbrekelijk verband staan met de voorgestelde huurverhoging. Daarvan uitgaand wordt betoogd, dat deze huurverhoging eerst groter werd gedacht, dan thans wordt voor gesteld. De inkomsten, die de schat kist bij een flinke huurverhoging zou hebben verkregen, blijven nu ech ter achterwege, reden waarom men bij de belastingverlagingen niet verder is willen gaan dat de thans voorgestelde 1 500 millioen. Voorts worden nog een aantal factoren genoemd, die daarop van invloed zijn geweest en waaruit blijkt, dat de regeringsuitgaven zijn toegenomen, hetgeen heeft geleid tot vergroting van het begrotingstekort voor 1955. de zaak van Ambon niet steeds op de juiste wijze bevorderen. Een temperamentvol man als de heer Gerbrandy ik zie mij, hoe grote achting ik voor hem heb, nochtans verplicht dit uit te spreken be hoort tot hen. Hij meende, dat prof. Gerbrandy met zijn laatste interpel latie in de Kamer de zaak van Am bon geen goed heeft gedaan. Vervolgens belichtte prof. Oud de tegenstelling tussen liberaal en socia list, dat hij vooral geen verschil in waardering noemde tussen de collec tieve en de individuele eigendom. In dit verband kwam de V.V.D.-voorzit ter op tegen het feit, dat naar zijn in-( zicht bij de laatste loonronde alleen de arbeiders hebben geprofiteerd van de gestegen welvaart. Met name hen, die tot de midden-groepen behoren, zijn hier volgens de V.V.D. tekort gedaan. Ook het school- en radio-vraagstuk werden door hem aan de orde gesteld. Hjj zei, dat de liberalen strijden naar een ongedeelde school en een onge deelde radio-omroep. Men wenst dit echter zo te verstaan, dat de gelegen heid moet worden geopend tot het ont wikkelen van iedere bijzondere over- tniging. De verplichte staatsschool wordt evenwel verworpen. Waarom zijn de andere partijen daar zo bang voor, zo vroeg prof. Oud. Hier kan hjj niet anders zien, dan een uiting van de vrees dat eigen aanhangers in aanraking ko men met denkbeelden van anders denkenden. Het is deze vrees, die de bisschoppen er toe heeft gebracht het Mandement uit te geven, zo ver volgde hij. Prof. Oud besloot aldus: „Wij gaan rustig en vol vertrouwen onze gang. Wij zien niet naar links en niet naar rechts. Wij gaan onze weg vooruit. Het oog op de toekomst gericht, voelen wjj ons hecht verbonden bjj het verrichten van onze gemeenschappelijke arbeid”. ■F ■B- SLOTCOMMUNIQUÉ Op een of andere wijze schijnt het Franse persbureau AFP beslag te heb ben gelegd over het vermoedelijke slotcommuniqué, dat reeds zou zijn opgesteld. In de slotverklaring zou worden gezegd, dat de volken van Azië en Afrika zich overeenkomstig de beginselen van de Ver. Naties zich zullen onthouden van het gebruik van geweld of bedreiging met geweld in welke vorm ook. Alle geschillen zullen uitsluitend met vreedzame middelen worden opgelost. Verder zijn de lan den van mening, dat het verbeteren van de levensstandaard der volken ’n noodzakelijkheid is voor het handha ven van de wereldvrede. Daarom werd besloten tot samenwerking op econo misch, sociaal en cultureel gebied. regering niet in overweging nemen, omdat de enkele voordelen niet op wegen tegen de daaraan verbonden ernstige bezwaren. Het fiscale afschrijvingspercentage voor woonhuizen, die niet tot een beroeps- of bedrijfsvermogen beho ren, zal nadat het wetsontwerp in zake de huurverhoging de Staten- Generaal zal zijn gepasseerd, op nieuw door de bewindslieden wor den bekeken. Het tarief van de inkomstenbelas ting voor ongehuwden achten de bewindslieden in zoverre niet juist, omdat voor vele ongehuwden een te grote divergentie bestaat tussen het tarief, dat op hen van toepas- sing is en dat voor gehuwden. De minister en staatssecretaris hebben in de stijging van het sa larispeil gevonden de loonbelasting- tabel van 15.000,door te trek ken tot 21.000,—. Het is de regering niet mogelijk stofwapens te gebruiken en de pro ductie daarvan stop te zetten. In de resolutie wordt voorts de mogend heden verzocht geen proeven meer met deze wapens te nemen en zo doende alle landen te beschermen tegen de onbekende gevolgen van radio-activiteit. Ook wordt aange drongen op een verbod op andere wijze van massa-vernietiging, zoals bacteriologische oorlogvoering. Gemeld wordt nog, dat de afgevaar digden er vandaag niet in zijn geslaagd overeenstemming te bereiken over hun tot dusverre belangrijkste resolutie: de eis tot beëindiging van kolonialisme. Hier staan de communistische en anti communistische landen scherp tegen- over elkaar. WASHINGTON, 22 April. In gezag hebbende kringen in Washington is Vrijdag verklaard, dat „ernstige me ningsverschillen” zijn gerezen tussen Frankrijk en de Ver. Staten over de wijze, waarop de crisis in Zuid-Viet- nam bezworen moet worden. In Amerikaanse ogen is de kwestie- Vietnam bijna net zo ernstig als de kwestie-Formosa, zo verklaarde men. Franse en Amerikaanse diplomaten hebben Vrijdag besprekingen ge voerd om tot een gemeenschappelijk beleid voor Vietnam te komen. Ge neraal Collins, president Eisenho wers speciale afgezant in Zuid-Viet- nam, heeft de president Vrijdag in lichtingen uit de eerste hand over de crisis in Saigon verstrekt. Volgens genoemde kringen heerst er een „aanzienlijke verwarring”. De geschillen zijn voortgekomen uit het Amerikaanse standpunt, dat de op standige politiek-religieuze secten in Zuid-Vietnam niet de gelegenheid mogen krijgen „zich met de wapens in de vuist een plaats in de regering te veroveren”. 5. De voorziening voor bejaarden en invaliden (be staande uit een extra aftrek en het inkomen van 624,— per jaar) zal op 1 Juli 1955 in werking treden. Voor 1955 kan dus een bedrag van 312,— worden afgetrokken. De Westerse mogendheden juichen de mogelijkheid van een spoedige tot standkoming van een pact toe en zijn van mening, dat de ministers van Bui tenlandse Zaken zo spoedig mogelijk na de beëindiging van de voorberei dende besprekingen bijeen dienen te komen om het staatsverdrag te teke nen. Sowjet-militairen in Oostenrijk zijn reeds begonnen met het treffen van voorbereidingen voor hun af tocht, aldus werd Vrijdag vernomen van inwoners van de Sowjet-zóne in Oostenrijk. Vrouwen van officieren te Melk werd aangezegd, dat zij tegen 31 Mei klaar moeten zijn voor vertrek. Ve len van hen zijn slechts korte tijd geleden aangekomen. Soldaten, die reeds samengetrokken waren voor voorj aarsoefeningen, werden terug gezonden naar hun garnizoenen. Winkeliers te Baden, de plaats waar het Sowjet-hoofdkwartier is geves tigd, maakten melding van een gro te kooplust onder de militairen. In Indien aan de verwachtingen van de regering, dat de verlaging van de om zetbelasting bij textielgoederen en margarine geheel in de fabrikanten- Prijs zal doorwerken, niet zou worden voldaan, zal niet worden geaarzeld de nodige maatregelen te nemen. Zowel ten aanzien van de handel in textiel- Soederen als die van margarine, zal de fnjzenbeschikking Handelsmarges 1915 bewerken, dat de door de indu strie door te geven verlaging aan om zetbelasting geheel in de consumenten prijs tot uitdruking komt. Ten aanzien van gas en electrici- teit zal de regering er eveneens naar streven, dat de verlaagde belasting druk aan de consument ten goede komt. Alhoewel haar ter zake geen d'rec.e middelen ten dienste staan, wordt er aan herinnerd, dat vele gas en electriciteitsbedrijven worden ge ëxploiteerd door gemeente of pro vincie. De regering is van mening, aat de desbetreffende besturen bij schatting waren Vrijdag nog '’2.C23 van de 65.000 in- van Volos dakloos. ‘ls legerautoriteiten werd aardschokken 35 procent gebouwen volkomen vernield procent onbewoonbaar. moet aan nog 20 prcent gebouwen herstelwerkzaam- worden verricht. LISSE, 22 April. De „Keukenhof” heeft nu bijna haar hoogtepunt be reikt. Er staan grote hoeveelheden narcissen, de hyacinthen bloeien en tussen dat alles vindt men de onge ëvenaarde kleuren van de tulipa’s. In de kassen moest Vrijdagmiddag weer een een-richtingsverkeer worden in gesteld. In deze kassen heeft op het ogenblik 40 procent van de tulpen zijn volle wasdom bereikt. Men kan er nu tulpen zien, waarvan de bloemdekbla- den tien tot twintig centimeter lang zijn. en B1’itse autoriteiten al r« ‘dt?ellandse-Zeegebied hebben national aangeboden en het inter een 50de Kruis te Genève zendt bert TJ.20ndere vertegenwoordiger, Ro- stellpn SSOt’ die een onderzoek zal in streek naar de behoeften van de Naar c «ngevee/40.000 "oners v Volgen. door de de ,inff „Zeeuwsen Giro 274289. gj voor adveri. enz 2970), wren: Vlissingen: Nieuwstr. 326; Middelburg: Korte detr 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- *euzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: wrhaan Be Cointre N.V., Oosterbaan aan de wens de verhoging van de belastingvrije minima voor de Ver mogensbelasting reeds in 1955 in werking te doen treden. De be windslieden zijn van oordeel, dat de verhoging van de leeftijdsgrens van 60 op 65 jaar met betrekking tot de bijzondere vrijstelling ten be- hoeve van bejaarden en invaliden M uit een oogpunt van coördinatie tussen de Vermogens- en Inkom- stenbelasting gewenst is. HAARLEM, 22 April Prof, mr P. J. Oud, voorzitter van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, heeft in zijn jaarrede, die hij hedenavond te Haarlem op het congres van de partij heeft gehouden de binnen- en buiten landse politiek van de na-öorlogse jaren aan een critische beschouwing on derworpen. Hij zei dankbaar te zijn voor ai hetgeen er in ons land na de bevrijding is geschied, maar daartegenover staat zijn diepe teleurstelling .over de breuk, die zich in het oude Koninkrijk heeft voltrokken door de afscheiding van Indonesië. Deze teleurstelling is nog groter geworden, om dat uit het Koninkrijk nieuwe stijl is gebleken hoe anders de zaken hadden kunnen lopen. Vervolgens herinnerde prof. Oud aan het feit, dat het heden (Zaterdag) vijf jaar geleden zal zijn dat de Repu bliek der Zuid-Molukken is gesticht. Men mag die uitroeping een revo- lutionnaire daad noemen, aldus de V.V.D.-voorzitter, maar daarmee is zij niet veroordeeld. Sedert vijf jaar woedt nu op Ambon de vrijheidsstrijd en het blijft volgens hen de plicht van Nederland, waar mogelijk, de recht vaardige zaak te steunen, wil men hier resultaten bereiken. De Zuid-Molukken, aldus prof. Oud, hebben vele vrienden in Ne derland, doch er zijn er onder hen, die met al hun goede bedoelingen Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1