Nieuw type zich Herv. Kerk denkt er niet aan en Te veel te weinig melk en ïladiv (fJvengi U Honderdduizend Bijbel-ballons drijven over het KLEINE ALETHEA BELL HAD EEN S“P“- Constellate VREEMDE VERJAARDAG ijzeren gordijn Oorkondenboek van Holland Zeeland tegen de Chr. organisaties te richten k 15 PUZZLE G.H. -jongeren ■te T de I.C.C.C, VANDAAG EENS KLEINE TROOST VOOR EENZAME ENGELSE MOEDER NAAR VADERS GRAF.,,. Federatiedag Moeizaam werk van dr A. C. F. Koch ’s-GRAVENHAGE, 21 April. Gedegen referaten „aan de tafels der wisselaren” E wi pagina 7 ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 22 April 1955 Nieuwe uitgave O Evangelisatie Goedennacht Bevestiging en intrede cand. Oegema te Lewedorp GOES, 21 April. Pe intrede van can- didaat S. Oegema in de Geref. Kerk van Lewedorp is bepaald op Zondag 8 Mei in de middagdienst. In de morgendienst zal hij bevestigd worden door ds G. S. Oegama te Zutfen. ggiW onder de communisten Kruissnelheid 560 km per uur Ds Landman over Herderlijk Schrijven Grote actie van Gelijkheid Oplossing vorige puzzle Horizontaal: 1. mirabel; 6. sen; 7. eik; in et®s; 12- echt; 14. stee; 15. ra; 17. en; 18 28°brul’ eend’ 22' beurs; 24’ toe: 26> lol; I tl In Denemarken is tengevolge 6 w Ingezonden Mededeling (adv.) en, er» ap- iel, 144. 2. inch; 3. aar; 4. eest; 8. kwendel; 10. etage; 11. 19. ober; 21. Esla; ot- 17. ar- m- 04, 7.00 muz. K st- st-» st ap- no- lel» 144. 19.00 Nieuws. 19.10 „Lichtbaken”, l en liturg. kaL -20.30 gewone man. Slaapt U slecht door rheumatiek, spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen, neemt dan Togal. Verdrijft in al die gevallen snel en afdoende die pijnen en U slaapt heerlijk. Togal baat! Zuivert door de nieren en is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95 86’ ud 'el. UTRECHT, 21 April. De Federatie van Christelijk-Historische Jongerengroe pen in Nederland zal op Zaterdag, 30 April a.s., haar algemene vergadering houden in het gebouw voor K. en W., ver- Mariaplaats, te Utrecht. Op deze vergadering komen ook en kele belangrijke voorstellen aan de orde. Zo wil het Dag. Bestuur der Fe deratie er bij het Hoofdbestuur der CHU op aandringen om de totstandko ming te bevorderen van een politiek gesprekcentrum voor alle Protestantse Christenen in Nederland. Een ander voorstel van het D. B. vraagt de overweging van maatrege len, die eendracht in de Christelijk- Historische pers kunnen bevorderen. Zowel de CH Jongerengroep van Amersfoort als die van Leiden stellen, dat de CH-beginselen te weinig concreet en eensgezind naar voren worden ge bracht. De jongeren spreken hun vreugde uit over de totstandkoming van de De Savornin Lohman-stichting, het nieuwe studiecentrum der CHU. Maar het uitge ven van een wetenschappelijk tijdschrift door deze stichting neemt de bezorgdheid van de jongeren over de geringe gede tailleerdheid van de verschillende pro- grama's der CHU niet weg. Zorg voor een kernachtig partijstandpunt, zo vragen de ze Jongerengroepen, en geeft steeds weer van de CH-beginselen een actuele inter pretatie, die de jongeren aanspreekt! In de middagvergadering spreekt Prof, dr H. C. van Beusekom te 's-Gravenhage over het actuele vraagstuk van het wo ningbouwbeleid. Onder voorzitterschap van mr J. W. van Gelder te Nieuwer- Amstel zal een Jongerenforum optreden. In Denemarken is tengevolge van het conflict in de landbouw in de steden practisch geen melk verkrijg baar. Alleen voor ziekenhuizen en ba bies is met grote moeite de voorzie ning vai» dit kostbare vocht nog gaan- Dr A. C. F. Koch, archivaris en bibliothecaris van de stad Deventer, is sedert 1952 werkzaam aan een nieuwe uitgave van het oorkonden- boek van Holland en Zeeland tot het einde van het Hollandse Huis (1299). De eerste uitgave van dit werk kwam in 1866 uit. Zeven jaar later verscheen een tweede deel. 75 Britse oorlogsweesjes en halfwezen kwamen in ons land om de graven van hun in Nederland gevallen vaders te bezoeken. Onder hen bevond zich ook Alethea Bell, die haar bosje tulpen hij één van de zovele graven legde...... AMSTERDAM, 21 April. - Nog dit Jaar zullen een honderd duizend met waterstof gevulde luchtballons in West-Duitsland worden opgelaten, die het lucht ruim zullen kiezen over het ijze ren gordijn, voorzien van ge drukte Bijbelgedeelten en trac- taten in de talen van landen in Oost-Europa. De Amerikaanse evangelist Billy J. Hargls uit Tuisa (Oklahoma) deed op doorreis naar een geheime plaats waar de ballons zullen worden op gelaten In West-Dultsland, Neder land aan, waar h(j wat heeft ver teld over deze actie. Hij was ver gezeld van een lid van de „Bijbel Ballon Commissie”, dr E. F. Web ber uit Oklahoma City. Dit Is de derde reis van dr Hargis naar West-Duitsland, waar hij het de niet-theologcn aan. Ds Landman zag in het feit, dat de verschijning van het bekende Herderlijk Schrijven nodig was een aanwijzing, dat de pro testantse kerken hun dienende taak tegenover de samenleving niet hebben verstaan, doch zich te veel met inter ne moeilijkheden bezig hielden. Intus sen voltrekt zich een bloedloze revo lutie, die de mogelijkheid opent, dat de kerk niet meer in relatie zal kun nen treden met het gehele Nederland se volk om haar roeping te vervullen. Het mandement is het bewijs, dat in de R.K. Kerk een halt wordt toegeroepen aan het streven om het meer te zoeken in geestelijke kracht en minder in het ver krijgen van uitwendige macht. Ook in het Prot. Chr. volksdeel is echter een zelfde tendenz tot isolering in eigen le vens- en werkverbanden merkbaar. Op steeds meer terreinen van het maatschap pelijk leven zien we een splitsing in een aantal naar levensbeschouwing verdeel de organisaties, die dan federatief samen werken en als federatie het Nederlandse volk heten te vertegenwoordigen. Alles moet dan in dit starre kader worden ge wrongen. Het herderlijk schrijven heeft wel be wezen, dat de Ned. Hervormde Kerk er niet aan denkt om zich tegen de Chr. or ganisaties als zodanig te richten, zo zeide ds Landsman. Ons dilemma is echter, dat de „doororganisatie” der gereformeerde belijders het de kerk ónmogelijk maken kan om de samenleving als zodanig te stellen voor het gebod en de waarheid Gods. Ds Landsman gaf enkele wegen aan om uit dit dilemma te komen. UITWEG. In de eerste plaats moet worden ge waakt tegen de uitholling van de functie der overheid. Wjj mogen een vergaande delegatie van overheidsbevoegdheden aan levensbeschouwelijke organisaties niet bevorderen. De overheid als zodanig is dienaresse Gods. Vervolgens heeft de kerk te werken aan een re-integratie van onze samenleving door Christenen uit de verschillende verbanden en deze verban den zelf samen te brengen, het groepsiso- lement hierbij te doorbreken en een ruimte te scheppen waar de stem van de kerk gehoord kan worden. Ook een uit bouw van de parstorale, diaconale en praeventief-maatschappelijke arbeid der kerk is nodig. Het belangrijkste maar ook het moei- lijkste werk zal echter zijn om te bevor deren, dat de kerken der reformatie tot meer eenheid van denken en handelen komen over de verhouding kerk, over heid en volk. Het interkerkelöke gesprek heeft zich te veel rond kerkhistorische en dogmatische en te weinig rond deze onderwerpen bewogen, zo besloot ds Landsman. de mensen, waar kinderen waren, die zij niet kon verstaan. Misschien heeft zij vóór het slapengaan wel even ge huild, omdat zij zo naar haar moeder verlangde. de familie waarin de man ontbrak. Het was een moeilijke keus, maar we slaagden toch en ze zullen blij zijn als Alethea gaat uitpakken. En ze zullen luisteren als zij gaat vertellen van haar grote tocht over zee, van de bloemenpracht op „Keu kenhof’ (waar zij Dinsdag was), van haar reis met het vliegtuig en met treinen en bussen door het vreemde land, waar iedereen zo vriendelijk tegen haar was en waar zij zoveel gekregen heeft. ZATERDAG 23 APRIL. HILVERSUM I (402 m.) KRO: Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde 7.45 Morgengebed en. liturg, kal. 8.00 Nws. weerber. en Kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Ronde van Nederland. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gr. 13.30 Ronde van Nederland. 13.40 Gram. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Gr. 15.10 Kroniek v. Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfare ork. 16.00 De schoonheid Over geheel West Europa tot achter het ijzeren gordijn bevinden zich de stukken, die in de nieuwe publicatie moesten worden opgenomen. Vaak zijn de originele acten niet meer be waard gebleven en dat levert veel moeilijkheden op, aangezien de tekst gereconstrueerd moet worden uit af schriften. Een andere moeilijkheid is, dat een aantal stukken in vervalste vorm voorkomt. ’s-GRAVENHAGE, 20 April.- De Lockheed vliegtuigfabriek heeft be kend gemaakt, dat hij 24 Super Con stellations van het nieuwe type L- 1649a aan Howard Hughes voor „Trans World Airlines” (T.W.A.) heeft ver kocht. De nieuwe toestellen, die zul len worden afgeleverd in het voor jaar van 1957, zijn uitgerust met het nieuwste type „Turbo-Compound” motoren. Zij zullen grotendeels gelijk zijn aan de 20 L 1049g „Super Con stellations”, die op het ogenblik wor den afgeleverd, maar zij zullen een nieuw type vleugel hebben, speciaal ontworpen voor hoge snelheid en lage weerstand. Het nieuwe type zal een reikwijdte ■van 10.400 km. hebben en een maxi mumsnelheid van ca. 640 km per uur. De maximale kruissnelheid zal 560 km per uur bedragen. Met betalende lading zal het zonder tussenlanding van Parijs naar New York kunnen vliegen. toezicht heeft op het oplaten van de ballons met Bijbelgedeelten, bestemd voor Rusland, Tsjechoslowakije en Polen. Deze actie wordt uitgevoerd onder auspiciën van de Internatio nale Raad van Christelijke Kerken (I.C.C.C.), waarvan het secretariaat is gevestigd In Amsterdam. De geuite kritiek op de actie van de I.C.C.C. door het Nederlands Bij belgenootschap en de Wereldraad van Kerken, als zouden de onder drukte gelovigen in de communisti sche landen nog een zekere vrijheid van godsdienst genieten, noemde dr Hargls onwaar. „De enige religieuze leiders die thans achter het ijzeren gordjjn nog optreden, zjjn rode speel poppen, knechten van Moskou”. De Zo vond dr Koch in Parijs belang rijke originele stukken, die reeds als verloren waren opgegeven. Ook ont dekte hij daar één van de oudste oor konden betreffende Walcheren en ge gevens over een onbekend privilege in Zeeland. (Van één onzer medewerkers) NIJMEGEN, 20 April. Jongstleden Zaterdag 16 April was Alethea Bell precies 10 jaar. Niets bijzonders, zult u zeggen, er waren die dag duizenden kinderen jarig. Maar die kleine Alethea vierde haar verjaar dag ver van huis: het Engelse meiske uit Guisborough vloog die dag overzee naar Amsterdam en reisde vandaar in een autobus nog verder, helemaal naar Nijmegen. En twee dagen later stond zij bij een smal graf in het Limburgse land. Een graf met een opstaande steen, waarin een naam gebeiteld staat. Een haar vertrouwde naam: A. BELL. En een datum met een kruis: 24th October 1944. rapporten die men uit die landen heeft ontvangen, spreken slechts van ongekende geloofsvervolgingen en onderdrukking, aldus dr Hargls. De actie met de 100.000 ballons en de half millloen bijbelgedeelten zal volgende week beginnen en. zal vier a vijf maanden In beslag nemen al vorens ze is voltooid. Dr Webber vertelde by zijn bezoek aan Amsterdam, dat naar zjjn over tuiging door deze acties de belang stelling voor het geloof In de lan den achter het ijzeren gordjjn toe neemt. „Duizenden gelovigen in de Verenigde Staten, die de ballonac- tie financieel steunen, bidden dage lijks voor het succes van deze grote onderneming en wij roepen alle ge lovigen uit andere landen op, om Gods zegen af te smeken over deze poging om het Evangelie te bren gen aan de medemensen achter het ijzeren gordjjn”, aldus dr Webber. (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 21 April. Het bronzen Mercuriusbeeld in de Utrecht se Handelsbeurs, dat altijd neerblikt op het gewoel rond koop en ver koop, aanschouwde gedurende de eerste dagen van deze week een een geheel ander beeld. Der traditie getrouw had de Ned. Hervormde Predikantenvereniging dit gebouw weer uitgekozen voor haar jaarlijkse conferentie en zo schaarden honderden geestelijke leidslieden des volks zich rond de tafels der wisselaren om hier geestelijke zaken af te doen. Zoals we reeds meldden opende de praeses synodi ds H. J. F. Wesseldijk de bijeenkomst en hield ds W. Barnard (Guillaume van der Graft) uit, Amsterdam de „domineespreek". Onder de referaten sprak dat van ds F. H. Landman over; „De Ned; Hervormde Kerk en de gestalte van onze samenleving” wel het meest ook van het Gregoriaans. 16.30 Ronde van I Nederland. 16.40 Voor de jeugd. 17.10 Ge- mengd koor. 17.30 Voor de jeugd. 18.10 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. i 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Lichte muz. r caus. 19.30 Avondgebed i 19.45 Intern. Lichte muziekweek. Gram. 20.40 Act. 20.55 De t 21.00 Gevar. progr. 23.00 Nieuws. 23.15 l Nieuws in Esperanto. 23.22-24.00 Gram. HILVERSUM n (298 m.) VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrikken”, caus. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld”, caus. 10.05 Morgenwij ding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in da continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb.me- dedelingen. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Int. lichte muziekweek. 15.10 „Even tijd voor veiligheid”, caus. 15.25 Kamermuz. 15.45 „Van de wieg tot het graf”, caus. 16.00 Kamerork. en solist. 16.45 Act. 17.15 Dansmuz. 17.40 Nieuws en comm. 18.00 Int. lichte muziekweek. 18.45 Regerings- uitz.: „Atlantisch allerlei”. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout”, caus. 19.40 „De Bijbel is een moeilijk boek”, caus. 19.55 „Deze week”, caus. VARA: 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Int. lichte muziekweek. 23.00 „De Odeonmoor- den”, hoorspel. 23.35-24.00 Gram. TELEVISIE-PROGRAMMA’S VARA; 20.15 Act. en weerber. 20.30 De zingende Stift”. 20.35 „Zo zijn onze ma nieren”, T.V.-spel. 21.00 Film. 21.20 Pauze. 21.30 „Een avond in Saint Germain des Prés”. BRUSSEL (324 m.) 11.45 Gram. 12.15 Amus. muz. 13.00 Nieuws. 13.15 en 15.00 Gram. 15.45 Accordeonduo. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonduo. 16.30 Gram. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.20 Liturg, gezan gen. 17.30 Orgelspel. 17.50 Koorconc. 18.10 Orgelspel. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Gram. 20.00 Gevar. muz. 21.30 Operettemuz. 22.15 Nieuws. de te houden. Op het platteland is de situatie heel anders....: Daar moet de melk óf weggegooid worden, óf, zoals hier, aan de beesten worden gevoerd Tracht te bewijzen dat: TEEN -j- REE -j- RIF NICHT GIL 4- IN BIG NEEN LAVA - GEUS 4- IN GEIT h?°»r de woor<^en voor en achter de ge- ■Jntekens te verenigen tot 4 woorden an dezelfde betekenis. Verticaal: 1. Me; k; 6. sterlet; C. «ter; 13. CAO; 15. een; 23, ud; 25. Ob; 27. óp. Die dag is trooper A. Bell, nog maar 28 jaren oud, gesneuveld in het voor hem vreemde land, dat hij met zijn makkers kwam bevrijden van het bruut geweld. Zijn vrouw in het ver re Engeland verwachtte toen haar eerste kindje maar soldaat Bell heeft het nooit gezien. Zes maanden later werd zijn dochtertje geboren. Nu, ruim tien jaren later, staat zijn kind hier op een zonovergoten April dag bij zijn graf op het kerkhof in Nederweert. En zij knielt op het war me gras en zij eert haar vader, die zij nooit gekend heeft, met een kleine krans van klaprozen. „Goodbye, daddy”, fluistert zij en legt een bosje tulpen bij de steen. Arme kleine Alethea, jij zult zon der je daddy door het leven moeten gaan. Jouw vader viel voor ons, toen jij nog niet geboren was. Wat kunnen wij nu voor jou doen? Niet veel. Alleen maar ’n beetje liefde geven. Aan jou en aan je eenzame moeder, die wij niet eens kennen en die ons niet kent, maar met wie wij ons toch verbonden voelen door het offer dat jouw vader eens bracht voor ons. En we kunnen onze God bidden voor jou en voor je moeder, Alethea, want nu je aardse vader is weggenomen, kan alleen de Hemel se Vader je helpen in het leven. EERSTE JEUGDPELGRIMAGE Alethea Bell is één van de 75 Britse oorlogsweesjes en -halfwezen, die door de goede zorgen van het Ned. Oorlogs- graven Comité (in samenwerking met de oudstrijders-organisatie The British Legion) deze week de graven van hun in Nederland gevallen vaders moch ten bezoeken. In vorige jaren waren reeds de vrouwen, de vaders en de moeders der gesneuvelden hier ge weest (en zij blijven nog steeds ko men), maar nu waren het voor het eerst de kinderen. Onze Alethea was de jongste van de jeugdpelgrimage, de oudste was 16 jaar. Een Engels en een Nederlands vliegtuig (symbool van verbondenheid tussen bevrijders en bevrijden) droe gen deze meisjes en jongens overzee en in Nijmegen wachtte hen de grote „familie Goedhart”? Elk jaar geven de Nijmegenaren de groepen volwassen pelgrims met vreugde gratis onder dak en wat méér is: vriendschap, lief de, hartelijkheid. En altijd is het aan bod groot genoeg, maar voor het lo gies der kinderen moesten honderden aanbiedingen afgewezen worden de animo was overstelpend groot! Bij aankomst in de oude Keizerstad legden zij een krans bij het grote Jan van Hoofmonument aan de Waalbrug Engelse kinderen eerden in hem alle Nederlandse verzetsstrijders die vielen voor de vrijheid. En na de of ficiële ontvangst op het stadhuis ston den de pleegvaders en -moeders klaar om hun 'ogeetjes af te halen en thuis te brengen. Alethea Bell, de jarige, droeg legen een grote bos tulpen met een lint in de Nederlandse kleuren mee, maar na de avondboterham ging zij gauw onder de wol. Het was een vreemde verjaardag geweest, ver van huis en in een vreemd land, bij vreem- Deze werken van de hand van mr L. Ph. C. van den Bergh, waren her uitgaven van een gedeelte van het oorkondenboek, dat Frans van Mie ris in de 18e eeuw had samengesteld. Daar het werk niet vrij te pleiten was van een gebrek' aan critische zin en bovendien onvolledig was, besloot Ja mes de Fremery een uitvoerig supple ment te maken, dat in 1901 na diens dood' verscheen. Door dit alles verloor het oorkondenboek aan overzichtelijk heid. Bovendien waren de werken in de loop van de jaren sterk verouderd: er waren namelijk sindsdien door Henri Obreen, een Belgische Neder lander, vele onuitgegeven stukken ontdekt. Obreen kreeg daarom de op dracht een geheel nieuw oorkonden boek uit te geven. Hij beleefde echter slechts de uitgave van één der vijf tien afleveringen, die het nieuwe oor kondenboek bevatten zou. Na diens dood in 1938 werd dr C. D. J. Brandt, thans hoogleraar te Utrecht, belast met de voortzetting van het door Obreen begonnen werk. De oorlog on derbrak evenwel ieder verder onder zoek. In 1952 kreeg dr Koch de op dracht het oorkondenboek uit te ge ven en dank zij het subsidie van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek kon hij direct met deze arbeid beginnen. De bedoeling is alle oorkonden tot en met het jaar 1929 uit het gebied, dat vóór 1300 ressorteerde onder de Graaf van Holland, uit te geven. Dit betreft in grote lijnen de provincies Zeeland, Noord- en Zuid-Holland. De editie zal ongeveer 2300 nummers omvatten. Het benodigde materiaal bevindt zich in hoofdzaak in archieven, zowel hier te lande als in het buitenland. HAAR VADERS GRAF ’s Zondags waren er voor de kinde ren gemeenschappelijke kerkdiensten en later een korte ontroerende her denkingsdienst op het Britse oorlogs- kerkhof „Jonkerbos” te Nijmegen, waar 1500 militairen in vrede rus ten. Maar Maandag zwierven de klei ne pelgrims onder geleide van één van hun „pleegouders” uit over heel Nederland, naar Amsterdam en naar Lemmer, naar Bergen op Zoom en naar Brunssum en naar zoveel andere steden en dorpen waar boven begraaf plaatsen de Britse vlag waait. De dap pere doden liggen overal.... Met onze Alethea gingen we naar Nederweert op de grens van Bra bant en Limburg. 363 Engelse strij ders liggen hier begraven, ver van hun vaderland, maar niet vergeten. 363 namen op stenen, 363 open plaatsen in gezinnen, waarin vader nooit terugkeert. En zo zijn er dui zenden, tienduizenden, millioenen. Engelsen, Amerikanen, Canadezen, Polen en zoveel meer nationalitei ten. Hier staat nu één van die kleinen bij de steen, waaronder vaders lichaam rust. Met haar kinderlijke onbevangenheid schikt zij rustig de tulpen in een vaas en leest wat moe der in de steen heeft laten beitelen: „God took him from those who loved him most” God nam hem weg van die hem ’t meest beminden. TERUG Toen zijn we weer stil weggegaan van de dode. Terug naar Nijmegen, terug naar het leven. En we hebben daar samen wat cadeautjes gekocht voor thuis, voor moeder en grootmoe der, twee tante’s en een nichtje. Voor |m

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7