de loupe Piet sloeg ambtenaar van huisvesting tegen de grond Onderscheidingen voor autoriteiten uit de West ONS GELOOF EN DE H- EN KOBALT-BOM N“ en kinderen leefden Man, van Nieuwe Franse Proef mobilisatie in de V.S. vrouw en maandenlang gescheiden postzegels Broodbloem (voorlopig) niet duurder Loonpolitiek staking en v en Week voor wielrijders bromfietsers koninklijk Paar Mei naar Amsterdam KOMT ALLEN A.S. ZATERDAG naiir ch- HoHtKHsthulltH in Den Hang! Bescheiden groei van Chr.Middenstandbond Banket en koekjes wel Waardering voor het vele en goede werk ’s-GRAVENHAGE, 21 April. Tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw zijn benoemd mr dr R. H. Pos, gewezen voorzitter van de Surinaamse delegatie en mr dr M. F. Da Costa Go mez, gewezen voorzitter der Antilliaan se delegatie der R.T.C. met West-Indië. Voorts de heer W. R. Plantz, gewezen lid van de Regeringsraad der Ned. An tillen. Tot Officier Oranje Nassau wer den benoemd twee gewezen leden van de regeringsraad der Ned. Antillen, nJ. de heren F. J. Eman en F. H. M. Kar- ner. ZEEUWSCH DAGBLAD 22 April 1955 pagina 3 Deurwaarder zette gezin op straat Ond«r Eis: f 30.— boete Onbewoonbaar L Kunnen we er niet eens over praten? Einde der ellende Aanvang: balf vier - Toegang vrij nationale betoging ambon KOMT VRIJ als U komt! Op straat Heel Nederland in spanning op Bevrijdingsdag Voedseldroppings op de middag van de vijfde Mei Voedselpaketten, sigaretten en prijzen voor vlugge vinders in de provincies Gaullisten verloren zetels Vrijdag - Ingezonden Mededeling (adv.) vroeg aan (Van. onze §-redacteur) falen I Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 5.27 u., onder 19.52 u. Maan op 5.26 u., onder 21.47 u. Binnen een uur na het alarm meldden de elf staten dat de eenheden present waren. Waardevolle dingen zijn daar er de nadruk op, dat dit laatste, het werk in de V.N., thans, na het tot stand komen van het statuut, één der belang rijkste taken Is geworden van de part ners in het nieuwe rijksverband. De bui tenwereld moet ervan worden overtuigd, dat het statuut aan de Kijksdelen een reële gelijkwaardigheid verschaft. Als spr als Surinamer het over de toekomst heeft, heeft hij in de eerste plaats de economische ontwikkeling van Surina me in de gedachten. Welnu, hij hoopt over enige jaren getuige te kunnen zijn van het ogenblik, waarop wat dit be treft, kan worden gezegd, dat alle moei lijkheden zijn overwonnen, gelijk dit in dertijd na grote moeilijkheden kon wor den getuigd van de staatkundige ver houdingen tussen de rijksdelen. Mr Pos gewaagde met dankbaarheid van de steun, welke de Surinaamse de legatie tijdens de R.T.C. heeft gehad van de leider der Antilliaanse delegatie, mr Da Costa Gomez. Later op de morgen werd de onder scheiding voor de heer Plantz op gelijke wijze aan de heer Plantz uitgereikt. In Londen zijn Donderdag de dag bladen weer verschenen na een onder breking van vier weken als gevolg van een staking van onderhoudsperso neel. Drie Londense avondbladen, met een gezamenlijke oplage van 3.300.000 exemplaren de Evening News”, „Evening Standard” en de „Star”, had den slechts nieuws voor hun lezers. Zjj maakten n.l. bekend, dat deze bladen in het vervolg twee pence zullen kos ten in plaats van anderhalf. In September werd ze op een avond vanuit het tehuis naar een ziekenhuis vervoerd. Een week la ter keerde ze met haar baby er in terug. „Hebben ze in die tijd geld over kunnen sparen?” vroeg een raadsheer van het hof vanochtend. „Nee” zei Piet, „Ik moest voor me zelf en mijn vrouw ieder 15,per week aan „Hulp voor onbehuisden” betalen en dan kwam natuurlijk ieder kopje thee en ieder kopje koffie in de stad, dat ik ’s avonds met mijn vrouw dronk om haar te ontmoeten, voor mijn rekening”. Ook de geneesheer van het her stellingsoord heeft zich met dringende brieven tot het C.B.H. in Amsterdam gericht. „Deze man moet een woning hebben”, schreef hij „indien men hem tenminste wil genezen”. „En zo heeft hij 1% maand geleden tenslotte een kleine en bescheiden woning in de Von Zesenstraat in Oost toegewezen gekregen”, vervolgde mr Van der Does. „Ik hoop, dat dit gezin daar lang en gelukkig mag leven”. Piet, zijn vrouw en twee kinderen zijn „allang tevreden”, al is er geen stookgelegenheid in de huiskamer van het oude perceel. Hij heeft een petro leum-radiator op afbetaling gekocht en zegt, dat hij de winter daarmee wel doorkomt. 21 April. H. der w50Iïmgin en K- H- de Prins toen Z bebben het voorne- denkinl o£ficlele Plechtigheid ter her- beid £nan tien jaar herwonnen vrij- 17.30 tot 1» 5 Mei’ ’s middags van te ArnwJj 0 uur m de Nieuwe Kerk wonen dam Wordt gehouden, bij te outem0rg^kheid bestaat- WASHINGTON, 21 April. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteren voor het eerst in de Ame rikaanse geschiedenis de nationale gar de opgeroepen voor een proefmobilisa- tle. Alle leden van de nationale garde kregen opdracht zich gisteravond op een bepaalde tijd op hun verschillende posten te melden. De meldingstijden va- Het is ten aanzien van deze kwestie, dat de Amsterdamse staking ons iets heeft te zeggen. Bij deze staking bleek namelijk, dat met name in de socialis tische, maar ook in de andere bonafide werknemersorganisaties een belangrij ks afstand tussen leiding en leden is ontstaan. Zodanig, dat de leden tot hun schade de duidelijke waarschu wingen en wachtwoorden van hun lei ding zonder meer in vele gevallen in de wind sloegen. Dit is een ernstig verschijnsel, dat zich overigens op tal van levensterrei nen in steeds toenemende mate open baart. Zowel in de politieke en de cul turele als in de maatschappelijke or ganisaties. Dit verschijnsel hangt m het alge meen gesproken onder meer samen met het nog immer ingewikkel der worden van het maatschappelijke en politieke leven. En met het feit, dat de besluitvorming op steeds „hoger ni veau” en daarmede voor en in grotere eenheden plaatsvindt. Met als eerste gevolg, dat het „gewone” lid een nare, betekenisvolle term! verder en verder komt af te staan van het te nemen besluit, hetwelk bovendien in toenemende mate moeilijk te begrijpen voor hem wordt. op de aandacht, wordf gevraagd voor de wittebroodactie met de vlaggetjes van 25 cent, van het Nederlandse Bakkercomité ten bate van het Rode Kruis en de Stichting 19401945. De toestellen van de Rijksluchtvaart school zullen in groepen van vier op enkele plaatsen de droppings ver richten, daarna zich nabij Lopik ver enigen en in gesloten formatie de laatste parachutes uitwerpen. De voedselpakketten met de grote wit te parachutes en de bevrijdingswim- pel bevatten een wit broodje, een rol blikjes vleeswaren, 1 rol biscuits, pakjes koffie, thee, kaas, 1 doosje sigaretten en een blikje cacao als mede twee repen chocolade. Boven de elf droppingsplaatsen die tij dens de radio-uitzending van 14 tot 16 uur worden bekend gemaakt zullen drie van deze pakketten wor den afgeworpen. Deze actie is tot stand gekomen door samenwerking tussen de Nederland se Radio Unie, de Rijksluchtvaart school, de afdeling Voorlichting van het departement van Verkeer en Waterstaat en de Stichting 1940 1945. De Franse P.T.T. zal met ingang van 6 Juni a.s. een nieuwe serie zegels op de markt brengen. Het zijn van bo ven naar beneden: een zegel ter ge legenheid van de 50ste herdenking van de sterfdag van Jules Verna; een zegel, die de toenemende electrifica- tie van de spoorwegen in beeld brengt en een luchtpostzegel met het portret van de aviatrice Maryse Bastie. ’s-GRAVENHAGE, 21 April. Se dert 17 Januari hebben de maalbedrij- ven de prijzen van tarwebloem ver laagd. Hierdoor werden de bakkers in staat gesteld de prijs van het witte brood met een cent per brood van 800 gram te verminderen. De verlaging van de prijs van de tarwebloem werd mogelijk gemaakt doordat voor tarwe- afvallen (veevoeder) hoge prijzen kon den worden verkregen, De situatie is thans echter zodanig veranderd, dat in de komende maand voor tarwe afval len sterk verlaagde prijzen worden verwacht, die een prijsverhogende werking hebben op het prijspeil van tarwebloem. Met de maalbedrijven is daarom aldus deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening mee voor de periode van 1 t/m 28 Mei 1955 een regeling ge troffen, waarbij zij bereid zijn ge vonden de prijs van tarwebloem, be stemd voor de broodbereiding, die gold in de tweede helft van Januari 1955, niet te verhogen. Voor tarwe bloem, bestemd voor verwerking tot banket, koekjes en biscuits, geldt de regeling niet volledig. Voor deze bloem behoort een matige prijsver hoging tot de mogelijkheden. Voor ongebuild meel daarentegen mag op prijsverlaging worden gerekend. Over een regeling met betrekking tot de periode na 28 Mei zal nader overleg worden gepleegd. dat ook de Prinsessen hierbij zullen zijn. AMSTERDAM, 21 April Tegen Piet P., de smal gebouwde, bleke fa brieksarbeider uit de hoofdstad, die er ondanks zijn 32 jaren uitziet als een jongeman van hoogstens 22, heeft de procureur-generaal bij het gerechts hof te Amsterdam vanochtend een week voorwaardelijk met een geldboete van 30,geëist. Piet zei, dat hij zich daarmede wel accoord kon verklaren. Hij had een ambtenaar van het Centraal Huisvestingsbureau een hersen schudding en bovendien nog bont en blauw geslagen. In Mei van het vorig jaar was Piet dol van woede door het kleine loketje in het Centraal Huisvestingsbureau heen gesprongen, waarvoor hij stond, bovenop het bureau van de ambtenaar, die hem te woord had gestaan en begon amok te maken. Niemand begreep waar hij de kracht vandaan haalde. Het kleine mannetje dweilde letterlyk de vloer met de ambtenaar aan, tot dat deze onder zijn bureau lag en bijna 10 andere ambtenaren met vereende krachten Piet de deur uit wisten te werken, waarbij enkelen van hen ook nog blauwe plekken opliepen. De minister van overzeese rijksdelen, prof, mr W. J. A. Kernkamp, heeft he denmorgen in een kleine bijeenkomst in de commissiekamer van het departe ment, mr Pos In kennis gesteld van zijn benoeming. Prof. Kernkamp gewaagde van de grote waardering van de verdiensten van mr Pos, die niet slechts als leider der Surinaamse delegatie ter R.T.C. veel en goed werk heeft gedaan, vooral op het stuk van de goede onderlinge verstandhouding tussen de delegaties en het scheppen van een sfeer van vertrou wen, waaraan het uiteindelijke goede resultaat voor een belangrijk deel te danken Is geweest, doch ook voor wat betreft het werk in de Verenigde Na ties. Spr. releveerde wat mr Pos In 1951 te Genève heeft gedaan om het buiten land te overtuigen van de goede bedoe lingen zowel van Suriname als Neder land. In een kort wederwoord legde mr Pos In Mei trok Piet met de laatste brief naar het C.B.H. „U moet van die zolder af”, zei de ambtenaar. „Waar moet ik dan heen?” Piet. „Dat zult U zelf moeten uitzoeken”. „Maar niemand wil me hebben met vrouw en kind plus een tweede kind op komst. Wijst U me dan een kamer aan, waar ze ons willen opnemen”. „Ik heb met uw smoesjes niets te maken”, zei de ambtenaar. Toen verloor Piet zijn geduld. Op 1 Juni verscheen de deurwaar der in de Newtonstraat en stond Piet met vrouw, kind en de schaarse meu beltjes op straat. Er bleef hem niets anders over dan de meubeltjes ergens op te slaan en aan te kloppen bij hulp voor onbe huisden. „Het C.B.H. heeft er inmiddels voor gezorgd, dat het zelf deze verdachte een flinke straf heeft opgelegd”, zei de verdediger vanochtend, mr L. P. van der Does. „Het heeft hem 10 maanden lang bij hulp voor onbehuis den laten leven en aangezien men „Mijn vrouw was in verwachting en we werden op straat gezet”, zei Piet als excuus. „Ik kreeg geen andere woonruimte toegewezen. Ik wist me geen raad meer”. „Ik heb met uw smoesjes niets te maken”, had de ambtenaar hem ge zegd. daar aparte tehuizen voor mannen en vrouwen heeft, werd het gezin ge scheiden. Hij woonde in het gebouw aan de Weesperzijde, zijn vrouw met het zoontje in dat aan de Roggeveen straat. Ze mochten niet eens bij el kaar op bezoek komen. De enige mo gelijkheid om elkaar te spreken was ’s avonds ergens in de stad”. De vrouw hield dit precies een maand uit, toen moest ze van de dok ter wegens overspannen zenuwen naar een herstellingsoord. Eind Augustus was ze weer genezen en werd ze te! ruggezonden naar de Roggeveenstraat. AMSTERDAM, 21 April. Op de tiende nationale bevrijdingsdag, 5 Mei a.s., zullen evenals andere ja ren doch ditmaal in de namiddag, boven elf plaatsen in ons land voed selpakketten aan witte parachutes voorzien van de bevrijdingswimpels de wet van de zwaartekracht ge hoorzamen en neerdalen op Neder landse bodem. Dan zal jong en oud, per radio geattendeerd op de plaats, een wedloop ondernemen om als eerste het begerenswaardige pakket te bemachtigen. Doch vooral zal dan getracht worden als eerste de bevrijdingswimpel in te leveren bij de contróle-post, waar mee men een vacantiereis van circa 14 dagen naar Zuid-Fr ankrijk of Joego-Slavië voor één persoon kan winnen. De tweede wimpeldrager krijgt een luxe voedselpakket met allerlei heerlijkheden ter waarde van f 27.50 benevens een gratis vlucht met ’n instructie-zweefvlieg- tuig en de derde (laatste) die zich met de wimpel meldt is winnaar van een voedselpakket ter waarde van f 17.50. Twaalf vliegtuigen van de Rijkslucht vaartschool zullen voor deze drop pings het luchtruim kiezen en op tal rijke plaatsen langs de vliegroute tevens enige honderden kleine oran je parachutes uitwerpen met een pakje sigaretten en een kaart, waar- De oorlog wordt meer totaal dan ooit, zo zei de Parijse Do minicaner pater Dubarcle. Drie ongeveer gelijktijdig goed ge plaatste atoombommen zouden Nederland wel niet totaal ver nietigen, maar wel dusdanig des organiseren, dat het nationale leven onmogelijk werd. Het is heel goed mogelijk, dat in een ontketende atoomoorlog heel de traditie van de Westerse bescha ving wordt weggevaagd. Tegenover deze dreigende werkelijkheid staat het christe lijk geweten. Wij moeten ons hier, zo ging de pater verder, het zout der aarde betonen. Hij onderscheidde drie func ties, die het christelijk geweten in deze moet vervullen. In de eerste plaats moeten wij getuigen van de grondwaarhe den. Wie zegt, dat hij God lief heeft en zijn broeder haat, is ’n leugenaar. Dit geldt ook voor de wetenschap en de toepassing ervan. Tenslotte moeten wij getuigen van het feit, dat Christus ver rezen is en dus dat wij verlost zijn en kunnen bouwen aan een verloste wereld. In de tweede plaats is er het werk van de theologen, aldus de pater, die voor individuele ge vallen concrete oplossingen moeten vinden. Technisch gesproken bete kent dit, zo werd aan de toe spraken van de Paus ontleend, dat een tactisch gebruik van atoomwapenen geoorloofd kan zijn. Practisch gesproken houdt dit in, dat de H.-bom en de kobaltbom niet gebruikt mogen worden. De derde taak van het chris telijk geweten is de omvorming van de wereld tot een christelijk denkende wereld, waarin de atoomwapens dwaasheid zouden zijn. Kerstening van de maat schappij betekent dat, maar dan geen maatschappij met een stil- in Leuven gezegd, dingen waar wij ook onze eigen gedachten over hebben. Zou het misschien niet wenselijk zijn, dat wij ons 1 niet wat meer gingen bezinnen op dit practische probleem van deze tijd, dat wij eens gezamen- lijk als Protestanten gingen spreken, hoe dan ook georgani seerd, over ons geloof en de we- 1 tenschap; ons geloof en de prac- tijk met betrekking tot de H- Bom. Want eerlijk, wij voor ons zijn W er nog niet over uitgedacht, zijn 8 er nog niet uit hoe wij concreet aanmoeten met die wereldver- nietigende wapens. Kunnen we dat in breed georganiseerd ver- band niet eens doorpraten? Het is zeker noodzakelijk! 8 rieerden voor de verschillende gebieden in verband met de tijdzones. Volgens functionarissen van het Mi nisterie van Defensie was het doel van de proefmobilisatle om te zien hoe snel de ongeveer 400.000 leden van de na tionale garde gehoor zouden geven de oproep. Na jaren van verloving-zonder-uit- zicht-op-een-huis stapte Piet, nu ruim 3 jaar geleden, in de huwelijksboot. Zijn getrouwde broer in de Newton straat had nog een zolder, die hij zijn broer als onderhuurder ter beschik king stelde. Een jaar later werd op die zolder Piet’s zoontje geboren. Het jonge gezin had er weinig comfort, ’t kookte en sliep in dat ene vertrek. Piet schreef in December 1952 een brief aan het huisvestingsbureau, waarin hij om een woonvergunning vroeg. In dat zelfde jaar gelastte het C.B. H. Piet de zolder te verlaten, maar toen het zoontje geboren was, mocht hij er voorlopig blijven. Zonder woon vergunning overigens. In de lente van 1954 besloot Piet’s broer naar Australië te emigreren. Het resultaat was, dat de woning aan nieu we huurders zou worden toegewezen en Piet als niet-officiële onderhuurder weer in moeilijkheden kwam. In Maart kreeg hij de aanzegging, dat hij eruit zou moeten. Hij schreef een brief aan het C.B.H. met het ver zoek hem een andere woning toe te wijzen en vermeldde er bij, dat zijn vrouw in September haar tweede ba by verwachtte. Piet kreeg de aanzegging, dat hij op straat zou worden gezet. Zijn vrouw was in lichte mate invalide tengevolge van kinderverlamming. Dit alles zien wij al heel duidelijk in de ontwikkeling van de loonvor ming. Vroeger dicht bij huis in de on derneming, later in de bedrijfstak, thans landelijk! En straks misschien Europees? Was eertijds de werknemer en ook de werkgever! recht streeks bij de besprekingen betrokken, thans moeten beiden het wel aan hun organisaties en hun leiders overlaten. Terwijl hun leiders bovendien alleen al in geografische afstand verder van hen wegwonen en diensvolgens min der hecht dan eertijds contact kunnen onderhouden. Ziehier het vraagstuk leiders-leden in het licht van de ontwikkeling van onze loonpolitiek. De huidige wijze van loonvorming onderstreept en verer gerd dit vraagstuk in belangrijke ma te. Zij heeft een gedeelte van het me de kunnen leven en daarmede van het óch mede verantwoordelijk weten van het individuele organisatie-lid wegge nomen. En houdt aldus tevens een niet onbedenkeljjke aantasting in van de roeping in dit leven van de mens als met alle kracht en I Kantonnale verkiezingen in Frankrijk PARIJS, 21 April De kantonnale verkiezingen, welke Zondag in Frankrijk en in een aantal overzeese departementen zijn gehouden, hebben in hoofdzaak winst opgeleverd voor de gematigde en de ra dicale candidaten. De voormalige Gaul listen moesten veel zetels afstaan, die de centrumpartijen en de conservatieven ten goede kwamen, terwijl de communisten wat terrein verloren aan de socialisten. In sommige steden maakte slechts veer tig procent van de kiezers van zijn stem recht gebruik. Op het platteland was dit percentage ongeveer tachtig. De beteke nis van de kantonnale verkiezingen, waarbij ditmaal de zetels van de helft van het aantal „algemene departementale raden" in Frankrijk, 116 zetels in drie dergelijke raden in Algerië en 43 zetels van raden in meer afgelegen overzeese gebieden op het spel stonden, wordt o.m. bepaald door het feit, dat de leden van de „algemene departementale raden” ongeveer te vergelijken met de Provinci ale Staten het grootste deel vormen van het corps, dat de leden van de Raad van de Republiek, de Franse Senaat kiest. UTRECHT, 21 April. Het Ver bond voor Veilig Verkeer houdt van 20 tot en met 25 Juni een veilig-ver- keersweek voor wielrijders en brom fietsers. Deze landelijke actie heeft ten doel deze groep in aansluiting op de onlangs gevoerde justitieele actie te attenderen op de gebreken aan rij wiel en brommer en de berijder zelf de nodige verkeersinstructies te ge ven. Plaatselijke afdelingen en commis sies zullen deze actie voeren. Zo zul len aan wielrijders en bromfietsers rapporten worden uitgereikt waarop de gebreken van fiets of brommer staan vermeld. Er zal een folder wor den verspreid over de verkeersregels voor deze twee groepen- weggebrui kers, terwijl voor de jeugd puzzlerit- ten worden uitgeschreven, in hef bij zonder voor de schooljeugd. Aanvankelijk zou gedurende deze periode een verkeersweek voor de voetgangers worden gehouden, doch de wettelijke bepalingen die voor de voetgangers binnenkort zullen gelden, zijn nog niet gereed, zodat men zich eerst beperkt tot de groep van wiel rijders en bromfietsers. •«hepsel Gods. Daarom zal ook overtuiging moeten worden gezorgd en Scstreefd naar een wijze van loonvor- m'ng, die enerzijds de goede kanten yan het huidige systeem behoudt. aar die anderzijds bouwt aan de mo gelijkheden van een brede ontplooiing van de bedrijfsgenoten. Hier zijn ho faarden aan de orde; het is onze roeping en plicht socialisten en libe ra en van hun dwaalweg af te voeren! Prof, dr J. J. de Jong. staande techniek of verstarde vormen. Nee, geen vlucht in ab stracte beginselen en alleen het veroordelen van de wereld, die niet mee wil, maar een schep pende ingreep van de christen in de wereld zoals ze is. We kunnen niet terug, maar er bestaan twee grote moeilijk heden. We kunnen de vraag stukken, zoals ze hier liggen, niet volledig overzien. En dan maken we een te gro te scheiding tussen geloof en wetenschap, waardoor ons ge loofsleven abstract en onze we tenschap niet christelijk door dacht wordt. Wij hebben een scheppende taak. In de eerste plaats moeten wij met inzet van onszelf hierin 8 meebeslissen om de wereld in een andere richting te wenden. 1 De tweede taak is de systema- tische vorming van de publieke opinie. Het is toch zo, dat politi- ci en technici daarvan sterk af- hankelijk zijn. Als wij de pu blieke opinie kunnen aftrekken I DEN HAAG, 21 April De jaarlijkse Bondsraadsvergatlering van de Chr. Mid denstandsbond zal dit jaar op 25 en 26 April worden gehouden in de Haagse Dierentuin. Behalve aan de huishoude lijke zaken zal uitvoerig aandacht worden gewjjd aan de ontwikkeling van de P.B.O. in de middenstandssector. Prof, dr J. Zjjl- stra, minister van Economische Zaken, zal de vergadering toespreken. Uit het heden verschenen en goed ver zorgde Jaarverslag over 1954 blijkt, dat op 1 Januari 1955 bij de C.M.B. waren aangesloten 31 landelijke vakorganisaties met in totaal 20.376 leden en 110 plaatse lijke middenstandsverenigingen met in to taal 7660 leden. Van deze laatsten waren er 4828 tevens lid van een Chr. Vakorga nisatie, zodat in de C.M.B. 23.194 Chr. middenstanders waren georganiseerd. Vergeleken bij de stand van zaken op 1 Januari 1954 betekent dit een winst van 1235. Het verslag constateert, dat de midden stand zich haar positie in het Nederlands* volk meer bewust wordt en het leidt dit af uit het aantal georganiseerde midden standers. Volgens de bedrijfstelling 1954 is dit thans n.l. 55 van de nationale bekrompenheid en richten op de eisen van het algemeen menselijk welzijn, dan zullen wij de oorlog in zijn mo- gelijkheden ondergraven heb- ben. de H-bommen en uraniumbommen-opgeslagen liggen en de vliegtuigen startklaar staan om deze bommen op het vijandelijk gebied te werpen, wordt het tijd, dat het chris telijk geweten zich openlijk laat horen. Over dit christelijk ge weten, dat zich geplaatst ziet voor een dreigende werkelijk heid, hebben rooms-katholieke jonge studenten, die werken aan de ontwikkeling van de atoomenergie, in Leuven gespro ken en gezocht naar de oplossing van het probleem van deze tijd. Deze jonge mensen, die toch de liefde voor hun vak met ongekende mogelijkheden kennen, hebben in een bijeenkomst zich bezonnen op de conflictsituatie, waarin zij zich bevinden. Tijdens deze rooms-katholieke vergadering zijn dingen gezegd, die ons zeer aanspreken en het overdenken waard zijn. Daar om geven we in dit gesprek van de dag enkele momenten uit deze bijeenkomst weer, ontleend aan een verslag in ,,De Volkskrant eze week is in de Eerste Kamer J bij de behandeling van de be- Lx groting van het departement van Sociale Zaken over velerlei zaken ge sproken. Natuurlijk over de staking van het Amsterdams Gemeenteperso- neel; ook over het vraagstuk van de toekomstige loonpolitiek: een heet hangijzer in sociaal Nederland. Bij dit laatste vraagstuk gaat het niet om de hoogte van het loon, maar om de wijze waarop deze hoogte straks zal worden vastgesteld. Gelijk bekend wordt de toonhoogte thans goeddeels vastgesteld, althans goedgekeurd door het College van Rijksbemiddelaars na het advies van de Stichting van de Arbeid te hebben ingewonnen. Terwijl de minister van Sociale Zaken boven dien terzake bindende richtlijnen geeft Sinds enige jaren wordt van ver schillende zijden aangedrongen op een jninder centraal vastgestelde, meer op bedrijfstak en onderneming afgestem de wijze van loonvorming. Met ver mijding van de door niemand gewen ste vooroorlogse situatie, dat wil zeg gen: met in laatste aanleg zeggenschap van de overheid teneinde onrechtvaar digheden weg te nemen. Verzetten aanvankelijk allen de so cialisten zich uitgesproken tegen deze aandrang, in de laatste tijd klinken ook steeds meer liberale stemmen, die waarschuwen tegen een vrijere loon vorming.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3