Rusland en van gaan praten over Nieuw-Guinea in ons Peking-China kolonialisme Nederland en Indonesië moeten weer SIR |OHN KOTELAWALA KRAAKT COMMUNISME beschuldigd Vandaag antwoord aan Moskou inzake Oostenrijkse kwestie Verpakte melk binnenkort land verkrijgbaar Vriendelijke woorden, maar een rake zet in Bandoeng Stakingen in Italië Piet sloeg huisvestings- ambtenaar Volos bijna geheel verwoest De aardverschuivingen op Midden-Java Twee Tsjechen per vliegtuig naar het Westen L Nieuw Russisch voorstel aan Japan Grote steden krijgen primeur met deksels door middel van „heat- sealing” hermetisch worden afge sloten. Plastische stoffen in ’t ver pakkingsmateriaal hechten onder de hitte van de hoogfrequente „heat-sealing” aaneen. Door het maken van een opening in het pak kan men de melk uitgieten. Zelfbestuur voor Tunesië Rumoer om een dokter op de Faroer van Plan tot oplossing kwestie-Formosa r r Eerste vergadering van de Westeuropese Unie zal op 7 Mei in Parijs worden gehouden r V oorconferentie over Duitsland i Amerikaanse nota's aan Polen en Rusland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: statiegeld Geen flessen meer en geen Politieke commissie aanvaardt resolutie Pinay en MacMillan bereikten overeenstemming i 1 ’s-GRAVENHAGE, 21 April. Vijl jaar. nadat de Nederland se zuivelindustrie begon met het leveren Van in speciaal papier verpakte drinkmelk aan Ameri kaanse troepen in Europa, zal de ze verpakking ook in het land zel ve worden gebruikt. ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3070 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 3) 1 2. 3. Het personeel voorbereiden. Hij OVERIGE ZAKEN. De politieke commissie heeft vandaag VRIJDAG 22 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VOLOS, 21 April De Griekse stad Volos, waar Dinsdag grote schade werd aangericht door een aardbeving, is Donderdag opnieuw door een aard beving getroffen en zo goed als ge heel verwoest. Minder dan honderd huizen in de stad van 65.000 inwoners zijn gespaard gebleven. >p- p* .et 0- punten genoemd: Evacuatie van de eilanden Matsoe en Quemoy; Terugtrekken van de Amerikaanse vloot; Staken van het vuren in de Straat van Formosa. De premier zei, dat de bijzonderheden van dit plan geregeld moesten wor den tijdens de besprekingen, die de vijf Colombolanden met China, Thai land en de Philippijnen over de kwes- tie-Formosa zullen voeren. Volgens het Franse persbureau AFP heeft Sir John over het plan tot neu tralisatie van Formosa nog de volgen de 1. DJAKARTA, 21 April Vastgesteld is, dat tot dusver 405 slachtoffers te betreuren zijn bij de aardverschuiving, die de dessa Pakisaran op Midden- Java heeft getroffen. Verder zijn meer dan 200 geiten omgekomen, in deze ramp, die 46 huizen bedolf onder een laag van ongeveer* vijf meter, aarde. Deze grond was afkomstig van de heu vels aan de voet van de berg Dieng, die een hoogte hebben van 300 tot 400 meter. Enkele woningen werden meer dan 200 meter van hun plaats weg gesleurd. De gouverneur van Midden- Java heeft inmiddels de plaats van de ramp bezocht. Eén der heuvels, de Boekit Pengamoen Amoen, vertoon de reeds in Februari na een windhoos neiging tot aardverschuiving. Burger lijke autoriteiten waarschuwden toen de bevolking aan de voet en op de helling van de heuvels, dat zij naar veiliger oorden moesten vertrekken, doch aan deze waarschuwing werd geen gevolg gegeven. Er wordt thans geld bijeengebracht om de slachtoffers te helpen. Slechts twee zwaargewonde overlevenden kwamen uit het getrof fen gebied te voorschijn. De leiders van 70.000 Britse spoor- wegmannen hebben na een bespreking met minister van Arbeid Sir Walter Monckton verklaard dat hun plan voor een nationale staking ongewij zigd is. De gedelegeerden in Bandoeng zijn evenwel van mening, dat geen van de beschuldigingen hetpersoonlijk aan zien van premier Tsjou en Lai heeft geschaad. Sir John had tevoren ver klaard, dat Tsjou en hij elkaar be- ter’hebben leren kennen en op veel vriendschappelijker voet zijn komen te staan. De in het Westen geuite vrees, dat communistisch China bui tensporige invloed zou hebben op de conferentie, scheen na de vergaderin gen van vandaag een van de druk- De opening van de Nationale Ener gie Manifestatie „E 55” op 18 Mei zal worden verricht door H.M. de Konin gin in tegenwoordigheid van Z.K.H. Prins Bernhard. belangstelling te klagen dit doet hem blijkbaar DE BILT, 21 April Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking. Op de meeste plaatsen droog weer. Dezelfde of iets hoge re middagtemperaturen als gisteren. Zwakke tot matige veranderlijke wind. ferentie met de Sowjet-Unie op te stel len en een gemeenschappelijke ge dragslijn voor het Westen uit te stip pelen. De Ver. Staten hebben zich nog niet over dit voorstel uitgelaten. Op deze bijeenkomst van Westelijke des kundigen zullen ook afgevaardigden van West-Duitsland worden uitgeno digd. Het vraagstuk van de Duitse hereniging zal daar dan worden be sproken. Voorts is besloten, dat de ratifica- tie-oorkonden van de Parijse Accoor- den ter bewapening van West* Duitsland binnen het Atlantisch Verdrag in de eerste week van Mei zullen worden gedeponeerd. De openingsvergadering van de Westeuropese Unie zal dan op Za terdag 7 Mei kunnen plaats vinden in Parijs, gevolgd door werkverga deringen op 9, 10 en 11 Mei in dé Franse hoofdstad als de Atlantisché Raad bijeen is. PERGA-SYSTEEM De keuze is gevallen op het Duit se „perga” systeem. De melk wordt verpakt in vochtdichte dozen, die verder een verklaring uitgegeven, waarin de Palestijnse Arabieren wor den gesteund en wordt aangedrongen op een vreedzame regeling. Verder is de rassendiscriminatie (waarbij met name Zuid-Afrika werd genoemd) veroordeeld en heeft men zich uitgesproken voor het zelfbeschik kingsrecht der volkeren. De eisen voor onafhankelijkheid van Algerië, Marokko en Tunis werden ge steund. Aanbevelingen werden gedaan voor het oprichten van een interna tionaal lichaam voor atoomenergie. Tenslotte werd besloten, dat de deel nemende landen economische contact ambtenaren in eikaars hoofdsteden zullen benoemen, doch geen perma nente economische organisatie zullen opzetten. zeer gemakkelijk vervoerd kan worden. Het tetrapak wordt reeds in vele landen gebruikt. De fabriek is van plan binnen niet al te lange tijd dit pak ook te Delft en Den Haag te introduceren. Daarna zal waarschijnlijk Amster dam aan de beurt zijn. Dit hangt af van het aantal machines, dat door de Zweedse fabriek kan worden afgeleverd. Deskundigen op zuivelgebied zijn van mening, dat de pakmelk voor delen biedt boven flessenmelk. Dit „fust” is gemakkelijk steriel te ma ken vlak voor de vulling, beschermt door lichtdichtheid de melk beter dan glas en bevat weinig of geen bacterie vrije lucht. De melk wordt dus langer houd baar. Na gebruik wordt het pak weg gegooid. Het gewicht is zeer licht, hetgeen aanzienlijke voordelen bij transport oplevert. De gehele romp slomp van statiegeld kan vervallen, hetgeen ook administratieve voor delen naast het gemak voor de ge bruikers oplevert. Bovendien ver valt het omvangrijke en kostbare spoelen der flessen In de melkfa brieken. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; LONDEN, 22 April Tijdens het bezoek, dat de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, gisteren aan zijn Britse ambtgenoot MacMillan gebracht heeft is volledige overeenstemming bereikt over het antwoord, dat aan Rusland zal worden gegeven op het voorstel van het Kremlin voor een spoedige ondertekening van een verdrag met Oostenrijk. Verwacht wordt, dat dit antwoord vandaag naar Moskou zal worden verzonden. Bovendien zouden beide staatslieden overeenstemming hebben bereikt over hun standpunt ten aanzien van de hereniging van Duitsland. Dit stand punt zal op een bijeenkomst van een studie-groep in Londen in overeen stemming worden gebracht met de zienswijze van de Verenigde Staten en West-Duitsland. Eén van de belangrijkste taken van de studie groep zal zijn het opstellen van Westelijke argumenten tegen een verenigd doch neutraal Duitsland. Men verwacht n.l., dat de Sowjet-Unie de voor Oostenrijk voor gestelde neutraliteit als voorbeeld voor een regeling van de Duitse kwestie zal stellen. Volgens mededelingen van het Griekse ministerie van Binnenlandse Zaken zijn zes personen om het leven gekomen en zestig gewond. De toe stand van drie ernstig gewonden zou zeer ernstig zijn. De bevolking, die sedert de aard beving van Dinsdag waardoor 3.500 mensen dakloos werden in een pa niekstemming verkeerde, is groten deels naar de heuvels in de omgeving gevlucht. Een aantal inwoners vlucht te naar de haven, waar zij de beman ningen van de schepen smeekten hen aan boord te nemen. Na de aardbeving van Donderdag hing een grote stofwolk boven de stad. Een politiefunctionaris van Volos ver klaarde, dat de beving van Donderdag sterker was dan die van Dinsdag. Veel dorpen in de omgeving van de stad zijn evéneens verwoest. BANDOENG, 21 April. De sterk anti-communistische stemming, die tot dusverre de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandoeng heeft beheerst, heeft vandaag haar hoogtepunt gekregen in een aanval op de Sowjet-llnie wegens „kolonialisme” in Oost-Europa. Het was de mi nister-president van Ceylon, Sir John Kotelawala, die een scherpe aan val op het Kremlin deed en de Sowjets ervan beschuldigde imperialisme in Oost-Europa te bedrijven. De premier bleef bij dit alles vriendelijk kijken, maar op dat moment kon de communistische Chinese premier zich niet meer beheersen. Tsjou en Lai sprong op om Rusland te ver dedigen, doch hij ging weer zitten, zeggend, dat hij zich toch eerst moest voorbereiden. Hij zou heden (Vrijdag) Sir John van antwoord dienen. ste, die de gedelegeerden hebben ge had ten onrechte te zijn geweest. Politieke waarnemers wijzen er op, dat indien de aanval van de premier van Ceylon op het communisme niet de vriendelijkheid, die de besprekingen moet vergemakkelijken, heeft wegge nomen, nog voor het einde van deze week het overleg kan beginnen over het voorstel van Ceylon voor het be ëindigen van de kwestie-Formosa. CEYLON’S VOORSTEL Op een persconferentie heeft Sir John Kotelawala betoogd, dat Formo sa onder beheerschap zou moeten wor den gesteld van een groep landen, tot dat een volksstemming van de eigen lijke bewoners zou kunnen worden ge houden. Op een vraag over de Amerikaanse zevende vloot zei Sir John: „Laten wij het eens worden over het ophouden van het schieten en dan kunnen wij de Ver. Staten zeggen, de vloot terug te trekken”. Hij deed een beroep op China in het openbaar een oproep te richten tot de communistische partijen van Zuid-Oost-Azië zich te ontbinden ais een eerste vereiste voor vreedzaam naast elkaar bestaan. Ultgive: «tichtlng „Zeeuwsch Dagblad” 5 Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. M Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie «435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 09 Tek redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Wat de oplossing van het vraagstuk- Oostenrijk betreft zal in antwoord op de Sowjet-nota worden voorgesteld, dat voor de ministers van Buitenland se Zaken bijeen komen, er een bespre king plaats vindt van de vier ambas sadeurs in Wenen en een Oostenrijks regeringsvertegenwoordiger. De Ver. Staten hadden reeds eerder hun in stemming betuigd met deze regeling. Naar in gezaghebbende kringen vernomen wordt, menen Pinay en MacMillan, dat de Oostenrijkse neu traliteit zich moet beperken tot mi litair gebied. Oostenrijk zou volgens hen dus niet lid van de N.A.V.O. kunnen worden, doch wel zou het zich moeten kunnen aansluiten bij Europese organisaties op economisch gebied. De ministers menen voorts, dat het voor Oostenrijk voorgestelde leger van 53.000 man te klein is en dat deze kwestie op een conferentie over het Oostenrijkse staatsverdrag moet worden besproken. VOORCONFERENTIE. Groot-Brittannië is het eens met een Frans voorstel om deskundigen van de Westelijke grote drie op 27 April in Londen bijeen te laten komen om het program en de agenda voor een con- van het door haar tot uitdrukking gebrachte standpunt inzake de op heffing van het kolonialisme, het standpunt van Indonesië in de kwestie West-Irian, gebaseerd op de desbetreffende overeenkomsten tus sen Indonesië en Nederland. De Aziatisch-Afrikaanse conferen tie dringt er bij de Nederlandse re gering op aan, zo spoedig mogelijk onderhandelingen te hervatten, ten einde haar verplichtingen volgens bovengenoemde overeenkomsten na te komen en zij uit de ernstige hoop, dat de Verenigde Naties de betrok ken partijen zullen bijstaan een vreedzame oplossing van het geschil tevinden”. Volgens conferentiekringen kwamen de meningen van communistisch Chi na en Pakistan in botsing, toen over Nieuw-Guinea werd gesproken. Pa kistan verzette zich tegen wat het op vatte als critiek op de Verenigde Na ties, communistisch China stond ech ter op het handhaven van de resolutie. Een subcommissie zou zijn aangewe zen om dit geschilpunt uit de weg te ruimen. Verwacht wordt, dat de conferentie in een slotcommuniqué haar teleur stelling zal uitspreken, over het feit, dat de Verenigde Naties geen oplos sing voor het vraagstuk Nieuw-Guinea vonden. einde Westelijk Nieuw-Guinea, seerd op de desbetreffende eenkomsten met Indonesië, uit te voeren. Er werd eenstemmig een resolutie aangenomen van de volgende inhoud: „De Aziatisch-Afrikaanse confe rentie steunt, tegen de achtergrond FRANKFORT, 21 April Twee jonge Tsjechen hebben Donderdag op een persconferentie te Frankfort meege deeld, dat zij in een gestolen vlieg tuig naar het Westen zijn uitgewe ken, alhoewel geen van beiden ooit eerder een vliegtuig had bestuurd. Op 14 April waren beide mannen, die werkten in een vliegtuigfabriek, geland in Beieren. Een vanjien, de 20-jarige Karel Ku cera, zëide, dat hij twee jaar gele den over uitwijken was gaan den ken. Hij maakte studie van het be sturen van vliegtuigen, maar was in totaal maar vijf minuten in de lucht geweest, namelijk als passagier van een vlieger, wiens taak het is te vel de staande gewassen van de lucht uit te besproeien. Kucera en zijn 19-jarige vriend Zde- nek Machilner stegen op van een vliegveld bij Kolin, ten Zuidoosten van Praag, en maakten een nood landing bij Rohrberg, ten Zuiden van Regensburg, waarbij het vlieg tuig beschadigd werd. Zij moesten blind vliegen en hadden hiervoor slechts de beschikking over een kompas. Op het vliegveld van Kolin hadden beide jongemannen een schildwacht overmeesterd, gebonden en van zijn sleutels en revolver beroofd. Met de sleutels hadden zij zich toegang ver schaft tot een vliegtuigloods, waar uit zij een licht sporttoestel rolden voor hun vlucht. Beide mannen zeiden graag te willen worden opgeleid voor vlieger bij de Amerikaanse luchtmacht. Hun werd politiek asyl verleend. WASHINGTON, 22 April. De Ver. Staten hebben Donderdag nota’s ge zonden aan Polen en Rusland met een verzoek om inlichtingen met betrek king tot 16 leiders van de Poolse on dergrondse, die door de Russen zijn gearresteerd en berecht. In de nota’s werd gezegd dat de 16 mannen vanuit Polen naar Rusland werden overgebracht en in Juni 1945 werden berecht. In de nota werd op gemerkt dat de zwaarste vonnissen, uitgesproken tijdens de berechting van deze Polen, een gevangenisstraf van tien jaar betroffen. „Aangezien deze periode van tien jaar op 28 Maart j.l. is verlopen, nemen wij aan dat thans geen van de 16 personen zich nog in een Russische gevangenis bevindt”, al dus de nota. MOSKOU, 21 April De Sowjet- Unie heeft Japan voorgesteld verte genwoordigers van beide landen te Londen of Genève bijeen te laten ko men om de kwesties van diplomatieke betrekkingen te bespreken, aldus meldt het Russische nieuwsbureau Tass. De twee landen hebben reeds beslo ten, te spreken over beëindiging van de formeel tussen hen nog bestaande staat van oorlog. Zij zijn het tot dusver echter nog niet eens geworden over de plaats van de conferentie. Rusland had deze in Tokio of Moskou willen houden. Japan echter stond op New York, de zetel van de V.N. Het jongste voorstel van de Sowjet- Unie is gedaan in een nota, welke op 18 April aan de Japanse waarnemers bij de V.N. is overhandigd, aldus Tass. De Chinese premier, Tsjou en Lai heeft in Bandoeng niet aan en goed. Vriendelijk glimlachend rijdt hij door de stad en hij is niet onwelwillend tegenover autogrammenjagers. Zoals men op de foto ziet neemt Tsjou er een ogenblik tijd af om tussen twee zittingen in aan vele belangstellenden handtekeningen uit te reiken. Bij dit systeem is een machine voor het maken van dozen en dek sels nodig. „Sterovita” verwierf de licencierechten van het Zweedse „tetra-pak”-systeem, waarbij het maken van dozen in de vulmachine zelve plaats heeft. Het materiaal van het Zweedse systeem bestaat uit speciaal papier, dat aan de buitenzijde geparafi- neerd is en aan de binnenzijde is voorzien van een laagje ployaethy- leen. Dit laatste is een smaak- en reukloze kunststof, die reeds een zeer wijd toepassingsgebied heeft. VOORDELEN Voordelen van deze vorm zijn, dat het pak niet kan kantelen en PARIJS, 21 April Franse en Tu nesische gedelegeerden hebben Vrij dagmorgen vroeg een protocol van overeenstemming getekend betreffen de de belangrijkste punten van de con venties, op basis waarvan Tunesië zelfbestuur zal verkrijgen. Dit werd bekendgemaakt door een Franse woordvoerder, toen de Frans- Tunesische onderhandelingen over zelfbestuur voor Tunesië kort na mid dernacht waren beëindigd. Kort daarna werd in een gezamen lijke verklaring van de beide delega ties gezegd dat overeenstemming is be reikt over een algemene conventie en over conventies met betrekking tot de Franse diensten in Tunesië. Openbare veiligheid, de persoonlijke status van ingezetenen, juridische zaken, be stuurszaken en economische aangele genheden. De conventies zijn nog niet opgesteld in hun uiteindelijke vorm doch de de legaties zullen uiterlijk 30 Mei bijeen komen om ze te paraferen en nog te spreken over enkele andere conven ties. ROME, 21 April van de bureaux voor sociale verzeke ring in Italië is vandaag voor drie da gen in staking gegaan om looneisen kracht bij te zetten. Volgende week zullen de betrokkenen hun actie voortzetten door middel van „wissel- stakingen”. Intussen hebben leraren aan open bare middelbare scholen gedreigd te gen het eind van deze maand hun leerlingen vier dagen naar huis te sturen, als hun salarissen niet worden ingewilligd. Drie jvekën geleden heb ben de leraren twee dagen gestaakt.1 Twee oorzaken hebben het invoe ren van „pakmelk” in Nederland vertraagd, namelijk het moeilijk verkrijgbaar zijn van de noodzake lijke machines en de kostprijs van de verpakking, die voorheen te zwaar op de prijs van de drinkmelk zou drukken. De situatie is thans echter zo, dat op de lange duur ge zien, deze wijze van verpakken am per of niet duurder zal' zijn, dan verpakking in flessen. In Mei zullen melkverbruikers te Rotterdam en Dordrecht met „pak melk” kennis kunnen maken. Twee fabrieken zullen de primeur leve ren. KOPENHAGEN, 21 April. De Deense regering heeft besloten poiitie- versterking te sturen naar de stad Klaksvik op de Faroer-eilanden, die tussen de Hebriden en Ijsland liggen. De plaatselijke autoriteiten hebben om P°litieversterking verzocht na ongere geldheden in Kalksvik, waar een groot •teel van de bevolking zich verzet te- “8n de overplaatsing van een dokter. Deense regering heeft een schip lan art,erd> dat Donderdagavond met Politiemannen naar de Faroer is vertrokken. Het gaat om de overplaatsing van dr lüi,v<)r.s®n’ die hoofd is van ’t plaatse- e.'Bekenhuis. Hij wordt er van be- hokK lgd tijdens de oorlog steun te tinn -n veleend aan de Duitse bezet- kwM»1” Denemarken en over deze en htn ges<?Hil gerezen tussen hem Do n Deense medische genootschap, om uee,nse autoriteiten hadden daar- DlaatZ8 ot?n dr Halvorsen over te ëliitl doch toen dezer dagen plaat- n o autoriteiten met twee dokters verhing 1Pj *e Klaksvik aankwamen, ziekpnKer^e de bevolking dat zij het voor d^UMSaibetraden* Bij de betoging de nniit; vorsen werd bet hoofd van betogpJde Faroer gewond. De van het SI?eden voorts de meertouwen riteiton SC P door> waarmee de auto- daaron „geb°2?Gn waren. Deze zijn van de raar Thorshavn, de hoofdstad ae Faroer teruggekeerd. BANDOENG, 21 April, Op de conferentie in Bandoeng is er vandaag op aangedrongen, dat Ne derland zo soedig mogelijk de on derhandelingen zal heropenen, ten- zijn verplichtingen inzake geba- over- Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1