Hel op©rt 31 altltel» ©r «1 van H SPORT DE DOOLHOF SMAAKT BETER DAN SHAG dank zij Clark Procédé EQ7 Wordt Driewegen II de vijfde kampioen deze competitie? Dertien landen (27 groepen) hebben deelname toegezegd „De Schelde” kreeg bezoek van voorlichters voor morgen bewijzen tot Voorn Fotofijst naar Tjoba kan grote daden in staat te zijn. Zeeuwse en Belgische industriëlen naar Hulst Ja de eerste klasse en in 2B woedt de strijd nog in alle hevigheid in kei lead Geslaagd typen en steno VLISSINGEN, 21 April. Dezer da gen werden alhier de examens afgeno men door de Nat. Vereniging van Le raren in Stenografie „Groote”. De vol gende dames en heren slaagden: Zaterdagvoetbal Zeeuwse sportkalender. Gabe Woudstra twee maal schaakkampioen Onze verwachtingen Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. BA7S-7MGE. Vlissingen heeft geen korfbalclub meer Redelijk goede periode voor scheepsbouw tot 1960 ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 22 April 1955 pagina 8 Zeeuwse korjbalcompetitie. FEUILLETON •S l VIRGINIA ZWAAR AMERICAN HALFZWAAR 2 Korjbalprogramma Nationale samenwerking bij Gymnajuventa Interessante causerie van de heer W. Hupkes 4 smaken: Ingezonden Mededeling (adv.) niet Blauw Wit—Kats; r^<Tr*-?nr->dor) Mededeling (adv de De (Wordt vervolgd.) Rol Shagrttta lossir dan shag, dan snaait Uw sigaret het bist 1 1 1 2 1 2 1 3 1 2 GOES I..KERKSTR. P"" L.DELFT MIDDELBURG Hoogwater Zaterdag 23 April: Vlissingen: 2.03 u. 2.27 m., 14.30 u. 2.43 m. Terneuzen. 2.34 u. 2.41 m., 14.59 u. 2.57 m. Wemeldinge: 3.57 u. 1.70 m., 16.25 u. 1.87 m. Zierikzee: 3.43 u. 1.44 m., 16.14 u. 1.59 m. In de tweede klasse A. gaat Eendracht zijn tweede nederlaag tegemoet. Swift II krijgt. Elto kan zijn tweede zege boeken en zich meteen verzekeren van de leiding, tenminsteals Vopo niet voor een verrassing zorgt. VLISSINGEN, 21 April. Een groot gezelschap journalisten en andere pu- bliciteitsmensen, die verenigd zijn in het Contactcentrum op Voorlichtingsge- aan de Kon. Maat- en werd directeur, en G. N. van Ginkel, onder- WANDELSPORT (Zaterdag 23 April). Tweede schoolwandeltocht te Vlissin gen, Souburg, Middelburg, Goes, Krui- ningen en Krabbendijke. MOTOR- EN AUTOSPORT (Zaterdag 23 April). Eerste rit voor het clubkampioenschap van de MAC Inter Scaldes. VOLLEYBAL (Zaterdag 23 April). 2de klasse heren: VCUUOC II; EWC MVC III; Hoa Moa II—MVC III. ZEVENHANDBAL (25 t/m 30 April). Heren junioren: TonidoHellas Leeu wen; Hellas LeeuwenHellas Panters; VolhardingHellas Leeuwen. Dames junioren: HellasTonido; Luc- torHellas. Mefejes adspiranten: TonidoLuctor; Hellas RattenVolharding A; Volharding CVolharding A. Jongens 10-12 jaar: VolhardingHellas Wolven. COMO, 20 April - Onbekenden heb ben zich toegang verschaft tot het kerkje van de Ghisallo, bij Como, sinds jaar en dag bedevaartsoord van bekende Italiaanse wielrenners die daar hun gewonnen prijzen plegen te deponeren. bied in Den Haag, heeft vandaag een bezoek gebracht schappij „De Schelde”. Het gezelschap arriveerde per speciale trein ontvangen door de heren J. W. Hupkes, directeur van „De Schelde”. 1 ..*2 Eerste klasse: ZéelandiaTjoba; PoelTogo. Tweede klasse A.: Swift IIEendracht; VopoElto. Tweede klasse B.: Togo IIDios; Ani moZuidwesters. Derde klasse A.: Swift IVAnimo II; K.V.L.—B.K.C. verrassen. Zaamslag en Driewegen maken elkaar niet zo heel veel. In de tweede klasse F wordt naast de beslissende wedstrijd Driewegen IIZaamslag II ook nog gespeeld A.Z.V.V. IIBeren, een ontmoeting, die de mensen uit Baarland wel op hun debet kunnen schrijven. ET PROGRAMMA van de Zeeuwse korfbalcompetitie voor morgen staat in voor een aantal bijzonder interessante ontmoetingen. Een van deze ontmoetingen is: Zeelandia-Tjoba. Deze laatste club heeft vorige week een dave rende start gehad en zal nu tegen Zee- iandia, dat zijn eerste wedstrijd in deze competitie speelt, moeten bewijzen, dat het werkelijk tot grote daden in staat is. Dat Togo ook deze competitie weer een gooi naar het dikwijls zo dicht benaderde maar vrijwel zelden behaalde kampioen schap zal doen, staat als een paal boven water. In ieder geval zal de eerste wed strijd (tegen de Poel) weinig moeilijkhe den voor de Goesenaars opleveren. Het tournooi om het persoonlijk schaakkampioenschap van Zeeland le klasse is beëindigd. De Zeeuwse jeugd kampioen Gabe Woudstra zag kans om uit de beide laatste wedstrijden an derhalve punt te behalen en dat was precies genoeg om kampioen te wor den. Deze zoon uit een bekende Mid delburgse schakersfamilie zijn oudere broer Jaap was reeds eerder kampioen van Zeeland, zowel in de eerste als in de hoofdklasse heeft dus dit seizoen de prachtige prestatie geleverd, twee Zeeuwse titels op zijn naam te brengen, hetgeen wel een felicitatie waard is. Toch heeft zijn titel nog aan een zijden draadje gehangen, want tegen Holster moest hij met remise genoe gen nemen. Tegen van Belzen echter toonde hij zich de sterkste en daar mede was het pleit in zijn voordeel beslecht. De overwinning, welke Wis-, meyer op Holster behaalde, mocht dus niet meer baten. Tenslotte won van Belzen nog van Holster, zodat de eindstand als volgt luidt: 1. Gabe Woudstra 4% punt; 2. P. J. Wismeyer 4; 3. K. van Belzen 2%; 4. K. Hol ster 1. In de tweede klasse B. mag de plaatse lijke derby Animo-Zuidwesters als een van de interessantste wedstrijden worden beschouwd. Een voorspelling voor deze ontmoeting is haast niet te geven, hoewel de sterkte-balans enigszins naar Animo overslaat. Togo II en Dios zijn eveneens aan elkaar gewaagd. Een puntenverde ling ligt wel het meest voor de hand. DERDE KLASSE In de derde klasse A. zal Swift TV Animo II wel aankunnen. K.V.L. heeft een goede kans tegen B.K.C. In de derde klasse B. gaan Swift VI en Zuidwesters II elkaar bekampen. Waarschijnlijk zullen de Middelburgers wel met de zege gaan strijken. In de derde klasse C. opent de wed strijd tegen Kats wel enige perspectief voor Blauw Wit. Tjoba II speelt niet on ver dienstelijk en zal Vopo II wel aan kunnen. In de derde klasse D. zal de ontmoeting Olympia IIDe Poel II wel een overwin ning opleveren voor de thuisclub. Vol harding II kan eveneens op de volle buit rekenen tegen Scampolo III. GOES, 21 April. De afdeling Zee land van het Ned. Instituut voor Effi ciency belegt op Donderdag 28 April a.s. in Hotel „De Graanbeurs” te Hulst een studiedag, waarvoor o.m. indus triëlen uit Antwerpen, Oost- en West- Vlaanderen en Zeeland worden uitge nodigd. Het onderwerp van deze dag luidt „Toelevering en uitbesteding”. Spreker is de heer Ch. Brandt, direc teur van' Brandts Motorenproducten te Amsterdam. De heer Brandt heeft de hiermee samenhangende problemen in de Ver.. Staten met een productivi ty-team bestudeerd en zal het belang hiervan ook voor België en Nederland nader uiteenzetten. De dag begint met een gezamenlijke koffiemaaltijd, waar na de heer A. L. S. Lockefeer, burge meester van Hulst, zal spreken over het onderwerp „Samenwerking tussen grensgebieden”. Daarna spreekt de adjunctsecretaris van het NIVE, de heer G. I. van Leeuwen, over doel en werkwijze van dit Instituut. Prer6;>a/stó\& ineen De heer Hupkes hield bij deze ont vangst een causerie, waarin hij zei niet slechts het woord te voeren als direc teur van „De Schelde”, maar ook als voorzitter van de Centrale Bond van Scheepsbouwmeesters, welke vrijwel de gehele Nederlandse scheepsbouw omvat. Er zijn In Nederland ongeveer 300 scheepswerven, waarvan er 13 grote zeeschepen bouwen. Bij de scheepsbouw zijn ongeveer 50.000 employé’s betrok ken en bij de toeleveringsbedrijven nog eens ongeveer 50.000. Op het ogenblik is er in de scheepsbouw een personeels tekort van 10 5. 15.000 man. De Neder landse werven produceren 500.000 bru to registerton aan schepen en daarmede neemt Nederland op de wereldranglijst van de scheepsbouw de vierde plaats In. Wat de geldomzet betreft werd een jaarcijfer van bijna f 800 millioen be reikt, waarvan f 380 millioen voor ex port. Zweden en vele Nederlandse groepen zullen tijdens de gymnajuventa onge veer negentien demonstraties, ieder van ongveer twee uur, geven. Voor lopig schat men het aantal buiten landse medewerkers op 400 a 500, de Nederlandse deelneming van vereni gingen op 2500 a 3000 personen, de duizenden scholieren dan nog ineegeteld. t t IER KAMPIOENEN zijn er reeds bekend in de Zeeuwse Zaterdag- \J middagvoetbalcompetitie. De vijfde zal niet lang meer op zich laten wachten, want morgén valt in de tweede klasse F., die met uitzonde ring van Beren bestaat uit Zeeuwsch-Vlaamse clubs, de beslissing. De strijd ging hier tussen Tern. Boys II en Driewegen. Met enige zekerheid kan nu reeds worden vastgesteld, dat de titel naar de laatste club gaat. Tern. Boys II heeft namelijk vorige week Zaterdag zijn laatste wedstrijd gespeeld. Door een overwinning op A.Z.V.V. H hebben de Terneuzenaars de leiding over genomen. Wint Driewegen ecliter morgen zijn laatste wedstrijd dan bete kent dat een tweede plaats voor Tern. Boys en de titel voor de Driewege naars. De laatste twee kampioenen (in de eerste klasse en in de tweede klasse B) zullen nog enkele weken op zich laten wachten. In de eerste klasse kan Tern. Boys het kampioenschap haast niet meer ontgaan. In de tweede klasse B woedt de strijd nog in alle hevigheid en zal de wedstrijd VeereSeroos- kerke de beslissing moeten brengen. In de eerste klasse gaat Tern. Boys, dat een voorsprong heeft van vijf punten op Arnemuiden en Rillandia, morgen de strijd aanbinden met We meldinge. Ongetwijfeld zit in deze ontmoeting winst voor de Zeeuwsch- Vlamingen. Overigens zal in de stand niet veel wijziging komen, want ook Rillandia en Arnemuiden, die thuis wedstrijden spelen tegen resp. Wol- faartsdijk en Kapelle, zullen de punt jes wel kunnen veroveren. Colpl. Boys is gastheer van V.C.K. en zal met deze tegenstander enige rekening moeten houden. Ook Krabbendijke heeft nog niet gewonnen in Zierikzee. TWEEDE KLASSE In de tweede klasse A kan kam pioen Arnemuiden II op de volle buit rekenen in de wedstrijd te Koudeker- ke. Krabbendijke II zal ongetwijfeld in Kapelle het onderspit moeten del ven. In iïe tweede klasse B zal Seroos- kerke Veere iets dichter benaderen door een zege op Nieuwland. E.M.M. IV heeft de beste papieren tegen Meeuwen. R.C.S. IVBevelanders is een ontmoeting, die wel eens op een puntenverdeling kan uitlopen. Oost- kapelle kan zich op de derde plaats handhaven door een overwinning op Middelburg V. In de tweede klasse E zal kampioen A.Z.V.V. zich niet door Hoek laten Eerste klasse: Wemeldinge—Tern. Boys RillandiaWolfaartsdijk Colpl. Boys—V.C.K ArnemuidenKapelle MevoKrabbendijke Tweede klasse A: Kapelle IIKrabbendijke II V.C.K. IIArnemuiden II Tweede klasse B; E.M.M. IVMeeuwen I R.C.S. IVBevelanders Serooskerke—Nieuwland Middelburg VOostkapelle Tweede klasse E: ZaamslagDriewegen Hoek—A.Z.V.V Tweede klasse F: A.Z.V.V. II—Beren 2 Driewegen IIZaamslag II 1 (1 winst thuisclub; 2 winst bezoekende club en 3 gelijk spel). eneinde in Nederland ten aan- ©«stenrijk, «»j^,_SaarlMid_en zien van het gymnastiek onderwijs de internationale stromingen en opvattingen te kun nen aanschouwen en naar waarde te peilen en met het buitenland op vattingen, oefenvormen en midde len te kunnen uitwisselen, nam, zoals men weet, het Kon. Ned. Gymnastiek Verbond, tezamen met de Vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Lichamelijke Opvoeding in Nederland, het ini tiatief tot het internationale gymna- stiekcongres, dat Gymnajuventa (jeugdgymnastiek) werd gedoopt. Een vorm van nationale samen werking werd in deze zin gevonden, dat alle Nederlandse gymnastiek- bonden, te weten het reeds genoem de K.N.G.V., het Ned. Chr. Gym- nastiekverbond, de R.K. Nationale gymnastiekfederatie en de Ned. Cul turele Sportbond, tezamen met de eerder genoemde vereniging van Leraren en Onderwijzers in de Li chamelijke opvoeding in Nederland en de R.K. Ver. van Leerkrachten in de Lichamelijke Oefening „St. Tho mas van Aquino”, tot dit doel sa menwerken. GELUKKIGE BINDING Door het samen gaan van lezingen door deskundigen op het gebied der jeugdgymnastiek (op 5 en 6 Juli) en een zeer groot aantal demonstraties in de Rivierahal en in de beide grote schouwburgen en op twee avonden in het Spartastadion (op 6 en 9 Juli) is, naar men meent, een gelukkige bin ding ontstaan van theorie en praktijk. Niet minder dan 27 groepen uit Bel gië, Denemarken, Duitsland, Egypte, Engeland, Frankrijk, Italië, Joego Sla- - - Wat zij er van vernomen had klop te dus: een mevrouw, jong, naar men zei, met een dienstbode en een ouwe tuinman, ’t Was er een volstrekte eenzaamheid, al gaven de vele soor ten bloemen er fleur aan. Wat ter wereld bewoog dat mens hier zo af gezonderd te wonen?! En toen zag zij in de zitkamer de bewoonster verschijnen: een jonge vrouw, eerder nog een meisje, met ’n uitzonderlijk knap gelaat, met blonde lokken, die glansden alsof het goud draad was. De slanke gestalte verliet het ven ster en even later werden de toetsen van een piano aangeslagen, waarop, na een kort praeludium, een uiterst welluidende, eenvoudige stem een bekend lied zong. Therese Blake luisterde, stil voor zich uitstarend. Maar dan drong het tot haar door, dat zij daar niet blijven kon. Alleen hoe moest zij weg ko men? Er zat niets anders op dan een voudig voor de dag te komen. Dat kog heel gemakkelijk, want juist liep de dienstbode vlakbij haar over het grasveld. Therese deed een stap naar voren. De vrouw uitte een zachte, verbaasde kreet. „Hoe komt u hier?” „Neemt u het mij als het u belieft niet kwalijk. Het hek stond open en aangelokt door de prachtige natuur ben ik er in gewandeld. Maar ik ver dwaalde en kon er niet uit komen. Ik dwaal al wel drie kwartier.” Toen begreep de vrouw, die met de grootste verwondering stond na te denken, dat zij er in gekomen moest zijn, toen het hek vdor de slagersjon gen even open was geweest. Dat klopte zowat ook met de tijd, die ge noemd was. „Ik zal u er uit brengen”, zeide zij. ,,’t Is jammer, dat u er in bent ge gaan.” Haastig liep zij, gevolgd door The rese, het doolhof door. Het was een voortdurend wenden en draaien. The rese kon er geen wijs uit. Alle paad jes leken op elkaar. „Woont uw mevrouw hier geheel alleen?” vroeg zij. _i_een bekende stem: „Ja, mevrouw, ik zal het dade lijk doen na het eten.” Dat was de stem van de dienstbode! En toen drong het tot haar door, dat zij aan de grens van het doolhof stond en dus dichtbij het huis. Nog enkele stappen en daar zag zij de woning. Een klein, laag huis met een nette, spitse gevel van rode baksteen. Zij blikte naar het grote raam van de zitkamer, dat open stond; een overdekte deur, die zij juist nog zien kon, had het uitzicht op een grasveld, door keurige bloembedden omgeven. De meid was bezig op het grasveld wat linnengoed uit te leg gen. Over een bloembed boog zich een oude man, op het hoofd een grote, gele stroohoed en gekleed5 in een wit te kiel. Hij had óf een bochel of een vreselijke hoge rug. TAFELTENNIS. De Japanse .herenta feltennisploeg heeft Woensdagavond door een 53 zege op Tsjecho Slo- vakije zijn wereldtitel gepromoveerd. Bij de dames ging deze naar Roeme nië. TE SINT LAURENS bestaat er, hoe wel er dit jaar een sportterrein zal klaarkomen, nog geen sportvereni ging. Er bestaan echter wel plannen om te komen tot oprichting van een dergeljjke vereniging. Alle sportlief hebbers zjjn opgeroepen om Maandag d.s. „spijkers met koppen te slaan”. TE KERKWERVE is de korfbalvereni ging „W.I.K.” weer nieuw leven In geblazen. Men heeft aansluiting ge zocht bij de S.D.K.B. en hoopt deze competitie nog van de partij te zijn. TE OUD-VOSSEMEER heeft de Ned. Heldemij dezer dagen een aanvang gemaakt met de aanleg sportveld. WEDVLUCHT. De P.V. de Vrijheids- duif te Kruiningen hield een wed1 vlucht naar Lochristl. De uitslag was: 1 en 7 M. Polerj; 2 en 4 J. Bruijn- zeel; 5 en 10 A. Kole; 6 J. van Iwaar den; 8 P. A. Kakebeeke; 9 en 11 C. Burjze. „Ja, dame”, was het korte antwoord, maar de vrouw, die aanvankelijk zeer ontstemd was geweest, toen zij de vreemdelinge zag, werd toch wat be leefder. „Ja, dame, geheel alleen, met mij en mijn ouwe.” „Je ouwe?” riep Therese op vra gende toon. „Mijn man”, verduidelijkte vrouw .„Hij is de tuinman.” „O, dan heb ik hem gezien. Maar hij ziet er, dunkt me, al te oud en ge brekkig uit om veel te kunnen doen.” „Hij is nog niet zo oud, als hij lijkt, en ijverig genoeg. Maar ja, als een man erg rheumatisch wordt, kan hij niet meer zoveel doen als vroeger.” „Dat moet wel een eentonig leven voor uw mevrouw zijn.” „Welneen, dame. Zij heeft haar werk, haar bloemen en vogels en mu ziek.” „Ik heb haar mevrouw Grey horen noemen. Klopt dat?” „Ja, mevrouw Grey”. „Maar waar is haar man dan?” „Mijnheer Grey is op een buiten landse reis. Maar hier is het hek. Komt u er niet meer in, dame. U hebt bemerkt, dat u uren dwalen kunt. Bij toeval is u blijkbaar bij het huis ge komen.” „Ik dank u vriendelijk”, zei There se. ,,’t Was onbedachtzaam van mij, er in te gaan. Goeden morgen.” Met een zee van gedachten wandel de Therese langzaam naar Foxwood Court, niet wetend, wat zij van het Doolhof denken moest. Zo’n knap jong vrouwtje daar alleen met een paar bedienden, terwijl haar man in het buitenland was! Waarom kon die haar niet meenemen? Een wonderlijke historie, hoor. Maar het wonderlijkste was nog, dat sir Karl gisteravond het Doolhof bin nen ging. Met een eigen sleutel en neen, zij kon er niet uitkomen. „Ik moet er meer van te weten ko men”, mompelde zij. VOORAANSTAANDE PLAATS. De heer Hupkes noemde enkele fei ten, welke aan de Nederlandse scheeps bouw een vooraanstaande plaats geven als daar zijn het hoge wetenschappelij ke peil van de techniek, de moderne be- drijfsoutillage, de rust op de arbeids markt en de snelle werkwijze. De grote werven in Nederland zijn van werk vóórzien tot 1957 en thans is voor een bedrag van naar schatting f 1400 millioen aan werk onderhanden. Hij kwam tot de conclusie, dat op een redeljjk goede periode voor de scheeps bouw tot 1960 mag gerekend worden. De heer Hupkes gaf voorts een reeks belangwekkende cijfers over de Kon. Mij „De Schelde”, waarbij o.m. naar vo ren kwam, dat de opleiding van een leerling in de bedrijfsschool een bedrag van f 9000 vergt. In dit verband is het ook duidelijk waarom emigratie niet graag gezien wordt. De heer D. W. Dettmeyer, voorzitter van het Contactcentrum en wethouder van ’s-Gravenhage, dankte de inleider hartelijk voor zijn rede. Het gezelschap zag vervolgens in het Alhambratheater de nieuwe bedrijfsfilm. De ontvangst werd besloten met een bezoek aan de werven en daarna een thee in het Schel- dekwartier, waar de heer Hupkes nog tal van vragen had te beantwoorden. De enige korfbalclub in Vlissingen, Madjoe, bestaat niet meer. Tijdens een deze week gehouden bijzondere algemene ledenvergadering werd het besluit tot opheffing genomen, omdat men geen kans meer zag, een twaalf tal op de been te brengen. Madjoe had reeds geruime tijd moeilijkheden. Het vorige seizoen leidden deze zelfs tot een conflict met de Zeeuwse Korfbal Bond. Men is er helaas niet in geslaagd, meer belang stelling voor korfbal te wekken in de Scheldestad en het bleek de laatste tijd zelfs onmogelijk, een bestuur te vormen. Derde klasse B.: Swift VIZuidwesters Hl. Derde klasse C.: Tjoba IIVopo II. Derde klasse D.: Olympia IIDe Poel II; Volharding IIScampolo Hl. Adspiranten A.: De PoelTogo; Vopo Elto. Adspiranten B.: Animo A—Swift Kwiek Adspiranten C.; LuctorBlauw Wit; ViosScampolo. Adspiranten D.: Swift VlugZuidwesters. e wereldkampioenschappen tafeltennis, die momenteel te Utrecht worden verspeeld, trek ken overal in den lande belang stelling. Vooral de souvenierja- Qers doen hun best om de deel nemers en de officials lastig te vallen. Alles kunnen deze ver zamelaars gebruiken. Maar de organisatoren keken niettemin ’n beetje verbaasd, toen zij een brief ontvingen van een souvenierja- Oer uit Lutjebroek, die vroeg of ?en er voor kon zorgdragen, dat e tafeltennisbats van de Roe meense meisjes na afloop van de ecistrijd naar hem werden ge- onden. Immers de Roemeense hebben de Japanse ploeg, e w.ereldkampioen, verslagen zijn kampioen geworden en ipfS y.?est er a.an die batjes wel ets bijzonders zijn. Machineschrijven Nederlands, 120 aan slagen per minuut: de dames W. A. van Beuzekom (met lof), A. J. de Kam, J. Looise, J. H. Noback (met lof), M. T. Walraven en de heer J. A. Rijk te Mid delburg; de dames E. Danckaerts, M. Mussert, A. Rijnders, J. Stroo, W. Thei< ne (met lof), L. A. Vanneuville en de heer J. M. L. Verhagen (met lof) te Vlissingen; mej. M. M. Schelling (met lof) te Domburg; mej. T. A. van Doorn te St. Laurens; de heer I. M. Koolman te Souburg; mej. C. Tange te Souburg en mej. M .de Nood te Veere. Typen Nederl., 175 aansl. p. m.: mej. H. M. Kögeler te Vlissingen. Typen Frans, 120 aansl. p. m.: de da mes H. M. Kögeler en E. Korteweg ta Vlissingen en A. de Nood (met lof) te Veene. Typen Duits, 120 aansl. p. m.: de da mes H. M. Kögeler, E. Korteweg, J. J. Haas en G. J. Verdonk te Vlissingen. Typen Engels, 120 aansl. p. m.: de da mes J. J. Haas, H. M. Kögeler, E. Kor teweg en M. M. Nijhuis te Vlissingen. Kantoorsteno Nederl., 130 lettergr. p. m.: de dames A. Kambier, A. N. Plue mers (met lof) en H. A. v. d. Ven te Middelburg. Kantoorsteno Frans, 100 lettergr. p. m.: de dames Th. H. A. M. Smals en G. J. Verdonk, Vlissingen. Kantoorsteno Duits, 100 lettergr. p. m.: mej. M. A. Rlsseeuw te Zuidzande. Dictaat steno Nederl., 130 lettergr. p. m.: mej. Th. H. A. M. Smals te Vlissingen. Steno-typen Nederl.: mej. J. Corne- lisse (met lof) te Middelburg. Steno-typen Engels: mej. S. J. Ris- seeuw (met lof voor typen) te Bres- kens. 33) Eerst liep zij het pad rond, om te zien waar dat naar toe leidde. Ten langen leste stuitte zij op een soort van lage gewelfde gang, die in het doolhof gebouwd was en waarschijn lijk gemeenschap had met het huis. Zij kon evenwel niet verder, want de deur was gesloten. Dus keerde zij te rug naar het hek, zich herinnerend de woorden van Tom Pepp, die gezegd had, dat het pad altijd in het rond liep en nergens heen leidde. Nu dat wilde ze dan wel eens zien. Dus begon zjj haar wandeling, om tot de conclusie te komen, dat de jongen waarlijk gelijk had: zij had wel een half uur gelopen, maar kwam geen steek verder. Zij kon het Doolhof niet meer uit Zij ging nu toch werkelijk bevreesd worden en leunend tegen een boom overlegde zij wat te doen. Zij moest het nog maar eens proberen. Zij liep vooruit, dan weer terug, maar zij kon geen draad vinden: nergens een gaat je; nergens een opening; niets dan eindeloze bomen en nauwe paadjes, die precies op elkaar geleken. „Wat ben ik toch begonnen”, verzuchtte zij weer. En dacht er over, luid om hulp te gaan roepen. Opeens hoorde zij van een

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 13