X Ambassadeur Hoogenhout wil nog sterker banden Nederland-Z. Afrika BEVRIJDINGSSHOW VAN BUITENLANDSE ARTISTEN Bezinning geboden/ Bussumse brandweerlieden „braken in” Veeldubbeltjes voor dierenbescherming Geen last van de fiscus Maar het zal lang zaam uitsterven. d t Bijbeldag te Antwerpen* Grote bewondering voor Prins Bernhard ZEEUWSCH DAGBLAD l - gr SCHAAF- EN SNIJWONDEN Geen belasting Geen verbroedering Militaire politie Deserteurs Terug uit de Unie na verdiend verlof Theologische hogeschooldag Geref. Kerken Grote dag Strijd om een brandtveerstaf Isolement Het huis voor de wereld federatie zal er zeker komen ff iï pagina 7 Donderdag 21 April 1955 Ingezonden Mededeling (Adv.). Bezoek aan eenzaam Koreaans dorp op in de neutrale zone I” nen ens. dringt het informeer ik. walkie-tal- :n Kerk P. N. Kruyswijk uit Ouderkerk van hebben zij vindt een van dj :éa 40; een brandweer ich- resl d" tos- /er- MSB» In Kaapstad is het zeer druk in de Nederlandse club. Hjj heeft er enkelé malen gedineerd, maar men doet goed tevoren te bespreken. Er zijn ook velé Afrikaanders en anderen lid van de club. Ook is men doende er een Van Riebeek club op te richten. Het ge-? bouw moet nog worden gezet. Overal ziet men de ontwikkeling. Ook de bui tenlandse beleggingen gaan nog steeds voort. Drie man van de speciale DMZ-politie op patrouille, uit gerust met geweren, pistolen, en verrekijkers en walkie-tal kies. stof zetten de vrachtauto s zich in beweging. Taesong-Dong is spoe dig achter de heuvels verdwenen. Het contact met de rest van de we reld is weer verbroken. Tot volgende week Zaterdag. In het huis van het dorpshoofd staat een hele maaltyd klaar voor de chauffeurs en de begeleiders van het wekelijkse convooi. „Gaat uw gang, dorpshoofd aan. We zitten op de vloer welke op Koreaanse wijze van onderen ver warmd is. De schalen en kommen staan op lage tafeltjes. Er is van alles: rjjst, soep van sojabonen, na tuurlijk de onafscheidelijke kimtsji (een zeer gepeperde soort ingemaak te rauwe groenten), rijstkoekjes, ap pels, zuurtjes en lauwe saké (rijst wijn). Terwijl we met koperen eet stokjes uit koperen kommen eten, luisteren we naar de verhalen van het dorpshoofd. Deze gehele ontwikkeling stelt de Christ-gelovige opnieuw voor de vol strekte noodzaak zich op zijn roeping en opdracht in deze wereld te bezin nen. Ook op het politieke erf! En één van de punten voor bezinning is onge twijfeld de vraag van samenwerken en samengaan van allen, die het Ko ningschap van Jezus Christus ook voor het staatkundig leven belijden. Bezinning sluit een terstond hande len uit. Van overhaasting duchten wij overigens in deze ook niets dan teleur stelling. Grondig overleg in open en openhartige ontmoeting, mede met het doel elkander te leren kennen en te herkennen is geboden. Het zovele ja- ren gescheiden optreden immers heeft in sommige gevallen ernstige misken ning van de ander veroorzaakt en in de hand gewerkt. Het woord is thans aan de A.R. De- putatenvergadering: om zich over het betreffende gedeelte van het reorga- nisatie-rapport uit te spreken. Opdat vervolgens het overleg kan worden geopend. Maar bij overleg, hoe nood zakelijk en nuttig ook, zal het naar onze overtuiging niet mogen blijven. Weloverwogen daden zullen moeten volgen tot, mag het zijn, heil van ons volk en groter eer van God. Prof. Dr J. J. DE JONG. Er zijn verschillende soorten grens- schenders. In de eerste plaats de ge wone deserteurs uit Noord-Korea. Dan zijn er degenen, die voor spion- nage-doeleinden ongemerkt Zuid-Ko- rea trachten binnen te komen. En ten slotte de burgers, die er behoefte aan hebben om hun familie in het Zuiden op te zoeken en meestal niets kwaads vermoedends de demarcatielijn over steken. Dezelfde soort mensen trekt ook van het Zuiden naar het Noorden maar in veel kleiner aantal dan van Noord naar Zuid. De DMZ is overi gens een gevaarlijk oord om in rond te dwalen. De streek zit nog vol met in de oorlog ingegraven mijnen. Een deel ervan is opgeruimd om de pa trouilles in staat te stellen zich te verplaatsen. De rest laat men echter opzettelijk intact. In de eerste plaats om illegale overschrijdingen te ont moedigen. En verder omdat een wa penstilstand nog geen vrede is. Ten slotte moet men er rekening mee hou den dat de strijd plotseling weer kan uitbreken, ook al is dat dan niet waar schijnlijk. waardige vertegenwoordiger in WIM KAN, die zich overigens op het mo ment, dat Nederland bevrijd werd in Japanse gevangenschap bevond. Op enkele punten op de demarcatie lijn komen de patrouilles van beide zijden dagelijks met elkander in con tact. „Praten jullie tegen elkaar vraag ik aan de sergeant. „Nee....” „Waarom niet „Orders. Die orders ontmoedigen elke poging tot verbroedering. Althans van de zijde van de Verenigde Naties. De Noord-Koreanen en de Chinezen doen daarentegen alles om een gesprek aan te knopen. Meestal hebben ze iemand bij zich, die Engels kan spreken. De DMZ-poli tie heeft echter opdracht elke vorm van contact te vermyden. Dat eist dik wijls veel zelfbeheersing, vooral als er beledigende opmerkingen gemaakt wor den of wapens op hen gericht worden. Over het algemeen zien de communis ten er goed gekleed uit. Sommigen heb ben zelfs fototoestellen by zich. Hun houding is echter uitermate arrogant. Dat maakt het voor onze zijde gemak kelijker om hen te negeren. Onder het eten komt een jongen vertellen dat er nog meer Amerika nen in het dorp aangekomen zijn. „Wie kunnen dat zijn..?” vraag ik. „Waarschijnlijk de DMZ-politie..” raadt’ de luitenant-convooileider. Inderdaad is het een patrouille van de DMZ-politie: de speciale militaire politie, welke belast is met de con trole in de gedemilitariseerde zóne. Bij de wapenstilstandsovereenkomst is be sloten dat beide partijen een beperkt aantal militairen in de DMZ zullen laten patrouilleren. Deze patrouilles blijven aan hun eigen kant van de demarcatielijn. Zij mogen geen ge pantserde voertuigen gebruiken. En zij mogen geen andere wapens dan geweren en pistolen dragen. Het is hun taak het illegaal overschrijden van de demarcatielijn te verhinderen. Op verschillende strategische punten hebben zij vaste posten. Verder door kruisen kleine patrouilles dag en nacht de twee kilometer brede zóne. De le den van de DMZ-politie zijn met zorg uitgekozen. De eisen zijn hoog: een schoon strafregister, beter dan gemid delde intelligentie-aanleg voor kaart lezen, verbindingen en techniek en een gedegen kennis van de wapenstil- standsbepalingen. De heer Aler, president-directeur van de K.L.M., zal vandaag een eendaags bezoek brengen aan de British Vickers Alrcraft-fabrieken. 'ge: lei}' ge- nbrekers hebben met loPer de °Pend, op een ^gesloten hunner 1 te verstaan het slot. Bii stear.;.e ders, een Het is Zaterdag en de twee vrachtauto’s van het Ameri kaanse leger brengen hun we kelijkse bezoek aan het dorp Taesong-Dong in de gedemili tariseerde zone. De patrouille-commandant tracht met zijn walkie-talkie een van de pos ten op te roepen. „Iets bijzonders „Neeantwoordt hjj. „Gebeurt er wel eens iets bijzon ders „Een enkele keer „Wat „Meestal illegale grensoverschrijdin gen We stoppen. We bevinden ons in een typisch Ko reaans dorp bestaande uit een dertig armoedige hutten van grauw leem en geelachtig stro. In een wijde waaier er omheen liggen de rijstvelden. Het grootste deel van de ruim honderd inwoners is uitgelopen om ons te be groeten. Het bezoek van de twee vrachtauto’s is tenslotte dé gebeurte nis van de week. Zij vormen het enige contact met de buitenwereld. Zij voeren de rijst, de rogge, de sojabo nen en het brandhout af en in ruil daarvoor brengen zij alles wat er in het dorp nodig is van kleding en bier tot de boeken voor het kleine school tje. De twee vrachtauto’s brengen ook de Koreaanse dokter voor zijn weke lijkse spreekuur en zij nemen dege nen mee die voor zaken of plezier naar Seoel willen gaan. Nieuwsgierig drommen de dorpsbewoners dan -ook om de vrachtauto’s. Mannen in lange, witte mantels. Vrouwen met een baby in een doek op de rug gebon den. En kinderen met vieze snotneu zen. Met vereende krachten wordt dé inhoud van de vrachtauto’s uitgela den, inclusief een onwillige koe die van alle drukte een beetje in de war is. kers zullen zijn ds W. A. Wiersinga van Baarn over: „De kerk in een ver anderde wereld”, het Eerste Kamer lid de heer H. Algra van Huizum, over: „Onder de preekstoel”, en ds G. Lugtigheid van Zwolle, die een slotwoord zal spreken. In een aan de schooldag voorafgaande bidstond zal voorgaan ds G. N. Lammens van Kra- lingen. ’s-GRAVENHAGE, 19 April. De Theologische Hogeschooldag van de Geref. Kerken in Nederland zal 12 Mei te Kampen onder leiding van ds 17. K. -1‘. aan de Amstel worden gehouden. Spre- HILVERSUM, 19 April. - Op Don- die in de oorlog actief deelnam HILVERSUM, 19 April. - Op Don- die in de oorlog actief deelnam aan derdag 5 Mei a.s., ’s avonds van kwart de strijd tegen de Jappen in het Ver over negen tot elf uur zal er in het Nationaal Programma over beide Hil- versumse zenders een internationale bevrijdings-show worden uitgezon den, waaraan artisten zullen mede werken uit een aantal landen, die bij de bevrijding van ons land tien jaar geleden een belangrijke rol hebben gespeeld. ENGELAND zal in deze muzikale show worden vertegenwoordigd door CAROLE CARR, die tijdens de oorlog zangeres was bij de orkesten van Jack Payne en Geraldo. Zij maakte een tournee voor de Britse bezettings troepen in Duitsland en gaf een aantal voorstellingen voor de Engelse strijd krachten in Korea en Malakka. Als muzikale afgevaardigden CANADA komen „THE MAPLE LEAF FOUR” naar de Hilversumse studio’s. Vier jongemannen, waarvan Norman, Johnny en Joe gedurende de laatste wereldoorlog in het leger dienst deden en waarvan Harvey een plaats kreeg bij de Canadese lucht macht. AUSTRALIË levert aan deze be vrijdings-show ROBERT SIMMONS, en haar in ieder geval had willen behouden tot de of ficiële opening van zijn ka- °P eikaars schou- voerd tussen de brandweer- zerne in Mei, is haar nu voorwerp ont- corpsen van Noord-Hol- weer kwijt geraakt. Taesong Dong is een voor Koreaan se begrippen welvarend dorp. Men heeft volop land. Bovendien heeft men het voordeel buiten de jurisdictie te vallen. Als gevolg daarvan betaalt men ook helemaal geen belasting. Er zijn echter ook bezwaren. In de eer ste plaats natuurlijk de isolatie. Ver der mogen geen buitenstaanders zich in het dorp komen vestigen. Dat maakt trouwen natuurlijk erg moei lijk. Verscheidene jongeren hebben ’t dorp dan ook al verlaten. Een derde van de hutten staat leeg. Als deze situatie lang genoeg voortduurt zal Taesong Dong langzaam maar zeker uitsterven. En dat schijnt ook de be doeling te zijn. ’s-GRAVENHAGE, 19 April. Op Maandag 2 Mei wordt te Antwerpen de tiende Bijbeldag gehouden. In de morgenvergadering wordt ge sproken over: „De Bijbel over leven en dood”, door de heer J. Kits en over: „Dichters over leven en dood”, door ds Jac. Lissenberg. Des middags spreekt prof, dr A. J. Bronkhorst over: „Heeft de wereld nog toekomst?” en dr H. Jonker uit Am- „Heeft de Kerk nog toe- e voorzitter van de Christelijk 1 Historische Unie, de heer H. W. LS Tilanus, heeft in zijn jaarrede de vorige week gehouden algemene vergadering van de Unie behartens- waardige woorden gesproken over de moeilijkheden op het protestants- christelijke politieke erf. Met klem wees hij op de grote nadelen, die voortkomen uit het gescheiden en vaak in onderlinge strijd op trekken van de verschillende protestants-chris- telijke partijen. Waarbij niet in de eerste plaats het noodwendig zetelver lies telt, maar meer nog de schade het beginsel en het getuigenis toegebracht. In dit verband bracht de Unie-voor- zitter ook het voor een half jaar uit gebrachte reorganisatie-rapport van de Antirevolutionaire Partij ter spra ke. Zoals de lezer zich zal herinneren, doet dit rapport onder meer een aan tal practische voorstellen aan de hand om tot samenspreking en zo mogelijk samenwerking te komen. „Wanneer het reorganisatie-rapport door de A.R. Partij wordt aangeno men en als uitvloeisel daarvan een verzoek om samenspreking ons be reikt, zal het hoofdbestuur van de C.H.U., naar ik meen te mogen zeggen, daar zeker niet afwijzend tegenover staan”, verklaarde de heer Tilanus ter zake. (Van onze correspondent Alfred van Sprang) TAESONG DONG (Korea). wee militaire vrachtauto’s schommelen moeizaam over de ongelijke landweg in de gedemi litariseerde zóne aan deze zijde van de demarcatielijn. Het is doodstil. Er is geen levend wezen te bekennen. Plot seling schieten echter een stuk of twaalf Koreaanse kinderen uit een zij weg te voorschijn. Schreeuwend en zwaaiend rennen ze op de vrachtauto’s toe. „Hello....!” „Okay.... okay „Stop....!” De bestuurders brengen hun zware wagens tot stilstand. Ze zijn gewend aan een dergelijke begroeting. Lachend helpen ze de kinderen in de laadbak klimmen. Dan zetten ze hun tocht naar het dorp Taesong Dong voort. Het Is het enige dorp in de gedemi litariseerde zóne. De hele oorlog door zyn de bewoners het trouw gebleven, ondanks de vele gevaren. Toen de wa penstilstand tenslotte gesloten werd zagen zij niet in waarom zy het nu ineens in de steek zouden moeten la ten. Na veel praten heeft de wapenstil- standscommissie hen tenslotte toestem ming gegeven om te blyven. En daar mee zijn zij in een heel bijzondere po sitie komen te verkeren ZUID-WEST-AFRIKA Nog even gaat het gesprek over Zuid-West-Afrika, dat volgende maand in Den Haag de belangstelling zal vragen, als het Internationaal Ge rechtshof het verzoek van de Ver. Na ties zal behandelen een advies te ge ven over de vraag hoever het gezag van de Algemene Vergadering der V.N. reikt in kwesties, die voort vloeien uit rapporten en petities uit Zuid-W est-Af rika. Zoals bekend neemt de Unie niet aan die behandeling deel. Zuid-Afrika was één van de landen, die tegen stemden, toen de resolutie werd aan vaard. Inmiddels heeft men in de Zuid- Afrikaanse ambassadeur iemand, die meer dan menig ander deskundig is in de zakeh van Zuid-West Afrika. Hjj toch was voor zijn komst naar ons land 9 jaar administrateur over dat gebied. Nog anderhalf jaar hoopt de heer Hoogenhout hier zijn land te kun nen vertegenwoordigen. Hij kwam voor een periode van 5 jaar als am bassadeur naar ons land. Dat betekent, dat hij eind 1956 zijn activiteiten hier zal eindigen. BUSSUM, 20 April. fen groep van vijf inbre kers heeft haar tl_o o„l„ Sen m de nieuwe brand- Zeer 'voorzichtig gesteld, gelijk het gehele beleid van de C.H.U. inzake een eventuele samenwerking met de AR.P. na 1945 van zeer grote voor zichtigheid getuigt. Het gaat immers om een uiterst tere en moeilijke zaak, waarin tal van historische, kerkelijke, psychologische en ook wel eens persoonlijke kwesties een rol spelen. Direct na de bevrij ding leek er een mogelijkheid te be staan om althans een zekere organisa torische vorm van samenwerking tus sen de A.R.P. en de C.H.U. tot stand te brengen. Maar de algemene Unie- vgrgadering wees de desbetreffende, kort tevoren door de A.R. Deputaten- vergadering met algemene stemmen aanvaarde voorstellen in begin 1946 af. Kennelijk was een poging tot ver wezenlijking van de in brede kring levende samenwerkingsgedachte in de omstandigheden van toen te hoog ge mikt. In de jaren, die sinds voorbijgingen, is er veel veranderd. In Nederland, in Europa, in de wereld. In de wereld een zich toespitsende strijd der gees ten; in Europa een gestage voortgang op de weg naar integratie; in Neder land een voortschrijdende ontkerste ning van het openbare en deels ook van het persoonlijke leven alsmede een voortsluipende aantasting van de mens als beelddrager Gods door de dusgenaamde massificaties. Het is tijd - om te vertrekken. De vrachtauto’s zijn volgeladen met zak ken rijst welke naar de pellerij in Seoel moet. Boven op de zakken zit ten vier mannen, die hun familie gaan opzoeken. Het dorpshoofd zit naast een van de bestuurders. Hij moet en kele financiële kwesties gaan regelen. „Tot volgende week,roepen we. „Anyounghi kashipsiyo” ant woordt de bevolking, die weer in sterdam: komst?” De thema’s voor de avondbijeenkomst zyn: „Vrees voor de toekomst” en „Hoop voor de toekomst”. Behalve deze bijeenkomst wordt een aparte samenkomst voor de jeugd be legd. -s-GRAVENHAGE, 20 April. Het ie de regering niet bekend, dat. ons land een aantal clandestien hier verblijvende vluchtelingen herbergt. Een schatting van het aantal van dergelijke vreemdelingen kan derhalve niet worden gegeven. In dien eventueel illegaal in Nederland ver toevende vluchtelingen echter alsnog een verzoek om asyl mochten doen, dan be staat tegen de legalisatie van hun verblijf hier te lande in het kader van het onder havige verdrag betreffende de status van vluchtelingen geen bezwaar, uitermate mits blijkt, dat het bona fide vluchtelin gen betreft, die voor asyl in aanmerking komen. Het feit, dat zij kortere of langere tijd illegaal in Nederland hebben verbleven, zal bij de behandeling van dergelijke verzoeken buiten beschouwing worden gelaten. Van Mei 1945 tot begin 1953 zijn onge veer 12.000 vluchtelingen in Nederland toegelaten. Circa 2500 hebben injnlddels ons land weer vrijwillig verlaten, b.v. door emigratie. Nauwkeurige aantallen zijn over deze periode niet beschikbaar. Van 1 Januari 1953 tot 1 November 1954 werd door of ten behoeve van 377 vreem delingen o.w. 55 illegaal binnengëko- men asyl in Nederland gevraagd. Aan 290 werd dit verleend: 80 aanvragers kon den niet voor het verlenen van asyl in aanmerking worden gebracht. Hieronder bevonden zich 15 illegaal in Nederland gekomen vluchtelingen, die daarop uit ons land zijn verwijderd. Verwijdering naar het buitenland, waartegen zij poli tieke bezwaren opperden, is in geen en kel geval geschied. Evenmin zijn sedert September 1953 vluchtelingen clandestien uit Nederland verwijderd. Zeven aanvra gen zijn nog in behandeling. ’s-GRAVENHAGE, 19 April De 71-jarige ambassadeur van de Unie van Zuid-Afrika, kolonel P. I. Hoogenhout, die Zaterdag van een verlof uit de Unie is teruggekeerd, heeft weer met enthousiasme de leiding van de missie ■jop zich genomen. De reis naar en van zijn land met de „Bloemfontein” hij vertrok in November j.l. naar Zuid-Afrika de nieuwe indrukken, die hij in zijn land heeft opgedaan en de belangstelling en vriendschap, die hij en zijn echtgenote bij hun thuiskomst in de vorm van vele brieven en bloemen mochten ondervinden, hebben opnieuw bevestigd, dat er goede en stevige banden tussen de Unie en Nederland bestaan. „Ik zal er alles toe doen, die nog meer te verstevigen”, zo zei hij tegen een redacteur van het A.N.P. De heer en mevrouw Hoogenhout had den wel enige rust nodig, toen zij het vorig jaar met verlof gingen. Maar een volledige rust is dat in de Unie niet geworden. Daar waren vele ont vangsten met leden van de regering, met parlementsleden, met Nederlan ders enz. Allerwege hoorde de heer Hoogen hout spreken over het bezoek, dat Prins Bernhard het vorig jaar aan Z.- Afrika bracht. Men had veel waarde ring en bewondering voor de sportie ve Prins, die met zijn vliegtuig naar de Unie kwam. Dit bezoek heeft opnieuw veel bij gedragen tot de versterking der we derzijdse banden. GROTE ONTWIKKELING De Unie maakt een periode van gro te ontwikkeling door, zo vertelde de heer Hoogenhout. Hij noemde b.v. Pre toria, dat binnenkort het eeuwfeest gaat vieren. Men kent de oude stad niet meer. Er zijn grote gebouwen verrezen. Zo krijgt de provinciale ad ministratie van Transvaal er een ge weldig gebouw, dat millioenen kost. i l i i De Nederlandse Bank voor Zuid-Afri- haar geheel uitgelopen is om ons ka> de Overzee Bank, heeft er een uitgeleide te doen. In een wolk van* prachtig nieuw gebouw. re Oosten en die sinds 1944 ook op Europees grondgebied in tal van leger- operaties werd ingeschakeld. Robert Simmons heeft zich na zijn demobilisatie aangediend als een jong, talentvol opera-zanger. Voor BRITS-GYANA zal zanger- gitarist CY GRANT aan deze interna tionale muziek-show medewerken. Cy Grant was gedurende de oorlog luite- nant-vlieger bij de R.A.F. en werd in 1943 boven Haarlem door de Duitsers neergeschoten. De Nederlandse Strijdkrachten in het Buitenland zullen op muzikale wijze worden vertegenwoordigd door Max van Gelder. Max was tijdens de oorlog in Engeland als lid van de Prinses Irene Brigade. Hij heeft de invasie in Normandië meegemaakt. Na de bevrijding heeft hij zich voorgoed in Engeland gevestigd als Max Gel- dray en sinds vorig jaar is hij in het bezit van de Britse nationaliteit. Max Geldray is een mond-accordion-vir- tuoos, die regelmatig in het B.B.C.- Amusementsprogramma „The Goon Show” te beluisteren is. NEDERLAND tenslotte vreemd. land. Enige jaren geleden De daders hebben daar- heeft de burgemeester van slag gesla- na vanuit een telefooncel Beverwijk de staf aan Alk- - de brandweer gewaar- maar, waartoe Oterleek be- wef/kazerne te Castricum, schuwd, dat de garagedeu- hoort, teruggegeven, ten- e wel gereed, maar ren openstonden en er in- einde de strijd aan regle- inLT1 ^c^ru*k is. De gebroken was. De volgende menten te binden. Men A een morgen hebben zij zich mag nu wel inbreken, doch kazernedeur ge- vrijwillig gemeld. Zij ble- niet meer vernielen. waarna zij stuitten ken leden van het Bus- Castricum, dat de staf Ttutt^nnenZ^e STS<1 brandweercorps te slndg ]ang in zljn bezlt had -n tussendeur. Eén zijn. Het ging hier om de (bleek het smidsvak bekende „oterleker-brand- “‘n en forceerde weerstaf”, waarom reeds innen hebben zij, jarenlang strijd wordt ge- I èY fc

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7