Nieuwe Christelijke kweekschool ’t Zand aan Ook Zeeland consultatie* een bureau voor alcoholisten ch'iióien en cU Aansluiting bij Chr. Midden standsbond 3 OUDE BEGRAAFPLAATS GEVONDEN en een in een eis I UnmEn utt """j a.s. I Per September a.s. waarschijnlijk 100 leerlingen Spoedvergadering het Vrije van Sluis Als de minister accoord gaat met het terrein f/oor 'n Jubileum naar Een kunst die de Israë lieten reeds beoefenden is een tak van Dameshonden Critiek op handels- marge-beschikking De „Zandenburpse” opgravingen De heer J. C. Cornelis te Yerseke overleden Onderzoek gaat voort Vereniging gevormd met voorlopig bestuur ZEEUWSCH DAGBLAD ponderdag 21 April 1955 pagina 2 1 Het vijftiende in Nederland de heer P. Dondorp KERK EN SCHOOL vrag en het Zeeuwse culturele leven onder redactie Dronken werkman veroorzaakte aanrijding Weekend voor verloofden en jonggehuwden Principieel woord van van G. H. de Jong Spiegel van men Ingezonden Mededeling (adv.) een duidelijke i Inderdaad, Ingezonden Mededeling (adv.) L.KERKSTR. men in het verloop van lonen en prij- H. B. I 'ijl;: van stimuleren de volksdans en regio naal of provinciaal vinden bijeen- avond tot een waar feest worden. Wanneer men volksdans beoefent, be hoeft men nimmer bang te zijn voor verveelde gezichten. Men mag hier rustig van een goede en gezonde ont spanning spreken. hele groep bezig. Men is actief bij de dans betrokken! WAAROM? De heer Th. Thalen heeft tijdens de volksdansbijeenkomst in Goes ge- de en verantwoorde ontspanning wil bieden, die vèr uitgaat boven plattegrond van het oude „Zandenburg”. Op deze plattegrond afgaande zullen bin nen korte tijd de fundamenten of over blijfselen van de kapel, die aan de ver- versterking verbonden was, worden bloot gelegd. Mej. N. de Koning te Middelburg slaagde vor het eerste gedeelte van het analysten- examen. Er bestaat gegronde hoop, dat het leerlingental op 1 September a.s. de 100 zal bereiken. Dan zal waarschijn- MIDDELBURG ;o: a.s. het „Maar”, zo volgens een verslag in „Trouw”, „elke kracht wordt in zwakheid apin 103 BRUINISSE, 20 April. Doordat de uit Breda afkomsige werkman A. M. J., werkzaam bij de herverkave ling op Schouwen en Duiveland te diep in het glaasje had gekeken, ver oorzaakte hij in de buurt van Oos- terland met zijn bromfiets een aan rijding met het gevolg, dat hij tegen de grond sloeg en een bloedend ge zicht opliep. De aangeredene kreeg geen letsel. Om verdere onheilen te voorkomen, werd de man ter ont nuchtering te Bruinisse achter slot en grendel gestopt. hi» llllll DE VOLKSDANS, gezonde en verantwoorde ontspanning wreekt. Op een enorm nu moe- om tot SOUVENIRJAGERS. Van een door de heer J. Brouwer van de Ned. Heidemij. aangelegde verzame ling van aardewerk afkomstige, gevonden scherven, is dit weekeinde weinig over gebleven. Souvenir jagers hebben zich hierover voor een groot deel „ontfermd”. Om erger te voorkomen houdt de politie buiten de werktijden thans een oogje in het zeil. Het onderzoek in deze „geroerde” grond, zoals dat met een bodemdeskundige term heet, gaat voort. Wellicht zullen nog meer interessante oudheidkundige vondsten ge daan worden. Daarvoor is een goede en moderne outillage nodig, welke in het nieuwe gebouw ruimschoots aanwezig zijn. De huidige situatie eist van de leraren zeer veel aanpassingsvermogen. Ver heugend noemde de directeur het, dat de derde klasse (32 leerlingen) moest worden gesplitst en dat daarin zeven leerlingen zitten, die hun HBS-oplei- ding achter de rug hebben. in de Eerste Kamer zeer koel is ont vangen, en over de ouderdomsvoor ziening, sprak de heer Dondorp ten slotte nog een bezielend woord om zich aan te sluiten bij de christelijke middenstandsorganisatie. Immers, er staan grote belangen op het spel. De vertegenwoordiging in de bedrijfs organen, die een publiekrechtelijke be voegdheid hebben, wordt samengesteld naar het aantal leden van de organi saties. De Christelijke Middenstands bond moet groot en sterk worden, op dat de christenen in deze belangrijke lichamen ook hun woord kunnen mee spreken. Zo bezien ligt op de Bevelanden nog een heel terrein braak. Meer dan dui zend leden kan de vereniging op Zuid en Noord-Beveland tellen en op het ogenblik ligt het aantal leden nog be neden de 200. Er is dus nog veel werk aan de winkel. Na dit interessante referaat volgde nog een levendige wisseling van ge dachten. De leiding van de avond had de heer J. Florusse uit Wemeldinge. NOORD-BEVELAND. In Kamperland In „Renata” heeft de heer Dondorp eveneens gesproken over het werk van de organisatie in de praktijk. Ook hier ontspon zich een king van het cadeaustelsel, welke wet zeer interessante discussie. Hoogwater Vrjjdag 22 April: Vlissingen: 1.28 u. 2.09 m., 13.53 u. 2.34 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.24 m., 14.20 u. 2.48 m. Wemeldinge: 3.17 u, 1.59 m., 15.42 u. 1.82 m. Zierikzee: 3.01 u. 1.34 m., 15.31 u. 1.56 m. GOES, 20 April De leden van de onlangs opgerichte Christelijke Mid- denstandsvereniging Zuid- en Noord- Beveland hebben vanavond in de „Prins van Oranje” te Goes met grote belangstelling geluisterd naar de heer P. Dondorp uit Heemstede. Dit hoofd bestuurslid van de Chr. Middenstands bond sprak over het werk van de or ganisatie in de praktijk, waarbij hij in het bijzonder wees op de stappen die de Bond heeft gedaan naar aan leiding van de handelsmargebeschik- king. Tevens liet de heer Dondorp niet na scherpe zakelijke critiek op deze beschikking van de minister uit te oefenen, welke beschikking hij dan ook als onaanvaardbaar van de hand wees. Natuurlijk was de inleider het met de regering eens, dat er rust moet ko- In zijn jaarverslag ging de secreta ris, de heer S. Caljouw, nog wat na der in op de voorgeschiedenis van de plannen. Deze hadden aanvankelijk slechts betrekking op een grondige verbouwing. Zij zou echter slechts ten dele voorzien in de eisen, welke men aan een modern schoolgebouw mag stellen. Daarom werd aan de minister van Onderwijs verzocht tot gehele nieuwbouw te mogen o vergaan. Op 16 Februari j.l, werd de principiële goed keuring verkregen, maar alleen moest onder het oog worden gezien, of het nieuwe gebouw zou kunnen worden gesticht op het huidige terrein. Naar aanleiding van dit laatste werd een rapport opgesteld en gezonden aan het departement. Daarin werd uiteen gezet, dat naar de mening van het be stuur en de architect het tegenwoordi ge terrein niet geschikt is en de minis teriële goedkeuring werd gevraagd, dat naar een daarvoor geschikt ter rein zou worden uitgezien. Zodra de uiteindelijke goedkeuring is verkre gen zal met bekwame spoed aan de verdere verwezenlijking van de plan nen worden doorgewerkt. RUSTIG JAAR De heer Caljouw deelde verder in dit (45e) jaarverslag mede, dat 1954 een rustig jaar was. Het onderwijs had geregeld voortgang. In het leraren corps kwamen enkele mutaties voor als gevolg van een noodzakelijke klas- se-splitsing enerzijds en de „overlap ping” van - de oude en de nieuwe kweekschoolopleiding anderzijds. In verband met de nieuwe opleiding kun nen de leerlingen van de derde klas desgewenst les in E.H.B.O. ontvangen. Zeven leerlingen volgen nu de lessen, die worden gegeven door dokter C. F. Frumau. Het jaar 1954 begon met 78 leerlingen, terwijl de afdeling B werd bezocht door 34 leerlingen. De nieuwe cursus per September zette in met 87 leerlingen. Er werden 33 nieuwe leer lingen toegelaten. De afdeling B wordt bezocht door 42 cursisten. De opleiding voor de akte Engels wordt gevolgd door 7 personen, die voor de akte Wis kunde door 4 cursisten. Uit het jaarverslag van de penning meester, de heer J. Ligteringen, bleek, dat de ontvangsten in 1954 bedroegen f 87.329,31 en de uitgaven f 83.918,53, zodat een goed slot ontstond van f 3410,78. Eind vorig jaar was het ka pitaal groot f 5570,62. ZEGEN EN ZORG De directeur, de heer J. A. van Ben- nekom, gewaagde in zijn jaarverslag van zegen en zorg. Zegen, omdat alle leerlingen voor hun examens slaagden. Zorg, omdat er zo langzamerhand een Welnu dat was moedgevend, want zo bleek later, het eerste jaar zal de op richting van een bureau zeker 15.000 kosten. Na enig praten kwam men tenslotte tot een voorlopig bestuur be staande uit de heren mr P. van Empel (na overleg met de rechterlijke macht), mr J. Hornstra (Stichting Zeeland), Claeys (landelijke blauwe week comité), Abrahamse (Dienst geestelijke volksgezondheid), M. Hu- bregtse (Zws Drankw. comité), F. J. Stenvert, Terneuzen (Dienst Maatsch. Zorg), H. J. van Geuns te Middelburg (één der eerste oprichters) en G. M. Fey. PRINCIPIEEL. Na deze en andere zakelijke critiek en nog enkele opmerkingen gemaakt te hebben over de wet op de beper- lijk de eerste klas gesplitst moeten worden. In de geschiedenis van deze kweek school zijn er nog nooit zoveel hoofd- aktecandidaten geweest, n.l. 41 op dit moment. STUDIECENTRUM De heer Van Bennekom deelde voorts mede, dat er 8 cursisten de per 1 April j.l. begonnen spoedcursus voor onderwijzer volgen. Wat de toekomst betreft zei hij, dat het zijn ideaal is de kweekschool te maken tot een studie centrum in Zeeland voor allen, die op enigerlei wijze bij het christelijk on derwijs zijn betrokken. De school zal nog veel meer dan tot heden het geval is betrokken moeten worden bij de maatschappij. Zo dienen b.v. de lezin gen, die thans door deskundigen op de meest uiteenlopende gebieden, nog te worden uitgebreid. Aan het begin der vergadering her dacht de voorzitter de heer A. D. Lit- tooij, die onlangs is overleden. Hij is van kort na de oprichting der Vereni ging bestuurslid geweest tot na de oor log, in welke kwaliteit hij veel voor het christelijk kweekschoolonderwijs in Zeeland deed. De heren R. Batten S. Caljouw en A. I. Catsman werden herkozen als bestuursleden. In de va cature mr J. Sepers koos men de heer A. Kerkhof te Goes. YERSEKE, 20 April. In de ouderdom van 77 jaar is vanmiddag geheel onverwachts overleden de heer J. C. Cornelis. De heer Cornelis was in leven con troleur voor de vissérij op de Zeeuw se stromen. Voorts was hij van Juni 1929 tot September 1949 raadslid voor de Anti Revolutionaire Partij, waar van tien jaar (van 1939 af) wethou der. Bovendien was hij in 1942 nog enkele maanden waarnemend burge meester. Jarenlang is hij lid geweest van de Geref. Schoolvereniging en de A.R. Kiesverenigng „Ora et Labora”. Lange te Nunspeet; voor St Maartens dijk, J. van der Haar te Waddinxveen, voor Hoogeveen, H. A. Labrie te Den Haag. GOES, 20 April. Op 30 April en 1 Mei a.s. zal te „Hedenesse” een week end worden gehouden voor verloofden en jonggehuwden. Dit weekend wordt georganiseerd door de bond van Platte- landsmeisjes in Zeeland, het C.J.F.V. Meisjesverbond en het C.J.M.V. De lei ding zal in handen zijn van de dames M. Sanders te Sluis (Z.P.M.) en wika M. A. de Vlieger te Goes (C.J.F.V.) en de heren M. Allewijn, Hoedekenskerke (C.J.M.V.) en wika Westerval, Oost burg. Tijdens de bijeenkomst op Zater dagavond zal worden besproken het boek van Anne de Vries: „Wij leven maar eens”. Zondagmiddag is er 'n spel voor grote mensen: „Tussen Keulen en Parijs, ligt de weg naar Rome”. De grondslag van dit spel is de behande ling van verlovlngs- en huwelijksproble men. Verder zal er een forum worden gevormd, waaraan leder een paar vra gen kan stellen. Hierin zullen o.m. zit ting hebben een arts en een predikant. SLUIS, 20 April. Maandag zal de algemene vergadering van waterschap „Het Vrije van Sluis” in spoedvergadering bijeen komen. Het voornaamste punt van de agenda is een voorstel om de wegen te herstel len tot een bedrag van f 750.000 in samenwerking met de cultuurtechni sche dienst. Reeds eerder werd f 10, per h.a. meer geheven, doch voor de voorgestelde plannen dient alsnog f450.000 te worden geleend. In totaal zal daarvoor ongeveer 20 km weg wor den aangelegd van zwaardere con structie dan tot nu toe gebruikelijk. Het gewijzigde karakter van het mo derne verkeer stelt steeds zwaardere eisen aan de wegen. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Putten, J. Wieman te Oudewater; voor Gorcum, J. W. de Bruijn te Nunspeet; voor Ede, J. de komt uit 't "Y, Geschenk&n huis (Ut Z// I I I I beoefening van kunst is on- jr/, osmakelijk verbonden aan het leven. De relatie tussen die twee staat volstrekt vast. Geref. Kerken Bedankt voor Leeuwarden, Weyland te Hasselt. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Driebergen, H. C. van der Endt te Werkendam. Bedankt voor Enschede, B. Bijleveld te Noordeloos. is verder gezegd één zoekt een een u Er komt nu tekening in de opgravin gen: zij kloppen tot heden vrij aardig met een aan de Ned. Heidemij. verstrekte VEERE, 20 April. Ondanks het feit, dat de Ned. Heidemij., die egalisatiewerkzaamheden op de „kasfeelwei” verricht, waarbij inte ressante historische -'ondsten ge daan worden, resten en funda menten van het uit de 13e eeuw da terende kasteel „Zandenburg” zich genoodzaakt zag een gedeelte van het opgegravene af te dekken, zijn gedurende het afgelopen week einde naar schatting een vierhon derd bezoekers naar Veere getogen, teneinde aan de rand van dit pitto reske stedeke deze tastbare herin neringen aan dit oude kasteel in ogenschouw te nemen. Een deel van de archeologen, die zich in het begin van deze week naar Veere zouden begeven, deden dit reeds de vo rige week, omdat men bij de verdere op gravingen gestuit was op een kerkhof van vrij grote omvang. De skeletten bevinden zich vaak slechts enkele decimeters onder het maaiveld. Zij worden in dozen verpakt en evenals hetgeen reeds werd gevonden naar Utrecht gezonden, waar men bij benade ring het jaar van verscheiden tracht vast te stellen en het ras of de stam van hen wiens stoffelijke overblijfselen hier werden ontdekt. De vraag is thans, of het kerkhof bij de veste, dan wel bij de gemeente be hoorde. van de christen en de kunst. Wie zou kunnen omschrijven wat christen - zijn precies is in alle ups en downs? Want is het eigenlijk niet zo, dat de christen niet bestaat, aldus de heer Rijnsdorp, want daar zijn geen twee christenen elkaar gelijk! En wie weet wat kunst is? De filosoof spreekt te veel over de kunst, de kunstenaar te veel vanuit de kunst. Het is een haast onmogelijke taak om dit precies te zeggen. Maar Rijnsdorp waagt het er op. De kunstenaar van nu heeft het niet gemakkelijk. Een organische plaats in de maatschappij is voor hem niet weggelegd. Daarbij komen dan nog zijn eigen strubbelingen om een evenwicht te brengen tussen inspi ratie en techniek. Al scheppende ontstijgt de kunste naar zichzelf, is hij eigen profeet. De f een onderwerp. De ander visie op het onderwerp. Dat is groot verschil. Of de één zoekt het vele en de ander door het leven heen het éne, de visie. Elk kunstwerk heeft een strek- En de verantwoordelijkheid voor deze strekking berust bij de maker, en dan is het vaak zo, dat de werkelijke strekking en dit geldt zeker voor de christelijke kunst niet de be doelde strekking dekt. En wat zijn de normen voor deze strekking? Het is moeilijk om tot klaarheid te komen. Met een oordeel over het slechte klimaat, dat het Calvinisme schiep, Ja, maar zo eenvoudig is het ook is men er niet, evenmin als met het MIDDELBURG, 20 April De Vereniging Christelijke Kweekschool voor Zeeland heeft het gemeentebestuur van Middelburg optie gevraagd op een stuk grond aan ’t Zand voor de bouw van een nieuwe school. Het is de wens van het bestuur en de directeur, dat bij deze school ook ruimte zal zijn voor een ruim gymnastiekterrein. Gaat het plan door, dan zal het schoolgebouw zeer geschikt gelegen zijn op vrij korte afstand van het station en dicht bij het stadscentrum. Dit alles deelde de voorzitter, de heer R. Batten, van middag mede in de jaarvergadering der Vereniging, welke in het oude school gebouw aan de Herengracht werd gehouden. noodtoestand gaat ontstaan in het oude gebouw, die het vaak moeilijk maakt volgens de nieuwe opleidingsmethoden te werken. vaak op feestdagen pleegt te ke js van een ning, die als nemen zeker gemeenten ter gelegenheid mensheid zelf. zen. Maar de détailhandel mag niet het kind van de rekening worden. Dat is niet billijk. De winstmarges waren al vrij gering en dat de prijzen om hoog gingen was niet de schuld van de s détailhandel. Trouwens, als er sprake is van de verdeling van de welvaart (6 pCt loonsverhoging) mag de détailhandel daar geen deel aan hebben?. En trouwens, kwam de dé tailhandel ook niet voor hogere kosten te staan, die zich over de gehele linie voordeden? Daarom alleen is de be schikking, dat de winstmarges niet ho ger mogen zijn niet billijk. Bovendien is de beschikking discriminerend. Want bepaalde producerende groepen zijn vrij gebleven, aldus de heer Dondorp. volk Israël reeds tegen in de Bijbel. Oranjevereniging besloot op de Be- - T' opnieuw aan wika kunst en dat is de volksdans toch Hiensch, de jeugdleider der Ned. zeker bevat elementen, waaruit Herv. Kerk in de Ganzestad, te vra- wanneer men ze opnieuw rangschikt gen de leiding op zich te nemen van iets nieuws te voorschijn komt. Deze het volksdansfeest. neemt. En terecht! De toporganen echte, zuivere volkskunst hebben wij t. i j de landelijke jeugdorganisaties mede’ weer nodig om niet onder te Doch, en wij kunnen daar met a gaan in de dagelijkse sleur, waartoe met genoeg nadruk op wijzen, het arbeidsproces en de ingewikkel- volksdans is geen kijkspel! Laat - de problemen maar al te vaak aan- men OVeral waar straks op de Be- komsten plaats, diezoals het afge- leiding geven. Bovendien dreigt^al- vrijdingsdag gevolksdans£ wordt mens te in het kader van de feestviering, show, zoals bijv, bij het uitvoeren van de Bevrijdingsdag zal worden van boerendansen door allerlei be- gevolksdanst. kende dansgroepen. In Goes is dit vorig jaar op Konin- De volksdans is uit oude tijden be- ginnedag een groot succes geworden kend Men komt de volksdans bij het en geen wonder dan ook, dat de ■w yolksdansen is een tak van t"" ïz ’---1T’“ ontspanning, die de laatste De heer Thalen zei het zo: De volks- vrijdingsdag jaren ook in het programma van de christelijkejeugdorganisa- ties een steeds grotere plaats in sproken over de achtergrond en de weer niet, want er staat niet „be- zomaar toepassen van schriftuurlijke bedoeling van het volksdansen. Wel- proeft de kunstwerken of zij uit God normen. Inderdaad, nu, hij formuleerde het aldus: de zijn”. Wij zullen het moeten doen omlijning te geven van alles wat be- dans is een geordende, bezielde men- met de geest, die het kunstwerk weegt, speelt trekt zich daardoor aan de dagelijkse normen voor de kunst langs deduc- onmogelijke taak zijn. Maar het moet sleur en het geeft een gevoel van be- vrijding en verruiming. De 1 dans is geen kijkspel en richt zich niet tot het publiek. Het is geen MIDDELBURG, 20 April Wat door omstandigheden tot heden niet mo gelijk bleek zal binnen niet ai te lange tijd in vervulling gaan: Zeeland krijgt een Consultatie Bureau voor Alcoholisten. Het zal het vijftiende bureau in Nederland worden; het veertiende is thans in oprichting te Breda. Het be sluit tot oprichting is vanmiddag gevallen in een te Middelburg in „De Schouwburgzaal” gehouden vergadering, welke was uitgeschreven door het Middelburgs Drankweercomité in samenwerking met de Dienst Geestelijke Volksgezondheid voor Zeeland en het Ned. Genootschap tot Reclassering afd. Zeeland. Er is thans een voorlopig bestuur gevormd dat verdere stappen tot definitieve oprichting zal ondernemen. Deze vergadering werd geleid door de voorzitter van het Middelburgs Drankweercomité, de heer G. M. Fey, die in zijn openingswoord herinnerde aan de actie, die het Middelburgs Drankweercomité in 1940 begon, maar die door oorlogsomstandigheden werd vertraagd. Na de oorlog werden con tacten gelegd met de Stichting Zee land voor Cultureel en Maatschappe lijk Werk en de Dienst voor Geeste lijke Volksgezondheid. Ook in Zeeland, zo zei deze 80-jarige voorzitter, stijgt de nood hoger en hoger en grijpt het alcoholisme om zich heen. De oprich ting van een consultatiebureau schept mogelijkheden een deel der drank- slachtoffers op te vangen en hen naar een beter leven te leiden. ALCOHOL EEN VIJAND. Hoezeer alcohol een vijand is werd bewezen in een tweetal films, toege licht door de heer Krauweel, leider van het Amsterdams Bureau voor Al coholisten, die, mede namens de Fe deratie dezer instellingen, zijn toe hoorders inzicht gaf in de problema tiek van het alcoholisme. De films, één over experimenten met katten toonde aan dat het verstand en de weerstand verdwijnt na alcohol-ge- bruik en een andere, een speelfilm, vertelde op indringende wijze over de methoden die door consultatiebureaux worden gebruikt om aan de drank verslaafden te helpen. De heer Krau weel legde er de nadruk op dat hier psychiaters en sociale werksters en -werkers samenwerkend het probleem op deskundige wijze kunnen aanvat ten. CONTACTEN NOODZAKELIJK. Een consultatiebureau moet contact hebben met justitie, de medische we reld, de instellingen voor maatschap pelijk werk, de drankbestrijding en ook personen uit financiële kringen. Er werden ook vragen beantwoord waaruit we leerden dat aanvankelijk met startsubsidies kan worden ge werkt; (subsidies uit Blauwe Week- collecties enz.) doch dat later ook door de Ministeries van Justitie en Sociale Zaken, de provincie en de gemeenten subsidie kan worden gegeven. „De federatie wil helpen”, aldus de heer Krauweel. „Er liggen al gelden voor U gereed”. goed worden bezocht. Op verschillende feestavonden, die wij deze winter al hebben be zocht, konden we op het program ma het punt „Volksdansen” vin den, een onderdeel, dat men enke le jaren geleden tevergeefs zou hebben gezocht. We achten het een gelukkige om standigheid, dat in het kader van on ze Christelijke jeugdorganisaties een plaats is ingeruimd voor de volks dans. Het valt te betreuren, dat men hier en daar de volksdans ziet als een verouderd iets. Zij, die voor volks dansen pleiten, worden voor hope loos ouderwets u;tgekreten. Neen, dan de moderne dans! We hebben na de oorlog de dans woede gekend. Alles ging dansen en twee staat volstrekt vast. Maar in menig gezin traden spanningen op. bet Calvinisme in Nederland heeft De danszalen waren overbevolkt en h j nagelaten een klimaat te ook de jeugd, die gewoonlijk trouw a ter kerke ging of de jeugdclubs be- scheppen, waarin de kunstenaar zocht, ging misschien na het over- kan leven. Zo’n dertig jaar gele- winnen van enige schroom aan de deri js een zelfgenoegzaamheid in- danswoede meedoen. getreden, die zich nu VERGELIJKING, het ogenblik bestaat Zij, die nog twijfelen aan het ver- artistiek tekort. Wat wij schil tussen volksdansen en modern ten doen js te trachten dansen zouden wij eens willen mee- klaarheid te komen. Dit harde oor. nemen naar een zaal, waar volks- dansen wordt beoefend en waar ook deel is uitgesproken in een verga- de foxtrot, de tango en ga zo maar dering van de Prot. Kunstkring te door wordt gedanst. Leeuwarden. Bij dit aatste draait alles om „het paar”. Men danst getweeën op mo derne muziek, meestal met een ver veeld gezicht. Men is volkomen pas- sief Maar ga nu eens kijken bij de volbracht. Ieder kunstwerk ademt volksdansers. Daar zijn het niet de een eigen sfeer, eigen geest, en paren, die het doen, daar is de ge- jedere qeest die belijdt dat Chris- king. Bedoeld of onbedoeld. danVbeUokS’ tus het v’ees is gekomen, is uit - Goed geleid kan een volksdans- God. De heer C. Rijnsdorp sprak op de ze vergadering over de christen en de kunst. Zijn gehele leven heeft de ze christen-kunstenaar zich al bezig gehouden met dit probleem. „Be proeft de geesten, of zij uit God zijn”, staat er in de Schrift. bedoeling van het volksdansen. Wel nu, hij formuleerde het aldus: c dans is een geordende, bezielde men- met de geest, die het kunstwerk weegt, speelt en leeft tussen de selijke beweging op muziek. Men ont- ademt. En het is ook niet zo, dat de christen en de kynst moet haast een tieve weg zijn af te leiden uit Schrift niettemin heerlijk zijn zich geheel te volks- en Belijdenis. geven om de oplossing van het pro- Nee, zo gemakkelijk maakt Rijns- bleem te benaderen, zoals Rijnsdorp dorp zich niet af van het probleem doet. de problemen lopen weekend in Goes doorgaans tijd nog de geïndustrialiseerde x maaksindustrie beslag op de m: leggen. Dat men door middel van het de gebruikelijke schroom overwin- beoefenen van de volksdans te be- nen, njet denkend> dat het weer 'n 1». heef, ultge- bieden, die vèr uitgaat boven het vonden om de mensen gezellig be- moderne dansen of het hossen, dat zig -te houden, doch dat hier spra- men vaak op feestdagen pleegt te ke van een tak van ontspan- doen, is zeer toe te juichen die aJs we het w£jt rujm Het is mede daarom, dat wij van j i j harte instemmen met het feit, dat in ncmea zeker zo oud is als de diverse

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2