HULPVERLENING DER V.S. LEGT ACCENT OP AZIË Iwi en voor Noodzakelijke apparaten blinden worden goedkoper i Palestina en Nieuw-Guinea ter sprake in Bandoeng WORDEN QUEMOY EN M ATSOE DAN TOCH ONTRUIMD? |„Kota Baroe liep bij Maassluis aan de grond ..^F Vijf honderd dessabewoners levend begraven Zware aardbeving in Griekenland Bezoek aan Koreaans dorp Eisenhower vraagt Congres drie half milliard en Deense boerenarbeiders weer aan het werk Woonwagenbewoners vluchtten voor spoken Veestapels in beslag genomen Soldaat bij oefening verdronken Politie op zoek, meisje sliep rustig Westeuropese Marshall-landen krijgen geen economische hulp meer naar Nederlandse industrie kon niet worden ingeschakeld gr* ■lit Onverwachte gasten ter conferentie Beginselen voor de rechten van de mens uit het Handvest der V.N. algemeen aanvaard ’w- ai Waarschuwing voor dreigend gevaar werd in de wind geslagen Amerikaans-Frans geschil over Zuid- vietnamese premier Admiraal Radford en onderminister Robertson plotseling naar Formosa vertrokken PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 Het Rijk verleent financiële steun DE BILT ZEGT: 7 sjou draaide om als een blad van een boom Enige regen. kampen, 20 soldaat Gissingen rond een plotseling vertrek Aardverschuiving treft dorp op Midden-] ava Minister-president houdt radiotoespraak Dr Salk zal fonds stichten ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3069 J. J. de Jong Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 2009, (ZIE PAGINA 7) SO- DONDERDAG 21 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord wagen niet meer durfden te verlaten en sommigen durfden zelfs in hun eigen wagen niet meer te slapen. De overspannen fantasie deed geruchten over nog meer vreemde zaken ont staan. Het woonwagenkamp Helden ligt eenzaam tussen de bossen aan de weg van Helden naar Kassei. Sommi ge woonwagenbewoners hadden hier al jaren hun standplaats. De politie heeft een onderzoek ingesteld of de geluiden een toevallige oorzaak heb ben gehad dan wel opzettelijk door iemand in of buiten het kamp zijn veroorzaakt. ’s-GRAVENHAGE, 20 April. Het Nederlandse motorschip „Kota Baroe”, dat hedenavond onder loodsaanwij zing van Rotterdam vertrok, is door een tot nog toe onbekende oorzaak om 22.35 uur dwars in de wal gelopen ter hoogte van Maassluis. Door het laten vallen van het stuurboordanker en on geveer zestig vadem ketting werd er ger voorkomen. Direct werd sleepboot hulp ingeroepen van L. Smit en Co en om 23.00 uur vertrok de sleepboot „Maas” uit Hoek van Holland ter as sistentie naar Maassluis. Het schip is vannacht om even over één uur met behulp van de sleepboot vlotgekomen. De „Kota Baroe” heeft geen schade van betekenis opgelopen en de reis naar Liverpool voortgezet. dat Radford en Robertson naar For mosa gaan om te proberen generaal Tsjiang Kai-Sjek over te halen tot evacuatie van de eilanden Quemoy Ook op het platteland, waar onge- 500 huizen zijn vernield, is grote ■a aangericht. In conferentiekringen wordt verno men, dat een uit acht landen bestaan de subcommissie is ingesteld, die tot taak heeft een ontwerp-verklaring op te stellen over.het Palestijnse vraag stuk en over het probleem van de Arabische vluchtelingen. In de com missie hebben zitting Afhanistan, Bir ma, communistisch China, Pakistan, Iran, de Philipp ij nen, Syrië en Thai- DE BILT, 20 April Half tot zwaar- bewölkt met enige regen of motregen. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Matige tot vrij krachtige wind tussen Noordwest en Noord. rijke hulpbronnen en vruchtbare grond. In de voorstellen wordt niet gezegd, hoeveel economische en mi litaire hulp aan de verschillende ge bieden dient te worden verstrekt. De president zei, dat het program voor Azië de particuliere investerin gen overzee zal aanmoedigen. Hij noemde het program een onmisbaar deel van een realistische en verlich te nationale politiek. WEDERZIJDSE BEVEILIGING Het toenemende succes van het pro gram voor wederzijdse beveiliging blijkt, aldus de Amerikaanse president, in het bijzonder uit nieuwe productie- niveau’s, grotere omvang van de han del, uitgebreide werkgelegenheid en een stijgende levensstandaard in het HELDEN, 20 April Aangestoken door een collectieve angstpsychose hebben alle bewoners van het woon wagenkamp te Helden, gehuisvest in negen wagens, dit terrein verlaten. Men beweerde, dat ’s nachts geregeld onverklaarbare kloptekens op de wan den en daken der wagens te horen waren. Bij velen was de schrik zó Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder,1 Vlissingen; J. Mol], Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ZWOLLE, 20 April Nadat Maan dag in Staphorst de veestapel van drie boeren in beslag genomen was, is de justitie gisteren ook in Nieuwleusen opgetreden. Bij twee boeren heeft men resp; vijftien en vijf koeien in beslag genomen. Verwacht wordt dat nog meer inbeslagnemingen zullen volgen. De boeren in deze en ook in andere plaatsen, b.v. op de Noord-Veluwe, weigeren op godsdienstige gronden hun vee op tbc te laten onderzoeken. Besprekingen met de boeren hebben geen resultaat gehad. Zij hebben hun bezwaren destijds voorgelegd aan de minister van Landbouw. Zie hier een gelukkig gezin in Luxemburg. Zoals wij al meldden is het gezin van Prins Jean en Prinses Josephine Charlotte verblijd met de geboorte van een Prins, die de naam Henri kreeg. De foto toont de gelukkige moeder, die Prins Henri in haar armen houdt, terwijl Prins Jean en Prinses Marie Astrid toekijken. PLOTSELINGE GASTEN. De verrassingen komen niet alleen uit de conferentiezalen, ook daarbui ten kan men ze waarnemen in de vorm van persoonlijkheden, die plot seling komen opduiken. Zo verscheen vandaag de groot moefti van Jeruzalem, Hadji Husein al Amini, bij het conferentiegebouw. Hij wilde pleiten voor het Arabische standpunt ten aanzien van de Pa lestijnse kwestie. Een andere figuur, die uit belang stelling op eigen gelegenheid naar Bandoeng was gekomen, was de aarts bisschop van Cyprus. Hij wil de be sprekingen als waarnemer bijwonen. Hij zette uiteen, dat de conferentie van belang is, Omdat de zaak Cyprus er een is van het recht van zelfbe schikking. Hij verwacht van de con ferentie steun te krijgen voor de eis van toekenning van het recht van zelfbeschikking aan Cyprus, waar 82 pCt van de bevolking dit wenst. Tenslotte hebben twee waarnemers van de Australische regering een pro test ingediend tegen het feit, dat Australië niet is uitgenodigd de con ferentie bij te wonen. Men wees er op, dat dit op vroegere soortgelijke bijeen komsten wel steeds het geval is ge weest. Uitgave: Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 24’35 voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. GR, Telef. 326; Middelburg: Korte Mnnrdstr. 35. Tel. administratie S Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes de Willem f.eP gelegerde wdens den DJAKARTA, 20 April Volgens inlichtingen van het gouverneurskantoor voor Midden-Java zijn in de dessa Pakasiran, in het regentschap Bondowoso (Midden-Java), op 17 April 500 dorpelingen ievend begraven als gevolg van een aardbeving, die dit dorpje teisterde. Na een storm, die in Februari ter plaatse woedde, waren de dorpelingen gewaarschuwd voor het dreigend gevaar van een aardverschuiving, doch deze waarschuwing schijnt zonder resultaat te zijn gebleven. De aarde van twee heuvels, waartegen het dorpje was gebouwd, stortte omlaag, terwijl de meeste bewoners sliepen. Nog slechts twee overlevenden werden aangetroffen. Zes en veertig huizen werden bedolven onder een laag van ongeveer vijf meter aarde en stenen. Tot dusver werden slechts vier lijken geborgen. De omwonenden vrezen, dat het niet meer mogelijk zal blijken meer slachtoffers te bergen. dat de toch al niet te best gesitueerde blinden in ons land zich de in ver houding tot hun inkomen te dure hulp middelen gemakkelijker en goedkoper dan tot nu toe kunnen aanschaffen. De uit Denemarken ingevoerde braille-schrijfmachines, die onmisbaar zijn voor de meer intellectuele blinden en waarvan de aanschaffingskosten circa 175,bedragen, worden nu goedkoper. De braille-horloges, waar van een partij dames- en heren pols horloges en zakhorloges in bestelling ’s-Gravenhage, 20 April De mi nister-president dr W. Drees zal op Dinsdag 26 April ’s avonds om zeven uur een radiotoespraak houden in het programma van de K.R.O. over Hil versum I. De titel van deze toespraak is: „Terwille van hen, die wij niet vergeten”. ATHENE, 20 April Tengevolge van een zware aardbeving, die zich Dinsdagavond in het gebied van Volos, ongeveer 225 km ten Noorden van Athene, heeft voorgedaan, zijn 3.000 Personen dakloos geworden. Er werden twee mensen gedood en zestig gewond. Te Volos, een stad met 50.000 inwo ners, stortten driehonderd huizen in. de bevolking, die door paniek bevan gen was. bracht de nacht in de open lucht terwijl reddingsploegen de Puinhc,^ doorzochten. Vorig jaar April kcs.te een aardbeving in Volos aan 27 personen het leven. Er werden oen 3.800 huizen vernield. Woensdag 1J,n ln de stad de gehele dag aard schokken gevoeld. Ook op het platteland, waar onge- schade DORDRECHT, 20 April Twintig man van het Dordtse politiecorps zijn de hele nacht aan het zoeken geweest naar een achtjarig meisje, Annie R. Het kind had gisteren het ouderlijk huis verlaten om een bijeenkomst van een jeugdvereniging te bezoeken en werd ’s avonds om zes uur terug verwacht. Om twaalf uur waarschuw den de ouders eindelijk de politie en onmiddellijk werden ploegen agenten gevormd, die de stad doorkruisten en alle portieken, brandgangen en stegen in de binnenstad doorzochten. De na- sporingen bleven zonder resultaat en dat was geen wonder, want op een ge geven ogenblik deelde een veertienja rig zusje van Annie mee, dat ze had gezegd bij een vriendinnetje te zullen blijven slapen. land. Verschillende Arabische landen hebben vandaag scherpe aanvallen op Israël gedaan. Het voorstel over het ontwerpen van een resolutie over Palestina zoü afkomstig zijn van premier Nehroe van India. Hij had aangedrongen ot> vreedzame onderhandelingen en enerzijds de toestand, waarin dé Arabische vluchtelingen verkeren hebben belicht, doch anderzijds heb ben gewezen op het lijden van de Joden onder het nationaal-socialis- me. is, komen tengevolge van de nieuwe factoren, op ongeveer 50,per stuk, dat is circa 15 tot 20 gulden goedkoper dan in de Nederlandse winkel. De Duitse braille-stenografeermachines worden goedkoper dan 165,— en de meest in Frankrijk vervaardigde zgn. reglettes, het apparaat voor de blinde om met de hand te schrijven, komen op f 4,tot 8,al naar gelang de afmetingen. Voorts worden door de Stichting nog aangeschaft uitschuifba- re wandelstokken, tuinstokken, hulp- gereedschappen voor vrouwenarbeid enz. „Pogingen om de Nederlandse indu strie in te schakelen bij het vervaardi gen van dergelijke apparaten zijn alle mislukt”, zo zei de heer Tingen. Iedere blinde in ons land is nu in staat een voor henj noodzakelijk hulp- apparaat aan te schaffen. Hoewel de heer Tingen niet ontkent, dat de ge middelde prijs nog vrij hoog is, is er naar zijn mening niet veel meer te doen aan een nog sterkei- verlaging van de aanschaffingsprijzen. BANDOENG, 20 April De Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandoeng heeft vandaag weer enkele verrassingen opgeleverd. In de eerste plaats was daar het ter sprake brengen van de kwestie- Nieuw-Guinea door Indonesië in de politieke commissie van de conferentie. Men is aan dit punt vandaag nog niet verder toegekomen. Een andere belangrijke zaak, die door de delegaties van het Midden-Oosten in deze commissie is gebracht, betreft de Palestijnse kwestie. Men zoekt naarstig naar een oplossing voor dit probleem. De. derde en laatste verrassing is een plotselinge capitulatie van de com munistisch Chinese premier Tsjou en Lai. In de politieke commissie werd voorgesteld te beloven, dat de beginselen van de rechten van de mens, zoals die zijn vervat in het Handvest van de Verenigde Naties, zullen worden, gesteund. Tsjou wilde daar niets van weten, omdat zijn land geen lid is van de Volkerenorganisatie. Maar ziedaar, enkele uren later draaide hij om als een blad aan een boom en de belofte werd met algemene stemmen goed gekeurd Westen. Deze Westelijke landen heb ben „een sterke defensie in het leven geroepen, die ondanks tekortkomingen in bepaalde opzichten, thans een be langrijk afschrikwekkend middel te gen agressie is en in belangrijke mate bijdraagt tot de defensieve kracht van de Westelijke wereld”. WEST-EUROPA De Westeuropese landen van het plan-Marshall behoeven, aldus de pre sident, geen economische hulp meer, omdat zij in staat zijn de huidige doe len op het gebied zonder dergelijke hulp te bereiken. De wapenleveranties aan deze lan den krachtens eerdere toewijzingen zal worden voortgezet, waarbij re kening zal worden gehouden met nieuwe ontwikkelingen op het ter rein van bewapening en strategisch denken. De eerste Amerikaanse bij drage voor de bewapening van West- duitse strijdkrachten werd reeds eer der door het Congres vastgesteld, al dus Eisenhower. Spanje en Zuid-Slavië, die geen van beide onder het plan-Marshall vielen, kunnen hun defensieprograms alleen met succes uitvoeren, indien hun eco nomische basis verder wordt versterkt. dieP ingeslagen, dat zij ’s nachts, hun Volgens de president zijn nieuw® toewijzingen noodzakelijk voor voort zetting van de Amerikaanse samen werking met deze landen. Ook Ber lijn, „die voorpost van de vrijheid”, moet verder worden gesteund. Japan is voor het ogenblik niet voor nemens het bewind in Peking te er kennen, zo heeft premier Hatojama verklaard naar aanleiding van berich ten hieromtrent. en Matsoe, die vlak onder de kust van communistisch China liggen. In officiële Amerikaanse kringen in Washington heeft men geen com mentaar willen leveren op Ameri kaanse persberichten, volgens welke Engeland, Australië, .Nieuw-Zeeland, Canada en enige andere NAVO-lan- den bereid zouden zijn garanties te geven voor de verdediging van For mosa als Quemoy en Matsoe ont ruimd zouden worden. WASHINGTON, 20 April. President Eisenhower heeft het Con gres Woensdag verzocht om drie en half milliard dollar te voteren voor hulp aan het buitenland. Het merendeel van deze hulp is bedoeld om het hoofd te bieden aan de onmiddellijke gevaren voor de veiligheid en het evenwicht in de wereld, die thans in Azië zijn geconcentreerd. De Ver. Staten kunnen en willen de leiding op zich nemen in hulp verlening aan „Vrij Azië”. De Amerikanen kunnen helpen bij het ver schaffen van kapitaal voor constructieve doelen. Zij kunnen hun par ticuliere industrie aanmoedigen door samen te werken met Aziaten bij ’t bouwen van Aziatische particuliere industrie, zo zei Eisenhower. In diplomatieke kringen wordt verband gelegd tussen het bekend maken van het nieuwe Amerikaanse hulpprogramma, waarbij het zwaar tepunt naar Azië wordt verlegd en de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandoeng. Met het oog op het voortdurende ge vaar van agressie en ondermijning in Azië is het noodzakelijk, dat een groot deel van de bedragen wordt besteed voor de opbouw en het onderhoud van de strijdkrachten van de Amerikaanse bondgenoten in Azië. FONDSVORMING Behalve de gelden voor normale economische hulp aan Azië stelde de president voor, dat 200 millioen dol lar wordt gebruikt voor de vorming van een „Fonds van de president voor economische ontwikkeling van Azië. Dit fonds zou moeten worden gebruikt voor de ontwikkeling van WASHINGTON, 20 April. Dl krin gen van het Amerikaanse ministrie van Buitenlandse Zaken in Washing ton is vernomen, dat Amerika de pre mier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, verzekerd heeft, dat hij volledig door Amerika gesteund wordt, on danks Franse druk om hem te laten vallen. Toen Diem aan de macht kwam, zegden zowel Frankrijk als de Ver. Staten hem hun steun toe. Volgens de Fransen echter heeft Diem de steun van de bevolking verloren en zij me nen, dat hij vervangen moet worden door iemand die ook op steun van de polittek-religieuze sëcten kan rekenen. De Amerikanen echter houden vast aan hun belofte aan Diem, die zij de beste persoon achten om het land sta biliteit te verschaffen en te verhinde ren, dat het communistische Noorden van het land het volgend jaar de ver kiezingen in geheel Vietnam wint. Functionarissen in Washington heb ben hun ongerustheid uitgesproken over het kennelijke verschil tussen de Franse en de Amerikaanse opvat ting. AMSTERDAM, 20 April „Het Is de Stichting het Nederlands Blinden wezen mogelijk gemaakt om meer en goedkoper dan tot dusver hulpmiddelen en apparaten in ons land te importeren, waardoor het mogelijk wordt dat deze voor de blinde zo noodzakelijke middelen in breder kring kunnen wor den aangeschaft”. Dit vertelde ons de directeur van de Stichting, de heer F. C. Tingen, die als blinde zo goed de behoeften en wensen kent van zijn gehandicapte medemensen. Het Rijk heeft de Stichting n.l. een renteloos voorschot verstrekt voor het aanschaffen van deze buitenlandse hulpmiddelen, waardoor een betere organisatie en een grotere voorraad- vorming binnen het bereik van de Stichting is gekomen. Deze factoren zullen uiteraard van gunstige invloed zijn op de kostprijs, maar deze niet al leen. Ook sedert 1 Februari j.l. afge schafte invoerrechten op deze appara ten voor blinden zullen de verkoop prijs drukken. Hiermee wordt bereikt April. Gisteren is J. W. Wiendels van het in de Zwijger-kazerne te We de eerste l.k. geniebataljon een oefening, die werd gehou- „a, bet water van het koeluchter- Den’ Tn onder de gemeente Kam- verr’irn i et water terechtgekomen en oefenh??6”’ oHet batalj°n hield daar zich n gen' Soldaat Wiendels bevond non nm ee,n, van de vletten en is door gevalienew-a^rbare reden van de vlet De H1J kwam daaronder terecht, kriigpn ngen bem er onder vandaan te ismenh»®ren verSeefs- Geruime tijd wel dP r,geweest met dreggen. Zo als dp F te water u>t Kampen drennpnmarechaussee waren bij het PatticuberpnWeZlg’ °0k bootjes van werk depi vr ame? aan het reddings- ^offeliiu L Hct gelukte eindelijk, het S°ldaat J °wrurOt-. boven te halen, uit Didam W’ Wlendels was afkomstig Üam was 20 jaar oud. KOPENHAGEN, 20 April. Het Deense parlement heeft met 93 tegen 74 stemmen een wetsontwerp aangeno men, waarbij de staking en de daarop volgende uitsluiting van 70.000 boeren arbeiders onwettig worden verklaard. De eis van de arbeiders tot een werk dag van acht uur in de zomer zal aan arbitrage worden onderworpen. De vakvereniging heeft haar leden verzocht morgen (Donderdag) het werk te hervatten. Voor het wetsontwerp stemden cialisten, radicalen en de partij voor belastinghervorming. Tegen waren communisten, conservatieven en de boerenpartij. NEW YORK, 20 April Dr Salk, die de nieuwe entstof tegen kinder verlamming heeft ontdekt, heeft be sloten met het geld, dat hem uit vele delen van de V.S. wordt toegezonden een fonds te stichten, dat waarschijn lijk ten bate van de preventieve ge neeskunde zal worden gebruikt. WASHINGTON, 20 April. De voor zitter van de Amerikaanse commis sie van stafchefs, admiraal Radford, zal met de onderminister van Bui-, tenlandse Zaken Robertson onmid dellijk naar Formosa vliegen „met het oog op de gespannen toestand die in dat gebied blijft bestaan”, al dus heeft het ministerie van Defen sie Woensdag in Washington be kendgemaakt. Functionarissen verklaarden, dat ad miraal Radford over enkele dagen naar Europa zou zijn vertrokken om deel te nemen aan oefeningen van het NAVO-hoofdkwartier. President Eisenhower en het ministerie van Buitenlandse Zaken hadden deze reis echter, met het oog op de toe stand in het Verre Oosten, afgelast. Radford en Robertson zullen op For mosa besprekingen voeren met na tionalistische functionarissen. De be sprekingen vallen onder de bepalin gen van het Amerikaans-nationalis- tische verdrag voor wederzijdse bij stand. Het eerste overleg volgens dit verdrag werd op 3 Maart gevoerd, toen minister Dulles en admiraal Carney, de chef van de afdeling vlootoperaties, op Formosa waren. Admiraal Radford verklaarde Woens dagavond, voor hij in het vliegtuig naar het Verre Oosten stapte, te me nen, dat de opbouw van de commu nistische macht er op wijst, dat de Chinezen niet afwijken van hun voornemen om Formosa met geweld te veroveren. Op de vraag of een nieuwe crisis is ontstaan of'dat de toestand meer gespannen is en hij zich meer zorgen baart, antwoordde Radford „neen”. Hij verwachtte, dat zijn reis on geveer tien dagen zou duren en hif „nam aan”, dat hij generaal Tsjiang Kai-Sjek zou ontmoeten. Uit goedingelichte bron verneemt AFP, w

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1