Conferentie van over KWESTIE-FORMOSA NIET Oostenrijks staatsverdrag IN BANDOENG TER SPRAKE MINISTER BUTLER KONDIGT BELASTINGVERLAGING AAN Schouwen-Duiveland wordt een modern landbouwgebied Zware aardbeving in China Vier Lal wil struikelblok omzeilen Premier Tsjou en weer Maar in besloten kring worden evenwel drukke besprekingen gevoerd P. C. N.V. vraagt aandacht 63 Amsterdamse stakers ontslagen THEE WORDT GOEDKOPER Hammerskjoeld over kwestie-Formosa „Zeven pijlers’1 BH Amerika De techniek - uit nood geboren - zorgde voor een omwenteling en Engeland gaven reeds bereid heid daartoe te kennen Op bevrijdingsdag gratie voor gevangenen? Da8t>:aa Unofdkaritoor: Goes, L. Vorststr. f;'Tel 2438 (b.g.g. voor redactie ,<35 voor adveri. enz. 2970), Puitoren: Vlissingen: Nieuwstr. i» Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Minder inkomstenbelasting, omzetbelasting op textiel omlaag Veiligheidsraad bijeen Mohammed Ali: PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND UW Minister Mansholt (zeer tevreden): Denemarken ratificeert Accoorden van Parijs DE BILT ZEGT: Veel bewolking Russische voorstel aan de Westelijken Engelse volk blij, maar niet tevreden Staking wordt beëindigd Londense kranten verschijnen ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No, 8068 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong 2009, (ZIE PAGINA 2> Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, WOENSDAG 20 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Uitgave: Zeeuwsch Dagblad" Bij een brand in een hotel in Tours (Midden-Frankrijk) z ijn vier Britse schooljongens om het leven gekomen. Drie jongens en twee brandweerlieden liepen verwondingen op. AMSTERDAM, 19 Apil. Naar wij van de zijde van B. en W. van Amster dam vernemen, hebben thans totaal 63 leden van het personeel uit de dien sten en bedrijven, waarin is gestaakt, definitief ontslag gekregen uit de ge meentedienst. De geschorste stratenmakers van de dienst der Publieke Werken, die vo rige week opnieuw het werk hadden neergelegd als protest tegen de z.g. rancune-maatregelen van B. en W., hebben nu van het college bericht ge kregen, dat zij Woensdagochtend weer aan het werk kunnen gaan. Bovenstaande foto is genomen op het moment, dat de Indone sische premier, Ali Sastroamid- jojo, die tot voorzitter van de conferentie van Bandoeng is gekozen, de gedelegeerden toe spreekt. Achter de premier de vlaggen van de deelnemende naties, op de voorgrond de leden van de verschillende delegaties. AMSTERDAM, 19 April. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn de thee- prijzen voor de consument met ingang van heden verder verlaagd, en wel met 6 tot 10 cent per pakje van 100 gram. De theesoort van f 1.15 per 100 gram wordt nu f 1.08 en die van f 0.98 wordt f 0.88. De vorige verlaging van de theeprijs was op 17 Maart j.l. De ver mindering bedroeg toen 6 tot 12 cent per pakje van 100 gram. mogelijkheden grond beschikbaar te stellen, komt de zaak toch op gang. Over vijf jaar hoopt men met de nieu we kavelindeling gereed te zijn. Het in cultuurbrengen van de grond zal tijd vergen maar dat kan nu eenmaal niet anders. Het grote voordeel van de sanering is ook, dat men nieuwe boerderijen kan plaatsen op nog niet ontsloten ge bieden. Bij die bouw zal voorts reke ning gehouden moeten worden met aanleg van waterleiding en electrici- teit. ZIJPE, 19 April „Schouwen-Duiveland wordt een modern landbouw gebied. Door het samentrekken van de bedrijven wordt een gunstiger ex ploitatie mogelijk voor een streek die zonder verdere hulp tot een achterlijk landbouwgebied zou raken. Ik kan wel zeggen, dat ik zeer tevreden ben over de resultaten, die hier met de mechanisatie zijn bereikt”. Zo ongeveer liet minister Mansholt zich uit op de persconferentie, die hij vandaag in Zijpe heeft gehouden na een tocht over Tholen en door Schouwen- Duiveland en waar hij zich nog eens terdege op de hoogte heeft gesteld van de problemen die bij de herverkaveling leven. zonder kinderen van 210 tot 240 pond sterling per jaar. Voor ieder kind mag voortaan 100 pond worden afgetrok ken, hetgeen 15 pond meer is dan in voorgaande jaren. Minister Butler raamt, dat hierdoor twee millioen vier honderdduizend belastingbetalers bui ten de inkomstenbelasting zullen val len. Voor velen was het een teleurstel ling, dat de hoge belastingen op bier (ongeveer 50 procent van de verkoop prijs), op sigaretten (omstreeks 75 pro cent) en op benzine (ongeveer 55 pro cent) gehandhaafd bleef. KOPENHAGEN, 19 April. Het Deense parlement heeft zijn uiteinde lijke goedkeuring aan de accoorden van Parijs gehecht door met 145 tegen 24 stemmen de accoorden, volgens welke West-Duitsland tot de NAVO zal worden toegelaten, goed te keuren. Koning Frederik zou de accoorden nog dezelfde avond of de volgende ochtend voor zijn vertrek naar Parijs, tekenen. tof een paralel tussen de toekomstige status van Oostenrijk en die van Zwit serland. MOSKOU, 19 April In een nota, die de Sowjet-minister van Buiten landse Zaken, Molotof, vandaag persoonlijk aan de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de Verenigde Staten in Moskou heeft overhandigd, wordt voorgesteld op korte termijn een conferentie van de vier ministers van Bui tenlandse Zaken te houden om het staatsverdrag voor Oostenrijk te bereiken en te tekenen. Als plaats van samenkomst wordt Wenen voorgesteld. Oosten rijk zou ook een vertegenwoordiger aan de conferentie mogen laten deel nemen. In Londen wordt vernomen, dat Engeland hoewel de Britse regering een viermogendhedenconferentie uiteraard toejuicht liever eerst een be spreking van de ambassadeurs zou zien. De Russen hebben om een spoedig antwoord op hun nota gevraagd. In de Sowjet-nota wordt te kennen gegeven, dat na de uitwisseling van de standpunten tijdens het verblijf van de Oostenrijkse kanselier Raab in Moskou, is geconstateerd, dat op het ogenblik de mogelijkheid bestaat het Oostenrijkse vraagstuk te regelen en een staatsverdrag met dit land te slui ten. De Russische regering spreekt de hoop uit, dat de regering der V.S., En geland en Frankrijk van haar kant er toe zullen bijdragen, dat een staats verdrag gesloten kan worden. Er wordt in de nota de nadruk ge legd op het belang van garanties voor de önafhankelijkheid van Oostenrijk. In zijn toelichting trok minister Molo- DJAKARTA, 19 April. De Neder lander L. Wolfe, die in Februari 1954 werd aangehouden, verdacht van acti viteiten gericht tegen de staat Indone sië, is Dinsdag op vrije voeten gesteld. De heer Wolfe is nog wel een aanmel dingsplicht opgelegd. Voor zijn arre statie was hij hoofd van de pakhuizen van de fa Harmsen, Verweij en Dun lop in Djakarta. TEVREDEN. Buitengewoon tevreden was de minister en hij stak dat niet onder stoelen of banken. Zeer veel werk is er verzet en dat onder moeilijke ’s-GRAVENHAGE, 19 April. De minister van Justitie heeft zich gisteren in een schrijven ge wend tot de directeuren van ge vangenissen over gratie aan een aantal groepen van gevangenen ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de bz vrij ding. De gra tie zou in beperkte mate kunnen worden verleend, doch een defini tief besluit is nog niet genomen. Desgevraagd verklaarde men op het departement van Justitie dat op dit ogenblik hierop nog geen com mentaar kan worden gegeven. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ANDERE MAATREGELEN Behalve de verlaging van het stan daardtarief der inkomstenbelasting voor de hogere inkomens van 45 tot 42,5 procent heeft de regering beslo ten tot overeenkomstige verlagingen volgens een progressieve schaal van de tarieven voor de lagere inkomens en tot verhoging van het belastingvrije inkomen. Voor ongehuwden wordt het belastingvrije inkomen verhoogd van 120 tot 140 pond en voor gehuwden ders veel kennis. Men vertelde voorts, dat en het is een probleem dat voor heel ons land geldt met de minister besproken is de kwestie over de splitsing van de bedrijven. Men zou hiervoor een wet telijke regeling willen zien gecreëerd. Door de sanering ontstaan namelijk redelijke bedrijven en splitsing zou ongetwijfeld weer leiden tot verar ming van de streek. Het is echter een probleem, dat niet een-twee-drie is op te lossen. Medewerkers: J. A. van Bennïkom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De bewindsman was vergezeld door ir A. W. v. d. Plassche, Directeur - G ener aal van de Landbouw en ir S. Herweyer, Directeur van de Cultuur technische Dienst alsmede door de in genieurs Eelkema en Post en de leden van de agrarische commissies op de beide eilanden. Ook de voorzitter van de Herverkavelingscommissie Zeeland, mr A. J. v. d. Weel, en ir J. D. Dorst als lid van de Centrale Cultuurtech nische Dienst maakten de tocht mede. Het lid van G.S., mr dr A. J. J. M. Mes, was tijdens de lunch in Zierik- zee mede aanwezig. LONDEN, 19 April. De Britse begroting, die vandaag aan het parlement is aangeboden, brengt het Engelse volk verlaging van de belastingdruk, ook al is minister Butler niet zover gegaan als men wel graag had gezien. De in komstenbelasting wordt verlaagd en verder is een vermindering van de om zetbelasting op textiel aangekondigd om de industrie in staat te stellen beter te kunnen concurreren. Butler deelde het parlement mee, dat de regering hè’t standaardtarief voor de inkomstenbelasting met 6 pence per pond sterling wenst te verlagen tot 8 shilling en 6 pence per pond. De omzetbelasting op textiel gaat met 25 pro cent omlaag. Minister Butler verwacht, dat de uitgaven in 1955—1956 4.562 millioen pond sterling zullen bedragen en dat er bij een gelijkblijvende belasting opbrengst een begrotingsoverschot zal zijn van 282 millioen pond, het geen hij een zeer aanzienlijk bedrag noemde. Er zal door de staat meer uitgege ven worden voor sociale voorzienin gen, namelijk 32 millioen pond meer voor de nationale gezondheidsdienst en 100 millioen pond voor de nationale verzekeringen, terwijl er voor het on derwijs 15 millioen pond sterling meer zal worden besteed. omstandigheden. Dit alles werd mo gelijk dank zij de techniek. Ondanks net tekort aan arbeiders kreeg men het voor elkaar en zo werd opnieuw bewezen dat de nood vindingrijk maakt. „Als we zien wat hier in een jaar is gebeurd, mogen we spreken van een omwenteling”, zei de be windsman. Over tien jaar zal men de polders niet meer terug kennen; de wegen, de afwatering, de verka veling en de huizenbouw zullen dan gereed zijn. Dit alles vergt grote sommen, maar de bewindsman is er volkomen van overtuigd, dat het geld rendabel is aangewend. De verkaveling en inde ling van de gronden zal veel tact, over tuigingskracht en gezag van de com missies vergen, maar mede door de Tsjou heeft in zijn rede een beroep op de delegaties van de 29 landen ge daan te streven naar „goede nabuur- sehappelijke betrekkingen” en eenheid in de steun voor de gezamenlijke eisen. China is niet van plan onrust te ver wekken in zijn nabuurlanden, aldus de Chinese premier, maar integendeel China lijdt van subversieve acties van de Verenigde Staten. Hij nodigde alle gedelegeerden uit op elk gewenst tijd stip een bezoek aan zijn land te bren gen. Hij wees er op, dat „een overwel digende meerderheid van Aziaten en Afrikanen hebben geleden of nog lij den van de rampen van het kolonia lisme. Hij pleitte voor afschaffing van het koloniale systeem. Vervolgens zei hij, dat ondanks het feit, dat de Chine zen atheïsten zijn, er vrijheid van godsc' -,t in het land bestaat. Ts.ou verklaarde, dat normale be trekkingen met alle nabuurlanden mogelijk is, als men zich neerlegt bij de vijf principes van naast elkaar bestaan, zoals overeengekomen tus sen India en China: territoriale on- DE BILT, 19 April. Droog weer met veel bewolking, maar ook opkla ringen. Zwakke tot matige wind tus sen Noord en Noordwest. Weinig ver andering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 5.31 u., onder 19.48 u. Maan op 4.33 u., onder 18.53 u. Hoogwater Donderdag 21 April.- Vlissingen: 0.52 u. 1.86 m., 13.19 u. 2.20 m. Terneuzen: 1.22 u. 2.02 m., 13.46 u. 2.35 m. Wemeldinge: 2.35 u. 1.47 m., 15.00 u. 1.76 m. Zierikzee: 2.17. u. 1.23 m., 14.50 u. 1.51 m. ONDERWIJS. Van groot belang achtte de bewinds man ook het landbouwonderwijs. En speciaal het landbouwonderwijs voor arbeiders. Dit alles moet echter uit de streek zelf komen. De mechanisatie op het eiland gaat voort en met rasse schreden en dat vergt van de arbei- HONGKONG, 19 April. Het com munistische persbureau „Nieuw-Chl- na” heeft Dinsdag meegedeeld, dat et Donderdag j.l. bij hevige aardschok ken te Kangting in het Zuidwesten vaii China 39 personen om het leven zijn gekomen en 113 gewond. Volgens het persbureau waren alle huizen, die van leem en steen zijn op getrokken, ingestort, De bakstenen huizen kregen scheuren, terwijl enke le bezweken. Overal In de wereld hadden seismo logen Donderdag melding gemaakt van een zware aardbeving. NEW YORK, 19 April De Russi sche gedelegeerde Sobolow heeft Dinsdag in een vergadering van de Veiligheidsraad een beroep gedaan op Israël en Egypte nieuwe incidenten te vermijden en samen te werken bij de uitvoering van de door de raad aan bevolen veiligheidsmaatregelen. De vergadering werd vervolgens voor on bepaalde tijd verdaagd. Tevoren hadden de gedelegeerden van Frankrijk, de Verenigde Staten en Engeland met voldoening vastgesteld, dat er tekenen van vooruitgang waren in de onderhandelingen van generaal Burns, de stafchef van de V.N. met de Israëlische en Egyptische autoritei ten. NEW YORK, 19 April. De secre- taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammerskjoeld, betwijfelt of het zin heeft op dit ogenblik de kwes tie-Formosa voor de Ver. Naties te brengen. Hij verklaarde dit Dinsdag op een persconferentie in New York. Voorts zei hij, dat er geen nieuwe ontwikkeling van betekenis te melden valt over zijn pogingen om vrijlating van de Amerikaanse vliegers te be werkstelligen, die in communistisch China zijn veroordeeld wegens spion- nage. Hammerskjoeld is geen voorstander van een volledig debat van de kwes tie-Formosa in de V.N. op dit ogenblik omdat „andere activiteit” gaande is, waarvan de resultaten eerst afgewacht moeten worden. De secretaris-generaal maakte be kend, dat hij Woensdag naar Europa vertrekt, waar hij o.a. „een dag of wat” in Londen zal verblijven voor bespre kingen met de nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken, MacMillan. Ook zal hij in de Britse hoofdstad con tact opnemen met de commissie van vijf-mogendheden die het ontwape- ningsvraagstuk bespreekt. In Genève zal Hammerskjoeld een bijeenkomst van de administratieven V.N.-commissie voor coördinatie voor zitten. Later zal hij naar Stockholm doorreizen. ENGELSE REACTIE. De Britse premier, Sir Anthony Eden, heeft vandaag in het Lagerhuis verklaard, dat het vanzelfsprekend is. dat Groot-Brittannië ingenomen is met de te Moskou bereikte overeenstem ming voor Oostenrijk. Vernomen wordt, dat Engeland waarschijnlijk zal streven naar een bijeenkomst van de ambassadeur! van de vier grote mogendheden te Wenen, alvorens in te stemmen met het Sow jet-voorstel tot een confe rentie van de ministers van Buiten landse Zaken. De voorbereidende besprekingen zouden moeten gaan over de definitieve bepalingen vaii het verdrag. Ook zouden de ambas sadeurs de waarborgen voor Oos tenrijkse neutraliteit onderzoeken en bespreken. In Wenen is de ver wachting uitgesproken, dat er inder daad eerst een bijeenkomst van am bassadeurs zal plaats vinden. Als da tum wordt genoemd 27 April a.s. AMERIKA WELWILLEND. John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft vandaag een onderhoud gehaa met de Oostenrijkse ambassadeur, Gruber. Later werd een verklaring uitge geven, waarin wordt gezegd, dat Amerika het Russische voorstel tot het houden van een conferentie in welwillende overweging heeft geno men. Amerika, Engeland en Frank rijk zochten reeds naar de beste ma nier om tot een snelle sluiting van een verdrag met Oostenrijk te ko men. Amerika was verheugd, dat da Sowjet-Unie thans blijkbaar ook een verdrag wil sluiten, waarbij de on* afhankelijkheid van Oostenrijk zou worden hersteld. LONDEN, 19 April Vertegen woordigers van de directies der Lon- oense dagbladen en de vakverenigin- ?en hebben Dinsdag overeenstemming oreikt over een plan om een einde te aan de staking bij de Londense anten, die reeds 26 dagen duurt. ,?fa besprekingen, die acht uur duur- w Wercl bekend gemaakt, dat nog hot gc?n datum voor hervatting van df>rcWeik d°or de 700 stakende arbei- s voor onderhoudswerkzaamheden si astg®steM, doch dat de vakvereni- u”.^jPen’ dat de mannen Woens- §en°eg het werk hervatten den p verschijnen van ochtendbla- donderdag mogelijk te maken. de de bekendmaking hebben len ,de jongste salarisvoorstel- e katteneigenaars aanvaard, dil verdere onderhandelingen, nen en acht weken moeten begin- BANDOENG, 19 April. De premier van communistisch China, Tsjou en Lai, heeft vandaag op de conferentie te Bandoeng verklaard, dat hij de kwesties van een internationale conferentie over Formosa en van de toelating van zijn land tot de Ver. Naties niet ter sprake zal brengen. Hij deed dit teneinde het vinden van een gemeenschappelijk gespreksterrein niet te verhinderen. Tsjou en Lai week af van zijn voor bereide tekst en sprak voor de vuist weg. Van buiten de conferentiezaal werd vandaag melding gemaakt van een poging om te komen tot oplos sing van de kwestie-Formosa. Ceylon zou China, Thailand, alsmede de Philippijnen hebben uitgenodigd Donderdag met de Colombo-landen (Ceylon, India, Pakistan en Indonesië) afzonderlijk over Formosa te spreken. Inmiddels is Tsjou en Lai vanavond geheime besprekingen over het vraagstuk van Formosa begonnen met de eerste diplomatieke adviseur van premier Nehroe van India, Krishna Menon. Volgens niet bevestigde berichten duurde deze eerste bespreking drie uur en zouden deze week verdere ontmoetingen volgen. schendbaarheid, non-agressie, geen inmenging in eikaars binnenlandse aangelegenheden, gelijkheid en vreedzame co-existentie. ZEVEN PIJLERS. Tot de andere sprekers, die deze dag het woord voerden, behoorde Moham med Ali, de premier van Pakistan, die „zeven pijlers van de vrede” voorstel de, waaraan alle landen zich moeten houden. De eerste vier van deze be ginselen waren dezelfde als de vijf principes van India en China, die Tsjou en Lai had genoemd, maar de Pa kistaanse premier liet de vreedzame co-existentie weg en stelde daarvoor in de plaats drie andere principes: het recht van eigen- of collectieve zelf verdediging, zelfbeschikkingsrecht en regeling van alle geschillen door vreedzame onderhandelingen. I

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1