Zwarte kunst PROF. ALBERT EINSTEIN IN PRINCETON OVERLEDEN van van Communisme het kolonialisme van is nieuwe vorm Premier Nagy van Hongarije het toneel verdwenen Bouwarbeiders krijgen voortaan 24 dagen uitkering bij vorst I I Prinsessen Hij werd wereldberoemd om zijn relativiteitstheorie Complotten in Bolivia Moeilijkheden in Denemarken BELANGRIJKE SOWJET-BESLISSING OP KOMST? Staphorster veestapels beslag genomen Incident bij Jeruzalem Koningin en terug van vacantie Paus lijdt aan arthrose r> l< ;s groot mensenvriend ging heen van in van men over naar het Werkeloosheidfonds „Hij leed aan hetzelfde euvel als de ontslagen Sowjet-premier Malenkof” Tot op heden meer verdeeldheid dan de zo noodzakelijke eenheid In 1905 kondigde hij ontwikkeling van de atoombom aan Na die periode gaat Wachtgeld- en Een geniaal geleerde en EBb - e w z. 19 20 IJ. 'Ml Afgevaardigde Irak in Bandoeng Partijsecretaris Rakosi heeft zijn zin ié,' Amsterdamse stakers gearresteerd en weer vrij Arrestatie van spionnen in Polen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR.ZEELAND DE BILT ZEGT: Aanhoudend vrij koud Risicofonds heeft tekort van 17 millioen Irai F I feib- -.J.*', G lie JAARGANG No. 8067 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) irj er 31. irj '58 het en, een ed., aril DINSDAG 19 APRIL. 1985 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord .1 f! [et de? ir$ ■na eldj ei;J X)I* AMSTERDAM, 18 April. De Offi cier van Justitie te Amsterdam heeft de 4 personen, die Zaterdag in verband met de staking aldaar waren gearres teerd, nadat zij verhoord waren, nog de zelfde avond in vrijheid doen stellen. LONDEN, 18 April. Radio-War- schau heeft Maandag bekendgemaakt, dat na een spannende achtervolging dé „leider van een Amerikaanse spion- nage-organisatie” in Polen is gearre steerd. Het radiobericht maakte voorts mel ding van nog een aantal arrestaties bij het onderzoek naar spiönnagé. KOPENHAGEN, 18 April Als ge volg van de uitsluiting van. 70.000 boe renarbeiders in Denemarken worden de zuivelproducten schaars. In ten minste een stad was men vandaag ge heel zonder melk. Ook de aflevering van groente en fruit stagneert. Het verlies door derving van export wordt op meer dan twee millioen gulden per dag geschat. ZEEUWSCH DAGBLAD lei Ulll lali geput is uit het Wachtgeldfonds. Da sociale verzekeringsraad heeft toen werkgevers en werknemers geadvi seerd een andère regeling te treffer!, De nieuwe regeling heeft een proeftijd van drie jaar. dustrie opgeofferd werd ten gunste van burgerlijke consumptie-eisen. De plotseling Hongaarse concentra tie op de zware industrie volgde vrijwel onmiddellijk op een soortge lijke ommezwaai in de Sowjet-Unie, waar Malenkof als premier werd ontslagen. STAPHORST, 18 April. Te Stap horst zijn vanmiddag de veestapels van drie veehouders in beslag genomen, omdat deze veehouders op grond van gewetensbezwaren hadden geweigerd hun veestapels aan reactieproeven op tuberculose te onderwerpen. Deze kwestie heeft reeds een lange voorgeschiedenis gehad en heeft ook reeds voor de Zwolse rechtbank ge diend, nadat de bezwaarden tevoren hun standpunt bij de minister van Landbouw hadden uiteengezet. Zij verklaren dat de minister hun onthef fing van de verplichting heeft ver leend, wat van overheidswege echter wordt tegengesproken. Bij de behan deling van de rechtbank werd een boe te opgelegd, wat echter niet tot gevolg heeft gehad dat de betrokkenen hun dieren voor controle lieten inenten. Vanmiddag is bij drie veehouders in Staphorst tot inbeslagneming van de gehele rundveestapel overgegaan, hetgeen leidde tot grote verontwaar diging onder de betrokken veehou ders, die overigens passief toezagen toen hun dieren onder toezicht van ambtenaren en Rijkspolitie werden weggevoerd. De betrokken boeren blijven volharden bij hun eenmaal ingenomen standpunt, dat hier spra ke is van dwang, welke indruist te gen hun geloofsovertuiging. Tijdens het weekeinde hebben een aantal Engelse oorlogswezen een bezoek aan ons land gebracht. Zij bezochten de graven van hun vaders, die in de tweede wereldoorlog op Nederlandse bodem in de strijd tegen de Duitsers vielen. De foto links toont de tienjarige Victor Roy Chillines- worth uit Liverpool, die werd geboren, zes weken nadat zijn vader in ons land sneuvelde. Hij staat hier bij het graf van zijn vader, dat hij Maandag op het Airbomekerkhof te Oosterbeek voor het eerst zag. Op de foto rechts een elfjarige jongen uit Liverpool, die 16 maanden oud was, toen zijn vader sneuvelde. Ook hij kwam naar ons land om het graf te bezoeken. V* v-J een teruggetrokken leven. Hij werd wereldberoemd door zijn relativiteitstheorie, die hij op 26- jarige leeftijd publiceerde. Deze theorie voegde een nieuwe dimensie toe aan de drie, waarmee de mensheid tot toen gemeten had, n.l. de di mensie „tijd”. Het besluit om Nagy zowel als Far kas van hun functies te ontheffen is door het centrale comité van de partij op een bijeenkomst van 14 April ge nomen. De reden van het ontslag van Nagy is, dat hij denkbeelden had, die in strijd zijn met de belangen van de volksdemocratie. Zijn activiteit heeft de partij, de volksdemocratie en de op bouw van het socialisme ernstige scha de berokkend. Farkas is ontslagen, omdat hij reeds lang de ideologie van Nagy had ge steund. Hij zal een andere post, van minder belang, in de partij krijgen. Vorige maand reeds werd Nagy heftig gecritiseerd. Leider van deze aanval op de premier was Matyas Rakosi, eerste secretaris van de par tij, die in 1953 door Nagy als pre mier werd opgevolgd, nadat hij tij delijk van het eerste plan was ver dwenen. Het thema van de aanval van Rakosi was, dat de zware in- Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. O. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuldema, Goes. De crematie is zonder bijzondere plechtigheid geschied. Aziatisch-Afrikaanse eenheid heeft zeer zeker indruk gemaakt. Intussen is het met die eenheid nog niet zover: het is juist de verdeeld heid over de wereldbeschouwelijke problemen, die althans op deze eer ste dag de aanschijn van de confe- OVERWERH. Op dezelfde vergadering is een to^j lichting gegeven op de besprekingem die onlangs met de werkgevers zijn gevoerd, om van begin April tot 1 O<& tober drie uur per week over te wen ken en daardoor te trachten de ach> terstand bij de woningbouw enigszins in te lopen. Namens het bondsbestuur werd mee gedeeld, dat men voorgesteld had drié uur over te werken en dat men niet kon ingaan op het voorstel van werk geverszijde om dit aantal uren tot vijl op te voeren. Meegedeeld werd, dat het effect van dit overwerken staat en valt met de bereidheid van de werkne mers ook werkelijk een half uur per dag extra te werken. Daar waar die bereidheid niet aanwezig is, doet men volgens het bondsbestuur beter, in het geheel niet over te werken. Het bondsbestuur van de A.N.B. noemde het evenwel een plicht aaft de oproep gehoor te geven ter leni ging van de woningnood. protesten tegen de vervolging van zijn geloofsgenoten, ontslagen. Na die tijd verbleef de geleerde in de Verenigde Staten, waar hij als een van de grootste en geniaalste geleer den van deze tijd werd geëerd. In 1921 ontving hij de Nobelprijs voor natuurkunde. Hem werden bo vendien nog een zeer groot aantal ere doctoraten en andere hoge onderschei dingen verleend. Einstein is jarenlang ook bijzonder hoogleraar geweest aan de Rijksuni- len,_ Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” b Giro 274289. Hcofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80 Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2433 voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68, Telef. 326; Middelburg: Korte Koordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Ootterbaan Le Cointre N.V., Goes REACTIES Uit de gehele wereld kwamen van daag reacties binnen op het overlijden van de grote geleerde. Bondskanselier Adenauer sprak van een groot en bit ter verlies voor de gehele mensheid. President Heuss van West Duitsland wees op de grote invloed, die Einstein op de vorming van de moderne we reldopvatting had. President Eisenho- wer verklaarde, dat voor allen, die in het huidige atoomtijdperk leven Al bert Einstein het voorbeeld was van het machtige, scheppende vermogen van de enkeling in een vrije gemeen schap. In Nederland is het verscheiden van jrof. Einstein voor de radio herdacht. Via de AVRO-microfoon heeft prof, dr E. W. Beth, hoogleraar aan de gemeen- te-universiteit van Amsterdam van avond een herdenkingsrede uitgespro ken. versiteit van Leiden vanwege Leids Universiteitsfonds. MENSENVRIEND Na de tweede wereldoorlog trad de grote geleerde, inmiddels tot Amerikaan genaturaliseerd, vaker op de voorgrond in zijn tweede rol, namelijk die van de grote mensen vriend. De man, die reeds in 1905 de ontwikkeling van de atoombom had aangekondigd en in 1939 presi dent Roosevelt had gewaarschuwd, dat de nazi’s aan de bom werkten, nam op zich zijn medemensen te doordringen van het gevaar van het atoomtijdperk, nadat de eerste atoombom boven Hirosjima was ont ploft. Volgens Einstein kan de wereld kiezen tussen wereldregering en in ternationaal beheer van de atoom energie of de verouderde nationale souvereiniteit en de uiteindelijke vernietiging van de beschaving. CREMATIE Einstein, die zijn leven aan de we tenschap heeft gewijd, heeft zijn li chaam voor medisch onderzoek be schikbaar gesteld. Vijftien uur na zijn dood is het stof felijk overschot gecremeerd, nadat alle belangrijke organen voor studiedoel einden waren verwijderd. De hersenen zullen worden bestu deerd door dr Harry Zimmerman van het Montefiore-ziekenhuis te New York. BOEDAPEST, 18 April Volgens een officiële in Boedapest uitgegeven bekendmaking is Imre Nagy, de Hongaarse premier, die vorige maand we gens „rechtse afwijkingen” werd gecritiseerd, ontslagen. Hij is tevens uit het politieke comité van de Hongaarse arbeiders (communistische) partij ge stoten. Voorts is de minister van Defensie, Mihaly Farkas, ontslagen als secre taris van de partij en uitgestoten uit het politieke comité. De eerste vice-premier, Adras Hegedues, is door het Hongaarse parlement aangewezen als opvolger van Nagy. Tevoren aanvaardde het parlement met algemene stemmen het ontslag van Nagy. BERLIJN, 18 April Moskou heeft, na het accoord over een Oostenrijks staatsverdrag, nog een „sensationele beslissing op het terrein van de Euro pese politiek” in petto. Dit heeft de staatssecretaris bij het Oostenrijkse ministerie van Buitenlandse Zaken, dr Kreisky, verklaard tegenover de Weense correspondent van het West- berlijnse blad „Der Abend”. Dr Kreisky geloofde echter niet, dat deze beslissing betrekking heeft op de toekomst van Duitsland. rentie heeft bepaald. Indien men kan spreken over een zaak, waar over eensgezindheid bestaat, dan is dit over de hartelijke ontvangst, die Bandoeng zijn honderden buiten landse gasten heeft bereid. Het is echter nog te vroeg om nu reeds voorspellingen te doen over de eventuele resultaten van de confe rentie. Wel kan worden gezegd, dat de initiatiefnemers tot de conferen tie terecht de in de Westelijke hoofd steden geuite vrees, dat de samen komst in Bandoeng een anti-Wester se manifestatie zou worden, onge grond hebben genoemd. De agenda voor de besprekingen is inmiddels gereduceerd tot vijf pun ten: economische samenwerking, culturele samenwerking, wereld vrede, de rechten van de mens en zelfbeschikkingsrecht. Jordanië ver zocht ook het Palestijnse vraagstuk in behandeling te nemen. BANDOENG, 18 April De meest belangrijke rede, die vandaag op de eerste dag van de Afrikaans-Aziatische conferentie in Bandoeng is gehouden, werd uitgesproken door de leider van de delegatie van Irak, Fadhil Jamali, die voor zijn woorden een grootse ovatie kreeg, toen hij het kolonialisme veroordeelde. Maar daarbij bleef het niet. Ondanks de aanwezigheid van premier Tsjou en Lai van communistisch China deed deze afgevaardigde een felle aanval op het communisme, dat hij een nieuwe vorm van kolonialisme noemde, nog dodelijker als de oude vorm. Hij betoogde, dat men slechts door de Verenigde Naties sterk te maken de vrede kan bereiken. Bovendien deed hij een aanval op de Franse politiek in Noord-Afrika en op de rassendiscri minatie in Zuid-Afrika. De rede, waarmee president Soekarno vanmorgen de conferentie opende is algemeen door de leden van de de legatie geroemd, zo seinde het In donesische persbureau P.I.A. van avond. Het hartstochtelijk beroep van het Indonesische staatshoofd op LA PAZ, 18 April. In La Paz, de hoofdstad van Bolivia, is gezegd, dat 73 personen, o.w. 13 vrouwen, zijn gear resteerd. Zij zouden hebben samenge zworen om op 9 April een staatsgreep te ondernemen en president Paz Esten- soro uit de weg te ruimen. Er waren twee complotten geweest: één bestaan de uit voorstanders van een oligarchisch bewind en het andere, voortgekomen uit de socialistische phalanx. De leiders hadden gepoogd contact op te nemen met de legerleiding en de militaire or ganisatie van de nationalistische revo- lutlonnaire beweging. DE BILT, 18 April Enkele over drijvende wolkenvelden, maar op de meeste plaatsen toch zonnig weer. Matige, af en toe krachtige, Noorde lijke wind. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.33 u„ onder 19.47 u. Maan op 4.14 u., onder 17.27 u. Hoogwater Woensdag 20 April: Vlissingen: 0.09 u. 1.61 m., 12.40 u. 2.00 m. Terneuzen: 0.39 u. 1.78 m., 13.06 u. 2.16 m. Wemeldinge: 1.47 u. 1.32 m., 14.14 .u 1.67 m. Zierikzee: 1.28 u. 1.10 m., 14.03 u. 1.44 m. tel AVIV, 18 April. In de nacht i? Zandag op Maandag is in de cor- bi °,r van Jeruzalem, op Israëlisch ge- ,ee? 8ezin, dat pas was geimmi- Lner“> levend onder het puin begra- 00rdat het huis door Jordaanse Iwvv werd opgeblazen, aldus oen «raeiische woordvoerder. Vijf perso- uen werden ernstig gewond. rta?eTw aordvoerder voegde er aan toe met Jordaanse infiltranten het vuur °matische wapens geopend Vnl n °P een dorpje in de corridor. eigens Israëlische waarnemers ziet viteit na?r uit’ dat de Arabische acti- ridor Tnrregd is van Gaza naar de cor- tiger' n C<aZa 1S het de laatste tijd rus- DEN HAAG, 18 April Vanavond om kwart over zeven zijn H.M. de Ko ningin en de Prinsessen Margriet en Marijke met de regerings-Dakota in ons land teruggekeerd van de vacantie in Zwitserland. Het toestel landde op Soesterberg. De Prinsessen Beatrix en Irene stap ten vanavond kort na negen uur op Schiphol uit het lijnvliegtuig „Willem van der Velde”, waarmee ze van Zu rich uit naar ons land waren gekomen. Het oponthoud op Schiphol was slechts van korte duur. Vlakbij het vliegtuig stond de hofauto op het plat form gereed. Nadat de Prinsessen in de wagen waren gestapt, vertrok de auto in snelle vaart naar het Paleis Soestdijk. VATICAANSTAD, 18 April. Paus Tius XH lijdt aan arthrose aan zijn rechterarm en zal waarschijnlijk nooit meer in staat zijn hem vrijelijk te ge bruiken, aidus de Maandag bekendge maakte diagnose van vier artsen. De aandoening, slijtage van de gewrich- Ln, is een gevolg van de hoge leef- bjd van de Paus. Zondagavond waren röntgenfoto’s gemaakt van de rechterarm en -schou der van de Paus. De röntgenfoto’s werden genomen, daaat verschillende bestralingen om p felle pijn in de rechterarm van de f’aus weg te nemen, geen resultaat nadden opgeleverd. Albert Einstein werd op 14 Maart 1879 te Ulm in Beieren geboren. Zijn ouders verhuisden na zijn geboorte naar Zwitserland, waar Albert ver schillende scholen bezocht en er niet erg uitblonk, behalve in wiskunde. Na zijn studie aan de hogeschool te Zurich, was hij twee jaar leraar. Daar na kreeg hij een betrekking bij de Oc- trooiraad in Bern. In 1J05 promoveer de hij op een proefschrift, waarin een nieuwe bepaling van de afmetingen van moleculen werd gegeven. Na aan de universiteiten van Bern, Zürich en Praag te hebben gedoceerd, werd Ein stein in 1914 tot hoogleraar te Berlijn bent tmd. Hier werd hij echter in 1934 cm zijn Joodse afkomst en wegens zijn PRINCETON, 18 April. - De beroemde geleerde, professor Albert Einstein, is vandaag op 76-jarige leeftijd in Princeton (Ver. Staten) overleden. Hij werd Zondag met een galblaasontsteking in het zieken huis opgenomen. Einstein werd tijdens zijn ziekte door familieleden en vrienden tegen de publieke belangstelling beschermd. Daardoor kwam het, dat het overlijden pas na zeven uur wereldkundig werd gemaakt. Vrienden van Einstein hebben verklaard, dat de begrafenis een strikt persoonlijk karakter zal dragen. Het testament zal niet worden gepubliceerd. Ein steins dokter heeft gezegd, dat de geleerde al jaren aan aderverkalking leed. De laatste tijd had hij veel pijn. De geleerde leidde de laatste jaren UTRECHT, 18 April. - De bouwvakarbeiders zullen in de toe komst niet meer ongelimiteerd steun kunnen krijgen uit het Risicofonds, wanneer de weersomstandigheden ’t werken in de bouwsector ónmogelijk maken. Werkgevers en werknemers in het bouwbedrijf zijn thans over eengekomen, dat de bouwvakarbei ders tijdens vorst gedurende 24 da gen per uitkeringsjaar uit het Risi cofonds zullen worden betaald en niet meer, zoals tot nu toe het geval was, gedurende de gehele vorstpe riode. Wanneer de vorst ook na de ze 24 dagen aanhoudt, vallen de ar beiders in de werkloosheid- en wachtgeldregeling. Voor hen, die niet voor de W.W.- uitkering in aanmerking komen, de 65-jarigen, zal de uitkering uit het Risicofonds bestendigd blijven, ter wijl ook de ongehuwden, niet-kost- winners, een suppletie uit ’t Risico fonds wordt betaald. In verband hiermee is de premie, die de werk gever aan het Risicofonds per arbei der moet betalen, verhoogd van 4,75 procent tot 5,50 procent. Deze mededelingen werden vanmid dag gedaan op de bondsvergadering van de algemene bouwbedrijfsbond, die te Utrecht werd gehouden. Uit het Risicofonds van ruim 35 millioen zijn door de langdurige vorstperiode zoveel uitkeringen gedaan, dat er een tekort is van ruim 17 millioen, welk tekort

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1