V ACTIEF EN OPBOUWEND Bouwkas Nederlandse Gemeenten werkt ook in Zeeland voor Miniatuur Walcheren vraagt ook aandacht voor de industrie KRING ZEELAND RODE KRUIS: Tien jongelui klaar het boerenbedrijf F w vlak na eers vert aam rijse het Eers Goese middenstanders zetten groot scheepse verkoop-actie op touw Ti Eén jaar voor inbrekers in Middelburgs Arbeidsbureau Voorn He rentas naar ..KERKSTR. De beste provincie bij inzamelingscampagne Herverkaveling geeft moeilijkheden WAT U IOR AMBON KUNT DOEN Belangrijke mededelingen van van Eindles lagere landbouwschool te Kruiningen Gids voor de bezoekers omschrijving Maar studie voortzetten een eerste vereiste geeft goede hetgeen er is Monument voor rampslachtoffers te Sirjansland Spoedeisende vergadering „Handelsbelangen” 120 gezinnen een eigen „bouwkaswoning” Extra crediet voor kleed lokaal te Wemeldinge ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 14 April 1955 pagina 2 Do MOEDERMELK- Waar zijn onze uitgebeeld stort uw gulden Chr. Textiel Bond V evnieuwd en - prg£u£n Trgou« te Erboven. Raad van Beheer van Schouwse W aterleidingmij ■Mi aangezocht. kan eveneens veel bereikt worden, Ingezonden Mededeling (adv.) EREHAAG. Ingezonden Mededeling (adv.' T< de 1 poli' binr selir dem krac paal binn op na verschillende vragen over de planten ziekten en kon met genoegen vaststel len, dat de heer de Ridder zijn leer lingen de vereiste kennis had bij ge bracht. Moort te St. Philipsland voormanland arbeider op het landbouwbedrijf van H. Timmers. Onderscheiding. De ere-medaille ver bonden aan de Orde van Oranje Nassau Zo ben 'je een& héér! MIOOELBURG B gint zuil dooi schi rich eers Brei tuss nen DUIVENDIJK 12 te Los Angelos.: LAAGKERK 12 te Vizagapatam. WILLEM RUYS 12 nr. Port Said. APPINGEDIJK 13 te Rio de Janairo. BOISSEVAIN 12 nr. Lor. Marques. GROOTE BEER 12 n. Quebec. QRANJESTAD 13 te Aruba. BILLIOTN 9 te Bombay. BLOEMFONTEIN 12 nr. Southampton. CONGOSTROOM 12 nr. Bordeaux. EEMLAND 12 n. Ilheos. LAAGKERK 12 te Madras. MELISKERK 13 te Kaapstad. MUIDERKERK 13 te Penang. WATERMAN 12 te New York. M zien heef van verc ven< buit nota waa stre de 1 O; der lijn wac Brit Chu Ede feilt Zo 1 Chu ont\ reld aftr zien cherens welvaart, en wil er ook nu kers naar Zeeland komen om zich voor zorgen, dat er duizenden bezoe- ervan te overtuigen, dat er bezieling en enthousiasme aanwezig zijn en dat hier een monument van echte burgerzin tot stand is gekomen! SYSTEEM Het door de B.N.G. toegepaste sys teem maakt het mogelijk om in het be zit te komen van een eigen huis, zon der dat de toekomstige eigenaar over veel geld hoeft te beschikken, terwijl het aflossingsbedrag per maand slechts weinig hoger ligt dan de normale huur. De spaarders kunnen zelf bepa- De Stichting „Nieuw Walcheren” is met deze verjongde en uitgebrei de Miniatuur haar devies trouw ge bleven, n.l. de bevordering van Wal- werf werd aangelegd, Veere onderging eveneens uitbreiding (sluizen o.a.in Middelburg werden verschillende ge bouwen verbeterd en verfraaid, de glas-in-lood-ramen van de oude ge bouwen zijn met behulp van fijne reepjes lood nu inderdaad échte glas- in-lood-ramen geworden, het carillon vafi de Lange Jan werd verbeterd, de klok wijst de juiste tijd aan, de mu ziektent werd aanzienlijk vergroot, en zo zou men nog wel enige tijd kunnen doorgaan. MIDDELBURG, 13 April. Tijdens een persconferentie heeft de heer A. Al doen lands den van l kund miscl krach het l staats wegii Dit eens gespr dende Niette groot bezit tenge- ders i en scl der ii die E< dere 1 tig-jai Een lies? hangt op hel verlies behoui valt ir van et gelijke die als trouwe gezind! nen oi ;ng hi Hoogwater Vrijdag 15 April: Vlissingen: 7.01 u. 1.56 m., 19.25 u. 1.21 m. Terneuzen: 7.25 u. 1.74 m., 19.52 u. l. 39 m. Wemeldinge: 8.32 u. 1.38 m., 20.58 u. 1.10 m. Zierikzee: 8.14 u. 1.18 m. , 20.37 u. 0.90 m. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 5.44 u., onder 19.38 u. Maan op 2.30 u., onder 11.05 u. steeg het ledental in Zeeland van Al dat j kiezi Eliss te oi of bi het lies ven, Of op c slagt schij W deze kost binn ken en h Wij nade kunr than hand ken. duidi van van de bi MIDDELBURG, 13 April. Naar wij vernemen zijn geruchten als zou de Chr. Textiel Bond willen overgaan tot het aanstellen van een derde vrij gestelde waarvoor reeds een be paalde naam werd genoemd vol komen uit de lucht gegrepen. De C. T. B. heeft thans als vrijgestelden in dienst de heren H. van Eijsden, lid der Tweede Kamer, en drs A. W. Overwater. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM, 12 April. In Nederland zijn slechts 28 procent van de wo ningen „eigen huizen”. Dit is een opvallend verschil met b.v. Finland en de Verenigde tSaten, waar dit percentage meer dan tweemaal zo hoog ligt. Een van de voornaamste oorzaken van dit betrekkelijk kleine aantal huiseigena ren, is waarschijnlijk wel de Woningwet, die het de laatste halve eeuw moge lijk maakte, voor weinig huur een goed huis te bewonen. Na de huurverhogingen van 1954 en met het vooruitzicht, dat die verho ging zeker nog niet de laatste is, is in Nederland de belangstelling voor het eigen huis zeer sterk toegenomen. De heersende woningnood spreekt hierin ook nog een woordje mee. Gelukkig bestaan er in ons land in stellingen, die het ook voor mensen met een bescheiden inkomen mogelijk maken, in het bezit van een eigen huis te komen. Eén van die instellingen is de N.V. Bouwkas Nederlandse Ge meenten, die acht jaar geleden door enkele gemeenten in Drente werd op gericht en toen nog N.V. Bouwspaar- kas Drentse Gemeente heette. Al 5000 Nederlandse gezinnen wonen op het ogenblik in hun eigen huis, dank zij de hulp van de B.N.G. Deze interge meentelijke bouwkas is binnen acht jaar uitgegroeid van een locale Drent se instelling tot een vrijwel landelijk bedrijf, (waarin geen winst gemaakt wordt), waar meer dan 500 Nederland se gemeenten achter staan. In Zeeland ondervindt het werk van de B.N.G. echter verschillende moei lijkheden in verband mt de herverka veling. Men weet nog niet zeker waar men bouwen kan, en dit betekent een belemmering voor de snelle groei van het bouwkaswerk ook in Zeeland. On danks dit alles zijn er in onze provin cie reeds 300 B.N.G.-deelnemers, bewo nen er al 120 Zeeuwse gezinnen een eigen „bouwkas-woning”, zijn er reeds 42 woningen in aanbouw en 71 in voorbereiding en zijn er 63 bouw- spaarders. UITREIKING DIPLOMA’S Hierna ging de heer Versteeg over tot het uitreiken der diploma’s. Zoals gebruikelijk ging hier een korte toe spraak aan vooraf, waarin hij de jon gens er op wees, dat zij er na het be halen van het diploma nog lang niet zijn dat zij hun kinderen deze oplei- zeker een eerste vereiste om de studie bij te houden en de opgedane kennis zo veel mogelijk in practijk te bren gen. Tot de ouders zei hij dankbaar te zijn dat zij hun kinderen deze oplei ding hadden laten volgen. Na de uit reiking sprak de heer Versteeg woor den van gelukwens tot het bestuur van de Z.L.M. en tot de leerkrachten, de heren de Ridder, Sommeijer en West- strate. De heer Scheele-de Putter sprak eveneens woorden van gelukwens. SIRJANSLAND, 13 April. Door 't wegtrekken van een doek heeft burge meester S. W. A. Laurense een monu ment ter nagedachtenis aan de ramp slachtoffers onthuld. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit, dat de oprichting van het monument gevolg was van een initiatief uit de burgerij; De voorzitter van het comité, de heer A. Heule, dankte voor deze woorden en de bevolking voor de getoonde of fervaardigheid. Het monument stelt voor een afgeknotte kegel van Franse kalksteen, geplaatst op een sokkel. Aan de voorzijde is het wapen van Sirjansland aangebracht. Aan de lin ker- en de rechterzijde van de sokkel zijn de namen der omgekomenen ver meld en aan de voorzijde is een inscrip tie aangebracht die luidt: „Ter nage dachtenis van de rampslachtoffers van 1 Februari 1953 van de Sirjanslandse burgerij”. De beste leerling van de klas C. 1 Franje uit Krabbendijke, overhan- I digde hij een boekwerk over vogels. De tweede leerling van de klas werd eveneens bedacht. Deze, I. Luteyn uit Yerseke, mocht van de heer E. Suy eveneens een boek ontvangen. Burgemeester Schipper, ook namens zijn collega’s sprekend, zei er van I overtuigd te zijn, dat de opgedane ken- I nis tot meerdere welvaart zal bij dra- I gen. Hij feliciteerde leerkrachten en I leerlingen en sprak tenslotte de hoop uit, dat het landbouwonderwijs nog I meer belangstelling zal gaan genieten. I Namens de ouders van de leerlingen I voerde de heer Boot en namens de I leerlingen F. J. de Roo uit Biezelinge I het woord. Deze laatste liet zijn dank- I woord vergezeld gaan van drie boe- I kenbonnen, bestemd voor de drie leer- I krachten. De heer De Ridder sprak tenslotte I een korte afscheidsspeech tot de leer- I lingen en bracht alle dank, die deze middag van hun aanwezigheid blijk hadden gegeven. v Met de vertoning van plaatjes over de reis van Prins Bernhard naar Zu d- Amerika werd deze eindles besloten. I DE GESLAAGDEN De geslaagden zijn: F. J. de Roo. Biezelinge; C. Franje, Krabbendijke; M. Boone, Kruiningen; A. J. Boot, I Rilland-Bath; J. Lokerse, Schore: I Luteyn, S. Paauwe, Yerseke; M. P- van Houte, W. Weststrate en I. A. M Koster, Waarde. Bij het bezoek van de Zweedse Ko- ning aan Zierikzee op 28 April a.s., zijne majesteit zal zoals bekend, de eerste steen leggen van het door Zwe den aan Zierikzee geschonken Rode Kruis ziekenhuis zal de colonne Zierikzee, versterkt met telkens twee afgevaardigden van de andere afdelin gen, onder leiding van de colonne- commandant, dokter C. M. van Hoorn, de erewacht betrekken. Vijf nieuwe afdelingen, Kapelle-Bie- zelinge, Hontenisse, Hulst, Sas van Gent en St. Jansteen zijn officieel ge ïnstalleerd. Zij zijn gestart met resp. 250, 350, 250, 100 en 300 leden. De af deling Duiveland heeft thans onder afdelingen gesticht: Bruinisse, Drei- schor, Nieuwer kerk, Ouwerkerk en Oosterland. Zierikzee wilde blijkbaar niet achterblijven en kwam eveneens met twee onderafdelingen op de prop pirn: Kerkwerve en Zonnemaire. In deze sector, evenals in de Westhoek van Schouwen, zijn trouwens nog meer activiteiten te verwachten. Ook het Jeugd-Rode Kruis is actief en manifesteert dit door speelgoedin- zamelingen, o.a. voor de kinderen van „Ipenoord”. COMMISSIE CENTRALE. Op initiatief van de Kring Zeeland is een commissie in het leven geroepen die tot taak heeft erop toe te zien, dat de overtollige moedermelk ver gaard en afgedragen wordt aan de moedermelkcentrale te Amsterdam. bestreed deze gedachte. Hij was van mening, dat lang niet iedereen „over- de-brug” zal komen, waarop de heer Haasdonk het woord „kortzichtig” ge bruikte en met cijfermateriaal bewees, dat iedereen bij welke actie ook direct of indirect belang heeft. KNOOP DOORGEHAKT. De heer Luteijn vond het bescha mend, dat er als het ware vurig ge- I smeekt moet worden als er iets moet worden begonnen. Hij wees daarbij op de uitstekende prestaties, die de I gemeente Heinkenszand op organi satiegebied heeft verricht. In Goes I kan eveneens veel bereikt worden, I maar dan moet iedereen zich achter de plannen scharen. Hjj voelde veel S voor een verkoopactie, waarop voor zitter Vermaire de knoop doorhakte door de vergadering voor de beslis- I sing te stellen, met het bovenge- I noemd resultaat. De heer A. F. L. Harmsen kon zich er niet mee verenigen, dat het fruit- I corso niet door geheel Goes zal worden J gehouden. „U brengt de mensen bui ten Goes”, zo merkte hij op. De verga dering bleek het hiermee niet eens te zijn. - Tot slot werd gewezen op de win- kelver lichting. Verschillende leden waren van mening, dat hieraan nog wel het een en ander haperde. Aan het begin van de vergadering werd de mededeling gedaan, dat het bestuur I het verzoek tot de gemeenteraad heeft gericht om op 5 Mei de winkels tot 10 uur geopend te mogen houden. MIDDELBURG, 13 April. Miniatuur Walcheren is een merkwaardige en bloeiende gemeenschap. Overal in Nederland worstelt men met de woning nood maar de mensen van dit eiland in het klein trekken zich daarvan niets aan en hebben er ook geen hinder van. Op hun 7000 vierkante meter grond verrijst pand na pand,worden oude gebouwen gerestaureerd en wordt er stevig doorgewerkt om het gehele complex van dorpen, steden, duinen, strand, havens en wat er verder tot de „inventaris” van een eiland behoort, zo model mogelijk en vóór 30 April, de dag van de officiële opening, gereed te krijgen. Men weet het: wat daar op het Molenwater staat en er nog wordt bijgebracht is tot in de kleinste détails een model van het origineel. Tientallen nieuwe objecten zijn in uitgebeeld, terwijl er ook een scheeps- de afgelopen maanden weer tot stand --J-1J Tr-J gekomen en men mag rustig aanne men, dat er van de bijna 210.000 be zoekers van het vorige jaar zeer velen opnieuw zullen komen kijken en hun vrienden en kennissen zullen opwek ken hun goede voorbeeld te volgen. Stuk voor stuk zijn de objecten, die er het eerste jaar hebben gestaan, on der handen genomen en soms vrij in grijpend gerestaureerd. Alle objecten werden voorzien van een 8 centimeter dikke fundering van gewapend beton, waarvoor zo’n 120 balen cement nodig waren. De wandel paden werden grondig versterkt, de „straatverlichting” werd uitgebreid, kortom: het geheel werd nog fraaier dan in 1954. UITBREIDING. De Vlissingse havenbassins werden aanzienlijk vergroot, de nieuwe Keer sluisbrug, compleet met verlichting en hefinrichting, werd aangebracht, er kwam een pracht van een baggermo len (die straks in bedrijf zal zijn), Ho tel Britannia. Vlissingens nieuwste aan winst, kreeg een plaats op de boule vard mét nog enkele andere panden, de galerij op het Vlissingse badstrand werd natuurgetrouw opgetrokken, Westkapelle kreeg een kerk en een school, alsmede nieuwe woningen, Ar- nemuiden zag zijn woningvoorraad KRUININGEN, 13 April. In aan wezigheid van vele belangstellenden, o.w. de burgemeesters van Kruiningen, Yerseke en Waarde, de heren A. Schipper, A. C. Willemsen en A. Lok ker, ir J. Versteeg, directeur van de Rijks Landbouw Winterschool, de heer P, Scheele-de Putter, vice-voorzitter van de Z.L.M. en de heer E. Suy, be stuurslid van de Kring Oost-Zuid-Be- veland van de Z.L.M. werd vanmid dag de eindles gehouden van de Lage re Landbouwschool in Kruiningen. Na een kort openingswoord van de heer P. Scheele-de Putter, waarin hij o.m. zijn blijdschap uitsprak over de aanwezigheid van bovengenoemde burgervaders en van de ouders der leerlingen, hield de heer J. C. de Rid der, het hoofd der school, een eindles in bemestingsleer en plantenteelt. Voor deze gelegenheid had hij de leerlingen in twee groepen ingedeeld en werden de antwoorden bekroond met een cij fer. De winnende groep ontving ciga- retten. Hierna werden zij door ir Ver steeg aan de tand gevoeld. Hij stelde GOES, 13 April. In de hedenavond onder leiding van de heer A. Ver maire gehouden spoedeisende vergadering van de middenstandsvereniging „Handelsbelangen”, die vrij goed bezocht was, is besloten van 26 April tot 7 Juni a.s. een verkoopactie op touw te zetten, gelijk aan de in 1953 gehouden herfstactie. Hiermede zijn alle eerder geopperde plannen, die niet uitvoerbaar bleken, van de baan geschoven. Aan deze actie, waarbij de winkeliers een bepaald percentage van hun omzet moeten afstaan, kan door de leden van „De Ganze” en van de onlangs opgeheven Chr. Middenstandsvereniging wor den deelgenomen. Tijdens deze vergadering zijn oök de evenementen breedvoerig besproken. Het was vooral de heer M. Haasdonk, bestuurslid van V.V.V. Goes, die de aandacht hierop vestigde. Duidelijk bleek, dat de aanwezigen achter de plan nen van V.V.V. staan. Voorlopig stelt „Handelsbelangen” zich borg voor een bedrag van 5000 en hier zal het niet bij blijven In zijn openingswoord heeft de heer Vermaire de gang van zaken betref fende de bestaande plannen en de daaraan verbonden moeilijkheden nog eens duidelijk ter tafel gebracht. Met enige weemoed was hij genoodzaakt te vertellen, dat het bestuur de plannen terzijde had moeten leggen. „Er moet echter iets gebeuren. Goes moet in het middelpunt van de belangstelling staan”, aldus merkte hij op. En daar om gaf hij de vergadering in over weging het bestuursvoorstel inzake een verkoopactie, zoals die in 1953 is gehouden, te aanvaarden. Een leven dige discussie volgde na deze uiteen zetting. De heer A. J. Carpentier opende de rij. Hij achtte het noodzakelijk om te komen tot een actiefonds, waaruit di rect de middelen kunnen worden ge put om iets te beginnen. DE PLANNEN VAN V.V.V. Dit voorstel, dat door het bestuur bekeken zal wordén, was voor de heer Haasdonk aanleiding om de leden te wijzen qp de plannen, die er in V.V.V. kringen bestaan, maar waarvóór hét nodige startgeld nog steeds ontbreekt. Allereerst is daar het fruitcorso, dat in September in Bouwplan III zal worden gehouden. De evenementen commissie, waarvan de burgemeester, mr W. C. ten Kate, en de heren I. A. Luteijn en Haasdonk deel uitmaken, zal alles in het werk stellen om dit te doen slagen. Dit evenement, waarvoor in geheel West-Europa reclame zal worden gemaakt, zal veel mensen naar Goes trekken. Vele neringdoenden zullen hiervan hun profijt trekken. Bo vendien wordt gedacht aan een boog- schuttersdag, zeildagen (De Ooster- schelde is hiervoor buitengewoon ge schikt en het is zelfs niet onmogelijk, dat twee grote Antwerpse jachtclubs zich in Goes zullen vestigen), het op treden van een Veluwse dansgroep en van de Kon. Militaire Kapel. Voor de ze evenementen is veel geld nodig. Dat moet er komen. We moeten tonen, dat we in Goes iets kunnen creëren, aldus de heer Haasdonk. De heer J. Kloosterman voelde ook iéts voor een braderie. Deze ge dachte vond echter bij het bestuur weinig ingang. De heer S. J. de Wit vroeg zich af, waarom de vergadering zich eigenlijk druk maakte. De vereniging telt 262 leden. Wanneer we per lid een bedrag beschikbaar stellen, aldus de heer de Wit, dan kunnen we direct over een kas beschikken, waaruit we acties kunnen financieren. De heer Vermaire -.P4eLPOvSan‘Sdee's°t,iebUng Door de Eeuwen Houtrusthallen °Pn3 A&a'aSa eenOgrote Nationale betoging l“boude“ Gevang 3J0 Wilt zeker Haa,F dCaDonetveang“OEUwa bewüs van toegang gratie kSSALLEH0P23 APR1L. TOEGAHG™» DE INDUSTRIE Eén belangrijk punt verdient apart vermelding, n.l. de bijzondere wijze, waarop dit jaar de aandacht op de in dustrie zal worden gevestigd. Er is n.l. een grote galerij gebouwd, een glazen vitrine, waarin de producten van de Walcherse industrie zijn tentoonge steld. Daardoor is wel een buitenge wone combinatie ontstaan: enerzijds het schilderachtige, pittoreske Walche ren, anderzijds de nijverheid, een be wijs van de bedrijvigheid, die er ook hier bestaat. GIDS Er is dit jaar weer een uitstekende gids voor de bezoekers vervaardigd, die van alle objecten een zakelijke en goede verklaring geeft. Bovendien is hierin opgenomen een korte histori sche beschouwing van elke plaats van de hand van de heer H. Pieters, bibli othecaris van de Prov. Bibliotheek en één der beste Zeeland-kenners. Dit jaar wordt de landelijke inza melingscampagne met lijsten en giftenzakjes van 23 Mei t.m. 5 Juni gehouden. D. Constandse, de kringsecretaris, mededelingen gedaan over de activiteiten van de Kring Zeeland van het Nederlandse Rode Kruis in 1955. Vorig jaar L.J LZ14.000 tot 17.000. Thafts streeft men er naar dit jaar de 20.000 te passeren. Dat dit lang niet onmogelijk is, moge blijken uit het feit, dat een plaats als Zierikzee in 1954 niet minder dan 500 nieuwe leden leverde. Als data voor de boottocht, die ook dit jaar weer in samenwerking met de af deling Rotterdam wordt georganiseerd en waaraan vijf chronische invaliden uit. Zeeland zullen deelnemen, zijn 23 tot en met 28 Mei vastgesteld. Zoals vanouds gebeurt dit weer met het „Kasteel Staverden”, die ditmaal de volgende route zal varen: Rotterdam- Utrecht-Amsterdam-Kampen-Does- bur g-V reeswij k-Rotterdam. Hoewel hierbij nog vele moeilijkheden over wonnen zullen moeten worden, streeft men ernaar een volgende keer voor de Kring Zeeland een eigen boottocht te organiseren. Een deelname van 75 pa tiënten is hiervoor vereist. ZEELAND NUMMER ééN! Bij de inzamelingscampagne in 1954 is Zeeland als beste provincie uit de bus gekomen. Verhoudingsgewijs staat onze provlrcie stevig aan de kop met een totaal van f 53.542,dat betekent 19,16 cent per inwoner, of 74 pet van het streefbedrag. Zeeland heeft hier door het campagnebord in de wacht gesleept. Dit zal door een lid van het hoofdbestuur worden uitgereikt in de Kringvergadering, welke op 23 April a.s. tc Goes wordt gehouden. Pröcentsgewijze. kwam St. Philips land als beste afdeling van het land naar voren. Zij legde daardoor met 365,08 pct of f 1,— per inwoner(!) beslag op de zijden erewimpel. Deze zal tegelijk met het gewonnen afde- lingscampagnebord ter plaatse wor den uitgereikt. Een afdelingscam- pagnebord, gewonnen door Tholen, wordt in de kringvergadering over handigd. ZIERIKZEE, 13 April. De Raad van Beheer van de N.V. Waterleiding- I mij. Schouwen-Duiveland heeft tot voorzitter benoemd burgemeester H. K. Michaelis te Bruinisse en tot secre- taris burgemeester J. L. van Leeuwen 11 te Brouwershaven. Bij ontstentenis'i_ van de voorzitter zal burgemeester S. I Francke van Kerkwerve als zodanig I optreden. De heer J. W. van den Doel nam zijn benoeming niet aan tot lid I van de Raad van Beheer wegens druk- I ke werkzaamheden. in zilver uitgereikt aan dhr C. J. v. I MIDDELBURG, 13 April. De ar rondissementsrechtbank heeft de 26- jarige D. G. en de 21-jarige J. C. W., beiden uit Middelburg, conform de eis veroordeeld tot gevangenisstraffen van één jaar, waarvan 9 maanden onvoor waardelijk en 3 maanden vporwaarde- lijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstelling. Zij hadden op 15 Februari j.l. in het Arbeidsbureau aan de Wagenaarstraat ingebroken, een geldsbedrag ontvreemd en later in Vlissingen kleding en een fiets gesto len. De 52-jarige bankdirecteur C. v. d. V. te Zierikzee zag zich veroordeeld tot 1 maand onvoorwaardelijke gevan genisstraf. Hij werd schuldig bevon den aan het bedingen van een zwarte prijs van f 1735.boven de koopsom, waarvoor hij in opdracht van een nicht grond van de .hand had gedaan. len, waar hun huis zal komen te staan en hoe het gebouwd moet worden. Het systeem komt in het kort hier op neer: Van het totaal der bouwkos; ten neemt het Rijk ongeveer 4000,—j- voor zijn rekening. Van het overblij vende bedrag moet door de spaarder 15 procent bijeengebracht worden; als het bouwkapitaal hoger is dan 15000 wordt dit percentage enigszins ver hoogd. Men kan iedere maand net zo veel sparen als men wil ,het minimum is 2,per 1000,— bouwkapitaal pai' maand. Over de verplichte stor tingen betaalt de B.N.G. eenzelfde percentage rente als de Rijkspost- spaarbank, over de „extra stortingen” 3 procent. Voordat met de bouw van de wo-j ning, het winkelpand of de flat begon nen kan worden vraagt B.N.G. eersj aan de gemeente, of deze borg wil zijn voor de toekomstige eigenaar (de z.g. gemeente-garantie). In het belang van dé spaarder eist B.N.G., dat het huis niet duurder komt dan een bepaald percentage van diens inkomen, maar vérder is deze volkomen vrij in zijn keus. De aflossingstijd van de hypo thecaire lening is ten hoogste dertig jaar, maar men is vrij om meer dan het verplichte bedrag af te lossen. •Ieder jaar komt bij de B.N.G. dan ook het dubbele binnen van het verplichte bedrag! De meer dan 5000 B.N.G.-woningen die reeds op deze manier gebouwd zijn, zijn naar aanwijzing van de technische dienst van de B.N.G., die veel re- searchwerk verricht, allen zo practisch en comfortabel mogelijk ingericht. Door het gebruik maken van B.N.G. standaardplannen, kan men aanzien lijk goedkoper bouwen. Dat de B.N.G. een nuttige instelling is wordt wel bewezen door het feit, dat vorig jaar 6000 nieuwe spaarders toetraden! In deze commissie hebben uit alle Kruisverenigingen afgevaardigden zitting. Voor het Groene Kruis is dit de heer A. de Lange uit Goes, voor het Oranje-Groene de heer J. Hommes te Nieuwdorp, voor het Wit-Gele mevr. C. C. A. Heeffer te Terneu zen en voor het Rode Kruis mevr. L. Franken-Daniëls te Goes. Secretaris is de héér A. D. Constandse uit Mid delburg. Tevens zijn alle districts- 1 verpleegsters voor de kinderhygiëne aangezocht. WEDSTRIJDEN. Voorheen werd in het voorjaar een Ktingwedstrijd voor alle colonnes en een bekerwedstrijd in het najaar ge houden. De nieuwe gewestelijke com mandant, dokter M. Huygens uit West- kapellé, hééft gemeend, dat het doel matiger en overzichtelijker zou zijn, indien deze wedstrijden samenvallen. Als datum voor de districtswedstrij- den te Middelburg, Goes, Terneuzen en Tholen is 7 Mei aangewezen. De ploegen, die hierin als beste uit de bus zullen komen, mogen deelnemen aan de kring wedstrijd op 14 Mei, die te Goes of Middelburg plaats zal vinden. Het gaat dan tevens om de beker, die door Goes verdedigd wordt. De ploeg, die in deze uiteraard menslievende strijd de lauweren oogst, wordt afge vaardigd naar de landelijke wedstrijd op 11 Juni te Maastricht. De gewéstelijke commandant heeft het initiatief genomen elke: twee maanden een bijeenkomst te houden met de districtscommandan ten, hetgeen begrijpelijkerwijze: gunstig zal werken en in de nabije; ■toekomst ongetwijfeld vruchten zal! afwërpen. 1 De raad van Wemeldinge heeft be sloten het crediet voor de bouw van eein kleedlokaal op het sportterrein met f 3000,— te verhogen. Indien de bouw wordt gegund aan de laagste in schrijver,. dan zullep de totale kosten ongeveer 11 mille bedragen. Het plan werd door de raad grondig bekeken, speciaal met het oog op mogelijke be- zuiningingen, maar men was wel van .oordeel, dat deze bezuinigingen uit eindelijk ten koste zouden gaan van de duurzaamheid en de doelmatigheid van het gebouw. Burgemeester C. N. F. van Sas deel de mede, dat de heer M. J. Hoogeste- ger Azn, per 1 Mei a.s. is benoemd tot aankomend gemeente-arbeider en dat de heer A. Houtekamer en mevr. wed. J. M. Verhage de benoeming tot resp. gemeente-arbeider in vaste dienst en schoonmaakster van het gemeentehuis hebben aangenomen. Voorts kwam ter sprake naar aanleiding van vragen van de heer De Jonge in een vorige raadsvergadering de eventuele ver strekking van een feestgave aan de ouden van dagen. Van een algemene regeling is geen sprake, aldus de bur gemeester, en daarom wilden B. en W. de betrokken instellingen adviseren bij de herdenking der be vrij ding iets voor de bejaarden te doen. De heer De Jon ge zei een ander voorstel van B. én W. te hebben verwacht en meende, dat deze zaak in andere gemeenten zeker beter zal worden aangepakt.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 6