zm Chr. Onderwijs „in geijkte harder nodig dan ooit! voor een „in Kijkje in een kolenmijn en bij een boortoren. de Oostelijke sector Terug naar Bosbrand in Putte Gramofoonplaten worden goedkoper Churchill naar Sicilië Gerbrandy Ik’ i Na twintig jaar ballingschap teruggekeerd HELSINKI, 12 April. WAT U VOOR AMBON KUNT DOEN Foutief uitgangspunt bij toewijzing van bouwvolume moet worden prijsgegeven Steunverlening aan scholen buiten Nederland moet worden geconcentreerd Woensdag 13 April 1955 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 i Unie „Een school met den Bijbel te Utrecht bijeen .J) lA lA IA 9 Het gaat vervelend worden Waarom geen andere woning- politiek voor randprovincies Minder spanning bij Gaza? mooie, zachte handen Sterk argument Rooms-katholieken gaan in Antwerpen betogen Onder de loupe l>:;8POvSrlde'Stichting te Eindhoven. STORT UW GULDEN E 55 geen tentoonstelling, maar manifestatie. Ue E 55 is geen tentoonstelling, maar een manifestatie met een zeer ynamisch karakter. Hier wordt nu eens n*et gewerkt met foto’s, ma quettes en grafieken en evenmin bordpapieren imitaties. Op de 55 ziet men op verkleinde schaal e Nederlandse mens in werkelijk- e'd aan de arbeid op allerlei qe- “ed. Het loopt vast dat ook, LONDEN, 12 April Sir Winston Ingezonden Mededeling (adv.) Ingezonden Mededeling (Adv). maar alleen door het geloof was hij naar eigen getuigenis in staat het vele te verrichten, dat door hem werd gedaan. aan dag van thans om van weten der een in te, overtuiging, bewees daardoor en daar in voor alles Nederlander te zijn. Toen velen wanhoopten aan Neêrlands herrijzenis, toen onze naam in Lon den en de overige vrije wereld schier beneden het nulpunt was gezonken, viel de keuze van Koningin Wilhel mina op hem als DE man voor het minister-presidentschap. En hij heeft als geen andere man gezwoegd, ge werkt en gestreden om het verloren gegane terrein te herwinnen. Dat dit geschiedde was goeddeels het resul taat van zijn streven, van de onver zettelijkheid, die van hem uitstraalde. Eén rotsvast vertrouwen en geloof bezielde hem: in de nederlaag van de duistere machten van Satan door de overwinning van de Heiland en Za ligmaker. En daarmede stond voor Gerbrandy ook de toekomst van zijn vaderland vast. Niet uit eigen kracht De schrijver zegt dan, grote eerbied te hebben voor de openbare school en voert verder het pleit voor „de Her vormde school met haar typisch apos- tolaire functie”. „Hier staat het be staansrecht van de Unie op het spel”, aldus prof. Dijk, die zich afvroeg hoe de openbare, neutrale school als bol werk tegen de saecularisatie kan wor den gezien. Hij protesteerde verder te gen de door ds Visser geponeerde te genstelling tussen Hervormd en Chris telijk. Een goede Hervormde school wil niet minder Christelijk zijn in de zin van het Evangelie dan de andere Chr. scholen. Prof. Dijk kwam op tegen de voor stelling, alsof alleen de door ds Vis ser gedroomde Hervormde school zich van zijn missionaire roeping bewust zou zijn; elke Chr. school staat open voor alle kinderen, die CAIRO, 12 April Het hoofd van de waarnemers van de bestandscom- missie der Ver. Naties in Palestina, generaal-majoor Burns, heeft de Egyp tische autoriteiten om medewerking verzocht bij het verminderen van de spanning in het gebied van Gaza. Generaal Burns drong in het bijzon der aan op de oprichting van controle posten langs de gehele demarcatielijn om de waarnemers van de V.N. in staat te stellen te bepalen welke partij verantwoordelijk is bij eventuele inci denten. Egypte heeft het verzoek met instemming ontvangen. Hoe dit zij (het migratie-on- derzoek, waartoe Ged. Staten op dracht hebben gegeven, zal dit hopelijk uitwijzen), wij zijn er van overtuigd, dat het wegtrek ken lang niet die onrustbarende afmeting zou aannemen, indien ieder, die hier wenste te blijven, een huis kon vinden. Hoe is het mogelijk, dat in al le mogelijke kranten en perio dieken steeds maar weer betrek- zijn met jeugdige bezieling siasme uitgesproken versla de activiteit van de comité’s is ge- al lang scheef zit met de woningbouw in Zeeland. Om het direct duidelijk te stellen: de opvattingen, die bij de en volkshuisvesting in Den Haag en funest voor de ontwikkeling ixuiwurs, is Apru sir Winston Churchill, die de vorige week is afge- treden als premier van Groot-Brittan- nië is Dinsdagochtend per vliegtuig naar Sicilië vertrokken. Hij wordt vergezeld door zijn vrouw. Kort voor zijn vertrek werd Chur chill een persoonlijk schrijven van Koningin Elizabeth overhandigd, dat hij echter niet las voor het vliegtuig vertrokken was. In hotel Villa Politi in Syracuse zijn achttien kamers besproken voor Chur chills gezelschap. V Teleurstellingen zijn hem èn in Londen èn vooral later niet bespaard. Maar temidden van en boven veel klein-menselijks uit is Gerbrandy de overtuigde Christ-gelovige, zich al leen buigand voor Hem, Wien toe komt alle eer en aanbidding. Voor zijn volhardend en vertrouwend strij den van de goede strijd des geloofs in uitzichtsloze dagen, voor zijn Chris- ten-getuigenis bovenal willen, neen moeten wij Gerbrandy vandaag in het openbaar dank brengen. Prof. Dr J. J. DE JONG. p het gevaar af, dat men het schrijven over de woning nood vervelend gaat vinden, gaan wij ook vandaag ons hart over dit trieste onderwerp luchten. In het uitge breide overzicht van de tien jaar bouwactiviteit in..onze pro vincie hebben wij met opzet doen uitkomen, dat er enorm veel is gebeurd en dat ieder daarvoor hartelijk dankbaar moet zijn. Wij nemen daarvan niets terug, maar wij geloven ook, dat het noodzakelijk is te blijven zeggen, dat het volkomen fout gaat en maar autoriteiten van wederopbouw blijken te bestaan, zijn onjuist van ons gewest. Het aantal van 15.000 immigranten uit Nederland, dat Australië zich ten doel had gesteld, zal dit jaar waar schijnlijk in ruime mate worden over schreden. Dit is de mening van de ambtenaren van Australische immi gratiedienst, die juist een tocht door Nederland hebben beëindigd. Op de persconferentie, waar de cijfers over de herbouw en de woningbouw werden vrijgege ven en besproken, is een nogal vinnige discussie gevoerd door enkele heren van het ministerie aan de éne en Zeeuwse journa listen aan de andere kant. De kern van deze discussie was de vraag, of de woningbouwpolitiek gebruikt mag worden als een on derdeel van het regeringsbeleid op het punt van de spreiding dan wel de nog verdergaande concentratie der bevolking van ons land. Concreet betekent dit: moet de Overheid door haar sy steem van toewijzing van bouw volume de samenklitting van mensenmassa’s in de grote stede lijke centra in het Westen steeds maar blijven stimuleren of moet zij dit, mede door het toedelen van minder bouwvolume voor woningen, tegengaan en de mo gelijkheden voor woningbouw in de randprovincies groter maken? ontstaan door zijn eigen aftreden. Tenslotte sprak prof, dr B. J. Oos- terhoff te Apeldoorn over: „De bete kenis van de Bijbel voor de Chr. school”. De School met de Bijbel is nog iets anders als de Bijbel op school, aldus spr. Op eerstgenoemde school is de Bijbel geen cultuurmonument, maar openbaring Gods en als zodanig staat dit Boek centraal in het gehele onderwijs. Prof. Oosterhoff toonde aan, hoe niet alleen de Bijb. Geschie denis, maar ook de andere vakken daarvan de invloed kunnen ondervin den. Niet doordat daarbij wat stichte lijkheid wordt ten toon gespreid, maar doordat ook bij deze vakken wat wordt getoond van de macht en de wijsheid Gods en van het heilsplan Gods met deze wereld. PUTTE (N.B.), 12 April. Vier tot vijf ha jonge dennenaanplant is van morgen vroeg verloren gegaan bij ’n bosbrand te Putte. De brand ontstond door nog onbekende oorzaak in het nabij de provinciale weg PutteBer gen op Zoom gelegen bosperceel, eigendom van de kinderen Mattheeu- wissens uit Ossendrecht. De brand weer uit Putte, geholpen door bos arbeiders van een houtwerf, die op het perceel bezig waren geweest met het zagen en ontschorsen van mijn hout, ging met takken en schoppen het vuur te lijf en kon, ondanks de vrij sterke Noordwestenwind, voor komen, dat dit naar het aangrenzende hoge bos oversloeg. Ook een opgesla gen voorraad mijnhout ter waarde van twee tot drieduizend gulden, eigendom van de houtwerf, kon be houden blijven. Valery Lysikov, de 17-jarige zoon van een Russische Licht- machtofficier, die enige tijd ge leden naar de Westelijke sector van Berlijn vluchtte, heeft, om zijn ouders mogelijke bestraffing te laten ondergaan, besloten weer terug te keren naar de Oostelijke sector van Berlijn. Hier zien we hem met zijn vader het HICOG- gebouw in de Amerikaanse sec tor verlaten. Toegegeven moet worden, dat de regering een sterk argument in de hand heeft, wanneer zij zegt, dat de ontvolking der randprovincies en dan moet daarbij met name worden ge dacht aan Friesland, Groningen en Zeeland niet een verschijn sel is van de laatste jaren, maar dat dit proces reeds enkele de cennia geleden begon. Daaruit concludeert zij dan (en wie kan dit ontkennen), dat er heel an dere factoren een rol spelen dan alleen maar de kwestie van het woningtekort. Wij zijn van oor deel, dat inderdaad de aanwe zigheid van voldoende huizen dit moeilijke en ingewikkelde probleem niet afdoende zal op lossen. Waarom trekken b.v. ook uit Zeeland mensen, die wèl een huis bezitten, weg? Kunnen zij zich misschien cul tureel niet voldoende ont plooien? Zijn er niet genoeg economische perspectieven voor hen? ’s-GRAVENHAGE, 12 April. Het ministerie van Economische Zaken heeft besprekingen gevoerd met de Nederlandse importeurs-fabrikanten van en détailhandelaren in gramo foonplaten, die verenigd zijn in de Ned. Ver. van Gramofoon-importeurs en -fabrikanten en de Ned. Ver. van Gramofoon-détailhandelaren. Deze be- BRUSSEL, 12 April Het Comité voor Vrijheid en Democratie heeft be kend gemaakt,dat de C.V.P. Zondag a.s. te Antwerpen een massabetoging zal houden tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering Van Acker. De burgemeester van de Scheldestad heeft toestemming gege ven tot het houden van een optocht. Zaterdag zal op een kaderdag vair het Comité te Brussel het programma be kend gemaakt worden, waarmee de tweede fase van de campagne tegen de wetsontwerpen van de minister van Onderwijs, Collard, wordt ingeluid. jo Houtrusthallen National© betoging die op postgirorekening Door de Eeuwen Trouw OP 2» April a-9' wordt.‘" rde. in Den Haag een rot® J" n.m> gehouden. (Aanva g g vraag Wilt U zeker VM U P Den Haag. ron^lngTVw bewijs van toegang gratia thuiskomt ALLEN OP 23 APRIL A.S. uitgaan van een vereniging, waarin de oecumene naar de Schriften een 'ontmoetingspunt vindt. Hij wees op de taak van de Chr. scholen om juist in deze tijd van ont kerstening contact te leggen tussen het jonge hart en de levende Heer. Hoe dat gebeuren moet? Uit de geschiede nis van de Emmaüsgangers blijkt, dat door de opening der Schriften bran dende harten voor Jezus ontstaan. Ook in de school moeten dus de Schriften worden geopend, niet slechts in het ene uur Bijbelles, maar bij elk vak. Prof. Dijk herdacht de in het afge lopen jaar overledenen uit de Unie- kring, de correspondenten en collec tanten en met name de Groningse strijder A. Jonkhoff, dr J. F. Reitsma uit Rotterdam, de Doornse rector J. Overweel en de Unie-commissaris A. van Andel. De secretaris, mr J. Hangelbroek kon de verheugende mededeling doen, dat bij de Unie-collecte door 938 lo cale comité’s 325.356,07 ontvangen werd, dat is f 32.705,50 meer dan een jaar tevoren. De ruim 70-jarige propa gandist, de heer N. Heukels, toonde in -x x-J:-.- t-en entftou. ag aan, hoe groeid. Zo was b.v. in Zeeland in 1949 slechts 36 van de locale comité’s ac tief, doch in 1954 niet minder dan 56 Hij kondigde ook aan. dat het Mei-nummer van het blad „School en Huis” geheel aan het Scholenverzet zal zijn gewijd. De voorzitter merkte In zijn ope ningswoord reeds op, dat de Unie-col lecte zeker niet overbodig is gewor den. Hij herinnerde aan de nood van het Chr. onderwijs in Indonesië, op Nieuw Guinea, Suriname en zelfs in Canada waar aan de Chr. scholen geen subsidie gegeven wordt. Deze opmer king leidde tot een warm propaganda- woord van de heer A. de Jong E.zn. voor de scholen in België en in ruimer verband voor de Vereniging tot Steun verlening aan het vrije Chr. onderwijs buiten Nederland. Van bestuurszijde werd de wens uitgesproken, dat alle steunverlening in deze Vereniging zou worden geconcentreerd en de scholen werden opgeroepen niet mee te wer ken aan afzonderlijke acties buiten de ze organisatie om. Bij de bestuursverkiezing werd dr G. Kalsbeek herkozen, terwijl dr P. A. Jongsma gekozen werd in de vacature, sprekingen hadden met name betrek- _jsx__jj^ing op prijzen en de handelsmar- ges. Aangezien een aantal leveran ciers van bekende merken gramo foonplaten heeft besloten tot een be langrijke prijsverlaging op korte ter mijn ten aanzien van langspeelplaten, zijn de besprekingen voorlopig tot ’n einde gekomen. Het betreft hier prijs verlagingen tot 23 procent van mer ken, die het grootste deel van de om zet van deze gramofoonplaten uitma-. ken. (Van onze S-redacteuxj 's-HERTOGENBOSCH, 5 April. Ab H. M. de Koningin op 18 Mei a.s. de manifestatie van Ne derlandse energie ,,E 55" geopend heeft, zullen alle Nederlanders tot kk Ptember toe de gelegenheid “ebben een schouwspel te zien, zo- a 8 vellicht nog nergens ter wereld ooit werd geboden. De betiteling “tentoonstelling" wordt door de or- ganisatoren zorgvuldig vermeden. wiel te zien, benevens een liftkooi van vier verdiepingen, zoals in de mijnen gebruikt wordt. Een model van de mjjn Maurits, zoals die een oppervlakte heeft gelijk aan die van de stad Amsterdam, laat het stelsel van schachten, galerijen en gangen zien, waaruit een moderne kolenmijn bestaat. De Nederlandse aardoliemaatschappij geeft al een even natuurgetrouw beeld van haar werkzaamheden. Met een boor toren, die ook bij Schoonebeek heeft ge werkt, worden hier werkelijke boringen verricht. Een ja-knikker laat zien, hoe de olie naar boven wordt gepompt en in de delfstoffenhal kan ieder duidelijk zien, op welke manier men aan de weet is ge komen waar zich olie in onze bodem be vond. Alleen al een bezoek aan deze twee onderdelen van de E 55 brengt iemand op prettige wijze meer kennis bij van uiterst belangwekkende onderwerpen, dan hij verkrijgen kan door het bestuderen van talloze boeken. En hetzelfde geldt voor de hal over de geologische geschie denis van Nederland met de „geologische klok”, de agrarische afdeling, de groep volksgezondheid, de afdelingen lucht vaart, scheepvaart, waterbouw enz. enz. Natuurlijk maken de topkraan, de zweef-kabelbaan en het exotische feest terrein Unifesto op velen de grootste in druk. Maar voor hem, die met werkelijke interesse en aandacht de eigenlijke mani festatie goed bekijkt en daar dus min stens twee dagen voor neemt is de E 55 een volksuniversiteit in de meest ideale vorm. (Van onze §-redacteur) UTRECHT, 12 April. „De Unie blijft noodzakelijk, omdat de schoolstrijd een geestesstrijd is”, zo sprak de heer Tilanus verleden jaar bij het 75-jarig jubileum van de Unie „Een School met den Bijbel”. Naar dit woord greep de voorzitter, prof, dr K. Dijk, terug op de Dinsdag te Utrecht gehouden 76ste jaarvergadering van de Unie. Hij deed dit niet in een betoog tegen de voor standers van de openbare school, maar in een verweer tegen een artikel van ds H. A. Visser. Deze pastor schreef nl. „Het Chr. onderwijs in de geijkte zin begint aan zijn eind te komen. Niet alleen omdat het epitheton „Christelijk” zo’n slechte naam heeft, maar ook omdat de mens van nu hoe langer hoe meer saeculariseert en de Christen van nu zich steeds verder afwendt van elke vorm van isolationisme”. Ondergrondse tosTOergalerij In de intending rm de Qecaaenlljke Steenkolenmijnen op de B 55» m een grofsmederij worden zware ket tingen gesmeed, de mannen van Slie- drecht vlechten zinkstukken, er is een boerderij in vol bedrijf en de N.S. bouwt er een compleet station. Het duidelijkst komt dit realisme echter tot uiting in de hallen,' die aan de mijnbouw en de aard- oliewinning zijn gewijd. Het zal de doorsnee Nederlander nim mer lukken om een bezoek aan een steenkolenmijn te brengen, maar op de E 55 krijgt hij volledig de illusie per soonlijk in het ingewand der aarde te zijn doorgedrongen. Door een echte, ste vig gestutte toevoergalerfj begeeft hij zich naar het kolenfront. Hier kan hij een kijkje nemen in de 1.20 m. hoge pij ler, waar mijnwerkers met hun pneu matische afbouwhamers bezig zijn de ko len los te maken om ze daarna in de schudgoot te scheppen. Door een afvoer- galerij en een steengang komt hij weer in de open lucht. Daar rijdt een treintje rond, zoals in de galerijen van de mijnen wordt gebruikt. Bovendien is hier een moderne installatie voor het mechanisch winnen van kolen en een enorm schacht- Het is ons een behoefte des harten ook op deze plaats aan prof, mr P. S. Gerbrandy onze warme gelukwensen te bieden ter gelegenheid van de heden. Wij weten, dat de zeventigjarige de eerste zal zijn iedere ophef over zijn persoon de hand te wijzen. Maar wij alleen reeds wat Kuyper placht te noemen: de plicht dankbaarheid gebiedt by dit feit enkel ogenblik stil te staan. Juist deze dagen, nu ons aller gedachten vaker dan gewoonlijk teruggaan naar die bange dagen, toen ons volk kreun de en zuchtte onder het geweld der Duitse laarzen. Het was in die dagen, dat Pieter Sjoerd Gerbrandy, Fries van geboor- Antirevolutionair naar politieke kingen worden aangeboden met vermelding, dat er een huis be schikbaar is? _En hoe is het mo gelijk, dat iemand, die in het Westen van het land wil gaan wonen, uit advertenties kan le zen, dat hij een flat of een vrije woning kan huren? Het lijkt er vaak op, dat men in sommige gemeenten daar met huizen loopt te leuren! Zoals de toestand nu is loopt het vast en worden de randpro vincies leeggezogen. Waarom het bouwvolume in zulk een geringe mate wordt toegewezen? Omdat de bevolking stationnair blijft dan wel terugloopt. En wat is de oorzaak daarvan? Eén der voornaamste oorzaken is, dat er geen huizen zijn. Zolang de re gering dit oordeel niet tot ’t hare maakt, zolang zal het modderen blijven en op den duur wordt ’n provincie als Zeeland een open luchtmuseum. Een principiële ombuiging van dit o.i. onjuiste beleid omdat het van een ver keerd uitgangspunt uitgaat is volstrekt noodzakelijk. Dat de provincie mensen levert voor „het centrum” is goed, maar het is bepaald verkeerd, dat dit nor male verschijnsel door een be paalde woningbouwpolitiek ab normale vormen gaat aannemen. En zo is het nu. Men kan zeggen, dat men een industrieel toch niet kan dwin gen zijn bedrijf ergens in de provincie te vestigen. Dat gaat inderdaad niet. Maar men kan er wèl voor zorgen, dat die in dustrieel in de provincie vol doende mensen zal vinden voor zijn bedrijf. En een belangrijk middel daartoe is een ander sy steem van toewijzing van bouw volume. Het is niet de eerste keer, dat op dit voor Zeeland zo uiterst belangrijke vraagstuk de aan dacht wordt gevestigd. En wij vleien ons heus niet met de hoop, dat het zal helpen. De mi nister zegt, dat hij deze klachten niet alleen uit Zeeland hoort en wij nemen dat onmiddellijk aan. Maar zou het juist daarom niet goed zijn een andere koers te gaan varen, nu blijkt, dat ook in de beide Noordelijke provincies j van ons land de alarmklok wordt 1 geluid? Minister Witte is een j man, die niet zweert bij de theo- j rie en voldoende practisch in- 1 zicht heeft. Wij hopen maar weer.... i HELSINKI, 12 April. In het Finse dorp Juvaeskylae is de 59-jari- ge mevrouw Siiri Waklin terugge keerd, die twintig jaar in Siberië in ballingschap heeft vertoefd. Zij was in 1932 met haar twee kinderen naar Leningrad gegaan om zich bij haar man te voegen, die daar werkte. Na een paar jaar wilde zij naar Finland terug en trachtte clandestien over de grens te komen. Zij werd betrapt en veroordeeld tot drie maanden gevan genisstraf, waarna zij naar Siberië werd gezonden. Daar werkte zij twin tig jaar op een kolchose, waar zij op het laatst een huisje, een koe, een varken en een paar schapen bezat. Zij heeft echter nooit haar man en haar kinderen teruggezien. ?i?s S>' n

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3