AMERIKAANSE STAP BIJ DE V.N. INZAKE FORMOSA VERWACHT Personenauto onder trein3 doden, 2 gewonden ■I weer i van vaccin Zijn Nieuw doeltreffend tegen kinderverlamming Nieuwe Vlissingse jachthaven ZWg&rzJ iéaaé eh text tefartutie, aft ikapet Toren stortte op 4 Nederlanders ontvoerd Belgen visten in drie- mijlszone Opnieuw strijd in Saigon Neergestort vliegtuig gevonden Prins Bernhard en Prinsessen ingesneeuwd Roofoverval in Den Haag Pakistaanse hoge officieren vrijgelaten LAHORE, 12 April. Op bevel van het Pakistaanse Hooggerechtshof zijn zeven Pakistaanse officieren, w.o. de voormalige stafchef van het leger, Akbar Khan, en een oud-hoofdredac- teur van de „Pakistan Times” onder borgstorting vrijgelaten. Zij waren in 1952 veroordeeld wegens samenzwe ring om de regering te vervangen door een communistisch bewind. Er zal een nieuw onderzoek naar de kwestie worden ingesteld. Op 24 Maart j.l. had het Hof reeds de vrij lating van deze mannen gelast, doch de regering had hen toen onmiddel lijk opnieuw laten arresteren. Strijd tegen Mau-Mau pelgrims5 doden in laatste fase f kanselier Raab Bezoek aan van van Ernstig ongeluk op onbewaakte overweg Duitse bestuurster zag noch knipperlicht, noch de naderende trein Ouden van dagen bieden pensionnerhgsplan aan Buit: 1180 gulden Moskou geeft Amerikanen hoop op regeling van de Oostenrijkse kwestie Aan wereldconferentie in Geneve zal ook door Nederland worden deelgenomen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Amerikaanse geleerde Belangrijke vinding van DE BILT ZEGT: Veel bewolking SCHEEMDA, 12 April. Op de onbewaakte, van knipperlichten voorziene spoorwegovergang in de lijn Winschoten—Groningen, is vanmiddag omstreeks twee uur een ongeluk gebeurd, dat aan drie per sonen het leven heeft gekost en waarbij twee anderen ernstig werden gewond. Zes overlevenden gevonden Met groot aantal toeristen in berghut Meteoto egen hcvden zich'bezig net het iraegstuk atoomexplosies schuld het ongunstige weer? Reeds met succes toegepast in de Ver. Staten, Frankrijk en Finland ■MM ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3062 (ZIE PAGINA 2) mee- heeft dr Gustave Swoboda Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DE BILT, 12 April. Overdrijven de wolkenvelden, maar overwegend droog weer. Ongeveer dezelfde tempe- In de staatsmijn Emma is de hulp- houwer J. M. Reinders uit Hoens- broek gisteren onv het-leven gekomen. Hij is 20 j aar oud en ongehuwd. twee dagen nadat hij voor de tweede keer tegen kinderverlamming was ge vaccineerd. Dr Salk drong erop aan de kinderen dit jaar slechts twee vaccinaties te ge ven teneinde de doeltreffendheid van het vaccin te bevorderen. Hij zeide dat deze vaccinaties met twee tot vier we ken tussenruimte moeten worden ge geven, met een derde tenminste zeven maanden daarna omdat het vaccin dan de beste bescherming blijkt te ge ven. Men verwacht dat de vergunning voor het vaccin van het Amerikaanse nationale gezondheidsinstituut binnen 48 uur zal worden afgegeven, zodat snel zal kunnen worden begonnen met De minister verklaarde voorts, dat de Ver. Staten trachten „meer steun van de vrije wereld” te verkrijgen voor de verdediging van Formosa. Ook van deze formulering wilde hij geen nadere uitleg verstrekken. Dulles zei verder, dat Amerika de nationalistisch Chinese eilanden onder de kust van het vasteland (bedoeld werden Matsoe en Quemoy) niet be schouwt als onmisbaar of als deel van de vrije wereld, dat de Ver. Staten en anderen hebben toegezegd te zullen verdedigen. Hij wees er op, dat het onverstandig zou zijn zich de handen te binden en te zeggen wat wel en wat niet gedaan zal worden met betrek king tot deze voorposten van Formosa. Oostenrijk spoedig zal kunnen worden ondertekend. Kanselier Raab heeft intussen in Moskou vandaag een eerste onder houd gehad met de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotof. Het gesprek duurde anderhalf uur. Bovendien bracht Raab een beleefd heidsbezoek aan premier Boelganin. Bij deze laatste ontvangst waren ook de Britse en Amerikaanse ambassa deurs aanwezig. Het was ook voor hen de eerste ontmoeting met Boel ganin, sinds' hij Malenkof opvolgde als premier van de Sowjet-Unie. La ter zaten de Russische leiders aan bij een diner op de Oostenrijkse am bassade. Het was voor de eerste maal sinds Augustus 1945, dat de hoge Sowjets zich op een buiten landse ambassade lieten zien. ’s-GRAVENHAGE, 12 April De voorzitter en -secretaris van de Ned. Bond voor Ouden van Dagen, de he ren P. C. Trouwborst en C. Meyer, hebben de leden der Eerste en Twee de Kamer en de ministerraad een plan voor pensioen voor alle Nederlandse onderdanen aangeboden. De Bond stelt in dit plan voor het pensioen voor iedereen te doen ingaan op 55-jarige leeftijd. Daartoe zal men dan vanaf de 16-jarige leeftijd een premie dienen te betalen van 4 pet van het loon. Het pensioen moet volgens de Bond worden gesteld op 80 pet van het loon. DJAKARTA, 12 April. Volgens een bericht uit Makassar zijn vier Ne derlandse personeelsleden van de Ga- ruda Indonesian Airways door een bende ontvoerd. Zij behoorden tot het personeel, dat zich in de vroege och tend per vrachtauto van Makassar naar het vliegveld Mandai begaf voor het vertrek van het vliegtuig naar Menado. Onderweg werd de vracht auto door een bende aangehouden, die allé inzitendent ontvoerde. De Nederlanders zijn de heren J. B. Sibenius Trip, assistent-stationschef te Makassar (hij kwam 1 Maart 1948 bij de K.L.M. en werd bij d: Garuda ge detacheerd), B.L. Kobesen, motormon- teur bij de technische-dienst, op 1 Aug. 1947 kwam hij bij de K.L.M. in dienst. Hij werd eveneens bij de Garuda ge detacheerd Egmondt en Gaspersz. (Beide laatstgenoemden zijn locale krachten van de Garuda). Verder werden een Chinees personeelslid en een Indonesische chauffeur ontvoerd. Ook een bus van de Garuda, die ach ter de vrachtauto reed, werd aange houden, de inzittenden daarvan wer den echter ongemoeid gelaten. Een on derzoek wordt ingesteld. treinbestuurder heeft verklaard, dat hij, vlak voor de overweg gekomen, de auto, die door mevr. B. werd be stuurd, in volle vaart de overweg zag oprijden. Getuigen zeiden, dat het knipperlicht en het belsignaal goed functionneerden. De politie is dan ook voorshands geneigd aan te nemen dat de chauffeuse de waar schuwingen, noch de trein heeft op gemerkt. NAIROBI, 12 April. Generaal Sir George Erskine, de Britse opperbe velhebber in Oost-Afrika, gelooft, dat de noodtoestand in Kenia, die is ont staan door het optreden van Mau- Mau-terroristen, in de laatste fase ge komen is. Hij verwacht, dat nog dit jaar een toestand zal worden bereikt, die niet veel verschillen zal van die van voor de afkondiging van de nood toestand en die in sommige opzichten zelfs beter zal blijken te zijn. De oorlogsraad van Kenia plannen opgesteld om deze laatste fase zo kort mogelijk te maken. Ge neraal Erskine legde er de nadruk op, dat hij doelde op het actieve terro risme. Het veranderen van de ge dachten der Kikoejoes, de stam waar uit de Mau-Mau is voortgekomen, zal wel een lange fase zijn, zo meende hij. SALERNO, 12 April. Vijf pel grims zijn om het leven gekomen en 75 gewond doordat tijdens een gods dienstige plechtigheid te Mercato San Severino, ten Zuiden van Salerno, een toren neerstortte. De plechtigheid was gewijd aan de gekroonde madonna, beschermheilige van de huisdieren. Zevenduizend pel grims waren bij het heiligdom samen gekomen en hadden hun katten, hon den en paarden meegebracht. Terwijl de gelovigen in gebed neer knielden, brak een hevig onweer los. De oude stenen toren van het heilig dom werd door de bliksem getroffen en stortte neer. Er brak paniek uit. Uitgeleide gedaan door vele landgenoten zijn gisterochtend de scheidende waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië en mevrouw Susanto Tirto- prodjo per trein uit Den Haag naar Parijs vertrokken. Zoals bekend is mr Susanto benoemd tot Indonesisch ambassadeur in Frankrijk. De heer Sjarif, charge d’affaires (links) neemt afscheid. WOENSDAG 13 APRIL 1955 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Difecteur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Bürgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 13 April. Dins dagmiddag omstreeks drie uur zijn op de Noordzee ter hoogte van Petten* IJmuiden ongeveer tien onbekende vissersschepen aangetroffen, die bin nen de drié mijlszone aan het vissen waren. De havens van herkomst en de nummers waren aan het oog onttrok ken door zeildoek en netten. Nader is gebleken dat het hier Belgische vis sersvaartuigen betrof, vermoedelijk garnalen-vissers. Vorige week hebben ook enige Bel gische garnalenvissers binnen de dria mijlszone van Nederland gevist. Zij zijn toen door helicopters van de Ma- rineluchtvaartdienst op hun vergissing onmerkzaam gemaakt, zo vernemen wij van de zijde van de Marvo. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 24’35 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes SAIGON, 12 April. De particuliere legers van de Vietnamese secten die oppositie tegen de regering voeren, hebben premier Ngo Dinh Diem Dins dag ervan beschuldigd, dat hij voorbe reidingen treft om de strijd tegen de particuliere legers te hervatten ais Dinsdagavond het bestand, dat een week heeft geduurd, afloopt. Franse functionarissen verklaarden Dinsdag te geloven, dat het bestand verlengd zal worden. De radio-omroep van de secten echter verklaarde, dat de regering sleutelposten laat bezetten en zich klaar maakt voor militair op treden. De radio waarschuwde de bur gers naar veiliger oorden te vertrek ken. Het bestand, dat Dinsdagavond af loopt, werd verleden week Dinsdag ge sloten door tussenkomst van generaal Collins, de vertegenwoordiger van president Eisenhower in Vietnam, eri Franse functionarissen, nadat bij ge* vechten tussen het nationale leger eri de troepen der secten in Saigon mees dan honderd slachtoffers waren geval len. A.F.P. meldde Dinsdagochtend uit betrouwbare bron vernomen te heb ben, dat de Franse militaire autoritei ten in Saigon een scherm van troepen opstellen tussen de posities va nhet nationale leger en de troepen van da opstandige secten. Op verscheidene belangrijke punten worden tanks ge reed gehouden. SINGAPORE, 12 April. Ten Noord oosten van Singapore bij het Indonesi sche eiland Groot-Natuna zijn de over blijfselen waargenomen van de ver biste Constellation van de „Air In dia”, die is neergestort met elf passa giers, communistische Chinese ambte naren, die op weg waren naar de aan staande conferentie te Bandung. Vol gens latere berichten zijn zes overle venden aangetroffen. Drie hunner, allen leden van de ze venkoppige bemanning, zijn in Singa pore aan land gebracht. Zij hadden slechts lichte verwondingen opgelo pen. Nog drie anderen zijn door een schip, dat aan de opsporingswerkzaam- neden deelnam, opgepikt. Zij schijnen er ernstiger aan toe te zijn. Of er nog meer mensen het ongeluk hebben overleefd, is op dit moment nog niet bekend. GALTUER, Tirol, 12 April. Sneeuwstormen en gevaar voor even tuele lawines hebben Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene in een kleine berghut geïsoleerd, samen met een grote groep toeristen. Zij ver blijven sinds Zondag in de hut. De Jamtalhut, waarin het gezelschap verblijft, is een van de modernste in de Oostenrijkse Alpen en lijkt veel op een klein hotel. De gasten be schikken over voedsel voor weken en lopen geen enkel gevaar, zolang zij zich niet buiten wagen, waar on ophoudelijk lawines optreden. Alle pogingen om vandaag door te dringen tot de hut zijn mislukt. Sneeuwbuien, lawmes en dikke mist verhinderen, dat men het gedwon- gen verblijf beëindigt. In de Tiroler i Alpen is vandaag een halve meter i sneeuw gevallen. NOG ’N STEM Volgens de democratische voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommis sie voor buitenlandse betrekkingen, se nator Walter George, overweegt de re gering van Eisenhower een verzoek aan de algemene vergadering der Ver. Naties, een resolutie goed te keuren waarin het gebruik van geweld in het gebied van Formosa wordt veroor deeld. George voegde er aan toe, dat ambtenaren van het ministerie van Buitenlandse Zaken „tot dusver niet geheel bereid waren het er op te wa gen”. Naar zijn mening was het voor stel evenwel „de enig mogelijke weg om de Ver. Naties te betrekken in een bestandsovereenkomst, zo deze tot stand gebracht kan worden”. President Tsjang Kai Sjek heeft vandaag een bezoek gebracht aan het eiland 'Quemoy. Hij was vergezeld van zijn echtgenote en van de presiden tiële generale staf. KWESTIE-OOSTENRIJK Dulles heeft tijdens zijn persconfe rentie ook de Oostenrijkse kwestie aangesneden, in verband met het be zoek vap kanselier Raab aan Moskou. Hij meende hierin enige reden voor optimisme te mogen zien. Hij hbopte dan ook, dat een vredesverdrag met ’s-GRAVENHAGE, 12 April. In de Engelenburgstraat te ’s-Gravenhage is vanochtend omstreeks half tien een roofoverval gepleegd op een be jaarde man. De dader heeft zich met een bedrag van 1180 gulden uit de voeten kunnen maken. De 72-jarige W. J. Wubben woont in de Engelenbuurtstraat in een huis, dat vroeger winkel is geweest. De voordeur zit niet op slot en alleen een belletje aan de deur geeft aan, dat er iemand binnenkomt. Vanochtend omstreeks half tien zat de heer Wubben in het kamertje achter de vroegere winkelruimte geld te tellen. Het was geld, dat de geza menlijke collectanten van de R.K. kerken in ’s-Gravenhage bijeen had den gebracht om er samen een reis je van te gaan maken, in totaal 1180 gulden. Er kwam een onbekend gebleven man binnen, die zeide iets te komen ver kopen. Hij had dat „iets” alleen niet bij zich, en zou later nog eens terug komen. Maar hij ging niet weg, doch knoopte een praatje aan. In de loop daarvan vroeg hij, of mevrouw Wubben thuis was. Toen de heer Wubben deze vraag ontkennend had beantwoord, vroeg de onbekende, of de heer W. vijfentwintig gulden kon wisselen. Toen de heer W. zich bukte om in een la te kijken, griste de onbekende het grote bedrag van de tafel. De heer W. merkte dit echter en greep een hamer, die in zijn nabijheid lag. Hij probeerde de overvaller daarmee op het hoofd te slaan, doch raakte hem slechts op de schouder. De overval ler nam de heer W. vervolgens de hamer af, en sloeg deze er mee te gen de borst en op de handen. Waarschijnlijk mede tengevolge van de emotie raakte de aangevallene bewusteloos. Hij bleef dat drie kwartier, zodat de overvaller ruim schoots gelegenheid had zich uit de voeten te maken. De politie is er nog niet in geslaagd, de dader te vinden. De trein van 13.39 uit Winscho ten, richting Groningen, reed een personenauto aan, waarin vijf men sen waren gezeten. Twee van hen verloren onmiddellijk het leven, een zwaar gewonde overleed in de loop van de avond. De toestand der twee andere gewonden is nog zeer ern stig. De vijf inzittenden van de auto wa ren mevrouw J. Hooijer-Hof, 63 jaar uit Groningen, haar dochter mevrouw G. L. Behrens-Hooijer, 44 jaar en drie kinderen van deze laatste: het 13- jarige meisje I. H. A. Behrens, het 11- jarige meisje H. II. Behrens en de 8- jarige jongen W. H. Behrens, allen uit Oldenburg in Duitsland. Het oudste meisje en de jongen overleden direct na het ongeluk. De 63-jarige dame, moeder van de be stuurster der auto, overleed in de loop van de avond in het Academisch Zie kenhuis te Groningen. De toestand van mevr. B. en haar 11-jarig dochtertje was vanavond nog zeer ernstig. Van een verhoor door de politie kon dan ook geen sprake zijn. ONOPGEHELDERD. Hoe het ongeluk kon gebeuren is nog niet geheel opgehelderd. De WASHINGTON, 12 April. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, Dulles, heeft vandaag op, zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard, dat de Amerikaanse regering op het ogenblik een studie maakt van de manieren om tot een oplossing van de kwestie Formosa te komen. Op de vraag of Amerika zich voorstelt de Ver. Naties te verzoeken een permanente oplossing voor de kwestie van de toekomst van Formosa te zoeken, antwoordde Dulles, dat de Verenigde Staten reeds hadden laten uitkomen een resolutie van de Ver. Naties voor een staken van het vuren te wensen en een officiële uiting van de Volkerenorganisatie van de wens dit probleem opgelost te zien met vreedzame middelen. Dulles wilde geen verdere bijzonderheden delen. een grootscheepse vaccinatiecampagne. OOK IN FRANKRIJK Intussen maakte in Parijs het hoofd van de virus-afdeling van het instituut pasteur, professor Pierre Lepine, Dins dag bekend dat ook Frankrijk spoedig een doeltreffend vaccin tegen kinder verlamming zal hebben, dat ongeveer gelijk is aan dat van dr Salk. Professor Lepine zei dat het vaccin, dat op het instituut Pasteur wordt ge maakt, over een paar weken gereed zal zijn voor aflevering aan artsen in geheel Frankrijk. Het nieuwe vaccin is reeds met succes beproefd op dieren en alle veiligheidsproeven zijn ook met succes beëindigd. Hij voegde eraan toe dat het nieuwe Franse vaccin op dezelfde principes is gebaseerd als dat van dr Salk, en slechts daarvan afwijkt in die mate, dat het speciaal is gericht op de be strijding van de kinderverlamming in Europa, die verschilt met die in de V.S. Professor Lepine zei voortdurend met dr Salk gegevens over het vaccin te hebben uitgewisseld en elkander geregeld op de hoogte hebben gesteld van de gemaakte vorderingen. EN IN FINLAND Intussen verklaarde in Helsinki een lid van de Finse Hoge Medi sche Raad, dr Risto Paetiaelae, naar aanleiding van het nieuws uit de Verenigde Staten, dat het vaccin van dr Salk reeds ongeveer een jaar met succes in Finland is gebruikt. Hij legde er de nadruk op dat het vaccin van dr Salk slechts vrij korte tijd zijn immuniserende uitwerking raturen als gisteren. Zwakke tot mati- behoudt. I ge Westelijke wind. ganisaties van de Verenigde Naties, worden om de vier jaar gehouden. De oprichtingsvergadering was in 1951. Andere agendapunten voor deze tweede algemene vergadering zijn het invoeren van nieuwe internatio nale methoden voor de weersvoor spellingen en een uitwisselen van gegevens betreffende de mogelijk heden tot kunstmatige beïnvloeding van de weersomstandigheden, b.v. door regen maken. GENEVE, 12 April. Zijn de zo sterk veranderde weersomstandigheden van de laatste jaren wellicht een gevolg van de voortdurende proefnemingen met atoom- en waterstofbommen? De tweede algemene vergadering van de Wereld Meteorologische Organisatie zal zich binnenkort met dit problem bezig houden. Zij zal dit doen aan de hand van een technisch documentair rapport van haar waarnemende secretaris-generaal, dr Gustave Swoboda (Zwitserland). Deze algemene vergadering zal op Donderdag 14 April a.s. te Genève worden geopend en, naar verwacht wordt, ongeveer vier weken duren. Ongeveer 200 afgevaardigden uit 87 landen, onder wie verscheidene me teorologen van wereldfaam, zullen aan deze conferentie deelnemen. De Nederlandse delegatie, die onder leiding zal staan van ir C. J. Warners, hoofddirecteur van het K.N.M.I., be staat uit prof, dr W. Bleeker, vice-ad- miraal mr J. W. Termijtelen, dr K. R. Postma, drs C. G. C. Schutte allen van het K.N.M.I. te De Bilt, en jhr dr W. H. J. van Asch van Wijk, permanent vertegenwoordiger van Nederland bij het Europees bureau van de Verenig de Naties te Genève. De algemene vergaderingen van de W.M.O., een der gespecialiseerde or- ANN ARBOR, Michigan, 12 April. Het nieuwe vaccin tegen kinderver lamming, dat is ontwikkeld door de Amerikaan dr Jonas Salk van de Uni- versiteit van Pittsburgh is veilig, krachtig en doeltreffend gebleken, aldus is Dinsdag bekendgemaakt. Deze uitslag is gebaseerd op proeven met twee millioen kinderen in het voorjaar 1954. De bekendmaking werd Dinsdag gedaan op een speciale bijeenkomst op de Universiteit van Michigan, die werd bijgewoond door een aantal vooraan staande geleerden en medici, door dr Thomas Francis, directeur van het insti tuut voor het beproeven van vaccines vöor kinderverlamming. Hij zei dat het nieuwe vaccin voor 80 tot 90 procent doeltreffend is ge bleken in het voorkomen van kin derverlamming. Dr Salk verklaarde onmiddellijk er zeker van te zijn dat het vaccin voor bijna 100 procent doeltreffend kan worden gemaakt en de kinderverlamming volledig zal kunnen overwinnen. Dr Francis verklaarde nog dat het vaccin buitengewoon veilig is bevon den en slechts in 0,4 percent van de beproefde gevallen een onbelangrijke reactie tengevolge heeft gehad. Slechts één van de kinderen, die met het vac cin waren ingespoten, overleed aan kinderverlamming. Dit kind stierf, na dat zijn amandelen waren verwijderd,

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1