van Oostenrijk kan voor het eind dit jaar weer vrij zijn Vlissingen krijgt helihaven Grote Drie bereiden zich voor op conferentie van Vier Engelse straaljager maakte geslaagde noodlanding K goederenspoortje Koninklijk gezelschap Protestbetoging Eden hield radio-toespraak tot het Britse volk Onzekerheid binnenlandse over in Houten tHdUtrnnet Krantendirecties ontslaan typo grafen Min. Mansholt opende „De Suikerpot” iwe cte Iteninfyin in Antwerpen 70,000 boerenarbeiders in Denemarken uitgesloten Millioenenorder voor Philips politieke toestand schadelijk voor in* vloed op internationale kwesties Itty&idaty wmk Peins en <zij,n dochters i Snoep niet te veel ifMtadit w-eyenó iteM lueel Verbazing enerzijds en nieuwe hoop ander zijds in Westelijke kringen Pinay gaat Donderdag naar Londen Nauwer contact tussen diplomaten in Moskou en Sowjetdeiders gewenst J Wi DE BILT ZEGT: Weinig verandering PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND i 1 Li W J =5J Stichting lie JAARGANG No. 3085 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong 2009, (ZIE PAGINA 2) .V’ van Met Een gehele wijk van de stad Balcolod In het centrale gebied der Philippijnën is door brand verwoest. Volgens de eerste berichten zijn zeven doden te betreuren. Het aantal gewonden be draagt 68. De schade wordt geschat op 1216 millioen dollar. Duizenden men sen zijn dakloos. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Drie overlevenden van het verongelukte Air-India vliegtuig ziet men hier bij hun aankomst te Singapore. Zij werden naar deze plaats gebracht door het Engelse fregat Dampier, dat hen weer van een vissersvaartuig afhaalde. Van beneden naar boven ziet men: Tweede piloot M. C. Dixit; Navigator J. C. Patak en boordwerktuigkundige A. S. Karnik. VREUGDE Vreugde'heerst er vooral in Oosten rijk zelf, waar duizenden de terugke rende kanselier en de andere Oosten rijkse diplomaten een grootse- ont vangst hebben bereid. DE BILT, 16 April. Over het al gemeen licht tot half bewolkt en droog weer. Overwegend matige Noordelijke wind. In de middag dezelfde tempera turen als gisteren of iets hogere. Engeland op 26 Mei a.s. weer naar de stembus Zondag aan de manifestatie deel te nemen. VENLO, 15 April. Een Engelse straaljager van het type Gloster Meteor, afkomstig van de Engelse vliegbasis Weeze in West-Duitsland, heeft van ochtend omstreeks half tien een geslaagde noodlanding gemaakt in de Lim burgse gemeente Horst. Beide inzittenden bleven ongedeerd. Het toestel kwam tijdens een vlucht boven de Peel in moeilijkheden, waar schijnlijk doord.at de toevoerleiding van de brandstof defect raakte. Het toestel vloog recht op het centrum van Horst af, maar kwam gelukkig buiten de bebouwde kom neer op een stuk akkerland. Het schoot tussen twee boer derijen door dwars over een weg en kwam tot stilstand vlak voor een mest hoop op het erf van de landbouwer Verhaag. De inzittenden: een piloot en een lid van het grondpersoneel van Weeze, dat de vlucht meemaakte, beiden Engelsen, konden het toestel ongedeerd verlaten. Bij de burgemeester van Horst konden zij van de schrik bekomen. De militaire politie heeft hen na dien een verhoor afgenomen. Het toestel werd zwaar beschadigd, howel de stuurhut en de rest de romp vrijwel onbeschadigd bleven. Namens de „Kurverein”, de V.V.V., in het Zwitserse wintersportcentrum Klosters, waar H.M. Koningin Juliana op het moment met Prinses Margriet vertoeft in afwachting van de aan komst van Z.K.H. Prins Bernhard met ZEEUWSCH DAGBLAD LONDEN, 15 April. De Engelse premier. Sir Anthony Eden, heeft vanavond als eerste minister zijn eerste radio-rede tot het Britse volk gehouden en daarin aangekondigd, dat op 26 Mei a.s. algemene ver kiezingen in het land zullen worden gehouden. Eden zei, dat hij de De voorzitter van de Amerikaanse Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen, heeft kort nadat hij een bezoek had gebracht aan president Eisenhower verklaard, dat de Ver. Staten heel dicht het punt genaderd zijn, dat zij zich in de gehele wereld te veel verplichtingen op de hals ha len. Hij drong aan op een vier-mogend- heden-conferentie op het hoogste plan. Een dergelijke conferentie van Frank rijk, Engeland, de Ver. Staten en de Sowjet-Unie zou naar zijn oordeel „veel goeds kunnen opleveren”. AMSTERDAM, 15 April. De mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft vanochtend in het R. A. I.-gebouw te Amsterdam de derde internationale tentoonstelling „De Sui ker” geopend in tegenwoordigheid van talrijke autoriteiten van de over heid en uit de wereld van de suiker industrie. Minister Mansholt zeide in zijn kort openingswoord o.m. dat in vele lan den er een spanning ia ontstaan tus sen de handel en de industrie ener zijds, en de landbouw als suikerpro- ducent anderzijds. In talrijke landen wordt de prijs voor de suiker door kunstmatige middelen beïnvloed, doch in Nederland, waar de suikerbieten- prijs het laagste in Europa is, heeft men in de kringen van handel en in dustrie goed begrip voor een juiste oplossing van dit probleem. De Ne derlandse prijs is vergeleken bij die op de wereldmarkt, wel hoger, doch de minister zeide deze laatste prijs te willen beschouwen als een niet reële prijs. Een vermindering van de sui kerbietenproductie in Nederland is aldus de bewindsman hierdoor niet verantwoord. Tenslotte zei de minister, suiker een goed en goedkoop dingsmiddel is, doch hij liet schuwend geluid horen tegen te ZATERDAG 16 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. Labourafgevaardigden, 6 liberalen, 2 Ierse nationalisten en 3 vacante zetels, in totaal dus 625 zetels. De algemene 'Secretaris van de La- bourpartij, Morgan Philips zei na de verklaring van Eden: „Wij zijn gereed en ongeduldig”. Wegens de kranten staking kunnen Londenaars het nieuws alleen via de radio vernemen. VROEGER DAN NODIG De premier heeft een vroegere da tum voor de verkiezingen vastgesteld dan reglementair nodig is. De ambts termijn van de conservatieve regering loopt pas in October 1956 af. Zij is in 1951 gekozen. In kringen, die in nauw contact staan met de regering, verklaart men, dat vroegere verkiezingen van diplo matiek standpunt bezien de voorkeur verdienen, omdat er zich wellicht spoedige nieuwe gelegenheden voor onderhandelingen op hoog niveau met de Sowjet-Unie zullen voordoen. Deze kunnen het best worden gevoerd door een Britse regering, die een nieuw mandaat van het volk heeft gekregen. De regering zal Dinsdag haar begro ting voor het komende jaar bekend maken. Het parlement zal waarschijn lijk alleen de essentiële wetten kunnen behandelen, die de regering voldoende geld toe wij zen om haar zaken af te wikkelen tot na de verkiezingen. Het nieuwe parlement zal dan de weer om streden begrotingsvoorstellen bespre ken. VERKIEZINGSCAMPAGNE De conservatieve partij heeft mee gedeeld, dat zij onmiddellijk met haar verkiezingscampagne kan be ginnen. Dit zal de vierde verkiezing sedert 1945 zijn. Labour won in 1945 met een meerderheid van 136 zetels ten opzichte van de andere partijen. In 1950 echter slechts met een meer derheid van zeven zetels. In October 1945 kwamen de conservatieven weer aan de macht met een meer derheid van 17 zetels. KRANTENSTAKING De krantenstaking in Londen duurt inmiddels onverminderd voort. Niet minder dan 20.000 typografen zijn De Vakraad voor het kappersbedrijf heeft besloten, de ondernemers in het kappersbedrijf (dames- zowel als he renkappers) te verzoeken op Zaterdag 30 April de salons om 14 uur te sluiten en op Donderdag 5 Mei de gehele dag. de beide oudste Prinsessen uit Galtür, hebben twee jonge Zwitserse schonen, gekleed in de fleurige „Bündner” kle derdracht, aan H.M. een houten melk emmer, versierd met houtsnijwerk en gevuld met voorjaarsbloemen, als aan denken aangeboden. H.M. toonde zich zeer ingenomen met dit smaakvolle geschenk en liet zich uitvoerig voor lichten, zowel over de emmer en het gebruik daarvan als over de kleder drachten van de beide meisjes. «HUSSEL, 15 April. Tienduizen den Katholieken zullen Zondag a.s. te Antwerpen deelnemen aan de pro- tesibeteging der C.V.P. tegen de schoolpolitiek der regering. Volgens de organisatoren moet deze manifes tatie aantonen, dat 26 Maart (de mars naar Brussel) geen eindpunt betekende en de Katholieke bevol king meer dan ooit besloten is het van kracht worden der wetsontwer- pen-Collard te verhinderen. Op een kaderdag, die aan de demon stratie te Antwerpen vooraf zal gaan, zullen de leiders van de C.V.P. de richtlijnen voor hun nieuwe actie be kend maken. Oud-minister Segers verklaarde op een persconferentie te Antwerpen dat een parlementair debat geen oplos sing kan brengen, omdat de C.V.P. met een compromis in de school kwestie, die voor haar een levens probleem betekent, geen genoegen kan nemen, Segers was ook van oor deel, dat Koning Boude wijn zijn voorgenomen reis naai- de Congo be ter kon uitstellen, omdat zijn aan wezigheid in het land hem gewenst voorkomt. Alle Katholieke studenten en de leer lingen van de hoogste klassen van het middelbaar onderwijs in de pro vincie Antwerpen zijn opgeroepen KOPENHAGEN, 15 April. Met *niang van Zaterdagavond zullen door I <ie Deense boeren ongeveer 70.000 boe renarbeiders en arbeiders van zuivel bedrijven van werk worden uitgeslo ten als gevolg van het mislukken van onderhandelingen tussen beide par uien. De uitsluiting is bedoeld als vergel- V00r een recente staking van -VOO arbeiders op 79 grote boerderijen om kracht bij te zetten aan de eis van arbeiders voor een acht-urige werk dag ui de zomer in plaats van de hui- 0negen-urige. De regering zal proberen volgende Week een einde aan de uitsluiting te maken. De onderhandelingen tussen verschil lendepolitieke partijen, de boeren en arbeidersorganisaties mislukten Vrij- oag, omdat de boeren weigerden arbi trage te aanvaarden. ’s-GRAVENHAGE, 15 April. Het ministerie van Oorlog heeft heden bij Philips te Eindhoven voor een bedrag van dertig millioen gulden besteld aan electronische apparatuur. Deze bestel ling betreft de aanmaak van onderde len voor -verscheidene typen zend- en ontvangtoestellen en de bouw van deze toestellen. De levertijd strekt zich uit over enkele jaren. Het gaat hier hoofdzakelijk om ba sisonderdelen van radiozend- en ont- vangapparatuur, die zullen dienen voor vervanging van oude onderdelen en voor de bouw van nieuwe toestel len. Voorts zal het leger zelf gaan ex perimenteren met uit de onderdelen te vormen nieuw materiaal. Een groot deel van de radioap paratuur van het leger bestaat uit destijds van de Engelsen en Ameri kanen overgenomen toestellen, zodat men in deskundige kringen zeer verheugd is over deze bestelling, waaruit, zo verwacht men, belang rijke technische aanvullingen en ver beteringen van de verbindingsdienst van het leger kunnen voortvoeien. Voorts wordt uit Parijs gemeld, dat de Franse regering aan de Britse en Amerikaanse regeringen een nota heeft doen toekomen, die betrekking heeft op een eventuele conferentie van de Grote Vier. In deze nota zou de Franse regering haar standpunt betreffende een eventuele bespre king met de Sowjet-Unie uiteenzet ten en voorstellen nog deze maand een voorbereidende conferentie te beleggen van Britse, Franse en Ame rikaanse deskundigen. CONTACT GEWENST. De Amerikaanse' ambassadeur in Moskou, Bohlen, heeft tijdens de pntvangst van de Oostenrijkse delega tie door de Russische premier, maar- I schalk Boelganin, de gelegenheid waar genomen een informeel gesprek te voeren. Bohlen heeft daarbij de wens gevit, dat er een nauwer contact zal komen tussen de buitenlandse diplo- I maten in Moskou en de Sowjetleiders. Boelganjiji- beloofde de zaak met Molo- I tof te zullen besprekingen. Bohlen zou I er tevens op gewezen hebben, dat een j van de grote moeilijkheden van het le- ven in Moskou het feitelijke isolement van het diplomatieke corps was. Het is overigens de tweede maal, dat van Amerikaanse zijde de Russische leiders op deze dingen wordt gewezen. Op de bijeenkomst van het parle ment op 7 Juni zal men zich bezig houden met de verkiezing van een nieuwe speaker (voorzitter) en de be ëdiging der leden. De samenstelling van het huidige parlement is: 320 conservatieven, 294 Uitgave: Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes’ L‘ Vo^stsjF- an Tel 2438 (b.g.g. voor redactie «i’q, voor advent, enz. 2970), Eantoren: Vlissingen: Nieuwstr. B Telef 326; Middelburg: Korte frnnrdstr 35. Tel. administratie Boo Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes dat de voe- een waar- j over matig gebruik van snoepgoed. Hij iu- :an MOSKOU, 15 April. Rusland en Oostenrijk hebben Vrijdag bekend ge maakt, dat zij het eens zijn geworden over een Oostenrijks staatsverdrag. Volgens hetwelk de Sowjet-regering vier belangrijke concessies doet in ruil voor de belofte van Oostenrijk, dat het zich niet bij enig militair bondgenoot schap zal aansluiten en geen militaire bases op zijn grondgebied zal toestaan. Dit accoord zal, indien het door Engeland, Frankrijk en de V.S. wordt goedgekeurd, een einde maken aan de bezetting van Oostenrijk die tien jaar heeft geduurd. De Oostenrijkers verwachten het fiat van bet Westen. De bijzonderheden van de overeen komst, die Vrijdag in het Kremlin werd geparafeerd, werden bekend ge maakt, toen de Oostenrijkse delegatie onder leiding van kanselier Raab naar Wenen terugkeerde, nadat zij drie da gen onderhandeld had met een Russi sche afvaardiging onder leiding van minister Molotof. Rusland stemt er mee in, dat de bezettingstroepen van de vier mogendheden, zodra het staats verdrag, dat Oostenrijk zijn onafhan kelijkheid teruggeeft, van kracht wordt en niet later dan 31 December van dit jaar, zullen worden teruggetrokken. De scheepvaartlijn en de scheeps werven te Korneuburg, die thans in Russische handen zijn, zullen aan Oos tenrijk worden overgedragen en ook de olievelden en -raffinaderijen zullen worden teruggegeven, in ruil voor le veranties ruwe olie. Alle Oostenrijkse krijgsgevangenen en burgers, die nog in de Sowjet-Unie worden vastgehouden, zullen worden teruggezonden (volgens schatting van de Oostenrijkse regering betreft dit 358 krijgsgevangenen en 1117 burgers). Oostenrijk zal de 150 millioen dollar, welke Rusland volgens het in 1949 op gestelde ontwerp-verdrag krijgt, in de vorm van Oostenrijkse goederen in plaats van inbaar geld kan betalen. REACTIES In de Westelijke hoofdsteden is ener zijds met vreugde en anderzijds met verbazing kennis genomen van de overeenkomst, die in Moskou werd ge troffen. Met vreugde, omdat men de mogelijkheid geopend ziet maar meer ook nog niet om eindelijk een vredesverdrag met Oostenrijk te kun nen sluiten, waarmee ook de Sowjet- Unie accoord kan gaan. Met verbazing, omdat men naar stig zoekt naar een oorzaak voor het plotselinge einde van wat men noemt de sabotage door de Russen van een regeling met Oostenrijk. In 1949 immers werd een ontwerp verdrag aan de vier bezettend^ machten voorgelegd, doch Rusland hield de zaak slepend. Nu is er on» verwacht een einde aan dit verzet gekomen. Alles hangt nu af van een bespre king van de vier grote mogendhë» den, waarbij zal moeten blijken of de Sowjets bereid zijn de afsprakert met kanselier Raab gemaakt, ge stand te doen. noemde het belangrijk dat het pi bliek op deze tentoonstelling kc_ kennismaken met de suiker, en met de arbeid van de suikerverwerkende industrieën. INNSBRUCK, 15 April. Prins Bern- hard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Vrijdagmorgen om streeks negen uur in Wiesbadener- hut verlaten om zich naar het Sil- ▼retta-huis te begeven. Door het slechte weer werd na anderhalf uur besloten terug te keren naar de Wiesbadener-hut. Het gezelschap kwam daar omstreeks het middaguur aan. Nadat men een uur had gerust, ging de tocht door het „Ochsental” naar het Madelenerhuis, waar opnieuw enige tijd werd gerust. Daar de weers omstandigheden ongunstig waren werd besloten de tocht niet meer voort te zetten. Bij het Madlener-huis is men in auto’s gestapt, die het gezelschap naar de m de Ill gebouwde waterkrachtcen trale hebben gebracht. Daar is over gestapt in wagentjes van het kabel- spoor van deze centrale. Dit kabel- spoor loopt met een steile hellings- baan naar Parthennen in het Mon- tafon-dal. De kabelbaan dient uit sluitend voor het vervoeren van ma terialen naar en van de waterkracht centrale en het is het publiek ver boden er gebruik van te maken. Het is zonder twijfel voor het eerst, dat een Prins en twee Prinssessen van dit goederenspoortje gebruik hebben gemaakt ~m zich naar Parthennen te begeven. door de dagbladdirecties vandaag ont slagen, omdat er geen werk meer voor hen is. Gestaakt wordt door 700 mon teurs en electriciens, die hogere lonen eisen. De onderhandelingen, waarbij1 de regering poogde te bemiddelen zijn mislukt. Het ziet er naar uit, dat ook de electriciens, die bij het onder com munistische leiding staande vakver bond zijn aangesloten en bij de B.B. C. werken zullen gaan staken. Men heeft hen opgedragen een langzaam- aan-actie te beginnen. Vermoedelijk zal dit moeilijkheden voor de televi sieprogramma’s van de B.B.C. ople veren. De radiouitzendingen zullen naar alle waarschijnlijkheid geen hinder van de actie ondervinden. Koningin had verzocht het parlement op 6 Mei a.s. te ontbinden. Het nieuwe parlement zal 7 Juni bijeengeroepen worden. Koningin Eliza beth heeft er in toegestemd de plechtige opening op 14 Juni te ver richten. In zijn radio-toespraak zei Eden verder, dat onzekerheid in binnen- en buitenland over de politieke toestand in Engeland slecht is voor de Britse invloed in internationale kwesties, voor de handel en ook ver keerd is in vele andere opzichten. PARUS, 15 April. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, zal zich Donderdag a.s. naar Londen begeven voor een ontmoeting met fle nieuwe Britse minister van Buitenlandse Zaken MacMillan. Een woord voerder van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarde, dat de nieuwe Britse minister Pinay heeft uitgenodigd om tezamen de huidige inter nationale problemen in beschouwing te kunnen nemen. Men neemt aan, dat behalve over de kwestie van het Oostenrijkse vredesverdrag ook over de toestand in Indo-China zal worden gesproken.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1