van regering Inenting tegen kinderverlamming heeft alle aandacht PINAY ADENAUER Tsjou en Lai zoekt steun voor invasie op Formosa Nieuwe staking in Amsterdam heeft weinig om tljjf *2 l B L- tri naar ©Aie&ftg. in 9o-e.ó Kanselier Raab niet met lege handen uit Moskou Oostenrijkers zeer tevreden Koninklijk gezelschap in Wiesbadener-hut C*N*V* bereikte 200*000 leden Mits de Russen voldoende garanties krijgen, zodat ,Anschlusz’ onmogelijk wordt Republiek der Zuid-Molukken herdacht 5-jarig bestaan iS b i i 4 ii v IMO aan vaccin Blokkade van Saigon hervat Aardbeving in Griekenland Militairen terug uit Nieuw-Guinea Zware binnenbrand in Den Haag De komende conferentie in Bandung Westelijke mogendheden doen geen nieuwe stappen voor het einde der besprekingen u-cuv £o-c.ia£e Za&ett en Ua^l^e^anddecd me£dt: Communisten verdivijnen uit raadscommissies Personeel van Reinigingsdienst besluit het werk te blijven Grondpersoneel van „Air France0 staakt |V<1 1 w illy L». r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nog geen invoer van Amerikaans of Frans DE BILT ZEGT: Flinke opklaringen Wat betekent het? Schoenherstellers roepen stichting in het leven si 1 Z* ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 8064 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 2) Achaje, Groot-Brittannië vreedzame onderhandelingen en is hij in I i i VRIJDAG 15 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord deze „Wij BONN, 14 April. De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Pinay, zal op 29 April a.s. te Bonn een onderhoud hebben met de West- duitse Bondskanselier, dr Adenauer. Het voorstel tot het houden van de ze bespreking is uitgegaan van Pi nay. Men zal o.m. van gedachten wisselen over het Saarvraagstuk en de wederzijdse economische betrek kingen. te zetten. Bij de reinigingsdienst zijn in verband met de jongste staking 18 man ontslagen. Een spreker op de bijeenkomst vroeg de arbeiders druk uit te oefenen op de vakbonden om de rancune-maatrege- len van B. en W. op te heffen. Communistische oproerkraaiers, die de mond vol hadden over de vorige staking, die volgens hen een groot suc ces is geworden, spraken de arbeiders toe. i 8 =5 van vrijwel alle kwesties overeenstem ming is bereikt”. Toen Bischoff ge vraagd werd, wat men besloten had omtrent de waarborgen tegen „de drei ging van een Anschluss” antwoordde hij, dat het er naar uitzag, dat kwestie kan worden geregeld. In genoemde kringen neemt men ook aan, dat de Russen aan Oostenrijk her stel van de vooroorlogse handel met landen, die thans tot het communisti sche blok behoren hebben beloofd. BOODSCHAP. Kanselier Raab zond vanavond aan het Oostenrijkse volk de vol gende boodschap: „Oostenrijk zal vrij worden. Wij zullen ons vader land geheel terugkrijgen. Krijgsge vangenen en andere gevangenen zullen hun woonplaatsen terugzien. Dit is bereikt door de standvastige ’s-GRAVENHAGE, 14 April. Blij kens de cijfers van de ledentallen van bonden, aangesloten bij het Christelijk Nationaal Vakverbond, bedroeg het to tale aantal leden van de Christelijke Vakorganisaties op 1 Januari van dit jaar 199.707. Drie maanden voordien was het ledental 196.679, zodat mag worden aangenomen, dat het C.N.V. thans de 200.000 leden heeft bereikt. In het vierde kwartaal van 1954 zijn zes organisaties in ledental enigszins achteruit gegaan. De grootste toene ming in dit kwartaal boekte de Ned. Chr.' Metaalbewerkersbond met 706 leden, gevolgd door de Ned. Chr. Be- ambtenbond met 607 leden. Hierop volgden de Ned. Chr. Bond van Over heidspersoneel met 564 leden en de Ned. Chr. Bouwvakarbeidersbond met 549 leden. De andere bonden, die le denwinst boekten, bleven onder de 500 nieuwe leden. De achteruitgang in het ledental was het grootst bij de Ned. Chr. Landarbeidersbond, namelijk 238 leden. De eerste verdieping brandde geheel wn droo8.weer- Matige of zwak- len, wasmachines en koelkasten opge- iX°°i~°sLeJ^ke wind- Iets hogere slagen. De oorzaak van de brand is - niet bekend. MOSKOU,» 14 April. Oostenrijkse afgevaardigden onder, leiding van kanselier Raab hebben Donderdagavond hun overleg met de Sow- jet-leiders over een Oostenrijks staatsverdrag beëindigd. Zij verklaar den, dat de besprekingen, welke drie dagen hebben geduurd, tot over eenstemming op de belangrijke punten hebben geleid. In diplomatieke kringen in Moskou wordt aangenomen, dat de Rus sen zich bereid hebben getoond, het ontwerp-verdrag waarover de vier mogendheden het reeds eens waren, te aanvaarden, doch zij zouden er zeker van willen zijn, dat de kwestie van de waarborgen tegen een mogelijke nieuwe annexatie van Oostenrijk door Duitsland en tegen eeu eventueeel deelnemen van Oostenrijk aan militaire allianties wordt ge regeld. GEMEENTERAAD De Amsterdamse gemeenteraad heeft vanmiddag de communisten buiten de commissies van bijstand en voorbereiding gezet. Zoals wij gisteren meldden had de heer Herfst (Arb.) gesteund door K.V.P. en Prot. Chr. partijen een voorstel van deze strekking ingediend. C.P.N. en V.V. D. namen fel stelling tegen dit voor stel. Het werd evenwel aangenomen met 25 stemmen voor en 14 tegen. SAIGON 14 April. De particuliere legers van de Hoa Hoa-secte en van de organisatie Binh Xoejen hebben hun enige tijd gestaakte blokkade van Sai gon hervat. Zij bedreigen elke vracht- autobestuurder, die voorraden naar de stad wil brengen met de dood. In plaatsen ten Westen van Saigon zijn honderden vrachtauto’s tegenge houden. Woensdag bereikten slechts 220 voertuigen Saigon, vergeleken met normaal 2.000 tot 3,000. Donderdag is een officier van het Zuidvietnamese leger gesneuveld toen troepen van generaal Ba Cut, de dissi dente Hoa Hao-leider, het vuur open den op een bataljon van het Zuidviet namese leger 50 km ten Zuiden van Sadec. Woensdag werden 16 mensen gewond door mortiervuur van strijd krachten van Ba Cut op de markt plaats van Sadec, 120 km ten Zuid oosten van Saigon. Voorts geven de resultaten van recente, in Nederland verrichte on derzoekingen, aanleiding tot de op vatting, dat het virus niet uitslui tend van de bloedbaan naar de rug- gemerk behoeft te gaan, maar dat onder bepaalde een verspreiding mogelijk is. Naar lijkheid zullen de ’s-GRAVENHAGE, 14 April. Met het motorschip „Sibajak”, dat Zater dag te Rotterdam wordt verwacht, ke ren 850 militairen, gezinsleden van deze militairen en burgerpersoneel, af komstig van de voormalige landmacht Ned. Nieuw-Guinea, naar Nederland terug. Tot de opvarenden van de „Si- commandant landmacht Nederlands Nieuw-Guinea, kolonel D. Huiting en verscheidene officieren van zijn staf. De minister van Oorlog, ir C. Staf, zal te 10.00 uur een officieel welkomst woord spreken, waarna omstreeks 10.30 met de ontscheping aan de Lloydkade, wordt begonnen. De Kon. Militaire Kapel zal aan de begroetings- plechtigheid medewerking verlenen. INNSBRUCK, 14 April. Het Oosten rijkse persbureau bericht, dat sedert Donderdagmorgen in het gebied van het Silvretta-gebergte een sneeuw storm woedt, die het Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene onmogelijk heeft gemaakt vandaag de Wiesbadener-hut te verlaten. Wanneer het weer het toelaat, zal het gezelschap Vrijdagmorgen vertrek ken naar het Silvretta-huis. Het lag in hun bedoeling, dat van de Wies badener-hut uit zonder overnachten via het Silvretta-huis naar Klosters, waar H.M. de Koningin verblijft, zou worden gegaan. Deskundigen menen echter, dat een dergelijke tocht tenminste twaalf uren in be slag zou nemen, zodat het waar schijnlijk is, dat het gezelschap in het Silvrettahuis zal overnachten. Het plan bestaat om Zaterdag voor vijf uur ’s middags in Klosters aan te komen. Onze foto toont Prins Bernhard en de beide Prinsessen tijdens een korte pauze op weg naar de Wiesbadener- hut. Van links naar rechts ziet men Prinses Beatrix, Prinses Irene, Ski leraar „Schani” en op de rug ge zien Prins Bernhard. derhalve tegen openbare besprekingen die beide partijen zouden kunnen dwingen een starre houding aan te nemen. Men meent dat hij zeker parti culiere besprekingen over dit vraag stuk zal voeren met premier Tsjoe en Lai. 's-GRAVENHAGE, 14 April. Het departement van Sociale Zaken en Volksgezondheid deelt ons mede, dat de inenting tegen kinderverlamming alle aandacht heeft van de Nederlandse rege ring. De regering acht het echter thans niet verantwoord tot het invoeren van Amerikaans of Frans vaccin over te gaan en de immunisatie in ons land te pro pageren. Prof, dr J. D. Verlinde, hoofd van de afdeling bacteriologie en experi mentele pathologie van het Neder lands Instituut voor praeventieve geneeskunde te Leiden, schrijft ons het volgende: Het thans aan de openbaarheid prijsgegeven vaccin tegen kinder verlamming of poliomyelitis berust op het vanouds bekende principe, dat allerlei chemicaliën, waaronder formaline, in staat zijn smetstoffen te doden, zonder dat zij evenwel hun vermogen tot het doen ontstaan van tegenstoffen verliezen. Betekent dit nu, dat men thans overal ter wereld dit vaccin onmid dellijk op grote schaal moet gaan toepassen en dat dan weldra de po liomyelitis overwonnen zal zijn? Allereerst dient men deze vraag landelijk te bezien. Er zijn landen, of streken in bepaalde landen, zoals in Amerika en de Scandinavische landen, waar poliomyelitis zo veel vuldig voorkomt, dat men niet lang zal aarzelen om tot proefvaccinaties over te gaan. In andere landen, waaronder Nederland, komt kinder verlamming lang niet zo veelvuldig voor, behoudens de epidemiejaren 1943 en 1952. Hier zal men zich toch eerst wel terdege rekenschap moe ten geven van de wenselijkheid en de consequenties. Ten aanzien van dit nieuwe vaccin zijn er nog zoveel vragen onbeantwoord, dat een ge reserveerde houding aangewezen is. Thans zijn nog slechts de eerste resultaten in Amerika bekend en het is de vraag, of zij op den duur zo gunstig zullen blijven, als ze nu de indruk wekken. ’s-GRAVENHAGE, 14 April. Van middag omstreeks één uur is een zeer zware binnenbrand uitgebroken in enkele pakhuizen aan de Kazerne straat te Den Haag. Het vuur, dat aan vankelijk niet veel gevaar leek op te leveren, greep evenwel snel om zich heen en de brandweer moest er met vijf stralen aan te pas komen. Het duurde tot twee uur eer de brand weerlieden het vuur onder de knie hadden. «c» De brand werd ontdekt door een lid van het personeel, dat na de lunch pauze terugkwam en achter in het pakhuis op de begane grond vuur zag. npoTT-r. De eerste verdieping brandde geheel ringen T7 Flinke opkla- uit. In het pakhuis lagen radiotoestel- ke middagtemperaturen. ATHENE, 14 April. In de afge lopen nacht heeft een krachtige aard beving het Griekse schiereiland Pelo ponnesus getroffen. Er is veel schade aangericht in de provincies Argolis, Arcade en Messenie. De zwaarst getroffen stad zou Kala- mata zijn, in het zuiden van het schiereiland, waar 800 huizen bescha digd werden. In Sparta werden vijf personen gewond ep 150 huizen onbe woonbaar. De bevolking van het getroffen ge bied heeft de nacht in de open lucht doorgebracht. Het Colaba-observatorium te Bom bay heeft vandaag ook een zware aardbeving geregistreerd. Het centrum ervan zou in de Chinese provincie Si- kiang hebben gelegen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantooï: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ’s-GRAVENHAGE, 14 April. Een aantal schoenherstellers in een twin tigtal gemeenten heeft zich verenigd in de Stichting „Groep Garant”, die zich ten doel stelt de belangen zowel van de bonafide vakman als van het publiek te beschermen tegen beun hazerij in het schoenherstellersvak. AMSTERDAM, 14 April. Ter ge legenheid van het 5-jarig bestaan van de Repul iek Maluka Selatan (Repu bliek der Zuid-Molukken) hebben de Stichting „Door de Eeuwen Trouw” en het Veteranenlegioen Nederland in het Minerva Paviljoen een bijeen komst belegd, die door ca. 300 per sonen werd bijgewoond. Mr K. van Rijckevorsel gaf in zijn rede een kort historisch overzicht van de gebeurtenissen, die aan de stich ting van de R.M.S. vooraf gingen. Hij betoogde, dat het ten aanzien van het zelfbeschikkingsrecht van de volkeren van de Zuid-Molukken een zaak van recht betreft. Dit recht, dat bij de R.T.C. werd vastgelegd, is door de stichting van de eenheidsstaat niet verwezenlijkt geworden. „Een ieder moet voor zich zelf nagaan wat hij voor de zaak van Ambon "kan doen”, aldus mr van Rijckevorsel. Ds M. de Goede betoogde, dat men thans blijkbaar is vergeten, dat de zaak van Ambon een geestelijke levenskwestie voor het Nederlandse volk betekent. „Men kruipt in ons land mijns inziens te snel weg achter feiten”, meende hij. De predikant noemde „deze ziekte van het situa- tieve” een gevaarlijk verschijnsel, om dat daardoor mens en volk afgestoitipt worden voor het normatieve. Hij ver zocht zijn toehoorders door gesprek ken een klankbord te vormen voor de rechtsstrijd op Ambon. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van- Burgeler, Kruinlngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Lapprt Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stèmerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. omstandigheden langs zenuwen alle waarschijn- tegenstoffen in het bloed geen vat hebben op het virus, indien het zich in zenuw weefsel bevindt. Hoezeer men ook elke stap die ons nader brengt tot het overwin nen van de kinderverlamming moet toejuichen, men bedenke, dat de consequenties die een toepassing van dit nieuwe vaccin op grote schaal met zich zal brengen, nog niet zijn te overzien. Met dit vaccin is trouwens het laatste woord over de bestrijding van kinderverlam ming nog niet gesproken. Het spreekt echter vanzelf, dat men, alvorens een levend virus- vaccin zal worden toegepast, de ze kerheid moet hebben, dat de ziek makende eigenschappen blijvend verloren zijn gegaan. Het verkrij gen van deze zekerheid vergt uiter aard langdurig voorbereidend labo- ratorium-onderzoek. NEHROE’S ROL De premier van India, Nehroe, zal, naar men in Nieuw-Delhi verwacht, op de conferentie van Bandung optre den als een figuur, die een matigendie invloed uitoefent en die zal voorko men, dat een anti-Westelijk of anti- blank blok wordt gevormd. Men ver wacht, dat hij zal streven naar een constructieve houding ten aanzien van wereldproblemen en Aziatische vraag stukken. Zijn voornaamste adviseur op het gebied van de buitenlandse politiek, V. Krisja Menón, zal waarschijüjk een belangrijke rol spelen bij het opstellen van resoluties en commu niques in Bandung. De besprekin gen, die Menon onlangs met Ameri kaanse leiders voerde, zouden de In diase delegatie meer waardering voor de houding van de Ver. Staten ten opzichte van de kwestie-Formo- sa hebben verschaft. Ofschoon India overtuigd is van de rechtmatigheid van de aanspraak van °nununistisch China op Formosa, wenst Nehroe een overeenkomst door WASHINGTON, 14 April. Algemeen wordt verwacht, dat premier Tsjoe cn Lai van communistisch China de kwestie-Formosa zal aansnijden op de Aziatisch-Afrikaanse conferentie, die Maandag a.s. in Bandung zal beginnen. Verwacht wordt, dat hij steun zal vragen voor een invasie op Formosa. In dit verband kan ook het bericht worden gezien, dat de Westelijke mo gendheden het er over eens zijn, dat nieuwe stappen tot regeling van het geschil om Formosa dienen te worden uitgesteld tot na de conferentie in Bandung. Van gezaghebbende zijde wordt nog vernomen, dat de communistisch Chi nese regering op de laatste van een reeks diplomatieke peilingen naar de mogelijkheid van een staken van het vuren ongunstig heeft gereageerd. Nieuw-Zeeland en C...iLL12 rijn van oordeel, dat een nieuw initia tief in de Ver. Naties ten aanzien van Bandung heeft uitgebuit, gedoemd zal zijn te mislukken. Kans op Staatsverdrag met Oostenrijk thans groot zullen garanties van alle vier de mo gendheden (de Sowjet-Unie, de V.S., Groot-Brittannië en Frankrijk) vra gen. Wij zullen niet toestaan, dat er militaire bases in Oostenrijk worden gevestigd. Wij kunnen en zullen niet toetreden tot enige militaire organisa tie”, aldus de ambassadeur, die hieraan nog toevoegde, dat Oostenrijk wel lid kan worden van „organisaties”. -Dr Schörner, de particulier secre taris van kanselier Raab verklaarde, dat het overleg niet heeft geleid tot een staatsverdrag dit is een kwes tie, waarover slechts door de vier bezettende mogendheden gezamen lijk kan worden beslist doch dat men tot een „accoord” over de be langrijkste vraagstukken is geko men. Verwacht wordt, dat heden, (Vrij dagmorgen) kort voor het vertrek van de Oostenrijkse delegatie uit Moskou een gemeenschappelijk communiqué zal worden gepubliceerd. AMSTERDAM, 14 April. De po gingen van communistische zijde om opnieuw een staking van het Amster damse gemeentepersoneel te bewerk stelligen zijn tot nog toe op een mis lukking uitgelopen. De gisteravond ge proclameerde staking van het perso neel van Publieke Werken ging wel door, maar er namen slechts 274 per sonen, voornamelijk straatmakers, deel aan de actie. Het personeel van de rei nigingsdienst besloot vandaag tijdens een vergadering niet in staking te gaan. Men achtte het zinloos het werk neer te leggen. In de nachtelijke uren kwam het trampersoneel bijeen om zich uit te spreken over een eventuele nieuwe staking. Het feit, dat het personeel van de reinigingsdienst niet in staking ging was te danken aan een voorstel van het stakingscomité. Zonder stemming I besloot men het werk normaal voort houding van het Oostenrijkse volk, bajak” behoren ook ^de dat er voor geleden en gewerkt en J het verdiend heeft”. VERKLARINGEN. „De weg is practisch vrij”, zo zei staatssecretaris Kreisky, toen hij met dr Raab terug keerde van een banket, dat premier Boelganin de Oostenrij-' kers in het Kremlin had aangeboden. Onder de aanwezigen bevonden zich partijsecretaris Chroesjtsjef, minister Molotof, president Worosjilof, oud- premier Malenkof en vice-premier Mikojan. De Oostenrijkse ambassadeur, Bi schoff, deelde mee, dat „ten aanzien PARIJS, 14 April. Tengevolge van een staking van vrijwel het gehele grondpersoneel van de genationali seerde „Air France” konden Donder dag slechts enkele vliegtuigen van het vliegveld Orly bij Parijs vertrekken. Ongeveer 4.500 man van het 5.000 man tellende grondpersoneel had het werk neergelegd om eisen voor een loons verhoging van vijftien tot twintig pro cent en een kerstgratificatie van één maand salaris kracht bij te zetten. De weinige toestellen, die konden vertrekken, waren ver achter op de dienstregeling.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1