Bondsdagen NIEUW-GUINEA TERUG AANffl INDONESIË aai s MiMM ra Hf en Rusland wil Verdragen met Frankrijk en Engeland ongedaan maken I Tekening Parijse Verdragen van VLIEGTUIG MET CHINESE COMMUNISTEN AAN BOORD VERONGELUKT Grote wolken kleine binnenbrand HULP VOOR PRINSES MARGRIET Meisje vermoord bij Harderwijk Regeringscrisis in Zuid-Vietnam Hongaarse premier wordt niet weg gezuiverd Amerikaanse troepen moeten Formosa en de Pescadoren ontruimen Besluiten van 16 Aziatische landen van voor Slecht weer Jr. Voorstellen voor A*A conferentie In strijd met Parijse Verdragen Maar stelt oplossing van Oostenrijkse kwestie Amerika helpt als nationalisten gaan verliezen Weinig hoop voor inzittenden Geschut bij Israëlische grens in actie Op iveg naar de A.A.-conferentie Ml PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND NS DE BILT ZEGT: j u Afwijzingen Actie van opstandelingen in Birma Zij was sinds 6 April vermist uitgave: Weinig verandering in temperatuur Intellectuele ministers treden af Nationale Vergadering bijeengeroepen ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting lie JAARGANG No. 3061 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr 3. 3. de Jong (ZIE PAGINA 2) de vraag- DINSDAG 12 APRIL 1055 Directeur: JACQ DE SMIT ■age Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 5.49 u., onder 19.35 u. Maan op 1.18 u., onder 8.57 u. ge- de VE» ou- ■as-> jr Tijdens een plechtigheid in het Witte Huis (Washington) tekende president Eisenhower (links) de Parijse Accoor- den, welke een einde zullen maken aan de geallieerde bezetting van W.- Duitsland, en een wederoprichting van het Duitse leger beogen. De conferentie doet een beroep op alle regeringen van Azië en de we reld, de vijf beginselen van vreedzame samenleving, vervat in de verklaring van vorig jaar van premier Nehroe van India en de Chinese Premier Tsjoe en-Lai, te onderschrijven. Deze zijn: eerbiediging van terri toriale onschendbaarheid en souve- reiniteit, non-agressie, geen inmen ging in binnenlandse aangelegenhe den van andere landen, gelijkheid en wederzijdse voordelen en vreed zame samenleving. Andere resoluties verlangen inter nationale ontwapening, en verbod op proeven met kernwapens en het op ruimen van voorraden van deze wa pens. Veroordeeld worden rechtstreekse en indirecte druk op Aziatische landen om hen tot aansluiting bij militaire pacten te dwingen. De conferentie verwerpt alle mili- donesische luchtmacht opdracht hulp te verlenen. De Indonesische regering stelde de Chinese ambassade en de ambassades van de initiatiefnemers tot de AA-con- ferentie van het gebeurde op de hoog te. Geruchten, dat de Indonesische am bassadeur in Peking, A. Mononutu, zich aan boord van het verongelukte vliegtuig zou bevinden, werden niet bevestigd. De Chinese premier Tsjoe En Lai bevond zich niet aan boord. Hij zal pas 16 April in Djakarta aankomen en reist dan via Koenming en Rangoon. taire pacten zoals de Zuidoost-Aziati- sche-Verdragsorganisatie en ’t Turks- Iraakse Pact. Veroordeeld wordt verder de agres sieve politiek van de heersenre krin gen van Israël. De toestand in het Midden-Oosten wordt volgens de conferentie door voortdurende inmenging van buitenaf op het kookpunt gehouden. De conferentie zegt begaan te zijn met het lot van de Arabische vluchte lingen en steunt hun recht naar Pales tina terug te keren. Tenslotte wordt betreurd, dat de Verenigde Naties van haar oorspron kelijk doel zijn af gedwaald. PARIJS, 11 April. De Arabische staten, die zullen deelnemen aan de Aziatisch-Afrikaanse conferentie in Bandung hebben besloten de volgende punten ter bespreking aan de confe rentie voor te leggen: Het Palestijnse vraagstuk, het vraagstuk van de Arabische vluchte lingen in Palestina, de toestand van de Arabische minderheid in Israel, de bevrijding van Noord-Afrika en de al gemene ontwapening en de rassen discriminatie in gekoloniseerde lan den.Deze besluiten zijn met algemene stemmen op de jongste bijeenkomst van de Arabische Liga genomen. RANGOON, 11 April. Enkele honderden goedbewapende Karenop standelingen hebben drie plaatsjes aan de monding van de rivier de Sittang, 112 km ten Noord-Oosten van Ran- gaon, aangevallen en ni brand gesto ken. Volgens de berichten zijn ten minste 100 burgers als gijzelaars mee gevoerd, andere gevangenen werden doodgeschoten. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. HARDERWIJK, 12 April. In een dennenbos op de grens van de ge meenten Harderwijk en Ermelo is op tweede Paasdag het stoffelijk over schot van de portierster van het sana torium „Sonnevanck” te Harderwijk, de 25 jarige mej. Van de Vlegel, af komstig uit Grijpskerk gevonden. Het meisje werd sedert Woensdag 6 April vermist. Alvorens die dag haar werk op het sanatorium weer te her vatten, was zij nog even per rijwiel uitgegaan. Toen zij niet terugkeerde, zijn de bossen in de omgeving van het sanatorium door het personeel van „Sonnevanck” en door militairen door zocht, doch zonder resultaat. Direct na de melding van de vondst werd de politie te Ermelo gewaar- „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantorenv Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes schuwd. Deze zocht contact met de in specteur van politie te Harderwijk. Gemeente- en rijks-politie gingen hier na op onderzoek uit. Zij vonden het stoffelijk overschot van mej. V. d. Vle gel vooroverliggend. Volgens medede lingen van de politie is zij vermoede lijk na een voorafgaande worsteling met haar eigen halsdoek gewurgd. Verscheidene sporen wijzen volgens de politie hierop. Na een onderzoek ter plaatse door de officier van justitie te Zwolle, M. W. M. des Tombe, is het stoffelijk overschot naar Harderwijk overgebracht, waar de lijkschouwing is gehouden. De politie verzoekt allen, die inlich tingen kunnen verstrekken of mej. Van de Vlegel na Woensdag 6 April om 15.30 uur alleen of in gezelschap van iemand hebben gezien, zich tot de inspecteur van politie H. Kraayen- brink te Harderwijk te wenden. Gisteren is op de Rijksweg nabij Den Helder een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waarbij drie heren en een dame, waarschijnlijk uit Amsterdam, zeer ernstig gewond zijn. DE BILT, 11 April. Vrij veel be wolking, maar overwegend droog weer. Weinig verandering in tempera tuur. Matige Noordwestelijke wind. WASHINGTON, 11 April. Presi dent Eisenhower heeft generaal Tsjiang Kai-Sjek meegedeeld, dat de Nationalisten in eerste instantie alleen verantwoordelijk zijn voor de verde- digin g van hun grondgebied. De Ame rikaanse strijdkrachten in het gebied zouden paraat zijn, maar niet aan ge vechten deelnemen als zij zelf niet zouden worden aangevallen. Als men kon zien aankomen, dat de Nationalisten de strijd met de commu nisten zouden verliezen, zou Eisen hower pas beslissen over een Ameri kaanse interventie. Wanneer het al leen ging om de eilanden Quemoy en Matsoe, zou Eisenhower moeten af gaan op de wereldopinie en de reactie van de bondgenoten wat betreft de verdediging daarvan. Als hij tot de overtuiging zou komen dat een aanval op die eilanden een voorloper zou zijn van een aanval op Formosa, dan zou den de Amerikaanse strijdkrachten, die uitgerust zijn met kleine atoom wapens, aan de strijd deelnemen. SAIGON, 11 April. De minister van Buitenlandse Zaken, dr Tran van Do, de minister van Gezondheid, Joejnh Kim Huu en de minister van Arbeid en Jeugdzaken, Ngoejen Tan Ngoejen van Zuid-Vietnam, zijn afge treden. De drie ministers, die de zogenaam de intellectuele groep vormen, zullen echter aanblijven terwijl premier NgQ Dinh Diem een nieuwe regering tracht samen te stellen. Hij heeft nu nog slechts de steun van vijf ministers, van wie géén enkele veel ervaring heeft. De intellectuele groep in het Ka binet heeft een week geleden meer zeggenschap geëist in belangrijke politieke beslissingen. SINGAPORE, 11 April. Vandaag is een vliegtuig van de Indiase Lucht vaartmaatschappij, dat met leden van de communistisch Chinese delegatie naar de komende conferentie te Ban dung en een aantal Chinese journalis ten, van Hongkong naar Djakarta on derweg was, ongeveer 160 kilometer ten Noorden van Kuching, Brits- Noord-Borneo, verongelukt. Aan alle schepen in de omgeving zijn waarschuwingen gegeven uit te kijken. In Singapore zijn van het thans vermiste toestel drie noodsignalen ont vangen. De laatste opgegeven positie was 108 mijl ten Noorden van TEHERAN, 11 April. De nieuwe premier van Perzië, Hoesseis Ala, heeft zijn regering aan de Sjah voor gesteld. Hij heeft zelf de portefeuille van Hofzaken en Justitie. Minister van Buitenlandse Zaken is Abdoellah Entoezam gebleven. PARIJS, 11 April. Radio-Boeda- pest heeft bekend gemaakt, dat het presidium van de Hongaarse Volksre publiek heeft besloten, de Nationale Vergadering bijeen te roepen. In Boedapest is men zeer verbaasd over het feit, dat Imre Nagy nog steeds premier is, niettegenstaande hij er door het centrale comité der com munistische partij van is beschuldigd, rechtse afwijkende opvattingen té hebben. Ook is hij gebrandmerkt als de man, die voornamelijk verantwoor delijk is voor de economische moeilijk heden van Hongarije. Maar de premier heeft niet op de aanvallen gereageerd. Bij de feeste lijke herdenking van het feit, dat Hon garije tien jaar geleden werd bevrijd, waren vorige week in Boedapest tal rijke portretten van hem opgehangen en de leiders van Polen, Tsjechosló- wakije en andere communistische lan den richtten tot Nagy als eerste-minis- ter hun gelukwensen. De Hongaarse Regering moet be zorgd zijn over de onrust, welke de aanvallen op de minister-president onder de boeren teweeg hebben ge bracht. Hij was nl. grotendeels ver antwoordelijk voor de agrarische hervormingen in 1945. Later werd zijn naam verbonden aan de poli tieke zwenking in 1953, die beoogde meer verbruiksgoederen te produce ren en de levensstandaard te ver hogen. De boeren zouden verontrust zijn over het vooruitzicht op een terug keer tot een strengere politiek, dat de regering Nagy in haar midden wil houden om hen gunstig te stem men. Dit streven wordt echter be-» moeilijkt, doordat de premier zou weigeren zijn fouten openlijk te er kennen. Zaterdag is weer een atoomwapen tot ontploffing gebracht, ditmaal op een toren van 100 meter hoog. NIEUW DELHI, 11 April. Afgevaardigden van 16 Aziatische landen, die In Nieuw Delhi besprekingen hebben gevoerd, hebben aangedrongen op een conferentie van tien landen om het vraagstuk-Formosa tot een oplossing te brengen. In een resolutie, die op de slotvergadering der conferentie is aan genomen, wordt geëist, dat alle Amerikaanse troepen Formosa ontruimen, alsmede de Pescadoren en de Chinese kusteilanden en aangedrongen op het bijeenroepen van een conferentie van vertegenwoordigers uit India, Birma, Pakistan, Ceylon, Indonesië, China, Engeland, Frankrijk, de V.S. en de Sow jet-Unie, teneinde een vreedzame oplossing voor het vraagstuk-Formosa te vinden. De Aziatische conferentie verlangt verder: Het houden van een internationa le conferentie over het Koreaanse vraagstuk. Volledige vrijheid voor de bevol king van Malakka. De onmiddellijke teruggave van Olinawa aan Japan. De teruggave van West-Irian (Ne derlands Nieuw-Guinea) aan Indo nesië. Het opgeven van Goa, Daman en Dioe door Portugal. 9 ROTTERDAM, 12 April. De Rot terdamse brandweer is gisteravond omstreeks kwart over elf met groot materiaal uitgerukt. Een politieauto claxonneerde door de binnenstad, brandweerlieden snelden per auto en bromfiets toe, want grote rookwolken dwarrelden namelijk boven het dak va nhet oude Schielandhuis, een his torisch gebouw, waarin vroeger het museum Boymans was gevestigd en dat thans aan het historisch museum onderdak verleent. In de benedenver dieping van het gebouw is nog altijd de kunstsociëteit gevestigd. Slangen werden uitgelegd en alles in het gebouw was in rep en roer. Spoedig bleek, dat de brand was ont staan in de installatie van de centrale verwarming, zodat het vuur nog geen ernstige schade had aangericht. j Het heeft evenwel nog ruim een uur geduurd, voordat het zeker was, dat er i geen verder onheil kon geschieden. Eerst moest worden gezorgd, dat dé stoom, die zich in de ketel had ontwik keld, een uitweg kon vinden. Men vond het bovendien raadzamer met de ramoneur het overtollige roet uit de schoorsteen te verwijderen. Om ruim half één vannacht kon de brandweer weer inrukken. RAAB IN MOSKOU. Intussen heeft de Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, evenwel de diplomatieke vertegen woordigers van Frankrijk, Engeland en Amerika een nota overhandigd, waarin gezegd wordt dat de Sowjet- Unie een verdrag van Oostenrijk mo gelijk acht, gezien de wens van alle belanghebbende landen. Vandaag zijn reeds de besprekingen tussen Rusland en Oostenrijk over het Vredesverdrag begonnen. Vanmorgen kwam Julius Raab, kan selier van Oostenrijk, te Moskou aan. Molotof, de Russische minister var; Buitenlandse Zaken, was met anderg Russische leiders op het vliegveld ter begroeting aanwezig. Raab was verge zeld van drie minister en zeven an dere ambtenaren. Het vliegveld wa$ versierd met Oostenrijkse vlaggen en een orkest speelde het Oostenrijkse volkslied. Deze foto van H. M. Koningin Juliana en H. K. H. Prinses Margriet werd ge maakt in het schilderachtige berg land rondom Klosters, het Zwitserse wintersportcentrum, waar H.M. met de beide jongste prinsessen verblijft om er te genieten van zon, buitenlucht en wintersport. Koningin Juliana is reeds gereed voor een lange ski-tocht en wacht op Prin ses Margriet, die door een van de le den van het gevolg wordt geholpen bij het bevestigen van haar skies. Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben Paaszondag ondanks ongunstige weersomstandig heden nevel en sneeuwbuien van de Damtalhuette uit een skitocht ge maakt op de 3.113 meter hoge Gams- spitze in het Silvrettagebied van de Oostenrijkse Alpen. Door twee ski leraren begeleid bereikte het gezel schap in drie uur en drie kwartier de top. Na een korte rust begon men de afdaling. De Tweede Paasdag heeft men wegens het slechte weer er viel 50 cm sneeuw in de huette doorgebracht, daar aan skiën niet te denken viel. MOSKOU, 11 April. Op een pers conferentie op het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken is mee gedeeld, dat de ministerraad het pre sidium van de Opperste Sowjet heeft voorgesteld de verdragen van weder zijdse bijstand en samenwerking met Engeland en Frankrijk te annuleren, omdat zij niet verenigbaar worden ge acht met de Parijse Verdragen. De verdragen dateren uit de oor log. Dat met Engeland is in 1942 ge sloten en dat met Frankrijk in 1944. Rusland had al eerder met opzeg ging gedreigd als de Parijse Verdra gen zouden worden bekrachtigd. Deze bekrachtiging wordt door Rus land beschouwd als in strijd met de verplichtingen van Engeland en Frankrijk op grond van de verdra gen met de Sowjet-Unie. Zoals bekend moet in Nederland en in Denemarken de bekrachtigingspro- cedure inzake de Parijse Verdragen nog worden voltooid. De Westelijke mogendheden zijn er echter van over tuigd, dat zich hierbij geen moeilijk heden zullen voordoen. Uit de jongste mededeling van Moskou blijkt, dat ook de Sowjet-Unie van oordeel is, dat niets het van kracht worden van de Verdragen meer kan verhinderen. Volgens kringen, die in nauw con tact staan met de Russische hoge com missie in Oost-Duitsland, moet de voorgenomen annulering van de vriendschapsverdragen met Engeland en Frankrijk niet beschouwd worden als een terugtrekken van de hand, welke de Sowjet-premier, maarschalk Boelganin, op 26 Maart het Westen heeft toegestoken. Zoals bekend be tuigde Boelganin töen zijn instemming met het voorstel van president Eisen hower betreffende een spoedig beleg gen van een conferentie der grote mo gendheden ter vermindering van internationale spanning. De Sowjet-Unie is, volgens noemde kringen, wel gedwongen verdragen met Engeland en Frankrijk op te zeggen, omdat deze landen hun belofte om nieuwe Duitse agressie te voorkomen hebben gebroken en in feite een militaristisch West-Duitsland in een anti-Sowjet-alliantie hebben aangenomen. Wanneer de Sowjet-Unie hieruit de logische conclusie trekt, wil dat niet zeggen, dat zij niet meer met het Westen tot overeenstemming wil komen over de hangende stukken, t Kuching. Er bestaat weinig kans dat de inzit tenden zijn gered. Het toestel werd om 19.00 uur in Djakarta verwacht. De secretaris-ge- neraal van het ministerie van Buiten landse Zaken, Ruslan Abdulgani, ver klaarde, dat om 16.55 uur in de buurt van Potianak S.O.S.-signalen van hei vliegtuig waren ontvangen. Sedertdien werd van het vliegtuig niets meer ver nomen. De Indonesische regering nam onmiddelijk maatregelen en gaf de In- TEL AVIV, 11 April. Bij het ge bied van Gaza is een Israëlische leger auto op een mijn gereden. Een militair kwam daarbij om het leven en vier werden gewond. Later brachten Israëlische kanon nen Egyptische artillerie tot zwijgen, die in hetzelfde gebied het vuur op een Israëlische patrouille had geopend. Dit was voor het eerste sinds vele maanden, dat beide partijen bij een grensincident van geschut gebruik maakten. Inmiddels meldt het Arabische Pers bureau te Cairo, dat de Gemengde Be- standscommissie Israël opdracht heeft gegeven, 120 mortieren en de helft van het aantal voertuigen met rupsbanden uit het gebied langs de kuststrook van Gaza terug te trekken, omdat de aan wezigheid hiervan in strijd is met de bestandsovereenkomsten. y

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1