half zware shag! en van over Moeilijkheden en mogelijkheden de emigratie op dit moment Tweede Kamer niet enthousiast NQOFDP0N ‘LÉ1AÖ ^specials melange van de lichte en pittige tabakken! STILLE WEEK IN EEN RUMOERIGE WERELD de belastingverlaging PUZZLE - AKKERTJES W helpen direct.' £GBER' Nederlandse Oecumenische Raad naar Moskou I il Ds H.VELDKAMP VANDAAG EENS ll Reorganisatie der Voogdijraden II Australië: huisvesting; Nieuw-Zeeland: vrouwen; Ver. Staten: sponsers; Canada: werk 1 I 'W w Argumentering te zwak en aan vele wensen is niet tegemoetgekomen ProE dr Jk Ridderbos 50 jaar predikant ZEEUWSCH DAGBLAD pagina DOOR Directeur-secretaris Cnossen van DRAAIWOORDRAADSEL i Canada Waarom f 502 millioen in plaats van 550 millioen? 9 migraine,schelehoofdpijn Australië Nieuw-Zeeland Ver. Staten naar Amerika Oplossing vorige puzzle o o 16 pagina 9 Zaterdag 9 April 1955 Ingezonden Mededeling (adv.) Zo was hij van van onderscheiding. In het midden maj.-vlieger B. Gottschalk. Canada be I ’s-GRAVENHAGE, 7 April. Naar wij verenemen blijkt de belangstelling voor de door de Ned. Chr. Reisvereniging georganiseerde Merano-reis voor leden van de Ned. Chr. Radio-Vereniging enorm groot te zijn. Dinsdag werd n.l. de 500ste deelnemer ingeschreven. ’s-GRAVENHAGE, 7 April. Naar wij vernemen is spoedig een algemene hebben moegesproken. Intussen Willen wij hier openlijk uit spreken, dat we helemaal niet weg zijn van het optreden van het C.N.V. in dit geding. Integendeel. Wij krijgen uit de dagbladverslagen de indruk, dat de critiek van de zijde van het N.V.V., uitgeoefend op de hou ding van het C.N.V., terecht en ver diend was. Wjj lazen, dat op een in die rumoeri ge dagen in Amsterdam gehouden ver gadering onder doodse stilte een ge deelte uit Rom. 13 is voorgelezen, maar als prompt daarop, onder luid applaus wordt verklaard, dat de overheid zelf ook schuldig staatr doordat zij haar ge zag niet voldoende weet te handhaven (ik citeer uit m’n geheugen) dan kan die mededeling van een christelijk Ver- bondsbestuurder voor honderd procent juist geweest zijn, maar op dat ogen blik was ze meer dan funest. Als men daar dan toch de Bijbel open sloeg, dan had ik liever vernomen dat 1 Petrus 2 1825 gelezen was. In het gezicht van de Stille week, ziet u Daar wordt aan mensen, die destijds in soci aal zéér ongunstige omstandigheden leefden, en die totaal van rechten ver stoken waren, voorgehouden, dat zij onderwerping schuldig zijn, niet alleen de goede en vriéndelijke en foutloze „heren”, maar ook de verkèerden. En hun wordt niet gezegd, dat ze eigenlijk wel gelijk hebben, maar dat verzet geen schijn van kans heeft op dat ogenblik, maar hun wordt op het hart gebonden, dat zij de voetstappen hebben te treden van Hem, Die als Hij leed niet dreigde. Wij zijn nog altijd van oordeel, dat deze en dergelijke bladzijden uit de Bij bel niet maar geschreven zijn voor vro me meditaties in de Kerk, maar even zeer, of eigenlijk helemaal, Iets te ma- De president-directeur van de Kon. Zuid-Hollandse Maatschappij tot Red ding van de Schipbreukelingen, de heer Murk Leis, reikte Donderdagmorgen aan boord van de „Karei Doorman’’ te Rotterdam onderscheidingen uit aan Commandant en bemanning van de helicopter H-O3 en aan de schipper en bemanning van de motorreddingvlet „Directeur A. J. M. Goudriaan” voor het redden van de leden van de beman ning van het Noorse schip „Gatt”, dat in Januari 1955 op de Zuiderpier te Hoek van Holland strandde. Lt. t. Z. 2e klasse P. M. van der Wel (links), com mandant van de helicopter en de schip per van de reddingvlet W. van Seters bekijken de oorkonde behorende bij de serg.- ste geval was er blijkbaar al enige tijd een binnenbrandje, maar het wordt een fel-uitslaande brand uitgesproken In de stille week. Het dlep-beschamende feit doet zich voor, dat dit gebeuren kan in de kring van hen die samen barm hartigheid oefenen In de Naam van een Barmhartige, Wiens gedachtenis wij vieren, en Die ons in het verdragen óók van onrust een voorbeeld heeft nagela ten, opdat wij in Zijn voetstappen zou den treden. Als wij zo pas spraken van een ge voel van onbehagen, Is dat zeker niet te sterk gesproken, temeer waar- wij uit de krant vernamen, dat de vakorga nisatie tussenbeide moest komen. Dat kunnen we dan nog even beter hebben in het stakingsconflict te Amsterdam, en het is ook zeer redelijk, dat de diver se vakorganisaties daar een woordje In Een schril contrast hiermee vormt wel de rumoerige wereld, waarin wij leven; waarin gedreigd wordt ook zon der dat leed wordt aangedaan, en te ruggescholden wordt ook zonder dat Iemand nog aan het schelden toe is. Een verwarde, onvriendelijke, grimmige en daarom hoogst onveilige wereld! U kunt momenteel nauwelijks één land op de wereldkaart aanwijzen, waar geen onrust heerst, en waar het niet mln of meer rumoerig toegaat. Uw krant licht er u dagelijks over in. Hier smeult het, en ginds is de brand uitge broken. Er dreigen conflicten of ze zijn er al, wat ook moeilijk anders kan, om dat de wereld door haat en jaloezie wordt beheerst. U moet uw krant wel le zen om „bij” 'te blijven, en te weten wat er In de wereld te koop is, maar een prettige bezigheid Is het niet. U moet daar overigens de krant niet de schuld van geven, maar alleen de men sen die stof leveren voor deze onbeha gelijke copy. U behoeft overigens niet bulten de grenzen te gaan, om het rumoer te ont dekken. Het is er binnen onze grenzen volop! De dagelijkse lectuur van wat er zo aan conflicten losbarst en wat er ver der scheef loopt, geeft u op z’n zachtst gesproken een sterk gevoel van onbe hagen. U vraagt zich met beklemming af, in wat voor een wereld u eigenlijk bezig’ is naar adem te snakken. Ergens zegent een R.K. geestelijke een huwelijk in van iemand die breeduit getrouwd is, en bij navraag Is de bedrijver van dit spel spoorloos. Elders krijgt een ge huwde dame van de bisschop van Haar lem een briefje thuis, dat de „kerk” haar huwelijk „onwettig” beschouwt, en of ze maar wil meewerken aan de ont binding er van. De ordelijke huwelijks wetgeving wordt bisschoppelijk ge kraakt, en de overheid door het hoog ste gezag In de R.K. kerk genegeerd. Als er zó iets aan het groene hout ont spruit, Is het niet te verwonderen, dat het dorre hout in brand vliegt; een deel van het Amsterdamse overheidsperso neel, opgehltst' door communistische agitatoren, er de brui aan geeft, en op de eerste dag der stille week de hoofd stad op stelten zet. Dit Is zo maar een enkele greep uit de talloze rumoerigheden, die de laat ste dagen uw gedachten In beslag na men. Om nu nog maar te zwijgen van de conflicten zowaar op het terrein van het christelijke barmhartlgheldswerk, eerst in het Diaconessenhuls te Rotter dam, en nu weer in het christelijk zie kenhuis „Beth-el” te Delft. In het laat- Groot is het aantal wensen, dat van verschillende kanten naar voren is ge bracht. Vele leden pleiten voor nieu we herzieningen, omdat hier en daar met name in de tarieven van de in komstenbelasting onbillijkheden voor komen, die snel moeten worden weg gewerkt. maar waarvoor minister v: d. PRINCIPE-KWESTIES. Behoudens deze practische wensen, die door Kamerleden werd geuit, is er ook nogal wat verschil van mening over enkele principes. Het regeringsargument, dat een niet voorziene stijging van de rijksuitgaven de oorzaak is, 'dat de belastingen met 50 millioen minder worden verlaagd, wordt door enkele Kamerleden niet aanvaard. Ook de opmerking van de minister, dat de belastingen minder behoeven te worden verlaagd, omdat de huurver hoging slchts van beperkte omvang zal zijn, wordt door vele Kamerleden niet onderschreven. Over de tarieven van de inkomsten belasting bestaat eveneens verschil van mening tussen de Kamer en de minister. Men heeft minister v. d. Kieft voorgehouden, dat de totale verlich ting voor de inkomstenbelasting wordt gesteld op 11,7 procent. Gebleken is, dat voor de groep van hoge inkomens de verlaging evenwel 8 procent be draagt. Van een matiging der buiten sporige progressie is volgens enkele Kamerleden dan ook weinig terecht enkele Kamerleden onvoldoende ge acht. Rechtsom draaiende woorden van elk vier letters invullen. 1. Hokke- ling, 2. Weefsel, 3. Vreemde munt, 4. Verschoten, 5. Durende vijandschap, 6. Oosterse winkel, 7. Maal, 8. Meta len vat, 9. Struisvogel, 10. Deegachtig, 11. Geneesheer, 12. Akelig, 13. Gehoor zaal, 14. Bewijs voor ontvangst, 15. Wetboek, 16. Dogma. Over de situatie in richtten wij dezer dagen nog zeer uit voerig. De heer Cnossen zal in dit [land spreken met vertegenwoordigers van de Reformed en de Christian Re formed Churches over het „opvan gen” der emigranten. Laatstgenoemde kerkengroep heeft voor dit werk 12 fieldmen in volledige dienst en brengt met haar 200.000 leden jaarlijks niet minder dan 200.000 dollar bijeen ten bate van deze arbeid. Verder zal de heer Cnossen zich door eigen aan schouwen een beeld vormen van de I situatie op de arbeidsmarkt, want niets is zo deprimerend voor een emi- frant als de ervaring, dat hij de eer ste weken na zijn aankomst nergens werk kan krijgen. Tenslotte zal hij ook besprekingen voeren over de mo gelijkheden van credietverstrekking aan emigranten, die zich na verloop van enkele jaren zelfstandig willen vestigen. kunnen immigranten wier ouders nog geen 55 jaar oud zijn, deze nu laten overkomen; voor oudere per sonen wordt elk geval op zichzelf beoordeeld. De verhouding tussen de jeugdige mannelijke en vrouwelijke emigran ten wijzigt zich ook ten gunste van het vrouwelijk element (in 1954 55 pet mannen en 45 pet. vrouwen) zo dat het door minister Suurhoff aan gesneden probleem van het grote te kort aan Nederlandse vrouwen ook wat vermindert. Eén en ander zal de belangstelling voor dit land waar schijnlijk wel weer doen stijgen, want vooral voor agrariërs biedt het vele kansen. '’pd Mededeling (adv.) Gij behoeft niet steeds aan hoofdpijn te lijden ■EenoftweeAKKERTJESenwègisdepijn./^x AKKERTJES zijn ware pijnverdrijvers en mogelijkheden van Kieft nog niet heeft gezorgd. Zo is door Kamerleden uitgere kend, dat belastingplichtigen met een wisselend inkomen een veel ho ger bedrag aan inkomstenbelasting betalen, dan zij, die een vast inko men genieten. Er gaan stemmen op om de grond belasting af te schaffen. Mocht dit niet kunnen, dan zijn er andere le den, die hebben aangedrongen op verdwijning van de tijdens de bezet ting ingevoerde opcenten op de grondbelasting, omdat hierdoor een onredelijke druk op de grondeigena ren is gelegd. Tevens zou een derge lijke maatregel de vergeten groepen te goede komen. Gepleit wordt verder voor de af trek van betaalde vermogensbelas ting bij de inkomstenbelasting. De verhoging van de vrijstelling ’s-GRAVENHAGE, 7 April. In December 1954 heeft de inmiddels af getreden voorzitter van de Oecume nische raad van Kerken in Nederland, prof, dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel, van de Patriarch van Moskou de uitnodiging ontvangen om met enkele leden van de raad een be zoek te brengen aan de Russisch-Or- thodoxe kerk. Als doel van deze reis werd genoemd de kennismaking met het leven dezer kerk en daardoor ’t verstevigen van de broederlijke be trekkingen tussen de kerken van Ne derland en de orthodoxe kerk in Rus land. In het licht van de oecumeni sche samenwerking en in verband met het officieel kerkelijk karakter van de uitnodiging heeft de Raad deze aanvaard. Zo vernemen wij van het Persbureau der Ned. Hervormde Kerk. Een vertegenwoordiging uit zijn midden, bestaande uit vier per sonen, zal daarom waarschijnlijk in Juni a.s. de reis naar Moskou onder- n- n. ming deze gedachte van minister Suurhoff aan en concludeerde, dat emigratie dus nooit mag worden ge- zien als een verlengstuk van de ar beidsbemiddeling in Nederland. Het i emigratie-beleid moet dan ook niet i worden afgestemd op de stand van de werkgelegenheid hier of elders. De werkgelegenheid in Australië is volgens de heer Cnossen buitenge woon gunstig, maar de huisvesting is het moeilijkste probleem. Opvang centra, die de immigrant helpen bij het vinden van werk en bovenal bij het vinden van een huis zijn dan ook broodnodig. De mede door hem ge stimuleerde poging om de Presbyterian I Church en de Reformed Church sa men te laten werken bij de stichting van zo’n opvangorganisatie zijn mis lukt. De Ref. Church, die reeds acht Gereformeerde predikanten uit Ne derland telt, heeft nu in het Spon soring Migration Comittee zo’n op vangcentrum gecreëerd met vertegen woordigers in alle staten van Austra lië. Het Comittee is erkend door de Australische federale regering en kan dus emigranten, waarvoor het werk en huisvesting heeft, la ten overkomen via de Australische immigratiedienst in Nederland en de C.E.C. De voordelen voor deze emigranten zijn, dat de verplichting om een contract voor twee jaar te tekenen vervalt, dat zij de laagst mogelijke eigen bijdrage in de emigrati^-kosten behoeven bij te d^ergen'en dat bij tijdelijke plaatsing m een kamp de Australische rege ring later het vervoer naar de eigen woning betaalt. De Presbyterian Church heeft nog slechts een comité in West-Australië, dat niet erkend kan worden, omdat daarvoor vertegenwoordiging in alle staten noodzakelijk is. Aan verdere uitbouw wordt gewerkt, doch een moeilijkheid is, dat deze kerken in el ke staat een zelfstandig verband met een eigen synode hebben terwijl deze zaak voor geheel Australië centraal geregeld moet worden. De Presbyte rian Churches tellen thans reeds 12 Nederlandse Ned. Hervormde predi kanten onder hun voorgangers. In 1952 emigreerden 4575 Neder- maatregel van bes*tuur“te verwachten, landers naar Nieuw-Zeeland, in berustende op de wet van 24 Decem- 1953 nog 2575, doch verleden jaar ber 1954 tot reorganisatie van de slechts 768. De oorzaak hiervan is, Voogdijraden, waarbij een onderdeel dat Nieuw-Zeeland vrijwel uitslui- van deze wet in werking zal treden, tend ongehuwden opneemt. Boven- n.l. de instelling van een college van dien heeft het veel ergernis gewekt, advies voor de kinderbescherming, dat veel jonge Nederlanders niet Dit college komt dan in de plaats hun ouders konden laten overko- van het tot nu toe bestaande alge- men, zoals hun was toegezegd. De meen college van toezicht, bijstand regering heeft nu echter verschil- en advies van het Rijkstucht- en op ken hebben met ons werk en met werk staking en zo. En dat ook de christe lijke vakbeweging hier alles mee te maken heeft. Wij vinden, zoals dat nu gegaan is, wel erg teleurstellend. Wij zouden m.a.w. graag zien, dat de stille week ons allemaal wat stiller maakte en zwijgzamer en geduldiger, waarbij wij toegeven dat de stille be leving van het Evangelie slecht propa gandamateriaal is. Het enige middel tegen rumoer en conflict, verwarring en verdwazing, binnenbranden en fel uitslaande bran den is het Kruis van Christus. De eeuwige sabbath, in wier onein dige stilte de stilheid, de bruisende lof zang tot God is, zal wel komen, daar twijfelen wij geen ogenblik aan, maar wij zouden zo graag zien, dat men die sabbath nü al aanving, en het lied van het stemmeloze Lam begon in te stu deren, in de ziekenhuizen en op de ver gaderingen ook! s-GRAVENHAGE, 8 April. Zoveel hoofden, zoveel zinnen, zoveel Ka merleden, zoveel wensen! Tot deze conclusie komt men bij het lezen van het voorlopig verslag over de door de regering bij de Tweede Kamer ingediende voorstellen tot verlaging der belastingen. Er zijn echter twee uitzonderingen: vele leden achten de motivering van de regering om de belastingen met f 502 millioen te verlagen volslagen onvol- i doende en in de tweede plaats wil men wel eens weten waarom de verlagin gen niet gaan tot een bedrag van f 550 millioen, zoals destijds trouwens is aangekondigd. En de argumenten, die minister van de Kieft heeft aangevoerd worden door vele Kamerleden als te zwak of te vaag terugverwezen naar de bewinds man. AI met al, de Tweede Kamer staat vrij sceptisch tegenover de voor stellen. f—\it nummer van uw krant ver- I 1 schijnt op de stille Zaterdag, die de afsluiting vormt van de stille week, die op Palmzondag begon. Het is u zonder meer dui delijk, waarom die week vóór Pasen de stille week wordt genoemd. De christenheid herdenkt, hoe in deze lijdensweek haar Heer en Heiland Zijn via dolorosa is gegaan, zó steil als nooit iemand voor of na Hem betreden heeft, Zijn kruis heeft ge dragen, zó zwaar als nooit iemand een kruis getorst heeft, gestorven is zoals niemand anders sterven kan, op de goede Vrijdag Op die goede Vrijdag volgt dan de stille Zaterdag, waarop de Zoon des mensen is neergedaald in het hart der aarde. Wij kunnen daar alleen maar stil van worden. Zelfs het goed bedoelde en mu zikaal onvolprezen slotkoor van de Mat- theus-Passion, waarin onder tranen Je zus een „rust zacht” wordt toegewenst, kan in deze stilte alleen maar storend werken. Als hier een lofzang gezongen wordt, kan deze alleen maar „stilheid” heten (Ps. 65 1). Stilte om zó onuit sprekelijk veel leed, maar vooral stilte om zo onuitsprekelijk veel liefde. Zwijgt nu carillons en galmende kerkklokken, zwijgt in aanbidding voor Hem, Die zweeg en niet terugschold, als Hij ge scholden werd, en als Hij leed, niet dreigde. ’s-GRAVENHAGE, 7 April. Za terdag 16 April a.s. viert prof, dr J. Ridderbos, rustend hoogleraar aan de Theologische Hogeschool der Geref. Kerken te Kampen, zijn gouden jubi leum als predikant. Prof. Ridderbos heeft tal van jaren aan het leven der Geref. Kerken in haar generale sy noden leiding gegeven en daar een zeer vooraanstaande plaats ingenomen. Jan Ridderbos werd 24 Nov. 1879 te Bedum geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium'te Groningen en studeerde aan de Vrije Universiteit theologie. 8 Juli 1907 promoveerde hij aan de V.U. cum laude tot doctor In de theologie onder wijlen prof, dr H. Bavinck. In 1902 was hij candidaat geworden en 16 April 1905 beves tigde ds W. L. Milo, thans em.-pre dikant te Almelo, hem te Oosterend (Fr.) in zijn eerste gemeente. In 1909 vertrok hij naar Meppel, welke stand plaats in 1912 met Bussum verwis seld werd. Hier heeft dr Ridderbos maar heel kort gewerkt want dat zelfde jaar benoemde de generale sy node hem tot hoogleraar aan de Theo logische Hogeschool te Kampen als op volger van wijlen prof. M. Noordtzij om onderwijs te geven in de exegese van het oude testament, de canoniek, Hebreeuws, land- en volkenkunde, historia sacra, archeologia sacra, tekstcritiek en historia revelationis. Ook buiten het kerkelijk terrein heeft hij zich bewogen. voorzitter van het Provinciaal Comité Overijssel der A.R. Partij en voor zitter van de A.R. Kiesvereniging te Kampen. De verdiensten van de jubilaris vonden erkenning in zijn benoeming tot Ridder in de Orde van de Ned. Leeuw. Prof, en mevr. Ridderbos-Velthuis zijn ook in hun gouden bruidsdagen. Zij hebben vier zonen en achttien kleinkinderen. Twee zonen zijn even eens hoogleraar, resp. aan de Theol. Hogeschool te Kampen en aan de Vrije Universiteit. (Van onze §-redacteur.) J DEN HAAG, 7 April. Ondanks de ruime werkgelegenheid in I Nederland zijn er op dit moment toch talloze landgenoten, die willen emigreren. In de afgelopen drie maanden meldden zich 6250 „units”, tezamen ongeveer 15.000 personen omvattend. Alleen in de maand Maart kwamen aanmeldingen binnen van ongeveer 8000 personen, i verdeeld als volgt: Australië 1272, Canada 673, Ver. Staten 475, Nieuw- Zeeland 271 en Zuid-Afrika 201. De overigen gingen naar andere i landen. Het bovenstaande werd medegedeeld op een persconferentie van de Chr. Emigratiecentrale. Voor zijn vertrek naar Amerika ver telde de directeur-secretaris, de heer T. Cnossen, hier nog een en ander over de moeilijkheden en mogelijkheden van de emigratie op dit ogenblik. Uit deze emigratielust bij een zeer ruime werkgelegenheid hier te lan de blijkt wel, dat de meeste emi granten andere motieven dan de vrees voor werkloosheid hebben te ver trekken. Zij worden aangetrokken door de vele mogelijkheden om zich te ontplooien in de emigratie-lan- den. Mogelijkheden, die hier ontbre ken. De voorzitter van de C.E.C., de heer Warnaar, haalde met instem- Uit de cijfers blijkt duidelijk, hoe slecht het er voor staat met de im migratie in de V.S. onder het Spe cial Migration Program. Zoals be kend zouden onder dit program 214.000 personen voor 31 December 1956 tot de V.S. worden toegelaten buiten de gewone quota voor de verschillende landen om. Het tijd perk, waaraan het program gebon den werd, is nu al voor de grootste helft verstreken, doch er werden in totaal nog slechts 17.000 visa uit gereikt. Uit Nederland vertrokken in 1954 slechts enkelen binnen het 1 kader van deze speciale regeling. De Chr. Emigratie Centrale maak te enkele honderden dossiers klaar, maar kreeg er maar een paar terug met een accoordverklaring. Een van de moeilijkheden is het vin den van een sponsor die zich gedu rende 52 weken garant wil stelllen voor werk en huisvesting. De heer Cnossen zal over deze zaak besprekin gen voeren met de Wereldraad van Kerken en de Calvinist Resettlement Service, die voor de C.E.C. naar spon sors zoeken, die bereid zjjn de door het gouvernement gevraagde „assn- rancies” te tekenen. Alleen als men er in Haagt meer sponsors te vinden, kan de emigratie naar de V.S. worden ver sneld. HORIZONTAAL: 1. Smelt, Plek, 2. Teek Credo, 3. Elk, Go, Sen, 4. Pi, Keurs, Lij, 5. Subliem, 6. O.a. Riant, Om, 7. Eva, N.S., Ada, 8. Renet, Tres, 9. Tras, stelt. VERTICAAL: 1. Step, Boert, 2. Mehs, Aver, 3. Eek, Ur, Ana, 4. L.K., Gebit, Es, 5. Coulant. 6. Pr., Prins, 1T., 7. Les, S.E., Are, 8. Edel, Model, 9. Konijn, Mast. 6 15 10

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9