Zweden van is een Duinen filtreren het water de van Lek voor de Hagenaars Koning Gustaaf Adolf eenvoudig man Bezinning op taak en roeping van de Christen-journalist F J Maar ook een meester op vele wapens! De Haarlemse affaire (II) van van de Jezus Christus Flinke daling van werkloosheid Onaanvaardbaar Tienjarenplan voor platteland, waar 28 procent der bevolking nog geen waterleiding heeft De krant moet een onverhulde weergave zijn het grote Nieuws Jaarverslag Ned. Chr. Bond van Overheidspersoneel C A pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 9 April 1955 P.C.J.K.-conferentie te Oosterbeek Hij kon professor in de archeologie zijn „Zuiver water brengt gezondheid” (Slot) luiste- Verkeersongeval te Lewedorp Auto in de sloot Onder de loupe Een koning bedient de stofzuiger Mi FILTEREN. Het leek dus de beste oplossing om in die tijd van het jaar, dat de kwaliteit van het water het beste is, een voorraad (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, April. Wilt u een bad nemen? U draait de kraan maar open en ook al woont u op de hoogste verdieping van een groot flatgebouw, na een minuut of tien is de badkuip gevuld met helder water. Heeft u zich eigenlijk wel eens afgevraagd waar al dat water vandaan komt en wat er allemaal mee moet gebeu ren voordat het zo schoon en zuiver is alshet bij u in de badkuip, de aardappelpan of de wasmachine stroomt? Het waterverbruik was in Nederland in 1953 al 357 mlllioen kubieke meter en deze hoeveelheid wordt ieder jaar groter door de toe name van het aantal douches, baden en wasmachines. Ook de industrie verzwelgt enorme hoeveelheden. de paleishuishouding ingevoerd, waarbij zij er echter tevens op toezag, dat de Zweedse traditie gehandhaafd bleef. Gas ten voor de lunch worden ontvangen naar de aard van het Engelse country-house; de spijzen worden op een buffet uitge stald en men bedient zichzelf. Bij een dergelijke ontvangst zonder formaliteiten zijn de Koning en de Koningin meestal gekleed in eenvoudige tweedcostuums. ’s Avonds echter dineren zij, ook wan neer zij geen gasten ontvangen, in smo king en avondtoilet aan een feestelijk ge dekte tafel. LEWEDORP, 8 April. Vanmorgen omstreeks half elf moest een uit de richting Goes komende auto, bestuurd door de heer B. A. Iz uit Utrecht uit wijken voor de uit de richting Middel burg komende bestelauto van bakkerij van ’t Westeinde uit Lewedorp, be stuurd door A. H. uit ’s-Heerenhoek, die de Burg. Lewestraat wilde inslaan. L. kon nog juist de inrit bij het ben zinestation van de heer Van den Dries inrijden. Dit moest echter met zo’n grote snelheid gebeuren, dat de be stuurder niet kon verhinderen, dat de auto tegen een muurtje opvloog en een eind verder pas tot stilstand kwam. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor; de materiële schade is aan zienlijk. EEN GEWOON MENS. Gustaaf VI Adolf had een lange leertijd achter de rug toen hij, nu bijna vijf jaar geleden, zijn vader opvolgde op een leef tijd, waarop iedere andere Zweedse bur ger zich met ouderdomspensioen pleegt terug te trekken. Met bewonderens- waardige energie vervult deze 72-jarige man zijn plichten als Koning en eerste burger van deze constitutionele monar chie. Hij opent tentoonstellingen, bezoekt concerten en lezingen, ontvangt diploma ten en bezoekers uit het buitenland en is overal waar zijn aanwezigheid bijzondere luister kan bijzetten aan een bepaalde gebeurtenis. Hij is kunstkenner en koopt werken van jonge kunstenaars, van wie hij vindt, dat ze aanmoediging verdienen. Hij kan zich onderhouden met elke vak man over technische en wetenschappe lijke problemen wanneer hij fabrieken of laboratoria bezoekt. Hij stelt zelf zijn re devoeringen en toespraken op en zijn op treden is overal altijd ongedwongen en onopvallend, zodat niemand zich onbe hagelijk of opgewonden voelt bij zijn be zoeken. duingebied zal toenemen, waardoor de recreatie-mogelijkheden groter worden. DE RIJN. Het staat echter wel vast, dat er maatregelen genomen zullen moeten worden om de Rijn blijvend geschikt te maken als waterleverancier. De ri vier zal in de toekomst ongeveer 400 mlllioen kubieke meter water per jaar moeten leveren aan waterleidingbe drijven, aan de landbouw en aan de groot-industrie. In de tijden van minimumafvoer be staat de kans, dat er een gebrek aan vol doende water zal komen en men over weegt dan ook de mogelijkheden om een voorraad te vormen bij grote afvoer. Men zou bijv, de Rijn kunnen kanaliseren, dan kan men de distributie van het Rijn water zelf regelen en het via de Gelderse IJssel naar het Ijsselmeer voeren, dat als reservoir zou kunnen dienst doen. Een ander probleem is de kwaliteit van het water. Als de Rijn ons land binnen stroomt, is het water al verontreinigd door de afvalstoffen uit vier landen. Het ijzergemalte is zó hoog, dat er elke dag wel een flinke brug van gebouwd zou kunnen worden, terwijl de hoeveel heid zout, die elke dag meegevoerd wordt, maar liefst 15 grote Rijnaken zou vullen! Het is duidelijk, dat hier alleen iets zal kunnen worden bereikt bij inter nationale samenwerking. Een internatio nale commissie .is door de regeringen van vijf landen reeds aan het werk gezet met als hoofddoel: bestrijding van de water verontreiniging, bevordering van de in ternationale samenwerking en wetteljjke regeling van de waterhuishouding. AMSTERDAM. Onze hoofdstad, met z’n grote aantal inwoners, komt op drie manieren aar. water: uit de duinen, uit de plassen en uit de grond. De piassenwaterleiding is in de plaats gekomen van de Vechtwaterlei- ding. De plassen leveren 23 millioen ku bieke meter water per jaar. Amsterdam moet de waterstand in de plassen beheer- DE KONINGIN. Koningin Louise is een vroegere Prin ses van Battenberg, heeft een opleiding gehad als verpleegster en interesseert zich nog steeds zeer voor alle vrouwen, die dat beroep uitoefenen. Verschillende Engelse gebruiken werden door haar in te vormen als reserve voor slechtere pe rioden. Het meest geschikte reservoir werd gevormd door de Scheveningse dui nen, de oude waterwinplaats dus. Het water zal van Bergambacht naar Sche- veningen worden getransporteerd door een 45 km lange buisleiding van beton, die een doorsnede heeft van bijna an derhalve meter. Nu is in Èergambacht een reusachtig filtergebouw verrezen, waar het Lekwa- ter van alle zwevende deeltjes wordt ont daan. Dat moet wel, want anders bestaat er een grote kans, dat de buisleiding dichtgroeit en dat zou natuurlijk grote problemen veroorzaken. De leiding is het kostbaarste gedeelte van het hele plan, zij kost n.l. niet minder dan 12 millioen gulden. In de duinen wordt het water op na tuurlijke wijze door het duinzand gezui verd, terwijl het pompstation in Sche- veningen nog eens zorgt voor vóór- en nafiltratie. Het reservoir is zo groot, dat de inhoud voldoende is voor een half jaar. Een groot voordeel is, dat door de constante toevoer van het Lekwater het waterpeil in de duinen verhoogd wordt, zodat men kan verwachten, dat de begroeiing in het KAPELLE, 8 April. Op de rijks weg nabij de Smokkelhoek is vanmid dag de heer J. P. V. uit Roosendaal met zijn luxe auto in de sloot gevlo gen en de bestuurder liep hierbij een hersenschudding op. Een naast hem zittende dame werd door glasscherven verwond. De auto werd zwaar beschadigd. Het ongeluk gebeurde toen V. moest uitwijken voor een werk aan de rijksweg en door zijn grote vaart over de kop ging en de sloot in vloog. De Argentijnse Bisschoppen zullen °P 13 April te Buenos Aires bijeenko men ter bespreking van de spanning 'ssen Kerk en Overheid. HOBBIES. Ondanks zijn hoge leeftijd staat hij met beide benen in het heden. Hij kent de polsslag van zijn tijd en voegt zich naar de eisen, die de nieuwe maatschappij aan hem stelt. Overal doet hij aan mee of het nu sportmanifestaties zijn of collec tes voor culturele of liefdadige doelein den. Zijn enige jaren jongere broer Wilhelm mocht zich met hart en ziel wijden aan zijn litteraire en kunstzinnige belangstel ling. Koning Gustaaf Adolf echter moest van de dingen, die zijn belangstelling hadden, hobbies maken voor zijn vrije tijd. Hij heeft archaeologie gestudeerd en talrijke opgravingen geleid in Grieken land, Egypte en ook in Zweden. De gro te deskundigen op dit gebied in Zweden zijn van mening, dat hij allang een pro- sen en dit wordt gedaan door de plassen te voeden met water uit de Bethune-pol der. In droge zomers verdampt er echter soms meer dan 100.000 kubieke meter per dag en dan moet men om de water stand op peil te houden toch nog veront reinigd Vechtwater inlaten. In de toekomst wil men het Bethune- water rechtstreeks naar de eindplas (de Loenderveense plas) transporteren, waar het door een verblijfsduur van 4 maan den al een belangrijke zelfreiniging zal ondergaan. Het kanaal dat hiervoor nodig; is en de waterleidingplas moeten geheel van de omgeving afgescheiden worden door zanddijken. Aansluitend aan de be dijking wordt een terrein opgespoten, waarop in de toekomst nieuwe zuive- ringswerken worden gesticht. HET PLATTELAND. Op het platteland staan de zaken wel enigszins anders dan in de grote steden. De watervoorziening wordt hier bemoei lijkt door grote afstanden, die het aan leggen van ’n waterleiding zonder enorm hoge tarieven onrendabel maken. In het gebied van de streekbedrijven is nog maar 72 procent van de bevolking aan gesloten op een waterleidingnet en vooral Friesland, Drente en Gelderland hebben nog grote achterstand in te halen. In 1951 heeft de Interdepartementale Commissie Rijkssteun Drinkwatervoorzie ning een rapport uitgebracht over de systematische aansluiting van de toen bestaande onrendabele gebieden. Men berekende, dat door aansluiting van onrendabele gebieden in Oost-Fries- land 24 zuivelfabrieken en 3500 veehou- dersbedrijven met 40.000 stuks grootvee het agrarisch inkomen minstens met 2.300.000 per jaar zouden verhogen! De Commissie wil een zo algemeen mogelijke drinkwatervoorziening. Er is een „tien jarenplan” ontworpen, voor de aanslui ting van 200.000 woningen. Ongeveer een millioen Nederlanders zullen op deze ma nier van goed drinkwater worden voor zien. Het Rijk draagt slechts een gedeelte van de jaarlijkse tekorten, dus provincie, gemeente en bevolking zullen ook een steentje moeten bijdragen. Als het tienjarenplan is uitgevoerd, zul len praetisch alle dorpen aangesloten zijn op een waterleidingnet. Maar de 14 procent van de bevolking, die de z.g.n. verspreide agrarische percelen bewoont, valt daar buiten. Met de bestudering van de mogelijkheden om ook deze Neder landers op een hygiënische en niet al te dure manier van water tc voorzien is men ai begonnen. ’s-GRAVENHAGE, 7 April. In Maa'rt daalde het aantal werkloze man nen van 65.484 tot 46.596, terwijl de bezetting van de aanvullende werken toenam van 18.383 (een door weersom standigheden zeer gering aantal) tot 19.346. Deze flinke daling van het aan tal werklozen is een gevolg van de in trede van het vo rjaar en kwam voor al tot uiting onder de bouwvakarbei ders, de landarbeiders, de losse arbei ders en de veenarbeiders. (Van onze Stockholmse correspondent) STOCKHOLM, April. Toen ik, een paar dagen na zijn troonsbestijging, door Koning Gustaaf Adolf in privé-audiëntie werd ontvangen op zijn slot te Stockholm teneinde voor het eerst een kleurenfoto van hem te maken, had de Koning juist in een zwart costuum de leden van de Rijksdag te woord gestaan. De adjudant schudde twijfelend het hoofd, toen ik hem vroeg of hij de Koning niet wilde ver zoeken een gala-uniform aan te trekken: wij wilden graag een representatieve foto van hem maken. Uiteindelijk echter bracht hij ons verzoek toch over. En vijf minuten later, terwijl er alweer nieuwe officiële bezoekers in de wachtkamer waren aangekomen, ontving de Koning ons in vol generaalsuniform! Met uitge stoken hand kwam hij op mij toe, terwijl zijn kamerdienaar om hem heensprong om de laatste hand te leggen aan ordelinten en sjerpen. „U heeft gelijk”, zei de Koning, „zo is het beter!” En hij wees op zijn uniform. „Maar u mag de foto niet publiceren voordat de Zweedse persmensen ook een exemplaar hebben gekregen. Zo toonde de Koning een uitstekend begrip te hebben voor de zorgen en de taak van reporters en fotografen zoals trouwens voor die van al zijn medeburgers. fessoraat zou hebben wanneer hij niet aan de troon gebonden geweest zou zijn. De Koning is een vooraanstaand bota nicus en heeft een interessante botani sche tuin aangelegd bij zijn zomerresi dentie Sofiero in Zuid-Zweden. Zijn ver zamelingen grafiek, Zweeds zilver en Oudchinees porcelein heeft hij zelf geca- talogiceerd en in zijn bibliotheek blijkt duidelijk zijn belangstelling voor de grote letterkunde van zijn tijd. En toch maakt de Koning er geen geheim van, dat hij zijn ontspanning het liefste zoekt in zijn vriendenkring bij een spelletje Canasta of „Oklahoma” een kaartspel dat hij van zijn zwager Lord Louis Mountbatten leerde. woordelijkheid te ontvluchten in de zakelijke, technische en specialistische opzet van de krant. Van de zijde van de journalisten moet er zijn een duidelijke positieve benadering van de moderne mens en zijn wereld naar het Evangelie: Alzo lief had God de wereld. De journalist moet zich bezinnen op zijn apostolaire taak: Gij zult mijn getuige zijn. De krant moet een onverhulde weergave worden, zo zei ds Klijn, van het Grote Nieuws van Jezus Christus, een door straling van de bevrijdende Boodschap voor alle levensgebieden. Natuurlijk brengt de watervoorziening van zo’n tien millioen mensen heel wat moeilijkheden met zich mee. Want al is Nederland een echt „waterland”, lang niet elk water is ook goed drinkwater, een grote stad als Den Haag b.v. onttrekt nu al meer dan 80 jaar haar water uit de zoetwatervoorraad, die zich bevindt onder de duinen. Maar indien men daar mee zou door gaan, dan was die voor raad spoedig uitgeput, want er valt elk jaar maar 5 millioen kubieke meter re gen in dat gebied, terwijl het verbruik veel en veel groter is en in de toekomst zelfs geschat wordt op 50 millioen ku bieke meter per jaar! Na vele jaren van studie heeft men echter een oplossing gevonden. Al vijf jaar wordt er nu gewerkt aan het „Lek- duinplan” en men hoopt, dat de uitvoe ring daarvan aan het eind van deze zo mer voltooid zal zijn. Het Lekwater is in bepaalde gedeelten van het jaar niet bepaald lekker en wemelt dan bovendien van allerlei soorten bacteriën. ■j-% espraken wij Donderdag de ach- |“S tergronden van het geruchtma- kende gebeuren in het bisdom Haarlem, thans dan de wettelijke zijde Ons wetboek van strafrecht bevat na melijk een artikel dat nadrukkelijk de bedienaar van de godsdienst verbiedt enige godsdienstige plechtigheid tot een huwelijk betrekkelijk te verrichten vóórdat partijen hebben doen blijken, dat haar huwelijk ten overstaan van de ambtenaar van de burgerlijke stand is voltrokken. Dit artikel is in 1880 niet zonder ver zet in ons strafwetboek opgenomen. De liberale woordvoerder der tegen strevers vroeg in de Tweede Kamer om de overbodigheid van dit artikel aan te tonen: „Maar is er iemand die het mogelijk acht dat de bedienaar der godsdienst zal zeggen: „Neen, gij moet in het geheel niet naar den ambtenaar van den burgerlijke stand gaan”, we tende dat hij daardoor de menschen brengt tot een onwettig huwelijk er onwettige kinderen? Er is geen enkele grond om dat gevaar te voorzien”. Maar minister Modderman en met hem de meerderheid achtten het arti kel wel noodzakelijk om onnozelen en onwetenden te beschermen. Boven dien, zo betoogde de minister, vormt dit artikel „geen greep van den Staat in het regt van de Kerk, maar een voorzorgsmaatregel tegen het omge keerde”. De Roomse Kamerleden zeiden niets en stemden tegen. Enkele jaren later kwam o.a. De Maasbode met een fel protest onder de titel „Gewetens dwang”. De schrijver van dit artikel, Wijnen, drong aan op schrappen van dit en het overeenkomstige artikel in het burgerlijk wetboek. Want het is plicht der geestelijkheid te zorgen dat zij, die een kerkelijk huwelijk hebben aangegaan, ook het burgerlijk contract passeren, zodra het mogelijk is. En laat dit nu ook in een enkel geval hier en en daar niet geschieden, de open bare orde aldus Wijnen zal er niet door lijden, maar de zedelijkheid zal worden bevorderd. Sindsdien is gedurig van Roomse zijde in dagblad en periodiek gewezen op de onverenigbaarheid met hun overtuiging van dit wetsartikel. Zo ook in de afgelopen week. Maar nim mer was er sprake, voorzover wij kon den nagaan, van een parlementaire actie tot schrapping sinds het artikel eenmaal in zijn huidige vorm in onze strafwet was opgenomen. Klaarblijkelijk ging men, daartoe in staat gesteld door het Roomse Kerke lijk Wetboek en de bijzondere regeling terzake voor Nederland, door het Pro vinciaal Concilie gegeven, rustig zijn gang. Zoals nu blijkt in de Haarlemse affaire. En de hedendaagse hoofdarti kelenschrijver van De Maasbode, prof. Duynstee, acht dat „volkomen nor maal”. OOSTERBEEK, 8 April In onze dagen vraagt de lezer en raar weer meer dan voorheen naar de zin der dingen, naar het waar om, naar het nieuws achter het nieuws. Deze achtergrond van het nieuws, de background information over wat de wereld beweegt, vin den wij in de Bijbel. Deze nieuwsmelding, die alle andere moet beheer sen, mogen wij onze lezers niet onthouden, maar moet aan ons werk ten grondslag liggen: het is de Blijde Boodschap, dat onze Verlosser leeft. Aldus sprak dr E. Diemer als voorzitter in zijn openingswoord van de algemene vergadering van de Prot. Christ. Journalisten Kring, die gisteren op de „Pietersberg” te Oosterbeek werd gehouden. Deze algemene vergadering werd vandaag gevolgd door een confe rentie, waar de aanwezige Protestantse journalisten zich bezonnen op hun taak en roeping als Christen in deze tijd. In het raam van deze algemene ver gadering had Donderdagavond in de Gereformeerde kerk van Oosterbeek een wijdingsdienst plaats, waarin voorging prof, dr J. L. Koole, hoog leraar te Kampen, die sprak over het „Handschrift van onze zonden”. In de ze dienst verleende het N.C.R.V. vo caal ensemble zijn medewerking. Deze dienst werd door de N.C.R.V. uitge zonden. Vanmorgen heeft ds G. P. Klijn, Ned. Herv. predikant te Driebergen, redacteur van „De open deur” en lei der van ’t open-deurwerk vanwege de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk gesproken over „Kerk en journalis tiek in deze tijd”. Ds Klijn zei in dit referaat, dat de moderne mens de kunst van het le zen niet meer verstaat. De verant woordelijkheid voor de zoekende en tastende mens, die de geestelijke bin ding en het houvast mist, is voor de journalist zwaarder geworden. De ver zoeking dreigt echter om deze verant- Voor ons daarentegen is dit vol strekt onaanvaardbaar. De Heilige Schrift houdt ons de plicht tot onder werping aan de zwaard dragende over heid voor, niet slechts om den toorn, maar ook om des gewetens wil. Zeker: wij erkennen dat men Gode meer ge hoorzaam behoort te zijn dan de men sen. Maar Schrift en historie houden ons tevens voor, dat alleen in uiterste benauwenis verzet gerechtvaardigd kan zijn met een rechtstreeks en onbe twistbaar beroep op de geboden Gods als vervat in Zijn Woord. Bovendien is het vraagstuk der ge hoorzaamheid er altijd tevens een van bevoegdheid. Niet de onjuiste of on rechtvaardige beslissing zonder meer van het bevoegde gezag veroorlooft ons de plicht tot uitvoering daarvan naast ons neer te leggen of ons aan straf te onttrekken als de Haarlemse geestelijke deed. Het gaat er om of dit gezag is gebleven binnen de daaraan door de ordeningen Gods gestelde per ken. In de hier besproken kwestie is me de in het geding de openbare orde. Want hoe men de zaak ook wendt of keert: in deze gebroken wereld ra ken het aangaan van een vaste verbin tenis tussen man en vrouw en de daaruit voortspruitënde gevolgen steeds tevens de openbare orde. En juist inzake deze is de overheid bij uitstek bevoegd en de eerst geroepene. Mag zij zelfs niet wijken voor overi gens achtbare gewetensbezwaren, wan neer de vervulling van haar noodzake lijke taak bepaalde maatregelen eist ter vermijding van chaos en onvrede. Het Roomse beroep op gewetens dwang faalt in beide opzichten en moet dan ook niet-ontvankelijk wor den verklaard. Integendeel, van de overheid moet worden verlangd, dat zij in deze ernstige situatie haar roe- hng en taak zal verstaan! Prof, dr J. J. de Jong 's-GRAVENHAGE, 7 April. De jaarverslagen over 1953 en 1954 van de Ned. Chr. Bond van Overheidsper soneel zijn thans verschenen in een boekwerk van 272 bladzijden. In dit boek zijn verscheidene foto’s en sta tistieken over ledentallen van de bond, alsmede over salarisaangelegen heden van leden opgenomen. Het ledental op 1 Januari 1953 be droeg 30.130 en was op 31 December 1954 gestegen tot 32.859. De leden zijn ondergebracht in 304 afdelingen. De Ned. Chr. Bond van Overheids personeel is daarmede de grootste organisatie in de „internationale fe deratie van christelijke bond van per soneel in openbare dienst”. In dit or gaan werken de Christelijke Bonden van Overheidspersoneel uit België, Frankrijk, Nederland, Oostenrijk, Saarland en Zwitserland samen. Voorts wordt in dit boek uitvoerig ingegaan op de activiteiten van de Bond gedurende de verslagjaren. Zo zijn onder meer opgenomen de be reikte resultaten ten aanzien van de sociale verzekeringen, de ziektenkos- ten, alsmede de herziening van vele besluiten en de salarispositie van di verse soorten overheidspersoneel. De financiële verslagen over 1953 en 1954 maken er melding van, dat er in 1953 een batig saldo van f 44.351.84 en in 1954 een batig saldo van f 6002.92 was. Het kapitaal van de Bond bedroeg op 31 December 1954 f292.817.50. De Koningin noemt hem gewoon: „Mijn man”. De Zweden zeggen „Kungen”, de Koning, nemen hun hoed voor hem af en zijn helemaal niet verwonderd als de gro te, slanke man met de sterke brillengla zen óók zijn hoed afneemt en vriendelijk groet, wanneer zij hem op straat tegen komen. In Zweden wordt de Koning ge respecteerd. Gustaaf VI Adolf (het is een traditioneel gebruik om het cijfer in het midden te zetten) wordt algemeen ge acht en gewaardeerd, maar men be schouwt hem niet als een soort opper mens. Hij is de eerste burger van Zweden. Niet meer en niet minder. De Koningin heeft een lidmaatschapskaart van het staatsziekenfonds, de Bernadotteprinsen betalen inkomstenbelasting net als alle andere Zweedse burgers, krijgen kinder bijslag en als zij 67 jaar oud zijn ouder domspensioen. De moeder van de Kroon prins moet een boete betalen als zij ach ter het stuur van haar auto een stop licht over het hoofd ziet. Net als iedere andere Zweedse chauffeur. Twee zonen van de Koning hebben burgerlijke huwe lijken gesloten en hun kinderen gaan naar de gewone school, kiezen burgerberoepen en heten gewoon Bernadotte. In het oog der wet is deze naam van een koninklijke dynastie niet beter of slechter dan elke Anderson, Pettersson of Lundquist. Dat ziet men in de tele foongids en in het helastingregister. In Zweden, zoals trouwens in alle Noorse landen, is de mythe rond de persoon van de heerser allang verbleekt. De uit het volk voortgekomen dynastie der Berna dottes is hard op weg weer tot het volk terug te keren. Öp 26 April arriveren Koning Gustaaf VI Adolf en Koningin Louise van Zweden in Amster dam voor een vierdaags statie- bezoek aan ons land. Onze cor respondent in Stockholm ver telt in dit artikel één en ander over dit m Zweden uitermate populaire koningspaar. Bekend is het verhaal van de verslag gever, die de Koning in zijn zo merhuisje opzocht en hem daar aantrof terwijl hij met een schort voor aan het stofzuigen was. De Koningin waste intussen de vaat, want het dienstmeisje het enige „personeel” in fiet zomer huis was ziek geworden en moest door haar koninklijke werkgevers worden verpleegd. Terwille van onze correspondent stak deze koning zich in 1950 vlak na zijn troonsbestijging in gala-uniform. Wij stellen u voor: onze ere-gast de Koning van Zweden, sportsman, archeoloog en botanicus.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3