H Stroom van naar van Vrijgemaakte jeugd gaat rustig haar weg J West. vluchtelingen trok Oost sh*11 over en lll« Mt-'— O Arjos confereerde „Europa en de wereld”* Kilometers Beter achten hei &aïdi^z. er naar voor ■i Maar er zijn keren ook die terug- Oost-Duitsland. Onderzoek der Schriften - training de strijd des levens lij t 7 '■hr; Zeeland bouwt et is vanzelfsprekend, dat de noodsituatie op de woningmarkt een gemeentebestuur er toe brengt de grote trom te roeren en er 1 vooral niet bij stil te zitten. Dat Goes en Middelburg dit doen, evenals zo- vele gemeenten voor hen, is te prijzen. De argumenten, in uitvoerige en drin gende vertogen tot de minister gericht, zijn klemmend en overtuigend. Het is nu maar te hopen, dat het helpt. Want er is woninggebrek in alle gemeenten (de grotere het meest) in geheel Zee land. Is het een wonder, dat al jaren lang geprotesteerd is tegen het veel te kleine bouwvolume voor onze provin cie? Er kon geen vergadering zijn van Raden, Staten en Kamers van Koop handel, of er werd alarm geslagen over het tekort aan woningen, vooral voor de arbeiders, die de industrie zo nodig heeft. Men voelde en gevoelt het nog als een onrecht onze Zeeuwse be volking aangedaan. De welvaart in ons gewest wordt erdoor beknot en afge remd. Het is dan ook verstaanbaar, dat in de Goese gemeenteraad noodkreten werden gehoord en over een (Haagse) „muur van onwil” werd gesproken. Op de Haagse bureaux zal men toch ein delijk wel gaan begrijpen, dat de toe stand in Zeeland nijpend is en er recht moet worden gedaan. Geen fanfares, geen propaganda B Meer contact met de Duitsers leidt tot nieuwe besprekingen. pagina 9 ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 6 April 1955 Algemene vergadering Geref. Politiek Verbond Inspanning op de koop toe Weinig brood; wèl spelen Economische integratie in een zeer deskundig en boeiend be toog heeft dr Wemelsfelder de moeilijk heden en de noodzaak van een economi sche Integratie aangetoond. Vooral de kleine landen zijn daarbij gebaat. Maar de moeilijkheden zijn zo groot, dat zij het beste opgelost kunnen worden door het instellen van supra-nationale orga nen. Langs de weg van onderhandelin- gen zal de gemeenschappelijke markt practlsch niet te bereiken zijn. Er kan worden volstaan, zo zeide hij, met een vrij beperkte overdracht van bevoegd heden op enkele speciale terreinen. Het is niet noodzakeljjk, zoals de socialisten willen, om het gehele monetaire, econo mische en sociale terrein te integreren. En verder waarschuwde dr Wemelsfelder er voor, dat men de voordelen van de economische integratie niet moet over schatten. Conferentie met Duitsers i De hoofdzaak Vlucht van communisten Ook naar het Oosten Voorbereiding voor twee jeugdparlementen. DE RADIO BRENGT ONS Israël verzoekt bijeenkomst van Veiligheidsraad Ingezonden Mededelin (Adv Concentratiekamp Orantenburg weer in vol bedrijf. geestelijke worsteling, die ’t volgeling- Strijkkwartet. ge- N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) ’s-GRAVENHAGE, 5 April. Het Ge reformeerd Politiek Verbond zal op 12 April a.s. in de Zuidsingelkerk te Amers foort in algemene vergadering bijeenko men onder voorzitterschap van ds F. A. den Boeft uit Groningen. In de morgen- vergadering komen de huishoudelijke za ken aan de orde. In de middagvergade ring zal ds J. P. v. d. Stoel Jr., predikant der Geref. Kerken (art. 31 k.o.) te Am sterdam een rede houden over „Reactie of Reformatie”. Odltgangers wast elk jaar. Op de grens tussen Oost en West ont moeten elkaar de vluchtelingen OOST-BERLIJN - Maart een Oost-vluchteling” men vragen. T mum-salaris maand. Dat daags in een schijnt hen Oost-Duitsland lokt met geld die verokking is sterk: de stroom Daarom het spreekt vanzelf is ook op alle verenigingen het Schrift onderzoek de hoofdzaak. Dan worden er op deze verenigingen een massa dingen aan de orde gesteld. De jeugd zit immers vol vragen, maar om dan een antwoord op die vragen te ver krijgen gaat ze zich zetten tot het be studeren van het Woord van haar God. Daaruit heeft de Geref. Jeugd ook de noodzaak van oefening tot de strijd, als ze straks als mannen en vrouwen in het volle leven staan, geleerd. Trou wens het bestaan van die strijd zelf is alleen uit de Schrift te leren. Natuurlijk is daar ook onder hen ge weest een bezinning op de vragen, die zich voordoen ten opzichte van de jeugd van na de laatste oorlog. In vele kringen heeft men toen gezegd: „We moeten andere wegen bewandelen. De jeugd van nu wil wat anders. Onze nieuwe tijd vraagt nieuwe methoden. Zorg, dat je het jeugdwerk aantrekke lijk maakt door ontspanning en in- stuifavonden en dergelijke”. Men wilde dus het verenigingswerk zo maken, dat de jeugd de verenigin gen zou gaan bezoeken om de ont spanning en dan de inspanning tegen wil en dank op de koop toe zou nemen. Gelukkig heeft de Geref. jeugdorgani satie hieraan in geen enkel opzicht voet gegeven. Ze heeft begrepen, dat goede wijn geen krans behoeft, dat het Evangelie van Jezus Christus niet verbloemd behoeft te worden, omdat er nog het geloof was in de wereld- overwinnende kracht van dat onver bloemde Evangelie. Geen moment heb ben ze daarom het verenigingswerk los willen maken van het Kruis van Christus, dat voor het vlees een erger nis is. lonen aangelokt treden vele Westduitse artisten in de Oost-zone op. De heiden bariton Josef Herrmann krijgt er 1000 Ostmark per avond en zijn contract is voor 50 avonden vastgelegd. De alt Mar garete Klose ontvangt „slechts” 900 mark per avond bij een vijfjarig contract, maar deze som is voor 25 jaar verzekerd, wan neer ze haar stem tijdens het contract verliest. Een heel speciale groep, die naar het Oosten trekt, wordt gevormd door artsen. West-Duitsland heeft er veel te veel, terwijl in het Oos ten een arts begint met een mini van 1500 Ostmark per ze kans lopen, eerst- uraniummijn te zitten, niet af te schrikken. en niet gespreid en vele deuren blijven er gesloten. En daarom willen duizenden vluchtelingen terug. Op sommige punten schijnt de dictatuur sterker te zijn dan de democratie. Het zijn echter niet alleen ontgoochel de vluchtelingen, die naar het Oosten gaan. We hebben een Nederlands echt paar Faber-Van Erp uit Tilburg aange troffen. Een jaar geleden waren $e uit ons land vertrokken en ze vonden in de Oost-zone werk bij een circusgroep. De motieven waren niet hoogstaand: geld, geld en nog eens geld. „In Nederland moesten we werken voor een honger- loontje en het was er niets gedaan. Hier verdienen we 115 Ostmark per dag. Staatsinkomen. Inderdaad. De Duitse Democratische Republiek betaalt kunstenaars goed. Het is een onderdeel van het systeem: brood en spelen. Zolang het brood er nog niet is in overvloed, zet men het volk in ieder geval toch de spelen voor. En door hoge Verboden Zóne, er wordt geschoten. Wachtpost bij het concentratiekamp Oranienburg. moet worden bevorderd. Daarbij doel de hij uiteraard niet op een eenheids partij, waarin zowel Protestanten als Katholieken zitting hebben. Deze ge dachte is in ons land onwerkelijk. Bij eventuele'Europese verkiezingen zou den belde partijen hoogstens door een bepaalde coalitie verbonden kunnen worden. De gedachten in belde kringen over de positie van de staat en de kerk zijn zo verschillend, dat van een samensmelting nimmer sprake kan zijn. De heer Bruins Slot deelde niet het pessimisme van velen over de ver dere integratie-mogelijkheden. Naar zijn oordeel is de logica der feiten daarvoor te dwingend. Uitvoerig sprak de heer Wemelsfelder over het probleem der minder ontwik kelde gebieden. Htf was er van over tuigd, dat de Westerse mogendheden in hun economische koloniale politiek ge faald hebben. Daar de publieke gerech tigheid over de nationale grenzen heen- grijpt, bestaat er een gemeenschappelij ke verantwoordelijkheid voor de onder ontwikkelde gebieden. Maar de econo mische hulp zal aan behoorlijke condi ties gebonden moeten zijn. Zo zal er gezorgd moeten worden dat de verhoogde welvaart van de be volking in deze gebieden niet ver bruikt wordt in de consumptieve sfeer. Het was de klacht van de heer Wemelsfelder, dat de Westerse mo gendheden zich in deze gebieden te veel hebben geworpen op een bepaald soort projecten, waardoor zij een mo- nopolie-positie verkregen, zoals mijn bouw en olie. Er is echter vergeten om sociale investeringen tot stand te brengen, ook in de vorm van een ver betering van het verkeersnet. Had men dit niet verzuimd, dan had men een grondslag gelegd voor het aan trekken van particulier kapitaal. De voorzitter van de buitenlandse commissie, Mr M. W. Dirksen uit Arn hem, heeft tijdens deze bijeenkomst me degedeeld, dat het landelijk bestuur van de Arjos op 25, 26 en 27 Juli een con ferentie organiseert voor leden van de jeugdorganisatie van de C.D.U. in Duitsland. Zij zal worden gehouden in Amsterdam. Gesproken wordt dan over: i internationale verhoudingen in Europa en de positie van Frankrijk.” Ook zal aandacht worden geschonken aan de Chr. maatschappelijke en culturele organisaties en het Deltaplan. In het kader van de Unie van Jonge Christen Democraten zal waarschijnlijk nog deze zomer een conferentie worden gehouden voor Protestantse jongeren uit verschillende landen van Europa. Wij geloven niet pessimistisch te zijn, als wij beweren, dat bij alle drukte die er op tweede Paasdag in Axel wordt verwacht, de overgrote meerderheid dan de deuren van het kerkgebouw in de Kerkdreef wel zal voorbijgaan om zich te vermaken als toeschouwer van een wielerwedstrijd. Misschien weten die honderden nauwelijks wat er te doen is op die dag binnen de vier kerk muren. Zij zouden hen misschien zelfs dwazen willen noemen, die op een vrije dag als deze nog iets anders zoeken dan ontspanning. En toch is het- voor de rijpere jeugd van de Geref. Kerken een ding van grote betekenis wat er dan in Axel gebeurt. Immers zal dan de jaarlijkse Paasmeeting worden gehouden, waarvoor, de Geref. jongens en meisjes uit de verschillende delen van de provincie zijn bijeengekomen. Een hemelsbreed verschil tussen een spectaculaire wielerwedstrijd en een vrij onopvallende jeugdsamenkomst zonder schetterende fanfares? Jazeker, maar toch ook overeenkomst en dan heus niet alleen in het enthousiasme van de bezoekers van die beide. Heb ben niet zij, die zich straks wagen aan de adembenemende strijd om het be halen van de lauwerkrans zich, alvo rens het circuit te betreden, met in spanning van al hun krachten ge traind, omdat ze wisten geduchte te genstanders te hebben? Wie zou zon der oefening het strijdperk binnen durven gaan? Welnu, om zich te trainen voor een worsteling op leven en dood, voor een zware kamp om de onvergankelijke krans te verkrijgen is het, dat de jeugd bijeenkomt in jaarvergadering. Zij wil dan op een bijzondere manier zich voorbereiden op en oefenen in de strijd in de arena, waarover de Heilige Schrift spreekt. Op een bijzondere ma nier, want dit is niet de gewone oefe ning. Hier ligt zeker niet het zwaarte punt. Door een bijeenkomst als deze in groter verband wordt dan ook in geen geval het karakter van de Geref. jongelings- en meisjesverenigingen be paald. Ht spreekt vanzelf, dat een jaar vergadering, waarop een spreker een belangrijk onderwerp behandelt, wordt gewaardeerd en voor het jeugdwerk van stimulerende betekenis is. Maar hoofdzaak is toch altijd het ge wone werk, dat door de leden op hun verenigingen wordt verricht. Elke week weer komen deze jonge mensen trouw bij elkaar om hun vergaderin gen te houden. Soms zijn het vereni gingen met een behoorlijk aantal le den, meestal echter maar betrekkeiijk kleine groepjes. Maar hun doel is steeds hetzelfde: zich oefenen in de De heer Bruins Slot heeft uitvoerig betoogd, dat Europa, zoals het bij het federalistisch streven aan de orde is, een cultuurgebied is, dat niet overeen komt met het geografisch begrip Euro pa. Vooral mogen we niet de landen op geven, die het slachtoffer zijn geworden van de Russische agressie. Naar zijn mening moet de grens tussen Oost- en West-Europa en die tussen Oost- en West-Duitsland voorlopig aanvaard worden als de grens tussen Europa en het Russische machtsgebied. Het zal een zaak zijn van politiek beleid om die grens in de toekomst weer verder naar het Oosten te verplaatsen. De af keer in Engeland en Scandinavië van overdracht van souvereinlteitsbevoegd- heden verhindert in deze tijd hun toe treding tot een echte federatie. Dit mag echter de andere landen in West-Euro pa niet belemmeren om verder te wer ken aan de eenwording. Zowel Enge land ais Scandinavië zullen zoveel mo gelijk bij het geïntegreerde Europa be trokken moeten worden, bijv, door mid del van associatieverdragen. Volgens de heer Bruins Slot kan de vrije wereld met Spanje en Joegoslavië bepaalde bondgenootschappelijke betrekkingen onderhouden. Het totalitaire regiem van die landen is echter in strijd met de Europese cultuur. Zolang dit het geval is kunnen deze beide landen dan ook niet opgenomen in een Europese federa tie. Europa’s vrijheid wordt bedreigd door de agressiviteit van Rusland en door de verzwakking van de invloed van het Christendom (de levenswortel van de Europese cultuur) op de volkeren van Europa. Op politiek niveau, zo vervolgde de heer Bruins Slot, betekent dit, dat christelijke partijformatle in Europa Daarmee is niet gezegd, dat die jeugd wars vau elke ontspanning zou zijn. Integendeel, maar als de taak voor de jeugdverenigingen blijven wij zien de bekwaammaking tot de geeste lijke strijd, om mannen en vrouwen te vormen, die met de sportkampioenen misschien niet op de hoogte zijn en de laatste tophits niet kennen, maar die daarom wel up to date zijn, omdat ze op hun verenigingen geworden zijn „machtig in de Schriften”. Zo wordt door de Geref. Jongelings- en Meisjesbonden, die kort na de vrij making zijn opgericht, voortgewerkt in de lijn van een voortrekker als b.v. Ds Vonkenberg. Tot steun van het werk op de verenigingen, om de bespreking - - - van b.v. een Bijbelboek of een onder- zijn-van-Chnstus met zich meebrengt. deel van de belijdenis te vergemakke lijken en meer effectief te doen zijn, worden door de Bonden schetsen uit gegeven. Verder bieden de Bonden steun aan het verenigingswerk door de uitgave van de Bondsorganen als het „Calvinistisch Jongelingsblad” en „De Poortwake”, waarin de meisjes haar onderling contact oefenen. Trouwens dit onderling contact en die wederzijd se hulp komen ook tot uiting in het Bondsbezoek, dat vanwege de Jonge- lingsbond door de bestuurders van de afdelingen en door de Ringbestuur- ders en vanwege de Meisjesbond door P.P.C.-leden en Kringbestuursters wordt gebracht ééns per jaar. Zo blijft men op de hoogte van eikaars wensen en eventuele moeilijkheden. We geven graag toe: uiterlijk heeft het Gereformeerde jeugdwerk weinig aantrekkelijks. Niets om als propagan- da-materiaal te gebruiken. Trouwens we wensen dat zelfs niet. We zien wel graag vermeerdering van ledental. We Een groep apart vormen de communis ten, hetzij leden van de Volkspolitie (in 1954 2807, waaronder 206 officieren), het zij partijbonzen (ongeveer 200). De VoPo’s verkiezen vaak de vrijheid, omdat ze on enigheid hebben gehad met hun chef’s; een enkele keer maar treft men er een aan, die aangetrokken voelt door de „on vrijheid” van het Westen. De partij-func- tionarissen zijn veelal gevlucht voor een van de vele zuiveringen, die elkaar nog steeds met de regelmaat van een uurwerk opvolgen. Vooral de val van Beria heeft in Oost-Duitsland een groot aantal vurige partijgangers het baantje en soms ook het leven gekost. Het lot is soms ironisch: sommigen van deze leiders werden te werk gesteld in uranium-mijnen, in één ploeg met hun vroegere slachtoffers. Hun lot werd er door deze slachtoffers en door de opzichters onmetelijk verzwaard.... Toch komen deze functionarissen, wan neer ze eenmaal het Oosten verlaten hebben, in een bevoorrechte positie in de West-zone aan. Hun vlucht is uitstekend voorbereid en wordt zo mogelijk per auto uitgevoerd. Een enkeling licht zelfs de partijkas nog, voordat hij de sprong waagt en hij zou dus kunnen rekenen op een rustig leventje aan de andere kant van het ijzeren gordijn. Gelukkig probeert het vluchtelingen-comité aan de wantoe standen een einde te maken. Het komt nu wel voor dat vluchtelingen, die mis daden op hun geweten hebben, terug worden gestuurd met de boodschap, dat ze hun zaken aan de andere kant moeten recht-breien. Ze kunnen daarna terugko men als hun die kans gegeven wordt. Toch is het verkeer der vluchtelingen niet een-zijdig. Vorig jaar verlieten 40.000 personen de Westzone. Voor de helft waren het gedesillusioneerde vluchtelin gen. Ze vonden geen levensmogelijkhe den. Want West-Duitsland is overbevolkt geraakt en de strijd om het bestaan wordt er telkens harder. Men vindt er het bed (Van onze speciale verslaggever), UTRECHT, 4 April. De buitenlandse werkgroep van de Arjos Is Zaterdag in Utrecht bijeengekomen om zich voor te bereiden op het tweede Nederlandse Jeugdparlement, dat op 21 Mei in Den Haag zal worden gehouden. De vijf constructieve politieke jeugdorganisaties zullen dan debatteren over het onder- »werp: „Europa en de Wereld”. Reeds gedurende enige maanden houden de poli tieke jongerenorganisaties zich met dit vraagstuk bezig en tijdens het natio nale evenement zo goed mogelijk voor de dag te kunnen komen. Ten behoeve van de belangstellende Arjosleden bespraken dr J. A. H. J. S. Bruins Slot en dr J. Wemelsfelder de verschillende aspecten die aan dit moeilijke probleem vastzitten. 1955. „Bitte, een kleinigheidje voor hoort het in West-Berlijn zo dikwijls j?n geen wonder. In het afgelopen jaar kwamen 63.000 vluch telingen uit het Russische gebied naar het Westen. Dat wil zeggen, dat dit de vluchtelingen waren, die zich lieten registreren. Naar alle waarschijnlijkheid zijn er tweemaal zoveel over de grens gekomen. Maar de helft heeft zich niet laten inschrijven bij het vluchtelingen comité, dat hulp tracht te bieden. ‘Dit aantal van 1954 is nog .maar een fractie van wat het in 1953 was. Toen werden er in het Westen maar liefst bijna 300.000 vluchtelingen „geboekt” en daar aan zullen vermoedelijk. 200.000 zelfstan dige vluchtelingen toegevoegd moeten worden. Velen van deze vluchtelingen gaven niet eens een reden op voor hun over komst. De meesten weten ook niet, waar om ze door de Volkspolitie werden ge zocht, Ze hebben op zekere dag een tip gekregen van bevriende zijde, dat ze op de lijst van verdachten stonden. En ze hebben het zekere voor het onzekere ge nomen, vaak met achterlating van al hun bezittingen. Eén enkel woord kan in de Oost-zone reeds te veel zijn: de muren hebben er oren. Een jaloerse echtgenoot kan oor zaak van verraad zijn. Soms liggen de oorzaken voor het gevoel van een Wes terling wel heel ver verwijderd: een jongeman moest uitwijken, omdat hij op een verjaarsfuifje de boogie-woogie had gedanst, want deze Amerikaanse dans staat gelijk met „oorlogsophitsing”. Een krantenventer had in 1945 met toe stemming van de Russische autoriteiten Westberlijnse kranten verkocht en werd daarom tien jaar later verklaard tot volksvijand. Een onderwijzer was niet ijverig genoeg geweest: hij had nog verhalen verteld uit de „slaven-periode” van Duitsland onder Bismarck en hij verzuimde te vertellen van de nieuwe geschiedenis, die Oost-Duitsland eerst recht vrij en volksdemocratisch maak te. Veel van deze vluchtelingen zijn ook 1 boeren, die de verplichte opbrengst per hectare niet konden of wilden opbren gen, maar ook niets voelden voor de ura nium-mijnen. En sommigen hebben reeds kennis gemaakt met de Russische gast vrijheid in de weer als vanouds op volle toeren draaiende concentratiekampen Oranienburg, Bautzen en Waldheim. Zelfs de beruchte Russische gevangenis te Ljubljanka is voor een aantal van deze vluchtelingen geen onbekende instelling meer. en doe als wijMaar we wensen leden, die eerst gezien hebben de rijkdom van het verbond waarin God ons plaat ste. Want wie die rijkdom niet ziet en niet zien wil, die houdt het bij ons niet uit. Wie echter de rijkdom van Gods beloften kent, is niet alleen bereid tot de geestelijke training, maar vindt zelfs zijn vermaak in de wet des He ren. Daarom wensen wij van onze verenigingen geen clubjes te ma ken om elkaar te vormen tot huma nistische persoonlijkheden, waar men gewichtig en geleerd doet. We verlangen verenigingen, waar leefd en gewerkt wordt uit het besef, dat óp óns de einden der eeuwen zijn gekomen. Tj. Staal t~n e laatste weken wordt vanuit 1 Zeeland het duidelijke en over- tuigende bewijs geleverd, dat men het niet alleen bij woorden laat en dat de nood er inderdaad is. Wat toch is het geval? De minister heeft, zoals men weet, in totaal 8000 wonin gen vrijgegeven, waarvoor geen bouw volume nodig is en door de regering wordt een z.g. halve bouwpremie ves teend. Natuurlijk is de animo hiervoor in Zeeland groot. Tot nu toe zijn plan nen ingediend met een totaal van rond 1000 woningen.Bij de andere provin cies zijn er waar zo goed als geen be langstelling voor deze vrije woning bouw bestaat. Zowel het een als het ander is volkomen verklaarbaar. In de streken, waarvoor een flink bouwvo lume is gegeven, is geen behoefte aan vrije woningbouw. Zeeland met zijn grote tekort springt er als het ware op en zal langs deze weg woningen bou wen. Het bewijs is geleverd. f'X at de nood groot is en dat het J heus geen loos alarm is, wanneer duchtig aan d§ bel wordt getrok ken, zal nu in Den Haag wel duidelijk zijn. Of er dan nu toch geen bouwvo lume nodig blijft? Natuurlijk wel! Bouw van woningwetwoningen blijft nodig zolang in de particuliere sector nog niet voldoende kan worden ge bouwd. Bovendien is het voor corpo raties en gemeenten verboden gebruik te maken van de regeling „vrije wo ningen met halve premie!” Heel onbil lijk zou het dus zijn, wanneer de bouw van vrije woningen in Zeeland de min ste aanleiding zou geven nu maar niet te voldoen aan gerechtvaardigde ver langens om vergroting van het bouw volume. Voor woningwetwoningen blijft bouwvolume nodig en daarop moet men dus blijven aandringen. An derzijds is het toe te juichen, dat de minister particuliere bouw in de vrije sector meer mogelijk heeft gemaakt door bouwpremie te verstrekken. Als deze stimuleringspremie nog wat wordt verhoogd zal de animo zeker nog toenemen. ot heden was het eigenlijk maar mogelijk te bouwen met een z.g. herbouwplicnt of met bouwvolu me. Nu in Zeeland de herbouwplichten opraken was men op het veel te kleine bouwvolume aangewezen. En dus ei genlijk min of meer lam geslagen. Dat is nu niet meer zo. De vleugels kunnen nu wat worden uitgeslagen en daarom is het zeer te betreuren, dat vanuit de gemeenten, waar juist nu zo hard aan het touw van de noodklok wordt ge trokken, zo weinig gebruik is gemaakt van de vrije woningbouw. Er is vanuit Goes een plannetje ingediend van zeg ge en schrijve drie woningen en uit de hoofdstad een plan van slechts 20 wo ningen. Dit is niet in overeenstemming met de ernstige situatie van vandaag, juist in deze gemeenten. Het gevaar van het trekken van verkeerde con clusies is niet denkbeeldig. Wij wijzen erop, omdat het nog niet te laat is. uist omdat er zo de nadruk op ge legd wordt, dat het kleine bouwvo lume voor de industrie zo funest is, zou verwacht mogen worden, dat de industrie zelf de kans zou hebben aan gegrepen. Vooral nu de minister zo uit drukkelijk heeft gezegd, dat extra toe wijzing van bouwvolume voor de in dustrie niet is te verwachten, nu de bouw van woningen in de vrije sector met premie ook voor de industrie mo gelijk is. Deze krijgt nu de mogelijk heid om zelf in eigen woningbehoefte te voorzien. Laat deze kans dan nu ook met beide handen worden aange grepen! En laten de gemeentebesturen hierbij niet verzuimen hun stimule rende taak te vervullen! A.H.S.S. DONDERDAG 7 APRIL 1955 HILVERSUM I (402 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.30 Nieuws en weer- ber. 7.45 Pontificale Hoogmis. 9.55 Water standen. NCRV: 10.00 Zang en declama tie. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Voor het platteland. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 15.30 Strijkkwartet. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Viool en piano. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Gemengd koor en sol. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weer- ber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lij densmeditatie. 21.20 Gr. 21.30 Oratorium 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gr. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 De Ant woordman. 11.15 Promenade ork. lf.45 roepen wel allen toë: Kom ga met ons -Nee, nee, ik wil niet”, caus. 12.00 Zang - en piano. 12.25 In ’t spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Hammond orgel. 12.50 Uit ’t Bedrijfsleven. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 13.55 Koersen. 14.00 „De bruid van Lammer- moor”, hoorspel. 14.35 Pianoduo. 15.10 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf’. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: T.g.v. de Wereld Gezondheidsdag spreekt Prof. W. F. J. M. Krul over nationale en internationale drinkwaterproblemen. 18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Jazzmuz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Orgel en zang. 19.30 Discussie. 19.45 Buitenl. overz. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 „Isaie, le Prophéte”, symph. oratorium. 21.05 Poëzie en zang. 21.45 Amus. muz. 22.15 „Onze huisdieren en wij”, caus. 22.25 Lichte muz. 22.40 Sportproblemen. 22.50 Sportact. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.25-24.00 Jazzmuz. NEW YORK, 5 April. Israël heeft om een spoedbijeenkomst van de Veilig heidsraad verzocht ter bespreking van ■.herhaalde aanvallen” van Egypte. I si I

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 9