CHURCHILL VEELZIJDIG EN ONVERZETTELIJK D BROODOORLOG IN DORDRECHT Algemeen plan voor huurverhoging niet mogelijk Mr Bouman vraagt waarborgen van Indonesische minister man in om IS PUZZLE de strijd de vrijheid lonen van 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Wegenplan in We-Duitsland Rust in ontwikkeling en prijzen een eerste eis Groot door moed en levenskracht VANDAAG EENS Vrachtauto in Har- lingse haven gereden Drie inzittenden verdronken Tijd niet rijp voor invoeren nieuwe kalender Steeds meer verwikkelingen in het proces tegen Nederlanders in Djakarta ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag fl April 1955 Minister-president Dree: Minister Witte beantwoordt felle critiek pagina 3 Na de oorlog Eindelijk, op 7 Mei 1945, was dan de strijd in Europa beslecht. Terwijl de oorlog in het Verre Oosten voort duurde, bereidde Engeland zich voor op de algemene verkiezingen. Chur chill maakte een grote verkiezings- reis door het land, overal door dui zenden enthousiaste mensen be groet. Zijn persoonlijke populariteit stond op een ongekend hoog punt en de uitslag van de verkiezingen een grote overwinning voor La bour was dan ook voor ieder een verrassing. Teleurstellingen Zwijgzaam Digestif Bennies - Om zoutbrand te blussen; óók om zuurbraad te voorkomen Meineed Onverzettelijk Reeds voor de oorlog waarschuwde Churchill voor het gevaar van het Duitse nationaal-socialisme. Hij ver zette zich tegen de verzoeningspolitiek en eiste versterking van de Britse de fensie als middel om een oorlog te voorkomen. F dat juist hij, zonder de middelen, waarop hij herhaaldelijk had aange drongen, aan het bewind kwam op het ogenblik, dat de oorlog, waartegen hij vele malen had gewaarschuwd, Enge- lands bondgenoten één voor één murw beukte. Op 10 Mei 1940 trad Cham berlain, „de man van München” af en vormde Churchill een coalitie-kabinet, zonder illusies, doch overtuigd, dat de overwinning behaald kon worden. Waar zijn g H onze Oplossing vorige puzzle Verborgen gezegde verdeeldheid boerenkost anmoediging a n b e h e e centimeter dezelfde gebakdoos zandloper Orleans o n w e d e r smetteloos geschetter horlogemaker hem ten laste wordt gelegd. die in hem be we- op- Ingez. Med. (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) r den drie opeenvolgende letters (uit de klanten a w Bij K.B. is toegekend de ere-medail- le, verbonden aan de Orde van Oran- je-Nassau, in brons aan de heer J. v. d. Werf, plaatsvervangend gemeente- bode te Renesse. 1 w -- 1 DEN HAAG, 5 April. Vanwege de Schipperarbeid der Geref. Kerken zal op 2e Paasdag in het gebouw „De Dageraad” te Zwolle een landdag worden gehouden. In de morgenvergadering die staat on der leiding van ds J. D. v. Ginhoven zal ds J. H. Velema, Chr. Geref. predikant te Zwolle, spreken waarna in de middag- samenkomst het spel „Een schip vaart uit” zal worden opgevoerd. d o e n e o o zonder aan de buren te denken, zo luidde het commentaar van vele moeders. En de conclusie van de be windsman was: We moeten zuinig zijn met cultuurgrond, maar men wil laagbouw. Daarom moeten we het voorkomen van menselijk leed afwe gen tegen het verlies van cultuur grond. Een merkwaardig verschijnsel is dat de ongerustheid over de woningnood de laatste tijd toeneemt. Toch stijgt de woningproductie. Dit is volgens de mi nister te verklaren uit het feit dat de woningnood te lang duurt en dat de laatste ongunsige prognose een defai tistische stemming heeft gekweekt. Na tal van verzoenende woorden werd de begroting z.h.s. aangenomen. De communisten deden aan deze ver zoening niet mee. Dus stemden zij te gen. INDRAPOERA 4 te Port Swettenham. JOH. VAN OLDENBARNEVELT 4 té Fremantle. KOTA BAROE 4 Gibraltar-Rotterdam. WATERMAN 4 Scillijs-Halifax. ZUIDERKRUIS 4 Lissabon-Southampton. ALGENIB 5 te Bahia. RAKI 3 New York-Alexandrië. BLOEMFONTEIN 4 n. Las Palmas. NIEUW AMSTERDAM 5 Marmera-Istan- bul. NOORDAM 4 Kaap Race-Rotterdam. ORANJEFONTEIN 4 East London-Dur ban. AXELDIJK 4 te Buenos Aires. BOSCHFONTEIN 5 Antwerpen-Amster dam. DALENDIJK 4 Hamburg-Rotterdam. HYDRA 5 te Amsterdam. OUWERKERK 5 Rotterdam-Hamburg. DEN HAAG, 5 April. „Het aftre den van Sir Winston Churchill als mi nister-president komt op een tijdstip, waarop wij ons opmaken om de be- vrijding te herdenken. Met deze be- vrijding is de naam van Churehiil ten nauwste verbonden”, aldus verklaarde minister-president Drees naar aanlei ding van het aftreden van Churchill. „Ter gelegenheid van zijn tachtigste verjaardag heb ik er reeds aan herin nerd, hoe hij de man is geweest, die door zijn ontembare geestkracht en U hoeft niet meer tegen Uw maal- tijden op te zien uit vrees voor zuur; branden op de maag. Met één of twee Rennies bij de hand blijft U iedere- brand de baas en blust U de pijn bij voorbaat. Vraag Rennies bij Uw apo theker of drogist. plotseling in Dordrecht uitgebroken broodoorlog zal zich niet alleen tot de Merwestad beperken, doch de gevolgen ervan zullen zich ook de Zwijndrechtse- en de Alblasserwaard doen gelden. De Dordtse bakkers zijn gisteravond in ver gadering bijeen geweest om zich te be raden op de toestand en eenstemmig heb ben zü besloten de handschoen, die hun door een in Dubbeldam gevestigd groot bedrijf is toegeworpen, op te nemen. De oorzaak van de broodoorlog ligt in het feit, dat een Dordtse bakkerij nieuwe klanten wierf voornamelijk grootver bruikers door hun vijf cent per brood reductie te verlenen. De leiding van de Dubbeldamse bedrijf antwoordde op deze (tegen gemaakte afspraken ingaande) handelswijze door een circulaire te doen In de zaak tegen de Nederlan der Jungschlaeger is het thans zo bont gemaakt, dat de Neder landse verdediger, mr Bouman, een beroep op de minister van Justitie van Indonesië heeft ge daan,. waarin hij vraagt waar borgen te geven, dat hij niet lan ger lastig gevallen wordt door beschuldigende getuigen. In dit geruchtmakende proces staat de Nederlander Jung schlaeger terecht wegens onder mijnende activiteit gericht tegen de Indonesische regering. Hij zou aan het hoofd hebben ge staan van ’n illegale organisatie. Met alle middelen en men schroomt niet buitenlandse mo gendheden daarbij te betrekken wordt gepoogd te bewijzen, dat Jungschlaeger zich heeft schuldig gemaakt aan hetgeen Als u geregeld laxeermiddelen slikt, Is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de leweek elke avond twee Carter s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. Se Week andere avond één. Daarna niets meer, want Carter’s Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden lijdelijk vertra gen, neem dan tijdellikCarter’s Leverpilletjes om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter s Le- verpllletjes, t L20 per flacon. 57 HARLINGEN, 5 April. - Een vracht auto met aanhangwagen, uit de richting Franeker komende, is vanochtend om zes uur te Harlingen naast de brug door het hekwerk, dat de walkant aan geeft, gereden en van de drie meter hoge kade in de Noorderhaven gestort. De drie inzittenden zijn verdronken. De wagen verdween geheel in de daar ter plaatse zeer diepe haven, .waarbij de aanhangwagen nog boven op de vrachtauto terecht kwam. Of schoon hulp met bootje en een kraan- wagen spoedig ter plaatse was, duur de het geruime tijd voor men de ca bine kon vinden. Pas na een uur kon deze zover worden gelicht, dat de drie inzittenden konden worden geborgen. Het waren de 27-jarige G. Doornbos uit Franeker, zijn echtgenote mevrouw Doornbos-Weldering, en een 60-jarige man, die in Franeker als lifter was ingestapt en vermoedelijk van Ame rikaanse nationaliteit is. Omtrent de oorzaak van het onge val is niets met zekerheid bekend. Een achter de vrachtwagen rijdende auto mobilist verklaarde dat de bestuurder van de vrachtwagen (een zeventons Mandiesel met een zeventons aan hangwagen) voor het ongeval niet heeft geremd, waardoor het vermoe den gewettigd is, dat de bestuurder onwel is geworden. Het echtpaar Doornbos was enige jaren gehuwd en kinderloos. NEW YORK, 5 April. De meeste landen, die tot dusverre hebben ge antwoord op het verzoek van de Verenigde Naties om hun zienswijze op een voorgestelde herziening van de kalender, hebben tegen het in voeren van een nieuwe kalender be zwaar gemaakt. Tot op 25 Maart werd van 19 landen antwoord ontvangen. De herziening is voorgesteld door India en betreft de invoering van een kalender, waarin elk van de twaalf maanden hetzelfde aantal werkdagen en Zon dagen heeft en waarin de data en dagen ieder jaar overeenstemmen, de 365ste dag van het jaar zou dan een internationale vrije dag zijn, ge wijd aan harmonie over de gehele wereld. In het voorjaar van 1946 onderbrak hij zijn oppositie tegen de Labourre- De bewindsman zag vier groepen van teleurgestelden. De eerste groep wordt gevormd door de huiseigenaren, die met een beperkte huurverhoging geen genoegen nemen. Dan zijn de voorstanders van een huurbelasting teleurgesteld, omdat deze niet worden ingevoerd. De principiële tegenstan ders zijn echter ook weer niet tevre den omdat de huurverhoging zo ge ring is, terwijl er tenslotte nog velen zijn, die dan denken dat de Regering dit probleem niet op voldoende wijze behartigt. Zij vinden dat door politiek geharrewar geen goed beleid gevoerd kan worden. Dat laatste werd door Mi nister Witte natuurlijk bestreden met DJAKARTA, 4 April. Het is mo gelijk, dat door de vijf Colombo-lan- den (Birma, Ceylon, Indonesië, India en Pakistan) de kwestie Formosa „ter hand” zal worden genomen. Deze lan den zouden er dan tijdens de Afri- kaans-Aziatische conferentie, die 18 April in Bandoeng begint, met Tsjoe en Lai over spreken. dedigster, heeft deze getuige de i eed afgelegd als Islamiet, terwijl hij Christen is. Dit aiies werpt een schril licht op de recht- j spraak in deze jonge staat. Er zijn over deze gang van zaken, voornamelijk over het geen zich voor het begin van de openbare behandeling van de rechtzaken tegen Schmidt en Jungschlaeger heeft af gespeeld, al enkele nota’s gewisseld tussen Nederland en Indonesië. De felle critiek, die van Nederlandse zij de al enkele malen is geuit legt de Indonesische regering blijk baar zwijgend naast zich neer. Dit alles heeft de positie van de Nederlanders in Indonesië wel heel moeilijk gemaakt. Eerst de folteringen, die men moest on dergaan, omdat de Indonesische politie de bekentenissen wel uit de Nederlanders dacht te kunnen slaan, nu de onterende behande ling van Nederlanders en hun verdedigers door de rechtbank in Djakarta. Het schijnt, dat de Indonesi sche regering haar onmacht om behoorlijk te regeren, wil camou fleren en anderzijds de gunst van het volk wil winnen. De gunst van het volk om straks bij de verkiezingen steviger in het zadel te komen. De achtergrond van dit alles is, dat de regering poogt door het voeren van een haat-campagne tegen Nederlan ders en alles wat Nederlands is, de bevolking op haar hand te krijgen. De moeilijkheid is ech ter, dat van Nederland uit alieen morele steun kan worden gebo den aan de landgenoten, die hiervan het slachtoffer zijn ge worden. Maar laat het hen dan ook niet aan die morele steun ontbreken! wordt om een bevredigende oplossing te vinden. BONN, 4 April In Mei zal het eerste zes jarenplan voor de uitbrei ding van het net der Duitse autowe gen beginnen. Men wil in zes jaren 600 kilometer aan het bestaande net toevoegen, waarbij men overal de tra- cees volgt, die in Hitlers oorspronke lijke plannen waren opgenomen. In deze zes jaren zal 1,2 milliard mark aan de nieuwe wegen worden besteed. Voor de financiering van het plan is een speciale maatschappij opgericht. Van de verbindingen tussen Duits land en de Nederlandse grens is slechts het traject KeulenAken in het plan opgenomen. De verbinding van het Ruhrgebied naar de Nederlandse grens komt niet in het zesj arenplan voor, doch onlangs is de gedachte geopperd, dat de aan leg van deze weg door bijzondere cre- dieten van het land Noordrijnland- Westfalen zou kunnen worden moge lijk gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 April. Minister Witte heeft zich gistermiddag in de Eerste Kamer verzet tegen het verwijt dat de Regering geen begrip heeft yoor de noodzaak van een huurverhoging. Vrijwel alle fracties hebben zich in de bespreking van de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting tegen de beperkte huurverhoging verzet. Men is ongerust, aldus de bewinds man, maar niemand heeft de stabilisatie-politiek der Regering bestreden. En de huidige huurpolitiek past nu eenmaal in het streven der Regering om rust te krijgen in de ontwikkeling der lonen en prijzen. De heren Kraayvanger (K.V.P.) en De Vos v. Steenwijk (V.V.D.) drongen aan op een algemeen plan voor de huurverhoging, maar ook aan deze wens kan minister Witte niet voldoen. Hoogstens kan men zeggen dat het wenselijk is om de twee drie jaar een huurverhoging van 25 a 30% van kracht te doen worden, totdat men aan een rendabele bouw is toegekomen. Dit was voor de heer Kraayvanger niet voldoende. In zijn algemeen plan wil hij precies vaststellen op welke data de huren verhoogd moe ten worden en welke economische en sociale maatregelen daarvoor ge nomen moeten worden. Volgens de bewindsman is ons economisch leven daarvoor te samengesteld. We heb ben daarin te maken met een com plex van factoren en het is ónmoge lijk om een enkele factor de hu ren als een afzonderlijke groot heid te laten optreden. Het huur beleid mag men dus niet te geïso leerd bekijken. Uiteraard kon ir Witte nog niet ver tellen wat het antwoord van de Re gering zal zijn op het vernietigend Voorlopig Verslag van de Tweede Ka mer. Wel zeide hij dat het moeilijk DORDRECHT, 5 April. De vandaag uitgaan, waarin haar clientele ervan in kennis werd gesteld, dat zij de prijs van het brood met ingang van vandaag met vijf cent zou verlagen. De motivering van de prijsverlaging was, dat het Dubbeldamse bedrijf mee wilde werken aan de pogingen van de Regering om de spanning tussen lonen en prijzen te verminderen en dit ook kon doen, omdat nauwkeurige berekenin gen hadden uitgewezen, dat ondanks een prijsverlaging van vijf cent nog een re delijke winst te maken was. De directie van het bedrijf wees de er op, dat deze prijsverlaging, voor wat haar betrof, definitief was. De De Dordtse bakkers hadden deze circu laire gevoeld als een klap in het gezicht en vanavond hebben zij vergaderd om tegenmaatregelen te beramen. 1 f o o P a d Bleef het daar nog maar bij! Doch de goede trouw van de ver dediging wordt in twijfel ge trokken. En dat nog wel door lie den, die in dit proces als getui gen zijn gedagvaard, doch wier verleden verre van vlekkeloos is en zoals in het geval Manoch, in dienst blijken te staan van de In donesische regering. Er is al meermalen op gewe zen, dat diverse getuigen zich zonder meer aan meineed hebben schuldig gemaakt. Thans doet zich weer zo’n geval voor, zoals uit het vervolg van de recht zaak tegen Jungschlaeger Maan dag weer bleek. De verdedigster beschuldigde op deze zitting een getuige van meineed. Het was Amirudin, die tijdens de vorige zitting mr Bouman had beschul digd van deelname aan de orga nisatie waarvan Jungschlaeger de leiding had. Bij het verhoor, aldus de ver een beroep op de stabilisatie-politiek. Oud-minister In ’t Veld had gespro ken van een „prutsoplossing”. De hui dige bewindsman trok zich dit nogal aan. Tijdens het vijfjarig bewind van de heer In ’t Veld zijn de huren maar eenmaal met 15% verhoogd. Als ik mijn zin had gekregen, zo vervolgde de heer Witte, dan zou onder mijn be wind de huren zijn opgetrokken van 115170% van de voor-oorlogse hu ren. Maar ja, die stabilisatiepolitiek Als lid van het Kabinet staat minis ter Witte ten volle achter deze poli tiek. De enige concrete mededeling, die minister Witte deed was dat de wonin gen, die met onbewoonbaar verklaar de woningen gelijkgesteld kunnen worden in ieder geval niet zullen val len in de komende huurverhogingen. Het probleem der krotopruimingkan volgens minister Witte pas in de verre toekomst op grote wijze worden opge lost. Daarvoor kunnen nu reeds be paalde oplossingen getroffen worden. Overigens zitten aan dit vraagstuk ve le maatschappelijke facetten. Het voor-ontwerp inzake een nieuwe woningwet heeft het ministerie verla ten. Het zit nu bij verschillende ad viesinstanties en men hoopt dat deze adviezen in de loop van de volgende maand gereed zullen zijn. De minister heeft verschillende so ciologische studies voorgelezen, waar in tot uitdrukking kwam hoe gering het contact tussen de bewoners van hoogbouw-woningen is. Het publiek is over de eensgezins- woningen enthousiaster. Eindelijk kunnen de kinderen zich uitleven, z'-'i hurchill, een veelzijdig en on- verzettelijk mens. Zo zou men de Britse staatsman, die van daag het premierschap heeft neerge legd, kunnen typeren. Zijn groot heid spruit voort uit zijn moed, zijn buitengewone levenskracht, zijn ver mogen om snel een vraagstuk te doei gronden en een besluit te ne men met het volle vertrouwen in de juistheid ervan. Hij gelooft vast, dat de geschiedenis zich herhaalt, om dat het gedrag van de mensheid door de eeuwen heen langs bepaal de lijnen verloopt. Hij koestert de diepste verering voor het Britse parlement en de Britse tradities, hoewel hij een der weinigen is, die het bestaan heeft om in het parlement de tong uit te steken tegen een lid van de oppo sitie. Evenals zoveel grote mannen houdt hij van macht en dramatische effecten. Het vooruitsteken van zijn kin op ogenblikken van nationale crisis, het V-teken met de vingers, de onafscheidelijke sigaar, zijn voor liefde voor „buiten-moder’-hoeden, tekenen de acteur, schuilt. Als geen ander is Churchill in de Britse politiek het onderwerp ge weest van meningsverschillen, be wondering, critiek. Toch was hij het, die in de uren van het grootste ge vaar en beproeving alle lagen van het Britse volk aaneen smeedde tot een hechte eenheid, door zijn per soon ge-inspireerd tot de grootste opoffering en inspanning. Als minister van Defensie leidde Churchill zo goed als elke fase van de oorlogsinspanning. Als premier hield hij zich voortdurend ter beschikking van het parlement om alle mogelijke inlichtingen te kunnen verschaffen. Als oorlogsleider steunde hij doorlo pend het moreel van het volk en hield hij het geloof in de overwinning le vend en bovendien onderhield hij na de Duitse aanval op Rusland in Juni 1941 en de Japanse aanval op Paerl Harbour in December 1941, nauw per soonlijk contact met de geallieerde leiders en reisde hij tienduizenden ki lometers. Eind 1943, op terugreis van Tehe ran, overviel hem te Cartago opnieuw een longontsteking. Hij was toen veel zieker dan algemeen bekend werd en verklaarde zelf tegenover een bezoe ker: „Ik voel me alsof ik ga sterven”. Zijn levenskracht won het echter op nieuw en in Januari 1944 was hij in Londen terug, waar voorbereidende werkzaamheden voor de invasie in Ju ni hem wachtten. e regering is ernstig bezorgd over de betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, zo deelden de ministers Beyen en Luns vorige week aan de Eerste Kamer mee. Geen vonder, want wie de ontwikkeling in Indonesië volgt, ontkomt niet aan de gedachte, dat de toestand er steeds minder roos- ‘j kleurig wordt. En dat geldt met name voor de situatie, waarin i de in Indonesië verblijvende Nederlanders zich bevinden. Al een paar maal is bovendien gebleken, dat aan de recht- 3 zekerheid in de jonge staat, ook nog al het een en ander man- keert. De moeilijkheden, die rond de rechtzaken tegen de Ne- a derlanders Schmidt en Jungschlaeger zijn gerezen, spreken hier voer zichzelf. door zijn machtige en bezielende woorden, de geest van vastberaden heid in het Engelse volk heeft gewekt en versterkt op een ogenblik in de ge schiedenis, toen Engeland bijna alleen stond tegenover een totalitaire macht van verbijsterende kracht. Na de be- vrijding hebben wij de gelegenheid ge had op meer dan een wijze te doen blijken van onze gevoelens jegens de ze grote leider. Op dit ogenblik, bij zijn aftreden als minister president, wil ik nog graag eens opnieuw uit spreken, welke bijzondere plaats Chur chill zich door zijn strijd voor de vrij heid ook voor onze vrijheid heeft veroverd in het hart van ons volk.” De minister van Buitenlandse Zaken, mr J. W. Beijen en de minister zonder portefeuille mr J. H. A. H. Luns, heb ben na het bekendworden van het af treden van Sir Winston Churchill het volgende verhmard: „Het nieuv. van Sir Winston Chur chills aftreden als premier van het Verenigd Koninkrijk zal vele harten in de gehele wereld beroeren. Volken van veel landen hebben alle reden om zijn kracht en zijn schitterend leider schap, in het bijzonder gedurende de oorlog, en de invloed die hij heeft ge had op het lot van die landen, te ge denken. gering voor een bezoek aan de Ver enigde Staten, waar hij .zijn beroemd geworden redevoering te Fulton hield. In Februari 1950 beleefde Churchill zijn tweede grote teleurstelling. Hoe wel zijn persoonlijke populariteit on verbleekt was, won Labour opnieuw de algemene verkiezingen, zij het, dat de Labourmeerderheid in het parle ment van 145 tot 7 zetels werd terug- gebracht. Mede door Churchills be- lemmeringspolitiek besloot Labour tot vervroegde verkiezingen en ditmaal won Churchill. Vijf weken voor zijn 77e verjaardag werd hij voor de eerste maar premier door de wil van het volk. (Zijn premierschap in de oorlog was niet voortgevloeid uit algemene verkiezingen). Na zijn verkiezing verklaarde hij te Plymouth, met tranen in de ogen: „Als ik op dit ogenblik in het open bare leven blijf is dat, omdat ik, ten rechte of ten onrechte, doch oprecht geloof, dat ik in staat kan zijn een belangrijke bijdrage te leveren aan het vóórkomen van een andere reldoorlog. Met Kerstmis 1951 reisde hij nieuw naar de Ver. Staten. In het congres verklaarde hij: helderziende Door uit elk der bovenstaande woor- - - -r---. \LLXV XAïJ laatste twee woorden twee letters) te nemen en deze achter elkaar te plaat sen, verkrijgt men een leerzaam ge zegde. 1. Verlegen, 2. Courage, 3. Nor, 4. Peul, Pij, 5. Dag. Verscheidene landen zeiden in huL antwoorden dat de huidige Grego» riaansche kalender prima werkt. Van de landen, die op het verzoefc reeds hebben geantwoord, verklaar» de Nederland dat de belangstelling voor de nieuwe kalender onder he» Nederlandse volk niet zo groot was, dat de bezwaren ertegen hierdoof wegvallen. De bezwaren, zo werd gezegd, worden hoofdzakelijk ge opperd in kerkelijke kringen. Nederland acht de tijd nog niet rijp voor een herziening van de kalen der. Amerikaanse congres verklaarde hij: En toen gebeurde het „Ik kom niet vragen om goud, doch om staal, niet om gunsten, doch om werktuigen”. In October was hij weer aan het werk, met nieuwe energie. In Decem ber van dat jaar vloog hij naar Ber muda voor een internationale confe rentie. In de zomer van 1954 voerde hij in Washington en Ottawa bespre kingen over wereldvraagstukken en in October volgde de Londense con ferentie over West-Duitsland en een verdrag ter vervanging van het door Frankrijk verworpen plan voor een Europees leger. Na deze Londense con ferentie noemde de toenmalige Fran se premier Mendes-France Sir Wins ton „De grote Britse staatsman, aan wie wij zoveel verschuldigd zijn, dat wij nooit alles terug kunnen betalen”. e.;i'

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3