Churchill afgetreden Buckingham Paleis Tijdens audiëntie en Amerika heeft niet beloofd Matsoe Quemoy te verdedigen Toestand rond Formosa is critiek noten, India, Australië, Nieuw Zee land en andere landen. Elk van deze landen beseft dat de situatie bij For mosa zeer gevaarlijk is en men tracht alle gevaarlijke elmenten uit te schakelen. op ANTHONY EDEN AANBEVOLEN ALS OPVOLGER Staking in Amsterdam be hoort tot het verleden Saigon leeft in angst en spanning Conservatieven zien verkie zingen optimistisch tegemoet Wi O l'H 1 I Foster Dulles deelt van Bespreking tussen Japan en de V.S. Afgezette Koning Jemen weer op de troon Belgische Prot Kerken over de schoolstrijd Billy Graham 30 Juni in Rotterdam N.E.S.B. verboden Westen waarschuwt Julius Raab nog mee Generaal Gruenther spreekt in Londen Arbeiders dreigen opnieuw Verantwoordelijke personen zijn bang en treden af ■■I CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND agina Promotie van dr B. J. ter Bals DE BILT ZEGT: Overwegend droog Politieke crisis in Brazilië van het bestand Voor zijn vertrek naar Moskou Protest tegen „rancunemaatregelen" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Na het aflopen Reacties LONDEN, 5 April. Sir Winston Churchill heeft vanmiddag op het Buckingham Pa leis in Londen Koningin Elizabeth zijn ontslag aangeboden als premier van Engeland en als „First Lord of the Treasury”. Koningin Elizabeth van Engeland aanvaardde dit ontslag en vroeg Winston Churchill daarop een opvolger aan te bevelen. De hoogbejaarde staatsman noemde de naam van Sir Anthony Eden, de minister van Buitenlandse Zaken van Engeland- die jarenlang zijn rechterhand was. W Stichting (ZIE PAGINA 1 EN 3) zullen de ver niet functie adsi tn? iS. betreuren”, zo lezen we nog in de vef? klaring, „de extreme stromingen, zo? wel clericale als anti-clericale, die dg delijke kampen scheppen van burgen! -1 dd grondwet. Hoewel wij ér ;d zijn dat een gelovig® Gerechtshof, Vu Van Mao, is afge treden. Volgens zijn vrienden- om dat hij het niet eens is met de rege- ringspolitiek. Generaal Le Van Vien, de bevelheb ber van het „verenigd front” van de oppositie, verklaarde vandaag in een open brief aan de premier, dat hij zich uit het openbare leven zou terug trekken, als de premier aftreedt, om het voor een ramp te behoeden en het volk voor slavernij te vrijwaren. UTRECHT, 5 April. Aan de Rijks universiteit te Utrecht promoveerde vanmiddag B. J. ter Bals rheumato- loog te Middelburg tot doctor in de ge neeskunde op een proefschrift, geti teld: De maatschappelijke betekenis van rheumatische arthritis voer de patiënt zelf. Promotor was prof. R. DE BILT, 5 April, Overwegend droog weer met aanvankelijk hier en daar mist. Morgen gedeeltelijk be wolkt. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. Zwakke wind uit uiteenlo pende richtingen. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.02 u., onder 19.24 u. Maan op 20.10 u., onder 5.34 u. WASHINGTON, 4 April Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft vanavond ver klaard, dat de V.S. zijn begonnen met plannen voor een conferentie te Was hington van de Japanse minister van Buitenlandse Zaken, Sjigemitsoe, en zijn Amerikaanse ambtgenoot Dulles. Amerikaanse en Japanse functiona rissen zouden het er over eens zijn, dat een bijeenkomst op zijn vroegst niet voor het midden van de zomer moet plaats vinden. LONDEN, 5 April. De geallieerde opperbevelhebber in Europa, generaal Alfred M. Gruenther, heeft Maandag in een televisie-uitzending te Londen ver klaard, dat „de tijd voorbij Is” dat Duits land een „particuliere oorlog” kan be ginnen door het Oosten aan te vallen. In antwoord op de vraag of de NAVO een doeltreffende controle zca behouden over de Duitse troepen, die in geallieerd verband zullen worden opgenomen, ver klaarde de generaal: „Het gevaar voor een particuliere oorlog in Europa is klein, zeer klein. Als dat alles was waarover we ons zorgen behoeven te maken, zou den we morgen kunnen gaan vissen”. Hij voegde eraan toe, dat de NAVO alle aan voerlijnen onder controle zou hebben, evenals alle troepenbewegingen op het continent en andere aspecten van mili taire activiteit, die nodig is om een oor log te kunnen voeren. Generaal Gruenther zei dat de Duitse bijdrage tof de strijdkrachten van de NAVO zal bestaan uit „twaalftal divi sies, ongeveer 1300 vliegtuigen en een kleine marine”. Hij voegde eraan toe: „als deze bij drage doeltreffend is, binnen drie tot vier jaar na de bekrachtiging van de over eenkomsten, zullen we in staat zijn Europa tegen iedere grootscheepse agres sie, als die zich zou voordoen, te verde digen”. ADEN, 5 April De enige dagen geleden afgezette koning van Jemen, de 61-jarige Imam Ahmed, heeft, met hulp van zijn zoon en bevriende stam hoofden de troon in Taez weer kun nen bestijgen. Zijn broer en opvolger, de 48-jarige Seif El Islam Abdoellah, die hem had verdreven, is op zijn beurt op de vlucht gejaagd. Troepen onder leiding van Ahmeds oudste zoon, Emir Seif El Mohamed El Badr, brachten de eenheden, die Abdoellah steunden, een nederlaag toe, waarna lamam Ahmed te paard, met ontbloot zwaard als teken van vredelievendheid, van het Fort Oerdhi te Taez, waar hij gevangen had geze ten, temidden van de juichende bevol king naar zijn paleis terugkeerde. Eerder was gemeld, dat de troepen van Abdoellah te Taez en Rahida in hun kazerne door een woedende me nigte werden belegerd. Enige groepen zochten haar toevlucht in het Britse protectoraat Aden. RIO DE JANEIRO, 5 April. In Brazilië zijn vandaag twee ministerè en de president van de bank van Bra zilië afgetreden als gevolg van poli| tieke manoeuvres met het oog op de presidents-verkiezingen. Af getreden zijn de minister van Financiën, Eugei mio Gudin, en de minister van ver"1» bindingen, Kolonel Jordao Ramos. Voorts legde de president van de Bra* ziliaanse Bank, Clement Mariani, zijn functie neer. De Raad van de NAVO zal volgende maand voor de eerste keer een bezoek brengen aan Canada. De reis zal wor den gemaakt onder leiding van de vice-voorzitter, Lord Ismay. BRUSSEL, 5 April. De Raad de$ Protestantse Kerken in België heeft in verband met de schoolstrijd een be? roep gedaan op de regeerders en med® burgers een geest van ruime verdraag? zaamheid te kweken. De Raad vraagt een rechtvaardige oplossing van hêj schoolvraagstuk te zoeken welk een ieders geweten kan bevredigen. „Wij betreuren”, zo lezen we nog in de velg klaring, „de extreme stromingen, zq- wel clericale als anti-clericale, die dé burgerlijke vrede bedreigen en vijaiff delijke kampen scheppen van burgers en kinderen en wij herinneren aan dö geest van de grondwet. Hoewel wij eg van overtuigd zijn dat een gelovig® zich niet aan het openbare leven mag onttrekken, keuren wij toch elke stel? lingneming van de kerk in de partij» strijd af. Zulk een stellingneming kan niet anders dan het geloof in discre- diet brengen.” AMSTERDAM, 5 April De Ame rikaanse Evangelist Billy Graham komt op 30 Juni a.s. in ons land. Hjj zal op de avond van die dag een gro- te landelijke evangelisatiebijeenkomst leiden in het Feyenoord Stadion te Rotterdam. Dit heeft vandaag het Ne» derlandse comité ter voorbereiding van de komst van Billy Graharrti waarvan het voorzitterschap wordt 1 bekleed door de predikanten J. J. I Buskes, P. J. Mietes en P. Lugtigheid, vernomen van dr R. Evans, die dé komst van de evangelist en zijn teani voorbereidt in de Europese landen. Met afgevaardigden van het comité heeft hij een bezoek gebracht aan dé Maasstad en het Feyenoord Stadion in ogenschouw genomen. Dr EvanS vertelde tijdens zijn bezoek dat de er varing hem had geleerd dat men nerf1 gens zo’n grote medewerking van dé politie heeft gehad als tijdens de evan gelisatiecampagne in Amsterdam in dé vorige zomer. Hij zei verder veel ver? trouwen te hebben in de Nederlands® organisatie, waarover het team zich minder zorgen maakt dan in menig ander Europees land. WASHINGTON, 5 April - De minister van Buitenlandse Zaken van de V.S., Foster Dulles, heeft vandaag met nadruk gezegd, dat de V.S. alleen verplichtingen op zich hebben genomen voor de verdedi ging van Formosa en de Pescado- ren. De minister sprak in dit ver band over de verdediging van de kusteilanden Quemoy en Matsoe. Een oorlog in het gebied van For mosa zou alleen te wijten zijn aan de provocatie en het initiatief van de Chinese communisten, aldus Dul les. Als het de Chinezen werkelijk ernst is met hun vredesverklaringen zal er geen oorlog komen. Dulles vertelde echter verder, dat Amerika op het ogenblik nauw voe- ling houdt met de Europese bondge- Een regeling van het Oostenrijkse Vredesverdrag zou bijv, kunnen voort komen uit de huidige ontwikkelingen. De voltooiing van de Westeuropese Unie zou echter een betere gelegen heid kunnen scheppen om de vraag stukken op te lossen. In antwoord op een verdere vraag maakte Dulles onderscheid tussen een formele conferentie van ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier en een informele. Doch, zo zeide hij, iets zo belangrijks als de toekomst van West-Duitsland bijv., zou op een for mele zitting behandeld moeten wor den, in verband met de behoefte aan technische deskundigen en zorgvuldi ge voorbereiding. Dulles legde er de nadruk op, dat het West-Duitsland toe gestaan zou moeten worden, een zeer werkzaam aandeel te hebben in een conferentie tussen het Oosten en het Westen, die het lot van Duitsland zou willen uitstippelen. ’s-GRAVENHAGE, 5 April. De Hoge Raad heeft zich aangesloten bij de conclusie van de procureur-gene- raal en de N.E.S.B. tot verboden ver eniging verklaard. De Hoge Raad overwoog, dat de strekking van artikel 12 van het be sluit landverraderlijke organisaties is te voorkomen, dat aanhangers van de ze ontbonden organisaties, waaronder bepaaldelijk de N.S.B., te eniger tijd straffeloos het streven daarvan in het bevrijde Nederland zouden kunnen voortzetten, zulks door middel en on der het mom van nieuw op te richten organisaties van op kenmerkende pun ten overeenkomstige doelstelling of feitelijke activiteit. Voorts overwoog de Hoge Raad nog, dat de rechter uit de gebezigde be wijsmiddelen het bewezen verklaarde heeft kunnen afleiden, terwijl de vraag of zulks terecht geschiedde, niet in cassatie kan worden getoetst. De Raad heeft tevens het beroep van de leiders der N.E.S.B., P. van Tienen en mr J. Wolthuis verwor pen. Zij werden veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Beiden hebben reeds twee maanden in hechtenis gezeten. x erzoek om ontslag in. Woensdag trekt Sir Winston lady Churchill naar zijn bui tenverblijf Chartwell in Kent. 12 April verlaat hij Engeland voor een vacantie naar Sicilië. De af getreden premier zal geen nieuwe functie in de regering aanvaarden. Wel is hij van plan als gewoon afge vaardigde terug te keren in het Lager huis. Sir Anthony Eden zal waarschijnlijk Woensdagmorgen in audiëntie op het Buckingham Paleis worden ontvangen om zijn benoeming tot premier te aan vaarden. Men verwacht, dat hij spoe dig na zijn benoeming 26 Mei als da tum van de nieuwe verkiezingen be kend zal maken. De Conservatieven zijn optimistisch gestemd ten aanzien van de uitslag van de verkiezingen door de resultaten van de onlangs ge houden graafschapsverkiezingen, die aan de conservatieven winst oplever den ten koste van Labour. Zijn echtgenote, dokters en naaste medewerkers hebben Curchill slechts met moeite overgehaald zijn werk neer te leggen. Dat was geen wonder, want zijn grootste wens, een conferen tie met de Sowjet-leiders op hoog ni veau was nog steeds niet in vervulling gegaan. Maar men verwacht, dat hij achter de schermen zal blijven ijveren voor een conferentie op het hoogste niveau tussen Oost en West. Churchillis een voorstander, dat deze conferentie direct gehouden moet worden. Zijn opvolger Eden gelooft echter, dat een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken aan een dergelijke conferen tie moet voorafgaan. AMSTERDAM, 5 April - Nu als laatsten ook de 700 gemeente arbeiders van de bestrating beslo ten hebben morgen weer aan het werk te gaan, behoort bij alle diens ten de staking te Amsterdam, die in totaal 6 dagen in beslag heeft ge nomen, tot het verleden. Zowel de arbeiders van de stadsrei niging als die van de bestrating (de laatsten hebben met circa 700 man in totaal vandaag nog gestaakt) besloten morgen de arbeid normaal voort te zetten en af te wachten hoe het onder zoek van B. en W. tegen de uitgeslo tenen zal verlopen. Deze „gestraften” hebben volgens het ambtenaren-reglement zes dagen de gelegenheid zich schriftelijk bij B. en W. te verantwoorden. De arbeiders verwachten dat de uitslag van het on derzoek na die zes dagen niet lang op zich zal laten wachten. Mocht de beslissing van B. en W. inhouden, dat de betrokkenen, die thans in tegenstelling tot de over grote meerderheid der stakers geen toestemming van het gemeentebe stuur krijgen om het werk te her vatten, ontslag wordt gegeven, dan zal het actiecomité opnieuw het sta- kingsparool uitgeven en LONDEN, 5 April. Engeland, Frankrijk en de V.S. zeggen in een ge» meenschappelijke verklaring aan dè Oostenrijkse Kanselier, Julius Raab', dat de kwestie van het Oostenrijkse Staatsverdrag evenzeer de drie Weste lijke mogendheden aangaat als de Sowjet-Unie en Oostenrijk. Zij stellen voor, dat de Oostenrijkse regering en de vier ambassadeurs in Wenen ell| veelbelovend voorstel, dat het bezoek van Raab aan Moskou zou opleveren, zullen bespreken. Raab vertrekt Maandag aanstaand^ naar Moskou voor besprekingen over het Oostenrijkse vredesverdrag met Molotof. De verklaring der drie Westelijke mogendheden wil, aldus diplomatie ke kringen te Londen, er aan heriiv neren dat een directe overeenkomst tussen de Sowjet-Unie en Oostenrijk op zichzelf geen regeling van de kwestie van het Staatsverdrag zou kunnen betekenen. De minister vertelde verder, dat hij Oost en West. Maar men moest niet niet optimistisch was over een poli tieke regeling in de toekomst tussen wanhopig zijn en ontmoedigd omtrent de voooruitzichten. Soms gebeurt, het geen niet wordt verwacht en wanneer men met Rusland te maken heeft ge beurt wel eens het niet-verwachtte. PREMIER CHURCHILL BOOD ZIJN ONTSLAG AAN arbeiders van de bestrating en de reiniging het werk opnieuw neerleg gen. Op de vergadering van de arbeiders der gemeentelijke bestrating werd voorts besloten een protestbrief over de rancunemaatregelen van B. en W. tegen de uitgeslotenen aan de gemeen teraad te verzenden. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Prof. Dr J. J. de Jong Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, jjs - t s Hnsir Middelburg; J. Homi Ds In de ambtswoning van de Engelse premier. Sir Winston Spencer Churchill, heeft zich Maandagavond een gebeurtenis afgespeeld, welke zeer sterk tot de verbeelding heeft gesproken van het krantenloze Londen in het bijzonder en van Engeland en de gehele wereld in het alge meen. In de statige woning aan de Londense Downingstreet 10 kwam nl. Koningin Elizabeth van Engeland met ’t echtpaar Chur chill en Sir Anthony Eden en diens echtgenote het diner ge bruiken. Dit was een aanwijzing voor het aftreden vandaag als premier van Engeland. Op onze foto, gemaakt tijdens de aankomst van de Koningin aan Downingstreet 10, kust de vergrijsde politicus de hand van de Landsvrouwe, terwijl Lady Churchill toeziet. ZEEUWSCH DAGBLAD WOENSDAG 6 APRIL 1955 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong Directeur: JACQ DE SMIT Bennekom, Middelburg; Ds W. V. van Burgeler, Kruin’ngen; A. I. Catsman, Aardenburg; D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. SAIGON, 5 April. In Saigon heerst grote spanning. Het bestand tussen de regeringstroepen en de particuliere legers van Bin Xuyen en Hoa Hao, die premier Ngo Diem tot aftreden willen dwingen, is vanmiddag afgelopen en generaal Paul Ely, de Franse opperbevelhebber in Indo-China Is er nog niet in geslaagd een verlenging van het bestand tot stand te brengen. Het bestand werd verleden week Woensdag gesloten, nadat in de Chinese voorstad Cholon meer dan honderd personen werden gedood of gewond bij straatgevechten tussen regeringstroepen en strijdkrachten van de oppositie. De regering van premier Diem is vanmiddag twee uur in spoedverga dering bijeen geweest. Het paleis van de premier wordt bewaakt door tanks. Het nationale leger en de eenheden van de particuliere legers hebben ver sterkte stellingen betrokken. De be volking van de stad verkeert binnens huis in angstige spanning. Voor Cho lon en de buitenwijken van Saigon is een uitgaansverbod van ’s avonds acht tot ’s ochtends vijf uur afgekondigd. De prefect van Saigon, Tran Van Hoeong, is vanavond afgetreden, om gezondheidsredenen en omdat hij er verleden week niet in geslaagd is de bevolking te beschermen tijdens straatgevechten. Ook een rechter van het Zuidvietnamese Opperste Reacties uit alle delen van de we reld zijn binnengekomen op het aftre den van Churchill. We laten hier enkele uitlatingen van staatslieden volgen: Premier Faure van Frankrijk: Chur chill heeft aan de glorie van zijn land onvergankelijke lauweren en aan de geschiedenis van de wereld onvergete lijke bladzijden toegevoegd. Bondskanselier Adenauer van West Duitsland: Een van zijn grootste ver diensten is, dat de Westelijke wereld nu in vrijheid kan leven. Hij is de in carnatie van de geest van de Weste lijke wereld in deze tijd. President Eisenhouwer van de V.S.: Ik hoop altijd bij Churchill te kunnen aankloppen om raad en advies. Minister Spaak van België: De meest geëerde figuur uit de tweede wereld oorlog. Premier Hansensprak van Dene- 11e JAARGANG No. 8058 Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord marken: Zijn levenskracht was van groot belang voor de vrijheid en rech ten van de mensheid. Premier Erlander van Zweden: Tij dens de oorlog gaf hij troost en hoop aan de gehele democratische wereld. Premier Lange van Noorwegen: Churchill heeft niet alleen geschiede nis gemaakt, hij was zelf geschiedenis. Kanselier Raab van Oostenrijk: Churchill heeft het beslissends inge grepen in de loop van de gebeurtenis sen van de wereldgeschiedenis. (Zie verder pagina 3). Om zeven minuten voor half zes precies verliet Churchill zijn ambts woning in de Downingstreet. Een groot gejuich steeg op uit de menigte, die reeds de hele dag had staan wachten, toen de zwarte limousine «tartte. De premier glimlachte breed naar de mensen en maakte met beide handen het V-teken. Hij rookte zoals steeds zijn sigaar. De wacht voor het paleis presenteerde het geweer, toen de premier aankwam en nogmaals werd de lucht gevuld met het gejuich van de menigte. Een maal binnen in het paleis werd de oude premier onmiddellijk naar het vertrek geleid, waar Koningin Elizabeth wachtte. Na diep voor haar gebogen te hebben, kuste Churchill haar hand. Daarna diende hij zijn ?v

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1