T oekomst van Deltagebied Plancommissie Zuidwest rapporteert van en weer Grote ramp in Belgische plaats (GOES-OOST-FLAKKEE) VAN GROOT BELANG KAO KANG PLEEGDE ZELFMOORD Ontsluiting van Deltagebied door de z.g. Kustweg, de Zoomse- en Centrale Weg CENTRALE WEG DOOR ZEELAND Fotos uit woelig Saigon Amsterdamse trams rijden vandaag weer normaal lig voor er hl Verdere verbindingen tussen de eilanden? Nieuw gebouw de NAVO Landaanwinning op grote schaal Anti-Britse actie op Cyprus 1 Ki wi Bil kmI Trein stortte in een ravijn 150 doden Met Djao Sjoe Sjih bereidde hij een staatsgreep voor Stakers definitief ontslagen e K t A PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND S Zuiveting in Peking Staking verlopen DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht Industrie ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3057 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1 EN 3) 5en dte rok Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 5 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT ide er. ra ar- NEW YORK, 4 April. Negen rij tuigen van een Mexicaanse passagiers- trein, vol met vacantiegangers ter ge legenheid van Pasen zijn in een 800 meter diep ravijn gestort. Het ongeluk gebeurde Zondagavond nabij Guadala jara. Ongeveer 150 mensen kwamen om het leven. ;ke int, to- paging vallen wie van de stakers niet meer worden teruggenomen in dienst van de gemeente. Deze mensen zullen daarom geen oproep meer ontvangen om het werk te hervatten. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C-. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; PARIJS, 4 April. Vandaag, op de zesde dag van de verjaardag van de NAVO, zijn de plannen voor het per manente hoofdkwartier van de NAVO ter goedkeuring aan de Parijse autori teiten voorgelegd. Als de plannen goedgekeurd worden zal nog deze zo mer met de bouw worden begonnen en zal het hoofdkwartier over twee jaar verhuizen. De Plancommissie Zuid-West biedt dit tweede interim-rapport de Vaste Commissie van de Rijks- dienst voor het Nationale Plan aan. Toen de tekst van het rap port reeds was vastgesteld is toch nog een principiële wijziging op genomen op aandrang van Zeeuw se zijde. Een passage is namelijk opge nomen waarin gepleit wordt om na te gaan of in sommige delen van het gebied door aanleg van secondaire verbindingswegen tus sen de eilanden mogelijkheden van landaanwinning op grote schaal kunnen worden gereali seerd. Dit is zowel uit agrarisch bosbouw- en recreatief oogpunt, alsmede voor een volledige af sluiting van de gebieden van groot belang te achten. Gedacht wordt in dit verband aan een eventuele verbinding tussen het eiland Tholen en Zuid-Beveland (Gorishoek). HONGKONG, 4 April Kao Kang, vice-voorzitter van de Centrale Volksregering, heeft volgens een bericht van het persbureau Nieuw China de hand aan zichzelf geslagen, om uitdrukking te geven aan zijn baarheid gezegd wordt, samengezworen hebben om de leiding van de communistische missaris van het Oost-Chinese militai- partij en de Regering over te nemen. De uitstoting van Kao, de man ach ter de industriële ontwikkeling van Mandsjoerjje, werd Donderdag door een Communistische Nationale Confe rentie met algeméne stemmen goed gekeurd, zo méldt- Nieuw China. Afgevaardigden uit alle delen van China stemden ook in met de ver wijdering van Djao Sjoe Sjih, po litieke commissaris van het Oost- Chinese militaire district en voorma lig hoofd van het centrale organisa tiebureau van de partij. De beide mannen hebben volgens een rapport van het politieke bureau van het centrale comité „een verbond tegen de partij” gevormd. Het rapport was voorbereid door Teng Hsiao Ping, sinds Augustus 1952 vice-premier en een toonaangevende defensiedeskun- dige. Teng rapporteerde, dat Kao Kang’s activiteit bewees, dat hij van 1949 af samenzwerende activiteit ont plooide, met het doel, zich meester te maken van de leiding der partij en van de Staat. Djao Sjoe Sjih is secretaris geweest van Bureau van het Centrale Comité Zelfs al zou deze ontwikkeling in deze centra niet belangrijk zijn, dan is toch altijd de verbreding van de bestaans mogelijkheden van belang. De geconcentreerde industrialisatie zal zich na de ontsluiting meer moeten aansluiten op de reeds bestaande in dustrieën, omdat de industriële vesti- gingstendenties zich reeds in het ver leden hebben doen blijken. Genoemd worden in dit verband behalve de Ka naalzone in Zeeuwsch Vlaanderen, het reeds geïndustrialiseerde gebied bij de Westerschelde op Walcheren en het zandgebied in West Noord-Brabant. Vlissingen vormt aan de Wester schelde reeds een zwaartepunt. Maar door de verbetering van de verbindin gen zouden ook op andere geschikte punten langs de Westerschelde (Hans- weert!) zware op het vaarwater geori ënteerde industrieën kunnen ontstaan. (Zie verder pag. 3.) den gereden met militair personeel. In de loop van de middag meldden de stakers zich weer bij de remises van de trams. Geen der voormalige stakers ech ter kreeg toestemming om het werk te hervatten. Zij werden weer terug gestuurd met de mededeling: „U krijgt nader bericht”. Dit bericht is in de loop van de avond gekomen. Motorrijders van het gemeentelijk girokantoor hebben aan een deel van die leden die weer in dienst zullen worden genomen brie ven thuis bezorgd, waarin hun wordt meegedeeld waar en hoe laat zij zich Dinsdag moeten melden. Vanmiddag is reeds het besluit ge- AMSTERDAM, 4 April. Het technisch en rijdend personeel van de Am sterdamse tram heeft vanmorgen in een vergadering in Krasnapolsky op voorstel van bet stakingscomité besloten het werk te hervatten. Het personeel van de Haven- en handelsinrichtingen heeft vanmiddag echter besloten door te staken. De diensten van het gemeentevervoersbedrijf zullen morgen op normale wijze door het eigen personeel weer worden onderhouden. Mocht zich on verhoopt onvoldoende buspersoneel melden, dan zullen de busdiensten wor- Ultgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De gebeurtenissen in Saigon, waar het tot een treffen kwam tussen het Nationale leger van Vietnam en de strijdkrachten van de twee politlek-godsï dienstige secten van Hoa Hao en Bin Xoejen, hebben talrijke slachtoffers ge maakt onder de burgerbevolking. Foto boven: Een beeld uit de strijd: Vietnamese para’s bewaken, tot de tanden gewapend, een benzine pompstation in Saigon. Foto onder: Franse journalisten brengen een vrouw, die werd gewond tijdens de gevechten, naar een ziekenhuis over. re district en politieke commissaris van het derde veldleger. Radio-Peking heeft verder gemeld, dat het centrale comité van de com munistische partij vandaag de samen stelling van een centraal uitvoerend comité en een centraal comité van toe- zich van de partij heeft besproken en nieuwe leden heeft gekozen van het comité van toezicht waarvan Toeng Pi Woe, president van het Opperste Volksgerechtshof, voorzitter is. Mao Tse Toeng sprak het openings woord en vice-premier Tsjen Joen bracht verslag uit over de vorderingen van het eerste vijf-jarenplan van Chi na. Op de plenaire vergadering van Maandag was premier Tsjoe en Lai een der 100 sprekers. Westelijke waarnemers in Hongkong zijn van mening, dat Kao ongeveer een jaar geleden gestorven of tenmin ste afgezet moet zijn. Wanneer hij zich van het leven heeft beroofd is in de bekendmaking van Maandag niét gezegd. Wel is opge merkt, dat zijn dood volgde op een ernstige waarschuwing, die hij van dé vierde plenaire zitting van het Cen trale Comité der Communistische Par tij gekregen had. Deze zitting werd in Februari van het vorige jaar gehou den. Nog geen maand na deze bijeen komst verdween Kao uit al het nieuws uit communistisch China. Kao Kang, die een actief aandeel heeft gehad in de economische ont wikkeling van Mandsjoerije, sinds de communisten de Noord-Oostelijke pro vincies onder hun gezag kregen, werd als rechterhand van Mao Tse Toeng beschouwd. Men nam zelfs aan, dat Kao Kang de „opvolger” van Mao Tse Toeng zou zijn. Hij nam deel aan de „kernbesprekingen” van Mao Tse De BILT, 4 April. Tijdelijk opkla ringen maar plaatselijk ook enige lichte regen en hier en daar mist. Aanhoudend zacht weer. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Churchill ontvangt koninklijk paar nog LONDEN, 4 April. Sir Winston Churchill heeft vanavond naar men al gemeen gelooft zijn laatste avond als premier. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh ontvangen aan een banket in zijn ambtswoning in Downing Street. Men verwacht, dat de koningin Dins dag, de 80-jarige premier in officiële audiëntie zal ontvangen om diens ont slagaanvrage in ontvangst te nemen. Sir Anthony Eden, die naar men wordt over de tuinbouw gezegd, dat de klimatologische gesteldheid van het Zuidwesten uitermate geschikt is voor de tuinbouw. Dat zich hier tot nu toe geen groenten of fruitteelt van beteke nis kon vestigen, vindt zijn oorzaak in gebrek aan voldoende zoet water, met name in het ontbreken van vlugge en zekere afvoermogelijkheden naar een groot en veelzijdig afzetgebied. Over de industrie in het algemeen wordt opgemerkt, dat waar verkeers mogelijkheden ontbreken ook geen in dustriële concentratie kan ontstaan. Intussen mag echter niet uit het oog worden verloren, dat door het maken van goede wegverbindingen men zo maar geen goede industrie heeft. De verhoudingen op de arbeidsmarkt zijn voor de industrie van zeer grote be tekenis. In de agrarische delen van het Del tagebied moet men dan ook niet direct op grote industrieën rekenen. Wel zal men naast de reeds op de landbouw georiënteerde industrieën, kunnen denken aan uitgroeiende ambachtsbe- drijven en het opkomen van industri ële bedrijven b.v. in centra als Helle- voetssluis, Middelharnis en Zierikzee. NICOSIA, 4 April De regering van Cyprus heeft een beroep op het publiek gedaan om behulpzaam te zijn bij de verhindering van gewelddaden. Bij huiszoekingen zijn exemplaren van een eed gevonden, op grond waar van men zich verplicht tot de dood toe te strijden voor bevrijding van het Britse juk. Een aangehouden scholier heeft bekend die eed te hebben afge legd. Er zijn vele arrestaties verricht, maar het aantal is niet bekend ge- Kao, die maandenlang uit de open- der Chinese communistische partij, was verdwenen, zou, naar voorzitter van de Oost-Chinese militai re en politieke raad, politieke com* GOES, 5 April De Plancommissie Zuid-West van de Rijksdienst voor het Nationale Plan heeft vandaag een rapport uitgebracht over de planologische consequenties van de plaats der dammen in het Delta plan. Het rapport gaat uit van de gedane suggesties van de Deltacom missie, de waterstaatkundige voorwaarden voor het plan. Een conclusie van grote importantie van de Commissie Zuidwest voor Zeeland is wel, dat de zg. Centrale Weg, die eigenlijk loopt van Z.-Beveland, N.-Beveland, via een tweede dam door de Oosterschelde over Duiveland via de waterstaatkundige noodzakelijke dam door de Grevelingen naar Oost-Flakkee waar deze weg aansluit op de zg. Zoomse Weg van groot belang is voor de ontsluiting van geheel Zee land, inclusief Zeeuwsch Vlaanderen. Een andere conclusie is, dat deze zg. Zoomse Weg, niet alleen een rechtstreekse verbinding zal vormen tussen de Randstad-Holland en Antwerpen (Benelux!) maar ook Oost-Flakkee en de Westhoek van Noord-Brabant zal ontsluiten. Bovendien zal de invloed van deze weg zich in geheel Oost-Zeeland doen gelden. Uitgaande van deze twee wegen en de zg. Kustweg, (verbinding Walcheren—Den Haag) wordt in het rapport uitvoerig ingegaan op de mogelijkheden, die zich voordoen na de ontsluiting van de Zeeuwse en Zuidhollandse archipel, waarbij uitvoerig wordt ingegaan op de economische aspecten (land- en tuinbouw, industrie en recreatie) van het probleem. De mogelijkheden, die de opkomst van het moderne wegverkeer aan an dere gedeelten van het land gaf, heb ben zich zo goed als niet voorgedaan in het Deltagebied. De ontwikkeling in de agrarische sector en van de in dustriële welvaartsbronnen is dan ook sterk achtergebleven bij de ontwikke ling in de aangrenzende delen, zoals de Randstad Holland en de gebieden van Antwerpen, Brussel en Gent. De opheffing van het isolément, althans voor het gebied ten Noorden van de Westerschelde, schept nieuwe ont plooiingsmogelijkheden. Een werkelijke oplossing zou ech ter eerst mogelijk zijn, indien ook Zeeuwsch Vlaanderen in de opheffing van het isolement betrokken zou kun nen worden. Het rapport behandelt echter dit aspect van het probleem niet, gezien de beperkingen die de Delta-commissie zijn opgelegd. De wijze van afdamming, zo gaat het rapport verder, is van enorm be lang voor de toekomstige structuur van de Zuidhollandse en Zeeuwse ar chipel. De afsluiting van de zeegaten en de daarbij horende werken zullen in enkele deccennia een ingreep in het proces medebrengen van zulk een draagwijdte, dat de te kiezen oplos singen bij de uitvoering van dit werk voor onafzienbare tijd hun stempel op dit gebied zullen zetten. Belangrijk is ook, vooral voor de eenwording van het eilandengebied, dat de eilanden niet alleen op enkele plaatsen door wegen aan elkaar wor den gehecht, maar dat ze zoveel mo gelijk aaneen groeien, zoals ook in het verleden het tegenwoordige gebied uit kleinere eenheden is samenge groeid. Maar uit de voorlopig verkre gen gegevens, zo wordt in het rap port verzucht, blijkt wel duidelijk, dat op een verwezenlijking van deze ge dachte geen uitzicht bestaat. Als het rapport de agrarische voor delen van de ontsluiting bespreekt China de hand aan zichzelf geslagen, verraad van de partij. Kao Kang was een der leiders van de Chinese revolutie en werd wel eens beschouwd als de opvolger van Mao Tse Toeng. De bekendmaking van zijn zelfmoord kwam na het bericht, dat hij uit het Politieke Bureau van de Chinese Communistische Partij was ge stoten. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. raai Tsjoe Teh, opperbevelhebber en andere topleiders. opvolgen, was ook genodigd voor het ''•mket van vanavond. maakt. Vandaag zijn in vele dorpen en steden razzia’s gehouden en huis zoekingen verricht. v

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1