STAAT IN Uit de. w-eAetd imn ’t MODERNSTE EIERMIJN TER WERELD ROERMOND Griekse kinderen Canada naar een naar m ïtariio- Ongeregeldheden Kaboel Voedselschaarste in Oost-Duitsland Wolven trekken het Westen 1 Wonderen van technisch vernuft rond doodgewoon kippenei Xiu-e.edandeïddu.i^end Paardelen uuï V 5 l ié •i Koelruimte Sowjetzóne van Duitsland door de grijze roofdieren bedreigd Dorpsonderwijzer nam initiatief In grote kisten Acht klassen Eiereneieren fs ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 4 April 1955 pagina 7 gina 6 Overzicht van de sorteerhallen sorteerhal. De dubbele deuren slaanworden met het cijfer nul 23.25—24.00 één Per gespannen voet komt te staan met die het kerkelijk erf in Nederland. R. A. F. zen- con- >r n. s, en draait zich als een goochelaar, die zijn stoutste staaltje BERLIJN, 2 April. Volgens hon derden vluchtelingen, die in de afgelo pen dagen In West-Berlijn zijn aange komen, is er In Oost-Duitsland een groeiende ontevredenheid wegens voed selschaarste. De berichten, verzameld door gealli eerde functionarissen in West-Berlijn, spreken van een acuut tekort aan sui ker, boter, meel en vetten, hoewel er nog geen aanduiding Is, dat de maan delijkse toewijzingen voor de gerantsoe neerde artikelen niet worden verstrekt. De meeste gezinnen kopen echter nlet- gerantsoeneerde artikelen bij om hun voedselpakket volledig te maken. BRUSSEL, (324 M.): 11.45 Gram. 12.30- Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 15.30 Gram. 16.00 Koersen. 16.02 Orgelspel. 16.30 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.50 De wereld v. h. boek. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 De zand loper. 21.00 Gram. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. Zou de afvoer wat minder snel ver-1 lieden en een modern verkoopappa- lopen, dan biedt een fantastisch grote raat met de nieuwste hulpmiddelen, koelruimte plaats voor een omzet vanl draait in wezen om zoiets simpels als veertien dagen. De nieuwste installs- een doodgewoon kippenei. (Van een correspondent uit de Sowjet-zóne.) BERLIJN, 2 April. De wolven uit Oost-Europa trekken weer. En zij trekken naar het Westen. Door de oor log hebben zij zich in de oerwouden van Rusland en in de Karpaten sterk vermeerderd en hun een aantal ma len per eeuw tot uitbarsting komende trekdrift drijft hen naar het Westen, over de Weichsel, over de Oder en over de Donau. De roofdieren volgen twee routes: de Noordelijke via Noord- Duitsland en de Zuidelijke via de Al pen. Over beide routes proberen de wolven de Pyreneën te bereiken, die van oudsher een soort Westelijke voor post van de wolven vormden. In allerijl gevormde jachtcomman- do’s van Polen en Sowjet-Duitsers proberen de route naar Noord-Duits- land te versperren, de doorbraak naar het Zuiden is gelukt. Oostenrijk en Zwitserland hebben onlangs het op duiken van sterke wolven gemeld; dö hen volgende troepen werden al in Tsjechoslowakije gesignaleerd. Polen en de onder Pools beheer staande voormalige Duitse provincies in het Oder en Neissegebied hebben ernstig van de wolvenplaag te lijden. En ook de Sowjetzóne van Duitsland wordt door wolven bedreigd, zulks te meer omdat er in de Sowjetzóne van Duitsland nauwelijks van jacht sprake is. Het is dan ook geen wonder, dat vertegenwoordigers van de regeringen in Warschau en Oost-Berlijn thans in Posen bijeen zijn geweest onr.over ge meenschappelijke afweermaatregelen te beraadslagen, waardoor thans voor het eerst nadere bijzonderheden over de wolvenplaag bekend werden. Ridderbos, en Heilige Nieuwe Testa- Op Schiphol arriveerde een vliegtuig met vijftig Grieken uit Budapest op doorreis naar Cana da. De Grieken, voor het meren deel kinderen, die tijdens de ver warring van de na-oorlogse jaren in Griekenland zijn zoekgeraakt, zullen in Canada na een lange scheiding hun ouders weerzien. Onze foto laat u Dr A. v. Emb den zien, de directeur van het Ned. Rode Kruis (staande), Dr Stanbury, van het Canadese Ro de Kruis, die de Grieken bege leidt, en de kinderen zelf. ste worden onderscheiden met een ze ven. Als uitersten kunnen producten van krielkippen of „dubbeldooiers” worden geregistreerd. Laatstgenoem de eieren zijn in de mijn bekend als „dubbelnullers”, een complete maal tijd. Het is dus niet zo in die veron derstelling leven vele huismoeders dat het cijfer opheldering geeft over de kwaliteit van het ei. De me chanische sortering maakt alleen verdeling in gewichtsklassen moge lijk. De schouwer zorgt er overigens wel voor, dat alleen eerste klas kwaliteitseieren de mijn verlaten. Als de stempelinrichting is gepas seerd komt er spoedig een eind aan het proces. Acht kleine transportban den voeren de gescheiden klassen naar de pakkers, die gereed staan met kar tonnen dozen (voorzien van luchtga ten) en de zogenaamde keyes, vormen van geperst papier, die een schok- en breekvrij vervoer garanderen. Op deze wijze werken in stage re gelmaat achttien machines, die teza men zo’n tweehonderdduizend exem plaren per uur afleveren aan de afde ling expeditie. Geen installatie ter we reld ziet kans om het Roermondse re cord te breken. De gehele inrichting is trouwens ’n unicum. Zachtjes schommelend loopt een kettingtransportband door het ge hele gebouw; een band met twee ver diepingen, waarop lege dozen en keyes worden aangevoerd voor de pakkers en de volle dozen met een inhoud van driehonderdzestig „verse Hollandse eieren” afvoert. Vijfhonderd dozen per uur gaan naar de expeditie, waar zij de bouwstenen vormen voor enorme kubussen. Zij passeren een kantoortje, Eierencontrólebureau ten overvloede nog steekproeven neemt met schouw- lamp en weegschaal en zijn fiat geeft in de vorm van een etiket en een stempel. Wij brachten een bezoek aan de nieuwe Eiermijn in Roermond, één der grootste en modernste eierafzetbedrijven ter wereld. De opmars der eieren voltrekt zich hier in een ongelofelijk hoog tem po en per jaar rollen er minstens driehonderd millioen over de transportbanden. Het grootste deel van de eieren die onze hoenders zo trouw dag aan dag in hun legnesten neer vlijen, wordt geëxporteerd, waar door een groot bedrag aan onze nationale welvaart ten goede komt. Roermond is het belangrijk ste eiercentrum, zetel van de grootste verkoopcentrale op dit gebied, die de producten van on ze kippen verzendt naar alle lan den en werelddelen. van nabij. Prof. Grosheide heeft deze brieven eerst op zijn colleges behan deld en er brede commentaren op ge schreven. Daardoor Is zijn exegese ge fundeerd geworden, zonder echter ook maar In enig opzicht voor de gewone bijbellezer te ingewikkeld zijn. R. A. F. Prof. Dr G. C. Berkouwer, De triomf der genade in de theolo gie van Karl Barth. J. H. Kok N.V., Kampen, 1954. Pry's f 12.50 gebonden. Het is al weer bijna twintig jaar ge leden, dat Prof. Berkouwer zijn eerste uitvoerige studie over Karl Barth pu bliceerde. Sindsdien heeft het werk van Barth een geweldige uitbreiding onder gaan: verschillende dikke delen van zijn dogmatiek kwamen van de pers. En Prof. Berkouwer heeft al die jaren de ontwikkeling van Barth gevolgd met intense belangstelling en kritische zin. Waarlijk niet zonder reden heet hij de beste Barth-kenner in ons vaderland. Prof. Berkouwer heeft ons in het boek, dat nu voor ons ligt, de rijpe vrucht geschonken van zijn Barth-stu- diën van de laatste jaren. In de titel heeft de auteur weergege ven wat, naar zijn overtuiging, het cen trale in Barths dogmatisch denken ge noemd moet worden: De triomf der ge nade. Op het eerste horen heeft dit Iets aantrekkelijks. Welke Schriftgelovige zou niet van harte Instemmen met ieder, die belijdt, dat Gods genade triom feert Maar Prof. Berkouwer toont aan, dat de overwinning der genade bij Barth toch wel iets anders is dan In de Bijbel. „Triomf der genade” bete kent bij Barth, vanuit zijn visie op de verkiezing, dat de zonde en het onge loof een onmogelijkheid zijn. De wer kelijkheid van deze beide komt hier in deze men het in Roermond nog „kalmpjes aan” en daaronder verstaat men dan een tempo van zo’n drieduizend eie ren per minuut! Vóór onze oplegger en zijn collega’s de eieren in hun lenige vingers krij gen, hebben die al een hele reis ach ter de rug. Prof. Dr F. W. Grosheide, I en H Korinthe. Tweede druk. (Ver schenen in de serie Korte Ver klaring der Heilige Schrift), J. II. Kok N.V., Kampen. 1954 en 1955. Prys deel I f5.75 geb, deel II f5.50 geb. Met bijzonder veel instemming be groeten we de tweede druk van I en II Korinthe in de Korte Verklaring. We achten het een verheugend teken, dat alle deeltjes in deze onvolprezen serie successievelijk in tweede druk verschij nen. We hebben zo’n vermoeden, dat I en II Korinthe wel veel geraadpleegd zul len worden. Prof. Grosheide behandelt hier Immers op zijn heldere, zakelijke rustige manier allerlei kwesties van de praktijk van het christelijk leven, die zich daar In Korinthe voordeden, kwes ties, die ook vandaag actueel zijn. Achter deze verklaring liggen jaren van studie en bezinning. Wij weten dat Een fundament van kippeneieren lijkt niet erg betrouwbaar voor de op bouw van een nieuwe bestaansmoge lijkheid, maar in Limburg en Brabant heeft men er fantastische resultaten mee bereikt. Op de schrale zandgron den hielden de kleine boeren vroeger met moeite het hoofd boven water. De kippen scharrelden mistroostig rond op de kleine erven en werden min of meer beschouwd als de assepoesters van de boerderij. Thans is men ge neigd de Wyandottes, Barnevelders, Mechelse hoenders en leghorns op ’n voetstuk te plaatsen, want al kakelend en eieren leggend brengen zij nieuwe welvaart in de Zuidelijke provincies. Een goede vijftig jaar geleden kwam een eenvoudige dorpsonderwijzer uit het gehucht Neer op het idee een Coö peratieve Eiermijn op te richten. Dat lukte. Thans is zijn zoon, de heer Ju les Breukers (73), president-directeur van de Coöperatieve Roermondse Eier mijn, die in 1953 rond driehonderd millioen eieren verwerkte en aan de leden meer dan veertig millioen gul den uitbetaalde. Men zou bijna kun nen zeggen, dat het sprookje van de kip die gouden eieren legde, hier wer kelijkheid is geworden. De Eiermijn, die enige maanden ge leden door minister Mansholt met ’n druk op de knop in gebruik werd ge steld, is een wonder van technisch vernuft, een enorme automaat, die de huidige verwerkingscapaciteit zo no dig kan verdubbelen. Voorlopig doet Als resultaat van het wonderlijk verborgen proces in ’t kippenlichaam komen de eieren welgevormd in de leghokken van de duizend leden der Coöperatie. Deze verpakken hun oogst in grote patentkisten (inhoud 500 st.). De verzamelaars van de C.R.E. een le gertje van meer dan tweehonderdvijf- tig man, verspreid over dorpen en ge huchten, tellen, wegen en schouwen de eieren, schrijven de bezonderheden op labeltjes en wachten op één van de zeven trailers van het bedrijf, die dagelijks hun rondgang maken. In het nieuwe gebouw worden de eieren met gepaste eerbied ontvangen. De werkers in hun grauwe overalls wippen vijf kisten op een steekwagen- tje en brengen die naar de imposante 1 t/m 20 zijn nog door Ds de Graaf zelf persklaar gemaakt, de Zondagen 21 en 22 werden, naar de opzet van de auteur, door Ds de Goede van Amster dam bewerkt. Op deze wijze ontstond toch nog een afgerond geheel, omdat Immers met Zondag 22 de behandeling de 12 artikelen wordt afgesloten. We hebben hier te doen met een stu die van edel gehalte. Wie de gedegen Catechismus-preken van Ds de Graaf wel eens hoorde of las, herkent In dit boek onmiddellijk de noties, die het kan selwerk van deze rykbegaafde Amster damse prediker beheersten. Intussen mene niemand, dat hy in dit werk met een bundel preken te doen heeft. Dit is een geweldig brok diepe bezinning, dat van de lezer volledige concentratie eist en studiezin. Wie zich de moeite van het aandach- tlg lezen en herlezen getroosten wil, leert door dit boek de Catechismus nieuw en beter verstaan. En h(j hoeft niet bang te zijn voor een menigte van citaten in vreemde talen, vreemde woor den of reeksen van (soms) onverteer bare voetnoten. Want In dit diepe boek komen nóch noten (behalve dan uit de Bijbel)nóch vreemde woorden, nóch voetnoten voor! Typerend voor deze schrijver R. A. F. Er is een onderscheiding gemaakt in acht klassen. De grootste exemplaren die omstreeks zeventig gram wegen, 1 en de klien- ties zorgen hier voor luchtverversing, juisté temperatuur en vochtigheids graad. De omzetsnelheid is echter zo hoog, dat de opslag beperkt blijft. De C.R.E. levert voor 80 aan het bui tenland. Duitsland is een grote afne- mer, maar ook andere Europese lan den betrekken hun eieren via Roer- mond en evengoed gaan er b.v. zen- dingen naar Mexico, Maltha, Arable, j Borneo, Curasao en Singapore. Van onze totale eierproductie wordt 55 uitgevoerd en de Nederlandse pluim veestapel zorgt, dat jaarlijks ’n bedrag van meer dan 500.000.000 gul den aan onze nationale welvaart ten goede komt. Het binnenlands verbruik I is betrekkelijk gering. Per hoofd van de bevolking consumeren wij jaarlijks slechts een kleine honderdveertig eie ren, terwijl de statistieken uitwijzen, dat de Amerikaan b.v. er vierhon derd voor zijn rekening neemt. De groei van een organisatie als de C.R.E., een belangengemeenschap voortgekomen uit de samenwerking van arme boertjes onder leiding van een dorpsonderwijzer, spreekt sterk tot de verbeelding. Het is tegenwoor dig alles ei wat de klok slaat in Roer- mond. Als de heer Jules Breukers een I vergadering presideert, gebruikt hij ’n voorzittershamer, waarvan de kop in de vorm van een ei is gesneden Voor duizenden kleine boeren heeft deze energieke werker de omzet in ’n snel tempo weten op te voeren. Hij is er getuige van geweest, dat de C.R.E. zo’n vijf milliard eieren verwerkte. Aaneengeregen zouden zij een breek baar collier vórmen, lang genoeg om enkele malen de aardbol te omspan nen. Als organisatie is de VECE ech ter nóg indrukwekkender. Deze verkoopcentrale voor eieren, opgericht op initiatief van de Roer mondse Mijn, is een combinatie van zeven grote coöperaties, die nu bijna veertig procent van onze totale eieren export voor haar rekening neemt en in 1953 afzetgebied vond voor dit cijfer overtrof alles wat wij in Roer mond gehoord hadden zeshonderd vijfenzeventig millioen eieren. Wie ’n bezoek brengt aan ’s werelds grootste Eiermijn maakt tevens kennis met deze machtige VECE, want de kantoren zijn waarin een Rijksambtenaar van het m het nieuwe gebouw gevestigd. Er worden daar regelmatig tele foongesprekken gevoerd met wereld steden en zonder ophouden brengt de telex eiernieuws uit alle windstreken. En dit alles, deze wonderen van tech nisch vernuft, het legertje van zeven tig in grauwe overalls gehulde werk- het gedrang, ook al wil Barth werkelijkheid persé handhaven. Prof. Berkouwer wijst op de dingsldee van Barth als één van de sequenties van deze „triomf der gena de”. Als de kerk aan de wereld het Evangelie verkondigt, dan spreekt zij tot mensen, die evenzeer begenadigd zijn als zij-zelf (nl. de kerk). Deze mensen echter weten het nóg niet. En nu Is het de taak der zending om te zorgen, dat deze mensen het aan de weet komen, om mededeling te doen van het voldongen feit van Gods be slissende genade over allen. Het be- KARATSJI, 2 April. Naar uit of ficiële bron wordt vernomen, heeft Pa kistan de excuses van de Afghaanse regering voor de incidenten van Woens dag in Kaboel, waarbij betogers de vlag van de Pakistaanse ambassade neer haalden, verworpen. De Pakistaanse premier, Mohammed AU, verklaarde Zaterdag, dat hij van de Afghaanse zaakgelastigde in Karatsji heeft geëist, dat de vlag plechtig op nieuw op de Pakistaanse ambassade m Kaboel zou worden gehesen, in bijzijn van een Afghaanse militaire erewacht. De Afghaanse zaakgelastigde vrees de echter, dat dit verzoek moeilijk In te willigen zou zijn. Hij opperde, dat Pakistanen, als genoegdoening, een van de vlaggen van de Afghaanse diploma tieke vertegenwoordiging In Karatsji zouden komen weghalen, doch hierop was de premier niet ingegaan. DINSDAG 5 APRIL 1955 HILVERSUM I (402 M.): KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws, weerber. en Kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 „Lichtbaken”, caus. 10.00 V. d. kind. 10.15 Gram. 10.30 Idem. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele llistert”, caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 „Parsifal”, opera (le be drijf). 15.20 Gram. 15.30 Ben je zestig? 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz. Neder land en de wereld: Mr J. A. U. M. van Grevenstein: „Banden die verrijken”. 18.00 „Dit is leven”, caus. 18.15 Gram. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Lichte muz. 19.00 Nws. 19.10 Lichte muz. 19.30 Gram. 19.45 Lijdensmeditatie. 20.45 Gram. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Orgelconc. 21.45 „Uit ’t Boek der Boeken”. 22.00 Ra dio Philh. ork. en solist. 22.45 Nederl. les. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II (298 M) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws 8.15 Gram. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Water standen. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.15 Kookkunst. 11.30 Sopr. en piano. 12.00 Musette-ork. 12.30 Land- en tuinb.med. 12.33 V h. platteland. 12.40 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dans- muz. 13.55 Koersen. 14.00 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Viool en piano. 15.30 V. d. vrouw. 16.00 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Gram. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Koorconc. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 „Orphée aux Enfers”, opera. 21.55 De Antwoordman. 22.10 „Alles op zijn plaats” muzieksprookje. 22.30 Lichte muz. 22.55 „Ik geloof, dat....” 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.20 Gram. Filmprogr. (Van een speciale verslaggever.) ROERMOND, Maart. n een reusachtige hal staat een man in grauwe werkkleding naast een kist m?t eieren. Hij bukt zich, spreidt zijn vingers dan triomfantelijk dan 160 eieren de velen, die werken in de -- en modernste eierafzetbedrijf ter wereld, rollen jaarlijks driehonderd mil lioen eieren over nieuwe aanwinst en onze Nederland is Denemarken voorbij gestreefd exportcijfer voor kippeneieren. Prof. Dr Herman Heilsgeschiedenis Schrift van het ment. J. H. Kok N.V., Kampen. 1955. Prys f 3.90 gebonden. De ondertitel van dit boek luidt: Het gezag van het Nieuwe Testa ment. Het gaat dus over het Nieuw testamentisch Schriftgezag. Prof. Rid derbos heeft zich tot taak gesteld de totstandkoming van dit gezag te on derzoeken bij het licht van de hells- historie. De erkenning van dit gezag „omdat ons de Heilige Geest getuigenis geeft in onze harten, dat deze boeken van God zijn” sluit een onderzoek, ge lijk Prof. Ridderbos dat Instelt, niet uit maar juist In. „De Schrift Is toch niet in die zin Heilige Schrift, dat zij op eenmaal en als een complete grootheid als godde lijk openbaringsboek uit de hemel is gegeven. Zij heeft niet alleen zelf een historie, maar zij is ook voortgekomen uit de historie der goddelijke openba ring, uit de geschiedenis des heiis” (pag. 9). Prof. Ridderbos handelt dus in deze studie over het probleem van de canon. En wel die van het Nieuwe Testament. Het vraagstuk komt levensgroot voor ons te staan, wanneer de schrijver op pag. 78 opmerkt: „Van geen van deze geschriften bestaat een certificaat, waarin door Christus of door de apos telen de kanonlclteit wordt gewaar merkt. Ook weten wij niets van een bizondere openbaring of hemelstem, die de verzameling van de 27 boeken god delijke goedkeuring zou hebben ver leend.” Het antwoord van Prof. Ridderbos is boeiend en overtuigend voor leder, die het Woord Gods als de autoriteit in zijn leven leerde aanvaarden. Wij misten tot nu toe een dergelijke studie en bevelen haar van harte aan. R. A. F. Probeert ,u het eens.... Deze geroutineerde ;,t twee handen en legt die met handbeweging tussen de rubberrolletjes van de transportband, er meer dan 160 eieren door zijn vaardige vingers. wijd open, zonder dat iemand er een hand naar uitsteekt, alsof er lakeien achter verborgen zijn, die alle wensen van een vorst voorkomen. Het elëc- trisch contact onder de vloer zorgt er even onberispelijk voor, dat de deuren weer dichtzwadien. De sorteerhall is het hart van deze unieke eiermijn! Een enorm betonnen zaal, waarin slechts een licht geruis klinkt en mo derne installaties zorgen voor een aangename temperatuur. Overal staan als onopvallende schildwachten de arbeiders, die lei ding geven aan de gigantische opmars der eieren. Daar vinden wij ook onze oplegger, de muts op één oor en met geroutineerd gebaar zijn handgreep uitvoerend. Hij is één van de achttien opleggers, die hun taak verrichten aan evenzoveel machines; schouw-, weeg- en stempelinrichtingen, die de eieren stempelen en verdelen over acht gewichtsklassen. Zij worden elk door vijf mensen bediend en geven elkaar geen ei toe. De uurproductie van elke machine is afgesteld op on geveer tienduizend exemplaren. Eieren.... eieren en steeds op nieuw weer cijfers, ‘die ons arme hoofd maar moeilijk kan bevatten. Om verwarring te voorkomen, zul len wij ons bezig houden met één van de achttien apparaten. De kis ten staan opgesteld bij een korte transportband en de ongeschonden eieren marcheren keurig op, in ge sloten formaties. Langzaam draaien de rubber-diabolo’s houden de rijen gesloten en brengen de eieren in de juiste positie. Als de witte file nau welijks een meter is opgeschoven, verdwijnt zij in een kleine donkere kamer, afgeschoten met gordijnen. De oplegger heeft zijn taak keurig verricht; thans strekken de zorgen van de schouwer zich uit over het eier- heir, dat langzaam aan hem voorbij trekt. De schouwers doen hun werk in achttien cabines, welke onderdelen van de installaties als blauwe kubus sen in de betonvlakte staan. Onder het gedeelte van de transportband dat door de kamer loopt, branden felle lampen. Helder en transparant schui ven de eieren voorbij. De spikkeltjes op de schaal zijn helder getekend en daarachter schommelt de dooier als ’n donkere vlek. Bliksemsnel controleert de schouwer de eieren, stuk voor stuk, tienduizend per uur.... Ze schuiven langzaam aan hem voorbij en met een snelle handbeweging verwijdert hij de exemplaren, die niet aan de hoogste eisen voldoen. Met zijn routine en er varing onderscheidt hij met één oog opslag de oude, misvormde, gewassen, poreuse, geschudde, gekneusde en poreuse eieren, draait ze snel rond licht en legt ze apart als tweede of derde soort. De exemplaren, die door de controle heenkomen, verlaten als kwaliteits producten de donkere kamer en rollen in een wonderlijk geconstrueerde ma chine. In dit apparaat zijn vieren twintig haarfijn afgestelde weeg schaaltjes gebouwd, die op een be paalde gewichtsklasse reageren. Zodra het ei terecht komt op de voor haar klasse afgestelde balans, krijgt het doortocht naar de volgende trans portband, die het afvoert naar de pakkers. Maar het passeert dan eerst nog een driftig bewegend stampertje, dat als een rank duiveltje opveert van het stempelkussen om snel en voor- zichtig het ovale stempel op de schaal te drukken. „Holland” schrijft het stempel en daaronder het cijfer van de gewichtsklasse. Het lijkt zo K„, oplegger houdt met gemak veertien eieren in een h~ minuui gaan Schriftplaatsen, die wijzen op de ge hoorzaamheid des geloofs als vrucht van de prediking en die bij de mens, die het Evangelie hoort, aandringen op het ne men van een beslissing. Een uitnemend boek. Een voortreffe lijke bron voor leder, die wil weten, waar hij met Barth aan toe is. Een niet te waarderen hulpmiddel ook voor het hoeft geen betoog, dat Barth hier op doorgrcnaen van' menig verschijnsel op Ds S. G. de Graaf, Het ware ge loof, J. H. Kok N.V., Kampen, 1954. Prys f13.75 gebonden. De ondertitel van dit boek luidt: „Be schouwingen over Zondag 122 van de Heldelbergse Catechismus”. Het is bij deze Zondagen gebleven, omdat een ernstige ziekte de schrijver belette dit werk te voltooien. Zondag I dan triomiantelijk om, als een goocneiaar, aie zijn stoutste staanjc heeft geleverd. Eigenlijk is het ook een goochelaar, deze „oplegger” ih ’s werelds grootste eiermijn. Want U moet het maar eens proberen om tussen de vingers van Uw twee handen veertien eieren te klemmen en die zonder ongelukken over te brengen op een transportband. De oplegger glimlacht. „Ik heb er mijn handen aan vol zegt hij beschei den, terwijl hij rustig verder gaat en per minuut meer dan 16? zie overhevelt. Deze Limburger is één van d_ J—-- gloednieuwe Eiermijn te Roermond. In dit gebouw, het grootste de transportbanden. Roermond is trots op deze nationale welvaart is er zeer mee gebaat, en heeft nu het hoogste

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 7