EIHDE ZONDER GAS BRITANNIA” FEESTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN In brandende bioscoop kwamen 39 Zes jaar NAVO AMSTERDAM ZAT HET WEEK- gemene Weer een ernstig gevecht bij Gaza personen om Confessionele organisaties: Maakt geen zaak met de communisten B. I B fS en Eden zal Churchill spoedig opvolgen Modern bouwwerk op de puin hopen van het oude hotel De ontsluiting door het Deltaplan Aardbeving eist 432 doden Vandaag zes jaar NAVO Wilde staking breidt zich uit Symbool van van W. Conflict artsen en ziekenfondsen spoedig ten einde? Onverbiddelijke houding Twee militairen gedood Kinderen werden in paniek onder de voet gelopen Ernstig ongeval tussen Rotterdam en Den Haag |gg| I I f gina 8 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND y herbouw in Scheldestad Verschrikkelijke ramp bij Luik Studie Plancommissie Zuidwest: DE BÏLT ZEGT: Zuidwestelijke wind Oproep De besturen van de Katholieke Bond van Overheidspersoneel en de Neder landse Christelijke Bond van Over heidspersoneel hebben inmiddels alle stakende ambtenaren van het ver voersbedrijf, de veren, de reiniging, de handelsinrichtingen, de gasfabrieken, Krantenstaking in Londen duurt voort Voorstellen voor honorering ingediend Egyptisch vuur tot zwijgen gebracht l V- ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3055 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1) (rechts). had MAANDAG 4 APRIL Directeur: JACQ DE SMIT ce. en was een In de straat speelde zich verschrik kelijke tonelen af, vooral toen de om vang van de ramp bekend werd. Vijftig personen die de vuurhaard wisten te ontvluchten waren gewond. ten ge- waren ge- zijde tot zwijgen hadden gebracht. Het incident wordt het ernstigste DE BILT, 4 April. Overwegend droog weer met nu en dan opklarin gen, Matige tot vrij krachtige Zuid westelijke wind. Over het algemeen iets hogere temperaturen dan Zondag. AMSTERDAM, 4 April Amsterdam gaat vandaag zijn Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C.van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; LONDEN, 3 April. De premier van Engeland, Sir Winston Churchill, die Dinsdag a.s. zal aftreden is van daag naar zijn buitenverblijf te Wes- terham vertrokken. Maandag komt hij in de hoofdstad terug. Het persbureau Reuter verwacht, dat het nieuws van Churchills aftreden en Edens opvol ging gevolgd zal worden door een aan kondiging van algemene verkiezingen in Engeland. Verwacht wordt dat deze verkiezingen 26 Mei zullen worden ge houden. Mr J. Moolenburgh, de voorzitter der Prov. V.V.V., sprak de hoop uit, dat „Britannia” opnieuw een gerenom meerde naam zal krijgen onder de be faamde restaurants in Nederland. Mr Moolenburgh stelde het zeer op prijs, dat het eerste congres in het nieuwe gebouw dat van de A.N.V.V. in Juni a.s. zal zijn. Tenslotte bood hij een foto van het verwoeste „Britannia” aan. Nadat de directeur, de heer W. ten Haaf, voor de vele tot hem gesproken woorden had bedankt, bezichtigde men het complex. Daarna zette het gezel schap zich aan de lunch, tijdens welke eerst gesproken werd door de archi tect, de heer ir J. W. C. Boks. Vervol gens voerde de aannemer, de heer W. binding, de ontwikkeling van tuin- F. Christiaansen, het woord. Hij vertelde o.m., dat in het gebouw werd verwerkt 1206 kub. m. beton, 150.000 kilo staal, 300 kub. m. hout en ruim 20 km electriciteitsdraad. Meer dan 300 werktekeningen moesten wor den gemaakt. Mede namens de onder-aannemers bood hij een tableau aan, voorstellend Michiel de Ruyter, naar een ontwerp van de Rotterdamse kunstenaar Louis van Roode, de schepper van het mo zaïek, die uiteraard ook heel wat waarderende woorden mocht incasse ren- Tenslotte spraken de heren M. D. A. Glerum, hoofding.-directeur van de wederopbouw, J. L. Verhagen namens „Nieuw Walcheren”, die een oorkonde aanbood en M. J. van Poelje namens de raadsleden. bouw en fruitteelt op de Zeeuwse ei landen ten gevolge hebben. Bovendien zal hij de te scheppen recreatiemoge lijkheden in het Deltagebied stimule ren. De centrale weg tenslotte zal het eiland Schouwen-Duiveland definitief ontsluiten. Het rapport doet een reeks sugges ties, die tot juiste oplossingen van de komende situatie zullen kunnen bij- dragén. sen de confessionele vakorganisaties en het N.V.V. Het N.V.V. stelt deze organisaties verantwoordelijk voor de stakingen in de hoofdstad. Een offci- ele verklaring van het C.N.V. over de ze zaak luidt: Het verbondsbestuur van het C.N.V. heeft kennis genomen van de verkla ring van het dagelijks bestuur van ’t N.V.V. inzake de stakingen te Am sterdam. Deze verklaring bevestigt, dat het N.V.V. en de bij dit verbond aangesloten ambtenarenorganisaties zich in ernstige moeilijkheden oevin den. Onder de leden heerst ont stemming over het gedrag van haar vertegenwoordigers tijdens het over leg over de ambtenarensalarissen. Deze ontstemming is zo groot, dat het N.V.V. het kennelijk nodig acht door middel van radioverklaringen, persberichten e.d. de aandacht van zichzelf af te leiden en de verantwoor delijkheid voor de door communisten geleide staking te leggen op de con fessionele vakbeweging in het alge meen en op het C.N.V. in het bijzon der. Het grijpt daarvoor een vergissing aan, welke bij de vergelijking tussen de steunnormen en de lonen der laagstbezoldigden is begaan,, doch die de juistheid van de vergelijking zelf niet aantast. Het N.V.V. volgt hierin een tactiek, welke klaarblijkelijk meer is gericht op het belang van de eigen organisatie dan op het landsbelang, dat voor het breken van de staking een eenheid in optreden van de bcna fide vakbeweging eist. Het C.N.V. bestuur constateert, dat de N.V.V.-verklaring een nieuw symptoom is van de richting waarin dit verbond zich beweegt. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord genoemd sinds dat van 28 Februari j.l., waarbij 39 Egyptische en 6 Is raëlische militairen het leven ver loren. Een uitgebreid gezelschap genodig den, afgevaardigden van vele diensten en organisaties was bijeengekomen om te luisteren naar het welkomstwoord en het historisch overzicht, dat mr B. Kolff als president-commissaris van de N.V. Grand-hotel „Britannia” uit sprak. Hij releveerde uitvoerig de op komst van Vlissingen als badplaats tussen 1870 en 1880 en de feestelijke opening van het Grand-hotel des Bains LONDEN, 2 April. Het technisch personeel van de Londense bladen heeft vandaag op een massavergade- ring een voorstel verworpen om het werk te hervatten, hangende de instel ling van een regeringsraad die een on derzoek moet instellen. De vergadering was belegd om de weigering van de stakingsleiders, in te stemmen met arbitrage, te bevestigen. UTRECHT, 2 April. De Konink lijke Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst heeft vandaag in Utrecht een algemene vergadering gehouden. Bij een in de loop der vergadering ge houden beschouwing door de voorzit ter van de Landelijke Huisartsen Ver eniging (L.H.V.) dr C. Landsheer over de stand der onderhandelingen met de Ziekenfondsen deelde deze mede, dat aan de hand van de enquête-cijfers over het onkostenverloop nieuwe ho- noreringsvoorstellen aan de zieken fondsen zjjn gedaan. De voorgestelde honorering be draagt 11,80 per jaar voor de eer ste 2.500 ziekenfondspatiënten en 9,voor de volgenden. Er is nu bij de onderhandelingen geen gebrek meer aan cijfermateriaal. De uitgebrachte rapporten over het onkostenverloop en de honorering in de laatste jaren worden op het ogen blik door de ziekenfondsen bestudeerd. Dr Landsheer sprak de verwach ting uit, dat de op deze basis voort gezette onderhandelingen binnen kort tot een oplossing zullen leiden. Wij tekenen hierbij aan, dat de hui dige honorering bedraagt 7,voor de eerste 3.000 en 5,voor de vol gende ziekenfondspatiënten. Het is voorts de bedoeling een accoord te la ten ingaan per 1 Januari 1955 en bo vendien van terugwerkende kracht tot 1 Juli 1953 een bepaald bedrag voor de onkostenstijging. ’s-GRAVENHAGE, 2 April. De Plancommissie Zuidwest van de Rijks- dienst voor het Nationale Plan heeft een studie over de Planologische con sequenties van de Deltaplannen gepu bliceerd. Deze consequenties zullen volgens het rapport zeer gunstig zijn. De ontsluiting van het Zuidwesten des lands zal worden bevorderd door de mogelijke aanleg van de kustweg naar Walcheren, de Zoomse weg van Rotterdam via de Volker akdam naar Antwerpen en van de centrale weg naar Zierikzee. De Zoomseweg zal Zuidwaartse expansie van de randstad en met name industrialisatie van West-Brabant bevorderen terwijl te vens de verbinding met de belangrijk ste Belgische centra zal worden ver beterd. De Kustweg zal naast betere ver- Bij de brand zijn zestien kinde ren omgekomen. Volgens de politie zijn deze kinderen en verscheiden^ zwakkeren het slachtoffer gewordeii van de paniek, die na het uitbrekeiï van de brand ontstond. Enkelen vaij hen kwamen om, doordat zij door de menigte onder de voet werden gelopen. Naar de oorzaak van de brand wordt een officieel onderzoek ingesteld. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratis 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MANILLA, 4 April Bij de aard beving in de Philippijnen van verle den week Vrijdag zijn, volgens offi ciële mededelingen in totaal 432 per sonen om het leven gekomen en lie pen meer dan 2000 personen verwon dingen op. Zaterdag werd in hetzelfde gebied, op het eiland Mindanao, weer enige lichte aardschokken waargeno men. De president van de Philippijnen, Ramon Magsaysay, heeft van rege ringswege een millioen pesos voor hulpverlening aan de slachtoffers in de provincie Lanao ter beschikking gesteld. doen exploiteren. Nadat mr Kolff de vernietiging In 1944 had gereleveerd, verklaarde hij, dat nimmer ook maar ter sprake is ge komen de vraag, of het bedrijf moest worden geliquideerd. Al heel spoedig ontstonden er plannen tot herbouw. Een woord van waardering voor allen, die het gebouw ontwierpen en bouw den, achtte mr Kolff op zijn plaats. „Moge dit nieuwe gebouw strekken tot vergroting van het ware geluk van ie der, die het zal betreden”, zo besloot mr Kolff zijn rede. GROOTS VOORBEELD Namens het Prov. Bestuur bood mr A. J. van der Weel zijn hartelijke ge lukwensen aan. Hij haalde op geestige wijze enkele oude herinneringen op aan het vroegere „Britannia” en zei in deze herbouw een groots voorbeeld ie zien van vermogen, gelqof en vertrou wen in de toekomst. De loco-burge- meester van Vlissingen, de heer W. Poppe, las een korte toespraak voor van de heer M. A. van Popering, die namens het gemeentebestuur moeten spreken, maar ziek was. van wie vier ernstig. Het gevecht kwam ten einde toen in der haast opgeroepen Israëlische versterkingen ter plaatse weren ~z arriveerd en het vuren aan Egyptische VLISSINGEN, 2 April. De Scheldestad heeft vandaag officieel haar Grandhotel „Britannia” teruggekregen. Op 3 November 1944 werd het één grote puinhoop, toen het als Duits hoofdkwartier tot het bittere einde werd verdedigd en het laatste bolwerk van de bezetters vormde. Het is nu terug gekeerd in een volslagen andere vorm, modern en gedurfd van opzet. Is het niet volledig verklaarbaar, dat er zeer vele goede woorden zijn gesproken op deze voor geheel Vlissingen zo blijde dag, nu na meer dan tien jaar deze mij-1 paal op de weg naar een volledige herbouw werd bereikt? Goede woorden, die vergezeld gingen van de wens, dat spoedig het sluitstuk zal volgen, n.l. de bouw van het hotel, waarvoor een flinke ruimte naast het nieuwe complex café-restaurant en grote zaal is gereserveerd. op 26 Juni 1886, de „voorganger” van „Britannia”, dat in 1923 deze naam kreeg. Een tijd lang heeft de Mij „Zee land”, teneinde te voorkomen, dat het gebouw in handen van speculanten zou vallen, het hotel nog geëxploiteerd als haar eigendom en aan het eind van de dertiger jaren Waren ér niet minder dan 220 bedden. Een week voor de laatste wereldoorlog viel het besluit „Britannia” door een N.V. te AMSTERDAM, 4 April Amsterdam gaat vandaag zijn vijfde tramloze dag in. Dat wil niet zeggen, dat er geen enkele tram meer zal rijden. Want de oproep van de Katholieke Bond van Overheidsperso neel en de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel tot de stakers evenals de krachtige houding van B. en W. van Amsterdam zal het aantal werkwilligen zeker verhogen. Bovendien zullen, zoals ook het afgelopen weekeinde het geval is geweest, de 200 militaire chauffeurs van de A.A.T. het busverkeer voor een gedeelte onder houden. De staking in de hoofdstad nam echter een ernstig karakter aan toen het personeel van de Wester- en Zuidergasfabriek in staking ging en de Amster damse huisvrouwen Zaterdag en Zondag zonder gas kwamen te zitten. Door militairen ijlings in de gasfabrieken te werk te stellen kon Zondagmiddag en Zondagavond een paar uur toch gas worden geleverd. Ziekenhuizen en an dere instellingen hadden echter direct met grote moeilijkheden te kampen. De gasvoorziening voor Amsterdam zal vandaag naar alle waarschijnlijkheid niet ongunstig zijn. Wel is de bevolking aangeraden de grootste zuinigheid te betrachten. Pogingen van de stakers om ook het personeel van de electrici- teitscentrale aan de Hemweg in de staking te betrekken mislukten gelukkig. De toestand in de hoofdstad vandaag tamelijk verward. Op vergadering van stakende en niet sta kende leden van het personeel van de veren werd besloten zich onverwijld te melden bij de personeelschef. Het waren een veertigtal schippers deels van het Katholieke en Christe lijke Vakbond. Toen dit personeel zich meldde werden hun namen genoteerd en kregen zij de opdracht de volgende morgen terug te komen. De veren voeren inmiddels bemand door per soneel van de Marine. Dat deze mensen weer aan het werk wilden gaan was het resultaat van een vergadering die gistermiddag was be legd door de Nederlandse Christelijke Bond van Overheidspersoneel. Ook de stakers van de gasfabrieken kwamen in vergadering bijeen, toen het bericht bekend werd dat de fa brieken door militairen bezet waren. Zij namen het bqsluit het werk te hervatten onder voorwaarde dat de militaire bezetting zou worden terug getrokken en dat de onderhandelingen over de herziening van de classifica tie binnen veertien dagen succes zou den hebben. Het gemeentebestuur, van Amster dam ging echter niet op deze voor waarden in. Wel hebben B. en W. al le stakers vannacht een afschrift van hun besluit van 2 April doen toeko men, dat inhoudt dat de stakers ge straft zulen worden met ontslag uit de dienst. Om formele redenen wordt dit ontslag ingeluid door een schorsing met inhouding van de gehele bezoldi ging. B. en W. zullen nader beslissen welke van de werknemers straks in de gelegenheid zullen worden ge steld het werk te hervatten. Het ligt namelijk niet in het voornemen van B. en W. hen allen weer toe te la ten. PARIJS, 4 April. Vandaag viert de NAVO haar zesde verjaardag. De Griekse minister van Buitenlandse Za ken en voorzitter van de Raad van de NAVO, Stephan Stephanopoelos, heeft ter gelegenheid van de zesde verjaar dag van de NAVO een telegram aan de secretaris-generaal, Lord Ismay, ge zonden, waarin hij zegt dat de ratifi caties van de Accoorden van Parijs een nieuwe periode van uitmuntende vooruitzichten voor vrede en een be tere wereld heeft ingeluid. Lord Ismay zegt in zijn antwoord onder meer, dat de toelating van West-Duitsland tot de NAVO een aan zienlijke versterking van de positie der vrije wereld betekent. Lord Ismay zegt te hopen, dat het zevende jaar van de NAVO, het begin zal betekenen van onderhandelingen over een democra tisch gecontroleerde ontwapening, op- aat de verbonden landen gezamenlijk meer kunnen besteden aan de econo mische, sociale en culturele vooruit gang van het land. De „New York Times” méldde Vrij dag uit goedingelichte bron in Was hington vernomen te hebben, dat er alle reden bestaat om aan te nemen, dat men in de Sowjet-Unie bezig is met de bouw van een atoomvliegtuig. TEL AVIV, 3 April Egyptische en Israëlische strijdkrachten hebben van avond in het gebied van Gaza twee uur lang op elkander geschoten. De vuurwisseling begon met een be schieting van een Israëlische patrouil le, die een verkenningstocht langs de grens maakte. Nadat de Israëlische patrouille het vuur had beantwoord, richtten de Egyptische strijdkrachten mortiervuur op de nederzetting Nahal Oz. Bjj het incident zijn twee Israëli sche militairen om het leven geko men en negentien wertlen gewond, verzocht het werk te hervatten. Meegedeeld werd in een oproep dat door bemiddeling van de heer Baaten- burg de Jong van de N.C.B.O. getracht was na het hervatten van het werk de onderhandelingen weer langs de normale kanalen te laten verlopen. B. en W. van Amsterdam zijn op het voorstel van de heer Baatenburg de Jong ingegaan. Het officiale stakingscomité ging met de voorgestelde gang van zaken accoord. Dit comité heeft echter woordbreuk gepleegd. Waarom is dit geschied, aldus de oproep. Men maakte gemene zaak met de communisten. Niet het be lang van de ambtenaar staat meer op de voorgrond, maar dat van de C.P.N., aldus deze oproep. Naar aanleiding van de staking is een verschil van mening ontstaan tus- LUIK, 3 April Vanmiddag om half zeven zijn 39 personen in een bioscoop in het plaatsje Sclessin bij Luik verbrand. Het vuur was ach» ter het doek ontstaan en had zo snel om zich heen gegrepen, dat een aantal bezoekers, voor een groot deel kinderen, niet meer wist te ont» komen. Sommige slachtoffers waren dusdanig verbrand, dat zij niet meer geïdentificeerd konden worden. Toen het vuur uitbrak, ontstond een enorme paniek in de bioscoop zaal. Het bioscoopgebouw stond In een oogwenk in lichterlaaie en juist bij de enige nooduitgang was het vuur het ergste. De slachtoffers wa ren die personen die onder de voet waren gelopen door de angstige aanwezigen. De brandweer, die zeer snel ter plaatse was, kon niets anders doen dan de belendende gebouwen be schermen. Van de zaal bleven slechts de zwart gerookte muren overeind staan. Toen de reddingsploegen ein delijk de zaal konden binnendringen vonden zij slechts de stoffelijke resten van de slachtoffers. DEN HAAG, 3 April Op de Rijks weg RotterdamDen Haag heeft zich vandaag een ernstig auto-ongeluk voorgedaan, waarbij 5 Nederlandse, een Belgische wagen en een motor fiets betrokken waren. Een wagen uit een file, die in de richting Rotter dam reed, was naar de linkerzijde uitgeweken om in te halen en kwam in botsing met een wagen uit de file in tegengestelde richting. Doordat di rect particulieren hebben geholpen bij het vervoeren van de gewonden was het aantal slachtoffers nog niet bekend. Later bleek dat er twee per sonen het leven hebben verloren, 7 zwaar- en 2 licht gewond zijn. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. De Deense Kroonprinses, Margaretha heeft in de kapel van Fredensborg Belijdenis des geloofs afgelegd en is aangenomen tot lid van de kerk. Onze foto toont de prinses In een speciaal voor deze gelegenheid gedragen witte

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1