De sigaar is weer aan de winoe&de band! Verontrusting over bewapening wordt niet ontveinsd ,HET LEVEN BEGINT BIJ 40’ IN POLITIEKE SFEER Economische expansie zet zich door langzamer dan in 1954 hoging, welke tegen het einde van 1954 werd doorgevoerd. De genoemde loonsverhoging geeft aanleiding tot een zekere verschuiving tussen uitvoer en gezinsverbruik. Door de betrekkelijk ge ringe toeneming van de productie zou den ook de Investeringen in vaste ac tiva steeds een geringe uitbreiding on dergaan. R.A.F. zal twintig ton bloemen droppen" boven Den Haag maar II Qentbaa£ fitan 1955 A en H bezinning O k Noodtoestand in Algerië Op 29 April Spoedige beslissing in kanalenvraagstuk Geen gelukkige greep Minister Suurhoff wenst geen enkel contact meer Ministers antwoordden Eerste Kamer Indonesië a.s. Gezinsconsumptie zal verder toenemen HOUTMAN Betrekkingen tussen Nederland en baren regering zorgen 3 RHEUMIN Herinnering aan tien jaar geleden ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 iat 2 3 PIAHO'S ORGELS In kleur... apart! of degelijk zwart! Generale Synode Geref. Ker ken begint 23 Augustus ’s-GRAVENHAGE, 1 April. De Begeleiding Onder de loupe Een tweede motief Omstreden artikel Zaterdag 2 April 1955 Ingezonden Mededeling (adv.) (adv Ir Ingezonden Mededeling (adv.) een Al wil gaan. BROCADES’ 20 tabletten 65 cent uit- onk, r de het omd het wij sede worden gesproken en en het voorplantings- de mens zou worden NEE MIES IK HEB EEN RAZENDE HOOFDPIJN! i GEZELLIG ZO MÉT Z'N TWEETJES DESTAOIN BEDANKT VOO» JE «AAD. MIES! i de rif- i de igen r. j. (Zier otte W. r. j. hip- oes. teur di- nog noe- ach- ;cht. kten leijn s B- i uit Ver- iolccg sser - 1 ves- de de :ijn ge ien len md 100 H., aar en rw. igen loe- P. M. Zer- A. Ves- Is- fe- ol- :heid nfels, stuur fdop- tijna ze::ig. ge in'., n- !g leuv.s van 1 het rvoex t een ;n, en ier het :en: Iers lee- v. i C. <ok nis der, r. d. lin- ipei‘ W. e te ten- ain- nd en is- el- ra- 3e- de sïi, J. ;rote pzie- Ver- men. iftijd n hij n de in dr ehad niet kwe- zeer n de hel- niet 1” te zijn is ue yste- IN HOOG TEMPO. Aan de vermindering van de woning nood wordt In hoog tempo gewerkt, ter wijl de voorbereiding van een definitie ve ouderdomsvoorziening in voilé gang is. Uit de overschotten van de Neder landse betalingsbalans heeft de rege ring de consequentie getrokken, dat een versnelde aflossing van buitenlandse schuld in aanmerking komt. Tevens wer den enige belemmeringen opgeheven,, die aan het internationale particuliere kapitaalverkeer in de weg waren ge legd. Het bruto nationaal product tegen marktpryzen wordt voor 1955 geraamd op 27.99 milliard gulden tegen 26.22 milliard voor 1954. Dp consumptie door gezinnen wordt gesteld op 16.4 tegen 15.77 milliard. De overheidsbestedingen Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres PARIJS, 1 April. De Franse Na tionale Vergadering heeft vanmorgen vroeg een wetsontwerp aanvaard, waarbij de noodtoestand in Algerië wordt afgekondigd voor zes maan den. Sedert November vechten de Fran. se veiligheidstroepen met opstande lingen, die aanvallen doen en zich dan weer snel terugtrekken. Het wetsontwerp werd met 379 tegen 219 stemmen aanvaard. De communisten en socialisten stem den tegen. De wet geeft de gouverneur-gene- raal van Algerië en de prefecten van de drie Algerijnse departementen de bevoegdheid alle verkeer op de wegen (met inbegrip van dat van voetgan gers) te verbieden in gebieden en op tijden welke bij decreet moeten wor den vastgesteld en „veiligheidszones” in te stellen en te bepalen wie daar mag blijven en onder welke voorwaar- den. Voorts mogen zij ieder uit een departement weren, die de autoritei ten in de uitoefening van haar gezag tracht te hinderen. Tevens krijgen de gouverneur-gene- raal en de prefecten de bevoegdheid bijeenkomsten te verbieden, café’s, bi oscopen en andere openbare gelegen heden te sluiten en burgers te gelasten vuurwapens in te leveren. Geen der maatregelen zal automa tisch in geheel Algerië van kracht wor den. Het is de bedoeling ze van kracht te laten worden in bepaalde gebieden, waar opstandelingen actief optreden. ’s-GRAVENHAGE, 1 April. Het Centraal Planbureau heeft (het Centraal Economisch Plan 1955 gepubliceerd. In de samenvatting wordt’ o.m. opge merkt, dat de ramingen volgens het Centraal Economisch Plan 1954 niet zon der meer als uitgangspunt konden worden gebruikt, omdat de werkelijke ont wikkeling op een aantal punten vrij sterk daarvan afweek. Karakteristiek voor deze herziene plancjjfers is, dat z(j een sterkere economische expansie te zien geven dan volgens het plan 1954 werd verwacht. De belangrijkste oorzaak daarvan moet gezocht worden in het verloop van de Nederlandse uitvser van goederen en diensten. Deze is krachtig toegenomen, vooral door de gunstige economische situatie in West-Europa. Gereformeerde Kerk van Leeuwarden heeft als roepende kerk de Generale Synode v. d. Gereformeerden Kerken in Nederland op 23 Augustus bijeenge roepen. Aan de synode gaat op 22 Au gustus een bidstond vooraf, die zal orden geleid door ds P. Kruyswijk t Ouderkerk aan de Amstel, praeses ’n de Synode van Rotterdam 1952. gering worden aangeboden. De Engelse vliegtuigen zullen van een punt boven de Noordzee af be geleid worden door twee squadrons van 16 „Thunderjet”-straaljagers van de Kon. Luchtmacht, afkomstig van de vliegvelden Völkel en Eind hoven. Om ongeveer 17.00 uur zul len op 29 April In Den Haag de sirenes gaan loeien als teken, dat de vliegtuigen in aantocht zijn. Deze zullen dan op een hoogte van onge veer 300 meter boven de stad cirke len en hun lading uitwerpen. Daarna zullen er enige op het vliegveld Valkenburg landen en de bemanningen daarvan zullen In het gemeentehuis door de Haagse vroed schap worden ontvangen. Hier zul len tevens een aantal regeringsper sonen en vertegenwoordigers van de R.A.F.-associatlon (oud-leden van de R.A.F.) aanwezig zijn. gen, hetgeen in normale omstandigheden te weinig is om het accres van de be roepsbevolking op te vangen. De toe neming van de geregistreerde arbeids reserve, die hieruit zou volgen, wordt echter getemperd, omdat moet worden aangenomen, dat het bedrijfsleven zal trachten het in 1954 ontstane tekort aan arbeidskrachten op te heffen. De toeneming van de werkgelegenheid zou dus iets groter worden dan normaliter met de productletoeneming overeen stemt. De gezinsconsumptie zou een verdere I op 4.41 tegen 4.25 milliard en de bruto toeneming vertonen, die vooral kan investeringen van de bedreven op 5.23 worden toegeschreven aan de loonsver- tegen 5.50 milliard gulden. Na de receptie volgt een feest avond in het Kurhaus en de volgen de dag zullen de Engelse ontvangen worden op de Keukenhof. De twintig ton Nederlandse bloe men zullen tevoren naar Londen wor den overgevlogen door een trans portvliegtuig van de Kon. Lucht macht en daar worden overgeladen in de bommenwerpers. Eén der Ini tiatiefnemers voor de vlucht is de oud-Reuter correspondent George Franks, die destjjds als enige pers vertegenwoordiger de „droppings” meemaakte. Op 29 April 1945- wierpen onge veer honderd Britse vliegtuigen voedselvoorraden af boven Den Haag, Rotterdam en Leiden. In de volgende tijd werden per dag onge veer 1000 ton afgeworpen door tel kens 500 „Lancasters”. Eén der wei nige Nederlanders die aan deze vluchten deelnam was de oud-kapl- tein van de Kon. Luchtmacht J. Ru denko, die thans als piloot in dienst is bij de K.L.M. De heer F. J. Gra ham, die thans werkzaam is op het bureau van de Australische migratie te Den Haag was een ander beman ningslid uit die historische dagen. De Indruk bestaat, dat de vraag naar goederen en diensten op de Nederland se markt in de loop van 1954 zo sterk toenam, dat in het algemeen de grens van de productiemogelijkheden werd bereikt. De spanning op de arbeids markt Is daarvan een symptoom. Hier uit is in de eerste plaats een zekere intering op voorraden eindproducten voortgevloeid, terwijl daarnaast de In voer zowel van eindproducten als van grondstoffen een zeer grote omvang aannam. Mede door deze laatste factor diende de schatting van het overschot op lopende rekening van de betalings balans te worden herzien door het oor spronkelijke cijfer van 1 milliard gulden te verlagen tot circa 0.7 milliard gul den. De veronderstellingen voor 1955 wor den gekenmerkt door de afwezigheid van sterke Impulsen, Ten aanzien van de internationale factoren komen zjj neer op de verwachting van enige ver dere verbetering van de economische toestand in het buitenland bij ongeveer stabiele grondstoffenprijzen. Hieruit vloeit de stelling voort van een matige uit voer stijging (althans in vergelijking tot 1953 en 1954), waarbij moet wor den opgemerkt, dat het gestegen loon peil enigermate remmend werkt. De in voerprijzen zullen, naar wordt aange nomen, nagenoeg onveranderd blijven. HOGERE OVERHEIDSUITGAVEN. Naast de internationale factoren zijn de Invloeden, die vafi de overheidssector uitgaan, van betekenis voor de prog nose. De overheidsuitgaven zijn rond f 200 mlllioen hoger gesteld dan In 1954. Vooral wegens begrote stijgingen in de lonen en salarissen en in de m- komens-overdrachten, welke stijgingen verband 1 ouden met de loonsverhoging van 6 pct. per 1 October 1954. Aan de andere kant is een verlaging aangeno men van de uitgaven, die verband hou den met het herstel van de watersnood- schade. Wat de particuliere sector betreft Egt de belangrijkste veronderstelling op het gebied van de voorraadvormmg. Deze is op f 0.6 mlllioen getaxeerd, waarbij In aanmerking Is genomen dat, ’s-GRAVENHAGE, 1 April De minister van Buitenlandse Zaken en zijn ambtgenoot zonder portefeuille hebben aan de Eerste Kamer meege deeld, dat zij zich niet ontveinzen, dat de huidige politieke situatie welhaast noodlcttigerwijs moet leiden tot een bewapeningswedloop tussen Oost en West, met alle daaraan verbonden gevaren. Zij zijn over deze gang van zaken diep verontrust, doch vermogen anderzijds niet in te zien hoe in deze op zichzelf beangstigende toestand een gunstige verandering kan worden gebracht, zolang niet van communistische zijde de oprechte wens tot ontwa pening onder internationale controle blijkt te bestaan. Het Westen moet trachten een zodanig bewapeningspeil te bereiken en te handhaven, dat de tegenpartij daardoor overtuigd wordt van het nutteloze van een agressieve oorlog. Onder de huidige omstandigheden echter blijven de ministers bepaald van mening, dat het niet verantwoord zou zijn aan te dringen op eenzijdige stopzetting door de Westelijke grote mogendheden van proefnemingen op het gebied van de atoomsplitsing. WATERSTOFBOM De bewindslieden delen mee, dat zij de ontwikkelingen op dit gebied en met name waar het gaat om de waterstofbom, met grote aandacht volgen. Tot voor kort stonden ech ter onvoldoende feitelijke en weten schappelijke gegevens ter beschik king. Hierin is echter onlangs ver andering gekomen, o.a. door de pu blicatie van een rapport door de Atomic Energie Commission in de Ver. Staten. Er wordt daarnaast echter op gewezen, dat omtrent het effect van de proefexplosies, zoals deze tot dusverre hebben plaats ge had, in wetenschappelijke kringen nog verschil van mening bestaat. Uit het rapport van genoemde com missie valt de conclusie te trekken, dat de invloed van de proefexplosie op de schaal, waarop deze de laatste jaren hebben plaats gehad, niet zoda- fMIsT^lTcE LUICm ’J De Stichting geeft ook een or gaan uit. Op zichzelf is daar na tuurlijk niets tegen, maar alles voor. De minister is nu echter gevallen over een artikel 'in dit blad, waarvan hij zegt, dat het de bemiddeling van oudere ar beidskrachten op nauwelijks te kwalificeren wjjze in de politieke strjjd betrekt. Hij citeert enkele zinnen uit het artikel, waarin o.m. wordt gezegd, dat de ambtenaren van minister Suurhoff het Duitse verbod tot arbeidsbemiddeling tegen de Stichting hebben uit gespeeld. „Met elkander vormen zij (bedoeld zijn de werkloze arbeidskrachten boven de 40 jaar) honderdduizenden kiezers. Wij weten nu wie in de Twee de Kamer de individuele vrij heid voorstaan en wie de onver schilligen zijn, of nog erger, de profiteurs en dienaars van het systeem. j T~> zin. Wij kunnen, dit gelezen heb bende, ons de reactie van deze minister goed voorstellen, ’t Is geen beste beurt, die de schrij ver van het artikel heeft ge- De verkiezingen zijn in zicht”, zo luidt een andere noodgedwongen nig is, dat van een vergiftiging van de atmosfeer kan de gezondheid vermogen van bedreigd. een zekere aanvulling van de voorraden eindproducten tot dé mogelijkheden be hoort. VERDERE EXPANSIE. De prognose 1955 wordt geken merkt door een verdere expansie, zij het aanzienlijk langzamer dan In 1954. De stijking van het nationale pro duct .zou” minder dan 2 pet. bedra- GA JE NIET MCE WINKELEN LttUt TINEKE? maakt. Want veel zakelijks is er in dit geschrijf niet te ontdek ken. En wetend, dat de Stich ting toch al ernstig de wind te gen had, was het nog des te meer onverstandig om de mi nister op deze manier tegen zich in het harnas te jagen. Deze on tactische zet van de Stichting, waarvan het bestuur toch zeker verantwoordelijk is voor de in houd van het orgaan, zal helaas bij velen (hoe zij politiek ook mogen denken) de goodwill van „Het leven begint bij 40” aan zienlijk doen verminderen. Een actie, die ieders instem ming had en van zeer velen nog heeft, omdat hier een mooi par ticulier initiatief werd ontplooid, dat velen weer aan het werk heeft geholpen, is in een poli tieke sfeer getrokken. Dit nu is ernstiger dan het andere motief, dat minister Suurhoff heeft aangevoerd voor het verbreken van elk contact met de Stichting, n.l. het feit, dat zij niet beschikt over des kundig personeel voor de be middeling. Nadat de minister n.l. geweigerd had een aanvraag in te willigen, bepaalde de Stich ting zich ertoe voor elke vaca ture een zestal sollicitanten te verwijzen naar een aanvragen de werkgever. „Onverantwoord en dilletantistisch” is de ken schetsing van de minister. Dit vinden wij overdreven, omdat de Stichting niet anders doet dan twee partijen met elkaar in contact brengen. Zij moeten het dan zelf maar onderling eens zien te worden. O.i. kan dit werk niet beschouwd worden als bemiddeling. Een werkgever krijgt alleen maar zes namen door en voor de rest moet hij zelf weten wat hij doet. Er zal in de Eerste Kamer bij de behandeling van Sociale Za ken nog wel gesproken worden over deze zaak. De vraag, of arbeidsbemiddeling alleen en uitsluitend overheidszaak is, zal dan ook wel ter sprake komen. Maar afgezien van dit vraagstuk en de principiële kant daarvan zullen de Kamerleden het er over eens zijn, dat het omstre den artikel niet erg gelukkig was. INDONESIË De betrekkingen tussen Nederland en Indonesië, die zijn verslechterd door de infiltraties op Nieuw-Guinea en. de behandeling der Nederlandse arrestanten door de Indonesische poli tie, vervullen de regering met zorg. De ministers willen echter rekening houden met de invloed, die onmisken baar uitgaat van het naderende tijd stip der algemene verkiezingen in In donesië op het gehele politieke leven en op de houding van de voornaamste politieke figuren in dat land. Onder de huidige omstandigheden zien de bewindslieden het als hun taak, waar noodzakelijk, op de bres te staan voor de verdediging van de Ne derlandse belangen en voor de be scherming in Indonesië tegen onrecht matige daden. ’s-GRAVENHAGE, 1 April. De ministers Beyen en Luns hebben in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer meegedeeld, dat de indruk, als zou in het advies van de commissie Steenberghe-Van Cauwelaert (Moer- djjkkanaal, kanaal Terneuzen-Gent, Stop voor Ternaaien) reeds rekening zjjn gehouden met de consequenties, verbonden aan de uitvoering van het Deltaplan, onjuist is. De ministers zeggen met alle kracht te zullen streven naar een spoedige be slissing over het kanalenvraagstuk. ’s-GRAVENHAGE, 1 April. Op 29 April 1945 wierpen Lancaster-bommenwerpers op Ypenburg bij Den Haag de eer ste voedselvoorraden af. Op die datum tien jaar later zullen weer Engelse bommenwerpers boven de residentie verschijnen, doch thans met een lading van twin tig ton bloemen als ouverture van de bevrijdingsfeesten, die begin Mei zullen worden ge houden. Dit keer zullen het geen „Lancas ters zijn,; omdat deze vliegtuigen uit de dienst genomen zijn, maar waar schijnlijk „Lincolns”, die behalve bloemen, ongeveer honderdduizend pamfletten met zich mee zullen voe ren, afdrukken van boodschappen die Engelse autoriteiten aan hun tegenpolen in Nederland zullen zen den. De originelen daarvan zullen door een aantal vliegers, die op Val kenburg zullen landen, aan deze autoriteiten worden overhandigd. Te gelijkertijd zal in Londen een Ne derlands souvenir aan de Engelse re- met zoveel enthousiasme begonnen Stichting „Het leven begint bij 40’’ is in een impasse terechtgekomen, waaruit het wel erg moeilijk zal zijn te ontsnappen. Minister Suurhoff heeft in zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer en aan duidelijkheid niets te wensen overlatende ^cwdoraingen medegedeeld, dat hij elk verder contact met deze Stichting weigert bij de huidige ontwikkeling. De Stichting heeft prompt daarop gereageerd met een adres aan de leden van de Eerste en de Tweede Kamer, maar haar argumenten zijn niet bijzonder overtuigend en het staat te bezien, of er vele volksvertegenwoordigers zullen zijn, die het in dit stadium voor de actie en het werk van „Het leven begint bij 40” willen opnemen. Men kent de voorgeschiede nis. Mensen boven de 40 jaar blijken, als zij door welke om standigheden ook werkloos zijn geworden, maar heel moeilijk weer aan de slag te kunnen ko men. De Arbeidsbureaux zien vaak geen kans deze mensen te bemiddelen, hoewel zij nog voor de volle 100 procent in staat Zijn hun krachten in het productie proces te geven. Een journalist startte een actie om werkgevers met (vooral administratieve) werkkrachten in contact te brengen en in korte tijd bereik te hij een groot succes. Het voornaamste was, dat weer heel wat mannen en vrouwen aan de slag konden gaan en de vreug de van de dagelijkse arbeid weer konden smaken. Van over- heidszijde werden tot vervelens toe informaties ingewonnen en onderzoekingen ingesteld. Het eind van het liedje was, dat mi nister Suurhoff de aanvraag om een vergunning tot arbeidsbe middeling weigerde. Ti tlerwege bezint men zich op de /Xmtwlkkeling, die de wetenschappe lijke oorlogsvoering in de laatste jaren heeft doorgemaakt. Zowel op de onmld- dellijke gevolgen van de huidige proef nemingen met de H-bom voor de men selijke samenleving, als op de te tref fen voorzorgen voor het geval, dat een derde wereldoorlog met A- en H-bom- men zou uitbreken. Over de uiteindelijke gevolgen van een met deze wapenen uitgestreden we reldbrand bestaat in het algemeen wei nig verschil van mening. Er zullen geen menselijke overwinnaars zijn; alle vol keren zullen, naar de mens gesproken, gelijkelijk tot de verliezers behoren. En opnieuw zal de wereld een grote stap nader zijn gekomen tot het ogenblik, waarop na de opening van het laatste zegel de zeven engelen zich gereed ma ken om te bazuinen. Alleen achter het Ijzeren Gordijn schijnt men hier anders over te den ken. In een hoofdartikel schreef de Moskouse WaarhG.d enige weken ge leden: „Beweringen over de mogelijk heid van de vernietiging der wereldbe schaving als de imperialisten een derde wereldoorlog ontketenen zijn theore tisch onjuist en politiek schadelijk Het kamp van democratie en socialis me is een geweldige en niet te vernie tigen macht. Indien de Imperialisten een derde wereldoorlog ontketenen zal het resultaat zijn de vernietiging niet van de wereldbeschaving, maar van het rottende kapitalistische systeem.” v Het is deze valse zelfverzekerdheid van de communistische aanbidders van de menselijke rede en van haar theo retische- gevolgtrekkingen, die het uiterst moeilijk maakt te komen tot de zo noodzakelijke bestudering van en verantwoord overleg over de gevolgen der atoomproefnemingen. In alle dui delijkheid openbaart zich ook hier de gebrokenheid van onze tijdelijke samen leving: enerzijds ontvangen wij weten schappelijke kennis, die tot grote en onmiskenbare zegen kan strekken; an derzijds dreigt deze kennis voortdurend ten kwade te worden gebruikt. Deze stand van zaken legt ons de dure plicht op naar vermogen alle krachten in te spannen ten goede. Waar het betreft de bestudering van de ge volgen der proefnemingen en waar het betreft het treffen van voorzorgen. Daarom verheugt het ons, dat beide onderwerpen volop in de belangstelling staan. Al is het stellig zaak zich niet gezien dé Intering die in 1954 optrad’ door zijn gevoelens te laten meeslepen; •zot-ava z. een gelovig beschouwen van de werke lijkheid en van eigen roeping moet hier de doorslag geven. Een dergelijk beschouwen klinkt ook door in de rede, die minister Beel ver- leden week in de Eerste Kamer uit sprak over het in dit verband zo klem mende vraagstuk van de bescherming - der burgerbevolking m oorlogstijd. Op een ieder rust de plicht mede te wer ken aan de voorzorgen tegen de ato- mische dreiging. Opdat wij met vast vertrouwen kunnen zeggen: Wat menselijkerwijze mogelijk is wordt ge daan om door inspanning van alle goe de krachten de boze te weerstaan! Maar hierbij mag het niet blijven. Een diepere bezinning op de gehele mi- litalr-wetenschappelijke ontwikkeling is nog dringender geboden. Hoe moeten wij als Christenen tegenover het ver vaardigen en een eventueel gebruiken van de atoom- en de waterstofbom staan? Welke is de taak van een waar achtig Christelijke overheid in deze’ Weliswaar zijn deze vragen niet di rect voor de Nederlandse overheid aan de orde, maar deze omstandigheid kan ons niet van onze plicht tot bezinning ontslaan. Het is goed en noodzakelijk, dat deze vragen .ons voortdurend bezig houden. Ook in deze is een gelovig be zien en overwegen van goed en kwaad een volstrekt vereiste. De Anglicaanse aartsbisschop van York gaf hier naar ons oordeel dezer dagen een juist voorbeeld van. Hij wenste voor God, aldus deelde hij het Britse Hogerhuis mee, dat de water stofbommen nooit waren uitgevonden. Maar nu dat wél het geval is, is de voornaamste rechtvaardiging voor hun vervaardiging, dat zij een schild zullen vormen, waaronder het werk ten goe de kan worden voortgezet. Bij vragen als deze Is met een vol strekt goed of een volstrekt kwaad niet te antwoorden; steeds moet in een moeizame bezinning gezocht worden naar het grotere goed, naar het grotere kwaad om aldus te komen tot een on derkenning van de weg, die God met ons, met ons volk en met de wereld Prof, dr J. J. DE JONG.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1