H B. W. Amsterdam en vieren voor concentratie van en Legeropbouwplan moet op den duur gewijzigd worden Pleidooi dreigen met ontslag ^^^j^^ampersoneel Drie Ned. Herv. predikanten gaan jubileum tuinbouwveiling van Eén vraag: Wordt de luchtdoel- artillerie geen verouderd wapen? Critiek van Chroesjtsjef Een opdracht en een voorrecht Ziodta Radar al weer verouderd Eierbriketten nog niet duurder Centraal Bureau hield jaarvergadering nog Eervol ontslag voor 92 notarissen Ons blad heeft nu een goede plaats in deze provincie Worden Matsoe en Quemoy ontruimd Arrest in proces tussen Staat en bergerscombinatie ’s-GRAVENHAGE, 31 Maart Het gerechtshof te ’s-Gravenhage heeft vanmorgen in het proces tussen de gebr. Bijker-Van den Oever, een ber- gingscombinatie en de Staat der Ne derlanden over de koop van een ge zonken torpedobootjager, arrest gewe zen. Feitelijk komt het in dit arrest erop neer dat het contract tussen de Staat en de bergers nietig is verklaard, want de Staat moet de koopsom van het wrak 24.750,en de waarborg som 10.000,terug betalen en de bergingscombinatie zal de opbrengst van het gelichte achterschip 26.000,- aan de Staat moeten geven. an.5 ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 1 April 1955 pagina 3 Minister Staf in Eerste Kamer: 1 KMMM Minimumprijs fruit naar West Duitsland verlaagd Groei bij Bond voor Geref. Jeugdorganisatie Dankbaar Beter, maar niet ideaal Vijf en veertig jaar in het ambt Atomische oorlog Somber beeld van atomische oorlogsvoering De Valintine-kwestie televisie-programma. we ëcie zal te zoeken bij een andere Weerber. t laten horen tegen Winston Churchill Keizer Karei prijs te onderscheiden. betonen, de mogelijkheid toe, dat golflengte van radarstralen door nieuwe product veranderd wordt. bjoA.iaA) o zeven personen, van llet rijdend 1 e vanmorgen ver- - van Amsterdam verkrijgen de bedrijven. hoofdstad werd ^M^Sf’^oenook het personeel van de IJ-ponten in staking ging. Later op de dag zijn de ponten weer gaan va ren, mede door inzet van het personeel van de Marine. Om de toestand te bespreken kwa men B. en W. van Amsterdam spoedig in vergadering bijeen. Des avonds heb ben zij een schrijven uit doen gaan, waarin de stakers gelast werden het werk te hervatten. Bij niet voldoening aan deze last zou ontslag volgen. Onde^ijl besloten de stakende arbeiders in een vergadering in Fras cati mei, grote meerderheid het werk te hervften. Het betrof het perso- nel van »<e gemeentelijke reinigings dienst, de vuilverbranding en de wa terleiding. Uitdrukkelijk werd ech ter vastgesteld de strijd om de tien procent loonsverhoging niet op te geven. KAPELLE, 1 April. Met ingang van vandaag is de minimumprijs voor fruit naar West Duitsland verlaagd van 25 tot 20 cent per kg. Dit houdt tevens in dat thans alle appels van de kwali teiten Extra Standaard, Standaard en Huishoud I naar West Duitsland ge ëxporteerd mogen worden als hiervoor op de veilingen minstens 20 cent per kg voor is betaald. van de oogst van vers fruit. CONCENTRATIE VAN TUINBOUWVEILINGEN. De verwerkelijking van deze gedach te bljjkt dikwjjls echter erg moeiljjk te zijn. Hierbjj spelen naar de mening van de heer Prins al te veel persoonlijke en niet-zakeljjke motieven een rol. Hjj acht het daarom dringend nodig, dat de vei- lingbesturen en ook de leden der vei lingen die dit aangaat, dit probleem nuchter en zakelijk in het belang van de gezamenlijke leden onder het oog zien en tot oplossing brengen, waarbij in aanmerking moet worden genomen dat een tjjd van hoog-conjnnctuur tot het aangaan van een fusie geschikter is dan een tijd van depressie. de oogst niet boven normaal zou komen, perioden van lage prijzen toch niet uit gesloten zijn. Het is n.l. zo, dat het tuinbouwareaal in het buitenland niet be heerst Is en dat er overal berichten vandaan komen, dat meer geteeld ’s-GRAVENHAGE, 31 Maart Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Jan. 1956 op grond van de nieuwe Notaris wet, welke de leeftijdsgrens op 70 jaar stelt, eervol ontslag verleend uit hun ambt aan 92 notarissen. Onder hen bevindt zich één Zeeuw se notaris, n.l. de heer A. A. M. Cort- hals te IJzendijke. OTTAWA, 31 Maart. John Laun, voorzitter vah een vereniging van ge leerden te Toronto, heeft Woensdag te Ottowa verklaard, dat twee Zwitserse geleerden een plantaardige verf heb ben samengesteld, die de eigenschap zou hebben radarstralen niet terug te kaatsen, waardoor radarinstallattes o.m. niet meer geschikt zouden zjjn om de aanwezigheid van vjjandeljjke bom menwerpers aan te tonen en daardoor tot een verouderd type van afweermid delen zouden behoren. Laun zeide, dat de Zwitsers de Ame rikanen van hun nieuwe vinding op de hoogte hebben gesteld en dat deze laat- sten een diepgaande studie van het middel maken. Deskundigen van de nationale raad vcor wetenschappelijk onderzoek te Ot tawa geven, hoewel zij zich sceptisch de liet christelijke krant is Nederland. Ondanks vaak zeer uiteenlopende kerke lijke en politieke inzichten blijkt het te gaan en dat komt alleen maar, doordat allen ervan over tuigd zijn, dat alleen een chris telijk dagblad positief vanuit ’t Evangelie de dingen van de dag kan benaderen. Dat maakt zo’n krant tot een onmisbaar element, nu en In de toekomst. gezonde jongen kan volbrengen, ook al is zij moeilijk. De bewindsman was dankbaar voor de steun die hij van de Eerste Kamer heeft gekregen voor het liftverbod. Het verloop met de op- neemplaatsen vond hij zelf ook teleur stellend. Zij moesten echter overhaast worden aangewezen, maar het systeem was te ingewikkeld, terwijl er te veel belangstelling Was van militaire zijde. Nu gaat het heel wat soepeler. De mi litairen die geen lift krijgen behoeven niet meer terug naar de kazerne. Wat de geestelijke verzorging in in het leger betreft deelde de be windsman mede dat de hoofdleger - predikant geen kans ziet voldoende vrijzinnige predikanten voor dit werk aan te trekken. Voor hen is zeker plaats, maar voelen zij zich wel geroepen? ’s-GRAVENHAGE, 28 Maart. Blij kens het jaarverslag van de Bond voor Geref. Jeugdorganisatie is het aantal Geref. jeugdclubs in 1954 toegenomen met 104 en het ledental met 1016, waardoor het totale aantal clubs is gekomen op 1777 en het totale leden tal op 34.578. Het aantal leiders of leid sters is (gestegen met 213 tot 6201. Behalve vele interne aangelegenhe den van de Bond worden in het jaar verslag ook de jaaroverzichten gege ven van de diverse vaste commissies van bijstand. Uit één hiervan blijkt, dat 2646 leden van jeugdclubs een van de zeven kampen van de bond heb ben bezocht. Het kapitaal van de Bond bedroeg einde 1954 f 19.054.48 en dat van de kampen f 65.646.55. ’s-GRAVENHAGE, 31 Maart In de Nederlandse Staatscourant van 31 Maart 1955 is een beschikking gepubli ceerd van de minister van Economi sche Zaken waarbij de prjjzenbeschik- king vaste brandstoffen 1954 (eierbri ketten) wordt gewijzigd in dien zin, dat de in de maand April voor detail listen geldende inkoopprijs voor eier briketten gelijk zal zijn aan de prijs van Maart 1955. Deze beslissing vloeit voort uit het besluit van de Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal, waarbij Nederland werd toege staan dat de prijzenegalisatieregeling voor eierbriketten nog tot 1 Mei a.s. blijft gelden, waardoor ook voor de verbruikers de prijs voor eierkolen in de maand April ongewijzigd blijft. steeds hogere eisen die aan de outil lage worden gesteld. Nog zijn er vele besturen die trachten met alle mogelijke middelen uit het moeras te komen, maar volgens de heer Prins is de enige oplossing een fu sie met andere veilingen of liquida tie, waarbij dan eventuele tekorten door de leden moeten worden aan gezuiverd op grond van him aan sprakelijkheid. De heer Prins kon niet precies zeg gen, hoe groot een veiling moet zijn om bestaansrecht te hebben. Het kan zijn, dat een kleinere consumptievei- ling, die haar aanvoer kan plaatsen in de naaste omgeving en die op betrek kelijk grote afstand van grotere vei lingen ligt, toch een nuttige functie vervult, maar dan kan zij in de regel ook wel volstaan met een eenvoudige inrichting. Het is evenwel ook moge lijk, zo zeide de heer Prins, dat een veiling met een omzet van b.v. een millioen gulden ’s jaars beter doet om aansluiting veiling. Al zou een dergelijke veiling, aldus spreker, haar exploitatie nog wel rond kunnen krijgen, dan zou het toch met het oog op de afzet der pro ducten wel eens dringend nodig kun nen zijn om een fusie aan te gaan en zo te trachten tot grotere concentra tie van het product te komen. Ook dienen naar de mening van de heer Prins veilingen, welke in eikaars onmiddellijke nabijheid liggen, ook als zy een omzet hebben van meer dan éen millioen bijvoorbeeld, te overwe gen of zij niet veel economischer kun nen werken, zowel t.a.v. het prijspeil als t.a.v. de te maken kosten, indien zij een fusie aangaan. Vandaag mogen wij, na tien soms moeilijke jaren, dankbaar zijn, dat het Zeeuwsch Dagblad bestaat en dat het stevig gewor teld is in deze provincie. Dat ’t zijn plaats, een goede plaats, heeft gevonden en dat vele dui zenden gezinnen prijs stellen op ons blad als hun dagelijkse gast. Wij mogen daarin zien de zegen des Heren en een aansporing om verder te gaan op de weg, die tien jaar geleden werd ingesla gen. De oprichters hebben het goed gezien: er is in Zeeland plaats voor een christelijke krant en het medeleven, dat zich soms op het aller-onverwachtst en dan vaak nog van een kant, waarvan men het niet verwachten zou, uit, verwarmt het hart. Wij dat ds B. J. C. Rynders bevestigd werd 1924 als directeur van de toenmalige samenwerkende zendingscorporaties te Oegstgeest. In deze kwaliteit ont ving hij in 1946 eervol ontslag. Sedert Mei 1952 is ds Rynders waarnemend predikant van wijkgemeente A te Hil versum (de wijkgemeente van de on langs uit zijn ambt ontheven ds J. Loos). Op 2 April is het eveneens 50 jaar geleden, dat ds F. Ie Cornu bevestigd werd als predikant van de Waals Her vormde gemeente van ’s Hertogen- bosch. In Frankrijk, waar zijn vader predikant was, heeft ds Le Cornu het gymnasium bezocht. Hij studeerde aan de universiteit van Grenoble, waar hij de graad bachelier es lettres-philoso- phie behaalde. Tot 1923 was hij predi kant te Den Bosch. Tevens heeft hij van 1913 tot 1923 als hulpprediker de Waalse gemeente van Maastricht ver zorgd. In 1923 nam hij een beroep aan naar de Waalse gemeente van Utrecht, waar hij in 1945 eervol emeritaat ver kreeg. Op 11 April zal het 40 jaar geleden zijn, dat ds Joh. A. Raams als predi kant werd bevestigd in zijn eerste ge meente Asch. In 1917 verwisselde hij deze gemeente voor Breskens. Hij ver trok in 1921 naar Rijswijk (Gld.) en in 1926 naar Kloetinge. Vandaar nam hij in 1936 een beroep aan naar Rot- terdam-Zuid (Feyenoord). In 1946 vertrok hij naar zijn laatste gemeente, Brummen, waar hem op 1 Mei 1954 eervol emeritaat werd verleend. Zonder incidenten is de staking van daag niet verlopen. Stakende leden van het N.V.V., die in een vergadering in Frascati des middags bijeen waren geweest trokken naar het kantoor van de ABVA, hun organisatie, aan de Stadhouderskade. „Wij hebben ge vraagd de kas te openen”, zo zeiden de leden van de delegatie, die waren ont vangen. Maar zij hadden geen succes gehad. De ABVA wenste geen sta- kingsgelden uit te keren in een sta king, die buiten het eigen besluit was genomen. hebben in die tien jaren ook Zeeland gediend en wij willen dat met nog groter kracht blij ven doen, nu er zulke ingrijpen de veranderingen op til zijn. Dan zal minder dan ooit gemist kun nen worden het eigen christelij ke geluid. Wij weten, dat dit een zeer verantwoordelijke taak is, maar omdat wij haar zien als een opdracht en een roeping mogen wij zegen van God en medeleven van onze lezers ver wachten. Het zou niet moeilijk zijn al lerlei dingen te schrijven over de ups en downs der afgelopen jaren. Over de dagen, waarop het niet eens zeker was, dat door velerlei technische moei lijkheden, vooral in de begintijd de volgende dag er een Zeeuwsch Dagblad zou ver schijnen. Over de uitbouw der nieuwsvoorziening en de good will van ons blad bij de Zeeuw se autoriteiten, over de hand over hand toenemende uitbrei ding van het advertentievolume en nog vele zaken meer. Wij zul len dat niet doen, maar alleen constateren, dat ons blad beter is dan tien jaar geleden èn dat ons ideaal nog lang niet bereikt is! Dat het mogelijk is gebleken in onze provincie een dagblad uit te geven, waarin samenwer ken mensen uit de verschillende kerken in ons gewest, blijft een reden tot grote dankbaarheid en vormt een stevige basis voor ons blad. Deze samenwerking rond om deze uniek in WASHINGTON, 31 Maart. Uit ge- woonljjk betrouwbare bron te Was hington is vernomen, dat Groot-Brit- tannië, Australië, Nieuw-Zeeland en Canada er krachtig bij de Ver. Staten op aandringen Tsjiang Kai-Sjek over te halen zijn nationalistische troepen te rug te trekken van de eilanden Quemcy en Matsoe, die vlak onder de kust van communistisch China liggen. De vertegenwoordigers van de lan den van het Britse Gemenebest zou den bij informele besprekingen in Washington over de Formosaanse crisis verklaard hebben, dat, als de Ver. Staten zouden besluiten met de nationalisten deze eilanden te verde digen, hoogstwaarschijnlijk het Ge menebest niet zal helpen. Wel zouden de Gemenebestlanden bereid zijn om steun voor de verdediging van For mosa en de Pescadores toe te zeggen, als Quemoy en Matsoe ontruimd zou den worden. in zijn eerste gemeente Wapenveld. Hij diende vervolgens de gemeenten Harderwijk, Doornspijk, Doorn en MOSKOU, 31 Maart. Nlklta Chroesjtsef, de secretaris van de Sow- jet-communistische partij, heeft in een rede op een conferentie te Woronesj gewaarschuwd, dat de „oorlog ver klaard moet worden” aan boerenarbei ders, die er voor verantwoordelijk zjjn dat landbouwmachines in de open lucht verroesten en vergaan. Er dient krach tig gestreden te worden tegen de „bar baarse houding ten aanzien van tech nische uitrusting”. De personen, die hiervoor verantwoordelijk zijn, moeten streng gestraft worden, aldus Chroesjt sjef blijkens een verslag in de „Praw- da”. Hij leverde voorts strenge critiek op de „primitieve en verkeerde” houding van een collectieve boerderij, waar plannen waren gemaakt om het maisareaal met slechts 20 procent te vergroten. Een boerderij, waar het areaal met 350 procent vergroot zou worden, stelde Chroesjtsjef als voor beeld. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 31 Maart. De beslissing in Nato verband over het gebruik van atomische wapens stelt de Regering uiteraard voor de vraag of het leger opbouwplan niet gewijzigd dient te worden. Minister Staf heeft vandaag in de Eerste Kamer medegedeeld dat aan dit probleem aandacht wordt geschon ken, maar dat het huidige opbouwplan zeker tot eind 1956 gehandhaafd blijft. De atomische wapens noodzaken onze troepen tot een grotere bewegenlijk- heid binnen de divisie. Deze zal op de duur worden teruggebracht van 18 tot 12.000 man. En verder wordt er momenteel intensief gestudeerd over een verdere aanpassing van de organisatie aan de nieuwe ontwikkeling. De toet sing van deze studie aan de practijk zal echter overgelaten moeten worden aan de grote landen. Als de divisies kleiner worden kan in begin van 1957 een aanvang worden gemaakt met de opbouw van de tweede parate divisie. reld te leven. Bewapeningscontröle is ook noodzakelijk. De harde realiteit ge biedt ons onze afweerkracht zo sterk mogelijk te doen zijn. Nederland moet rekenen op het gruwzaam gebruik van atoomwapenen, of het nu A, H. of C. bommen zijn. Het feit dat de Regerin gen beslissen over het strategisch ge bruik van deze bommen en dus niet de militaire bevelhebbers zou een oorlog kunnen voorkomen. Gisteren zijn de groene baretten weer uitgereikt aan hem, die de com- mando-opleiding hebben voltooid. De ze opleiding moet zo zijn, dat iedere ’s-GRAVENHAGE, 31 Maart Op i Rotterdam, waar hij ook gevangenis- 2 April zal het 50 jaar geleden zijn, predikant was. Hij verbond zich in 16.20 Symph. ork. 17.00 Radloweekjourn. 17.30 Lichte muz. Een voor de vellingbestuurders be langrijk onderwerp sneed de heer Prins aan, toen hjj sprak over de concentratie van tuinbouwveilingen. In Nederland bestaan 143 veilingen, die zjjn aangeslo ten bjj het Centraal Bureau. Daarvan hebben er 47 een jaarlijkse omzet bene den een millioen gulden, 32 daarvan hebben een omzet kleiner dan een half millioen per jaar. De heer Prins zeide, dat in vele gevallen het bestaan van deze veilingen erg moeiljjk Is. Econo misch vervullen zij niet meer die functie voor handel en afzet, die men er aan zou willen geven. Desondanks is het aantal fusies van veilingen nog maar betrekkeljjk gering. Vele veilingen komen nog voor fusie in aanmerking. Dit is voor de groot- en exporthandel van bijzon der belang, omdat men in de gele genheid moet zijn, grote partijen van verschillende producten te kun nen kopen. Een uitzondering maak te de heer Prins in dit opzicht voor plaatselijke be- Kleinere veilin gen zullen in steeds groter moeilijk heden komen te verkeren door de dat we beschikken overeen luchtverdediging. Minister Staf heeft een somber beeld gegeven van de atomische oor logvoering. Een ding staat voorop: de Nato landen zullen nooit tot een aanval overgegaan. Maar als zij wor den aangevallen zullen zij niet aar zelen om atoomwapenen te gebrui ken teneinde die aanval te kunnen afslaan. Bij zulk een oorlog zal er geen spra ke meer zijn an winnen of verliezen, aldus de bewindsman, het gaat alleen maar om vernietiging. Daarom moet alles gedaan worden om een oorlog te voorkomen. De Regering steunt alle ontwapeningsvoorstellen. Ook al is de wereld in kampen verdeeld dan moe ten we toch proberen in dezelfde we- Evenals andere landen staan ook voor de vraag of lichte en mid delzware luchtartillerie langzamer hand geen verouderd wapen is. De moderne vliegtuigen vliegen te hoog en snel. In Engeland vindt men het luchtdoelkanon niet meer effectief, met uitzondering voor de verdedi ging van de strijdkrachten te velde en voor het voorkomen van bombar dementen op afgebakende terreinen. Minister Staf was echter nog niet in staat een uitspraak te doen. Snelle vij andelijke bommenwerpers moeten aan gevallen worden door geleide projec tielen, maar een definitieve keuze is nog niet mogelijk, mede, omdat de fi nanciële consequenties nog niet te worden dan in voorafgaande jaren. Het Centraal Bureau zal met be trekking tot de afzet van de produc ten een politiek voeren, die op deze mogelijkheden en moeilijkheden ge richt zal zijn. Over de samenwerking in Europa zeide de heer Prins o.m. het te betreuren, dat ondanks grotere liberalisatie en met de mond beleden - ---samenwerking de handelsbarriéres Gram. 14.30 Journ. 15.00 Gram. 15.15 ld. door middel van heffingen en rechten toch stilaan verhoogd worden. De Nederlandse tuinbouw heeft in 1954 voor ongeveer 200 millioen gul den geëxporteerd. Hierop is in alle landen gezamenlijk een bedrag van 25 millioen gulden aan rechten betaald, of ongeveer een achtste. Van de totale oogst aan verse groenten werd in 1954 *42 procent uitgevoerd en 29 procent De eis van de gebr. Bijker-Van den Oever, n.l. een schadevergoeding van 350.000,— werd afgewezen. In dit bedrag was o.m. verdisconteerd 220.000 aan voorschotten, 80.000 'winstderving, de koopsom en de waarborgsom. De bergingsfirma had het wrak van deze Engelse torpedobootjager, die in de Westerschelde nabij Terneuzen tot zinken was gebracht op 15 Mei 1940, na openbare inschrijving gekocht. Toen men het achterschip boven water had gebracht, bleek dat het wrak vol munitie zit. De kosten en de risico’s van de berging waren daar door veel groter geworden. Over deze aangelegenheid was de combinatie een proces begonnen. De rechtbank te ’s-Gravenhage had haar in eerste instantie aanleg in principe in het gelijk gesteld. ZATERDAG 2 APRIL 1955. HILVERSUM I (402 M.): KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws, weer ber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Pro- menade-ork. en solist. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Lichte muz. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Gram .16.40 Lichte muz. 17.00 V. d. jeugd. 18.05 Voetbalrep. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: „Atlan tisch allerlei”. Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 „Lichtbaken”, caus. 19.30 „Matthaus Passion” 21.1021.40 „De Katholiek in het openbare leven van de ze tijd”, caus.) 23.4524.00 Nws. HILVERSUM H (298 M.): VARA: 7.00 Gym. 7.33 Gram. 7.50 Gram. BONN, 29 Maart Uit Silezië stam mende Duitsers hebben vanuit Neu renberg een protest aan de stad Aken het plan om Sir dit jaar met de van de stad Aken Nws. 7.10 Gram. 7.15 7.45 Even opkrikken. 7.50 Gram. 8.00 L ws. 8.18 Gram 8.55 V. d. vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 School radio. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arbeiders in de continubedrij ven. 11.35 Sopr. blokfluit en clavecimbel. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VA RA-Varia. 13.20 Gram. 13.45 V. d. jeugd. 14.20 Sportpraatje. 14.35 Amus. muziek. 15.00 Fries progr. 15.15, Het volle pond”, caus. 15.40 Lichte muz. 16.05 Boekbespr. 18.00 Nws. en comm. ®?_^e^af?aag ^..Utrecht gehouden jaarvergadering van het Centraal Bureau 18.20 Gram. 18.45 Andersen-rep. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout”, caus. 19.40 „De bijbel is een moeilijk boek”, caus. 19.55 „Deze week” caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Amus. muz. 22.40 „De Odeon-Moorden”, hoor spel. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. NCRV: 20.15 Journ. en weerber. 20.35 Technische grapjes. 20.55 Wedstrijd in kijken en peinzen. 21.15 Pauze. 21.25 „Evangelie in Steen”. 21.45 De Zeven kruiswoorden. 22.05—22.15 Dagsluiting. BRUSSEL, 324 M. 12.00 Gram. 12.30 ^_eerbef „?2;34 Gram- 13-00 Nws. 13.15 15.45 Accordeonspel. 16.00~ Gram?' 1615 Accordeonspel. 16.30 Gram. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgi sche zangen. 17.30 Romantische muz. 18.00 Orgefrecita!. 18.20 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Cabaret. 21.00 „Das Dreimaderlhaus” operette. 22.00 ws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05— 00 Gram. et is vandaag precies tien jaar geleden, dat het eerste nummer van het Zeeuwsch Dagblad verscheen. Er ver schijnen in ons land heel wat kranten, die veel en veel ouder zijn en wij kunnen ons voorstellen, dat er mensen zijn, die de vraag stellen, of het reden heeft speciale aandacht te besteden aan het tweede lustrum van een dagblad. Wij menen van wel en dat komt, omdat wij de verschijning van dit pro- testants-christelijk dagblad voor Zeeland zien als een opdracht èn als een bijzonder voorrecht, omdat wij menen, dat ons blad iets te maken heeft met de gang van het Koninkrijk Gods in deze wereld. Dat is inderdaad krasse taal en kan uiting zijn van een geest van hoogmoed, wanneer daaraan niet onmiddel lijk wordt toegevoegd, dat allen, die aan dit blad op welke wijze dan ook medewerken, de betrekkelijkheid van hun arbeid inzien en beseffen, dat God voor de komst van Zijn Rijk geen Zeeuwsch Dagblad nodig heeft! Wij weten dat, maar wij weten ook, dat God Zich wil bedienen van mensen om Zijn boodschap in de wereld bekend te maken, voor het gezin, de maatschappij, de staat. En wanneer Hij de mogelijk heid schenkt om dat ook door middel van een dagblad te doen, dan is het een niet zien of een miskennen van de roeping om deze kansen niet aan te grijpen. Wanneer aan dit alles wordt toegevoegd, dat ook dit werk aan en van de christelijke pers uiterst gebrekkig is, dan is dat persé geen frase. Wie in de af gelopen tien jaren ons blad heeft gelezen, die heeft vele onvolko menheden ontdekt en moet de ze nog dagelijks constateren. Het stond en staat lang niet altijd (misschien wel nooit) op de hoogte, die het Evangelie als eis stelt. Vergeet nooit, dat het maar mensen zijn, die een krant maken! Maar zij, die aan en voor een christelijke krant wer ken, weten toch dat is im mers hun uitgangspunt dat er niets neutraal is op deze we reld. Dat alles een diepere ach tergrond heeft en dat het er maar helemaal aan ligt hoe en van welke kant men ook „het nieuws” benadert. Dit betekent nooit (en het lijkt ons goed dit eens heel na drukkelijk te zeggen), dat een christelijk dagblad het nieuws „gekleurd” geeft,' maar wèl, dat het wordt getoetst aan en wordt toegelicht vanuit de Bijbel. Zie daar het bestaansrecht en de noodzaak van de christelijke pers. kopen. Een uitzondering maak- veilingen, die in hoeften voorzien. UTRECHT, 31 Maart. Naar de mening van de heer M. Prins, die sprak l «Kr» 4-n V. 4- rvokJ voor Tuinbouwveilingen, zal het prijspeil voor vele tuinbouwproducten in het komende seizoen waarschijnlijk wel aanzienlijk lager komen te liggen dan in het afgelopen jaar het geval was. Voorts zeide hjj, de handelspolitieke, de con juncturele en de oogstverwachting in aanmerking nemende, dat ook indien

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3