Huurverhoging I Het Westen bespreekt reeds conferentie met Rusland Sterke afkeuring door C.N.V., N.V.V.enK.A.B. - Taakverdeling tegen voorstellen tot de huurverhoging Vele Tweede Kamerleden Gemeentediensten lamgelegd Prins Bernhard inspecteerde 5 Splitsing in de secten Staking duurt voort Nehroe is pessimistisch vrijwel zeker Aftreden van Churchill Station visserij-onderzoek te Wemeldinge SRs 8 KI Ruïne van paleis van Herodes ontdekt Staking tegen overheid is ondemocratisch Grote Drie in Mei in Parijs bijeen 1 i I PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND mW 1 Opluchting voor Regering van Zuid-Vietnam DE BILT ZEGT: Veel bewolking Egypte berispt Gemodder van de Regering’’ AMSTERDAM, 31 Maart - Vanmorgen is een groot deel van het personeel van de Amsterdamse tram in staking gegaan. Ongeveer een vierde deel van dit personeel ging vanmorgen aan het werk even als eenzelfde deel \an de arbeiders /an de gemeentereiniging. Een nor male functionering van deze en an dere diensten was dan ook niet mo gelijk. Ook groepen kraandrijvers van bedrijven langs de havens ver lieten in de loop van de morgen het werk. Vanavond hebben alle sta kers, behalve het personeel van de tram besloten het werk te hervat ten. O ZEEUWSCH DAGBLAD lie JAARGANG No. 3054 Waarnemend-hoofdredacteur Prof. Dr J. J. de Jong (ZIE PAGINA 1) UITGEBREIDE STAKING IN AMSTERDAM voceerde stakingen ten sterkste afge- de tot Z.K.H. Prins Bernhard heeft Donderdag in zijn functie van inspecteur- VRIJDAG 1 APRIL 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Namens het bestuur der Stichting „Zeeuwsch Dagblad”, J. Laport, voorzitter Th. Bakker, secretaris het gebied van Gaza bestond gerd had. Ht incident heeft zi< wij een van i i AMSTERDAM, 1 April - Op de vannacht in Krasnapolsky te Amsterdam gehouden vergadering, die door ca 1.400 personen werd bij gewoond, zo werd vanmorgen vroeg gemeld, heeft het rijdend personeel van het gemeentelijk vervoersbedrijf en het dekpersoneel van de IJ-veren besloten de staking voort te zetten. Slechts enkele stakers stemden tegen de voortzetting der actie. Vanmorgen om tien uur zal het co mité opnieuw trachten een onderhoud met B. en W. te verkrijgen. Om half twee vanmorgen kon men zich dus afvragen welke gevolgen dit besluit zal hebben. De stakers van pu blieke werken, die de arbeid weer wil den hervatten, hadden immers aan hun beslissing toegevoegd, dat zij solidair zouden blijven met het tram-personeel. Zo dit na middernacht zou besluiten de staking ook een tweede dag voort te zetten, dan zouden ook zij niet aan het werk gaan. Eerst in de loop van de ochtend zal blijken welke invloed het besluit van het tram-personeel op Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes NEW CASTLE, 31 Maart - De Britse minister van Buitenlandse Za ken, Eden, heeft vandaag verklaard, dat de Westelijke mogendheden be spreken, hoe de volgende onderhan- delingen met Rusland on gang moet worden gebracht. Bijna zeker is reeds, dat de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Westelijke Grote Drie in Mei in Pa rijs bijeen zullen komen. Daar zul len zij bespreken hoe hun houding zal zijn ten aanzien van een confe rentie met de Sowjet-Unie na de be krachtiging van de Parijse Accoor- den. Toen in Amsterdam, waar Donderdagochtend plotseling een staking bij enige gemeentelijke diensten uitbrak, na het tramverkeer ook het pont- verkeer over het IJ stagneerde, werd van hogerhand een contingent Mariniers naar de ponten gedirigeerd om het stakende dekpersoneel van deze vaartuigen te vervangen en zodoende de gevolgen van deze staking te elimineren. Men slaagde hierin al vrij spoedig. Op de foto ziet men twee Marinemannen in actie op een van de ponten van de verbinding met de Meeuwenlaan in Noord, welke door toedoen van de Marine kon worden hersteld. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidenia, Goes. JERUZALEM, 31 Maart. Israëli sche oudheidkundigen hebben op het terrein van het oude Joodse Fort Masada, op de Westelijke oever van de Dode Zee, de ruïne van het pa leis van Koning Herodes ontdekt. De expeditie, die in samenwerking met het Israëlische leger opgravin gen doet, had eerst het „slangenpad” gevonden, waarvan in de geschriften van Elavius Josephus, een Joodse schrijver uit de eerste eeuw, wordt gesproken. Volgens deze geschied schrijver, die beschouwd wordt als een autoriteit op het gebied van de Joodse oudheid, was het „slangen pad” een van de wegen die leidden naar het Fort Masada, dat boven op een rots ligt. SAIGON, 31 Maart. De Cao-Dai- secte in Zuid-Vietnam heeft vandaag gebroken met het „verenigd front” van de drie religieus-politieke secten in hei land en haar leger van 35.000 man ter beschikking gesteld van Ngo Dinh Diem, de eerste minister. Pham Cong Tac, de 66-jarige „Paus” van de Cao Dai, die gisteren nog het ontslag van Diem had geëist, heeft er schriftelijk in toegestemd, zijn leger met de regeringstroepen te verenigen. Hij vertrok daarna naar zijn kathe draalstad Tayninh en zond generaal Ngoejen Thanh Phoeong, opperbevel-’ hebber van het particuliere leger der Cao Dai, naar het paleis van de pre mier te Saigon om een plechtigheid ter bezegeling van de vereniging der le germachten bij te wonen. De stap van de Caodisten heeft het verenigd front evenwel ernstig gesple ten. Het leger van de Cao Dai is het grootste van de drie particuliere strijd machten en waarschijnlijk even sterk als de andere twee samen. DE OMVANG Bij toetsing aan een noodzakelijk ge acht beleid levert naar de mening van vele leden de thans voorgestelde huur verhoging wel een zeer onbevredigend resultaat. Zij bestrijkt immers slechts 35% van de vooroorlogse woningvoor raad, waarvan 27% de verhoging met 10%, de resterende 8% die met 5% deelachtig wordt. Vanuit een oogpunt van volkshuis vesting waren deze leden niet bij machte, voor deze vrijstelling van het grootste deel van de woningen van enige huurverhoging en de beperking van een ander deel tot een verhoging met 5%, een goed woord te vinden. Van verschillende zijden werd van bezorgdheid blijk gegeven omtrent de positie van de middengroepen als ge volg van de thans voorgestelde huur verhoging. Vele leden achtten deze maatregel jegens deze groepen met na me onrechtvaardig, aangezien zij zich daardoor het voordeel van de belas tingverlaging, verdedigd als verrui ming van de persoonlijke welvaarts- sfeer, weer voor een niet onbelangrijk del zien ontgaan. Vele leden zagen als een bijzonder nadeel van dit ontwerp de mate, waar in bestaande onderlinge huurverhou- dingen tussen vooroorlogse woningen willekeurig uiteengescheurd dreigen te worden. Woningcomplexen, waarvan ’t gemiddelde huurpeil in de buurt van de voorgestelde huurgrenzen liggen, zullen door de huurverhoging als het ware worden doorsneden. Zelfs binnen een en hetzelfde perceel zal het voor komen, dat de ene huurder wel, de an der geen huurverhoging krijgt. Het zal ieder duidelijk zijn, dat het vertrek van de heer J. D. Troost- heide als hoofdredacteur van ons blad het noodzakelijk heeft gemaakt, dat werd nagegaan welke maatregelen getroffen moesten worden om het werk aan het Zeeuwsch Dagblad op de beste wijze voortgang te doen vinden. In afwachting van de definitieve voorzieningen is thans de heer J. J. Tevel, onze chef-redacteur, verantwoordelijk voor en belast met de lei ding van de dagelijkse gang van zaken ter redactie. Onze nieuwe medewerker, prof, dr J. J. de Jong, die tevens in juridische zin waarnemend hoofdredacteur is, is verantwoordelijk voor de alge mene lijn van ons blad. Wij vertrouwen hiermede voorshands een allen bevredigende taakver deling te hebben gevonden en spreken gaarne de wens uit, dat deze ten goede mag komen aan ons blad en bovenal aan de zaak, welke wij wil len dienen. De nationale bloemententoonstelling „Keukenhof” te Lisse is vanmiddag of ficieel geopend door de Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr L. 's-GRAVENHAGE, 31 Maart Blijkens het voorlopig verslag der Tweede Kamer over het ontwerp tot wijziging van de huurwet (dat is in gediend tegelijk met de belastingvoorstellen) vermocht het van geen enkele zijde instemming te verwerven. In de troonrede, waarmede het huidige zittingsjaar werd geopend aldus vele leden werd er van gewaagd, dat de regering een verdere huurver hoging in overweging had en dat zij daarbij dacht aan de mogelijkheid van een bestenuningsontheffing, teneinde een deel van de verhoging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van nieu we woningen. Spoedig drong tot de buitenwereld door, dat de gedachten van de regering gingen in de richting van een huurverhoging van gemiddeld 25 pCt waarvan dan 80 pCt zou worden weggelast. In werkelijkheid is echter uiteindelijk een voorstel van veel geringere allure uit de bus gekomert-, dat zelfs her karakter van een algemene huur verhoging mist. Géheel de gang van zaken typeert ten aanzien van het stuk overheids beleid, hier in het geding, het ont breken zowel van een duidelijk om schreven doel als van een metho diek om zo consequent en spoedig mogelijk tot een oplossing te gera ken. Bij de hier het woord voerende le den drong zich de vraag op, of de re gering er nu maar mee door mag gaan, de noodzakelijke aanpassing der huren aan de gewijzigde omstandig heden ondergeschikt aan en afhanke lijk te stellen van de loon- en prijs- I politiek, welke naar haar mening dient te worden, gevoerd. Is dit nog' wel ver antwoord, gezien de vele en velerlei bij een oplossing van het huurpro- bleem betrokken belangen? Hoe ko men wij ooit uit dit beklemmende vraagstuk, indien, zelfs in deze tijd van hoogconjunctuur, de regering meent te moeten verhinderen, dat een forse stap naar de oplossing er van gezet wordt, omdat zulks enige loons verhoging zou vereisen? Vele andere leden brachten in her innering, dat bij de beraadslagingen over de jongste wijziging van de huur wet de minister in uitzicht stelde, dat een volgende huurronde niet vóór 1956 aan de orde zou komen. Van dit voor nemen kwam de regering reeds in de troonrede van 21 September 1954 te rug. Thans blijkt de regering ander maal haar koers te hebben gewijzigd en stelt zij een matige huurverhoging voor een deel der panden voor, ter wijl de gedachte aan een bestemmings- ontheffing voorlopig op stal wordt ge zet. Waarom, zo vroegen deze leden, heeft de regering haar aanvankelijk voornemen laten varen? Waarom is zij daartoe niet teruggekeerd, toen de heersende tendentie tot prijsstij ging haar zorgen ging baren? Zulks ware de hier aan het woord zijnde leden logischer voorgekomen dan wat nu geschiedt. Tegen dit wetsontwerp hadden deze leden ernstige bezwaren. Verscheidene leden hadden voor het onderhavige ontwerp nauwelijks een goed woord over. Vooreerst waren zij, generaal van de Koninklijke Landmacht o.m. een kort bezoek gebracht aan de onderdelen van het depót Aan- en Afvoertroepen in Tilburg. Onze foto toont de vorstelijke bezoeker bij een gedeelte van het wagen- al evenzeer als alle hen voorafgaande sprekers, teleurgesteld over het feit, dat aan de door de troonrede gewekte verwachting, dat tegelijk met de voor stel! en tot belastingverlaging een her ziening van de woninghuren over de gehele lijn aan de orde zou worden gesteld, de bodem was ingeslagen. Zij meenden, dat in elk geval in het ka der van de aanhangige belastingwet ten een poging moet worden gedaan om de achterstand in de huren iets meer in te lopen dan in het aanhan gige wetsontwerp wordt gedaan en om de huiseigenaars meer te helpen. Deze leden meenden derhalve een ge nerale huurverhogingten aanzieji van hét oude weningbez’.. van iö Vi te moeten en te kunnen bepleiten.1^ Sommige leden laakten het in de re gering, dat deze verzuimt met betrek king tot het huurvraagstuk een vaste, klare lijn te trekken. Dit verzuim, waardoor men elk plan mist, leidt tot voorstellen als het onderhavige, dat de hier aan het woord zijnde leden rond uit als gemodder qualificeerden. DE BILT, 31 Maart. Half zwaarbewolkt met voornamelijk in ’t Noorden van het land plaatselijk wat lichte regen. Matige tot krachtige Noordwestelijke wind. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als giste- LONDEN, 31 Maart. De wereld naar een catastrophe toe, zo heeft pre mier Nehroe vandaag gezegd. Hij ge looft echter niet, dat er enig oorlogsge vaar bestond. De gevaarlijke punten noemde Nehroe Formosa, Indo-China en Duitsland. „Ik geloof niet, dat er oorlogsgevaar is, doch ik moet tot mijn spijt zeggen, dat de toestand in de we reld zich verhard heeft. Er gebeuren dingen, die rampzalige gevolgen kun nen hebben”, aldus zeide Nehroe. De toestand in Indo-China na de Ge- neefse conferentie was hoopvol ge weest. Het Zuidoostaziatisch pact, dat in Manilla getekend was, en de daarop gevolgde Zoavo-conferentie te Bang kok hadden echter elk soort vrede en veiligheid in dat gebied omvergewor- pen. Nehroe verweet Engeland, de V.S., Frankrijk en de Sowjet-Unie, dat zjj een. conferentie over Duitsland twee en een half jaar hadden uitgesteld, omdat zij wilden onderhandelen van uit een machtspositie, terwijl de toe stand van kwaad tot erger ontwikkel de. LONDEN, 31 Maart. Volgens politieke redacteur van de „Manches ter Guardian” liggen de plannen voor het aftreden van premier Churchill, in de loop van de volgende week, gereed. In conservatieve kringen zou men ech ter willen voorkomen, dat de rege ringswijziging wordt voltrokken op een tijdstip, dat de Londense pers, als ge volg van de staking, tot zwijgen is ge doemd. Ook de „Yorkshire Post”, met de „Manchester Guardian” het enige blad dat men in Londen tegen „zwarte prij zen” kopen kan, schreef, dat alles ge reed is voor aftreden van sir Winston. Voorts zou minister Eden de volgende week aankondigen, dat binnenkort al gemene verkiezingen zullen worden gehouden. TEL AVIV, 31 Maart. De gemeng de wapenstilstandscommissie heeft Egypte ernstig gelaakt wegens het on dermijnen van een Israëlische weg waardoor een Israëlische officier ge dood en een militair gewond werd. De commissie bestempelt het incident als een „daad van agressie” en zegt, dat het de, ernstige toestand, die reeds bjj 1 verer- GOES, 31 Maart Naar vernemen zal te Wemeldinge sub-station worden gevestigd het Rijks-instituut voor Visserij-on derzoek te Bergen op Zoom. In dit station zullen onderzoekingen ge daan worden in verband met de oestercultures. Zoals bekend heeft minister Mansholt enige tijd geleden bij zijn bezoek aan Yerseke medegedeeld, dat onderzoekingen en proefnemin gen gedaan zouden worden, in ver band met het Deltaplan. Reeds eerder werd gedacht aan de Zuidkust van het eiland Tholen, doch Wemeldinge werd uiteindelijk geko zen als plaats van vestiging omdat hier vlak langs de kust een diepe geul is met zuiver zeewater, waar men zeer nauwkeurige proeven kan nemen. Als plaats van vestiging werd genoemd de putten van de Fa. Lindenbergh. Deze putten zijn namelijk zeer goed voor het doel geschikt en liggen aan de geul. Met genoemde firma zou reeds een vergelijk zijn getroffen. De heer P. Vermaat, die Vrijdag af- I scheid neemt van de Visserij-politie wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, zou aan dit sub station verbonden worden. Ook zal in Mei een ministersconfe rentie van de N.A.V.O. worden gehou den. Op deze conferentie zullen o.m. aanwezig zijn de ministers Dulles, Eden en Pinay. Een definitieve datum voor deze conferentie is nog niet vast gesteld. De stakingsleiding heeft officieel meegedeeld dat de actie, die voor lopig voor 24 uur geldt, gezien moet worden als een antwoord op de laat ste voorstellen van de regering om de lonen in de lagere toongroepen van het Overheidspersoneel met 3, 4 of 5 cent per uur te verhogen, ter wijl de werkgevers, die in deze groe pen zijn ingedeeld een loonsverho ging van 10 pCt verlangen. Vrij spoedig heeft het hoofdbestuur van de Ned. Chr. Bond van Overheids personeel deze door de E.V.C. gepro- voceerde stakingen ten sterkste afge- keurd. In een verklaring wordt gezegd j dat het hoofdbestuur er op vertrouwd dat het Christelijk georganiseerd ge- meentepersoneel in Amsterdam er aan zal medewerken de gemeentediensten normaal te doen functioneren door een correcte uitvoering van hun taak en de Overheid te steunen in de uitvoering van haar gemeenschapstaak. Het Verbondsbestuur van het C.N.V. heeft de volgende conclusie gepubli- seerd. „Een belangrijk deel van de grieven van het Amsterdamse gemeenteperso- neel, met name voor zover die betrek king hebben op het salarispeil van de laagst bezoldigden, acht het C.N.V. juist. Het staat te dezen aanzien ge heel achter de Nederlandse Christelij ke Bond van Overheidspersoneel, die ook thans nog de regeringsvoorstellen afwijst. De strijd voor een verandering van het regeringsstandpunt mag ech ter niet gevoerd worden door middel van staking, langzaam-aan-acties e.d. Niet alleen, omdat langs deze weg geen verbetering is te verwachten, maar vooral omdat de Overheid ook als werkgeefster Overheid blijft en onder alle omstandigheden op haar ambtenaren moet kunnen rekenen. Staken tegen de Overheid betekent bovendien het einde van de democra tie. De ervaring van de andere lan den in Europa bevestigt dat. Het C.N. V.-bestuur keurt de Amsterdamse sta king dan ook ten sterkste af en het vertrouwt, dat het Christelijk georga niseerde Overheidspersoneel zijn plicht zal blijven vervullen”. Ook de K.A.B. wijst de destructieve actie af en wijst er op dat het Over heidsdienaren niet past te staken. Wel heeft de K.A.B. begrip voor de moei lijkheden van een kleine groep van de Amsterdamse betrokkenen. Het N.V.V. wijst eveneens de staking af uit overweging dat een bona fide or ganisatie, die overleg met de Overheid wil voeren zich onmogelijk achter een wilde staking kan stellen. WACHTEN. Voor zeer vele Amsterdammers heeft de staking bij het trambedrijf van ochtend moeilijkheden opgeleverd. Aan bijna_ alle tramhalten stonden de dagelijkse groepen mensen, die zich op de gebruikelijke wijze naar hun werk wilden begeven. Met stijgend ongeduld wachtten zij op hun tram. Op veto lijnen liep een enkele trein, zodat men niet op de gedachte van een staking kwam. Ve len zijn eindelijk maar gaan lopen. Velen zijn er in geslaagd door wel willende hulp van auto-bezittende fa milieleden of relaties, die in sommige gevalen een „pendeldienst” onderhiel den van de woon- naar de werkstad, de city op tijd te bereiken. Voor de automobilisten waren de omstandigheden gunstiger dan anders. Het ontbreken van de tram in de (smalle radiaalstraten) had het gevolg dat de normale, het verkeer remmen de opstoppingen, nu niet voorkwamen. (Zie voor vervolg pag. 3) L A. Kesper. pars van net aepot in Tilburg. dagnacht voorgedaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1