Alleen de communisten stemden tegen onderhandelen eisen na zien Minister Beyen werkt aan verdere Ook Amerika wil met Rusland Secte-leden eisen aftreding van de premier Vijftien Griekse kinderen 7 jaar hun ouders terug integratie-plannen het Binnenhof Demonstratie op Bevan blijft in de Labourpartij Malenkof een verrader Engeland lid van iurks-Iraaks- Verdrag W. E. tl. Herderlijk schrijven van Hervormde Synode en Overwinning van het Eenheidsfront in Suriname Maar het mag geen gezellig onderonsje worden Indonesië wil niet met Nederland samenwerken Strijd eiste 26 doden en ongeveer 100 gewonden ss „Andijk0 op wrak gevaren weer vlot is van grote politieke betekenis PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND Paul de Groot: Een kiein groepje uit de 20.000 naar Op eigen kracht door naar Rotterdam DE BILT ZEGT: Minder koud Saarpolitiek van Franse rege ring goedgekeurd Engelse havenstaking loopt af Ongerustheid over politieke toestand Ongerust Na de gevechten in Saigon Op doorreis Canada Gevangenisstraffen in „Helderse zaak” Te pessimistisch ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3053 (ZIE PAGINA 5) TWEEDE KAMER AANVAARDT PARIJSE VERDRAGEN DONDERDAG 31 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds D. J. van Dijk, Ds J. Kar else, f DE BILT, 30 Maart. Toenemende bewolking maar op de meeste plaatsen droog weer. Matige tot krachtige wind krimpend naar' Noordwest of West. Minder koud dan vandaag. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.16 u., onder 19.14 u. Maan op 12.45 u., onder 3.41 u. ’s-GRAVENHAGE, 30 Maart Naar wij vernemen is het Centraal Bureau voor de Statistiek voornemens in 1956 een woningtelling te houden. Een zo danige telling geschiedt naar de toe stand op een bepaalde dag, doch eer het resultaat bekend is, gaat er om streeks een half jaar heen. De laatste telling, welke gehouden werd, dateert van 31 Mei 1947. De voorlaatste van 31 December 1930. LONDEN, 30 Maart. Aneurin Be van zal in de Britse Labourpartij blij ven. Na drie uur vergaderen heeft het nationale bestuur van de partij beslo ten Bevan niet te royeren. Dit besluit werd echter genomen, nadat Bevan had beloofd, dat hij zich aan de offi ciële partijpolitiek zou houden. Hoewel het besluit van de labour- fractie in het Lagerhuis, waarbij Be van van het werk van de fractie werd uitgesloten, werd goedgekeurd door ’t nationaal bestuur, zal hij toch voorlo pig zitting blijven nemen in het La gerhuis als onafhankelijk Labourafge- vaardigde. Na verloop van tijd kan de linkse socialisthet verzoek indienen om weer tot de Tractie te worden toe gelaten. (Zie ook „Onder de loupe”). machinegeweren. uit het gebied aan de Chinese grens, omdat hij vooruit wist, dat Vierna- mese soldaten zouden weigeren zich te verenigen met zijn anti-nationale politiek. De „groene baretten” ver wachtten zelfs geen moeilijkheden en velen van hen waren halfgekleed toen het nationale leger tot de aan val overging. Terwijl de Tweede Kamer beraadslaagde over de Parijse Verdragen hadden zich op het Binnenhof een aantal mensen opgesteld, die handtekeningen aan boden om daarmee tegen de Duitse herbewapening te demonstreren. Uitgave: lichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 27Z7; Ter- neuzen: Dijkstraat *6-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; lijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdiag, Souburg; R. Zuidema, Goes. PARIMARIBO, 30 Maart Volgens de officieuze telling heeft het een heidsfront bij de verkiezingen voor de staten van Suriname alle 10 zetels van de Nationale Partij Suriname gewon nen in Paramaribo. De N.P.S. won in Coronië en het district Suriname 2 ze tels, de Verenigde Hindostaanse Partij behield 6 zetels en de Kaum Tani Per- satuan Indonesia behield 2 zetels. Welke partij de resterende zetel toe valt is nog niet bekend. Bij de verkiezingen in 1951 behaalde de Nationale Partij Suriname 13 zetels, de Verenigde Hindostaanse Partij 6 zetels en de Kaum Tani Persatuan In donesia 2 zetels. PARIJS, 30 Maart. De Franse Na tionale Vergadering heeft vandaag met 323 tegen 284 stemmen de regerings- politiek ten aanzien van de Saarkwes- tie goedgekeurd. Voor de stemming had de minister van Buitenlandse Za ken, Pinay, verklaard, dat volgens Frankrijk de Brits-Amerikaanse ga ranties t.a.v. het Saargebied nog gel den ondanks de recente verklaring van het tegendeel van Bondskanselier Adenauer van West-Duitsland. VLISSINGEN, 30 Maart. .Vanmid dag omstreeks 12 uur is het Neder landse s.s. „Andjjk” voor de Belgische kust ,ter hoogte van de Wenduyne- bank op het wrak gevaren van de „Golden Shell” een schip dat tijdens de oorlog tot zinken werd gebracht. De „Andijk” liep een lek op aan stuur boordzijde, n.l. in de olietanks en maakte slagzij. De kapitein lied nood seinen uitzenden, waarop de sleepboot Blankenburg van L. Smits en een ber- gingsvaartuig van Van der Tak uit voeren om assistentie te gaan verle nen. De hulp behoefde echter niet te wor den aanvaard aangezien het schip 8380 brt zelf was losgekomen en de kapi tein van zijn rederjj opdracht had ge kregen naar Vlissingen op te stomen. Het arriveerde om ca hall acht op de rede. De „Andijk” was op weg van de Golf van Mexico naar Rotterdam en had 12 passagiers aan boord. In Vlissingen vond een expertiseon- derzoek plaats. Donderdagochtend om zes uur zal het schip zijn reis naar Rotterdam vervolgen. De grote leider der Nederlandse communisten Paul de Groot kwam in hoogst eigen persoon aan het debat deelnemen. Maar zijn rode driften speelden hem danig par ten. Hij sprak of liever schreeuwde over de verraders in het Westen. „Beria en Malen kof”, riep Welter. De Groot: „Be ria en Malenkof? Verraders zijn er altijd en in elke partij”. Waar op Vermeer interrumpeerde:: „Is Malenkof een verrader?” De machtige Paul de Groot stokte: „Niet meer”, zo bracht hij tenslot te uit. Het hoongelach was groot. En in deze verwarring zeide de communistische partijsecretaris nog: „Neemt U mij niet kwalijk, ik dacht dat U het over iemand anders had”. Maar intussen had hij de oud- premier van Rusland en het hui dige lid van de Opperste Sowjet voor een verrader uitgemaakt. Dat was een kapitale blunder, want Malenkof’s ster moge dan misschien dalen, officieel is hij nog niet van de kaart. Paul de Groot heeft pech gehad. Journa listen van alle grote internatio nale persbureaux snelden naar de telefoons. En zo kan men vandaag in de wereldpers lezen wat Paul de Groot van Malenkof denkt. hen wendde. Toen klonken de stem metjes vrij op. „We kennen onze ouders vast nog wel”, zeiden de grootsten volgens de als tolk fun gerende ambtenaar. „We hebben brieven van hen gekregen”. WASHINGTON, 30 Maart. De Verenigde Staten zijn bereid deel te ne men aan een bijeenkomst op het hoogste niveau met de Sowjet-Unie op elke basis. De voorwaarde is echter dat met deze conferentie geen schadelijke in druk gewekt zal worden. Dit heeft President Eisenhouwer vandaag gezegd op zijn wekelijkse persconferentie. Eisenhower was van mening dat zelfs voor een conferentie op lager niveau dan van staatshoofden nodig is om voorbereidingen te treffen om van tevoren te weten, waar men aan begint. Een conferentie zonder agenda, aldus zei de "President, doelend op het voorstel van Churchill zou slechts een „gezellig onderonsje” kunnen zijn. Eisenhower achtte het vrijwel zeker dat op een conferentie op hoog niveau zeker de Duitse kwestie besproken zou moeten worden. Ze kunnen vier talen spreken, maar wij Nederlanders op schiphol konden toch geen conversatie met hen voeren, omdat we geen Grieks, geen Macedonies, geen Roemeens en geen Russisch verstaan. En zo zaten daar de peuters en de grote ren met hun donkere ogen stil en gedwee achter hun glaasjes jus d’ orange. Ze hadden in het vliegtuig van Praag naar Amsterdam al zo veel gehad, dat zij ’t niet eens meer lustten. „Slaap?” vroegen secreta ressen van het Rode Kruis met dui delijke gebaren. „Nai”, zeiden ze. Grieks is een onbegrijpelijke taal, Naar later een ambtenaar van het Griekse gezantschap vertelde, bete kent het „ja”. Hun ondoorgrondelijke gezichtjes lichtten pas op, toen diezelfde amb tenaar zich in vloeiend Grieks tot LIVERPOOL, 30 Maart. De 13.000 havenarbeiders in het gebied van Li verpool hebben besloten morgen het werk te hervatten. Alleen te Manches ter staken er nog 2000. Ruim 7 jaar geleden woedde er in Griekenland een burgeroorlog. Naar schatting 20.000 tot 30.000 Griekse kinderen belandden toen in diverse Oost-Europese landen achter het ijzeren gordijn. Tot hen behoorde het kleine groepje van 15 kinderen, dat vanavond op Schip hol zat, het jongste toch thans bijna 10, het oudste meisje 19 jaar. Over enkele dagen zullen zij allen hun vader moeder, broer of zuster, oom of tante in Canada terug zien. SCHIPHOL, 30 Maart. Zeven Griekse jongens en acht Griekse meisjes, behoorlijk gekleed, welge- voed en met opvallend mooie tan den, zijn op weg naar Canada, waar ze na een gedwongen afwezigheid van 7 jaren dankzij het Internatio nale Rode Kruis herenigd zullen worden met hun geëmigreerde fa milie. Vanavond zijn ze twee uur op doorreis in Nederland geweest: Op Schiphol werden ze liefderijk ont vangen en verzorgd door het Neder landse Rode Kruis. sen verklaard, dat een grote aanval van de communisten op het eiland Matsoe ieder ogenblik kan worden ondernomen. Tegenover Matsoe wa ren 110.000 man samengebracht en de communisten beschikten over voldoende landingsvaartuigen. President Eisenhower heeft vandaag democratische en republikeinse leiders uit het Huis van Afgevaardigden op het Witte Huis ontvangen en in tegen woordigheid van minister Dulles met hen van gedachten gewisseld over de buitenlandse politiek der Verenigde Staten. De gedachtenwisseling vond plaats in de vorm ,van vragen en ant woorden tijdens eh na de maaltijd, die de president zijn gasten aanbood. De democratische voorzitter van het Huis, Sam Rayburn, verklaarde na af loop tegenover persvertegenwoordi gers, dat er over de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe was gesproken. Op de vraag, of de presi dent deze eilanden zal laten verdedi gen, antwoordde Rayburn: „Zover zijn wij niet gegaan”. Toen hem tenslotte werd ge vraagd, of hij zich meer gerustge steld voelde over de internationals toestand, zeide Rayburn: „Neen en ik zal u niet zeggen waarom”. In het groepje van 15 op Schip hol waren twee maal twee zusjes. Alle kinderen stammen uit Casto- ria en Phlorina, plaatsjes dichtbij de Joegoslavische grens. Via dit land zijn ze in 1948 naar Roemenië gevoerd. De jongste was toen 3, de oudste 12. Door bemiddeling van ’t Roemeense Rode Kruis heeft de Roemeense regering thans toestem ming gegeven voor hereniging met hun familie. Met een Roemeens vliegtuig werden ze gisteren van Boekarest naar Praag gebracht. Daar nam dr Stanburey de direc teur van het Canadese Rode Kruis ze in ontvangst en reisde vandaag per KLM met hen naar Schiphol. Na een oponthoud van 2 uur zetten ze de reis per KLM naar Londen voort DJAKARTA, 30 Maart. Indonesië wil niet met Nederland samenwerken op het terrein van de defensie en veir ligheid. Want hierdoor zou Nederland zijn positie in West-Irian kunnen ver sterken. Indonesië is echter als naaste buurstaat altijd bereid met Australië economisch samen te werken. Aldus luidt het antwoord in Djakarta op de resolutie van de Australische Labour partij, waarin werd gevraagd om sa menwerking tussen Australië, Neder land en Indonesië. Verder werd in Djakarta nog gezegd dat het voor Indonesië zeer moeilijk is een defensieverdrag met Australië aan te gaan, gezien de door Indonesië ge volgde zelfstandigheidspolitiek. SAIGON, 30 Maart De leiders van de drie Zuidvietnamese par ticuliere legers hebben vandaag in telegrammen aan het in Frankrijk vertoevende staatshoofd Bao Dai om het ontslag van premier Ngo Dinh Diem gevraagd, na de straatgevechten van de afgelopen nacht in Saigon, die 26 personen het leven kostten. Ongeveer 60 militairen en 30 tot 40 burgers werden gewond. De strijd begon te middernacht en duurde tot vier uur vanmorgen. Er werd gebruik' gemaakt van artillerie, mortieren, handgranaten en De leiders van de particuliere le gers de Cao Dai, de Hoa Hao en de Binh-Xoejen-secten hebben op een persconferentie premier Diem beschul digd van het uitvoeren van een voor bereide aanval tegen troepen van de Binh Xoejen. Troepen van het natio nale leger hadden een geïsoleerde compagnie van de Binh Xoejen in de buurt van het politiebureau te Saigon met machinegeweren beschoten en met handgranaten bestookt. Van de compagnie sneuvelde vijf man. Er wa ren 25 gewonden, De regering zegt evenwel, dat de „groene baretten” (de Binh Xoejen), de strijd begon met mortiervuur op het politiebureau. De verliezen van het nationale leger waren vijf doden en 35 gewonden. De leiders van de secten hebben verder verklaard, dat zij een blok kade van Saigon begonnen waren, doch besloten hadden geen geweld tegenover „het geweld van Diem” te stellen. ALKMAAR, 30 Maart. Na een re quisitoir van twee uur kwam de offi cier van justitie bij de Alkmaarse rechtbank, mr dr J. Vellinga, vanmid dag tot zijn eis in de zgn „Helderse zaak”. Tegen de 31-jarige hoofdver dachte, ir N. H. M., bedrijfsingenieur bij de bewapeningswerkplaatsen van de rijkswerf, eiste hij drie jaar gevan genisstraf. Tegen de 45-jarige tech nisch hoofdambtenaar, F, J. L., twee jaar gevangenisstraf en tegen de 35- jarige ambtenaar bij de bewapenings- Bij de gevechten vannacht in Sai- werkplaats P. H. F.,- anderhalf jaar ge- gon had Diem gebruik gemaakt van vangenisstraf, in alle drie gevallen met geharde Noeng-troepen, afkomstig aftrek van voorarrest. Dat betekent dat Nederland weer gaat proberen een stap in de goede richting te zetten. Bij de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken, December verleden jaar, heeft de bewindsman zich op het standpunt gesteld dat er eerst een paar maan den gewacht moest worden voordat er nieuwe stappen konden worden onder nomen. De kruitdamp van het E.D.G.- slagveld was nog niet voldoende ver vlogen en de inkt van de Parijse Ac- coorden was nog te vers. Maar nu meende de bewindsman dat er inderdaad enige wijziging is gekomen in het Franse standpunt en dat het zin heeft over het economi sche probleem met de Fransen te praten. Verschillen zijn er wel. De Fransen willen de economische in tegratie sectorgewijs bereiken. Mi nister Beyen heeft reeds te kennen gegeven daar weinig heil in te zien. Naar zijn oordeel is het echter nood zakelijk dat dit vraagstuk in ieder geval weer eens principieel aan de orde wordt gesteld. Deze mededeling werd natuurlijk met gejuich ontvangen. Minister Beyen heeft echter een slag om de arm gehouden. Hij „overweegt om te laten overwegen”. De overweging van de minister van Buitenlandse Zaken kan wel eens afhangen van de vraag hoe de andere Beneluxlanden op het Nederlandse initiatief zullen reageren. Een Benelux-initiatief schijnt de be windsman te willen bevorderen. En als het enigszins kan wenst hij daarbij ook de steun van Italië, de partner in de Kolen- en Staalgemeenschap en de Westeuropese Unie (W.E.U.). Maar over al deze mogelijkheiden liet mi nister Beyen zich uiteraard niet uit. Na de mening van de bewindsman is men na de val van de E.D.G. te pessimistisch geweest over de moge lijkheden van supra-nationale organen. „Ik zie geen reden om zo pessimistisch te moeten zijn als men op dit moment wel is”, zo zei hij. Nederland heeft al tijd een omlijnd standpunt ingenomen. En er is niets gebeurd waardoor dit standpunt is aangetast. Wij zijn altijd voor de algemene economische integratie geweest. Moet de wapenpool de eerste stoot zijn tot deze integratie? De minister voelt daar niet veel voor. Maar als de Fransen deze pool werkelijk een supra-natio- naal karakter willen geven dan moe ten we daar ernstig over denken. Een gelukkig begin is dit echter niet, want de algemene vrees is dat de Engelsen daardoor weer verder van de W.E U. komen af te staan. De Parijse Accoorden noemde minis ter Beyen een stap op de weg naar de versterking van het Westen, dus van het behoud van de vrede. Zij banen de weg naar de verdere eenwording van Europa al of niet supra-nationaal. De politieke betekenis van de W.E.U. is dan ook bijzonder groot. In de prac- tijk zal blijken hoe belangrijk het re gelmatig overleg tussen de minister en ambtenaren van de zeven landen zal zijn. Ook h°t adviserende Parlement is lang niet zonder gewicht. Het zal be- langrijker zijn dan de Raad van Euro pa in Straatsburg, omdat het zich meer richt en concrete onderwerpen. De Duitse herbewapening' blijft moeilijk te verteren, hoe noodzakelijk zij dan is. Het is de schuld van Rus land dat we tien jaar na de bevrijding over deze herbewapening moeten spreken. Het interne politieke gevaar is een herlevend militarisme, alsmede provocatie van een algemeen con- LONDEN, 30 Maart Engeland heeft besloten toe te treden tot het Turks-Iraakse Verdrag, dat 24 Febr. is getekend. Dit heeft de Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Eden, vandaag in het Lagerhuis meege deeld. Engeland sluit tevens een spe ciale overeenkomst voor wederzijdse samenwerking met Irak. De betrokken documenten zijn van ochtend te Bagdad geparafeerd. De officiële toetreding van Engeland tot het Verdrag zal 5 April geschieden. „Het was onze bedoeling”, aldus de minister, „onze betrekkingen met Irak in overeenstemming te brengen met die, welke wij reeds hebben met Tur kije en onze andere partners in de N.A.V.O.” President Eisenhower betreurde het, dat zoveel gissingen worden ge- uit over de kansen van oorlog n.a.v. de Nationalistische eilanden Matsoe en Quemoy voor de kust van com munistisch China. Dergelijke specu laties dienen de zaak van de vrede geenszins, zo zei hij Hij leverde hiermee commentaar op berichten, volgens welke admiraal Carney, vertegenwoordiger voor de Marine in de commissie van Ameri kaanse stafchefs, had verklaard, dat midden April de communisten een aanval zouden doen op Quemoy en Matsoe. Een woordvoerder van het Natio- nalistisch-Chinese leger heeft intus- (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 30 Maart Met 71 tegen 6 communistische stemmop aanvaardde de Tweede Kamer vanmiddag de Parijse Accoorden. Ge heel volgiens de lijn der verwachtingen waren de constructieve fracties dus unaniem voor de herbewapening van een souverein Duitsland, dat opgenomen zal worden in de Westeuropese Unie en de N.A.T.O, De Westeuropese Unie lijkt niet het geëigende lichaam om de integratie- boot weer aan het varen te krijgen. Toch bleek minister Beyen niet af kerig deze Unie daarvoor te gebruiken, maar hij stelde de voorwaarde dat Engeland daardoor in deze nieuwe coalitie geen geïsoleerde plaats mag innemen. Maar nog belangrijker was de verklaring van de minister van Buitenlandse Zaken dat hij „overweegt aan verschillende landen de vraag voor te leggen of zij bereid zijn een economische integratie in algemene zin te overwegen”. flict om te komen tot de hereniging van Duitsland. Daarom is het zaak om West-Duitsland bij het Westen te trekken. Helaas moet dit nu in losser verband gebeuren dan in de E.D.G. het geval kon zijn. Het Westen is niet de brullende leeuw, die het Sowjetschaap wil ver slinden. Het is volstrekt niet agressief. De vrije landen mogen echter niet met Rusland gaan praten voordat de Ac coorden geratificeerd zijn, want de eenheid van het Westen staat voorop. In een gesprek op hoog niveau met Rusland ziet minister Beyen nog iets meer dan in een gesprek met de communist Wagenaar in de Tweede Kamer. „Als ik luister naar de heer Wagenaar kan ik maar één conclusie trekken: hij of ik is vol komen verblind. Een gedeeltelijk ongelijk in deze stelling bestaat niet”. M.a.w.: met de communisten valt niet te praten. In een enorme schreeuwerige redevoering heeft de communistische partijvoorzitter uit geroepen dat hij niet blind is, maar de minister evenmin. De minister antwoordde droogjes: „Ik vind het prettig dat de heer Wagenaar zegt dat ik niet blind ben, maar hij heeft wel aangenomen dat ik doof ben..” e*

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1