BELGIË EN DE AFSLUITING VAN DE ZEE-ARMEN Ir Vereniging Nederlands Fabrikaat vierde veertigjarig bestaan. GAAT U DIT JAAR 00K MET VACANTIE Kilometers Beter Goodwill ba^éH Minister Van Audenhove stelt de Kamer gerust Interpellatie in Brussel Hulde aan Radio. RG. concludeert tot Schijnaanvallen op Amerikaanse steden Accoord zieken- fondsen-tandartsen. verwerping cassatie beroep Hitler nog steeds bewon derd Jhistorisch' persoon BONN, 29 Maart Hitler staat op de lijst van de door de Duitse jeugd het meest bewonderde historische perso nen nog altijd op de derde plaats. De voormalige führer slaat daarmee Goe the, Hindenburg en Luther. Hitler bleek bij vijf procent der jeugd nog altijd de populairste figuur te zijn. Hij werd slechts geslagen door Bis marck, die door dertien procent als favoriet werd gekozen, en door Fre- derik de Grote, die met zes procent krap voor Hitler bleef. Vijfling op Cuba Nederland BON hu De beste bedden bten.g.1 ani Minister Zijlstra„Uw doel niet in strijd met streven naar liberalisatie”. In Someren eerste kievitseieren gevonden Wet beperking cadeaustelsel over tien maanden in werking. Vredespartisanen Ned. Chr. Reisvereniging heeft schat van reizen te bieden. Abonneert U nu op „Zeeuwsch Dagblad’* ZEEUWSCH DAGBI.AD pagina 3 Oefening met atoomwapens Feestelijke bijeenkomst in Utrecht. De Berkelse moordzaak De Parijse verdragen in de Belgische senaat De tot 1 April verschijnende nummers ontvangt U dan gratis. Elck wat wils Goede geest Verleden en toekomst Spreiding Woensdag 30 Maart 1955 Ingezorden Mededeling (adv.) (Van onze §-redacteur.) Dit uitknippen U gelieve mij te noteren als abonné op „Zeeuwsch Dagblad”. Naam Adres Ingezonden Mededeling (adv.) Gram. 23.25-24.00 AVRO Juke Box. HlZtl BE O O e N._e N M AT-* A S S E N-F AB R I K E N_ï g 2 E V E N B R G E N;ï Et E F O ON No I DONDERDAG 31 MAART 1955. rekening”, hoorspel. 22.10 Lichte muz. y: Woonplaats Ik wil het abonnementsgeld-betalen per week/maand/kwartaal. Doorhalen wat niet gewenst wordt. naar een gezonde internationale arbeids verdeling en naar een zo efficiënt moge gelijk gebruik van de productieve krach ten, waarover West-Europa en in wijder verband, de wereld beschikt. Een dergelijke internationale speci alisatie wordt door V.N.F. niet belem merd, maar bevorderd, aldus minister Zijlstra. Het is immers niet haar be doeling een nieuwe, ongemotiveerde voorkeur voor het Nederlandse pro duct te creëren, maar wel om een be staande ongemotiveerde voorkeur voor het buitenlandse product weg te ne men. Lukt dit laatste, dan zullen de verschuivingen in de wijze, waarop de Nederlandse kopers keus maken, een gezonde arbeidsverdeling tussen de landen en volken slechts dienen. Liberalisatie en het streven van V.N.F. liggen dus in eikaars verlengde. Op grond hiervan kon de minister de har telijke gelukwensen van de regering overbrengen op dit jubileum. Haar be langstelling blijkt mede uit het toe kennen van subsidie voor het werk der vereniging. De minister sprak echter de wens uit, dat dit werk bij het bedrijfsleven een zodanige waar dering zal vinden, dat dit weldra zelf alia kosten zal gaan dragen. Dat er voor dit probleem spoe dig een oplossing gevonden wor de! N.V. Ver. Ned. Rubberfabrieken Heveadorp (Gld) BRUSSEL, 29 Maart. De commis sie van Buitenlandse Zaken van de Belgische Senaat heeft vandaag met 13 tegen 2 stemmen bij 3 onthoudingen de Parijse Accoorden goedgekeurd. De meeste katholieke en socialistische commissieleden en alle liberalen stem den voor de verdragen. Twee socialis ten stemden tegen. fiëren de Nederlandse gegevens waar over men reeds beschikt en stellen van hun kant een tegenonderzoek in. Zij zullen met twee buitenlandse technici worden versterkt. Wat het inpolderingsprogramma betreft, dat eventueel het Deltaplan zou moeten voltooien, merkte de minister op, dat België zich hiermee pas accoord kan verklaren, wanneer uit de algemene studie betreffende de normalisatie van de Scheldebed- ding blijkt, dat indijking de getij- stromingen van de Westerschelde niet ongunstig zal beïnvloeden. SOMEREN, 29 Maart Vanmorgen omstreeks 10 uur zijn in een weide aan de Parallelweg in de Noordbra- bantse gemeente Someren de eerste twee kievitseieren gevonden. Gerard Menting uit Someren vond de eieren en is er mee naar de burgemeester gegaan. Vandaag nog zullen de eieren naar het paleis Soestdijk worden ge bracht. UTRECHT, 30 Mrt. Vandaag zal in de Ziekenfondsraad, naar wü vernemen, vermoedelijk de beslissing vallen in de reeds lange tijd lopende onderhandelin- gen tussen ziekenfondsen en tandartsen wat betreft de honorering. De loop der besprekingen onder lei ding van de voorzitter van het college van Rijksbemiddelaars, mr Berger, wettigen de verwachting, dat het tot de lang verwachte definitieve rege ling komen zal. Deze zou dan per 1 Juli ingaan met terugwerkende kracht tot Januari j.l. ALKMAAR, 29 Mrt.— Het zal nog wel 9 a 10 maanden duren, vóór de wet op de beperking van het cadeaustelsel in werking zal treden. Niet alleen zal het ontwerp nog door de Eerste Kamer be handeld moeten worden, doch na de af kondiging zal het nog zes maanden du ren, voor de wet van kracht zal worden, opdat het bedrijfsleven gelegenheid heeft de lopende cadeaulevering af te wikke len. Dit heeft mr J. J. Waltheer, admini strateur van de afdeling handel en nijver heid van het ministerie van Economische Zaken Maandagmiddag medegedeeld in een bijeenkomst van middenstanders uit Noord-Holland die op uitnodiging van de Kamer van Koophandel naar Alkmaar waren gekomen. Mr Waltheer schetste de 30-jarige voorgeschiedenis van de tot standkoming van een wettelijke regeling, om vervolgens de argumenten van vóór- en tegenstanders van het cadeaustelsel te bespreken. ’s-GRAVENHAGE, 29 Maart. De procureur-generaal bij de Hoge Raad concludeerde heden tot verwerping van het cassatie-beroep van de 38-jari ge Berkelse arts J. F. A. O., die door het Gerechtshof te ’s-Gravenhage we- kern van waarheid. Daarom zijn het werk van de reisverenigingen en de Ned. Chr. Reisvereniging WASHINGTON, 29 Mrt. De regering der V.S. de president, zijn kabinet en ongeveer 15.000 ambtenaren zullen 15 Juni uit Washington evacueren onder de dreiging van een „aanval met een waterstofbom”,, zo wordt door de organi satie voor de burgerverdediging medege deeld. De regering zal twee dagen buiten Washington blijven en voortgaan met haar werkzaamheden, doch verspreid over een aantal plaatsen in zes staten. Sommige functionarissen, onder wie kabinetsleden, worden er van verwittigd, dat zij tot de „slachtoffers” zullen behoren. Anderen, die reeds aanwezig zijn, zullen hun plaat sen innemen. Op genoemde datum zullen ook New York en vijftig andere steden worden „aangevallen”, zeven bij verrassing. Ook zullen zes punten in Alaska, Hawaii, Por- torico en de Panama-kanaalzone worden aangevallen. De „gebruikte” wapens zullen atoom- en waterstofbommen zijn. eizen en trekken zit de Nederlanders in het bloed. Dat blijkt ook wel uit het groeiend aantal vacantiegangers. Velen nemen geen genoegen met al het natuurschoon, dat het eigen land biedt, zij trekken naar buitenland om daar vacantie te houden. Sinds na de bevrijding een behoorlijke vacantieregeling voor de werknemers is ontstaan, de vacantie- toeslagen vrij algemeen worden gegeven, is een ware reis woede ontstaan. Deze reiswoede blijkt ook uit de cijfers. Het ledental van de Nederlandse Christelijke Reisvereniging groeit nog iedere dag en men boekte dezer dagen het 14.000ste lid. Er wordt weleens geklaagd over de manieren van de Neder landers, die met vacantie gaan. Wij geloven, dat hierbij veel is overdreven, maar ongetwijfeld bevatten de klachten, die in het verleden zijn geuit, een wij zeer geporteerd voor met name voor de arbeid, die op dit terrein doet. UTRECHT, 29 Maart. De Vereniging Nederlands Fabrikaat vierde vandaag te Utrecht onder grote belangstelling haar 40-jarig bestaan. Op deze jubileumbijeenkomst besprak de minister van Econo mische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, de nu en dan opgeworpen stelling, dat het streven van V.N.F. niet in overeenstemming zou zijn met het streven naar de vrijmaking van het internationale handelsverkeer. Was deze stelling juist, dan zou de regering immers door de vereniging te steunen haar eigen internationale economische politiek doorkruisen. Maar spr. toonde duidelijk aan, dat ze niet juist is. V. N. F. beoogt de ongemotiveerde voorkeur voor het buitenlandse indus triële product weg te nemen, dat bij de Nederlandse consument nog steeds be staat. Prof. Zijlstra zag als oorzaak voor deze voorkeur onze eeuwenoude traditie van internationaal koopmanschap, waardoor de beste producten van de buitenlandse industrie tegen de laagste prijzen wer den ingevoerd, terwijl onze eigen in dustrie tegen de laagste prijzen werden ingevoerd, terwijl onze eigen industrie vroeger van geringe betekenis was. De ontwikkeling van ons land in enkele tientallen jaren tot modern en veelzijdig georiënteerd industrieland hebben wij in onze mentaliteit nog niet geheel kunnen volgen, aldus de minister. Maar deze voorkeur voor het buiten lands product maakt het toch al niet om vangrijke binnenlandse afzetgebied klei ner dan nodig is. Dit oefent een nadelige invloed uit op de bereidheid tot het doen van industriële investeringen, terwijl een goede binnenlandse afzet vaak ook een onontbeerlijke steun is voor de export. Het streven van V.N.F. is dus gezond, maar ook niet in strijd met het streven naar liberalisatie. Want de resultaten van laatstgenoemd streven moeten ons voeren Zeeuwsch Dagblad”, afdeling abonnementen. Lange Vorststraat 90, Goes. en opzenden HILVERSUM I (402 m.) AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.50 Dag opening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding 10.00 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 De Antwoordman. 11.15 Zigeunermuz, 11.45 Voordracht. 12.00 Zang en plano. 12.25 In ’t spionnetje. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het bedrijfsleven”. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole ork. 13.55 Koersen. 14.00 „De bruid van Lam- mermoor”, hoorspel. 14.35 Radio Philh. ork. en solist. 15.15 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Voordracht. 16.30 Amus. muz. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen overzee: J. J. van der Laan: „Kroniek van Overzee”. .18.00 Nieuws. 18.15 Voor de jeugd. 18.30 Amus. muz. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19,10 Piano, gitaar en bas. 19.30 Lichte muz. 19.45 Buitenl. over zicht. 20.00 Nieuws. 20.05 Radiojourn. Dat is gebleken uit een onderzoek van het in Bielefeld gevestigde insti tuut voor opinie onderzoek, dat overi gens uitwees, dat de „Wehrfreude”, de animo om soldaat te worden, in het jaar 1954 met ongeveer tien procent achteruit is gegaan. Een derde deel HAVANNA, 29 Maart Volgens berichten uit Guantanamo in de Cu baanse provincie Oriënte is in het af gelegen district Caujeri een vijfling geboren, zonder medische bijstand. Uit Guantanamo is een ambulance ge zonden om de kinderen naar het zie kenhuis van Guantanamo te brengen. van de jeugd heeft bij de enquête de dienstplicht pricipieel van de hand ge wezen, een derde was onder zekere omstandigheden bereid het soldaten pak aan te trekken en 27 procent ver klaarde volmondig, dat zij gaarne soldaat wilde worden. cap voor die gezinnen, die als geheel met vacantie willen gaan. Wanneer pa dit jaar in Mei va cantie moet nemen, omdat hij al enkele jaren achtereen in Augustus vacantie heeft gehad vanwege de schoolgaande kinde ren, dan kan dit tot onplezierige consequenties leiden. Of de ouders gaan beide met vacantie en moeten zorgen, dat de kinde ren ergens onder dak komen, of pa is genoopt thuis te blijven. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws, weerber. en Kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vrouwenkoor. 12.00 Angelus. 12.03 Lunchconc. (12.30-12.33 Land- en tuinb. meded. 12.33-12.40 Voor de boeren). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Kath. nws. 13.20 Viool en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade ork. en solist. 14.45 V. d. vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbeloverd. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.40 Koersen. 17.45 Pi anorecital. 18.05 Cellorecital. 18.30 „Tus sen Dollard en Schelde”. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Gram. 19.20 Sociaal gesprek. 19.35 Verz. programma. 20.00 Radiokrant. 20.20 Gevar. programma. 22.00 Periodieken, parade. 22.10 Gram. 22.20 Orgelconc. 22.45 Avondgebed. 23.00 Nieuws. 23.15-24.00 Gr. Er zijn mensen, die per sé al leen een reis willen onderne men. Misschien om persoonlijke redenen, misschien ook, omdat men niet voor gezelschapsreizen voelt. Daar kunnen wij in ko men. Maar een goede reisvereni ging zal bij het organiseren van de uitstapjes er rekening mee houden, dat de vacantieganger uit is en niet als een kudde, die geleid wordt, mag worden be schouwd. Wie de taak van een reisvereniging ziet als alleen maar organiseren van aantrek kelijke reizen, zit er naar onze mening beslist naast. Velen zitten bij het maken van vacantieplannen vaak te pieke ren, waarheen men nu weer zal trekken. Bij familie aankloppen wil men ook niet ieder jaar. Er is geen twijfel aan of velen, die in een groot bedrijf werken, waar de vacanties vanwege de spreiding als het bedrijf ten minste niet gedurende de va- cantieperiode wordt gesloten nu al data moeten vaststellen, breken zich thans reeds het hoofd over de vraag: Waarheen dit jaar? We hebben eens gebladerd in het reisprogramma van de N.C. R.V., dat thans is verschenen. Wat een keuze: ruim 300 reizen worden beschreven en bladzijde na bladzijde doet ons watertan den. Nog nimmer werd zo’n lij vig reisprogram door deze orga nisatie uitgegeven. Voor iedere beurs is er wel iets te vinden. Men kan per trein reizen er rijdt dit jaar een speciale trein voor de Ned. Chr. Radiovereni ging, die een reis laat verzorgen door de Ned. Chr. Reisvereni ging men kan kampeertoch- ten maken, men kan met de bus reizen en zelfs het vliegtuig is als middel van vervoer ingescha keld. Kortom, de keuze is groot en menigeen zal lang werk heb ben om uit de schat van vacan- tietochten een keuze te doen. Het is altijd plezierig om in een goede stemming te vertrek- «oor moderne SCHUIMRUBBER BED mensen Vult onderstaande bon in en zendt deze naar (vervolg van pag. 1) De tweede socialistische spreker, de heer De Kadt wendde zich tot de communist Wagenaar, die zijn rede had besloten met „weg met EDG II, leve Nederland”. Het Duitsland van onze tijd is Rusland. En hij vond het merkwaardig dat al die partisanen van de vrede niet protesteren tegen de versterkte militaire krachtsin spanning achter het ijzeren gordijn. „Het likken naar boven en het trap pen naar onderen” is momenteel ner gens sterker aanwezig dan in het to talitaire Rusland. De heer Welter was het daar roe rend mee eens. De oorzaak van alle el lende ligt bij Rusland. Hij was prac- tisch de enige afgevaardigde die ver heugd was dat het EDG-verdrag van de baan is. „Europa mag Frankrijk dankbaar zijn dat het van dit droom beeld is verlost”. Daartegenover stond weer de heer Schmal (CH), die de in tegratie een goede zaak vond, maar dan los van de Parijse Accoorden. De politieke realiteit zegt dat er op dit moment niet meer te bereiken viel en hij is blij dat we nu eindelijk met de voeten op de grond staan. Praten met Moskou vindt hij goed, want naar zijn mening is de tegenstelling Oost-West niet absoluut van karakter. De heer Gerbrandy (AR) acht aan vaarding van de herbewapening van West-Duitsland alleen geoorloofd op twee voorwaarden: le Als doelbewust wordt nagestreefd het Duitse gevaar te voorkomen door een politiek, die Duitsland geestelijk bij het Westen houdt; 2e Wanneer een politiek wordt gevoerd waarbij en de kleinen en de groten volledig betrokken zijn. De heer Gerbrandy betoogt o.a., dat een herenigingspolitiek voor Duitsland gevaarlijker is dan een politiek, waar bij men van den beginne stelt, dat het is te doen om de bevrijding van geheel Eurcpa. Ds Zandt (S.G.) geeft als zijn oor deel te kennen, dat van een wezenlijke eenheid van Europa geen sprake kan zijn. Hij verheugt zich over de thans komende toestand. De Engelse rege ring heeft haar standpunt nu gewij zigd, na zich bij de EDG afzijdig te hebben gehouden. De herbewapening van West-Duitsland behoeft z.i. niet gevreesd te worden, omdat de accoor den voldoende waarborgen. Intussen staat spr. toch niet enthou siast tegenover aanvaarding der Ac- coorTen, .dat de Duitse herbewape ning bepaalde gevaren met zich brengt gezien de aard der Duitsers. Wanneer Oost-Duitsland wel bewapend mag worden, waarom dan West-Duitsland niet? Gezien de dreiging uit het Oos ten is het noodzakelijk West-Duitsland -e bewapenen. Tenslotte verklaart hij in stem aan het wetsontwerp te kun- 'n geven. gens moord op zijn echtgenote is ver oordeeld tot levenslange gevangenis straf. De Hoge Raad zal arrest wijzen op 3 Mei a.s. Aan het slot van zijn conclusie merk te de procureur-generaal op, dat het tot de goede zeden behoort, zolang een rechtszaak nog niet in kracht van ge wijsde is, publiekelijk geen oordeel te geven over de juistheid van de inhoud van een rechtelijke uitspraak. In het algemeen kan met grote waardering geconstateerd worden, dat de pers zich houdt aan wat ten deze behoorlijk is. ’t Speet hem te moeten constateren, dat één weekblad hoogst onbehoorlijk in twee artikelen de le zers heeft voorgehouden, hoe en waar om, volgens de schrijver van die arti kelen, de uitspraak zou moeten luiden. „Laten we hopen, dat dit een déraille ment is, dat zich nimmer zal herha len”, aldus de procureur-generaal. BRUSSEL, 29 Maart Het Belgische liberale Kamerlid Grootjans heeft tijdens een vanmorgen gehouden vergadering van de Kamer de minister van Openbare Werken geïnterpelleerd over het Nederlandse Deltaplan. De heer Grootjans was van oordeel dat door deze afsluiting der zee-armen de voor afgaande goedkeuring van België noodzakelijk zou moeten zijn. Hij merkte verder op, dat de Nederlanders ook de inpoldering overwegen van het ver dronken land van Saaftinge, hetgeen, naar hij meende, een rampspoedige verandering van getij en stromingen in de Westerschelde tengevolge zou hebben. De heer Grootjans sprak van een gewild onvoldoende karakter van de in lichtingen die van Nederlandse zijde worden ontvangen. Hij wees op het gevaar van overstromingen voor de oeverbewoners van de Schelde. Tenslotte stelde hij voor credieten ter beschikking te stellen voor het aanstellen van technici en de aankoop van instrumenten om de aspecten van het Delta- probleem beter te kunnen bestuderen. De gedachte van de vacantie- spreiding zal veel meer ingang moeten vinden. Dan zal het ook afgelopen zijn met die massale reizen in het hoog-seizoen. Dan zullen ook zij, die liever in klei ne groepen gaan, er eerder toe 1 komen een reisvereniging om ad vies te vragen. Met vacantie- spreiding worden op deze wijze vele belangen gediend. Men dok- tert aan een systeem, doch laat men niet te lang dokteren en i een keer resoluut de knoop doorhakken. De ervaring heeft 1 geleerd, dat men van Mei tot en met September met vacantie kan gaan. Vaak profiteren zij, die in het voor- en naseizoen uit gaan, van beter weer, dan degene, die om allerlei oorzaken op de maan den Juli en Augustus zijn aan gewezen. ken. Uit ervaring weten wij, dat de Ned. Chr. Reisvereniging niet alleen voor de goede stemming 1 onder de deelnemers zorgt, maar bovendien er voor ijvert, d^t de 1 geest goed is. Dat is een belang- 1 rijk ding. Wanneer dan een goe- de geest onder de deelnemers heerst en er verder goede lei ding is, kunnen uitwassen wor- den voorkomen. onbeperkte garantie F geruisloos BINNENVERING BED warm Dr ir M. H. Damme hield als oud-voor- zitter en lid van verdienste van V.N.F. de herdenkingsrede, waarin hij een histo risch overzicht gaf van het werk der ver eniging. Ook hierin kwam duidelijk tot uitdrukking, dat V.N.F. zich steeds tijdig heeft aangepast aan de eisen van het in ternationaal handelsverkeer. Hij bracht hulde aan de nagedachtenis van jhr. C. W. F. C. van Lidt de Jeude, die de stoot gaf tot de oprichting van de vereni ging en van de heer H. F. R. Snoek, die V.N.F. 25 jaar lang als secretaris-penning- meester diende. Dankbaar memoreerde hij de koninklijke belangstelling voor V.N.F., blijkende uit het feit dat H.M. de Koningin beschermvrouwe en Z.K.H. Prins Bernhard ere-lid der vereniging is. Prof, ir D. Dresden sprak over „Het Nederlandse product van morgen”, dat bepaald wordt door het speurwerk van heden. Hij toverde zijn hoorders daarbij een beeld voor ogen van stoffen, die ster ker zijn dan staal doch lichter dan hout, die licht en warmte slechts in één rich ting doorlaten en die een temperatuur van tienduizenden graden verdragen kun nen. Deze en dergelijke fantasiën zullen echter slechts verwezenlijkt worden als de Nederlandse industrie bereid is voldoende middelen voor de research be schikbaar te stellen, want waar het bui tenland hiervoor procenten van de om zet rekent, is men hier veelal nog niet aan promilles toe. Dit alles brengt ons op een aanverwant terrein, n.l. dat der vacantiespreiding. Daarop zitten we nog altijd met smart te wachten. Dat is de grote handi- BRUSSEL (324 m.) 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nieuws. 13.45 Gram. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Zang. 15.00 Gram. 15.15 - Ork. conc. 17.00 Nieuws. 17.10 Gram. 17.15 -.0.15 Omr. ork en solist. 21.50 „De mis- Voor de kinderen. 18.15 Volksliederen. - - 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 22.25 Hongaars koor. 22.40 Sportproble- Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 22.00 Nws. men. 22.50 Sportact. 23.00 Nieuws. 23.15 22.15 Kamermuz. 22.55-23.00 Nieuws. De minister van Openbare Wer ken, Van Audenhove, sprak aller eerst over de technische zijde van het probleem waarbij hij erop wees dat de Nederlanders moeten voort gaan zich te verdedigen tegen de zee en waarbij hij hulde bracht aan de hardnekkige moed en de kennis van zaken waarvan zij blijk geven bij hun strijd. Hij heeft redenen om aan te nemen, dat de Nederlandse regering in prin cipe het afsluiten van de volgende zee-armen heeft goedgekeurd: Haring vliet, Brouwershavense gat, Ooster- schelde en Veerse gat. De Nederlandse regering, zo ging de minister voort, heeft zich in Augustus 1953 verplicht de resultaten van de studie der Delta-commissie toe te zen den aan de leden van de Belgische technische Scheldecommissie, teneinde tot vruchtbare samenwerking te gera ken. De minister legde er de nadruk op dat het noodzakelijk is over ver scheidene wetenschappelijke gegevens te beschikken, alvorens men zich een juist idee kan vormen over de moge lijke repercussies van het Deltaplan op de Belgische waterwagen. Vertrouwend op de belofte van Den Haag rekent de Belgische regering er op, dat deze gegevens binnenkort aan de Belgische technici zullen worden bekendgemaakt. Sommige invloeden op het getij zijn reeds bekend en aangenomen wordt, dat het hoogste peil in de monding van de Westerschelde enige centimeters zal dalen. Een voordeel is, dat de vaar geul hierdoor met vijf km wordt ver kort en veiliger wordt door de op heffing van gevaarlijke zijstromingen. Een ongemak is dat de scheepvaart niet meer in dezelfde mate zal kunnen profiteren van de vloed. Deskundigen van zijn Departement, aldus minister Van Audenhove, veri-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3