Zeeland was een naar H Goese Hervormd Commissariaat Zeeland krijgt twee secretarissen Varkensfokkerij rendabel in 1954 kunnen zich Reeds twee jaar zoekt het T.N.O. aanvaardbare oplossing meisjes melden als plotsters Arbeidsmarkt ontwikkelde zich gunstig in 1954 in voor PXV. stelde Herver- kavelings Commissie in Twee voorname punten: bouwvolume en 120 tot 150 millioen gulden Centrale opfok van V. P, Z., voorbeeld Nederland Varkensstamboek vergaderde 7assen 20.000 en 25.000 „gespaarde” woningen Provinciale Kerkvergadering ging accoord met noodoplossing Ds H. M. Strating Ds S* J. M. Hulsbergen en Ds H. M. Strating ieder voor de helft van hun tijd vrijgesteld Plannen voor beschutte werkplaatsen in Terneuzen, Oostburg en Zierikzee vergevorderd Gezellige „Boekenweek-avond” te Goes Residentie-orkest op 14 April naar Middelburg ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 2 Annie Toch Voor de luchtverdediging „Zeeland-huisje” In Drenthe? Eerst zoeken Ds F. S. Kloosterman tot praeses gekozen V oorjaarsstierenkeuringen te Tholen Simon Carmiggelt en M. G. Schmidt over hun werk AANBESTEDING Bouw 18 woningen te Goes Woensdag 30 Maart 1955 1 de, behangde, meubileerde daarvan? Nog niet. G. rendabel geweest dit jaar. De con- 2200 mannen, terwijl bij de vrouwen het aantal weinig verandering onder ging (760). Zowel bij de mannen als bij de vrouwen waren de meeste per sonen van Belgische nationaliteit. GOES, Maart. De Provinciale Kerkvergadering der Ned. Herv. Kerk 2_j voor de ontwikkeling van het kerkewerk in Zeeland van vérstrekkende betekenis zal RAMPGEBIED: HET ZOUT VERNIELT HARDNEKKIG EN RUSTELOOS De eerste luitenante Milva, G. Helder, vertelde over het werk dat de meisjes te wachten staat. Twee documentaire films van de regeringsvoorlichtings dienst toonden aan hoe belangrijk ook de vrouw in het leger kan zijn. Niet alleen kan zij zich verdienstelijk ma ken als plotster, maar ook als zieken verzorgster, telexiste enz De avond stond onder leiding van kolonel J. A. de Bruine, de comman dant van de luchtverdedigingskring Zeeland. Generaal-majoor G. J. M. C. van Njjnatten sprak een opwekkend woord tot de aanwezigen via de tape recorder. Verder sprak tweede luite nant Hendriks over „Luchtverdedi ging” en majoor veldprediker Van der Sar en kapitein aalmoezenier Strater gaven hun opinie als geestelijke ver zorgers. kerkcentrum werd aangevuld met de heren J. A. de Cramer te Middelbrug en P. van Kleunen te Goes, terwijl c’e Herv. stichting voor geestelijke volks gezondheid werd uitgebreid met ds v. Willemswaard. wenpolder. In 1937 werd hij benoemd tot secretaris van het Prov. Kerkbe stuur van Zeeland. Toen ingevolge de nieuwe kerkorde de Prov. Kerk vergaderingen werden ingesteld, kreeg ds Hulsbergen het scribaat van het hoogste kerkelijke college in Zeeland in handen. GOES, 29 Maart. De varkensfokkerij is biggenprtfzen waren goed en varieerden van f 50 tot f 60 per stuk. Aldus stateerde tot zijn genoegen de heer M. Nieuwenhuijse, secretaris van het Var kensstamboek voor Zeeland in zijn jaarverslag op de hedenmiddag in „Hotel Centraal” gehouden jaarvergadering. Het aantal ingeschreven dieren nam aan merkelijk toe, hetgeen ondermeer te danken is aan de geschenk-zendingen in 1953. Ook in het afgelopen jaar w’erd een groot aantal geregistreerde biggen door de varkensstamboeken in Overijssel en Gelderland geschonken. De biggen uit Overijssel zijn ver deeld over Schouwen-Duiveland en die uit Gelderland gingen naar Krui- ningen en omgeving. De kwaliteit van deze biggen, 45 in totaal, was goed te noemen. Met deze geschenken werd de basis gelegd voor een gedegen fok kerij, hetgeen werd bewezen door het feit dat een van deze biggen sterzeug is geworden. Vrij regelmatig werden jonge beren aangekocht in andere provincies. De gezondheidstoestand van de dieren was goed. Het ledental van de vereniging nam aanmerkelijk af en daalde tot beneden de 300. Zo komt het stamboek wel op een zwakke basis te rusten. Het aantal ingeschre ven dieren nam toe, dat van de zeugen zelfs met 100 pet. Het percentage grootgebrachte big gen nam toe met 3 pet., doch men is nog niet tevreden over het percentage uitvallers dat nog altijd 27 pet. be draagt en dat men niet hoger wil zien vol vreugde nam men opnieuw bezit van woning en werkplaats en thans zit men veelal doorlopend in de misère. Hier kan ten voeten uit de verwekker van de na-schade in een woord worden genoemd: zee-zout. Kijk eens langs de wanden, waar behang en pleis ter afvallen. Kleine, ijs-achtige glinsterende kristal len: zout. Kijk eens naar de snel schimmelende kle ding, het schoeisel, het verwerende (nieuwe) meu bilair: zout. Zout in milliarden kristalletjes ter groot te van speldepunten. Zout vreet aan gebouwen, wo ningen, kleding, gezondheid, levensgeluk. oe groot de vraagstukken nog zijn bij de weder opbouw in het rampgebied ontwaart men eerst als men de mensen zelf bezoekt. In Zeeland, West-Brabant en op de Zuidhollandse eilanden staan tussen de 20.000 en 25.000 „gespaarde” wo ningen en gebouwen, waarin mensen wonen en wer ken, die nog dagelijks met de gevolgen van de Februari-ramp 1953 worden geconfronteerd. Zeker „gespaarde” woningen, stallen, scholen, ge meentehuizen, kerken. Zij waren nog niet zo ver door het water vernield, dat herstel onmogelijk was. En dus herstelde men, droogde, brak, bouwde, pleister- De verantwoordelijke mannen van T.N.O.-bouwmaterialen menen op de goede weg te zijn. Men past thans bi- tumen-pleisters toe. De laatste vondst is echter een mengsel van kunsthars en bitumen, dat voldoende hard wordt. Daarop kan zonder moeite een licht gekleurde vochtabsorberende pleister laag worden aangebracht. Tot dusver re zijn de resultaten hiermee bevre digend, terwijl de kosten ervan binnen redelijke grenzen blijven. Op de vraag hoe het pleister er over vijf of tien jaar zal uitzien, moet men het ant- Ds Strating kwam in 1950 als predi kant naar Goes, na tevoren in ’s Heer Abtskerke te hebben gestaan. Hij is voorzitter van de Prov. Herv. Jeugd raad, provinciaal adviseur van de Synodale Herv. Jeugdraad in Amster dam, jeugdcommissaris van het minis terie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, vice-voorzitter van de Vereniging „Kinderzorg”, lid van de Zeeuwse Culturele Adviesraad. In Bedankt Haaksma te Smilde. Geref. Kerken (art. 31) Beroepen te Overschie, H. J. Nijen- huis te Oud-Loosdrecht. Bedankt voor Bunschoten-Spakc - burg (West-Borneo) G. Zomer te Vrc wenpolder; voor Scheveningen Kouwenhoven te Hattem. woord schuldig blijven, maar de ver wachtingen zijn gunstig. Niet alleen in het rampgebied wor den de proeven genomen. Op het ter rein van het laboratorium van het T. N.O.-instituut te Delft worden, onder toezicht van prof, dr C. A. Lobry de Bruyn als adviseur, proeven genomen in het speciaal gebouwde „Zeeland”- huisje. Dit huisje werd in een „bad kuip” gebouwd en nadien met puur zeewater geïnundeerd. Nadien wordt er intermitterend in gestookt. De mu ren zijn in een meter brede onafhan kelijke vakken gescheiden, welke met verschillende afwerkingen, ook pleis ters werden behandeld. Op sommige van die vakken schitteren vele zout kristallen, op enkele minder, pp an dere (nog) niet.... wat zal de juiste oplossing zijn? Men meent een goede weg te hebben gevonden. Maar zeker daarvan? Nog niet. Wilt ge tenslotte een geval van ramp- schade in Drenthe? Dat kon ontstaan, omdat bouwsteen van afbraak uit Zeeland daarheen werd verkocht. Men bouwde van die afgebikte stenen een woning, die dezelfde verschijnselen vertoont als de herstelde woningen in het rampgebied: zoutschade. dan 20 pet. Goede verzorging en voe ding moeten hier veel doen. De zgn. droogstraallamp kan hier zeker veel toe bijdragen. De kwaliteit van het mannelijk ma teriaal was goed evenals de afstam ming. Bovendien zullen voortaan al leen premieberen tot de fokkerij wor den toegelaten. In 1954 werd slechts een toom big gen opgezonden naar de selectiemes- terij te Boxtel. Deze ene toom werd premiewaardig bevonden, zodat de moeder (een geschenkbig) promo veerde tot sterzeug. Voor de eigenares, Mevr. Krijger te Nieuw en St. Joos- land een mooi resultaat. De huishoudelijke zaken werden vlot afgewerkt. De rekening over 1954 met een klein batig saldo werd goed gekeurd evenals de begroting voor 1955 die sluit op een eindbedrag van 2460.99. Men besloot deel te nemen aan de Nationale tentoonstelling voor varkens en schapen op 16 Sept, te Den Bosch. Zeeland mag voor deze tentoonstelling 12 varkens inzenden en men zal nu zelf moeten beslissen welke dieren hiervoor aan bod kor. .en. Voorts besloot men een of meer dere excursies te organiseren. UITBOUW De voornaamste taak zal zijn de uitbouw van het kerkewerk in de provincie, de coördinatie van het werk van diverse commissies, het geven van adviezen aan predikan ten, kerkeraden en gemeenten en het contact met de overheid. Het Commissariaat zal zich thans beraden over een taakverdeling tus sen de beide predikanten. Het was uiteraard niet eenvoudig een oplossing voor deze problemen te vinden. Aanstelling van een volkomen vrijgestelde kracht, die uitsluitend de muren. Grimmig schitteren de zoutkristalletjes, die aartsvijanden, óp de stenen. Er zijn woningen en gebouwen, die zodanig zijn aangevreten, dat radicale afbraak en herbouw met zoutvrije ma terialen de enige oplossing biedt. Maar hier spelen twee voorname dingen een rol: is er bouwvolume voor beschik baar en wie betaalt de nieuwe wonin gen? Verreweg het grootste deel van de aangetaste bouwwerken echter is in zodanige staat, dat bij een afdoende oplossing van het zoutvraagstuk de bewoning weer normaal zal kunnen zijn. Maar wie vindt die oplossing en waar moeten de 120 tot 150 mil- lioen gulden vandaan komen, die, naar globaal geschat wordt, de strijd tegen het zout in 2025.000 wonin gen en gebouwen de vervangings bouw mogelijk moeten maken? D eeds twee jaar lang zoekt het in- stituut T.N.O. voor bouwmate rialen en bouwconstructies en ratio- bouw naar aanvaardbare oplossingen voor dit vraagstuk. Men heeft reeds tal van pogingen ondernomen. Vele liepen op teleurstelling uit, andere be loven iets voor de toekomst. Men kan eigenlijk in een paar jaar tijds nog zo weinig zeggen, nog zo bitter weinig voorspellen. In Kortgene op Noord-Beveland kreeg men acht woningen voor on derzoekingen ter beschikking. Men probeert -«r, zoals trouwens ook el ders in het rampgebied, diverse soor ten pleisters, doch bouwde ook „cou lissen” binnen kamerwanden van zacht board (geperste platen), die met andere technische voorzienin gen een bruikbaar resultaat geven. Het toepassen van die „coulissen” echter heeft het nadeel dat de woon ruimte kleiner wordt. Bovendien is het betimmeren met board op die manier niet goedkoop. Men zoekt dus naar minder dure methoden. Tal van soorten afwerk- lagen worden op proef aangebracht. Enige Zeeuwse aannemers helpen en thousiast om de proeven te verwezen lijken. Jeugdraad, lid van de Stichting Sport- belangen, enz. De kerkeraad der Ned. Herv. Ge meente heeft Maandagavond besloten voor de tyd van een jaar over te gaan tot de benoeming van een vicaris, die het werk van ds Strating zal overne men. GOES, 29 Maart Tijdens de van daag gehouden Prov. kerkvergadering van de Ned. Herv. Kerk onder leiding van ds G. H. Willens waard is een verzoek van de ring Borssele behan deld, waarin gevraagd werd een prov. kerkelijke commissie in het leven te roepen, die als adviescommissie kan optreden met betrekking tot de her verkaveling. Het gaat niet om een doublure van de commissies, die er reeds zijn, waar men met klachten kan komen, maar om het geestelijk en ker kelijk aspect, dat de herverkaveling heeft. Om in deze commissie zitting te nemen zullen gevraagd worden: ir M. A. Geuze te Poortvliet, J. Kwekke- boom te Goes en J. Jonker te Middel burg. Ds v. Willenswaard kon zijn benoe ming als praeses niet aanvaarden. Na stemming is in deze functie gekozen ds F. S. Kloosterman te Vlissingen. De assessor, de heer P. van Kleu nen uit Goes, dankte ds van Wil lenswaard voor het werk, dat hij verricht heeft als praeses. BENOEMINGEN Tot lid van het breed-moderamen werd gekozen ouderling-kerkvoogd M. J. Bevelander te Oud-Vossemeer; tot leden van de commissie voor het op zicht ds A. C. Honders te Sas van Gent en ouderling J. Lako te Sluis; tot lid van de prov. kerkvoogdij-commissie ds M. J. W. Schopenhauer te Schoondijke en tot lid van de prov. diaconale com missie ds Hulsbergen, terwijl verder de gehele commissie, zoals die tot he den gewerkt heeft, herkozen werd. Het bestuur van de stichting Herv. instelling van een Commissariaat voor Maatschappelijk en Cultureel Werk, waarin de diverse Commissies van Bystand van de P.K.V. vertegenwoordigers aanwezen. Teneinde het werk van dit Commissariaat goed te doen verlopen werd van meet af de noodzakelijkheid gevoeld één of meer personen in dienst te nemen, die „de baan op zouden gaan”. De Provinciale Kerkvergadering heeft heden besloten aan deze wenselijkheid tegemoet te komen en benoemde haar scriba, ds S. J. M. Hulsbergen te Hoedekenskerke en ds H. M. Strating te Goes tot secretarissen van het Commissariaat. Beiden zullen dc helft van hun tijd besteden aan het werk waarvoor zij thans zijn vrijgesteld, ter wijl ze voor de andere helft de arbeid 'in hun gemeenten zullen blijven doen. De beide kerkeraden hebben in principe aan deze regeling hun goedkeuring gehecht onder voorwaarde, dat zal worden voorzien in de gedeeltelijke vaca- tures door aanstelling van een hulpkracht. De Prov, Kerkvergadering was met het Commissariaat van mening, dat de aanstelling van beide secretarissen, die ieder de helft van hun tjjd aan dit bij zondere kerkewerk zullen geven, een noodoplossing is. Daarom is besloten een proef te nemen, die gedurende een jaar kan worden ondernomen. Daarna zal men zich opnieuw over deze zaak moeten beraden. THOLEN, 29 Maart De Provin ciale Commissie ter bevordering van Rijkswege van de rundveefokkerij in Zeeland heeft dezer dagen op Tholen en Sint Philipsland de verplichte voor- j aarsstierenkeuringen gehouden. De uitslag daarvan was: St. Philipsland: aanvoer 2, goedge keurd Ymke, eig. Jac. van Gastel en Grietje’s Adema, eig. A. Vetwijs. Tholen: aanvoer 3, afgekeurd 1. Goedgekeurd: Julius, eig. B. Kodde en Eachweid S., eig. E. van der Slikke. Poortvliet: aanvoer 6, afgekeurd 5. Goedgekeurd Nobud, eig. D. C. Zijl. Scherpenisse: aanvoer 1, die werd afgekeurd. St. Maartensdijk: aanvoer 6, afge keurd 2. Goedgekeurd: Wietse Rene, eig. G. Dorst, Maria’s Adema, eig. J. L. Breure, Witje’s Toekomst, eig. C. L. Geluk, Hero, eig. D. D. de Rijke. Stavenisse: aanvoer 1, goedgekeurd Aramis, eig. P. J. Hage Zn. St. Annaland: aanvoer 2, af gekeurd 1. Goedgekeurd Bleske’s Adema, eig. W. A. Boogaard. Oud-Vossemeer: aanvoer 3, afge keurd 1, toegelaten 1, goedgekeurd Nelis, eig. D. Istha. voer het Commissariaat zou werken, stuitte op moeilijkheden. Bovendien zal nog moeten blijken of de behoefte aan een kracht, die wel is uitgespro ken, maar nog niet aan de werkelijk heid is getoetst, ook inderdaad blijkt te bestaan. Vandaar dat men deze tus senweg heeft gekozen, die de moge lijkheid laat om, indien naderhand komt vast te staan, dat een andere werkwijze nodig is, naar nieuwe we gen te zoeken. In het Commissariaat hebben zit ting afgevaardigden van de Culturele Commissie, de Prov. Diaconale Raad, de Commissie voor de geestelijke volksgezondheid en de Prov. Herv. Jeugdraad. Voorzitter van dit Com missariaat is de praeses van de Prov. Kerkvergadering, ds G. H. van Wil lenswaard te Domburg. Ds HULSBERGEN Ds S. J. M. Hulsbergen kwam in 1930 naar Hoedekenskerke. Van 1926 tot 1930 was hij predikant van Vrou- GOES, 29 Maart Voor de LuA- operatiekamer, die in het militaire bouwwerk aan het eind van de Kam- perfoeliestraat wordt aangebracht zijn meisjes nodig voor het plotten. Ter voorlichting van deze meisjes is van avond in het stadhuis van Goes een propagandabijeenkomst gehouden, waar onder meer werd meegedeeld, dat de kosten van het bouwwerk in Goes rond 4.000.000,bedragen. De meisjes, die zich opgeven, moe ten een cursus volgen, die eenmaal per week wordt gehouden en hoog stens een uur zal duren. Zij zullen een uniform in bruikleen ontvangen. De onkostenvergoeding is een gul den per uur. Een twintigtal meisjes woonden de avond in het stadhuis van Goes bij. zelman te Amsterdam. Geref. Kerken voor Zwagerveen, GOES, 29 Maart De geregistreerde arbeidsreserve van mannen, bestaan de uit werklozen en personen, werkzaam op aanvullende werken, bedroeg gemiddeld in 1954 1430 tegen 1197 in 1953. Als we deze cijfers bezien met betrekking tot de beroepsbevolking, dan blijkt, dat de geregistreerde arbeids reserve in 1954 en 1953 resp. 17 en 14 personen omvatte per 1000 mannelijke beroepsoefenaars. Deze cijfers laten duidelijk zien, dat ook in 1954 in de provincie Zeeland de arbeidsmarkt zich gunstig heeft ontwikkeld. De gun stige invloed, welke de overstromingsramp van 1 Februari 1953 op de werk gelegenheid heeft uitgeoefend, liet zich ook gedurende 1954 gelden. Hierdoor is ook de structuur van de werkgelegenheid in de provincie veranderd. De vraag naar mannelijke arbeids krachten bedroeg gemiddeld in 1954 938 tegen 891 in 1953. De vraag was het belangrijkst in de bouwnijverheid en in de metaalnijverheid. De vraag om en aanbod van vrou- weljjk personeel heeft zich gedurende het verslagjaar gunstig ontwikkeld. Als oorzaak daarvoor kan worden aan gemerkt, dat de vrouw steeds meer in het arbeidsproces wordt opgenomen, waardoor de werkgelegenheid voor de ze arbeidskrachten steeds groter wordt. De vraag naar vrouwelijke arbeids krachten is dan oók groot. Bij verge lijking van het aantal openstaande aanvragen in 1954 met dat van het vo rige jaar is een vermeerdering van 50 pCt waar te nemen. De gemiddelde vraag bedroeg in 1954 268 tegen 197 in 1Q53. Het aantal minder-valide ar beidskrachten, dat in het bedrijfsleven kon worden geplaatst bedroeg in de jaren 1952, 1953 en 1954 resp. 149, 239 en 184. Op de beide te Middelburg ge vestigde beschutte werkplaatsen voor minder-valide vond een 50-tal perso nen emplooi. De plannen voor het stichten van minder-valide werkplaatsen te Ter neuzen, Oostburg en Zierikzee verke ren in een vergevorderd stadium. Het aantal aanmeldingen voor emigratie in 1954 omvatte 100 gevallen, bestaande uit 267 personen. Hieruit blijkt, dat de belangstelling voor de emigratie, die voornamelijk gericht was op Canada, de V.S. en Zuid-Afrika, niet groot was. Het aantal toegelaten vreemdelin gen tot het verrichten van arbeid in de provincie steeg gedurende 1954 tot retig hebben fundamenten en muren bij de hoge waterstanden tijdens de inundaties van 1953 het zeewater opgezogen. Bij eb vloeide het water terug, doch het zout bleef in de langzaam drogende stenen achter. En of een bouwsel nu 24 uur of 6 maanden onder water stond, gebleken is, dat zelfs bij één „volle laag” van onvermengd zeewater het zouteuvel reeds volledig optreedt. Talrijk zijn de manieren, waarop men tracht de vijand te verdrijven. Een ondernemende familie op Schouwen inundeerde de ganse zomer de eigen muren met zoet water in de hoop, dat het zout zou oplossen, het huis kwam droog. Men pleisterde, plakte behang enna korte tijd barstte alles van GOES, 29 Maart. Niet minder dan Annie M. G. Schmidt, de geestelijke „mama” van de famielie Doorsnee en schrijfster van vele gezellige grote mensen- en kinderboeken en Simon Carmiggelt, bekend als „Kronkel” en „Karle Bralleput”, hadden gehoor ge geven aan het verzoek van de Goese boekhandelaren J. de Jonge, W. van Klaveren, A. Elenbaas en G. Verheule om ter gelegenheid van de Twinstigste Boekenweek enkele voordrachten te komen houden over en uit hun werk. Het was dan ook geen wonder, dat de grote zaal van „De Prins van Oran je” die plaats biedt aan zeshonderd personen geheel was gevuld. Iedereen wilde nu wel eens in contact komen met de schrijvers van de geestige lec tuur die in vele boekenkasten is te vin den en velen ook namen de gelegen heid te baat om hun kast aan te vullen met door béide schrijvers gesigneerde boeken. Voor Annie Schmidt had deze avond een bijzóndere bekoring want zij is hier in Goes zoals ze vertelde op de HBS geweest en trok iedere dag met het busje van Zoetewey uit Hansweert naar Goes waar ze in de Klokstraat haar middagboterhammetje nuttigde bij een paar dames, die haar later blijkbaar hebben geïnspireerd als de „Dames Groen” uit de dartele avontu ren van het Schaap Veronica. Zo vertelde geestig over het ont staan van de Familie Doorsnee en ver klapte dat het, als ze samen met Wim lbo het schema voor een verhaal heeft opgezet, héél moeilijk is de familie le- I vend te laten worden. „Ma\r als ik eenmaal aan het schrijven ga”, zei ze openhartig „dan worden die dooie pie ren levend. Dan zie ik ze en hoor ik ze gewoon met elkaar praten en heb ik 1 alles maar op schrijven”.... Simon Carmiggelt schetste het schrijven van zijn „lollige verhaaltjes” als een soms droefgeestige bezigheid Goes is hij voorzitter van de Herv. die hij nu reeds twintig jaar als brood- winning beoefent. Maar droefgeestig is zijn werk geenszins. Integendeel de lachsalvo’s die regelmatig opknalden bewezen wel beter. Nogmaals, het was een gezellige avond, die, zoals burgemeester mr W. C. fen Kate in een kort openings woordje opmerkte, zeker zal bijdragen dat het wat luchtiger genre in het Ne derlandse boek begrepen wordt. En daar was het tenslotte om begonnen. GOES, 29 Maart. Vandaag is te Goes door de woningbouwvereniging „St. Willibrordus” aanbesteed de bouw van 18 eensgezinswoningen aan de Ma- rijkestraat. Er waren 7 gegadigden die als volgt inschreven: Bouwbedrijf Goedemondt Goes f234.240; Fa W. J. v. d. Weert en Zn., Goes f233.496; Bouwbedrijf J. de Kok en Zn., Goes f231.875; Fa. J. M. J. Schrijver en Zn., Goes f231.830; J. Baayens, Kapelle f225.589; C. Priem Lewedorp f224.580; Fa. C. van Gorp en Zn., Goes f222.426. GOES, 29 Maart. Op de heden middag in „De Prins van Oranje” ge- houden vergadering van de Kon. Ver. Zeeland heeft vandaag een zeer belangrijk besluit genomen, dat tot Bevordering van de Pluimveehou- c"*™'’ -y-t 2: Ui derij in Zeeland (VPZ) is de zgn. blijken te zjjn. Enige maanden geleden besloot de Prov. Kerkvergadering tot „centrale opfok” besproken die onder de controle van de VPZ wordt uitge voerd. De bedrijven en de jonge hen nen tot_ 9 weken worden regelmatig gecontroleerd en dan in de vleugels van een merk voorzien. De voorzitter, dr G. Wagenaar, directeur van de Ge zondheidsdienst voor Dieren in Zee land, noemde deze opfok, waaraan thans 22 leden medewerken, zoals ze nu is opgezet een voorbeeld voor Ne derland. De vergadering, die goed was be zocht beluisterde met genoegen een le zing van dr D. M. Zuijdam uit Rot terdam over Pluimveeziekten. Het jaarverslag van secretaris C. Re- mijnse uit Wolf aartsdijk gewaagde van een groei van het ledental tot 432 waarvan de meesten in W. Z. Vlaande ren wonen, n.l. 118. Medegedeeld werd voorts, dat de VPZ van de door de le- den-vermeerderaars belangeloos afge stane broedeieren, 2160 negen-weekse jonge hennen voor getroffen leden heeft afgeleverd. Voorts werden er 3160 aangekocht. Wat de afzet van de eieren betreft behaalde de afdeling Zuid Beveland ’n mooi resultaat in de hogere eierprijzen 'P de Goese veiling. P?nk werd gebracht aan de voor lichtingsdienst, t.w. ir v. d. Zande te Rotterdam en de heer Wisse te Goes. Het financieel verslag en de begroting voor 1955 werden beiden goedgekeurd. In de rondvraag werd nog uitvoerig van gedachten gewisseld over het se lecteren. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. Kerk Beroepen te Bunschoten P. West land te Waarder; te Ter Aa, R. C. Cu- pérus, cand. te Doornspijk; te Puiten, J. Wieman te Oudewater; te Den Haag (voor het werk onder de Indi sche Nederlanders) G. van Haasen, hulpprediker te Den Haag. Bedankt voor Oosterbeek, A. Döns- MIDDELBURG, 29 Maart Naar wij vernemen zal het Residentie Or kest in de reeks van zijn jubileum concerten t.g.v. zijn 50-jarig bestaan op Donderdag 14 April a.s. in de Concert en Gehoorzaal onder auspiciën van de Z.V.U. een concert geven, waarop uit sluitend werken van Weense meesters zullen worden uitgevoerd. Het programma vermeldt: Sympho nic nr 8 van Ludwig van Beethoven, het vioolconcert in A gr. t. K V 219 van W. A. Mozart met Theo Olof als solist en, na de pauze, werken van Joh. Straus (Ouverture Die Fleder- maus, Annen Polka, Perpetuum Mobi- lé en G’ schichten aus dem Wiener - wald) en Joseph Straus (Mein Leben- lauf ist Lieb’ und Lust).

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2