Zout Evangelie woord daad en in en uniek transport een GROTE MEERDERHEID VOOR PARIJSE ACCOORDEN wi Ito voor Boven Nevada ontploften weer twee atoombommen Ernstige schietpartijen Saigon Maar de afgevaardigden bleven pleiten politieke integratie Zout WEER LENTE IN LISSE In de Tweede Kamer Den Helder Vlootbezoek aan in Belgische dame in Sluis verdronken Belgische regering censureerde radio-berichten In Engeland staken nu 11.000 arbeiders Tragisch ongeval in Tholen 'fU::. i van 60.000 eieren voor Korea 7 tree op één dag Parijse Verdragen laatste kans voor West-Europa Deel van Brisbane staat onder water Heviger dan die Hirosjima Franse troepen grepen niet in f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Zout y Foster Dulles: Verontwaardiging. Auto reed in het water Mensen vluchten uit huizen SI Kindje overreden en op slag gedood Veiligheidsraad veroordeelde Israël Rijke gift van de Nederlandse kerken DE BILT ZEGT: Zonnig Bevan voor geheime commissie Secten gingen tot de aanval over Ruzie tussen vakverenigingen H '7' 4 rit ffi ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3052 (ZIE PAGINA 2) V (on- vaartuig. WOENSDAG 30 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT THOLEN, 29 Maart. Vanmiddag omstreeks vijf uur is het twee-jarig zoontje van de familie J. K. door een zware vrachtauto overreden en vrij wel op slag gedood. Het kind speelde op de nieuwe ver keersweg voor de ouderlijke woning. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De bloemententoonstelling „Keu kenhof” te Lisse zal Donderdag worden geopend. Buiten is nog weinig van de lente te merken, maar daar op de „Keukenhof” bloeit al veel in voile glorie, na tuurlijk in de kassen. Maar het is er niet minder mooi om. Wat te zeggen van deze dichtbij opname van een prachtige „Dicarna” in geel-rode kleuren? OOSTBURG, 29 Maart. Vanavond om halfzeven is een auto, bestuurd door de heer R. S. uit België, in het water langs de kade te Sluis geraakt. De echtgenote van de heer S. kwam daarbij om het leven. De heer S. en een jongetje van ongeveer 12 jaar kon den door de politieman Jansen en de jeugdige Sluizenaar J. Leenhouts, die gekleed te water sprongen, op het dro ge worden gebracht. De vrouw van de Belg, was echter reeds verdronken voor zij uit het water gehaald kon wor den. De man en de jongen konden met kunstmatige ademhaling worden bijge bracht. De twee geredden werden naar het ziekenhuis te Brugge vervoerd. WASHINGTON, 29 Maart. Minis ter van Buitenlandse Zaken Dulles heeft voor de senaatscommissie voor Buitenlandse Zaken aangedrongen op een spoedige bekrachtiging van de Pa rijse Verdragen, die, naar hij zei, de basis zullen leggen voor een nieuw Europa. Het was voor West-Europa waarschijnlijk de laatste kans om als welvarend gebied te kunnen blijven bestaan. - Als de eenheid van het Westen een maal een feit zou zijn, zouden met meer kans op succes dan voorheen be sprekingen met de Sowjet-Unie kun nen worden gehouden over andere kwesties, zoals de eenheid van Duits land. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advent, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes de proeven in loopgraven op ruim drie km afstand bij. Een groot aantal militaire uitrustingsstukken was in het gebied van de ontploffing opge steld. derland, vice-admiraal Burghard derste foto links) begroet admiraal Oliver, de commandant van het Britse NEW YORK, 29 Maart. De Vei ligheidsraad heeft eenstemmig de re solutie goedgekeurd volgens welke Is raël veroordeeld wordt wegens de aan- van op Egyptische troepen bij Gaza. mortiervuur. Ook het paleis van Pre sident Ngo Dinh Diem is met mortier vuur bestookt. In de Chinese wijk en in de buitenwijken klonken eveneens schoten. In de Europese wijken was het rustig en de troepen van de Franse Unie hebben niet ingegrepen. De schietpartij zou ongeveer een uur ge duurd hebben. LAS VEGAS, 29 Maart. Boven de woestijn van Nevada zijn vandaag voor het eerst twee atoomwapens op één dag tot ontploffing gebracht. Eerst liet men op de top van een toren van 150 meter een apparaat ontploffen, waarvan de explosieve kracht gelijk stond aan 30.000 ton TNT. Deze ontplof» fing was de grootste tot dusver van de huidige reeks en heviger dan die van de bom, welke indertijd Hirosjima trof. Daarna liet een vliegtuig op grote hoogte een atoomwapen vallen, dat op 1600 meter hoogte ontplofte. Men kon een gele lichtflits waarnemen. struction Agency) voor het ver voer naar de broedmachines. Een Engelse torpedoboot jager, Hr Ms „Obdurate” is gistermorgen voor een beleefdheidsbezoek in de Neder landse Marine-haven Den Helder aan gekomen. Aan boord van het vaartuig bevond zich de Britse Admiraal, G. M. Oliver, die, nadat hij de Commandant Zeemacht Nederland, vice-admiraal F. T. Burghard, op de „Obdurate” had ontvangen, zelf een officieel tegenbe zoek bracht aan de Marine in Den Helder. De foto boven laat de aankomst van de „Obdurate” in Den Helder zien. Het schip staat op het punt af te me ren. Nauwelijks was het schip aan land of de commandant zeemacht Ne- „Een uniek transport in de ge schiedenis van de K.L.M. met vele moeilijkheden vanwege de grote spoed met het vervoer”, zei een der employe’s van het K.L.M.-vracht- BRISBANE, 29 Maart. Honderden mensen hebben Dinsdag hun huizen in laaggelegen voorsteden van Brisbane moeten verlaten, toen modderig over- stromingswater van de rivier de Bris bane de voorsteden binnendrong. De overstroming is een gevolg van de wervelstorm Bertha”, die in het afge lopen weekeinde over de kust van Zuid-Queensland raasde. Een deel van Brisbane staat geheel onder water. Volgens waarnemers, die van omlig gende bergen af het proefterrein kon den overzien, was de atoomwolk, die snel steeg, rose gekleurd. Te Las Vegas op 120 km afstand, werd de eerste ontploffing slechts ge voeld als een lichte schok, doch te Ce dar City in Utah, op 275 km, werd zij de hevigste schok genoemd, die ooit door een atoomproef werd veroor zaakt. Later vlogen 112 vliegtuigen, waar onder voor het eerst tweemotorige straalbommenwerpers van het type Martin B-56, over het proefterrein. Deskundigen aan boord van de toestel len namen monsters van de lucht. Ongeveer 650 militairen woonden dat wij met West-Duitsland van van daag gemeen hebben de communisti sche dreiging. Hoe sceptisch we ook tegen de Duitse herbewapening mo gen staan, het is het belang van ons zelf, van West-Duitsland en Europa om West-Duitsland bij het Westen te trekken. Liever zag de A.R.-afgevaar- digde een E.D.G.lverdrag, want de Parijse Accoorden regelt onze gemeen- DE BILT, 29 Maart. Over het al- meen weinig bewolking en op de mees te plaatsen droog weer. Matige wind uit Noordelijke richtingen. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.18 u., onder 19.12 u. Maan op 11.26 u., onder 3.09 u. schapelijke defensie, maar zij geven geen oplossing voor de interne poli tieke problemen. Hij betreurde het dan ook dat we onvoldoende zijn opgeschoten met de politieke integratie. Dat is de kans voor de kleine landen. Als voorbeeld daarvan noemde hij Smuts, eens mi- SAIGON, 29 Maart Kort voor middernacht (van Dinsdag op Woensdag), enkele uren nadat de oppositiegeneraals met hun blokkade van Saigon begonnen, zijn in Sai gon ernstige gevechten uitgebroken. Leden van de particuliere legers van de godsdienstige secten open den het vuur met zware mortieren en machinegeweren. Nationale troe pen snelden naar de bedreigde pun ten in pantserwagens, vrachtauto’s en andere auto’s. In de stad bevinden zich ongeveer 12.000 leden van het nationale leger en 9.000 man van de particuliere le gers van de „oppositiegeneraals” van de godsdienstige secten. Leden van de Binh Xuyen bestook ten het hoofdbureau van politie met LONDEN, 29 Maart. Als gevolg van de „burgeroorlog” tussen twee Britse vakverenigingen van havenar beiders zijn minstens 11.000 arbeiders in staking in het havengebied langs de rivier de Mersey in Noord-West- Engeland. Op ongeveer 75 schepen in Liverpool en Birkenhead wordt niet gewerkt. De kans bestaat, dat de sta king zich nog verder zal uitbreiden. De toestand in Manchester is nog on zeker. De staking is een gevolg van een ge schil over erkenning van de kleine, doch machtige „Nationale Amalgama ted Stevedores and Dockers Union. De leiders van deze vakvereniging, die uit het Britse vakverbond T.U.C. zijn ge stoten wegens het „weglokken” van leden van de grote „transport and ge neral workers union” komen vandaag in Londen bijeen om de toestand te be spreken. LONDEN, 29 Maart. De leider van de linkervleugel van de Britse la- bour-partij, Aneurin Bevan, is van morgen twee uur lang „ondervraagd” door een geheime commissie van acht leiders van de partij, die zijn eventu ele uitwijzing uit de partij bestudeert. De commissie is verleden week inge steld door de nationale executieve raad van de partij om te trachten van Be van de verzekering te verkrijgen dat hij zich in de toekomst niet tegen de officiële partij-politiek zal verzetten. BRUSSEL, 29 Maart. De Katho lieke Pers toont zich zeer gebelgd over de censuur die de regering Zaterdag j.l. heeft toegepast op de berichtgeving der nationale radio-omroep ter gelet genheid van de manifestatie der CVP tegen de wetsontwerpen van minister Collard. Het blijkt dat toen de nieuws- dienst objectieve berichten van het agentschap Belga en van zijn eigert verslaggevers wilde uitzenden over de betoging in het centrum der stad, d$ afgevaardigde van de eerste minister bij het NIR opdracht gaf in de uitzen ding van 13 uur slechts een bericht van het Kabinet van de eerste minis ter door te geven, n.l. dat betoging mislukt was. Zelfs de bron van dit be richt mocht niet worden vermeld. Er zou toen een ogenblik sprake van zijp geweest het bericht maar van het pers? bureau Belga te laten komen maar bij nadere beschouwing zou men dit toen al te dwaas gevonden hebben. In de Vlaamse uitzending sprak men toea maar van „in goedingelichte kringen’*. De directeur van de Franstalige uit zending, zelf socialist, weigerde echter zijn eer van journalist geweld aan te doen en gaf het bericht door met de mededeling dat het van het kabinet van de eerste minister kwam. Zijn verdere poging tot een juiste bericht geving over de manifestatie mislukte echter want minister van Acker stuur de enkele attache’s, die de opdracht hadden zelf de teksten van de berich ten op te stellen. Intussen hebben de Belgische radio- journalisten, ook de socialisten onder hen, geprotesteerd tegen deze censuur der regering en zij hebben de Belgi sche persbond verzocht zich hierbij aan te sluiten. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. nister van een klein land, maar met een wereldinvloed, omdat zijn land opgenomen was in het Britse Gemene- best. In andere woorden was het betoog van de heer Korthals (V.V.D.) niet anders. De W.E.U. geeft, zo zei hij, een goede gelegenheid om de buitenlandse politiek te coördineren en om te ko men tot een economische eenheid. De federalisten moeten echter voor één ding oppassen, n.l. om niet te hard te lopen. Een plan om rechtstreekse ver kiezingen te houden voor het K.S.G.- parlement wees hij af. Voor dergelijke technische zaken houdt men geen rechtstreekse verkiezingen. Dan moe ten er principiële zaken in het geding zijn. Europa kan alleen een woord meespreken in dit wereldgebeuren als het een macht, is. En een macht wordt het slechts door eenwording. Het Europese eenheids- streven is een antwoord op de ver schuiving van de wereldmacht. Deze macht komt hierop neer: Wie een H- bom heeft telt mee, wie denkt mee te tellen probeert een H-bom te krijgen. (Vervolg pag. 3.). Deze eieren zijn betaald door de Nederlandse kerken. Het vervoer komt voor rekening van de U.N.K. R.A., die ook de overtocht van de secretaris der stichting, mr O. W. Heldring, betaalde, die met een der zendingen naar Seoel is gereisd. Bij het inladen van deze laatste zen ding, die totaal 15.000,heeft gekost, waren op de luchthaven aanwezig de leveranciers der eieren, de heer D. W. R. Los van het mi nisterie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, ds N. van Gel der van de Oecumenische Raad van Kerken in Nederland en ir G. Wan- sink van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Deze zending eieren omvat de to tale Nederlandse productie van dit soort over 6 dagen. De eieren moe ten binnen de tien dagen zijn uit gebroed. De eendkuikens worden over de getroffen Koreaanse land bouwers voor de fokkerij verdeeld. SCHIPHOL, 29 Maart - De K.L.M. Constellation „Rotter dam”, het lijntoestel naar het Verre Oosten, heeft vanmiddag Schiphol verlaten met bestemming Bangkok. In de vrachtruimen ligt onder constante luchtdruk en een bepaalde temperatuur het laatste deel van de totaal 60.000 Neder landse eendeneieren, bestemd voor Koreaanse landbouwers. Deze eieren van het eendensoort Khaki Campbell zullen in Bang kok bij de andere worden ge voegd en met een speciaal char- tervliegtuig met grote spoed naar Seoel worden gebracht. Daar zor gen officials van de U.N.K.R.A. (United Nations Korea Recon- bedrijf. „Een zending, die geheel ligt in de lijn van de opdracht van de kerk: Het Evangelie te brengen in woord en daad”, voegde de voor zitter van de Stichting Oecumeni sche hulp aan kerken en vluchte lingen dr W. F. Golterman er aan toe. DEN HAAG, 29 Maart De Tweede Kamer heeft de rollen om gedraaid. Toen het ging om de instelling van boven-nationale organen de K.S.G. en de E.D.G. was zij haantje de voorste. Getrouw aan de nog jonge Nederlandse traditie beijverde zij zich op die wijze voor de eenwording van Europa. Maar nu na de ontgoocheling van het E.D.G.-verdrag pastte onze volksvertegenwoordigers om nogmaals de toon aan te geven. Nu het ging om dé aanvaarding van de Parijse Ac coorden wachtte de Tweede Kamer tot het moment dat zowel in Duits land en in Frankrijk deze verdragen door de parlementaire molen waren gegaan. Eén teleurstelling was genoeg. De Parijse Accoorden stellen de regering niet voor moeilijkheden. Zij zullen met vlag en wimpel worden aangenomen. De oude tegenstanders tegen de integratie-gedachte kunnen aan deze nieuwe verdragen hun stem geven. Minister Beyen heeft het dus niet moeilijk. De portier van de Tweede Kamer zal hem ongetwijfeld benij den, want sinds enige weken wordt zijn heiligdom belaagd door notoire communisten, wiens bedoeling het is om niet-communistische Kamerleden te spreken te krijgen. In opdracht van de communistische partij, ditmaal gecamoufleerd in het actie-comité „Dat Nooit Weer”, ma ken zij de vaak verre reis naar het Binnenhof, om daar de kous op de kop te krijgen. Probeer Kamerleden te pakken te krijgen, zo luidt het communistisch parool. En overtuig hen van het gevaar ener Duitse her bewapening. Hoe goedmoeds onze Kamerleden meestal plegen te zijn, aan deze verzoeken kunnen zij niet voldoen. Vanmiddag drongen er enige hon derden communisten voor de ingang van de Tweede Kamer. En voor zover het mogelijk was zijn ze ook allemaal binnengekomen. Een paar kamers werden voor hen gereserveerd waar ze tenslotte konden spreken met de aanwezige communistische Kamerle den. Zij hadden daaraan de handen vol en misschien hebben zij wel ge dacht aan het bekende spreekwoord: Wie een kuil graaft voor een ander De activiteit der communisten toont de noodzaak van deze verdragen wel duidelijk aan. De herbewapening van Duitsland Is geen prettige zaak, maar een onbewapend West-Duitsland bete kent een onverdedigd N.O. Nederland. Daar hebbsn de meeste sprekers in dit debat dan ook terecht op gewezen. En daarbij hielden zij vast aan de integra tie-gedachte, want een herbewapening van Duitsland in het kader van de E. D.G., waarbij West-Duitsland souve- reiniteit moet prijsgeven, is altijd nog te verkiezen boven een herbewapend bondgenootschappelijk West-Duits land. Het is aan geen twijfel onderhe vig dat de tijd van een militaire in tegratie voorbij is. Wie aan eenwor ding denkt, denkt aan de economie. De stoot tot die verdere integratie zal gegeven moeten worden door de Be nelux, want deze drie landen vormen een economische macht, die nog altijd groter is dan die van Frankrijk. Wel licht dient men zich daarbij te beper ken tot het aandringen op een douane- unie. Dat zou een eerste stap in de richting zijn. De heer v. d. Goes van Naters (P.v.d.A.) dacht reeds verder. In het verre verschiet ziet hij nog al tijd een parlementaire Europese de mocratie, als sluitstuk van de econo mische integratie. De heer v. d. Goes van Naters is on getwijfeld een expert op het gebied van de Europese integratie. Hij ijvert daar zo voor, dat hij zelfs in de nieu we Westeuropese Unie (W.E.U.) een supra-nationaal element wil leggen, in de vorm van de wapenpool. De Engelse steun in het geheel is van groot belang. Bij de E.D.G. was daar geen sprake van. Daarom kwam de heer Bruins Slot (A.R.) dan ook tot de verklaring dat de W.E.U. een zwakkere vorm is (zwakker dan EJ9. G.), maar met een sterkere inhoud. En hij waarschuwde dat men geen versterking van de vorm moet wensen ten koste van een verzwakking van de inhoud. Het is beter genoegen te ne men met het reëel bereikbare. Naar zijn mening zit in het W.E.U.- parlement een supra-nationaal ele ment. Het heeft de concrete politieke taak met verstand te werk gaan. „Wij moeten proberen dat zo te doen dat de Engelsen aardigheid in hun nood-' sprong krijgen”. De heer Bruins Slot zag de Parijse Accoorden als een nood zakelijk sluitstuk van de Atlantische verdediging. De opneming van West- Duitsland daarin is noodzakelijk, om-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1