Op een stoel zitten BESPREKING MET RUSLAND OP HOOG NIVEAU MOGELIjK? over atoomwapens voor luchtafweer Touristische banden binden Zeeland Knokke aan Half April aanval Ver. Staten beschikken VRI) RUSTIG VERLOPEN op Quemoyen Matsoe? Franse Senaat keurt Verdragen van Parijs goed Het is de gemeente daar jaarlijks zeventigduizend gulden waard en tóch winnen! Eisenhower's suggestie Boelganin voelt voor Oost-Duitsland steekt weer Noodtoestand Pakistan Protestantse verklaring over zaak Anneke Beekman „Drachten” te Hellevoetsluis te water dreigend de vinger op in Politie en rijkswacht hielden betogers volkomen in bedwang J. P* Balkenende werd voorzitter Bescherming van steden tegen bomaanvallen opnieuw aanzienlijk verbeterd A PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ontploffing kan vliegtuigformaties vernietigen DE BILT ZEGT: Flinke opklaringen Gemeentebadhuis te Vianen afgebrand Geslaagd, zegt Lefevre; mislukt, meent de regering DEMONSTRATIES IN BRUSSEL Afdeling Zeeland van Geref. J.V/s Een gezonde „uitwisseling” ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3050 (ZIE PAGINA 2) hervatting het overleg keer, een bezoek gebracht aan Knokke en kennis genomen van hetgeen deze MAANDAG 28 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord stand van de plaats der explosie kan vernietigen, wordt bij deze proef geen schade of verwonding door ont ploffing, hitte of straling verwacht”. het .federale ge- Maandag, deed Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; K. C. van Spronsen, Goes;~ A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ren heeft men bij het passeren van de grens practisch geen hinder on dervonden. Omstreeks half een Zaterdagmiddag kwam het tot een eerste betoging. On der het roepen van „weg met Col lard” bezetten betogers de Adolf Max- laan. Toen andere betogers hetzelfde spel op Brouckereplein wilden uitha len, trad de politie met charges hard handig op tegen een menigte van naar schatting 20.000 mensen. Op een an der punt waren 3000 betogers verza meld. Met de C.V.P.-voorzitter Lefe vre aan het hoofd werden zij door de politie in de richting van het Noor- derstation geleid. Om twee uur werd door Lefevre het sein gegeven, dat de betogingen dienden te worden beëin digd. Hij beloofde de demonstranten, dat de C.V.P. haar actie in het parle ment zal voortzetten. Langzaam maar zeker kreeg Brus sel weer het normale aanzien. In de avonduren was alles er weer rustig en in de nacht van Zaterdag op Zondag kon al worden begonnen met het op ruimen van de versperringen, een maatregel, die pas voor de nacht van Zondag op Maandag was voorzien. ’s-GRAVENHAGE, 26 Mrt. Het In terkerkelijk Contact Israël heeft als zijn standpunt bekend gemaakt, dat de door de Nederlandse overheid gestelde rechter alleen en uitsluitend bevoegd was uit spraak te doen over de voogdij van het oorlogspleegkind Anneke Beekman en dat dus haar voogdij overeenkomstig recht en wet is geregeld. Het Contact acht het de plicht van ieder kerkelijk gezag, dat deze zaak gemengd wordt, alle mede werking van justitie en politie te ver lenen, allereerst door openlijk en nadruk kelijk te verklaren, dat de houding van die personen, die dit weigeren en het recht in eigen hand nemen, ongeoorloofd moet worden genoemd. Het Contact is van oordeel, dat van de betrokken Joodse instelling niet mag worden verlangd, dat zij van de haar toegekende voogdij af stand doet, maar dat het in de gegeven situatie juist zou zijn, dat bij de uitoefe ning van deze voogdij alles wordt nage laten, waardoor het Anneke Beekman be moeilijkt wordt om later, alszij volwassen zal zijn geworden, in vrijheid haar ge loofskeuze te doen. In het Contact ont moeten elkaar de Ned. Herv. Kerk, de Geref. Kerken, de Evang. Lutherse Kerk, de Doopsgezinde Broederschap, de Chr. Geref. Kerken, de Remonstr. Broeder schap, de Vrije Evang. Gemeenten, de Evang. Broedergemeente en de Unie van Baptisten Gemeenten. DE BILT, 27 Maart. Veranderlijke bewolking met flinke opklaringen maar ook enkele verspreid optredende buien. Matige, nu en dan krachtige Noordelijke tot Noordwestelijke wind. Dezelfde of iets hogere middagtempe- raturen als gisteren. sproken heeft de heer Verhuist, een der schepenen van Knokke, en direc- tur van het Casino, in het kort verteld welke evenementen de bezoekers dit seizoen in Knokke te wachten staan. Tennis-, hockey- en golfwedstrijden maken een belangrijk deel van het programma uit, waarin bovendien ook de Casinofeesten, concerten, een mu ziekfestival en zeilwedstrijden vermeld staan. Bijzonder aantrekkelijk noemde men het concours-hippique, waaraan ook Prins Bernhard zal deelnemen en dat op 26 Augustus zal beginnen, een groot bloemencorso en vuurwerk op 21 Juli en 15 Augustus. Iedere week zijn er strandfeesten voor kinderen. EN ZEELAND GAAT DOEN De heer Oskamp vertelde vervolgens over de touristische waarde van Zee land. Op de Bevelanden wordt in Sep- (Jitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. - 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advent. enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzqn: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes KARATSJI, 27 Maart De gou- verneur-generaal van Pakistan, Ghoe- iam Mohammed, heeft Zondagavond opnieuw de noodtoestand afgekondigd en de hoogste bevoegdheden tot zich getrokken. In October j.l. ontbond hij de consti tuerende vergadering en kondigde hij de noodtoestand af. Onlangs verklaar de het provinciale gerechtshof van sind deze maatregel nietig. Maar Maandag j.l. bepaalde het federale gerechtshof, dat de gouverneur-gene raal wel rechtmatig had gehandeld. Deze laatste ontbond de constitueren de vergadering in October in verband met een politieke crisis. De vergade ring zou het vertrouwen van het volk heben verloren. Er werd toen een za kenkabinet ingesteld en de noodtoe stand afgekondigd. Het besluit van rechtshof, afgelopen een verwarde politieke toestand ont staan. Het hof verklaarde alle wetten van de assemblée nietig, welke zonder de handtekening van de gouverneur- generaal van kracht waren geworden. Dit waren er 46 in zeven jaar. Thans heeft Ghoelam Mohammed 35 van de ze wetten geldig verklaard. Maar hij gaf de gerechtshoven niet het recht terug om ontbinding van de consti tuerende vergadering door de gouver- neur-generaal, nietig te verklaren. Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; GOES, 28 Maart. Tussen West België en Zeeland is op touristisch gebied een hechte samenwerking ontstaan. De toerist, die zijn vacantie in België doorbrengt, gaat bijna altijd een kijkje nemen in Zeeland, terwijl de toeristen, die Zeeland als vacantie gebied hebben uitgekozen gaarne de grens eens overwippen om bij onze Zuiderburen een genoegelijke tijd door te brengen. Om deze „uitwisseling”, te stimuleren hebben Belgische en Zeeuwse jour nalisten Zaterdag op uitnodiging van het Gemeentelijk Bureau voor Toerisme te Knokke en de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenver keer, een uez.uek geuruvlii. aau „Tuin aan de Noordzee” biedt. In het zeer fraaie gemeentehuis ont ving burgemeester Lippens zijn gasten met een toespraak, waarin hij herin nerde aan de hechte banden die tussen Noord België en het Zuiden van ons land zijn ontstaan. Nederland hielp de Belgen in de oorlog 19141918, de Bel gen hielpen ons in 1945 en ook na de ramp. Nu is er een andere, nog mooie re samenwerking ontstaan. Burge meester Lippens, vogelliefhebber als hij is, sprak natuurlijk ook over het Zwin en liet onverholen zijn vreugde over het bereikte accoord inzake de vogelbescherming blijken in dit mooie stukje natuur dat gelukkig behouden zal blijven. WAT KNOKKE BIEDT. Nadat de Zeeuwse V.V.V.-directeur, de heer G. W. Oskamp, een dank woord voor deze ontvangst had ge- van ruim 1.400,uitgetrokken voor kadervorming. Nadat de bibliothecaris, de heer J. J. Tevel, zijn jaarverslag had uitgebracht, werd besloten om bij wijze van proef op Tweede Paasdag 1956 een gecombineerde jaarvergade- ring-afdelingsdag met de afdeling van de Meisjesbond te houden. Men hoopt dan in Goes bijeen te komen. Het voorstel van het afdelingsbestuur om de contributie voor de afdeling voor 1955 op 25 cent per aangesloten lid der J.V. te bepalen werd aangenomen. Het bestuur ontving de machtiging om voorbereidingen te treffen tot het hou den van een voorzitterappèl in de ko mende herfst. Een korte bespreking volgde op het rapport Bondsbezoek 19541955 over het onderwerp: „Jouw verhouding tot de kerk”. Een suggestie van één der afgevaardigden om dit rapport ook toe te zenden aan de kerkeraden, werd door het afdelingsbestuur overgeno men. Aan het eind der vergadering werden over en weer woorden van dank en welkom gesproken tot de vertrekkende en nieuwbenoemde mo- deramenleden. Tenslotte kan worden medegedeeld, dat op Tweede Paas avond in de Noorderkerk te Middel burg voor de bezoekers en bezoeksters van de afdelingsdag de film „Het is middernacht, dr Schweitzer” zal wor den vertoond. VIANEN, 26 Maart. Het gemeen tehuis van Vianen aan de Lek is in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ge heel afgebrand. De oorzaak is nog on bekend. De brand werd Zaterdag ochtend om vier uur ontdekt, doch men kon niet verhinderen, dat ’t bad huis, dat in de eerste wereldoorlog door militairen werd gebouwd, tot de grond toe afbrandde. van een hervatting van het overleg met de Sowjet-Unie, zodra Frankrijk de Parijse accoorden zal hebben be krachtigd. De eerste minister zei de verzeke ring te hebben ontvangen, dat er geen onderhandelingen zonder Frankrijk zullen worden gehouden en dat, wat de voornaamste bondgenoten van Frankrijk betreft, niemand zal weige ren aan het overleg deel te nemen. Faure verwierp het denkbeeld, dat Frankrijk als bemiddelaar tussen zijn eigen bondgenoten en het Sowjet-blok moet optreden. „Wij kunnen geen be middelaar zijn, omdat wij reeds van een der twee kampen deel uit maken”, zo zei hij. De Franse Senaat heeft in de nacht van Zaterdag op Zondag alle amendementen op de Verdragen van Parijs verworpen en daarna de accoorden met grote meerderheid aanvaard. Bijna alle fracties stem den verdeeld. Behalve de commu nisten, die en bloc tegen waren, Naar de kustwacht te Seattle, aan de Amerikaanse Westkust, meldt, is Zaterdag een vliegtuig van de „Pan American Airways” met 25 personen aan boord vijftien mijl van de kust van Oregon in zee gestort. BRUSSEL, 26 Maart. De demonstratie van tienduizenden rooms-katho- lieken te Brussel tegen de onderwijspolitiek van de regering heeft Zaterdag niet die omvang en vorm aangenomen, waarvoor zozeer werd gevreesd. Wel heeft de politie handenvol werk gehad. Er deden zich enkele botsingen voor, waarbij gewonden zijn gevallen maar de charges van de bereden politie en vooral het optreden van brandspuiten om de straten schoon te vegen, hebben er toe geleid, dat nergens van ernstige ongeregeldheden kon worden gespro ken. Dat er geen ongelukken zijn gebeurd moet voor een groot deel worden toegeschreven aan het feit, dat de socialisten geen tegendemonstraties op touw hebben gezet en zich beperkten tot de verdediging van hun gebouwen. De politie heeft ongeveer 200 personen gearresteerd. Een aantal van hen zal worden vervolgd, omdat zij in het bezit bleken van verboden wapens. Of de demonstratie aan het doel heeft beantwoord? Tijdens een persconferentie was CVP-voorzitter Lefevre opgetogen over het aantal demonstranten. Hij zei, dat er 300 tot 350.000 mensen op de been waren. Ongeveer 100.000 daar van hebben Brussel weten te bereiken, de anderen betoogden in de provincie steden. Daartegenover staat de uitlating van de Belgische minister van Buitenland se Zaken, die aan de pers meedeelde, dat de C.V.P. niet in staat is geweest een betoging te organiseren. GROOTSE AFZETTING. Brussel had een vrij rustige nacht achter de rug en zelfs Zaterdagmor gen was het in de binnenstad kalmer dan men normaal gewend is. Dit kwam mede, omdat vele ouders hun kinderen uit veiligheidsoverwegingen niet naar school hadden laten gaan. De Brusselse agglomeratie met zijn 19 gemeenten was vrijwel hermetisch afgesloten door een drietal veilig heidsgordels. Er werd een scherpe controle uitgeoefend en velen, die geen aannemelijk motief konden op geven voor een bezoek aan de hoofd stad moesten onverrichterzake terug keren. De 100 extra treinen, die door de C.V.P. waren afgehuurd, mochten GOES, 26 Maart De heer J. P. Balkenende te Kapelle-Biezelinge is vanmiddag met 41 van de 43 stemmen gekozen tot voorzitter van de afdeling Zeeland van de Ned. Bond van Jonge- lingsverenigingen op Geref. grondslag als opvolger van de heer Jacq de Smit. In de plaats van het moderamenlid, de heer D. J. Rouw, kozen de afge vaardigden der J.V.’s de heer A. van Vlaanderen te Koudekerke, met 25 van de 43 stemmen. De officiële in stallatie zal geschieden op de middag van de Tweede Paasdag tijdens de jubileumsamenkomst te Middelburg. In de drukbezochte huishoudelijke jaarvergadering, die in de lokalen der Geref. kerk werd gehouden, zijn de jaarstukken over 1954 vastgesteld. Het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Boon Jr., meldde een in het alge meen goede voortgang van het werk en dat van de penningmeester, de heer M. Timmerman, gaf een batig saldo aan van 325,37, waarbij echter moet worden bedacht, dat het aandeel uit de Zeeuwse collecte voor de jeugd een bedrag van 400,beliep. Op de Van een van de hellingen van de Niestern Scheepsbouw Unie N.V. te Hellevoetsluis heeft mevr. M. M. Hopperus Buma-Kolff, de echtgenote van de burgemeester van Smallingerland, tot welke ge meente Drachten behoort, daar voor de Kon. Marine in aanbouw zijnde mijnenveger „Drachten” te water gelaten. De „Drachten” is een van de 32 kustmijnenvegers, die op 14 Nederlandse werven worden gebouwd. De foto geeft het moment weer, waarop de „Drachten” van een dwarshel- ling te water gaat. BERLIJN, 26 Maart. De Oost- dultse regering heeft bekend gemaakt, dat zjj begonnen Is met het nemen van maatregelen ter bescherming van de Oostduitse democratische republiek. Volgens de regeringsverklaring z(jn de maatregelen in overeenstemming met de verklaring van de Moskouse confe rentie van 3 December 1954 en met een resolutie van de Volkskamer van 8 De cember van het vorig jaar, inhoudende de oprichting van een Oostduits leger als de Parijse overeenkomsten zouden worden bekrachtigd. De Westduitse Bondsdag en de Bondsraad dragen de volle verant woordelijkheid, die voortspruiten uit hun besluiten, aldus wordt medege deeld in genoemde regeringsverkla ring, waarin ook de verwachting wordt uitgesproken, dat het Duitse volk, on danks alle moeilijkheden de strijd te gen de Parijse verdragen zal voort zetten. Misleidend noemt de verklaring de Westduitse veronderstelling, dat be krachtiging van de Parijse overeen komsten de hereniging van Duitsland zal bevorderen en dat onderhandelin gen over een oplossing van de Duitse kwestie spoedig gehouden zullen wor den. „Het Duitse volk moet zien, dat de Westelijke mogendheden, Adenauer, de Bondsraad en de Bondsdag, door de bekrachtiging van de Parijse verdra gen de mogelijkheid van onderhande lingen over een vreedzame hereniging van Duitsland teniet gedaan hebben,” aldus de verklaring. WASHINGTON, 27 Maart. De V.S. zullen de beschikking krijgen over atoomwapens voor luchtafweer, aldus is Zondagavond door de Amerikaanse commissie voor atoomenergie en het ministerie van Defensie gezamenlijk medegedeeld. Bij de huidige proeven in Nevada zal een atoomwapen op een hoogte van enige mijlen, waar vijandelijke bommenwerpers zouden kunnen vliegen, tot ontploffing worden gebracht. „Wegens hun grote kracht zullen atoomwapens voor de verdediging in de lucht ons vermogen om een vijandelijke luchtaanval af te slaan, zeer ver hogen”. „Het gebruik van dergelijke wapens voor de luchtverdediging zal de doel treffendheid van onderscheppings- escadrilles en luchtafweereenheden op de grond, om vijandelijke bom menwerpers op korte afstand van onze stedén en andere strategische doelen tegen te houden, vergroten”, aldus de bekendmaking. Volgens Reuter blijkt uit de bewoor dingen van de bekendmaking, dat dergelijke wapens hetzij in de lucht tot de ontploffing gebracht kunnen worden, hetzij kunnen worden afge schoten en van de grond af. Waarne mers nemen aan, dat bij de proeven in Nevada een atoomwapen van grote hoogte door een vliegtuig zal worden afgeworpen. Zij zeggen, dat door een dergelijke ontploffing zelfs een gehele formatie bommenwerpers vernietigd kan worden. In de bovengenoemde bekendmaking wordt hierover nog verklaard: „Hoe wel een dergelijk wapen, op deze hoogte tot ontploffing gebracht, vliegtuigen op een aanzienlijke af- WASHINGTON, 26 Maart. Auto riteiten van het Amerikaanse ministe rie van Defensie houden zich op het ogenblik bezig met het bestuderen van rapporten van de militaire inlichtin gendienst, waarin de mening wordt uitgesproken dat de Chinese commu nisten half April gereed zullen zijn de eilanden Qqemoy fcn Matsoe aan te vallen. Volgens welingelichte kringen wordt half April als de vroegste tijd genoemd voor een communistische aanval op de door de nationalisten bezette eilanden onder de kust van het Chinese vaste land. Transportmoeilijkheden zouden de datum echter nog verscheidene maanden kunnen verschuiven. MOSKOU, 26 Maart De Sowjet-premier, maarschalk Nicolai Boelganin, heeft Zaterdag in een antwoord op vragen, die hem tijdens een persconferentie werden gesteld, gezegd, dat hij het denkbeeld van een conferentie der grote mogendheden, zoals door Eisenhower is ge opperd, toejuicht, mits dit zou bijdragen tot een vermindering van de spanning in de wereld. In de Verenigde Staten en andere Westelijke landen, is deze ver klaring van Boelganin met instemming begroet. Men wees er in Was hington op, dat het voornaamste in de uitspraak van de Sowjet-premier is, dat niet gerept wordt over een deelneming van communistisch China aan een dergelijke bespreking. Deze eis hebben de machthebbers van het Kremlin in de laatste jaren herhaaldelijk gesteld als voorwaarde voor een conferentie der grote mogendheden. Zoals bekend is door het Wes ten herhaaldelijk gesproken over een conferentie op hoog niveau, echter pas dan, als de Parijse Verdragen door de betrokken landen zijn be krachtigd. Welnu, op de weg daarheen is dit weekeinde weer een belangrijke stap gezet, omdat de Franse Senaat de Verdragen heeft goedgekeurd, zon der enige amendering. Rest thans nog de ondertekening van de Ver dragen door president Coty. West- Duitsland heeft vorige week de ra tificatieprocedure beëindigd. De weg lijkt thans dus vrij om te onderzoe ken of een gesprek met Rusland eni ge resultaten voor een vermindering van de spannig kan opleveren. Boelganin wees er tijdens de pers conferentie nog op, dat de Sowjet- Unie reeds een dergelijke conferentie in de naaste toekomst had voorge steld voor de regeling van het Oosten- ■'ijkse vraagstuk. Een woordvoerder van het Rus sische ministerie van Buitenlandse Zaken zei, dat president Eisenho wer de hoop, dat op een nieuwe conferentie constructieve stappen zullen worden gedaan, niet moet opgeven. Hij zei verder, dat de ver klaring van Boelganin een antwoord vormt op de uitlating van Eisen hower, dat een conferentie zonder agenda van de regeringshoofden der drie grote mogendheden zou kun nen worden belegd ter bespreking van alle hangende kwesties. IN PARIJS. Tijdens de debatten in de Franse Senaat heeft premier Faure Zaterdag meegedeeld, dat Engeland en de Ver. Staten in beginsel hebben toegestemd met het houden van een driemogend- hedenconferentie ter voorbereiding op last van de regering niet vertrek ken. Bovendien vond er aan de Neder - lands-Belgische grens in Brabant practisch geen grensverkeer plaats. Enerzijds omdat hier en daar door de bevolking barricades waren opge worpen, anderzijds omdat duizen den rijkswachters, die anders langs de grenzen dienst doen naar Brus sel waren gedirigeerd. Alleen in Limburg en in Zeeuwsch-Vlaande- stemden de andere fracties in meer derheid voor de Verdragen. In de Westelijke landen is de be ëindiging van de ratificatieprocédu- re in het Franse parlement met in stemming ontvangen. Ook in Bonn heerst voldoening over het feit dat Frankrijk het voorbeeld van West- Duitsland heeft gevolgd. tember een fruitcorso gehouden; er zijn zeilwedstrijden op de Oosterschelde; Veere en Vlissingen vieren het Mar- kiezaatfeest met in Veere een spel - - getiteld „Sprookje door de eeuwen”, begroting voor dit jaar is een bedrag De Zeeuwse ringrijderijen en de Bres- kense visserijfeesten bieden de touris- ten eveneens veel vertier. De heer Os kamp vroeg ook speciale aandacht voor het Miniatuur Walcheren te Middel burg, dat op 30 April wordt heropend. Trouwens aan het miniatuur besteedt ook het gemeentelijk bureau voor toe risme te Knokke grote aandacht, zo bleek later. De Directeur van dit bu reau, de heer M. v. d. Bossche, vertelde ons dat een kleine folder over het mi niatuur in de folders van Knokke ver stuurd worden naar Engeland, Duits land, Frankrijk en Nederland aan niet minder dan 70.000 privé-adressen en verkeersbureaux. De V.V.V. in Knokke behoeft dan ook niet op een cent te kijken. Van de gemeente ontvangt men niet minder dan f 70.000,per jaar en met dat geld kan men (touristisch althans) doen wat men wil. Men vertelde ook niet zonder trots dat Knokke een capaciteit heeft van 100.000 bedden per nacht. Dit alles vernamen wij tijdens een tocht door deze fraaie badplaats, waar in we het Casino bezichtigden, een kijkje namen in Hotel La Réserve (ka mer met ontbijt 600 francs), de villa’s bewonderden en wafels aten bij „Moe der Siska”, waar eeuwenoude tradities in ere gehouden worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1