E 55 Ontwapeningsbespreking in Londen plotseling openbaar de paviljoens nu Brussel wacht op de dingen, die vandaag komen zullen Op de E 55 vliegen uit de grond i Bevan voor Labour-commissie aan Faure dreigt met aftreden Faure komt tegemoet de Poujadisten J zou Molotof aftreden Troepenconcentraties rond Saigon (T extra-landing „Super*Connie” maakt Hf- r voorbij Gromyko praatte zijn mond weer eens van Maar Militaire verloven een van de belangrijkste eisen wordt niet ingewilligd ingetrokken, Rijkswacht bewaakt gebarricadeerde toegangswegen Kabelbaan van voert bezoekers 700 meter lengte over gehele terrein Overeenstemming over drie punten, maar niet over vermindering strijdkrachten Oh PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Nieuwe belastingvoorstellen ingediend „Gonzende activiteit" DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. ^1 V'-m ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3049 (ZIE PAGINA 1 EN 5) en ZATERDAG 26 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord over het hele, zeer uitgestrekte haven gebied, zal men hebben uit de gondels van de topkraan „De Wereldgondels”, waarin telkens 25 mensen tegelijk zestig meter hoog zullen worden gehe sen. Het Kindernoodfonds van de Ver. Naties heeft plannen om bijna vier millioen gulden te besteden aan projecten ter ver betering van de gezondsheidstoestand van de kinderen en ter bestrijding van ziekten in Azië. LONDEN, 25 Maart. A. Bevan, de leider van de linkervleugel van de Britse socialistische partij, heeft er in toegestemd, Dinsdag voor de speciale commissie van acht leden van het be stuur van de partij te verschijnen. De ze commissie werd Woensdag gevormd, nadat het bestuur met 14 tegen 13 stemmen had besloten Bevan voorlo pig niet te royeren. De commissie zal de „rebel” horen over de gedragslijn die hij in de toekomst denkt te volgen en vervolgens Woensdag rapport uit brengen aan het bestuur. PARUS, 25 Maart. De Franse premier, Edgar Faure, heeft de tekst gepubliceerd van de belastingsvoorste Hen, waarmee hij hoopt de grootste bezwaren der winkeliers tegen de bestaande belastingregelingen weg te ne men. De voorstellen zullen Maandag a.s. door het parlement worden be handeld, op welke dag de „Poujadisten” hun winkels zullen sluiten ter on dersteuning van hun eis tot afschaffing van de wet, die straffen stelt op het hinderen van belastingontvangers in het uitoefenen van hun ambt, en tot terugroeping van de inspecteurs van het ministerie van financiën. Indien het parlement de voorstellen van Faure goedkeurt, zal de ver- koopbelasting worden opgeheven of verlaagd. Zij zal worden vervangen door een eenvoudige omzetbelasting, die over lange perioden mag worden voldaan. Deze regeling houdt in, dat een groot aantal kleine bedrijven geen belasting meer behoeft te be talen. Verder houden de voorstellen in, dat de belastinginspecteurs niet vaker dan eenmaal in de drie jaar de boe ken der winkeliers zullen nazien, alsmede een herroeping van de wet- Dorey, die het hinderen van belas tingontvangers strafbaar stelt met boeten van ten hoogste 500.000 francs, en vrijheidsstraffen van ten hoc°s'e zes maanden. In de voorstellen wordt niets gezegd over terugroeping van de inspecteurs van het ministerie van financiën. SAIGON, 25 Maart. De Zuidviet- namese regering en de religieuze sec- ten hebben Vrijdag beiden troepen versterkingen in het gebied rondom Saigon geconcentreerd voor een moge lijke „krachtmeting” gedurende het komende weekeinde. Volgens militaire kringen heeft pre mier Ngo Dinh Diem vijf nieuwe ba taljons van het nationale leger in het gebied gestationneerd, terwijl vier ba taljons van het particuliere leger van de Hoa Hao religieuze secte de strijd krachten van de oppositie hebben versterkt. De spanning in de hoofdstad stijgt en regeringstroepen hebben de wacht betrokken op strategische punten en bij de ministeries. Intussen voerde premier Ngo Dinh Diem Vrijdagavond 90 minuten lang een bespreking met vertegenwoordigers van de religieuze secten in een poging om overeenstem ming te bereiken voordat het ultima tum van de laatsten verstrijkt. Na de bijeenkomst werd officieel bekendge maakt, dat geen bindende besluiten waren genomen, omdat de vertegen woordigers van de particuliere legers hiertoe van hun leiders geen bevoegd heid hadden gekregen. Zo zien de „stoeltjes” van de een luchtreis over de E 55 zal zweefbaan er uit, waarmee men kunnen maken. Van het internationale ontspan- ningsstadje Unifesti, waar men aller lei attractieve voorstellingen zal kun nen zien en uitgezóchte spijzen en dranken zal kunnen nuttigen, is nog niets te bespeuren. Dat centrum komt er echter en wel in een bijzonder fraai gedeelte van het park. Dit park zal ook plaats bieden aan een Schateiland met zeerovers, er zullen Giethoornse punters door de vijvers varen en des avonds zal het geheel fantastisch ver licht worden. (vervolg op pag. 5) U'Aj jzb: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. vvoc redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes en daar nogal bezijden onderminister voor Buitenlandse Zaken, die thans in Zweden vertoeft en het is niemand duidelijk waarom eigenlijk heeft de Russische pers mededelingen verstrekt over de gang van zaken op de Londense conferentie. Van Westelijke zijde is thans ook het stilzwijgen verbro ken, temeer, daar de Russische publicaties hier de waarheid schijnen te zijn. PORT OF SPAIN, 26 Maart. De KLM „Super Constellation” PH-LKW „Deuteron”, onder gezagvoerder Ver hoeven, die op weg was van Amster dam naar Caracas heeft Vrijdag een landing gemaakt op het vliegveld van Port of Spain op Trinidad. Tijdens de vlucht van Sal, een der Kaap Verdische eilanden, naar Cara cas bleek, zo vernamen wij bij na vraag bij de KLM in Den Haag, dat de druk in het hydraulische systeem van het vliegtuig terug liep. Gezagvoerder Verhoeven besloot het toestel, dat ze ventien passagiers en een bemanning van tien personen vervoerde, op het vliegveld Piarco van Port of Spain te laten nazien, voordat de tocht zou worden voortgezet. In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd te ’s-Gravenhage bij de KLM verwacht, dat het vliegtuig in middels de vlucht heeft vervolgd. avond elf uur in de kazerne geconsigneerd. De mars naar Brussel gaat door. Dat werd door de C.V.P.-leiders gisteren met zoveel woorden herhaald. Men wist van geen wijken. Het verbod voor de demonstratie, door de linkse rege ring uitgevaardigd zal dus overtreden worden. De C.V.P. heeft opgeroepen in alle rust en orde te demonstreren, doch de regering heeft gedreigd te zullen ingrijpen. Indien er één klap valt, dan kan dit het sein zijn van een enorme rel in de Brusselse straten. Niemand hoopt, dat het tot een veld slag komt, want dan zouden de ge volgen niet zijn te overzien. BRUSSEL, 26 Maart. Vandaag zal de grote krachttoer rechts en links in Brussel plaatsvinden. Een krachttoer tussen de C.V.P. enerzijds en de liberaal-socialistische regering anderzijds. De inzet vormt de schoolwet van minister Collard. Hoewel gisteren alles nog rustig was in de Belgische hoofd stad en de orde ook in de avonduren niet verstoord werd, toen in twee zalen de beide partijen grote bijeenkomsten hadden belegd, kan niemand voor spellen hoe het vandaag zal zijn. De rust in Brussel was immers slechts be trekkelijk. Duizenden Rijkswachten zijn in de stad samengetrokken. Barri cades werden opgeworpen en in de afgelopen nacht zouden nog twee „ver- dedingsgordels” rond de stad worden gelegd. Ieder die zich langs de wegen naar Brussel spoedde, werd aangehouden. Kon men geen motief opgeven voor een bezoek aan de hoofdstad, dan kon men rechtsomkeerd maken. En ttenslotte zijn aUe verloven der militairen ingetrokken. Zij zijn sinds gister- NEW VORK, 25 Maart. De „New Vork Post” meldt in een bericht uit Washington, dat Molotof spoedig zal worden ontslagen als minister van bui tenlandse zaken. Correspondent Ro bert Allen van het blad zegt dat de national-' veiligheidsraad in de V.S. een rapport daarover heeft ontvangen van „uitzonderlijke bron nen achter het ijzeren gordijn en van diplomaten”. Tot de tipgevers behoor de ook de Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Charles Bohlen. Naar hun mening zou Andrei Gromyko, de Rus sische ambassadeur in Engeland, Mo- lotofs opvolger zijn. ven. Zeshonderd personen kunnen zo per uur van het begin naar het eind station en terug worden vervoerd. De kabelbaan voert van het Elf- provinciënplein over de tentoonstel ling in het stadsgedeelte (dus tussen Westzeedijk en Rochussenstraat- Ma- thenesserlaan) over de Westzeedijk langs het oude Noorse kerkje, over de landbouwexpositie en over de vijvers naar het hart van de tentoonstelling in het park. Bang behoeft men niet te zijn want de masten komen op enorm sterke funderingen te staan. PRACHTIG PANORAMA De luchtreizigers zullen een prach tig panorama zien: de zweefbaan biedt een overzicht over de gehele tentoon stelling. Nog verder zicht, namelijk honderd meter lang zal worden, wordt vervaardigd in een Zwitserse fabriek, welke zich speciaal op de bouw van kabelbanen in de bergen toelegt en er niet alleen acht en veertig in Zwit serland bouwde maar ook in Ita lië, Scandinavië en Zuid Amerika werkzaam was. Ook op andere exposities in het bui tenland, ondermeer op de kunstten toonstelling te Milaan en de verkeers- tentoonstelling te München bouwde zij een zweefbaan. De bezoekers daar waren enthou siast voor deze zgn. „Sesselbahn” of tewel „Stoeltjeslift”. In de bergen ver voert men daarmee de passagiers naar boven en terug. Hier zullen de stoel tjes, elk plaats biedend aan twee pas sagiers horizontaal op twaalf meter hoogte over de tentoonstelling zwe- Medewerkers- J A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds j’ Karelse Goes- Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. PARIJS, 25 Maart. Premier Edgar Faure heeft Vrijdag verklaard, dat hij zal aftreden als de Senaat de bekrach tiging van de Parijse accoorden voor de herbewapening van West-Duitsland besluit te amenderen. De premier sprak buiten de verga derzaal van de „Raad van de Repu bliek” op de derde dag van de de batten over de bekrachtiging van de Parijse accoorden. Minister van Buitenlandse Zaken, Antoine Pinay, verklaarde in de Se naat „onze geallieerden verwachten nu een duidelijk ja of nee van Frankrijk”. Een amendement dat de bekrachtiging zou vertragen zou in de huidige inter nationale toestand een verwerpen van de accoorden betekenen, zo zei hij. Veranderlijke bewolking met enige tijd regen. Over het algemeen iets lagere middagtemperaturen. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en West. GROMYKO’S LEZING. De Brits-Franse voorstellen vragen om een verbod van atoomwapens in fasen, waarbij elke fase afhangt van de feite lijke stappen, die genomen worden om de gewone bewapening te beperken. Gromyko heeft in Londen aan de deel- nebmers aan de conferentie, Groot-Brit- tannië, Frankrijk, de Ver. Staten en Ca nada, gevraagd mef de Sowjet-Unie een internationale conventie te tekenen voor vermindering van wapens en verbod van atoom-, waterstof- en andere wapens voor massale vernietiging. De voornaam ste voorzieningen van de conventie, zo verklaarde hij tegenover „Tass”, zijn, militaire begrotingen met de helft van dat de staten binnen zes maanden of een jaar hun bewapening, strijdkrachten en overeengekomen quota moeten vermin deren. Voorts stelde Gromyko voor dit jaar nog een wereldconferentie over ontwape ning te beleggen, waaraan ook landen, die geen lid zijn van de Ver. Naties, zou den kunnen deelnemen. Een ander voor stel voorzag In een tijdelijk internatio naal contröle-orgaan onder auspiciën van de Veiligheidsraad. Dit orgaan zou toe zicht moeten houden op de ontwapening. De Franse afgevaardigde, Jules Moch, heeft vanavond meegedeeld, dat er op drie punten overeenstemming zou zijn bereikt: handhaving van de wapenuitrusting op het huidige niveau, stopzetting van de wa- penproductie en vernietiging van de voorraden kernwapens. Het groot ste meningsverschil, dat men nog niet heeft weten te overbruggen schijnt gelegen in de vermindering der strijdkrachten. De Westelijken hebben een plafond van een tot anderhalf millioen man voorgesteld voor de strijdkrachten van Rusland, China en Amerika, zo deel de Moch mee. Frankrijk zou volgens dit voorstel zijn strijdmacht moeten terugbrengen tot 650.000 man. De Russen hebben van hun kant een evenredige vermindering voor allen voorgesteld, in twee etappen, tot een derde van de respectieve strijdmach ten. Op deze basis zouden de Russen, naar Westelijke berekening, zelf onge veer drie en half millioen man over houden. De vier Westelijke delegaties (ook Canada neemt deel aan de conferen tie als vijfde mogendheid), willen een zodanige vermindering, dat De Nationale Energie-manifestatie E 55, de grootste tentoonstelling, die ooit in Nederland is gehouden, is in opbouw. De achttiende Mei nadert met rasse schreden en nog veel moet er gebeuren eer men de poorten zal kunnen openstellen om de eerste duizenden bezoekers bin nen te laten. Op sommige plaatsen steken nog maar hier en daar wat onnozele paaltjes boven de grond uit, maar elders zijn reeds grote paviljoens verrezen. Wie zich op de hoogte stelt van de voorbereidingen van deze expositie wordt geïmpo neerd door, wat men pleegt aan te duiden met „gonzende activiteit”. Honderden mensen werken op de uitgestrekte terreinen in de bureaux van de organisator en in de architectenbureaux. Die organisator, de heer Jac. Klei boer is een dynamisch mens, hetgeen ook wel moet, aangezien hij de taak op zich heeft genomen om een dyna mische tentoonstelling op poten te zetten. Hjj beseft terdege, dat men de belangstelling en activiteit slechts dan kan prikkelen als men voortdurend nieuwe ideeën in toepassing weet te brengen. Zo bereikte hij dat alle pro vincies van ons land aan de E 55 deel nemen. Dat alleen al is een unicum. twee grote acties Hij besefte ook terdege, dat er op zo’n tentoonstelling attracties moeten zijn Welnu men is voor twee zeer bij zondere attacties bezig de fundamen ten te leggen, n.l. voor een zweefbaan en voor een topkraan met zgn. „we reldgondels”. De zweefbaan, die ongeveer zeven- geen enkel leger meer een gevaar voor de omliggende landen kan vor men. Hoe groter het leger, hoe gro: ter de eerste vermindering moet zijn. Het Westen eist, dat het interna tionale controleorgaan in werking treed voordat de vermindering be gint. De Russen beweren echter, dat het voorstel inzake contróle is ver worpen, ofschoon het voorstel nog niet is besproken. Ook vroeg Moch zich af, of de Russen onderhandelin- gen wel van propaganda weten te scheiden. LONDEN, 25 Maart. Hoewel de besprekingen, die momenteel in Londen tussen de grote mogendheden gevoerd worden over een plan voor ontwapening, geheim zouden zijn, hebben de Russen zich blijkbaar niet aan de afspraken willen houden. Andrei Gromyko, de Russische De veiligheidsmaatregelen hebben een ongekende omvang aangenomen. Op alle toegangswegen staan Friese ruiters opgesteld en de leden van de Rijkswacht controleren ieder voertuig, dat wil passeren in de richting van de hoofdstad. De versperringen zijn op 15 km van het centrum der stad opge steld. In de afgelopen nacht is een tweede verdedigingsgordel opgesteld met een straal van 5 km. uit het cen trum. In de vroege morgenuren is rondom het stadscentrum een derde versperringsgordel opgericht. Gemotoriseerde eenheden zijn in de binnenstad samengetrokken en zijn voorzien van gasmaskers en uitge rust met traangasbommen. Volgens de laatste gegevens zijn 7000 leden van de Rijkswacht op de been. Mini steries en ambtswoningen staan on der zware bewaking. De comman danten van de Rijkswacht zullen vandaag per helicopter de afzetting van de stad leiden. Zelfs is een wa terkanon aangekomen, waarmee be togingen en schermutselingen kun nen worden bestreden. Alle scholen zijn uit vrees voor ongeregeldheden heden gesloten. Het is niet uitgeslo ten, dat vele arbeiders in Brussel vandaag eveneens niet op het werk zullen verschijnen. Brussel wacht af. Met spanning, in de hoop, dat alles goed zal aflopen en dat men aan beide zijden het verstand zal gebruiken in plaats van het senti ment te laten zegevieren. De telefoto geeft een beeld van een demonstratie van een grot© menigte rooms-katholieke studenten nabij Leuven. De spandoeken en borden, die worden meegedragen spreken welhaast voor zichzelf.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1