züZZLE X Heel Nederland eet wittebrood Voorschrift van Bouw- en Woning toezicht genegeerd Provinciewet moet dringend op de helling Ontstemming onder de christelijke sigarenwinkeliers D' Scheidende wegen I FTURKSTPA ll r® fe A Rouw in 24 Italiaanse gezinnen Poujadisten veroordeeld Franse leraren in Frankrijk „Vijf jaar Ambon in Nederland0 «LbE SCHUITJE VANDAAG EENS en Nota van A.R.-Provinciebestuurders verschenen Grossiers geven te weinig korting aan de detaillisten Constructie zonder ijzeren balken werd in 1929 voldoende geacht Dierenbeschermer G. Nieuwenhuijsen gehuldigd Opbrengst voor Rode Kruis Stichting 1940-1945. „Iedereen verkoopt onze artikelen maar”! 7 Mei a.s. Doorlopend kruiswoordraadsel Onhoudbaar Oplossing vorige puzzle LIKDOORNS WONDEROLIE Weg met onhandige likdoornringen en ge vaarlijke scheermesjes. Een nieuw vloeibaar middel, NOXACORN, neemt de pijn weg in 60 seconden. Eeltplekken en eksterogen ver schrompelen met wortel en al. Bevat gezui verde wonderolie, jodium en het pijnstillende benzocaïne. Een flesje NOXACORN Anti septisch Likdoornmiddel van f. 1.35 bespaart U veel ellende. (56) irifcé gevormd Aanpassing aan de tegenwoordige verhoudingen Op 6 en Onder Onderzoek na instorting van flat in Amsterdam Frequentie Sabena-helicopter- lijnen als vorig jaar. pagina S ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag 25 Maart 1955 Ingezonden Mededeling (ad*.) I volksge- proefschrift, 'ï°zo'-den Mededeling (adv.) fbrmaminf Keelpijn TV^rkoudh. Griep I 3 5 7 8 V 2 y 5 5 7 8 9. Er wordt verder gezegd, dat de ontwikkeling in het provin ciale leven de onhoudbaarheid mosterachtig afzichtelijk gedrochtelijk vele zijden er al een eid WENEN, 24 Maart. De Russische ambassadeur in Warschau, Nicolai Alexandrowitsj Mlchallof, is naar Mos kou teruggeroepen, aldus maakte Ra dio Warschau bekend. Michailof heeft deze functie bekleed sinds April 1954. Het is nog niet bekend wie hem zal op- v.olgen. PARIJS, 24 Maart. Vijf personen, die beschuldigd waren van verzet te gen controle door belastingambtena ren, zijn door rechtbanken te Cler mont-Ferrand en Mayenne veroor deeld. Een winkelier en voorzitter van de afdeling Clermont-Ferrand van de beweging-Poujade kreeg een maand hechtenis. De anderen kregen voor waardelijke straffen. De politie in geheel Frankrijk stelt een onderzoek in naar berichten over botsingen van Poujadisten met belas tingambtenaren, notities van vergade ringen van aanhangers van Poujade en naar vlugschriften, die door hen zijn verspreid. AMSTERDAM, 24 Maart. Namens de directeur van de afdeling Bouw- en Woningdienst der gemeente Amster dam is vanochtend meegedeeld, dat thans nog moeilijk een concrete ver klaring kan worden gegeven over de oorzaak van de instorting van de wo ning aan de Vijzelstraat te Amsterdam, waarvan de gevolgen op dit zo druk ke punt van de hoofdstad wonder ho ven wonder beperkt zijn gebleven tot drie gewonden. Ambtenaren van deze dienst stellen in samenwerking met de politie een onderzoek in naar de vraag wie er verantwoordelijkheid draagt voor deze instorting. Het resultaat van dit onderzoek zal worden vastgesteld in een rapport, dat B. en W. van Amsterdam zal worden overgelegd. Eerst dan zal ook de Offi cier van Justitie bezien of er voor hem redenen zijn om over te gaan tot een vervolging. WAARSCHUWING. Bouw- en Woningtoezicht schreef voor: de niet gefundeerde pilaren te ondersteunen en te stutten met ijzeren balken, alvorens tot de vernieuwing kon worden overgegaan. Men is even wel voortgegaan met de werkzaam heden zonder toestemming van bouw en woningtoezicht en de vraag is thans wie verantwoordelijk is voor het ne geren van deze waarschuwing. gezien het Zweedse witte brood in feite het eerste teken van bevrijding was, heeft de Nederlandse bak kerij zich draagster van Neêrlands dankbaarheid gevoeld. Het Nationale bakkerscomité zal op 6 en 7 Mei twee millioen vlag getjes op twee millioen witte broden laten wappe ren. Een vlaggetje kost ’n kwartje en het brood de normale prijs. Op deze ma nier hoopt men onze dank baarheid voor herwonnen vrijheid en levensvreugd te gedenken met bijdragen van het Rode Kruis en voor de Stichting 1940-1945. Eind April zal door het Nationale Bakkerscomité tijdens het bezoek van het Zweedse koningspaar een geschenk, ontworpen door een Nederlandse kunste- den Mededeling (adv PARIJS, 23 Maart Ongeveer de, helft van de schoolgaande kinderen in Parijs en omgeving zijn vandaag de dupe geworden van een staking van 200.000 leraren in geheel Frankrijk. De staking werd georganiseerd door de onafhankelijke nationale federatie van leraren als protest tegen een wets ontwerp om particuliere groeperingen toe te staan in afgelegen gebieden op leidingscentra voor de landbouw te organiseren. De staking zal 24 uur du- cen. naar, dat ellende, hoop, en hulp in beeld brengt, wor den aangeboden. Voor de vlaggetj esactie hebben de „gist” en De commissie uit de A.R.-be stuurders voelt niets voor uit breiding van het aantal leden van Ged. Staten, dat nu zes be draagt. Minder gelukkig vinden zij het, als het buitengewone lid van Ged. Staten zou verdwijnen en aan de Commissaris der Ko ningin een beslissende stem ge geven wordt. De samenstelling van Ged. Staten is immers meestal zo, dat deze een afspie geling vormt van de politieke verhouding in de Staten. Maar op de benoeming van de Com missaris van de Koningin heb ben de Staten geen invloed! En het argument, dat het buitenge woon lid in de praktijk zelden te hulp wordt geroepen, geldt volgens de nota evenzeer van de zeldzaamheid der gevallen, waarin de stem van de Com missaris beslissend zou moeten zijn. Wat het z.g. medebewind be treft (medewerking aan de uit voering van wetten en algeme ne maatregelen van bestuur) is een verantwoordingsplicht vol gens de nota minder op haar plaats. Ged. Staten zouden dan gemakkelijk tussen twee vuren komen, de Prov. Staten en het hoger gezag. Wèl acht men een inlichtingsplicht wenselijk, met uitzondering van enkele geval len. In buisjes 20 :ons o 50 tabletten Met de jaren steeg het gevaar en indien er eens een zware vrachtauto in botsing ware gekomen met een der niet gefundeerde pilaren, dan ware de ramp niet te overzien ge weest. Eerst toen er scheuren in het met selwerk van de pilaren werd gecon stateerd is men enkele maanden ge leden overgegaan tot vernieuwing, welke werkzaamheden door de vorst periode enige tijd hebben stil gelegen. GELUK GEHAD. Ruim een maand geleden trokken de werkzaamheden aan de promenade aan de Vijzelstraat de aandacht van Bouw- en Woningtoezicht, wijl geble ken was, dat een deel der pilaren, die de uitgebouwde tussenverdiepingen ondersteunen en vlak langs de trot- I toirband staan, niet was voorzien van een ijzeren of betonnen geraamte en slechts met een stenen bewapening was uitgerust. Deze constructie was in de tijd van de bouw (1929) voldoende geacht, mede doordat het verkeer toendertijd niet de omvang van thans had. ’s-GRAVENHAGE, 23 Maart. Op 23 en 25 April zullen twee bijeenkom sten worden gehouden ter herdenking van het feit, dat het vijf jaar geleden zal zijn, dat de Republiek dei Zuid- Molukken werd uitgeroepen. Voor de bijeenkomst op 23 April heeft zich een comité „Vijf jaar Ambon in Neder land” gevormd, dat hoofdzakeiijk is samengesteld uit leden van de Stich ting „Door de eeuwen trouw”. Het doel van deze bijeenkomst is niet een feestelijke herdenking, maar het nogmaals vestigen van de aan dacht van ons volk op de rechtsstrijd der Ambonezen. Naar verwachting zullen tussen de 10 en 15.000 belang stellenden uit alle delen van ons land de bijeenkomst (in de Houtrusthallen in Den Haag) bezoeken. Voor de Ambonezen zelf is er op 25 April in de Houtrusthallen een her denkingsbijeenkomst. Ongeveer 4000 Ambonezen uit de woonoorden in ons- land zullen zich op deze dag verzame len in het Zuiderpark, vanwaar zij zich in optocht naar de Houtrusthallen zul len begeven. Op 24 April zal in een nader te bepalen kerk in Den Haag een herdenkingsdienst worden gehou den. Ook in de woonoorden zullen op hetzelfde uur kerkdiensten zijn. HORIZONTAAL: 1. Metaal, herkau wend dier; 2. lokmiddel, razend, be stemming; 3. de naam onbekend, ijs dat hol ligt, Chinese maat; 4. drink- bakje, beteuterd; 5. hardhorend, ver velende jongen; 6. stuk grond, diplo ma; 7. spil, hoeveelheid, insect; 8. wijnmaat, spie, lokmiddel; 9. as, heer schappij over personen of zaken. VERTICAAL: 1. Zitmeubel, zot; 2. gemalin van Aegir, herkauwend dier, vruchtennat; 3. herkauwer, zoom, zangnoot; 4. stupide, bril; 5. af en toe, levenslucht; 6. slappe pop, jong dier; 7. maat, holte, in het lopende jaar; 8. graafdiertje, vaas, uitroep van afkeer; Z. Ned. beroep, voedsel. van het wettelijke voorschrift, dat de Staten niet meer dan twee maal per jaar mogen ver gaderen en dat een zitting niet langer dan zes weken mag du ren, wel erg klemmend hee.ft gemaakt. Terwijl het werk steeds maar toenam, bleven de Statenleden zelf door een rustpauze van telkens een half jaar teveel vervreemd van het provinciale beleid. Een belangrijke aanwinst voor samenwerking tussen Ged. en Prov. Staten is volgens de nota, dat er vrijheid wordt gemaakt voor Statencommissies, niet al leen om Ged. Staten bij te staan bij de voorbereiding van beslui ten of het beheer van de vaak zeer belangrijke takken van dienst, maar ook te eigen be hoeve. HET 600STE LID Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer P. Rusticus uit Leeuwarden, Bleek, dat de nog slechts enkele jaren oude organisatie zich in een snelle groei mag verheugen. In het afgelopen jaar traden ruim 100 nieuwe leden toe en ter vergadering kon men met vreugde het 600ste lid inschrijven. Zeeland werd als nieuwe afdeling speciaal verwel komd. De voorzitter werd herkozen, evenals de bestuursleden A. van Loos- drecht te Veenendaal en Th. J. R. Pol man te Groningen. De vergadering werd gesloten met een opwekkend woord van de heer P. Dondorp, secretaris van de Chr. Middenstandsbond, onder de mili tante titel: „Ik wil het niet meer ho ren!” brokkelen als alle speciaalzaken zijn georganiseerd; nu is dat nog slechts met een derde deel het geval”, zo werd van achter de bestuurstafel opgemerkt. Wel werd het voorstel van Gronin gen aanvaard, dat de zaak van een andere kant wil aanpakken. Het be stuur zal nu, zo mogelyk In federatief verband, een actie organiseren om door middel van raambiljetten het publiek te wjjzen op de voordelen, die aan het ko pen van rookwaren bij de vakman ver bonden z|jn. De voorzitter, de heer P. J. Dijk uit Den Haag, wees in zijn openingswoord op de z.i. veel te geringe korting, die de grossiers aan de détailllsten geven, terwijl in het algemeen juist de kleine zaken op de grossiers aangewezen zijn. Deze mensen zien niet, dat zij veel te weinig verdienen, omdat zij de nota’s van hun leveranciers niet narekenen. Een marge van ruim 8 pet. is echter veel te laag en bovendien is het niet ondenkbaar, dat de industrie ook aan marge-verlaging gaat denken als de winkeliers hiermee genoegen nemen. De heer Dijk wilde de economische positie van de winkeliers versterken, enerzijds door het bevorderen van de gezamenlijke Inkoop en anderzijds door de instelling van een Waarborgfonds. (Van onze -redacteur). BAARN, 23 Maart. De sigarenwinkeliers zien met lede ogen aan, dat rookwaren maar overal verkocht worden: in kruidenierszaken, in restaurants, enz. enz. In de Horeca-bedryven gaat de verkoop zelfs door gedurende de uren, waarin de speciaalzaken gesloten moeten zjjn. Dit punt kwam dan ook op verschillende manieren aan de orde in de jaarvergadering van de Nederl. Bond van Chr. Sigarenwinkeliers, die vandaag in het Zendingscentrum te Baarn gehouden werd. Bij de bespreking van het bestuursbe leid bleek wel, dat niet een onvoldoende mate van activiteit in het bonds- of federatiebestuur aan deze door de le den veroordeelde situatie schuldig is. Het voorstel om als federatie de fabri kanten van merksigaren b.v. te ver plichten hun artikelen niet aan café’s e.d. te leveren kan nu eenmaal geen effect sorteren, omdat de industrie er alleen maar belang bij heeft, dat haar producten op zo veel mogelijk plaat sen verkrijgbaar zijn, „Bij de fabrikan ten krijgen we pas wat in de melk te ’s-GRAVENHAGE, 24 Maart. Woensdagmiddag heeft de heer G. Nieu wenhuijsen, directeur van de Ned. Ver. tot Bescherming van Dieren, in „Bosch- lust” een receptie gehouden ter gelegen heid van het feit, dat hij 25 jaar bij de dierenbescherming werkzaam is. Voor af was de jubilaris in intieme kring ge huldigd door het hoofdbestuur, waarbij hem o.m. een boek en een zilveren as bak waren aangeboden. I Bij het begin van de ontvangst zei de voorzitter, dr mr W. Hugenholtz, dat de voorzitter een dierenbeschermer par excellence is. Hij roemde diens spreekwoordelijk geworden werklust en wervingskracht voor de vereniging. „Gij weet de ongevoeligen te raken”, aldus spreker, die memoreerde, dat de vereniging in de loop der jaren van 5000 tot 70.000 leden is gestegen. Dr Hugenholtz zei, dat de heer Nieuwen huijsen de dierenbescherming tot een volksbeweging had gemaakt en dat de thans bij de Tweede Kamer ingediende Dierenwet aan 75 procent van de ver langens der vereniging tegemoet komt. Aan het slot sprak de voorzitter zijn waardering uit over het contact, dat de jubilaris tussen de vereniging en de kerken had gelegd. Daarna bood hij hem een boek aan met documentatie materiaal over dierenbescheming. Na hem voerden nog vele sprekers het woord. Een attractie zal zjjn, dat boven elf, geheim gehouden Nederlandse gemeenten telkens drie parachutes met wittebroodjes en een zijden vlaggetje zullen worden neergelaten. Wie bjj het bevrijdingsjubileum zo’n vlaggetje vindt, heeft recht op een vacantiereis naar liet buitenland. Dr Vogelaar kent de overheid de be voegdheid tot het beïnvloeden van wil en handelen van haar onderdanen door voorlichting toe. Op dit punt scharen wij ons in beginsel, zij het op andere gronden, aan zijn zijde. De overheid als dienaresse Gods, haar onderdanen ten goede, komt voor situaties te staan, dat zij krachtens haar eigen bijzondere verantwoordelijkheid en roeping zo goed met behulp van het zwaard als door voorlichting en anderszins dwin gend moet optreden. In niet weinige het zo- Bij een ontploffing in een bruinkoolmijn in Centraal Italië zijn 24 mijnu er kers om het leven gekomen. De foto geeft een treffend beeld van deze ont zettende gebeurtenis, die diepe rouw brengt in 24 gezinnen en onder de talloze collega-mijnwerkers. Men ziet er hier enkele bij de ingang van de schacht, waarin reddingsploegen zijn afgedaald. Twee brancards staan ge reed om de volgende naar boven gebrachte slachtoffers mee te voeren. Het is de grote verdienste van het belangrijke proefschrift, verleden week door dr G. A. M. Vogelaar te Utrecht verdedigd, dat het de prin cipiële vragen rond dit moeilijke on derwerp in genen dele uit de weg gaat. Onder de titel „Systematiek en spelregels van de overheidsvoorlich ting” geeft deze studie tevens een cri- tische waardering van de bestaande centrale organisatievormen op dit ter rein. Om dit te kunnen doen is een goed verstaan van de werking van de over heidsvoorlichting noodzakelijk. Dit poogt de schrijver ook en in grote lijnen met succes, naar ons voorkomt. Van bijzondere betekenis is zijn na drukkelijke stelling, dat de werking van overheidsvoorlichting tweeëerlei kan zijn. Namelijk vermeerdering van de kennis en beïnvloeding van de wil en daarmee van het handelen van de voorgelichte onderdaan-burger. Het is duidelijk, dat de kern van het vraagstuk steekt in de wilsbeïnvloe- dmg door de overheid. Zuivere ver meerdering van onze kennis door de overheid zal immers geen weerstan den opwekken. In verscheidene geval len zeer welkom en zelfs noodzakelijk zijn in een tijd, waarin ieder vraag stuk zo langzamerhand onverstaan baar van ingewikkeldheid lijkt te worden. 1 i én der opmerkelijkste ontwikke- jH lingen uit de na-oorlogse tijd is ■*-het sterk toenemende gebruik, dat de overheid maakt van voorlich ting. Naast de Rijksvoorlichtingsdienst heeft vrijwel ieder departement, dat enig gevoel van zelfachting bezit, een perschef of een voorlichtingsafdeling. Tal van grote gemeenten stelden even eens afzonderlijke ambtenaren aan of richtten kleine afdelingen voor de voorlichting in. Het geheel maakt op de buitenstaan der wel eens een wat verwarde in druk. Bovendien dringt zich aan hem de onafwijsbare vraag op of het hier gaat om een prestige-navolging waar anderen voor gingen, om de vervulling van een wezenlijk bestaande behoefte of zelfs om het nakomen van een plicht. De weinige voorlichting over de overheidsvoorlichting toch kan hem in deze moeilijk afdoende antwoorden geven. Het voorlichtingsbeeld wordt bo vendien nog vertroebeld door de bit tere herinneringen uit de tijd, waarin vreemde overheersers hun opvattingen mede met behulp van overheidspropa- ganda trachtten op te leggen: tot grote schade van de geestelijke zondheid. Koninklijke de Verenigde Bloem-importeurs alle kos ten en moeite op zich genomen. Dus zal het mogelijk zijn na tien jaar vrijheid een half millioen, te verdelen ondei’ Rode Kruis en Stichting ’40-’45, bijeen te brengen. Provincie staat de laatste jaren wel bijzonder in het B middelpunt van de belangstelling. Het is zeker niet over- dreven het zó te stellen, dat ieder, die interesse heeft i voor de plaats der Provinciale Besturen in het Nederlandse Staatsbestel en voor hun zich steeds uitbreidende taken, van oordeel is, dat een wijziging der nog altijd op het begin der negentiende eeuw slaande Provinciewet noodzakelijk is. Want al zijn er in de loop der jaren diverse veranderingen in deze wet aangebracht, het algemene patroon, het uitgangspunt, is gelijk gebleven. De Provinciewet is op vele punten verouderd en in de verhoudingen van onze tijd moeilijk meer te hanteren. i Over de noodzakelijk geachte wijzigingen is van 1 al heel wat lectuur verschenen en alles bij elkaar is aardig bibliotheekje ontstaan. Aan deze serie geschriften en rapporten is er thans weer één toegevoegd. Het is een nota van een commissie, die enige tijd ge leden werd ingesteld door het Verband van Verenigingen van Anti-revolutionnaire Gemeente en Provinciebestuurders en de nota is een reactie op het ver slag van een 'Staatscommissie de z.g. Commissie-Prinsen, wel ke aan de minister van Binnen landse Zaken advies heeft uit gebracht omtrent de herziening van de Provinciewet en die ook zelf een nieuwe wet heeft ont worpen, Zoals men weet heeft minister Beel over dit verslag, dit rap port, reeds advies gevraagd aan de colleges van Gedeputeerde Staten der verschillende pro vincies. Op hun beurt hebben Ged. Staten, althans in Zeeland, een commissie uit de Provincia le Staten voor deze materie in gestéld. De commissie uit de A.R. nu gaat op vele punten accoord met de suggesties en de voor stellen der Commissie-Prinsen. Zij vindt wel, dat de meeste der voorgestelde wijzigingen neer- komen op technische verbeterin gen, maar vooral de voorstellen met betrekking tot het vrij ver gaderen der Prov. Staten en de goedkeuring van verordeningen vindt zij zeer belangrijk. Er moet volgens haar uit de kringen der provinciebestuur ders krachtige aandrang op de regering worden uitgeoefend om het zover te krijgen, dat er in derdaad een nieuwe Provincie wet tot stand komt en dat er in de beperkte grondwets-herzie- ning wijzigingen in enkele arti kelen over de Provincie worden opgenomen. Mèt de Commissie- Prinsen zijn de opstellers van de A.R.-nota van mening, dat de beletselen voor de ontplooiing van het provinciale bestuurlijke leven worden weggeruimd en dat dit wordt uitgetild boven ’t niveau van alleen maar de doel matigheid. BRUSSEL, 24 Maart. Van 18 April af zal op de helicopter lijnen van de Sabena weer de frequentie van vo rige zomer worden ingevoerd en zal dus gevlogen worden twee maal per dag naar Rijsel, drie keer naar Rotter dam via Antwerpen, tweemaal naar Bonn (waarvan éénmaal via Luik en Keulen via Maastricht. In samenwer king met het Helicoptersyndicaat Rot terdam worden driemaal per week enkele tussenlandingen toegevoegd aan de lijn BrusselAntwerpenRot terdam. ’s-GRAVENHAGE, 24 Mrt. Na tien jaar „wit tebroodsweken” men kan het nauwelijks geloven, maar toch is het een feit. Op zes en zeven Mei aan staande behoort heel Ne derland het romantische wittebrood (versierd met een vlag) te eten! De uitleg van deze puzz le is tamelijk eenvoudig. Tien jaar geleden stuurde het Zweedse Rode Kruis enige schepen tarwebloem naar Delfzijl om de Hol landers van de hongerdood te redden. Kort nadien dreunden bommenwerpers laag over de Hollandse da ken om parachutes met voedsel af te werpen. Die gebeurtenissen zijn even zovele aanleidingen om feest te vieren. En aan- zaj voorlichting zelfs „„uum kunnen vervangen en als danig de voorkeur verdienen. Maar het is zaak nauwlettend acht te slaan op de aan de overheid toe komende bevoegdheden en de aan de ze gestelde grenzen. Een nadere uit werking van één en ander eist een zich uiterst nauwkeurig rekenschap geven van taak en roeping van de burger en van de maatschappelijke en andere verbanden alsmede van de grondslagen van ons democratisch staatsbestel en van de feitelijke toe- stande Ook ur Vogelaar aanvaardt en on derstreept dit in zijn studie. Maar on ze waardering van deze voor het prac- tisch aanwenden van overheidsvoor lichting beslissende punten is een an dere dan de zijne. Met name ook waar het gaat om de positie en de rol van de Kiezer in onze hedendaagse sa menleving. Slechts bij het immer stra lende licht van de Heilige Schrift kan worden getracht kernvragen als hier in het geding tot een oplossing te bren gen. Dit geldt met bijzondere kiem ook voor de man van wetenschap. En juist op dit allesbeheersende punt scheiden onze wegen! Prof. Dr J. J. de Jong.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3