SCHOOLSTRIJD IN BELGIE NADERT HOOGTEPUNT Oostenrijkse kanselier uitgenodigd naar Moskou Nederlander in Indonesië zwaar mishandeld Geen betoging in Brussel dan in provinciehoofdsteden! Gisteren bleven alle katholieke schoolkinderen thuis van Relletjes in verscheidene delen het land Boomplantdag te St Philipsland Hogere rijksambtenaren komen bijeen Gaat begin Mei niet naar Nederland! President Heuss tekent Getuige in proces-Jungschlaeger overleden Overvallen in Columbia Premier Faure pleit voor S 1 ijj nu Goud uit Canada in communistisch China? „Geneeskunst” betreurt publicatie Mislukte roofoverval te Groningen Nederlandse hoofdonderwijzer betrokken bij incident op vergadering bij Brugge Mr Bouman toont fotocopieën, omdat originele brieven in Den Haag zijn Amerikaans student terug uit Peking Raab wil wel, mits hij niet met lege handen zal terugkeren Telefonisch weerbericht ook in Zeeland Vertrouwen in van Acker r Nieutve onthullingen in zaak-Jungschlaeger PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Advies aan Duitsers: Bespreking over een staatsverdrag C. V.P.-voorzitter Lefevre sprak in Zelzate DE BILT ZEGT: Aanhoudend zacht, „Ik ben schuldig aan militaire spionnage” 10e JAARGANG No. 3048 Medewerkers: J. A. van (ZIE PAGINA 2) Oostenrijks staatsverdrag. De uitnodiging minister van Buitenlandse Zaken, Molotor, toe Engeland, Frankrijk ruchte Willem Manoch gearresteerd. VRIJDAG 25 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord INCIDENT Wij vernemen verder nog uit België, dat de hoofdonderwijzer van een school te IJzendijke, de heer Cornells, die twee dagen geleden op een bijeen komst te St Kruis bij Brugge’zou spre- geval Kolk het afschuwelijkste is, hij ooit gezien heeft. Een rapport "1 Li aan de hoog ste autoriteiten voorgelegd, zo zegt hij. uit brieven van Koïk,*die in Fe bruari 1954 in de gevangenis heeft ge schreven. De verklaring van Kolk, die dateerde van 30 Juni TORONTO, 24 Maart. De staven goud ter waarde van ongeveer 750.000 gul den, die in 1952 van het vliegveld Malton bij Toronto spoorloos verdwe nen, zouden zich, volgens het dagblad „Globe and Mail”, thans in commu nistisch China bevinden. Het blad zei, dat het goud enkele uren voordat de diefstal werd ont dekt, met een particulier vliegtuig via New York naar Hongkong was ver- TTz-,1*1- a— J J i. rrt - ZEEUWSCH DAGBLAD ’s-GRAVENHAGE, 24 Maart. De centrale van hogere rijksambtenaren heeft een buitengewone vergadering uitgeschreven ter bespreking van dè toestand en de voor de toekomst te be palen gedragslijn. Deze vergadering zal op 2 April des middags in gebouw Amicitia te Den Haag worden gehou den. Afgezien van de uit de vergade ring komende eisen en zonder daar op te willen vooruit lopen, meent het bestuur van de centrale zoals gemeld dat de ernst van de toestand dwingt tot het voorstel, dat allen zich in het vervolg, zolang hun ver langens niet zijn ingewilligd, zullen beperken tot een strikt formele uit oefening van het door hen aanvaar de ambt, voor zover die binnen de officieel geldende werktijd uitvoer baar is. Dit advies van het bestuur zal aan de vergadering worden voorgelegd. De leider van de Britse Labour Partij Clement Attlee, wordt hier gevolgd door aanhangers van Aneurin Bevan bij het verlaten van Transport House in Londen, waar tijdens een vergadering van het Nationale Uitvoerende Comité van de Labour Partij, na een voorstel van Attlee in die geest, dal met meerderheid van stemmen werd aangenomen, werd besloten Bevan voorl lopig nog niet uit de partij te stoten. Rechts ziet men mevr. Barbara Castle en tussen haar en Attlee lopen de heren Richard Crossman (met bril, eri Tom Driberg (met das). Attlee en mevrouw Castle zijn lid van een speciale commissie van acht benoemd tijdens de vergadering en welke contact zal opnemen met Bevan teneinde meer zekerheid te krijgen over diens toekom stige gedrag als lid van de Partij BONN, 24 Maart. De aan staande bevrijdingsfeesten in Ne derland beginnen reeds nu de ge moederen in Duitsland bezig te houden. Kennelijk vrezen ver schillende bladen, dat het op nieuw tot onaangename ontmoe tingen tussen Nederlanders en Duitse toeristen zou kunnen ko men, wanneer deze laatsten in de eerste weken van Mei weer in groot aantal over de grens zou den kunnen komen. In correspon denties uit Nederland hebben enkele Duitse bladen hun lezers dan ook reeds de goede raad ge geven voor hun voorjaarsbezoek aan Nederland niet precies de beide eerste weken van Mei te kiezen. Ook een correspondenten- bericht van de Noordwest Duitse radio omroep heeft zulk een waarschuwing gegeven. De cor respondenten hebben er op ge wezen, dat bij de Nederlandse herdenkingsfeesten mogelijk al lerlei dingen zullen worden op gehaald, die voor de Duitsers niet bepaald vleiend zullen zijn. Zij achten het, wijs geworden door het toeristendrama van vorige lente, raadzaam dat de Duitsers in deze dagen thuis blijven om aller ergernis en wrijving te ver mijden. In het Russische antwoord op de Oostenrijkse nota van 14 Maart zegt de Sowjet-regering van oordeel te zijn, dat ter waarborging van de onafhan kelijkheid van Oostenrijk en het uit sluiten van het gevaar van een „An schluss”, reële maatregelen noodzake lijk zijn waarbij rekening gehouden moet worden met de plannen om West-Duitsland te herbewapenen. De ze herbewaping zal het gevaar voor inlijving van Oostenrijk vergroten. BEZETTING. Volgens de Russische nota, dienen de kwestie van de termijn voor het terugkomen van de bezettingstroe pen van de vier betrokken mogend heden en het vraagstuk van de te nemen maatregelen in geval van een onmiddellijk gevaar voor een „An schluss”,besproken te worden. Overeenkomstig de wens van de Oostenrijkse regering, is de Sowjet- regering bereid de kwestie te over wegen in welke vorm Oostenrijk een verklaring zou kunnen geven, waar in het zich verbindt, niet toe te tre den tot militaire bondgenootschap pen en de vestiging van militaire woord zullen voeren. Ook de leden der socialistische partij zullen dan bij eenkomen in de Madaleinezaal te Brussel. De verdediger, mr Bouman, zei, dat het - -- dat 1 hierover heeft hij reeds Mr Bouman leest daarop passages voor rSi bruari 1954 in de gevangenis heeft door de aanklager was overhandigd' dateerde van 30 Juni van datzelfde jaar. AMSTERDAM, 24 Maart. Het dagelijks bestuur van de Kon. Ned. Maatschappij tot Bevordering der Ge neeskunst betreurt het, dat het rap port van de commissie van onderzoek over de specialisten-honoraria zes maanden nadat het was uitgebracht, is gepubliceerd. Het dagelijks bestuur vreest, dat de situatie, die sindsdien nogal is gewijzigd, hierdoor ongunstig wordt beïnvloed. Tevens vreest het, dat de bereidheid tot het verlenen van medewerking aan bemiddelingscom- missies sterk wordt verminderd, in dien de mogelijkheid bestaat, dat maanden later in een inmiddels ge wijzigde situatie uitspraken worden gepubliceerd, die dan een verkeerde indruk kunnen wekken. BONN, 24 Maart. President Heuss van West-Duitsland heeft de ratifica tiewetten der Parijse Verdragen on dertekend en deze zullen in het eerst volgende „Bundesgesetzblatt” worden afgekondigd. De president heeft het op grond van zijn onderzoek der grondwettelijke complicaties der ver dragen niet nodig geacht met zijn be slissing te wachten op een eventuele behandeling van het Saarverdrag door het constitutionele gerecht. Het gerecht zal Maandag beslissen of het zal ingaan op het verzoek van een aantal afgevaardigden om het ver drag aan de grondwet te toetsen. In kringen der oppositie heeft het besluit van de president enige verras sing teweeg gebracht. Men had daar verwacht, dat Heuss de beslissing van het gerechtshof zou afwachten. Het feit, dat de president zulks op grond van het advies van zijn eigen deskun digen niet nodig heeft geacht, heeft hier de papieren der klagers nog ver der doen zinken. Het wordt waar schijnlijk geacht, dat het gerecht de klacht niet ontvankelijk zal verklaren aangezien zij door niet voldoende stemgerechtigde leden van de Bonds dag zou zijn ondersteund. GRONINGEN, 24 Maart. Gister avond heeft een man een poging ge daan een roofoverval te plegen op de Christelijke Spaarbank „Eigen Haard” aan het Loopende Diep. Het bleef bij een poging, want dank zij de tegen woordigheid van geest van de direc teur, mislukte de overval. Toen om negen uur gebeld werd, deed de direc teur zelf open. Hij zag zich geplaatst tegenover een onbekende, die hem met een revolver dreigde. De directeur greep naar de loop van het pistool, waarop een worsteling volgde. De directeur w.aarschuwde de politie, doch de man kon niet worden achter haald. De mijnwerkers in het Roergebied hebben zich, blijkens een communique van de vakvereniging van mijnwer kers, in een referendum uitgesproken voor een staking. In totaal heeft 87.7 pet van de mijn werkers zich voor de staking uitge sproken. OPSTOOTJES De opstootjes beginnen een steeds uitdagender karakter aan te nemen. Zelfs het bekende manneke van Brus sel heeft nu een bordje om zijn nek hangen met het opschrift: „Ik staak ook, ik heb er genoeg van”. In Oost- België deed het gerucht de ronde, dat de ministers het gebied zouden bezoe ken, doch er verscheen slechts een auto met ezels, die allen een aktetas droegen en een minister voorstelden. De leden der regering hebben van morgen de Zaterdag te nemen orde maatregelen besproken. De katholie ke manifestaten zouden reeds een hon derdtal spoorwegwagens hebben ge charterd om het vervoer van de aan hangers der C.V.P. naar de hoofdstad veilig te stellen. Verwacht wordt, dat de regering de Spoorwegen zullen ver zoeken bepaalde treinen niet te laten vertrekken. In de provincie Brabant kwam het vandaag tot ongeregeldhe den. De gouverneur heeft thans een samenscholingsverbod afgekondigd. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes BEMIDDELING. Katholieke kranten maken er mel ding van, dat enkele socialistische ministers bereid zouden zijn de wetsontwerpen Collard in te trek ken. Men zou daarna het bedaren der gemoederen willen afwachten om vervolgens nieuwe wetsontwer pen in te dienen, die de C.V.P. zou kunnen aanvaarden als basis voor onderhandelingen. De liberale oud- minister Deveze zou met het plan rondlopen de Koning te verzoeken de staatsministers bijeen te roepen, die dan een plechtige oproep tot kalmte aan de bevolking zouden richten. Vervolgens zouden de staatsministers trachten een oplos sing te vinden, die de heer Deveze meent te kunnen omschrijven als „een compromis van nationale een dracht”. Naar verluidt zou deze be middelingspoging op niets zijn uit gelopen. DJAKARTA, 24 Maart. Eén van de belangrijkste getuigen in het pro ces-Jungschlaeger, John van Hulst, oud-sergeant van de inlichtingen dienst van het K.N.I.L., is Woensdag in een ziekenhuis aan een gezwel ge storven. Van Hulst, die er van be schuldigd werd als verbindingsman BOGOTA, 24 Maart. Gewapende benden hebben de afgelopen dagen overvallen gedaan op drie dorpen in de departementen Cauca en Tolima in Columbia. In Tolima werden 28 per- sonen gedood, terwijl het aantal slachtoffers in Cauca vijftien bedroeg. Een kerk en een klooster werden ge plunderd. (Van een speciale verslaggever). ZELZATE, 24 Maart. Theo Lefevre, de voorzitter van de Christelijke Volkspartij in België, heeft vanavond op een openlucht-massabetoging in Zelzate de Vlamingen in Noord-België aangespoord Zaterdag naar Brussel te gaan voor de grote massademonstratie, die daar is georganiseerd. Hij wek te zijn duizendkoppig gehoor op de betogingen ordelijk te laten verlopen. Hij zei, dat men ondanks het verbod van de Brusselse burgemeester toch naar Brussel zou gaan ieder naar eigen mogelijkheid, fier en ordelijk. Ver dere aanwijzingen, zo zei de C.V.P.-voorzitter zullen door middel van com- muniqué’s worden bekend gemaakt. Naar wij vernemen bestaat de mogelijkheid, dat wanneer mocht blijken, dat niet in Brussel gedemonstreerd kan worden, de betogingen in de provin ciehoofdsteden zullen worden gehouden. Voor de bijeenkomst in Zelzate van avond waren alle maatregelen getrof fen om ongeregeldheden te voorkomen. De Rijkswacht en rechterlijke macht waren samengetrokken in het stadhuis en zes pantserwagens, overgekomen uit Gent, stonden klaar om eventueel in te grijpen. De betoging, die op de Markt van Zelzate werd gehouden, verliep echter ordelijk. TOESPRAKEN Nadat een grote stoet betogers met spandoeken en muziekcorpsen op het marktplein was aangekomen, sprak al lereerst Volksvertegenwoordiger De- wulf, die zei, dat de schoolvrijheid thans aan banden wordt gelegd door de regering. De heer Lefevre, geest driftig door de duizenden toegejuicht, wijdde uit over de parlementsvergade ringen van Dinsdag, Woensdag en vandaag. Hij wees er op, dat het ge hele regeringsblok socialisten en li beralen nodig was om de motie van de heer Lefevre te verwerpen. Zelfs de communisten stemden met de rege ringspartijen mee. De heer Lefevre laakte de beslis sing van de gouverneur van Bra bant, die naar hij zei onder druk van de regering de beslissing heeft moeten nemen een samenscholings verbod voor de komende dagen af te kondigen. Met het zingen van het Belgisch Volkslied en de Vlaamse Leeuw werd de demonstratie beslo ten. DJAKARTA, 24 Maart. De vijfde zitting in de zaak Jungschlaeger, die Donderdagmorgen werd gehouden, had nogal een rumoerig verloop. Getuige Manoch kon niet op de zitting verschijnen, aangezien een dag tevoren een kind van hem was overleden. Ook getuige Tomasoa was verhinderd. De aan klager wilde daarom een nieuwe getuige, Baden, horen, doch de verdediging maakte Hiertegen bezwaren. De getuigen worden zo door elkaar gehaaid dat de verdediging met de gelegenheid heeft zich grondig voor te bereiden op de te stellen vragen, zo zei mr Bouman. Hij wees daarbij op het wetsartikel, dat eerst een getuige volledig gehoord moet worden, voordat met overgaat tot het verhoor van een nieuwe getuige. De openbare aanklager, mr Sunarjo, overhandigde daarop een verklaring van getuige Kolk, die zich thans we gens een zenuwziekte in de zenuwin richting Grogol bevindt. In de verklaring van Kolk, welke door de aanklager aan de rechter overhandigd werd, wordt gezegd, dat Kolk werd aangesteld als comman dant van de Nederlands Indische gue rilla organisatie over 80 voormalige le den van het K.N.I.L. en ondernemings- wachters. De groep verbleef in grotten nabij de onderneming Ombang. In 1950, 1951 en 1953 werden geldtrans porten ten behoeve van de organisatie verricht tot bedragen, welke gezamen lijk in de millioenen liepen. Uitvoerig vertelt de verklaring van Kolks acti viteiten bij de Nigo en het gebruik van de grotten bij Ombang door de leden van de organisatie. staan. klaart, dat de regeringen BILT, 24 Maart. Wisselend met plaatselijk wat regen, acht weer. Matige tot krachtige wind ’u»sen Zuidwest en Zuid. In Februari schreef Kolk onder andere: „Mijn hele leven heb.ik al les, wat naar geweld leek, gehaat. Ik droeg zelf hier in Indonesië nooit o_ .„„mum™™, een wapen, ondanks het grote ge- te zijn opgetreden tussen de comman- Yaar? e,Tnu „de2e verschrikkelijke danten van het „schimmenleger” in de beschuldiging En verder: Bij mijn bergen van West-Java en hun agenten aankomst in Bandung heb ik een te Djakarta, werd meer dan een iaar nmdatrvke'1Jfk i/iaag gehad’ geleden op een getuigenis van de3be- omdat ik met wilde bekennen. Wat ruchte Willem Manoch eearreXerH NEW YORK, 24 Maart. De 29- jarige Malcolm Bersohn, een vroegen) Amerikaanse student in Peking, is nai een gevangenschap van 3% jaar iq communistisch China in de Ver. Staten teruggekeerd. Bij zijn aankomst op Idlewild Airport deed zich een incident voor, waarbij protesterende familieleden hem belet ten een pro-communistische verklaring af te steken. Voordat hij in de auto werd geduwd, vond Bersohn echter nog tijd om tér genover een aantal journalisten te very klaren, dat hij in Juli 1945 begon tq werken voor de „splonnage-organlsatie van de Amerikaanse regering”. Hij voegde eraan toe: „Ik ben schuldig aan militaire spionnage. Als ik bereid zou zijn geweest over China te liegen, zou ik van de oorlogsophitsers en kapita listen, die een nieuwe wereldoorlog voorbereiden, een groot bedrag aan geld hebben gekregen.” MOSKOU, 24 Maart. In een nota aan de Oostenrijkse regering heeft de Sowjet-Unie kanselier Raab uitgenodigd voor een bezoek aan Moskou, Dit bezoek zou in de naaste toekomst moeten plaats vinden, opdat er ge sproken kan worden over een C werd gedaan door de Russische minister van Buitenlandse Zaken, mvivwrf toen hij de Oostenrijkse ambassadeur in Moskou ontving om hem het Rus sische antwoord op de Oostenrijkse nota van 14 Maart te overhandigen. In kringen van de Oostenrijkse kanselier is er op gewezen, dat Raab ge zegd heeft slechts naar Moskou te zullen gaan, indien hij er zeker van is, dat hij niet met lege handen zal terugkomen. PARIJS, 24 Maart. Premier Faure heeft Donderdagmiddag een beroep op de Raad van de Republiek, de Franse Senaat, gedaan, de Parijse accoorden, volgens welke West-Duitsland in het Westeuropese verdedigingsstelsel wordt opgenomen, te bekrachtigen. Hij ver klaarde dat zijn regering indien de verdragen worden verworpen, niet de taak op zich zal nemen, een nieuwe op lossing te vinden. In een rede tot de 320 Senatoren op de tweede dag van het debat over de overeenkomsten zeide de eerste minis ter o.m.: „Laten wij realistisch zijn. De souvereiniteit, welke wij Duitsland niet kunnen weigeren, houdt stilzwij gend het recht op een leger in”. Frankrijks politiek moet onwrikbaar, duidelijk en ondubbelzinnig zijn. Frankrijk kan zich niet isoleren van zijn bondgenoten aldus Faure. Het merendeel van de senatoren ap- plaudiseerde herhaaldelijk gedurende de rede van minister-president, die ook pleitte voor een Frans-Westduitse toe nadering. Politieke kringen zijn van oordeel, dat de uiteindelijke bekrachtiging van de Parijse Verdragen door West-Duits land, die Donderdag een feit werd, de Franse regering zal helpen bij haar pogingen om de accoorden snel en zonder amendementen door de Senaat te laten bekrachtigen. Verwacht wordt, dat dit Zaterdagavond of Zondag zal geschieden. ken over de schoolverhoudingen in Nederland op last van de minister van Justitie in België, de heer Chivaer het voerd. Een bekend misdadiger uit To- woord is ontnomen. De besprekingen ronto werd, volgens het blad, een be gingen door zonder dat de heer Corne- drag van Bijna 200.000 gulden uitbe- i i. taald voor het organiseren van de lis gelegenheid kon worden geboden diefstal. Vanuit Hongkong zou het zijn inleiding te houden. goud China zijn binnengesmokkeld. GOES, 24 Maart. Met in gang van 26 Maart a.s., des mor gens om acht uur, zullen de abon- hé s, die zijn aangesloten op de geautomatiseerde netten in Zee land, het weerbericht telefonisch kunnen beluisteren door het kieezen °P hun toestel van 003. Voor een verbinding met deze „telefonische ^veerdienst” zijn de kosten van een locaal gesprek verschuldigd. bekennen? Het zijn immers allemaal leugens. Mijn body kan evenwel dergelijke folteringen niet hebben en als dit afknuppelen herhaald wordt, zal ik eronder doorgaan. Ik leef dan ook voortdurend in nacht merries, want dit had ik van geen beschaafde Indonesiërs verwacht”. IN NEDERLAND. Het voorlezen van een volgende brief, waarin een medegevangene aan Kolk de raad gaf toch maar te be kennen om van de mishandelingen af te zijn, wordt door de rechter onder broken. Rechter Maengkon vraagt de verdediger, of hij de originelen van de brieven kan overhandigen. Mr Bouman zei slechts de foto-copieën bij zich te hebben, omdat hij niet kon ver moeden, dat de Dj aksa op deze zitting met de zaak Kolk zou beginnen. De originelen bevinden zich op het ogen blik in Nederland, zo zei hij. Foto copieën blijken hier niet voldoende te zijn. bases op zijn gebied niet toe tq De Russische regering vert i van dè V.S., Engeland, Frankrijk en dè Sowjet-Unie van haar kant overeen komstige verplichtingen op zich moeten nemen. BRUSSEL, 24 Maart. In geheel België hebben de katholieken he den, gehoor gevend aan een oproep van de Christelijke Volkspartij, hun kinderen niet naar school gestuurd uit protest tegen de schoolpolitiek van de regering-Van Acker. Ongeveer 900.000 kinderen verschenen daardoor vandaag niet op school. Inmiddels duren de demonstraties tegen de regering voort en onge regeldheden hebben ook vandaag weer in diverse steden plaats ge vonden. Van een mogelijk compromis tussen de liberaal-socialistische regering en de C.V.P. is nog niets te bemerken en het heeft er alle schijn van, dat het Zaterdag a.s. hard tegen hard zal gaan in Brussel, als tienduizen den katholieke Belgen naar de Belgische hoofdstad zullen komen om te demonstreren tegen de wetsontwerpen van minister Collard. Een poging om de partijen tot elkaar te brengen schijnt vandaag te zijn mislukt. Inmiddels is er vandaag weer gede monstreerd door de katholieke studen ten in Leuven en Brussel. De situatie heeft een ernstiger karakter gekregen doordat de links georiënteerde stu denten der vrije universiteit van Brus sel tegenmanifestaties organiseren. He den, Vrijdag, zal de Brusselse univer siteit een massabetoging organiseren en ’s avonds zal er ter inleiding van de manifestaties van Zaterdag in een zaal in het centrum van de hoofdstad een bijeenkomst van de C.V.P. worden ge houden, waar de katholieke leiders het MedewerkersJ A va.i Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruinmgen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D J. van Dijk St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J Karelse Goes- Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; Ds J. Karelse, Goe^ vs^jl Goes.6A;H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1