Deltaplan mag geen invloed hebben op Moerdijkkanaal PAND IN AMSTERDAM PLOTSELING INGESTORT Adres over r Ambtenarenorganisaties krijgen hun zin niet Bevan niet uit Labourpartij Meisje vermoord in Tilburg tekort aan bouwvolume naar minister en Kamerfracties van er Mozaïek „Brittannia Contact tussen Oost en West noodzakelijk Sloep bij Cadzand aangespoeld VLISSINGEN, 23 Maart. Van avond omstreeks zes uur is de red dingsboot „President Wiersma” uit Breskens uitgevaren, nadat de kust wacht van Cadzand had gemeld, dat er een sloep op zee ronddreef. Bovendien voer een sleepboot heen en weer, die kennelijk de zee afzocht. Om negen uur keerde de reddingsboot onverrich- terzake terug. In de avonduren spoel de de lege sloep ter hoogte van Cad- ïand aan. De afkomst is onbekend, om- de sloep geen merktekenen draagt. Om vijf uur verkeerde ter hoogte van Cadzand evenwel een sleepboot ln moeilijkheden. Uit Zeebrugge werd naderhand vernomen, dat het om de Belgische sleepboot "Mon Camiel”. Het vaartuig was met twee bakken steen op sleeptouw nderweg. Een der bakken sloeg los n zonk. Het gelukte twee zeeslepers mt Zeebrugge de „Mon Camiel” be meten de haven binnen te slepen. Hr* de Belgische Tweede Kamer Mening van Goes luidt de noodklok wan- Den Haag moet weten dat toestanden heersen Drie personen, waaronder ir Mackenzie, liepen verwondingen op Minister Beel laat een duidelijk waarschuwend woord horen Minister Spaak ziet verband tussen de plannen, Van Cauwelaert echter niet Z’W ..J s'W® W^||J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eisenhower meent: o DE BILT ZEGT: Lenteregen. i G Regering verzet zich tegen ,,kalmpjes-aan~actie'' Van Cauwelaert. Verdrag noodzakelijk. Spaaks’ mening. 1; ZEEUWSCH DAGBLAD Stichting 10e JAARGANG No. 3047 (ZIE PAGINA S) I r n :s 5 m m m in m m m m DONDERDAG 24 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 23 Maart. Zwaar be wolkt met enige regen en later enkele opklaringen. Zacht weer. Matige tot „Wij staan” zo zei deze spreker on dermeer, „hier voor een muur van on wil naar het schijnt”. Ook hij drong erop aan, dat met de cijfers, zoals die thans ter beschikking staan wordt ge werkt. komen onverklaarbaar; de cijfers zijn toch duidelijk genoeg. worden gevolgd”. Dr Frans van Cauwelaert zei hierop, dat hij door de verklaring van Spaak lichtelijk verontrust was. In geen ge val bestaat er een organische band tussen het Moerdijkkanaal en het Del taplan. Dit vloeit overigens voort uit de houding van de Nederlandse rege ring. Toen wij bij de oprichting van de studiecommissie Van Steenberghe- Van Cauwelaert van Belgische zijde het regime van de Wester-Schelde in onze studies wilden betrekken, heeft Den Haag dit afgewezen, aldus Van Cauwelaert. Het Moerdijkkanaal be oogt een betere verbinding van Ant werpen met het achterland, terwijl het Deltaplan alleen eventueel het water peil en de stromingen in de Wester- Schelde zou kunnen beïnvloeden. Voor het overige toonde Van Cau welaert zich bekommert om de Bel gische diplomatieke taktiek in de on- derhandelingen met Nederland. Zo als bekend is hij een voorstander van een dergelijke en niet te schei den negotiatie der drie problemen: de Stop van Ternaaien, sluis van Terneuzen en Moerdijkkanaal. Waar bij deze Belgische staatsman klaar blijkelijk vreest, dat bij een aparte behandeling der drie problemen Den Haag „Ja” zal zeggen voor de nieu we sluis en de verbreding van het kanaal van Terneuzen, „ja” voor de Stop van Ternaaien, waardoor Rot terdam een voordeel verkrijgt, maar „neen” voor een nieuwe Schelde- Rijnverbinding via het Moerdijkka naal. Het is overigens nooit onze bedoe ling geweest om door een Moerdijk kanaal verkeer van Rotterdam of Amsterdam naar Antwerpen af te leiden. Aldus concludeerde de heer Van Cauwelaert tot slot. WASHINGTON, 23 Maart. Presi dent Eisenhower heeft vandaag op zijn wekelijkse persconferentie gezegd, dat zodra de Parijse Verdragen zijn be krachtigd, er nieuwe terrein-verken- nende besprekingen tussen het Westen en de Sowjet-Unie moeten worden ge houden. Dit overleg dient volgens hem in eerste instantie niet op het hoogste niveau te geschieden, doch men kan beginnen met een conferentie op tech nisch en politiek niveau. President Eisenhower wees op wij zigingen, die zich de laatste jaren in het Kremlin hebben voltrokken. Hij zei, dat er een zwakke hoop bestaat, dat de nieuwe leiders van de Sow jet-Unie van hun voorgangers ver schillen en dat hierdoor genoemde ter rein-ver kennende besprekingen wellicht van enige waarde zouden kunnen zijn. Indien er inderdaad iets van enige betekenis uit dit overleg zou voortkomen, zou hij, Eisenho wer, waar dan ook naar toegaan en wat dan ook ondernemen om de vrede te bevorderen. Voor het overleg om het terrein te verkennen was de president bereid „heel wat concessies te doen”. Hij gaf hiervan echter geen nadere uit leg. In Londen is deze mededeling van Eisenhower met grote instem ming ontvangen. ruimte niet verantwoord. Het grote aantal krotwoningen had hem doen schrikken en de wantoestanden die er heersen nog meer. Hieraan móet meer bekendheid gegeven worden. MUUR VAN ONWIL. De heer Zuidema (AR) bracht even eens hulde aan het huisvestingsbureau Wie het rapport heeft gelezen zal er van overtuigd zijn dat de woonruimte zo billijk mogelijk wordt verdeeld. Wat er is bereikt is niet gering. Na de oorlog konden 860 woningen, w.o. hou ten noodwoningen, gebouwd worden. Maar de bevolkingstoename is nog groter. Dat de hogere autoriteiten hier geen begrip voor tonen vond hjj vol- meld. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 1488 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes minister is. Kortom, de Belgen zijn van oordeel, dat het Deltaplan, geboren voordat de studiecommisie Van Cauwelaert-Van Steenberghe met haar werk begon, geen invloed moet hebben op de even tuele aanleg van het Moerdijkkanaal. Tussen de Belgische en Nederlandse regeringen kan worden onderhandeld over een internationaal verdrag, dat eventueel aan België het Moerdijkka naal toezegt, ongeacht of intussen een aanvang wordt gemaakt met de afslui ting der zeegaten. Minister Spaak zei dit met zoveel woorden. Ofschoon hij als zijn mening te kennen gaf, dat de Belgische rege ring het bestaan en de betekenis van het Deltaplan zeker niet kan negeren. Spaak verklaarde: „Ik zie, dat de heer Van Cauwelaert het hoofd schudt, waarschijnlijk om te zeggen, dat er absoluut geen verband is tus sen de waterwegenproblemen, zoals wij die in België hebben opgevat en het Deltaplan. Ik ben hier niet van' overtuigd, aldus Spaak. Maar van zelfsprekend zullen wij niet wach ten op het Deltaplan om de onder - handelingen over het Moerdijkka naal met Nederland te hervatten. Ik geef er mij rekenschap van, dat de afsluiting der zeegaten zware gevol gen kan hebben voor de Wester- Schelde. De Nederlandse regering houdt ons op de hoogte van de stu die over het Deltaplan en wij aan vaarden deze informaties dankbaar”. Minister Spaak bedoelde hiermee het feit, dat een Belgisch ingenieur, de heer Theuns, van het Scheldelaborato- rium te Antwerpen thans bijkans per manent is verbonden aan het Water loopkundig laboratorium van prof. Thijsse in Delft en dat hij over deze experimenten aan de Belgische rege ring rapporteert. „Maar”, aldus ging Spaak verder, „ik ben niettemin ongerust. Wie kan Paul Henry Spaak ken de waterwegen onder zijn be voegdheden heeft maar tot de minister van Openbare Werken, de liberaal Van Oudenhove, die uiteraard een „binnen lands” minister is. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 23 Maart. De regering is niet van plan het overleg met de ambtenarenorganisaties over de salarissen te hervatten. Zij houdt vast aan haar laatste voorstellen, die eenterugwerkende kracht tot 1 Januari van dit jaar zullen hebben. Dit zei vanmiddag minister Beel in de Eerste Kamer bij de behandeling van de begroting van Binnenlandse Zaken. En nu hoopt hij maar op een nieuwe fase in het georganiseerd overleg. „Een fase waarin een vruchtbaar gesprek in een goede sfeer mogelijk is. Al deze weken heeft de regering gezwegen. Dat was haar plicht, maar dat is haar niet gemakkelijk gevallen. Bepaalde uitlatingen waren zelfs grievend voor mij. Het laatste woord in deze zaak is nu echter gevallen”, zo besloot de bewindsman, die zich op een agressieve wijze verzette tegen de aantijgingen van de ambtenarenorganisaties. Minister Beel twijfelde er niet aan of de Kamer zal de regering steunen in haar verzet tegen de „kalmpjes aan actie”. „De regering heeft alle begrip voor acties van het overheidsperso neel mits daarbij de spelregels maar in acht genomen zullen worden. Door het voeren van zo’n actie zou den de hogere ambtenaren zichzelf buiten spel plaatsen.Ik hoop dat dit enkel waarschuwend woord volko men duidelijk zal zijn”. De berichten in de pers hebben de onderhandelingen geschaad. Daardoor werden verwachtingen gewekt, waar aan niet voldaan kon worden. De mi nister van Binnenlandse Zaken wilde geen verandering van de regeringsde legatie. Zouden daarin ministers en staatssecretarissen zitten dan verlopen de onderhandelingen nog stroever. Omdat deze bewindslieden nu een maal gesteund moeten worden door het gehele kabinet. Het „geven en ne men” wordt daardoor moeilijker. GEEN ACHTERSTAND. Van een verdere denivellering wil de minister niets weten. Uitvoerig somde hij op wat vanaf einde 1948 aan dit probleem is gedaan. Een an dere conclusie was, dat van een ach terstand van de overheidssalarissen vergeleken bij het bedrijfsleven practisch geen sprake is. In de par ticuliere sector verdient men wel licht iets meer door overwerk, ta- riefstelsel en ploegenarbeid, maar ook daarmee heeft de regering re kening gehouden. Daarom betreur de minister Beel de uitlating van de heer Van Lieshout (K.V.P., dat de lagere overheidslonen „moreel on aanvaardbaar” zijn. Van een onge motiveerde discriminatie is dus geen sprake. Een vergelijking van de hogere in komens heeft geen zin omdat in de particuliere sector daarvoor de gege vens ontbreken. Een verhoging van de overheidssalarissen om het personeels tekort op te vangen heeft evenmin zin. Want het tekort aan arbeidskrachten in de particuliere sector is veel gro ter. Moet de overheid concurreren met Abonnementspri.i> J 0.47 per week, ƒ2.p. maand, j 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord der woningen waren ook de be woonster, mevr. H. A. KlausEn gels en ir Mackenzie, die daar op bezoek was, naar beneden gestort. Ir Mackenzie was licht gewond en werd naar het ziekenhuis vervoerd. Mevr. Klaus was eveneens licht gewond en liep een shock op. De bewoners van de andere woning waren niet thuis. Zij zijn aan een groot gevaar ontsnapt. De bewoners van de twee zaken op de benedenverdiepingen konden zich via de achterzijde van het gebouw in veiligheid stellen. Over de oor zaak tast men nog in het duister. Wel kwam vast te staan, dat zich in de bewuste pilaar geen ijzeren stutbalk bevond, zoals in de andere. De foto geeft een beeld van de ravage. Daarbij moet ook gewezen worden op het schrijven van G.S. inzake on- bewoonbaarverklaring van woningen, waarin toch duidelijk wordt gezegd dat verlenging van bewoonbaarheid onmogelijk is. Dit bewijst duidelijk dat er woningen nodig zijn. Sneller dan welke stad ook in Zeeland, ja zelfs in Nederland, neemt de bevolking van Goes toe. Zo zit Zeeland in het slop èn Goes nog meer. De bedrijven kun nen geen personeel trekken omdat zij de mensen niet onder kunnen brengen. „Dit is een door en door verkeerde po litiek, waarvoor ik geen woorden, al thans geen parlementaire woorden kan vinden” aldus de heer Zuidema. Na dat ook de heer Heijboer namens de CH-fractie zich bij de vorige sprekers had aangesloten besloten B. en W. de nota te versturen zoals hierboven ge- LONDEN, 23 Maart. Bevan, de leider van de linkervleugel in de Brit se Labourpartij, zaï niet uit de partij worden gestoten. Zoals bekend is hij voirge week wel uit de Labourfractie in het Lagerhuis gestoten. Het besluit is genomen door het par tijbestuur, dat een motie van leider Attlee aannam (met 14 tegen 13 stem men!) waarin werd voorgesteld niet tot onmiddellijke actie over te gaan. Over een motie, waarin Bevan wordt verzocht de verzekering te geven, dat hij zich voortaan aan de partijdiscipli ne zal houden, werd niet gestemd. Be van zal thans voor een commissie moe ten verschijnen ter behandeling van zijn positie. TILBURG, 23 Maart. Hedenmid dag omstreeks vier uur is op de Lo- vense Kanaaldijk langs het Wilhelmi- nakanaal in Tilburg het stoffelijk overschot gevonden van een meisje. Naar wij van de zijde der gemeente politie vernemen is dit meisje, de 24- jarige mej. C. T. uit Rijen, op gruwe lijke wijze vermoord. Onmiddellijk nadat de politie de vondst ter kennis was gebracht is zij met het onderzoek begonnen. De Lo- vense Kanaaldijk is over circa een kilometer lengte afgezet. De Officier van Justitie bij de arrondissements rechtbank te Breda, mr J. W. Bosch, en de substituut-officier, mr D. Bins, hebben ter plaatse een onderzoek in gesteld. De politie maakt bij haar na- sporingen gebruik van speurhonden. In het belang van het onderzoek kon op dit ogenblik niet meer worden me degedeeld door de politie. De Lovense Kanaaldijk loopt op enige honderden meters afstand van en vrijwel evenwijdig aan de drukke Rijksweg Tilburg’s-Hertogenbosch. Aan de dijk is een bouwwerk in aan bouw. Er liggen voorts een houtwerf en een kantoor met opslagplaatsen. het bedrijfsleven? Neen, zo zei de mi nister, dat zou unfair zijn tegenover de werkgevers. De regering heeft nu eenmaal het gehele loonbeleid in han den. Het zou onjuist zijn de overheids salarissen op te voeren en tegelijk de salarissen in het bedrijfsleven kramp- krachtige en tijdelijk wellicht harde achtig laag te houden. Zuidwestelijke wind. DRIE GEWONDEN. Van alle kanten schoot men te hulp en het onderzoek wees uit, dat er drie gewonden waren, waaronder de 68-jarige werkman. Zijn benen waren vastgeklemd, doch hij was bij kennis. Met de vloer van een (Van een speciale verslaggever) BRUSSEL, 23 Maart. De Belgische Kamer van Afgevaardigden (Tweede Kamer) heeft zich vanmiddag bezig gehouden met de gevol gen van het Deltaplan voor de Belgische waterwegen. Men heeft daar bij de kans aangegrepen om ook de problemen rond de Stop van Ter naaien, de sluis te Terneuzen en natuurlijk niet te vergeten het Moer dijkkanaal, te bespreken. Twee meningen stonden tijdens het debat, dat in tegenstelling tot dat van de vorige dag over de schoolkwesties, een zeer rustig verloop had, tegenover elkaar. Daar was de minister van Buitenlandse Zaken, Paul Henri Spaak, die meende, dat er verband bestaat tussen de waterwegenproblemen en de uitvoering van het Deltaplan en het Kamerlid dr Frans van Cauwelaert, wiens naam mede bekend is geworden, omdat hij is verbonden aan de Nederlands—Belgische waterwegencommissie Van Steenberghe—Van Cauwelaert, die absoluut geen verband zag. Aanleiding tot dit debat vormde een interpellatie van het jonge Ka merlid voor Antwerpen, de heer Grootjans. De bespreking hiervan werd gekoppeld aan de behandeling van de begroting voor openbare werken. Hierdoor hebben de Belgi sche regering en het parlement nog maals kunnen bewijzen, dat de drie grote waterwegenproblemen: Stop van Ternaaien, sluis van Terneuzen en Moerdijkkanaal, in wezen al thans volgens de Belgische opvat ting totaal verschillen van de pro blemen van de Wester-Schelde en van het Deltaplan. Want de interpellatie-Grootjans kon niet worden gericht tot de heer Spaak, die als minister van Buitenlandse Za- AMSTERDAM, 23 Maart. „Hoe is het mogelijk?” was de ontboezeming van de duizenden, die nabij of van ver achter de afzetting in de Vijzelstraat keken naar het flatgebouw, dat daar vanmiddag omstreeks half vier plotse ling gedeeltelijk was ingestort. „Ontstellend”, was het commentaar, dat bur gemeester mr A. J. d’Ailly gaf. Drie gewonden waren er, w.o. de bekende Amsterdamse ingenieur F. Mackenzie, die onlangs bekendheid heeft ge kregen door het vervaardigen van synthetische diamanten. Twee ooggetuigen, een voorbijganger en een werkman, die bij het onge luk nauw betrokken waren, vertel den het relaas. Volgens de voorbij ganger, die zich op het moment van de ramp onder de arcade stond, be gon de pilaar, waaraan twee werk lieden bezig waren, plotseling van boven naar beneden te splijten. De man stond voor de etalage van een daar gevestigde lampekappen zaak te kijken en zag maar één uitweg. Hij trapte resoluut de etalageruit in en worstelde zich door de goe deren heen om zich via de achter zijde van het gebouw in veiligheid te brengen. De 18-jarige werkman was met een 68-jarige collega bezig metselwerk aan de pilaar te verrichten. Ze stonden beiden even te kijken en plotseling vielen stukjes kalk naar beneden. De jongste van het twee tal rende de straat op, waar op dat moment geen verkeer was. Achter hem stortte de boel in elkaar. De oude werkman werd bedolven on der het puin. de mogelijke consequenties van der gelijke grote werken voorzien? Die vraag moet van dichtbij aandachtig Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. GOES, 23 Maart. Het gemeentebestuur van Goes zal binnen de kortst mogelijke tijd een adres sturen aan de minister van Wederopbouw en Volks huisvesting, de voorzitters der Tweede Kamerfracties en het Zeeuwse college van Ged. Staten over het woningprobleem. Dit is vanavond besloten op de raadsvergadering waarin uitvoerig de nota inzake de woonruimte- en bouw- volumeverdeling is besproken en waarbij ernstig critiek werd geleverd op de gang van zaken bij de toewijzing van bouwvolume. Alle sprekers hadden grote waar dering voor de wijze waarop deze nota is opgesteld. Ze laat aan duidelijkheid niets te wensen over. De heer J. S. Visscher, die het debat namens de PvdA-fractie opende, had uitgerekend, dat de woningnood in Goes nog niets eens zou zijn opgelost als Goes het hele Zeeuwse bouwvolume kreeg. De laatste acht jaar is de gemeente ge middeld 45 woningen per jaar tekort gekomen en dan nog alleen maar door de normale bevolkingsaanwas. De heer M. J. Bakker, sprekend na mens de KVP-fractie achtte, hoewel hij het huisvestingscomité hulde bracht, het aanhouden van een leef tijdsgrens bij de verdeling van woon- W Rrwi’T’i

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1