NEDERLAND HOUDE REKENING MET ATOOMBOM-AANVAL eens over Belgische premier verdedigt schoolbeleid in de Kamer de oudedags-voorziening Ontoereikende eigen verzorging een algemeen maatschappelijk verschijnsel Chr. Middenstand is het niet O B.B.-organisatie wordt enigszins zonder dat principe wordt aangetast bemand Rijks Mobiele Colonnes worden door militairen Luchtramp op Hawaii gewijzigd, Ernstige mededeling Minister Beel in de Eerste Kamer: Belangrijke mededelingen Churchill ontkent zijn aftreden Met opleiding is vijf jaar gemoeid Alsnog onderhandelingen op korte termijn verwacht r Zes en zestig mensen omgekomen. Zelfs eenden demonstreren tegen Collard DE BILT ZEGT: Hogere temperaturen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De H-bom Maatregelen De R.M.C.’s „Laat u niet misleiden” Bondsraadsvergadering nam geen beslissing Koninklijk Paar op Sardinië. Andere veronderstelling van Minister Beel •-hting 10e JAARGANG No. 3046 (ZIE PAGINA 1) Tijdens de rondgang over de terreinen en door de gebouwen heeft hij in de de atoomwapens hebben echter de regering tot deze maatregelen genoopt. den. van WOENSDAG 23 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT DE BILT, 22 Maart. Over het al gemeen veel bewolking, maar bijna overal droog weer. Overwegend mati ge Zuidelijke wind. Hogere tempera turen dan gisteren. overeenstemming bereikt, waaruit de "is ZEEUWSCH DAGBLAD Ziehier een Met de waterstofbom behoeven wij, zo zei de minister, de eerste jaren geen rekening te houden, omdat het nog zeer beperkte aantal H-bommen waarover een eventuele tegenstander beschikt, gereserveerd zal moeten blij ven voor die doelen, die op andere wijze niet kunnen worden uitgescha keld. De minister wees er vervolgens met nadruk op, dat ons gehele land nu voortaan met atoombommen rekening moet houden. Voor de overgrote meer derheid van ons land blijft de situatie ongewijzigd. NEW VORK, 22 Maart. Een transportvliegtuig van de Amerikaan se luchtmacht met 66 personen aan boord is vandaag op Hawaii neerge stort. Alle inzittenden, 57 passagiers en 9 leden van de bemanning kwamen hierbij om het leven. Onder de inzittenden bevonden zich 20 leden van de luchtmacht, 16 leden van de marine en 19 leden van het leger, alsmede twee verwanten van militairen. Het toestel, een militaire versie van de D.C. 6, raakte een 600 meter hoge rug ten Zuiden van het mari nedepot van Laulaulei, ongeveer 50 km van Honoloeloe verwijderd. De piloot seinde, dat er moeilijkheden met de motoren waren en het toe stel liet terugkeren. De machine vloog in brand en ontplofte daarna in de lucht. Deze maatregelen zijn: Evacuatie, alarmering, schuilgelegenheid, hos- pitalisatie. Een tijdige alarmering bij naderende aanvalsvliegtuigen is ver zekerd. De moeilijkheden bij het on derbrengen op veilige afstand, maar in de naaste omgeving van de met A-bommen bedreigde steden van al len, die dan gemist kunnen worden, worden onderzocht. In studie is het bouwen van ge prefabriceerde schuilgelegenheden, die bij toenemende internationale spanning op korte termijn kunnen worden geplaatst. Een veel uitge- breider aanpak van de hospitalisa- tie van gewonden wordt door de ge neeskundige verdedigingsraad voor bereid. Wij zullen ons hulpverle- ningspotentieel in de vorm van Rijks Mobiele Colonnes misschien moeten uitbreiden. Medewerkers- J A van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg, Medewerkers. J. A van Ben e Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; KarX, Goes,i)sTkwVvI^ Mo11’ «gen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerdmg, Souburg; R. Zuidema, Goes. Het is met het oog op dit alles, dat de minister met grote zorg ver vuld is over het onbemand blijven van de Rijks Mobiele Colonnes. Ma terieel waarmee ongeveer 5000 per sonen uit ingestorte huizen kunnen worden gered; waarmee per uur on geveer 2500 gewonden een eerste be handeling voor de opneming in zie kenhuizen kan worden geboden; waarmee per uur bijna 100 millioen liter water kan worden gegeven ter bestrijding van de branden, al dit materieel zou werkloos moeten blij ven in de uren van grootste nood, door gebrek aan personeel. De minister maakte niemand daar voor enig verwijt, want zo zei hij: „Er is een grens aan de vrijwillig heid”. Deze grens is ten aanzien van de R.M.C.’s bereikt. En zelfs al zou den er voldoende vrijwilligers zijn, dan zou het niet meer mogelijk zijn met hen de R.M.C.’s te bemannen. De gemeentebesturen hebben immers hun handen vol met de opleiding van het eigen B.B.-personeel en kunnen daar bij ook niet in totaal 16.000 man voor de R.M.C.’s gaan opleiden. Trouwens de gehele opleiding vraagt zoveel van de mensen, dat men moeilijk meer van hen kan verlangen, dat dit op basis van vrijwilligheid gebeurt. Vandaar, dat de minister naar andere maatrege len heeft gezocht, eerst in de vorm van burgerlijke dienstplicht, doch daarna is men op de gedachte geko men om militairen, die hun eerste oe fening hebben volbracht, doch zonder mobilisatiebestemming zijn, voor dit werk op te leiden. Met de minister van Oorlog en Marine is hierover gehele c-X-- -.,x in de aanhef genoemde regeling voortgesproten. (Van onze §-redacteur). UTRECHT, 22 Maart. De Chr. Middenstandsbond heeft Dinsdag in een te Utrecht gehouden bondsraadsvergadering de discussie over het bestuurs- rapport inzake een wettelijke oudedagsvoorziening voortgezet. Het bezoek op deze bijeenkomst was aanmerkelijk geringer dan de vorige maal; vele mid denstanders vertoefden waarschijnlijk elders in de Domstad en wel op de Jaarbeurs, omdat zij van oordeel waren, dat het voorzien in de behoeften van hun gezin op dit ogenblik voorrang verdient. Ondanks het veel kleinere gezelschap kon men echter niet tot een eensluidende uitspraak over het on derhavige onderwerp komen. De sociale commissie van de C.M.B. had in opdracht van de vorige verga dering het bestuursrapport nader on der de loupe genomen. De discussie bewoog zich nu dan ook rond de tien „slotconclusies” van deze commissie. Weinig bemoedigend was echter reeds het feit, dat bij twee van deze conclu sies afwijkende standpunten van een deel der commissie vermeld waren. Ondanks een hele dag van discussië ren bleeft het dan ook niet mogelijk elkaar op deze punten te vinden. Zo werd in één der conclusies de ontoereikende eigen verzorging voor de oude dag een „algemeen maat schappelijk verschijnsel” genoemd. Een deel van de commissie en ook van de vergadering was door de cij fers in het S.E.R.-rapport niet over tuigd, dat de situatie thans zo ge kenschetst kan worden. In het ver lengde van deze op zichzelf vrij on belangrijke kwestie ligt natuurlijk de vraag, of er van een algemene noodtoestand sprake is en de over heid dus het recht en de plicht heeft hierop met voor ieder gelden de algemene dwangmaatregelen te antwoorden. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord „Maar”, aldus dr Beel, „er is een nieuwe militaire veronderstelling, die de taak van de B.B. in verschillende plaatsen aanzienlijk verzwaart en de bedreiging van de bevolking in die plaatsen aanzienlijk vergroot. Ander maal kon de minister geen gedetail leerde gegevens verstrekken. De ver onderstelling van 1950, gebaseerd op de waarschijnlijkheid van aanvallen van de tactische luchtmacht van een eventuele tegenstander met conven tionele aanvalsmiddelen blijft onver minderd van kracht. Daarenboven moet rekening worden gehouden met A-bom-aanvallen op be langrijke doelen, als militaire vlieg velden, de hoofdstad, het regerings centrum, het belangrijkste havenge bied tegen de tijd dat de aanvoer een rol gaat spelen, de belangrijkste oor- logshavens in de korte tijd van de con centratie na de mobilisatie. Wij moe ten, aldus de bewindsman, hierop be dacht zijn en wij moeten hiertegen onze maatregelen nemen. Deze maatregelen achtte hij moge lijk. Niet in die zin, dat af doende be scherming zou kunnen worden gebo den tegen de vernietigingskracht waartegen wij ons teweer moeten stel len. Een verwoesting van enorme af metingen is niet te voorkomen. Maar wel kunnen wij het aantal slachtoffers terugbrengen tot slechts enkele pro centen van de massale verliezen, die wij zouden lijden, indien wij niets de- LONDEN, 22 Maart. Met de woor den: „Laat u niet misleiden door al het geklets in de pers” heeft premier Churchill vanmiddag de berichten over zijn aanstaand aftreden in het Lagerhuis tegengesproken. Churchill heeft verder verklaard, dat hij de publicatie van de Ameri kaanse lezing van de conferentie van Jalta voortijdig acht. Hij deel de mee, dat in de afgelopen zomer de Amerikaanse regering Groot- Brittannië had laten weten, dat zij verzamelingen documenten over de conferenties van Malta, Jalta en Potsdam wenste te publiceren. In Januari had minister Eden er zijn Amerikaanse collega Dulles op ge wezen, dat publicatie op dit moment zeer onwenselijk was. Op 11 Maart j.l. zei de Amerikaanse regering, dat zij niet tot publicatie zou overgaan, aldus Churchill, maar op 15 Maart zeide zij het tegendeel. tot eind 1954. Zij hield rekening met atoombom-aanvallen, doch op be perkte schaal, bij wijze van uitzon dering. Men meende toendertijd, dat men niet bevreesd behoefde te zijn, dat na een aanval met één atoom bom op korte termijn een nieuwe aanval moest worden gevreesd. Daarop was ook de organisatie ge baseerd. „Maar”, aldus dr Beel, Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. jofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 5b, Tel. 2438 (b-g g- voor redactie 1435 voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwste. 58. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 6009, Tel. redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes De gemoederen waren deze mid dag wel zeer verhit en ieder ogen blik werden de woordvoerders toe gejuicht of uitgejouwd. Aan het einde van het debat maakte de 83- jarige voorzitter Kamiel Huysmans, die vanaf zijn hoge zetel al dit ru moer met een benijdenswaardige ge moedsrust »had aangezien laconiek de opmerking: „De eerbare leden van de Kamer hebben blijk gegeven veel tempera ment te bezitten, en dit was het enige ogenblik waarop er gezamen lijk zowel op de linkse als de recht se banken hartelijk werd gelachen. DEMONSTRATIES. Hedenmiddag hebben de Leuvense studenten opnieuw gedemonstreerd te gen de wetsontwerpen Collard. Zij be zetten het Marktplein en lieten hier eenden los, die om de hals een bordje droegen met het opschrift: „Weg met Collard”. Later haakten zij een bijwa gen van de tram los. De Leuvense Rijkswacht moest versterkt worden door detachementen uit Brussel en Tervuren alvorens het Marktplein ont ruimd kon worden. De studenten heb ben in verscheidene straten de stenen uitgebroken en nieuwe incidenten werden des avonds verwacht, wanneer de socialistische ministers Anseele en Leburton het woord zouden voeren te Kessel-Lo. De Rijkswachters te Leu ven werden op een regen van eieren en aardappels onthaald toen zij de straten schoonveegden. C.V.P. met betrekking tot de radiorede, die de Belgische premier enige tijd ge leden heeft gehouden over de wets ontwerpen van minister Collard. Lefevre verklaarde, dat ondanks de vergoelijkende toon van eerste minis ter Van Acker in zijn radiotoespraak deze wetsontwerpen een ware revolu tie betekenen in de structuur van het èelgische onderwijs en een geleide lijke nationalisatie hiervan beogen. De zitting had een zeer rumoerig en verward verloop en de sprekers wer den herhaaldelijk onderbroken door geroep en door opmerkingen die de Kamerleden elkaar naar het hoofd slingerden. een procentueel lagere premie beho ren te betalen en dat dispensatie van de deelneming aan de verzekering verleend dient te worden aan hen, die op het moment van de invoering eert daaraan tenminste gelijkwaardige eigen voorziening hebben getroffen. Een deel van commissie en vergade ring stelde daar tegenover, dat slechts diegenen, onder de verzekering ge bracht dienen te worden, van wie re delijkerwijze kan worden aangenomen dat zij zelf geen voldoende oudedags voorziening konden treffen; voorts dat; een verplichte verzekering dient té worden opgelegd aan maatschappelijk^ verbanden, die tekort zijn geschotert en dat dispensatie moet worden ver* leend aan allen, die zelf gezorgd heb ben en die in de toekomst zelf willert gaan zorgen voor een voldoende voor ziening. Ook op deze punten werd geen overeenstemming bereikt. GEEN STEMMING Stemmen uit de vergadering, die op merkten dat een bondsraad beslis singsbevoegdheid heeft en dat dus door stemming kon worden beslist welke mening in de slotconclusies als de mening van de C.M.B. moet wor den weergegeven, vonden niet vol doende steun. Zij zetten hun mening kracht bij door de opmerking, dat dé C.M.B. toch een positief geluid naar buiten moet laten horen voor hei wetsontwerp door de volksvertegen woordiging In behandeling wordt ge nomen. Mede door het geringe bezoek durfde de meerderheid echter niet door stemmingen beslissingen te for ceren. Vice-voorzitter P. Renkema, die de vergadering leidde, kon dan in zijn slotwoord dan ook slechts constateren, dat men het in de C.M.B. niet eens is over deze zaak. In een volgende phase, n.l. na verschijning van het wetsontwerp, zal men de kwestie op nieuw moeten bekijken. Het bestuur zal zich inmiddels bezinnen over de stappen, die nu genomen moeten wor den, daarbij rekening houdend met hetgeen op deze dag naar voren was gebracht. CAGLIARI, 22 Maart. Koningin Ju liana en Prins Bernhard hebben van daag een wandeling gemaakt door Cagliari en de omgeving. Zij bezichtig den de cathedraal. Dinsdagmiddag hebben de Koningin en de Prins een autotocht gemaakt naar de kust. „De Rijks Mobiele Colonnes”, aldus dr Beel, „zullen worden bemand met militair dienstplichtig personeel van de luchtmacht en zonodig van andere krijgsmachtonderdelen, welk personeel in de militaire sector geen mobili satiebestemming heeft. De sterkte van het contingent, dat voor deze colonnes in opleiding kan worden genomen bedraagt 4000 man per jaar. De Rijks Mobiele Colonnes zullen dus militaire colonnes worden, die echter zullen worden opgeleid aan de hand van richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken. Administratief zullen deze colonnes onder verantwoor delijkheid van het militair gezag blijven. Operatief zal de nationale com mandant B.B. aanwijzingen geven tot inzet dezer colonnes aan de militaire commandant der R.M.C.’s, waarna zij zich ter beschikking stellen van de B.B.-leiding in de plaats, waar hulp moet worden verleend. Het laat zich aanzien, dat, mede in verband met de noodzaak een nieuw kazernement voor ongeveer 1000 man te bouwen, de eerste mi litaire herhalingsoefeningen, ter R.M.C.’s, kan geschieden in April 1956. Met de totale opleiding zul len vijf jaar gemoeid zijn. Prof. Beel was begonnen met een schets te geven van de B.B., zoals die oorspronkelijk is opgezet. Aan haar or ganisatie immers lag ten grondslag een militaire veronderstelling betref fende de aard, de omvang en de fre quentie van de bombardementen, waarmee de A-gemeenten in ons land, d.w.z. de plaatsen, die op grond van hun militair of economisch belang het doelwit van een aanval zouden kun nen zijn, rekening hadden te houden. De minister zei, dat hij moeilijk in het openbaar gedetailleerde gegevens hier over kon geven. Nodig achtte hij dit ook niet, omdat de organisatie zich daaraan heeft aangepast in de omvang van de uitrusting der plaatselijke or ganisaties, die de eerste klap moeten opvangen, en in de dislocatie van de Rijks Mobiele Colonnes, die zo is ge kozen, dat zij binnen de vereiste korte tijd de nodige hulp kunnen bieden in die steden, die met eigen middelen de uitwerking van een bombardement niet aan kunnen. De militaire veronderstelling, die bij de opbouw der B.B. voorzat gold „Ik ben mij bewust van de ernst van de mededelingen, die ik zojuist heb gedaan”, zo sprak prof. Beel aan het eind van zijn rede in de Eerste Kamer. „Ik ben echter ook overtuigd, dat de Staten-Generaal en ons volk de regering de steun niet zullen onthouden, die zij behoeft om de verdedigingskracht van ons land in de burgerlijke sector op het vereiste peil te brengen. Wij we ten, dat een nieuwe oorlog on noemelijk veel vernietiging, veel leed, veel ellende teweeg zal brengen. Maar wij weten tevens, dat erger dan dit alles zou zijn de onvoorstelbare verschrikkin gen, die over ons zouden komen, wanneer wij bij de pakken neer en met de handen in de schoot zouden gaan zitten. Wat de ko mende jaren zullen brengen we ten wij niet, maar één ding is zeker: wanneer wij onze kinde ren een betere toekomst willen bieden dan het bange heden, dat ons beschoren is, zullen wij sterk moeten zijn en moeten vertrouwen op de onmisbare ze gen zonder welke ons werk geen waarde kan hebben. God geve ons de kracht onze taak te vol brengen”, zo besloot de minister. Minister-President dr Drees heeft Dinsdag een bezoek gebracht aan de pas geopende voorjaarsbeurs. Tijdens de rondgang over de terreinen en door de gebouwen heeft hij in de Margriethal een plaquette onthuld, die door de Koninklijke Hoogovens aan de Jaarbeurs is aangeboden. Onze fotograaf maakte deze opname van de premier bij de juist onthulde plaquette. Zaterdagavond is dc heer J. van yningen, derde vlieger bij de K.L.M. “‘1 de beschieting van een auto, die "et bewaakte havengebied binnenreed, noor een kogel dodelijk getroffen. Het was de eerste maal, dat de 24- jange vlieger Indonesië bezocht. Eerste minister Van Acker sprak in antwoord op een interpellatie van Theo Lefevre, de voorzitter van de Dit verschil van mening kwam dui delijk naar voren bij de behandeling van de tweede „geannoteerde” conclu sie. Hierin werd gesteld, dat alle in gezetenen behalve werkschuwen en onvolwaardigen verzekerd behoren te zijn en premie moeten betalen, dat zelfstandigen met zeer kleine inkomens BRUSSEL, 22 Maart. Tijdens de hedenmiddag gehouden Kamerzitting heeft eerste minister Achiel van Acker verklaard, dat indien de katholieke manifestaties tegen de schoolpolitiek van zijn regering niet eindigen, hij genoodzaakt zal zijn tegenmaatregelen te nemen. „U spreekt over democratie, maar uw daden lijken op die van de fascisten en uw geestelijke leiders pre diken de strijd, zelfs als er bloed moest vloeien”, zo riep hij uit. De eerste minister, die hedenmiddag door Koning Boudewijn op het pa leis werd ontvangen, liet evenwel verstaan dat op korte termijn onder handelingen zullen worden gevoerd in een gemengde commissie tenein de nog voor Zaterdag aanstaande dag waarop de C.V.P. voornemens is haar door burgemeester Van de Meulenbroeck verboden opmars naar Brussel te houden tot een modus vivendi in de schoolkwestie te komen. dc heer J. ’s-GRAVENHAGE, 22 Maart. Nederland houde rekening met een atoombom-aanval! Daarom zal de organisatie van de Bescherming Burgerbevolking aan deze veronderstelling moeten worden aange past. Daarom ook zullen de Rijks Mobiele Colonnes, die in het kader van de B.B. gereed staan, bemand moeten worden. Hiervoor zullen militairen worden gebruikt! Ziehier een korte samenvatting van de belangrijke mededelingen, die de minister van Binnenlandse Zaken prof, dr L. J. M. Beel, vanavond in de Eerste Kamer deed, voor hij de sprekers, die tijdens de behandeling van de begroting van zijn departement voor 1955, het woord hadden gevoerd, beantwoord- dc. „De B.B.-organisatie in de plaatsen, die rekening moeten houden met A-bom aanvallen, zal daarop voorbereid en daartoe uitgerust moeten zijn”, aldus de bewindsman. Enige wijzigingen in de organisatie zijn onvermijdelijk, maar zij zijn niet van principiële aard. Het hulpverleningspotentieel zal nog verder uit het centrum moeten worden opgesteld. Bij de voorbereiding van de evacuatie zal er op gelet moeten worden, dat de nood wachters en hun gezinnen dicht bij deze opstellingsplaatsen kunnen worden onder gebracht. Ondanks deze wijziging, aldus minister Beel, blijft de B.B. in wezen en opzet onveranderd. De ontwikkeling van de atoomwapens hebben echter de regering tot deze maatregelen genoopt.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1