volk. van ons Strijd om de ziel G. NIEUWENHUIJSEN; 25 jaar dierenbescherming Schoolavonden en levensstijl. voor afbreken. Gemeentebestuur laat twee Internationale organisatie handelsamenwerking PUZZLE nieuwe woningen Kleine ondernemer contra A.N.D*B* K.L>M*-vlieger doodgeschoten Maatschappelijk werk Koningin en Prins naar Sardinië ïfetany'üfó bestuit u-oa ^.A.X.X.-Canden VANDAAG EENS Veertien boerderijen brandden Voorzitter Hoek contra Bioscoopbond. Vorstelijke schenking voor gouden „Dennenheuvel”* Maar ook vurig evangelist Atoomreactors in India in een maand af* Vragen, die wij niet mogen ontlopen. ZEEUWSCH DAGBLAD Ijnsdag 22 Maart 1955 pagina 3 Jaarvergadering C. F. A. en ixKUlSWOORDRAADöüL S*1 ra Oss. Verontwaardiging in Kort Geding als gevolg van diamantbewerkers-staking. Export-subsidies Wie bindt de kat de bel aan? Oplossing vorige puzzle „Mens en dier verlost Gij Heer Onder de loupe -Voor onderzoek van invoerbeperkingen Nieuwe bepalingen voor export, subsidie voorgesteld van l J. A. v. B. ^gericht vluchtelingen- ontwlkkellngsge- zorg voor gere- Wij achten deze ontwikkeling van het bezien der sociale vragen grote winst. Grote winst, omdat aldus de mens niet langer als een meer of minder lastig nummer op een uitdelingsljjst wordt beschouwd, maar als beelddrager Gods wordt recht gedaan. Omdat hg aldus meer dan tevoren de mogelijkheden Mjgt zich onder gunstige omstandig heden te ontplooien en werkzaam te zijn naar de opdracht van zijn Schepper en Onderhouder. In het bestaan van het departement van Maatschappelijk Werk zien wij de officiële bevestiging van deze zo ver heugende ontwikkeling. En tevens de hoven iedere twijfel verheven erken ning van het inzicht, dat ook de over heid in deze een duidelijke, zjj het be perkte plicht heeft tot voorlichten, op wekken en ondersteunen. Een beperkte plicht, want zo ergens, Pan staat voor het maatschappelijk werk vast, dat hier een geweldige, niet te wijzen opdracht ligt voor de Ker ken, voor de hiertoe in het leven ge- ioepen verenigingen. Maar tevens voor je vrouwen- en jongeren-organisaties, ie vakbewegingen van werkgevers en werknemers. En bovenal ligt hier een •We roeping voor onze Christelijke berken, verenigingen en organisaties zo- *ei als voor de onmisbare Chrlstus-be- I lijdende vrijwilliger: door liefde voor de Siaste toegewijde dienst aan de Vader. Prof, dr J. J. DE JONG. Doch het openingswoord bevatte ook minder sombere gedeelten. Zo sprak de tweede voorzitter er zijn grote blijdschap over uit, dat het aantal plaatselijke afde lingen dat zich laat vertegenwoordigen, steeds toeneemt. Ook was hij dankbaar, dat hij mocht getuigen van een steeds toenemende belangstelling voor het werk van de C.F.A.. Met ere noemde de heer Hoek daarbij de Ned. Chr. Vrouwenbond, die als eerste tot het C.F.A.-bestuur toe trad. Bij de bespreking van het jaarverslag van de secretaris, deheer D. G. de Voogd, kwam de vraag naar voren, of het de afdelingen geoorloofd is, op advies van derden, bijv, de plaatselijke bioscoop houder, films te huren. De heer Hoek voelde hier niet veel voor, omdat hij bang was, dat onder de naam C.F.A. films zou'- I den worden gedraaid, die niet voldoen aan de eisen die eraan gesteld behoren LONDEN, 21 Maart. De Sowjet- minister van Cultuur, Georgi F. Alexandrof, is van zijn functie onthe ven. In zijn plaats is benoemd Nikolai A. Mikhailof, de huidige Sowjet-am- bassadeur in Polen, aldus heeft radio- Moskou Maandag bekend gemaakt. indien deze niet langer gerechtvaar digd zijn door de positie van de beta lingsbalans, ingeval de afschaffing ernstige schade zou berokkenen aan een tak van nijverheid of landbouw, die bescherming geniet. Om de schadelijke gevolgen van ex portsubsidies te beperken stelt de con ferentie nieuwe bepalingen voor, die voor de exporteurs van primaire pro ducten de verplichting inhouden gëen subsidies te betalen, die een zodanige uitbreiding van de export ten gevolge hebben, dat een groter dan redelijk aandeel van de wereldmarkt wordt ver overd. Er zullen geen nieuwe exportsub sidies of verhoging van bestaande sub sidies toegestaan zijn ten aanzien van andere dan primaire producten. De contracterende partijen zijn over eengekomen, dat voor het einde van Januari 1957 zal worden nagegaan, of de bestaande exportsubsidies op an dere dan primaire producten moeten worden afgeschaft dan wel kunnen worden gehandhaafd gedurende een nieuwe periode. (Van één onzer verslaggeefsters) UTRECHT, 19 Mrt. „Aan 25, misschien wel aan 40 van ons volk worden de films onthouden, die deze groep wenst films die vallen buiten het normale bios- cooprecept van liefde, hartstocht en avon tuur. Want als is de import van films formeel vrij, de grote filmimporteurs, die ook de meeste films kunnen binnenbren gen, zijn met handen en voeten gebonden aan een organisatie (de Nederlandse Bi- osccoopbond) die haar leden verbiedt, zonder toestemming films ie leveren aan niet leden, ook als haar eigen leden voor een bepaalde flim geen belangstelling hebben. Dit betekent, dat de film als cul tuurgoed niet waarlijk vrij is. Het bete kent tevens, dat de strijd om de ziel van ons volk, die ook op het witte doek wordt uitgestreden, niet onbelemmerd kan wor den gevoerd, zoals de Christelijke Film- actie wenst en nodig acht”. Bovenstaande woorden sprak de heer G. H. Hoek op de jaarvergadering van de £hr. Film Actie die vandaag te Utrecht gehouden werd. Het bestuur van de C.F.A. heeft bij het Ministerie van Economische Zaken bezwaar ingediend tegen de kartelpositie, welke de Ned. Bioscoopbond inneemt. Minister Zijlstra heeft toegezegd, dat hij aan deze zaak grote aandacht zal wijden. HILVERSUM, 21 Mrt. In verband het haar vertrek naar het buitenland heeft mevr. Ch. M. Deterding aan „Den nenheuvel”, Vereniging tot Verpleging van Hoofdarbeiders in Herstellingsoorden en Sanatoria gevestigd te R’dam, zulks mede ter gelegenheid van het gouden jubileum dezer vereniging, geschonken haar riante villa met de daarbij beho rende 3,2 ha grond, gelegen aan de Soest- djjkerstraatweg te Hilversum. De op Zaterdag 19 Maart j.l. te Hilver sum gehouden Buitengewone Algemene Ledenvergadering bekrachtigde het be sluit van het Hoofdbestuur tot aanvaar ding van deze vorstelijke schenking. Zij besloot bedoeld pand op zo kort moge lijke termijn als herstellingsoord te gaan exploiteren. In verband hiermede werd het Hoofd bestuur gemachtigd, al of niet onder hy pothecair verband, de gelden op te ne men, welke voor de inrichting van dit tweede herstellingsoord der vereniging zullen blijken nodig te zijn. Van verschil lende zijden werd nadrukkelijk gewezen op de nieuwe zorgen en de grotere ver antwoordelijkheid, welke „Dennenheu vel” op zich neemt, nu zij naast het Her stellingsoord „Dennenheuvel” te Ossen- drecht (N.Br.) en het Sanatorium „Den- nenrust” te Renkum (Gld.) ook nog een herstellingsoord te Hilversum gaat exploi teren. te worden, en die zo een hevige critiek op het werk van de C.F.A. zouden kun nen uitlokken. De vergadering besloot na langdurige discussie het voorstel van de heer Hoek te aanvaarden, waarin de afdelingen wor den verplicht .eerst advies aan het hoofd bestuur te vragen, over films, die zij bui ten de C.F.A. om gehuurd hebben en willen vertonen. Het is natuurlijk duide lijk, dat zij zoveel mogelijk van het film bureau van de C.F.A. huren. In de vacatures van ds J. M. van Krim pen en de heer J. C. Kloosterman die beide niet herkiesbaar waren, werden bij de bestuursverkiezing resp. ds G. Brink man en de heer C. van Weert gekozen. Ds H. J. Spier en de heer C. D. van Roo- den werden herkozen, terwijl er nieuwe bestuurszetels zullen worden ingenomen door dr K. Runia (voorzitter van het Pro vinciaal Verband Friesland van de C.F.A.) ds W. Sirag en ds A. M. Knottrierus. Mr J. G. van der Steenhoven werd bij enkele candidaatstelling tot bestuurslid gekozen. Na de verkiezingen werden de statuten gewijzigd in verband met het feit, dat de afdelingen nu stichtingen zijn. De sta tuten van de landelijke C.F.A. waren daarop n.l. niet gebaseerd. gezien het Onderwijs in al zijn geledin gen voor de bescherming van dieren te winnen. „De jeugd staat wagenwijd open voor het dier en voor het „eerbied voor alles wat leeft en groeit”, maar zij moet daarbij geleid worden. Ook politieambte naren in dienstverband geeft hij op min of meer geregelde tijden colleges, daarbij vooral wijzend op de preventieve taak van allen, die met gezag zijn bekleed. Tal van boeken en brochures versche nen van zijn hand. Binnenkort komt een nieuw boek uit. „Kerk en Dierenbescher ming”. Prof. Dr A. J. Bronkhorst, die zeer onlangs schreef, dat de Jubilaris een nieuwe visie had geopend t.a.v. de plaats der dieren in Gods Schepping, zal het bij het Nederlandse Volk en bij de Kerken inleiden. Gisteravond heeft hij in de kerkzaal van de Ds Karesschool, Naarderstraat 102, 7 uur, een Evangelisatiebijeenkomst ge leid in het licht van Psalm 36 7: „Mens en Dier verlost Gij Heer!” Immers dat woord Is de kracht geweest in zijn vaak moeizaam strijden. Zjjn vele vrienden zullen hem niet euvel willen duiden, dat hij 23 Maart „niet thuis” geeft. Niet de mens, maar de Opdracht, daarom gaat het! den enige handeling te verrichten of doen te verrichten waardoor de eiser in zijn vrije beroepsuitoefening, voorts eiser en zijn gezinsleden in hun vrij heid van beweging worden belem merd, op straffe van betaling ener dwangsom van f 10.000 voor elke in breuk hierop. De raadsman van de A.N.D.B., mr R. J. Polak, zeide, dat deze zaak „sterk was opgeblazen om onrechtma- tigheidsoordeel uit te lokken”. Hij kwam tot de conclusie, dat de presi dent zich onbevoegd diende te verkla ren, subsidiair de heer Van Staveren zijn eis te ontzeggen en hem niet ont vankelijk te verklaren. De president zal op Vrijdag 25 Mrt uitspraak doen. DJAKARTA, 21 Maart. Zaterdag avond is in de benedenstad van Dja karta bij de beschieting van een auto, die het bewaakte havengebied binnen reed door dienstdoende militairen de 24-jarige J. van Heijningen door een kogel dodelijk getroffen. Hij was der de vlieger bij de K.L.M. en bezocht Zaterdag voor de eerste maal Indone sië. De heer Van Heijningen was met zijn in Djakarta woonachtige broer en een kennis naar de benedenstad gereden om een Chinese maaltijd te gebruiken. Op de terugweg naar de stad reed de auto het verboden ha vengebied van Priok binnen, waar van de grens volgens de autobe stuurder niet zoals gebruikelijk zou zijn aangegeven. De dienstdoende militairen losten schoten, waardoor Van Heijningen dodelijk in het ach terhoofd werd getroffen. Volgens het militaire commando was de auto, ondanks het feit, dat het verboden gebied door een z.g. spaanse ruiter was afgebakend, doorgereden. Aan het bevel om te stoppen werd niet voldaan, waarop de wacht het vuur opende, met het gemeld gevolg. choolavonden oppervlakkig bezien, evenveel met elkaar te maken hebben als een algebra-repetitie met een concert. En toch vergissen we ons, als we hier zouden spreken van een kloof zonder brug. Elke middelbare school, die zichzelf res pecteert, houdt tegenwoordig een grote jaarlijkse schoolavond. Er zijn ook al Muloscholen zij worden immers Mavo? dergelijk experiment wagen. En er deze jaarlijks terugkerende festijnen weinig kwaads te zeggen. beslist Horizontaal: 1. Kaasperser; 7. slede; 8. krullend; 9. wees gegroet; 12. weekdier; 13. zangstem; 15. snel stromend waterj 16. herkauwer; 18. thema. Verticaal: 2. Mening; 3. molentrechter; 4. bergplaats; 5. papegaai; 6. hert; 10. Va derlands schilder; 11. vogel; 13. couran tenjongen; 14. vod; 17. titel. Horizontaal: 1. stam; 5. rede; 9. peluw; 10. eer; 11. O.L.; 13. me; 14. station; 16. grendel; 18. lo; 19. pa; 20 dom; 22. hemel; 24. snar; 25. lans. Verticaal: 1. Spot; 2. tel; 3. al; 4. mus tang; 6. Ee; 7. demon; 8. eren; 12. strekel; 15. kroon; 16. gids; 17. hals; 19. pen; 21. ma; 23 ma. V Allereerst naar de kant van de ouders. En daarbij raken we onmiddellijk de vraag om een Christelijke levensstijl, die naar mijn mening meer dan ooit ur gent wordt. Is het eigen karak ter van een Chr. school alleen hierdoor bepaald, dat er met gebed wordt geopend en met dankzegging wordt geëindigd? Moet het eigenlijke programma verder als twee druppels wa ter lijken op gelijksoortige avon den van neutrale scholen? (Met uitzondering dan van het tradi tionele „bal na”, waar we nog niet aan toe zijn.) Beseffen we wel voldoende, dat wat „thuis” misschien getolereerd wordt door anderen wellicht niet wordt gewaardeerd en dat we het daarom in het publiek lie ver moeten nalaten? Houden we er wel rekening mee, dat mee door het peil van ons program ma de naam van onze school wordt gebouwd of gebroken? Is SOESTDIJK, 21 Maart. Na afloop van de door hem gepresideerde confe rentie in Barbizon (Fr.) is Prins Bern- hard met de Koningin, in gezelschap van enkele kennissen naar Sardinië vertrokken om aldaar, strikt incognito, enkele rustige dagen door te brengen. Hiertoe heeft H. M. de Koningin zich vanmorgen naar Parijs begeven, van waar ze met de Prins de reis heeft voortgezet. Woensdag 23 Maart a.s. is het 25 jaar geleden, dat de heer G. Nieuwenhuijsen zich verbond aan de georganiseerde Dierenbescher ming. Als wij het geheim van zijn rijk-gezegend leven zouden mogen raden, dan is het wel zijn besef voor het grote geschenk van kinc en dier. Die beiden zijn mis schien wel omdat zij het niet weten de aangewezen „docenten” in de levensschool van zelf-opvoeding en zelfverloochening. Merkwaardig is het dan ook helemaal niet, dat men hem veelal nooit behoefde te vra gen om aan kinder- en dieren bescherming te do'en; hij deed het! In zijn jonge jaren maakte hij deel uit van de Haagse Gemeenteraad en van de Prov. Staten van Zuid-Holland. Maar voor jeugdwerk, al of niet in kerkelijk verband, voor Evangelisatie in kerken, •zalen en op straat, daarvoor gaf en geeft hij zich gaarne geheel. In 1954 sprak hij als Evangelist ’s Zon dags in 117, veelal druk bezochte jeugd diensten, gewone en z.g.n. „Open Deur Diensten” en in 31 Gemeente-avonden in de week veelal over de bijbelse bood schap t.a.v. de rechte, maar door de mens zozeer gehavende, verhouding: Schepper, mens en dier en de Weg tot herstel. Velen leerden daardoor naar de bijbel vragen en vonden of hervon den de weg naar de kerk. Dat daarvan ook een bezinning op de belevenis va'n het mens-zijn het gevolg was, spreekt wel vanzelf. Het eerste halfjaar van 1955 Zondag (soms 2 a 3 maal) door voor is nu alweer bijna geheel voor elke gangers en kerkeraden besproken. Als directeur van de Ned. Vereen, tot bescherming van dieren wist hij een ster ke stoot te. geven in de richting van zijn ideaal om Dierenbescherming tot een volksbeweging te doen uitgroeien. Bijna alle dagen houdf hij overal in den lande lezingen en besprekingen en uiter aard heeft hij het als een bijzondere taak AMSTERDAM, 21 Maart. Van daag, nu de staking van de Amster damse diamantbewerkers een week oud is, heeft een tweede kort geding als uitvloeisel van deze staking voor de president van dé Rechtbank te Am sterdam gediend. Een kleine zelfstan dige ondernemer (W. H. van Stave ren) niet aangesloten bij de ver eniging van deze groep had de Al gemene Nederlandse Diamantbewer- kersbond (A.N.D.B.) gedagvaard, om dat hij door molestatie, posten, bege leiding en opwachten bij zijn woning door leden van de A.N.D.B. niet in staat was geweest zijn werk uit te oefenen. De president van de Rechtbank werd verzocht de A.N.D.B. te verbie- die zich eveneens aan een is’in het algemeen van veel goeds en Laten we beginnen met het goede. Onze grotere jongens en meisjes leren hier zelfstandig een avond organiseren en een verantwoord programma op touw zetten. Zij leren vrij spre ken in het publiek. Deze avon den bevorderen ook de team geest, die er, als het goed is, onder de leerlingen van één school moet bestaan. Ieder der leerlingen krijgt gelegenheid zijn kennen en kunnen op het gebied van spel, voordracht en muziek den volke te vertonen. Al deze winstpunten kunnen van groot belang zijn voor hun la tere leven; de voorbereiding en uitvoering van een „grote avond” is in dit opzicht van meer betekenis dan menige schoolse les. Maar tegelijk presenteert zich hier de schoolgemeenschap in haar geheel. We hebben dus niet alleen onderonsjes-van-leer lingen, maar krijgen een beeld van de geest, die er op een be paalde school heerst. En daar om hebben óók de besturen en leraren van onze scholen wel degelijk te maken, met wat er op of voor de planken wordt geboden. Het is „hun school”, wier prestaties door een zeer gemengd gezelschap worden be oordeeld, wier reputatie hier min of meer op het spel staat. En dan kan ik me voorstellen, dat de belangstellenden in het wel en wee van onze Chr. scho len hier wel eens vragen voe len opkomen. En die vragen zijn het waard, dat we ze eerlijk on der ogen zien. Eerlijk, naar bei de zijden. De kenmerkende gedachte van heel Let maatschappelijk werk Is derhalve: bescherming van en hulp aan degenen, |üe óf in moeilijkheden verkeren, óf als jevolg van maatschappelijke of andere ontwikkelingen dreigen om te komen. Moeilijkheden, niet van materiële, maar van morele, zedelijke en geestelijke 'aard. Waarbij met klem de stelregel geldt, dat trachten te voorkomen beter Is dan trachten te genezen. Het is nog niet zo heel lang geleden,- dat de vrijwel algemeen heersende me ning was, dat iemand in sociale moei lijkheden door voornamelijk materiële voorzieningen kon worden geholpen. Men ging uit van het begrip arme en gaf armenzorg. Dat is bezig grondig te veranderen. Materiële noden, minder van omvang ook, geraakten op de ach- grond; men kreeg er straks meer oog voor, dat de mens, ook als hij in moei lijkheden verkeert, van brood alleen niet kan leven. Men zag m, dat de stormachtige ont wikkelingen van onze hedendaagse sa menleving veler levensgewoonten, maat schappelijke normen en gemeenschaps vormen uithollen of doen verdwijnen zonder er andere voor in de plaats te geven. De dusgenaamde massaficatie, de verstedelijking van het platteland, een nieuw zedenbederf, een uitholling van het gezinsleven, een gezags- en ver trouwenscrisis en vele andere hoogst bedenkelijke verschijnselen werden on derkend naar geestelijke-zedelijke en maatschappelijke oorzaken en gevolgen. NIEUW DELHI, 21 Maart. Pre mier Nehroe heeft vandaag in de volksvergadering meegedeeld, dat In dia tegen het einde van 1956 de be schikking zal hebben over twee atoomreactors. De ene zal waarschijn lijk dit jaar nog gereed komen, ter wijl men zich voorstelt de tweede, die groter zal zijn, tegen het einde van het daaropvolgende jaar te bouwen. Bui tenlandse hulp was hierbij, volgens de premier, niet nodig. het beslist noodzakelijk, dat onze avonden alleen „geslaagd” heten, wanneer het heel laat is geworden, liefst na midder nacht? Maar we moeten ook billijk blijven naar de kant van de leerlingen. Het is allereerst „hun” avond en we zouden hen niet graag tot in de onderdelen voorschrijven, hoe een derge lijke avond moet verlopen. Daarbij moeten we op onze hoe de zijn voor het gevaar van verstarring. Een avond met een gedegen inleiding en een even gedegen discussie, opgeluisterd door een schuchtere declamatie en een ernstig versje „doet” het misschien nog wel voor ouderen, maar niet voor de jeugd tussen 12 en 20. En het zou onbillijk van ons ouderen zijn de jeugd terug te persen in een verga derschema, dat niet aansluit bij de billijke verlangens van de tegenwoordige jeugd. V En hier dreigt nu de impasse. Een impasse die, zoals gezegd, nauw samenhangt met allerlei actuele vragen rondom onze Christelijke levensstijl. We mogen deze vragen niet ontlopen. Maar als ouderen en jongeren zullen we ons gezamenlijk moeten stel len onder de grote levenswet van onze Heer en Heiland, die ook in onze blijdschap gediend wil zijn. Naar mijn mening kunnen we hier niet volstaan met het stel len van een aantal vragen. We zullen moeten komen tot een oplossing, die voor God en men sen verantwoord is. Daarbij zal elke school haar eigen weg moe ten zoeken; we gaan geen „cli ché” maken, zodat onze school avonden niet meer dan copieën van elkaar worden. Toch zou ik wel een voorzich tige suggestie willen doen. Is het niet mogelijk, dat een klei ne commisie (schrik nu niet te veel van dat woord!), bestaande uit enkele bestuursleden, enkele leraren en enkele oudere leer lingen zich eens ernstig beraadt over algemene vragen met be trekking tot de inrichting van onze schoolavonden? Wanneer deze ongetwijfeld wijze mensen tot aanvaardbare richtlijnen zou den komen waarvan plaatse lijk naar believen kan worden afgeweken zouden ze in klei nere en grotere kring daarmee groot nut kunnen doen. Want ik weet, dat men in alle delen van ons land momenteel worstelt met de hier aan de orde ge stelde vragen: Wie bindt de kat de bel aan? M. OSS, 21 Maart. Twee nieuwe houten woningen, gelegen in de landelijke buitenwijken van Oss, heeft het gemeentebestuur laten af breken. De eigenaars van de woningen, welke woningen vierduizend gulden hebben gekost, hebben bovendien de afbraakkosten moeten betalen. Nadat een jong echtpaar, die één van de huizen bewoonde, de nacht in de openlucht had doorgebracht het sneeuwde en het was erg koud heeft het Zaterdag eindelijk een leegstaande duplexwoning aangewezen gekregen. Een andere woning zou Zaterdag ook afgebro ken worden, maar omdat het hard sneeuwde is dit uitgesteld. Het gemeentebestuur achtte deze maatregelen noodzakelijk om een voorbeeld te stellen. Want gedurende de laatste jaren zijn meer dan vijftig clandestiene noodwoningen in Oss gebouwd. Het reële tekort aan woningen in Oss bedraagt 2000. Toch hebben B. en W. gemeend deze twee nieuwe woningen te moeten slopen. In Oss wordt schande gesproken over deze maatregelen. Waarom moest juist dit voorbeeld gesteld worden, zo vraagt men zich af. Er zijn veel slechtere noodwoningen in Oss, die dan altijd als voorbeeld konden worden afgebroken. Voor de eerstvolgende vergadering van de gemeenteraad hebben de fracties dan ook een interpellatie aangevraagd. J-GRAVENHAGE, 21 Mrt. In de pM Januari 1955 zijn 14 boerderjj- f ’nden voorgekomen, waarbij de boerde- totaal werd varnield of zwaar bescha- Eèn van deze branden kwam ‘a Groningen, één in Drenthe, twee J Overijssel, drie in Gelderland, drie in ‘M-Holland, twee In Noord-Brabant 'J twee in Limburg. directe schade door deze branden gericht wordt geraamd op 297.090. deze branden zijn 12 runderen, één ’rd, 111 varkens en 3.600 stuks pluim- °®gekomen. I -r let te ontkennen valt, dat het ontstaan van het departement van II Maatschappelijk Werk wat onge- Ifjon was. Het kwam immers voort uit lgD reeks scherpe politieke schermut- Llingen tijdens de Kabinetsformatie I ,n 1952. Dit zou er licht toe kunnen Lden het als verondersteld tijdelijk ver- Ishjnsel, gedoemd binnen enkele jaren I verdwijnen, te veronachtzamen. En |.jer en daar hoort men deze opvatting L duidelijke, maar daarom niet minder [edenkelijke taal ook wel verkondigen. I gedenkelijk vooral, omdat zij, die al- ligs spreken, veelal onomwonden te ken- Ln geven van de zaak, waar het uit- Ldelyk om gaat, niets te verstaan, |(f erger nog: er niets voor blijken te Lvoelen paat ons ter recht verstaan eens be ken, waar dit departement zich al zo Lee bezig houdt. In de memorie van Ltwoord inzake de dezer dagen in de Serste Kamer te behandelen begroting tan maatschappelijk werk vinden wij Lader meer vermeld: zorg voor blin ken, doven en bejaarden, niet aange paste gezinnen, bevordering van goede iwnzeden en levensgewoonten, zorg toor de bedrijfsjeugd, pulp, buurthuiswerk, I Heden, gezinshulp en tatriëerden. choolavonden en levensstijl. Zielaar twee begrippen, die GENEVE, 21 Maart De landen der algemene overeenkomst voor tarie ven en handel (G.A.T.T.) hebben vandaag bekend gemaakt, dat zij hebben besloten een nieuwe internationale organisatie op te richten, die de naam zal dragen van „organisatie voor handelssamenwerking”. Deze organisatie zal het initiatief kunnen nemen tot internationale handelsbesprekingen en dienst doen als een intergouvernementeel forum voor het bespreken en op lossen van kwesties, die verband houden met de internationale handel. De oprichting der organisatie zal een feit worden, wanneer de toestemming is verkregen van landen, die tezamen 85 procent van de gezamenlijke handel der G.A.T.T.-landen voor hun rekening nemen. Eveneens onder voorbehoud van goedkeuring door de betrokken regeringen heeft de conferentie besloten de gelegenheidsduur van de tariefovereenkomsten, die krachtens de G.A.T.T. zijn gesloten, en die oorspronkelijk op 30 Juni a.s. zou eindigen, te verlen gen tot 31 December 1957. Aldus is besloten op een conferentie van G.A.T.T.- landen. De contracterende partijen heb ben een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat G.A.T. T.-landen, die overschotten aan landbouwproducten wensen te ver kopen, dit dienen te doen op een zodanige wijze, dat onnodige versto ringen van de wereldmarkt welke nadelige gevolgen voor andere G.A. T.T.-landen zouden hebben, worden vermeden. Aanbevolen wordt, dat de landen, die overschotten van de hand willen doen van te voren overleg plegen met de voornaamste leveran ciers van deze producten en andere belanghebbende contracterende partijen. Voor alle wijzigingen van de G.A. T.T. waartoe de conferentie heeft be sloten, is de goedkeuring vereist van de regeringen der deelnemende lan den. Sommige veranderingen ver eisen goedkeuring met algemene stemmen, terwijl voor andere een tweederde-meerderheid voldoende is. Hangende deze goedkeuring blijft de oude overeenkomst nog van kracht. Het grondbeginsel der overeenkomst volgens hetwelk de contracterende partijen, die kwantitatieve invoer beperkingen toépassen, deze moeten afschaffen, wanneer zij niet langer door de betalingsbalanspositie dezer landen worden gerechtvaardigd, blijft van kracht. De conferentie stelt echter voor niet het doel de werking van dit beginsel te verhogen de nieuwe organisatie op te dragen al deze beperkingen aan een onderzoek te onderwerpen. Ook wenst zij een stelsel van jaarlijk'e beraadsla gingen met de landen, die kwantitatieve invoerbeperkingen handhaven, in te voeren. Verder wenst de conferentie, dat tijdelijke ontheffing wordt verleend van de verplichting tot afschaffing van kwantitatieve invoerbeperkingen, IK

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3