AFTREDEN VAN CHURCHILL ZOU VOOR DE DEUR STAAN het voor Bouwarbeiders willen drie uur week overwerken per gaan Amerika wil overeenkomst voor Oost Nieuwe staking dreigt Ruhrgebied wapenstilstand ongedaan maken Verenigd opperbevel europese landen gevormd in Hieuwt leute Zal Eden de oude Britse staatsman opvolgen? over premier van Ex-premier Mendès-France publi ceert brief van de Britse Vragen ambtenarensalarissen „STENO’-LAAN IN DEN HAAG Nederlanders keerden terug uit Indonesië Onderzoek naar Poujade-activiteit Pinay naar Bonn Passar platgebrand in Atjeh ee* nieuwe made Neef Communisten versterken Noord-Korea Organisaties willen de achterstand wegens de vorstperiode laten inhalen Twaalf procent loonsverhoging gevraagd Het programma van Naiser voor Bandung van Perzische Sjah spoorloos Maarschalk Rokossowski chef van de generale staven? f PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND betrokken overheidsinstanties Tegenhanger van de N.A.V.O. geformeerd DE BILT ZEGT: Droog. Vandaag zullen arbeiders stemmen Lustrum Chr. Kampeer- en trekkers Vereniging ’s-GRAVENHAGE, 21 Mrt. De Chr. Kampeer- en Trekkers Vereniging bestaat op 22 Augustus vijf jaar. Ter gelegen heid hiervan houdt de vereniging een ju bileum trektocht en enkele zomerkam pen. De jubileum trektocht wordt gehou den van 23 Juli tot 30 Juli, en voert de deelnemers door Utrecht, Gelderland en Overijssel. Washington, 21 Maart De V.S. hebben hun Koreaanse bondgenoten erzocht, annulering van een deel van de wapenstilstandsovereenkomst in overweging te nemen om het hoofd te kunnen bieden aan een gemelde op- uw van het compiunistische militaire apparaat in Noord-Korea. Actie Stichting 19401945 wordt doorkruist Verzoek aan r ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3045 (ZIE PAGINA 2) de DINSDAG 22 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT brief gepubliceerd, die hij van Chur chill heeft ontvangen in verband met de ratificatie der Parijse accoorden. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.37 u., onder 18.58 u. Maan op 5.53 u., onder 18.34 u. Hoogwater Woensdag 23 Maart: Vlissingen: 1.24 u. 1.83 m., 13.51 u. 2.13 m. Terneuzen: 1.54 u. 1.98 m., 14.17 u. 2.27 m. Wemeldinge: 3.07 u. 1.55 m., 15.30 u. 1.80 m. Zierikzee: 2.50 u. 1.30 m., 15.20 u. 1.54 m. DE BILT, 21 Maart. Aanvanke lijk weinig, later weer meer bewol king, maar overal droog weer. Dezelf de temperaturen als gisteren of iets hogere. Zwakke tot matige verander lijke wind. Graaf Michel Karolyi, gewezen pre sident van Hongarije (1918-1919) en ge wezen gezant van Hongarije in Parijs (1947-1949) is Zaterdag op tachtigjarige leeftijd in Vence (Zuid-Frankrijk) aan een hartaanval overleden. Sir Winston schreef, dat hij, als er nog meer vertraging zou komen in de bekrachtiging van de Parijse Verdra gen, gedwongen zou zijn de politiek te steunen om „Frankrijks stoel op inter nationale conferenties onbezet te la ten”. Naar zijn mening zijn de V.S. met hun „geweldige superioriteit op het gebied van kernwapens”, in samen werking met het Britse Gemenebest en West-Duitsland sterk genoeg om in de komende jaren de veiligheid van de Benélux-landen en andere bondgeno ten te waarborgen. AMSTERDAM, 19 Maart Van ver schillende zijden wordt de Stichting 19401945 gevraagd, zo deelt het hoofd bestuur mede, of de acties van de Na tionale Federatieve Raad van het Voor malig Verzet Nederland (N.F.R.) een on derdeel vormen van de inzamelings-ac- tie, de verkoop van een groot aantal herdenkingstegels, de verkoop van een boekwerk en een speciale advertentie- actie voor een bevrijdmgsnummer, waar van zogenaamd de baten ten gunste van de verzetsslachtoffers zouden komen, al len op naam van bovengenoemde N.F.R. Het hoofdbestuur wijst er met nadruk op, dat deze acties op geen enkele wijze verband houden met de inzameling 1955 van de Stichting 19401945, de enige or ganisatie in Nederland belast met de ver zorging van de verzetsslachtoffers. Het hoofdbestuur betreurt in hoge ma te, dat bedoelde, verwarringwekkende acties worden gevoerd. Tenslotte gaf Churchill als zijn vaste overtuiging te kennen, dat vier-mogendhedenbesprekingen nut tig zijn, mits het tijdstip daartoe goed wordt gekozen. Hij voegde hier aan toe, dat Engeland en de V.S. er beslist niet toe te bewegen zullen zijn, een dergelijke conferentie te be leggen, voordat de Parijse accoorden door alle betrokken landen zijn ge ratificeerd. De Nederlandse premier, Dr W. Drees, heeft Zaterdagmiddag in Den Haag nabij de Aletta Jacobsweg een straatnaambordje onthuld bij een nieuws laan, welke naam „A. W. Grootelaan” heeft gekregen. De laan werd genoemd naar de grondllegger voor steno-systeem Groote, de heer A. W. Groote en draagt de straat naam ook in het Groote-steno. De foto geeft een beeld van de plech tigheid, kort na de onthulling. Links dr Drees, en bij het bordje rechts op de foto twee dochters van wijlen de heer Groote. S-- De 80-jarige premier, die zeer vast houdt aan de protocollaire regels, zal er op staan, dat eerst aan de Koningin toestemming wordt gevraagd, voordat een officiële datum van zijn ontslag bekend wordt gemaakt. Het zou „pro tocollair niet correct” zijn, als voordien iets over deze kwestie in het Lagerhuis zou worden gezegd. In politieke kringen is men van me ning, dat de premier in verlegenheid is gebracht door het feit, dat deze zaak voortijdig naar de pers is uitgelekt. Over het algemeen heeft hij een „ge amuseerd toegeeflijk” standpunt inge nomen tegenover speculaties over zijn toekomst. Hij ziet echter ongaarne, dat er berichten de wereld ingaan over De onderhandelingen over de eisen der mijnwerkers zijn doorkruist door een initiatief van minister Erhard, die erin geslaagd is de strijdende partijen bijeen te brengen om „aan de ronde tafel” te onderzoeken welke mogelijk heden voor loonsverhoging en voor prijsverhoging der kolen er zijn. De mijndirecties hebben namelijk niet be streden, dat de mijnwerkers recht op hoger loon kunnen doen gelden, daar zij niet langer de beste betaalde arbei ders zijn, doch zij betogen, dat loons verhoging zonder een prijsverhoging niet doenlijk is. Zij hebben uitdrukke lijk verklaard, dat zij de onderhande lingen met de vakbond willen voort zetten, nadat deze samenkomst „aan de ronde tafel” zal hebben plaats ge had. In elk geval ziet het er naar uit, dat de verdere onderhandelingen dan onder de druk van een stakingsdrei- ging zullen worden gevoerd. 405.000 mijnwerkers zouden bij zulk een sta king betrokken zijn. Op 2 April a.s. des namiddags om 3 uur zal de miniatuurstad Maduro- dam te Den Haag heropend worden. Mr L. A. Kesper, Commissaris der Koningin in de- provincie Zuid-Hol- land, zal de officiële opening verrich ten. BON, 22 Maart. De vakbond der Westduitse mijnwerkers heeft de mijnwerkers van het Ruhrgebied voor heden opgeroepen tot een stemming over de vraag of met sta king zal worden gedreigd, wanneer de mijndirecties de eis tot een loons verhoging van gemiddeld twaalf procent niet inwilligen. Op grond van vroegere ervaringen met dergelijke stemmingen is er geen twijfel aan of de grote meerderheid der arbeiders zal zich voor een staking uitspreken. Dit betekent voorshands alleen, dat de leiders van de vakbon den een krachtig wapen in de hand krijgen bij de verdere onderhandelin gen. De mijndirecties hebben Maandag uitdrukkelijk verklaard, dat er geen sprake van is, dat de onderhande lingen over de looneisen reeds zou den zijn vastgelopen. Zij deden dit in pagina’s grote advertenties in de dagbladen van het Ruhrgebied. Op CAIRO, 21 Maart. Volgens het Egyptische blad „Al Ahram” zal mi nister-president Nasser, die de Egyp tische delegatie naar de Aziatisch- Afrikaanse conferentie in Bandung zal leiden, op deze conferentie streven naar de volgende drie punten: 1. Zijn land en het merendeel van de landen in het midden-Oosten te doen scharen achter de neutrale poli tiek van Nehru. 2. Het verkrijgen van een veroor deling van de westelijke koloniale politiek. 3. Het vormen van een Afrikaans- Aziatisch blok, gericht tegen Israël. Een vliegtuig van het type „Siebel” van de Franse luchtmacht, is bij het opstijgen van het vliegveld van Cog nac neergestort. De zeven bemannings leden zijn om het leven gekomen. op te brengen premie van 4,75 pet van het loon, zal moeten worden verhoogd. Zij zijn bereid deze pre mie te verhogen tot 5,25 pet even tueel tot 5,5 pet. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. ’s-GRAVENHAGE, 21 Maart. Het lid van de Tweede Kamer de heer Van de Wetering heeft aan de ministers van Binnenlandse Zaken en van Fi nanciën de volgende vragen schrifte lijk gesteld: 1. Is het de ministers bekend, dat verscheidene verenigingen, aangeslo ten bij de centrale van hogere rijks- ambtenaren, ontevreden zijn over de trage gang van zaken bij het georgani seerd overleg in ambtenaren zaken? 2. Is het de ministers bekend, dat reeds meer dan anderhalf jaar geleden voorstellen aan het georganiseerd overleg zijn gedaan ter salarisverbete ring van de adjunct-accountants 1ste klas en van de waarnemend accoun tants bij de Rijksaccountantsdienst? 3. Kan de minister bevorderen, dat op korte termijn de behandeling van genoemde voorstellen in het georga niseerd overleg kan plaats vinden? ’s-GRAVENHAGE, 19 Maart. Vol gens de gegevens van het Centraal Bu reau voor de Statistiek zyn in 1954 in totaal 16576 Nederlanders vanuit In donesië in Nederland gearriveerd, waarvan een zeer groot aantal vanwege het departement van Maatschappelijk Werk werd gehuisvest en verzorgd. In ditzelfde jaar vertrokken 5603 personen (verlofgangers en anderen) vanuit Ne derland naar Indonesië. Onder dege nen, die hier aankwamen, bevonden zich 248 personen, die met een voor schot ten laste van het departement naar Nederland zjjn overgekomen. Betreffende de werkgelegenheid voor Nederlanders in Indonesië is het zo, dat van de ca. 90.000 Nederlanders rond 7200 personen uit 3300 gevallen voor hun levensonderhoud geheel of ten dele aangewezen zijn op een uit kering van overheidswege. Het is met de arbeidsmogelijkheden voor deze zorgbehoevenden niet gunstig gesteld. Ten aanzien van de circa 83.000 Ne derlanders, die zelfstandig in hun le vensonderhoud voorzien, kan bezwaar lijk worden voorspeld in welke mate de voor hen bestaande werkgelegen heid kan worden behouden. Minister Van Thiel merkt evenwel in zijn ant woord aan de Eerste Kamer op, dat onder de naar Nederland vertrekken- den zich vele personen bevinden, die een werkkring in het Nederlandse be drijfsleven zelf opgeven en die daar in feite slechts node kunnen worden gemist. De terugslag op dit bedrijfs leven is reeds merkbaar. Ali Patrick, en zijn in Frankrijk gebo ren moeder, Christiane Pahlevi, die Zondag uit Gstaad in Zwitserland zijn verdwenen. De prins en zijn moeder stonden in Gstaad onder toezicht van de politie, als gevolg van een conflict met de Sjah over de opvoeding van de jon gen. Zondag verdwenen zij spoorloos. Tot dusverre is nog geen melding ontvangen, dat zij ergens de grens zijn overgegaan, doch volgens de Franse Surete Nationale tracht men op het ogenblik de mogelijke verblijfplaats van de prins en zijn moeder in Frank rijk te vinden. Christiane Pahlevi is de weduwe verleden jaar bij een vliegtuigongeluk yan de jongste broer van de Sjah, die ln Perzië om het leven is gekomen. PARIJS, 21 Maart. De politie vdn Parijs is Maandag begonnen met een onderzoek naar de activiteit van de anti-belasting liga van Pierre Poujade. De 34-jarige Poujade richtte geduren de het afgelopen weekeinde een op roep tot zijn volgelingen honderd duizenden kleine zelfstandigen om op 28 Maart hun winkels te sluiten en deel te nemen aan massa-bijeenkom- sten. Het politie-onderzoek wordt inge steld naar aanleiding van de publica tie van een vlugschrift getiteld: „De kraan is dicht”. Het ministerie van Fi nanciën heeft zich oveg^de publicatie van dit vlugschrift beklaagd. de aankondigingsborden bij de mij nen zijn deze verklaringen der di recties naast de oproep van de vak bond tot een stemming aangeplakt. Aangezien de practijk zal moeten le ren of dit voldoende is om het risicofonds aan zijn verplich tingen te kunnen laten voldoen, is overeengekomen, dat de nieuwe re geling slechts geldt voor een proef periode van drie jaar. Mocht na verloop van deze drie jaar blijken, dat de premieverhoging niet vol doende is, dan zullen de werkge vers- en werknemersorganisaties zich opnieuw beraden over de uit keringsduur van het risicofonds. Mocht daarentegen de nieuwe premie het fonds in staat stellen reserves te vormen, dan zullen deze, indien zij een bedrag van tien millioen gulden overschrijden, worden aan gewend om de op te brengen pre mie te verlagen. Deze verlaging zal echter nimmer verder kunnen gaan, dan het huidige niveau van 4,75 procent. De baten bij laatstge noemde premie zullen steeds aan het Risicofonds ten behoeve van zijn activiteiten ten goede komen. De zomerkampen worden, evenals vo rig jaar, op het terrein „Het Grote Bos” in Driebergen gehouden en wel van 30 Juli tot 13 Augustus. Voorts zijn bij de besprekingen door de organisaties de moeilijkheden, die zijn ontstaan door het uitgeput raken van het Risicofonds voor het bouwbedrijf, tot een oplossing ge bracht. Zoals men weet worden uit dit fonds uitkeringen gedaan aan de bouwvakarbeiders in geval door vorst en de gevolgen daarvan niet kan worden gewerkt. Besloten werd, dat het fonds zal blijven voortbestaan met dien verstande Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. jloofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes kossowski, Sowjet-held in de strijd om Moskou en Stalingrad, die op het ogenblik opperbevelhebber van de Poolse strijdkrachten en minister van Defensie van Polen is, wellicht opper bevelhebber van de Oosteuropese N.A. V.O. zou worden. De werkgeversorganisaties hebben hieruit de consequenties aanvaard, dat de uitsluitend voor het fonds PARIJS, 21 Maart. De grenspos ten tussen Zwitserland en Frankrijk hebben Maandag opdracht gekregen uit te kijken naar het zeven jaar oude neefje van de Sjah van Perzië, prins DJAKARTA, 21 Maart. Twee In donesische militairen werden in het dorpje Aree in Noord-Atjeh nabij Sigii, door onbekenden met messen in de rug gestoken, toen zij over de markt liepen. Het te Kotaradja ver schijnende dagblad „Perwistiwa” meldt, dat beiden werden gedood. Het leger nam onmiddellijk maatregelen, waarbij de passar in vlammen opging. Het grootste deel van de bevolking trok uit het dorp weg. Ook uit andere dorpen is de bevolking gevlucht. 's-GRAVENHAGE, 21 Maart. De werkgevers- en werknemers organisaties in het bouwbedrijf hebben bij de overheidsinstanties, die daarover moeten beslissen, een verzoek ingediend een algemene over- werkvergunning te verlenen voor drie uur per week. Deze regeling zou 1 April a.s. moeten ingaan en voor de duur van zes maanden moeten worden gegeven. De organisaties hebben deze stap ondernomen na zich vandaag te hebben beraden over de mogelijkheid om langer te werken in de ko mende maanden om althans een gedeelte van de door de langdurige vorstperioden verloren gegane productie te compenseren. echter, dat de duur van de uitke ring voor elke werknemer indivi dueel wordt beperkt tot 24 werkda gen. Daarna zal de „uitgevroren” werknemer terugvallen op het Wachtgeldfonds, dat hem een uit kering garandeert gedurende 48 werkdagen. tr u m*tt*sterie van Defensie werd gezegd, dat de communisten de neu- stp i C01nmissie van toezicht op de wapenstilstand op de hoogte hadden ge- hafl 1 'an s'ec^^s elf gevallen, waarin zij wapens of militaire uitrusting gedaan vervangen" üe geallieerden hadden dit in zeven duizend gevallen ■'frh)Ctiona-riss?n *e Washington verklaren, dat de communisten hun lucht- 1 n’ aanzienlijk hebben versterkt. Men zegt, dat er in Noord-Korea meer veeriig vliegvelden zijn aangelegd, waar Mig-straaljagers en bommen- VerPcrs zijn gestationneerd. BONN, 21 Maart. In Bonn rekent men op een spoedig bezoek van de Franse minister van Buitenlandse Za ken, Antoine Pinay, wanneer eenmaal de Parijse Verdragen voor het Franse parlement zullen zijn bekrachtigd. Mogelijk zal het bezoek nog voor Pa sen kunnen plaats vinden. De uitnodiging tot een bezoek aan de Westduitse hoofdstad is kort gele den door minister Strauss, de jongste minister van Adenauers kabinet, aan de Franse minister van Buitenlandse Zaken overgebracht. Men heeft in Bonn de indruk, dat o.m. de uitvoering der Saarovereen- komst een samenkomst der beide mi nisters van Buitenlandse Zaken alles zins wenselijk zou maken. Minister Strauss’ laatste zending naar Parijs diende om een gezamenlijke formule te vinden voor de uitleg van de nog altijd omstreden gedeelten van het Saarstatuut. Deze formule, neergelegd in een brief van Adenauer aan Pinay, heeft hier bij de tegenstanders der overeenkomst de achterdocht tegen de Franse bedoelingen niet verminderd. Integendeel, de socialisten hebben reeds aangekondigd, dat zij zullen trachten deze formule tot een onder werp voor een nieuw debat in Bondsdag te maken. Het wordt even wel uitgesloten geacht, dat zij in deze opzet zullen slagen. LONDEN, 21 Maart. Naar Reuter meldt wordt thans verwacht, dat de Britse premier, Sir Winston Churchill binnen de komende veer tien dagen naar de Koningin zal gaan, om haar verlof te vragen om zijn ontslag aan te bieden als minister-president. Van officiële zijde is geen commentaar geleverd op de berichten, dat de premier zou aftreden. Het is echter van betekenis, zo vervolgt Reu ter, dat officieel niets gedaan is om deze te ontzenuwen, zoals steeds gebeurd is bij vorige malen, dat berichten over een mogelijk aftreden van Churchill opdoken. Thans wordt verwacht, dat het nieuws officieel bevestigd zal worden tegen 5 April, juist voordat het parlement op Paasreces gaat. zijn werkelijke bedoelingen nog voor een officiële mededeling daaromtrent. Vrienden van Churchill hebben er voor gewaarschuwd, dat van de oude staatsman zeer wel te verwach ten is, dat hij, als hij het gevoel zou krijgen, dat men hem uit zijn func tie zou „verjagen”, op het laatste ogenblik van gedachte zou verande ren. Sinds zijn beroerte in 1953 heeft hij tot twee maal toe een datum van zijn aftreden gesteld en weer her roepen. Lady Churchill heeft er sinds die tijd op aangedrongeri, dat hij de staatszaken vaarwel zou zeg gen, zolang hij nog van zijn' vrij heid zou kunnen genieten. De vorige week was hij verkouden en hij bleef twee dagen thuis. Toen hij weer in het parlement verscheen zag hij er naar uit, dat hij „bepaald niet in vorm” was. Churchills toespraak daarentegen over de waterstofbom werd door de gehele wereld beschouwd als een be wijs van zijn geestkracht. BRIEF OPENBAAR De Franse ex-premier, Mendès- France, heeft vandaag in Parijs een LONDEN, 21 Maart. Radio-Moskou heeft Maandagavond een bekend making van het Sowjet-ministerie van Buitenlandse Zaken omgeroepen, waarin wordt verklaard, dat op onlangs in Moskou gevoerde besprekingen volledige overeenstemming is bereikt over het organiseren van een ver enigd opperbevel voor de acht Oosteuropese landen die hebben deelgenomen aan de Moskouse conferentie van het vorige jaar. Bij de onlangs gevoerde besprekingen, die aansloten op die Moskouse con ferentie, is gesproken over verdragen van vriendschap en wederzijdse bij stand tussen de aeht landen. Deze landen zijn: de Sowjet-Unie, Tsj echo-Slowakij e, Oost-Duitsland, Hongarije, Roemenië, Albanië en Po len. De Moskouse conferentie, van 29 November tot 2 December 1954, was het antwoord van Moskou op Weste lijke pogingen om een Westelijke de- fensie-organiSatie die West-Duitsland zou omvatten, op te zetten. Aan het einde van deze conferentie werd in een communiqué gewaarschuwd, dat de Oosteuropese landen gezamenlijk maatregelen zouden nemen als West- Duitsland bewapend zou worden. Eerder deze maand meldde een correspondent van Reuter uit Moskou, dat, naar men geloofde, generaals uit de Oosteuropese landen in Moskou be sprekingen voerden. Men geloofde toen, dat maarschalk Konstantin Ro- 'i 4

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1