AMERIKA HEEFT MINISTER zee-armen VOOR ONTWAPENING van i Grote demonstratie Deventer Wat moet de het komende seizoen de slagzin van Nieuwe plannen voor defensie het Verre Oosten Ernstige burgeroorlog Zuid-Vietnam bedreigen regering doen? Waterpeil in Wester-Schelde stijgt bij afsluiting voor premievrij staatspensioen „ZEELAND-VACANTIELANDI" Harold Stassen in premier Auto tegen boom Hogere rijksambtenaren zijn boos Eierkolen na 1 Mei duurder? Hogere rijksambtenaren gaan overwerk weigeren ’s-GRAVENHAGE, 19 Maart. Het bestuur van de Centrale van hoge re rijksambtenaren heeft besloten op 2 April a.s. een buitengewone verenigingsraad bijeen te roepen en daar opening van zaken te geven inzake de onderhandelingen met de regering om tot salarisverhoging te komen. Tegenslag voor Faure Nieuwe functie voor 1» ZOU Twintigjarige Zeeuwse V.V.V. vergaderde men Verzet tegen de huidige regering neemt met de dag toe Woningnood het nijpenste probleem Verzanding Oostgat mogelijk Israëliërs schoten twee kinderen dood Verhoging van voorgestelde uitkering ongehuwden gevraagd Bedrijfsleven voteerde ruim tweemaal zoveel als men had verwacht één dode A PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND th Wensen werden in resolutie vervat aan DE BILT ZEGT: Toenemende bewolking. Dreigende woorden van secte-leider Hoof ding enieur van Antwerpse haven meent: Egyptische lezing: Regering ziende blind Twee diefstallen te Bergen op Zoom opgehelderd. Poujade organiseert belastingbetalers. ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3044 (ZIE PAGINA 1) Dulles: het Verre Oosten In (zie vervolg op pag. 2) MAANDAG 21 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord afsneed met de woorden „Ik zal imperialisme afhouwen als dit”. „afgesneden deze naam, zijn troepen De nieuwe minister voor ontwape ning van Amerika is thans directeur van het orgaan voor de hulp aan het buitenland. Dit orgaan houdt op 30 Juni a.s. op te bestaan. In de verklaring van het Witte Huis waarin de benoeming bekend werd ge maakt, wordt gezegd, dat van Stas sen wordt verwacht, dat hij rekening houdt met de volledige consequenties bij de berekeningen betreffende het Deltaplan heeft gesteund op de be vindingen die werden opgedaan bij de uitvoering der Zuiderzeewerken. De hoofdingenieur van de Antwerp se haven is echter van oordeel dat het afsluiten van de Zuiderzee en de afsluiting der zee-armen niet met elkaar vergeleken kunnen worden. Spreker wees verder vooral op het gevaar van verzanding van het Oost- gat waardoor thans meer dan de helft der schepen, die de Antwerpse haven aandoen, hun weg zoeken. Uit de bescheiden wijze waarop aan Belgische zijde het Deltavraagstuk wordt behandelt, zo besloot ir Kesel zijn causerie, die door vele persoon lijkheden uit de Antwerpse haven wereld werd bijgewoond, mag niet worden afgeleid dat de Nederlandse initiatieven hier niet met de aller grootste aandacht worden gevolgd. deel wenst te nemen aan de defensie van het Westelijk deel van de Stille Oceaan. Het zou troepen zenden naar Malakka en Darwin in Noord-Austra- lië. De troepen van Australië, Engeland en Nieuw-Zeeland in Malakka zouden optreden als stoottroepen. Hun belang rijkste taak zou er in bestaan in het geval van communistische agressie de plaatselijke troepen te hulp te snellen. Amerika zou een mobile strijdkracht gereed houden om dan ook op te ruk ken. Hiertoe zou dan ook een tactische eenheid der 1 uchtstrijdkrachten met atoomwapens, gestationneerd in Ma- Hoogwater Dinsdag 22 Maart: Vlissingen: 0.50 u. 1.63 m„ 13.16 u. 1.93 m. Terneuzen: 1.18 u. 1.79 m., 13.43 u. 2.08 m. Wemeldinge: 2.28 u. 1.40 m., 14.50 u. 1.69 m. Zierikzee: 2.09 u. 1.17 m„ 14.38 u. 1.44 m. Mr P. Stoffels uit Amsterdam is met het K.L.M.-lijnvliegtuig naar Indone sië vertrokken. Hij zal in Djogja rechtskundige bijstand verlenen aan vier van de twaalf R.M.S.-leiders, die thans voor de militaire rechtbank al daar terecht staan. netsniveau welke ooit door een rege ring voor ontwapeningspolitiek is in gesteld. Zoals bekend is in Londen een commissie van de grote mogendhe den, waaronder Rusland, bijeen om plannen te maken voor de ontwape ning. Naar verluidt zou deze ontwa peningscommissie, die door de Ver. Naties is ingesteld, geen vorderin gen maken. De Engelse regering, zo werd in Londen vernomen, bestu deert momenteel een Frans plan voor ontwapening. HET VERRE OOSTEN. Het plan, waarover Dulles met zijn Canadese collega en de Australische nilla op de Philippijnen, behoren. Beiden vestigden de aandacht op het sterk gestegen aantal bejaarden, voor wie thans het verrichten van Sen na tionale daad wordt gevraagd: het op heffen van zwaar drukkende finan ciële zorg. De bestaande noodregeling verlicht die zorg slechts ten dele en dan nog slechts voor enkelen. De bond pleit voor een premievrij pensioen voor allen, vooral na een zo sterke muntontwaarding, dat pensioen dient te worden gegeven zonder aftrek van eigen inkomsten. De Sociale Economische Raad ad viseert nu, allen een bepaald bedrag als pensioen te garanderen. De Bond, hoewel met het voorgestelde niet tevreden, juicht dit toch toe, nl. voor gehuwden f 1260, voor alleen staanden f750.per jaar. In ver band met de jongste loonsverhogin gen wordt voorts gevraagd, deze be dragen met 11 procent te verhogen vanaf 1 Januari 1956. Bovendien, zo meenden de sprekers, is de voorgestelde uitkering voor on- gehuwden te laag en zij vroegen te vens om uitkering van pensioen voor ongehuwde vrouwen en weduwen van haar 60ste jaar af. De Bond acht de door de S.E.R. geprojecteerde over gangsjaren een groot nadeel voor de bejaarden van nu. De sprekers meen den, dat enig verschil in de uitkerin gen voor stedelingen en plattelanders onjuist zou zijn: de S.E.R. wil trou wens gelijkstelling tussen beide groe- DE BILT, 20 Maart. Toenemende bewolking met voornamelijk in het Zuiden kans op wat lichte regen of sneeuw. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Oost. Middagtempera- turert van 4 tot 8 graden. met name rond Formosa, te ver- Faure: gevecht met Poujade PARIJS, 21 Maart. Zoals wij Za terdag al meldden heeft de Franse premier Faure benauwde uurtjes in de Nationale Vergadering beleefd. Hij overleefde de slag, die echter met een tegenslag is begonnen. De premier zal een openlijke strijd moeten aangaan met de aanhangers van Poujade, de man die zich als lei der van de neringdoenden in de strijd tegen de fiscus heeft opgeworpen. Faure wil dit gevecht liever vermijden en daarom zal de kwestie van de fi nanciële bevoegdheden, die de premier heeft gevraagd, op 28 Maart in debat worden gebracht. In het ontwerp, dat dan tevens ter tafel komt, zullen bij de wet belangrijkee concessies gedaan worden aan de vertoornde winkeliers. De eerste minister heeft evenwel reeds te kennen gegeven, dat hij niet voor Poujade en zijn beweging zal wijken. Laatstgenoemde is echter actief. Hij heeft de winkeliers opgeroepen op 28 Maart hun zaken te sluiten en massa bijeenkomsten te organiseren, terwijl de Nationale Vergadering het debat begint. Hij zou verder de winkeliers aanraden van hun prijzen de belasting af te trekken, welke zij er van de staat op moeten leggen. Er zal een actie worden gevoerd tegen die parlemen tariërs, die tijdens het debat tegen de moties, die er op gericht zijn de be lastingdruk te verlichten, stemmen. Uitgave: '□uchting „Zeeuwsch Dagblad” Giro 274289. Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435, voor advert, enz. 2970), Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes LONDEN, 20 Maart. Generaal Bacoet, de 31-jarige leider van de Boedhis- tische secte der Hoa Hoa, die zich verzet tegen de regering van de katholieke premier van Zuid-Vietnam, Ngo Dinh Diem, heeft verklaard, dat, als de pre mier een militaire actie tegen zijn beweging zou beginnen, zij zich gewapen derhand zou verzetten. ’s-GRAVENHAGE, 19 Maart.’ de pas gehouden opinie-pelling van net N.I.P.O. werd de vraag gesteld wat de regering dit jaar het eerst zou moeten opknappen. De antwoorden op deze vraag waren: Woningnood oplossen 35 pet. Lonen en prijzen, levensstandaard omhoog, evenwicht tussen lonen en prij zen verbeteren, loonsverhoging, lonen verbeteren 24 pet. Pensioenen verbeteren, staatspensioe nen, ouderdomspensioen, voor ouden van dagen zorgen 12 pet. Belasting verlagen, belastingspolitrek, Verlaging van de sociale lasten 10 pet. Dijken versterken, zeegaten dichten, zorg waternoodgebieden 4 pet. Hogere levensstandaard voor de mid denstand, kleine zelfstandigen ook kin dertoeslag' 4 pet. De vorige malen, dat het N.I.P.O. deze vraag stelde, was het percentage van de mensen, die de woningnood als het belangrijkste probleem zagen, nog hoger, zoals de volgende cijfers aanto nen: Mei 1952 44 pet.; November 1953 41 Pot.; Maart 1954 47 pet.; Nu 35 pet. De spanning tussen lonen en prijzen 'ijkt weer toe te nemen. Dit onderwerp behaalde In voorgaande onderzoekingen de volgende cijfers: Mei 1952 11 pet.; November 1953 19 hot.; Maar 1954 13%. Thans wordt het -er genoemd door 24 pet. BRUSSEL, 19 Maart. - De hoofdingenieur van de Antwerpse haven, ir Kesel heeft zich in een voordracht over het onderwerp „Is het Deltaplan een Belgische aan gelegenheid”, verzet tegen de op vatting van prof, ir J. Th. Thijsse, directeur, Waterloopkundig Labo ratorium te Delft, volgens welke door de voorgenomen afdamming van de Zeeuwse zee-armen de stand van het water in de Wester- Schelde zou zakken. Ir Kesel wees erop dat de laatste 50 jaar het waterpeil van de Wester- Schelde gemiddeld met 18 cm is ge stegen. Het is volgens de Antwerpse ingenieur dan ook duidelijk dat de afdammingen, die door Nederland worden overwogen, het waterpeil nog aanzienlijker zouden toen toe nemen. Uit de mond van Nederland se deskundigen heeft men kunnen vernemen, aldus ir Kesel, dat men als deze tenminste niet de politiek van de premier, tot het afschaffen van de premier, tot het afschaffen van parti culiere legers van onderscheiden sec- ten, zouden steunen. Deze legers kon den opgenomen worden in een natio naal leger als er een regering van na tionale eenheid zou zijn. Bacoet, wiens naam vinger” betekent, kreeg omdat hij eens, toen hij tot strijd tegen de Fransen aanspoor de, de top van zijn linker wijsvinger het s-GRAVENHAGE, 19 Maart. et ingang van 1 April zou de prijs- yrachtenegalisatie voor eierkolen neten zijn opgeheven. Tot die datum door de Hoge Autoriteit van de N®,n' en Staalgemeenschap aan de n 'er•an'lse regering verlof gegeven ken Sut)s'd*e °P eierkolen te verstrek- De Nederlandse regering heeft vrans^aan de Hoge Autoriteit ge- aagd haar nog een maand uitstel fp_gev®n *ot 1 Mei, daar zij het be- s acht met de intrekking van de na op Verkolen te wachten tot data st??kseizoen. Verwacht wordt ?e priJS van eierkolen na het in ken van de subsidie zal stijgen. CAIRO, 19 Maart. Gisteren zijn twee Arabische kinderen ten Noorden van Gaza tengevolge van een beschie ting van Israëlische zijde om het le ven gekomen. Drie kinderen, twee jongens en een meisje, speelden on geveer tien meter over de demarcatie lijn bij Maghazy, toen een Israëliër het vuur opende met een brengun. Een jongen en het meisje werden gedood, terwijl de andere jongen in het dorp wist te ontkomen, aldus een Egypti sche lezing van het incident. Egypte heeft bij de gemengde bestandscommissie tegen het ge beurde geprotesteerd. Aan de andere kant heeft een Is raëlische militaire woordvoerder te Tel Aviv meegedeeld, dat Vrijdag twee >:Egyptische infiltranten” zijn gedood, toen een vuurgevecht ontstond tussen een Egyptische grenspost en een Is raëlische patrouille nabij Kis Soefim, tegenover de kuststrook van Gaza. Is raël heeft een klacht ingediend bij de gemengde bestandscommissie. Het bestuur zal daar verder voor stellen, dat de leden zich in ’t ver volg' uitsluitend zullen bepalen tot de strikte uitoefening van het door hen aanvaarde ambt, voor zover dat binnen de officieel geldende werktijd uitvoerbaar is en voor zo lang verdergaande salarisverbete ringen zullen uitblijven. Men is er daarbij vanuit gegaan, dat de regering ziende blind en horend, doof is, omdat moet worden vast gesteld, dat met name aan de hoofdambter.aren door de maat schappelijke ontwikkeling en de daarmee gepaard gaande toene mende belasting van het rijksover- ‘Keidsapparaat, alsmede door het grote aantal vacatures van hoofd ambtenaarsfuncties en die van mid delbaar en lager personeel, steeds hogere eisen worden gesteld. Het bestuur verkeert daardoor in de stellige overtuiging, dat de verlan gens tot rechtvaardige salarisver betering, die mede gebaseerd zijn op de inkomens in de particulier® sector, alleszins verantwoord zijn, mede vanwege de vele extra uren buiten de officiële werktijd, die zij onder deze omstandigheden in het algemeen belang geven zonder ex tra honorering. BERGEN OP ZOOM, 21 Maart. In het kantoor van de fa. M. te Ber gen op Zoom is in de nacht van Vrij dag op Zaterdag ingebroken. Er bleek een kast te zijn geforceerd, waarna f 1100.werd ontvreemd. De politie had de dader spoedig te pakken: het bleek een recidivist te zijn, die bij de firma in dienst was. Hij was met het geld naar Rotterdam gegaan, waar hij druk bezig was alles op te maken. De man is aangehouden, doch had in korte tijd kans gezien f750.— op te maken. Voorts heeft de politie van Bergen op Zoom een grote ijzerdiefstal tot klaarheid gebracht. Enige tonnen ijzer zijn in de loop der jaren bij twee in dustrieën ontvreemd. Drie mannen, P. R„ J. v. d. B., en A. van G. werd aan gehouden. Eisenhower: ontwapening van de nieuwe wapens in bezit van andere landen, zowel als van de V.S. Voorts moet hij de toekomstige waar schijnlijke ontwikkelingen van de be wapening en de gezichtspunten over wegen van de militairen, burgers en functionarissen van de Amerikaanse en andere regeringen. Stassen zal in zijn nieuwe functie de bijeenkomsten van de Nationale Veiligheidsraad en het Amerikaanse kabinet bij wonen: De staf van de raad, die de plannen opstelt, zou hem helpen bij het formu leren van zijn politiek, maar hij zou waarschijnlijk later een eigen organi satie in het leven roepen. Dit is klaar blijkelijk de eerste functie op kabi- deren en Noord- en Zuid-Beveland. De contacten met pers en radio waren uitstekend. mer, schetste de vergadering nog even in het kort de groei; de eerste begro ting beliep in totaal 160 gulden; die van thans ruim 30.000 gulden. Hij deed voorts een greep uit de veie acties, die zijn gevoerd. Activiteit bleek ook uit het jaarver slag 1954. Het was een jaar waarin, ondanks het slechte weer, de toeristen 25 millioen gulden in het Zeeuwse laadje brachten. Binnen- en buiten lands bezoek nam toe. Ook de organi satie boekte vooruitgang en wel door het instellen van zgn „Streekcommis- sies” op Walcheren, Schouwen-Duive- premier heeft geconfereerd om de spanning in Azië te verminderen, schijnt te zijn uitgegaan van laatstge noemde. De bijzonderheden zijn nog geheim, doch waarnemers zijn van oordeel, dat Australië een groter aan-: WASHINGTON, 21 Maart. President Eisenhower heeft Harold Stassen Zaterdag benoemd in de nieuwe functie van speciale assistent van de president voor ontwapening. De functie van Stasserr wordt of ficieel aangeduid als „minister voor ontwapening”. De president heeft hem opdracht gegeven, onmiddellijk aan het werk te gaan en ontwerp- aanbevelingen voor ontwapening op te stellen. Volgens een verklaring van het Witte Huis zullen deze aanbevelingen, indien zij door de rege ring en Congres worden goedgekeurd, als „basis-politiek” dienen. Terzelfder tijd kwam het bericht, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, in de Canadese hoofdstad Ottawa, ge sprekken heeft gevoerd met de regering van Canada en de premier van Australië. Het doel schijnt te zijn geweest het opstellen van een nieuw plan om de spanningen in Azië en minderen. DEVENTER, 21 Maart. Duizenden hebben Zaterdag te Deventer met- de Bond voor Staatspensionnering gedemonstreerd voor een premievrij staatspensioen voor alle Nederlanders. Zij vulden de grote zalen van de Schouwburg en de Buitensociëteit geheel. In de buitensociteit sprak de bonds voorzitter de heer L. Steenhuis, burgemeester van Zuidbroek, in de Schouw burg voerde de heer J. van Ernst, hoofdbestuurslid, het woord. pen van bejaarden. De Bond vraagt bij de premieheffing geen limiet te stellen aan het inkomen, als voor ge steld door de S.E.R. en om de premie heffing van kleine zelfstandigen niet bij een inkomen van f2000.doch van f 3000.te beginnen. De vergaderingen namen tenslotte een resolutie aan, die ter kennis wordt gebracht aan de regering, en waarin een en ander tot uitdrukking wordt gebracht. GQES, 19 Maart. „Zeeland-Vacantieland!”Dat is de slagzin waar mee de Provinciale Zeeuwse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer dit sei zoen meer landgenoten en ook buitenlanders naar Zeeland wil trekken. Deze slagzin vormt de titel van een eigen propaganda-orgaan dat vier maal zal verschijnen en, over het gehele land verspreid, de niet-Zeeuwen zal vertellen hoe mooi deze provincie is. Terwijl buiten de sporen van de sneeuwbuien nog te zien waren, ontvouw de tijdens de algemene vergadering, die in hojel „De Korenbeurs” is gehou den, de directeur van de Zeeuwse V.V.V., de heer G. W. Oskamp, de plannen. Grote plannen want men wil voorts, in samenwerking met de provinciale V.V.V.’s in Limburg en Brabant een speciale actie openen voor datgene wat de drie Zuidelijke provincies bieden. Dat moet dan Belgische en Duitse toe risten trekken De algemeen voorzitter, mr J. Moo- lenburgh uit Middelburg, herinnerde in zijn openingswoord aan het twintig jarig bestaan van de Zeeuwse V.V.V. op 5 Maart j.l. Dit jubileum is niet ge vierd. Hij dankte de oprichters waar van er thans nog vier in leven zijn en stelde niet zonder trots vast, dat in die afgelopen jaren heel wat is gepres teerd. De V.V.V. is een bedrijf gewor den met een eigen directeur. Dank bracht hij ook aan provinciale en ste delijke overheid voor de genoten steun. De subsidies bewijzen, dat men het werk van V.V.V. waardeert. De secretaris, de heer G. Houteka- land, West- en Oost Zeeuwsch-Vlaan- Hij toonde aan verslaggevers buit gemaakte documenten, waarin de op stelling van de regeringstroepen was vermeld. Zelf beschikt hij over een strijdmacht van 3500 man, doch, zo zeide hij, hij zou het bevel over alle strijdkrachten der Hoa Hoa krijgen (geraamd op bijna 20.000 man) als de regeringstroepen een grootscheepse campagne zouden beginnen. De ge vechten tot nu toe waren van weinig belang. Bacoet zeide verder, dat zich reeds regeringstroepen in zijn gebied dat zich uitstrekte ten Zuid-Westen van de rivier de Bassac, van Ha-Tien, aan de grens van Cambodja, tot Cao- Mau, in het uiterste Zuiden van Indo- China bevonden, doch dat zij in hoofdzaak de steden beheersten, ter wijl zijn troepen meester waren op het platteland. De regeringstroepen waren beter uitgerust dan de zijne, doch het moreel van de Hoa Hoa was aanzien lijk beter. Bacoet zeide tegen eind Maart een aanval te voorzien. Bacoet zei, dat er een regering van nationale eenheid diende te komen. De communisten zouden niet zonder strijd verdreven kunnen worden. Hij zei niet tegen de Amerikanen te zijn, Medewerkers: J. A. van Bennekom Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. MAASTRICHT, 21 Maart. Zater dagmiddag is op de rijksweg tussen Beek en Maastricht een personenauto tegen een boom aan de linkerkant van de weg gebotst. De bestuurder, ir P. J. M. van Empelen uit Weert, werd op slag gedood. Zijn echtgenote en de heer L. Heuvelmans, uit Weert die bij hem in de auto zaten, werden ernstig gewond en moesten worden opgeno men in het ziekenhuis St Annadal te Maastricht. Hun toestand is niet levens gevaarlijk. Mevrouw Van Empelen kreeg verwondingen aan het hoofd en een shock, de heer Heuvelmans kreeg verwondingen onder meer een boven- been-fractuur. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. Vermoedelijk heeft de bestuurder een voor hem rijdende auto willen inhalen of passeren en is hij toen tijdens een sneeuwbui tengevolge van de gladheid geslipt. De overledene was vader van zeven kinderen. Het stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis in Weert. DE PROPAGANDA. Directeur G. W. Oskamp kreeg en kele malen een welverdiend „open doekje” toen hij de plannen ontvouw de die de Zeeuwse V.V.V. thans voor staat. Het eigen propaganda-orgaan zou zeker tien mille kosten en dit te financieren was een gr.ote stap. Men ging dus bij het college van G.S. op bezoek met het gunstige gevolg, dat de Provinciale Staten bereid waren voor de tijd van drie jaar 30 mille subsidie te verlenen, mits ook van het bedrijfsleven geld zou komen. Men schatte, dat het bedrijfsleven zeker wel 5 mille zou willen opbren gen. Welnu het werd als een radio- actie; het bedrag steeg tot .12.210 gulden. Hiervan kwam tienduizend gulden op tafel in advertenties van dit propaganda-orgaan. Zes en dertigduizend van deze bla den zullen nu door het gehele land worden verspreid. Men zal trouwens ook nog reclamestukjes ontwerpen om in etalages van reisbureaux e.d. te zet ten en o.m. ook op de voorjaarsbeurs te Rijssel.

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1