voor Opzienbarende onthullingen over de conferentie van Jalta Bezwaren tegen heffingsverordening van het landbouwschap Vergeet geen boek Arnemuiden te geven Nederlandse vrouwen helpen vluchtelingen in Karinthië de van Verontreiniging zee door olie Conferentie van drie over Indo-China Olie is in West-Europa veel te duur Leerplan van gereed Er is geen sprake van kartels Even stoppen. en met 75 Viruly schrijft: Koekfabriek door brand lamgelegd zijn er nog niet N.F.O. voelt zich achteruitgezet ’s-GRAVENHAGE, 17 Maart. Maar.... de boeken Nederlandse hulp van aan rampslachtoffers in Australië Rechtsgrond 7 .Zwarte bladzijde in het boek der geschiedenis Minister Algera stelt commissie in i De conferentie te Bandung Ratificatiedebat in de Franse Senaat Rapport van de ECE Reeds is er een ton bijeen Versnipperd Duitsland Consequent Adres aan de S.E.R. v y k n die iedereen pa«- ZEEUWSCH DAGBI AD Vrijdag 18 Maart 1955 Ingezonden Mededeling (Adv.). i i i ....alleen de club.... lachende vierde Met zeldzaam fraaie auto-reproducties voor de liefhebbers I na de nederlaag versnipperd moe ten worden. Dit schreef de bekende piloot- schrijver, de heer A. Viruly, aan de De conferentie van de eerste minis ters van Egypte, Syrië en Saoedi-Ara- bië, die op 20 Maart was vastgesteld, is voer onbepaalde tijd uitgesteld, al- dus is officieel meegedeeld. plan naar voren om Duitsland te verdelen in vijf of zeven staten. bestaan. weer Roosevelt, Vlissingen: 10.26 u. 1.29 m. 23.07 u. 1.15 m. Terneuzen: 10.50 u. 1.47 m., 23.32 u. 1.33 m. Wemeldinge: 11.45 u. 1.16 m., u. m. Zierikzee: 11.30 u. 0.98 m., u. m. pagina 3 I DJAKARTA, 17 Maart. Op het ogenblik hebben 21 van de 25 uitge nodigde landen de invitatie tot het bijwonen van de Afrikaans-Aziatische conferentie, die in April te Bandung zal worden gehouden, aangenomen. zorgen, dat Uw boek voor jeugd ter Buijs te helpen? Dank U! PARIJS, 17 Mrt. De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken Pinay heeft meegedeeld, dat in principe be sloten is tot een conferentie van Ame rika, Engeland en Frankrijk over Indo- China. Gesproken zal dan worden over de uitvoering van de overeenkomsten van Genève. De besturen van de Algemene Bond van Boomkwekers, de Koninklijke Algeme ne Vereniging voor Bloembollencultuur, de Nederlandse Fruittelersorganisatie en de Vereniging de Nederlandse Bloe misterij, hebben gezamenlijk een adres gericht aan de Soclaal-Economische Raad. Hierin brengen zij hun bezwaren naar voren tegen de algemene heffings- verordenlng van het landbouwschap en zij verzoeken de S.E.R. zijn goedkeu ring aan deze verordening te onthouden. De adressanten menen, dat zij als re presentatieve organisaties recht kunnen doen gelden op een gelijke behandeling als de andere representatieve organisa ties, die bevoegd zijn leden voor de or ganen van het Landbouwschap voor te dragen. Zij achten een uitsluiting van de af trekmogelijkheid voor de bij hun orga nisaties als lid aangesloten bedrijfsge- noten discriminatoir. Een dergelijke ongelijke behandeling van de aftrekregeling zal h.i. wellicht leiden tot een unfaire concurrentiestrijd PARIJS, 17 Mrt. Het debat in de Franse Senaat over de ratificatie van de Parijse Verdragen inzake bewape ning van West-Duitsland zal op 23, 24 en 25 Maart worden gehouden. De Nationale Vergadering heeft het ratifieatie-wetsontwerp in December aangenomen. President Roosevelt bracht het i j I Maar Churchill wist hem te over- I geval, hoe hulp zal worden verleend en tot welk bedrag. Dit gaat in nauw overleg met de Regering van Karin- thië, de Oostenrijkse staat waarin het kamp Spittal ligt. De vluchtelingen krijgen of renteloze voorschotten, waarmee zij b.v. een bedrijfje kunnen beginnen, of geld voor studie, of huis houdelijke goederen zoals meubilair en linnengoed. In tegenstelling met de actie van het comité vluchtelingenhulp, die thans officieel is afgelopen, zal de actie van de vrouwen voortduren zolang er gel den binnenkomen. Bovendien zal de federatie aan zusterorganisaties in an dere landen vragen, of die ook elk een kamp voor hun rekening willen ne men. Heel pikant is het verslag, dat de vroegere assistent van Pre sident Roosevelt, Charles Boh len, hij is op het ogenblik Amerikaans ambassadeur in Moskou geeft van een bijeen komst tussen Roosevelt en Sta lin op 8 Februari 1945. Het ge sprek ging toen over de Beheers raad voor Korea. GENEVE, 17 Maart. Uit het zo juist door de economische commissie voor Europa van de Verenigde Naties (E.C.E.) gepubliceerde rapport over „de prijs van olie in West-Europa” aanzienlijk verlaagd zou kunnen wor den, zonder dat dit enige ongunstige invloed heeft op de verdere ontwik keling van de productie. Het rapport heeft een omvang van 40 pagina’s en verwijst naar het be staan van een stelsel van prijzen voor ruwe olie in de gehele wereld, dat los staat van normale commerciële krachten, en waarvan de hoeksteen de prijs van Amerikaanse olie is. De prijs van olie uit het midden Oosten is gebonden aan die van de Verenig de Staten, zo wordt in het rapport op gemerkt, hoewel er geen dwingende economische reden voor is. ’s-GRAVENHAGE, 17 Mrt. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft besloten een commissie in te stel len, waaraan wordt opgedragen te on derzoeken welke voorzieningen in ver band met de voorschriften van het in ternationaal verdrag ter voorkoming van verontreiniging van de zee door olie moeten worden getroffen. De commissie zal dit probleem door lopend in studie moeten houden en mede met het oog op de ter conferen tie aangenomen resoluties, practische maatregelen moeten aanbevelen, waar bij inbegrepen is de uitvoering van noodzakelijk wetenschappelijk onder zoek. Tot voorzitter van de commissie is benoemd de heer C. Moolenburgh, in- specteur-generaal voor de scheepvaart. AMSTERDAM, 17 Mrt. In op dracht van de commissie algemeen middelbare school van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Han del hebben de oud-ministers prof, dr F. J. Th. Rutten en dr G. Bolkestein een proeve van leerplan opgesteld voor een vierjarige A.M.S., bestemd voor leerlingen die later verantwoor delijke functies willen bekleden waar voor geen academische opleiding ver eist is. Het leerplan zou omvatten, Neder lands, moderne talen (Engels, Duits, Frans en Spaans) geschiedenis, sociale aardrijkskunde, samenleving en staats bestel, wiskunde, natuurkunde, schei kunde, biologie, lichamelijke opvoe ding, handenarbeid, muziek, tekenen, schilderen, voordracht, toneelspel over een weekprogramma van ten hoogste dertig lesuren (40 minuten elk). Het zal zoveel mogelijk uitgaan van en aansluiten bij wat de leerlingen in hun dagelijkse leven horen en zien van wat zij lezen in de courant, en gericht zijn op gebruik van de leerstof in de sa menleving en op begrip van de heden daagse cultuuruitingen. Bij de methode wordt zoveel moge lijk ingeschakeld: zelfwerkzaamheid, individualisering, groepswerk, culture le vorming, zakelijkheid, beschaafde omgangsvormen, het onderkennen en ontleden van vraagstukken en naar het leggen van verband tusen de te onderwijzen vakken. Doordat voor het geschetste on derwijs nog geen leerboeken bestaan zou aan een realisering van de plan nen een drie maanden lange voor bereiding (in discussievorm) van de leerkrachten dienen vooraf te gaan. leden van de Zeeuwse Volksuniver siteit. Op Dinsdag 22 Maart zal hij in Goes, Woensdag 23 Maart in Mid delburg en Donderdag 24 Maart in Oostburg een lezing houden over ’t DEN HAAG, 17 Maart. Van kar- telovereenkomsten in de radio is geen sprake, integendeel, in geen an dere branche is de onderlinge concur rentie groter, zo heeft vandaag de voorzitter van de afdeling importeurs van „Cebubera” meegedeeld. Boven dien is de afgekondigde schorsing van de z.g. kartelovereenkomsten niet ge troffen in overleg met de fabrikanten, importeurs en détaillisten. De voorzitter van de afdeling im porteurs protesteerde verder tegen de wijze, waarop thans stemming wordt gemaakt tegen fabrikanten en impor teurs, waarvan het gevolg is, dat het publiek een afwachtende houding in neemt en kopschuw wordt. boek „De zee en de overkant”. De bedoeling is dus naar die le zingen een boek mee te nemen voor de jeugd van Arnemuiden. Dat is hard nodig. Bij zijn lezing tekent Viruly nog verder aan: „De Zee en de Overkant”over dat onderwerp heeft de schrijver eerst zitten denken aan een hotelraam in Veere en aan datzelfde raam heeft hij tenslotte zijn boek beëindigd. De eerste regels werden geschreven in een klein hotel bij Tokio, andere in New York. En toch komt het boek nooit heel ver vandaan van het Westkapelle van zijn jeugd, waar hij van de dijk in 1915 over de Zee naar de Overkant keek, en naar de oorlog. Niettemin heeft hij in zijn dertigja rige vliegersloopbaan over heel wat zeeën heen naar telkens nieuwe over kanten gevlogen. Er waren veel boeiende uitzichten die soms tot een zeker inzicht leiden. Over feiten en achtergronden van zijn luchtvaart - werk zal hij naar aanleiding van zijn laatste boek spreken en tevens frag menten daaruit voorlezen”. En steeds blijkt weer, dat de belangrijkste fout is geweest, dat President Roosevelt aan Stalin te veel concessies heeft gedaan, zóveel misschien zelfs, dat hij in een minder gunstige positie kwam te staan tegenover zijn bondgenoten. ’s-GRAVENHAGE, 17 Mrt. De Nederlandse vrouwen hebben tot nu toe ongeveer honderdduizend gulden bijeengebracht voor de vluchtelingen in het kamp Spittal an der Drau in Oostenrijk. Van dit bedrag is inmid dels twintigduizend gulden besteed aan het helpen van vijf vluchtelingen, met of zonder gezin, voor 35 andere gevallen is hulp toegezegd, en deze zal al zeer binnenkort worden verleend. De inzameling onder de Nederlandse vrouwen wordt geleid door de Neder landse Federatie voor Vrouwelijke Vrijwillige Hulpverlening, die dertien vrouwenorganisaties overkoepelt met in totaal 400.000 leden. Een commissie uit deze federatie bepaalt geval voor mier er herhaaldelijk aan toe, „bedraagt op zijn minst 5 milll- oen soldaten of het equivalent daarvan.” Deze onthullingen zijn nu niet bepaald flatterend voor Frankrijk, vooral wanneer nog vermeld wordt, dat Churchill van mening was, dat alle macht in de toen nog op te richten Ver enigde Naties in handen moest worden gelegd van deze exclusie ve club. De Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, was het daar helemaal niet mee eens en hij betoogde terecht, dat het in dat geval voor de kleine landen geen enkele zin zou hebben zich bij de V.N. aan te sluiten. Veel tijd hebben de hoge he ren, die moesten beslissen over de toekomst van de wereld, be steed aan de bespreking van het Duitse probleem. Duitsland, daar was iedereen het over eens, zou GELDROP, 17 Maart. Een pak huis van een koekfabriek in Geldrop is vannacht geheel uitgebrand. Het bedrijf ligt thans geheel stil, daar ook de inpakmachines verloren gingen. Behalve het vuur heeft ook het water veel schade aangericht. De schade wordt globaal op een halve ton ge schat. Als we dit lezen, kunnen we begrijpen, waarom de Russische politiek na de oorlog zo conse quent gericht was op het zaaien van twist en tweedracht tussen de Westelijke mogendheden. De conferentie van Jalta had de Russen veel, heel veel geleerd. Wij zijn verwonderd over de wij ze, waarop om het toekomstige lot van de wereld werd gedob beld. Maar verbijsterd zijn we als we lezen hoe de Westelijke mo gendheden bq dit spel elkaar, en dat deed Roosevelt niet ’t minst, achter de rug om bedrogen en beroddelden en Stalin de leiden de vierde was. Aan de andere kant echter, nu we tien jaar achter dit alles staan, kunnen we gelukkig con stateren, hoe gunstig de politiek zich heeft ontwikkeld en de Wes telijken elkaar toch hebben ge vonden op vele punten. Dat de onthulling van deze feiten oude tegenstellingen zal oproepen is niet zo erg. Deze feiten, die soms door andere ge beurtenissen zijn achterhaald, zo als door de atoombom op Japan, zouden toch vroeg of laat open baar geworden zijn. Het voordeel is, dat nu de lucht helemaal ge zuiverd kan worden. "Maar niettemin, Jalta is en blijft een zwarte bladzijde In het boek van de wereldgeschiedenis. tussen de aan het landbouwschap mede werkende organisaties* daar immers sommige aan hun leden aftrek van een deel der contributie kunnen bieden en andere niet. Roosevelt deelde Stalln mede, aldus het verslag, dat hij van gevoelen was, dat Engeland geen zitting moest nemen In de ze Beheersraad. Het antwoord van Stalin was: „Engeland zal zich zeer beledigd gevoelen. In feite is het mogelijk, dat de pre mier (Churchill) ons zal doden. Engeland moet uitgenodigd wor den.” Dit antwoord moet Roosevelt veel gezegd hebben, maar even later stelde hij voor ook een Be heersraad voor Indo-China in het leven te roepen, hoewel Enge land het hiermee niet eens zou zijn en Indo-China aan de Fran sen wilde teruggeven, uit vrees, dat dé instelling van een Be heersraad ernstige gevolgen zou hebben voor Birma. Stalln ant woordde, dat hij Indo-China als een zeer belangrijk gebied be schouwde. De houding van Stalln te genover deze problemen was nu wel duidelijk geworden, maar niettemin stelde Roose velt vervolgens voor, dat En geland Hongkong aan China zou teruggeven. Het volgende opzienbarende in het verslag van Bohlen is de houding van Churchill tegen over Frankrijk. Het was op 4 Maart, dat Churchill tot twee keer toe verklaarde, datde Fran sen niet moesten woraen opge nomen in de „exclusieve club” van vreemde mogendheden. „Het inleggeld”, zo voegde de pre- De heer A. Buys, vroeger gemeente-ontvanger te Arnemuiden, heeft een goed plan. Er moet een bibliotheek komen in Arnemuiden, speciaal voor de jeugd. Hoe komt Arnemuiden nu aan die boe ken? Wilt U niet helpen? Als U naar de lezing over mijn boek „De Zee en de Overkant” komt, wilt U dan niet Een boek voor Arnemuiden meebrengen? U weet precies wat Arnemuiden ge bruiken kan. Kijkt U eens in Uw boekenkast? De Zeeuwsche Volksuniversiteit zal er voor 1 en ouderen plaatse komt. Wilt U mij helpen de heer A. VIRULY. tuigen, dat een verdeling In een minder aantal delen veel beter zou zijn. In principe is toen overeenstemming bereikt over de verdeling van Duitsland, hoewel over de bezettingszöne verschil van mening bleef Opmerkelijk was weer een verklaring van Roosevelt, dat Frankrijk dan ook maar bij wtj- ze van vriendelijkheid een be zettingszöne moest toegewezen worden. V Deden de gevolgen van een derge lijk ontbreken zich in vroeger jaren betrekkelijk weinig gevoelen, in het hedendaagse politiek-maatschappelijk gebeuren ligt dit anders. Tengevolge van de gehele ontwikkeling van het maatschappelijk leven en de nauw hiermede samenhangende sterk gewij zigde verhouding van dit maatschap pelijk leven tot de overheid is de ver bruiker als zodanig in feite in belang rijk opzicht geworden tot een maat schappelijk zwakkere. Tot een volg zame slaaf van steeds stijgende prij zen op welker bepaling langs kunst matige dan wel natuurlijke weg hij als verbruiker geen invloed heeft. Nu doet zich het geval voor, dat zich in de laatste 20 jaren de omvang en het aantal kunstmatigheden in de prijsvorming op zeer sterke wijze heb ben vermeerderd: zowel door ingrij pen van de overheid als door ont wikkeling van particulier initiatief. Met dit uiterst gewichtige verschil, dat de overheidskunstmatigheden als b.v. de melksubsidies als regel een verlaging van de prijzen, het particu lier initiatief daarentegen begrijpe lijkerwijs een verhoging tengevolge hadden. Een verhoging, die nog komt bovenop de algemene neiging tot prijsstijging, die wij sinds de bevrij- ding zich vrijwel zonder onderbreking hebben zien doorzetten. Het voor de hand liggende antwoord blijkt een verhoging van inkomsten te zijn. Maar dat is een te eenvoudige, zelfs zeer gevaarlijke gedachte. Niet alleen, dat belangrijke groepen ver bruikers men denke met name ook aan „de vergeten groepen” een der gelijke verhoging niet'kunnen verkrij gen; een wedloop tussen inkomsten en prijzen voert, naar de geschiedenis ons leert, vroeger of later tot een so ciale en economische catastrofe. Het is de roeping van de overheid de maatschappelijk zwakkere, in het onderhavige geval de verbruiker als zodanig, voorzover niet uit eigen ini tiatief tot zelfverweer in staat, met haar schild te dekken. Het laat zich moeilijk indenken hoe onder de hui dige omstandigheden ten onzent in een nabije toekomst een rechtmatig zelf verweer van de verbruiker in deze- zou kunnen worden opgezet. In dit licht moeten we de talrijke nogal wat geruchtmakende maatrege len van minister Zijlstra van de laatste weken beoordelen. Telkenmale ging en gaat het om een aantasting van er- kendkunstmatige prijsverhogende af spraken van direct belanghebbenden. Ongetwijfeld zullen deze maatregelen van de minister van economische za ken in een aantal gevallen hard aan komen, in sommige zelfs als onrecht aandoen en in ieder geval nauwgezet op hun gevolgen ook voor de recht streeks belanghebbenden moeten worden onderzocht. Maar dat neemt niet weg, dat het uitgangspunt voor dit optreden van minister Zijlstra principieel volkomen juist is: zijn algemene rechtsgrond vindt hij in de plicht van de overheid tot bescherming van de maatschap pelijk zwakkere. Prof, dr J. J. de Jong. t et is op het eerste gezicht ^een r“| wat vreemde zaak, waarvoor wij de aandacht van onze lezers moeten vragen. Want een ieder weet, dat het in het leven roepen van ver enigingen en bonden voor de meest uiteenlopende doeleinden de Neder landers in het bloed zit. Enkele over drijvingen daargelaten is dit een goede zaak. Het biedt een ieder volop de gelegenheid naar de talenten, die hij ontving en op de plaats, waar hij werd gesteld, een stuk medeverant woordelijkheid te dragen voor de ont plooiing van velerlei levensterrein. Eigenlijk ontbreekt in het algemeen in ons land alleen de verbruikersor ganisatie. Zeker, de coöperaties, ver schillende vrouwenorganisaties en li chamen als „De Nederlandse Huis- houdraad” bewegen zich op dit en sterk verwante terreinen. En in an dere zin kan men stellig ook zeggen, dat met name de werknemersvakbe- weging zich allerminst onbetuigd laat. Maar hechte, wijdvertakte organisatie vormen van verbruikers als zodanig kent ons vaderland in tegenstelling tot verschillende andere landen niet of nauwelijks. 1x e geheime documenten van de beroemde en niet minder 1 beruchte conferentie van Jalta zijn in de Verenigde Staten gepubliceerd. Was er in de mémoires van staats lieden al veel aan het licht gebracht over deze besprekingen tussen de groten der aarde aan het eind van de vorige oorlog, het meest pijnlijke was echter steeds verborgen gebleven, zoals het voorstel van President Roosevelt aan Stalin om de Britse invloed in het Verre Oosten uit te schakelen. De onthulling van deze feiten moet een slag in het gezicht van de Britten zijn. Maar ook de Franse publieke opinie zal door deze publi catie geschokt worden. Plotseling is de achtergrond duidelijk geworden van veel politieke verhoudingen en strevingen na de oorlog. De positie van Frankrijk, het belang van Indo China voor het Verre Oosten, de verdeling van Duitsland, de status van Korea; al deze problemen, die de wereld de laatste jaren in spanning hebben gehouden, zijn reeds op Jalta besproken. „De president (Roosevelt) zei, dat hij Stalin nu iets indis creets wilde vertellen’’, aldus ’t verslag van Bohlen over deze kwestie, „omdat hij het niet wenste te zeggen in het nabij zijn van Churchill, namelijk, dat de Britten reeds twee jaar het idee hadden om Frankrijk kunstmatig tot een grote mo gendheid op te bouwen, die 200.000 man troepen aan zijn Oostelijke grenzen zou hebben, om deze positie bezet te houden gedurende de periode, die no dig was om een sterk Brits le ger te verzamelen. De Presi- dent zei, dat de Britten een vreemd volk waren en hun taart wilden hebben om hem zelf op te eten." Kr’s.‘G^AVENHAGE, 17 Maart. De h» wl ambassadeur te Canberra ‘lec'en namens de Nederlandse 7n^riw aan de premier van Nieuw- ?n<?}es een cheque ter waarde -000 Australische ponden over- hiia geld is de Nederlandse slLu?®?.voor de hulpverlening aan de ‘n A t 6g-Van de overstromingsramp

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3