VLUCHTELINGENPARTIJ leden ZWITSAL Amsterdam mag IJ-tunnel-project onmiddellijk uitvoeren REBELLIE IN DE DUITSE PUZZLE voor van Alleen contributie-aftrek Gezonde Ba b ie 65 standsorganisaties Koninklijke boodschap tot de Nederlandse jeugd L p ï)Un,MeA, Al^ïa de,M mede, in, de, S&iAte, KcuneA, NAVO schakelt over Ook Spierpijn en rheumatische pijnen wrijft U weg met Enorme proton-versneller in Geneve op atoomwapens Unie en hoofdbestuur C.H.U. bijeen Australië verwacht 100.000 ste emigrant in 1957 Faciliteiten voor het VANDAAG EENS DAM PO itMe. u-ai£ staatsexamen onderwijzer Indonesische infiltranten in hoger beroep veroordeeld HOLLANDIA, 16 Maart. De Pre sident van de Raad van Justitie heeft vandaag uitspraak gedaan in de strafzaak in hoger beroep tegen de negen Indonesische infiltranten, die op 10 Mei 1953 bij het kustplaatsje Werpigang zijn geland. De Raad van Justitie heeft het vonnis van de Land rechter in Hollandia bekrachtigd. Dit vonnis houdt in, dat de vier Indone sische infiltranten veroordeeld zijn tot 4 jaar en de gids tot 6 jaar gevan genisstraf. C.H.-jongeren over verdeeldheid van Chr. Partijen Duitse bisschoppen bij Poesjkin 650 diamantbewerkers kregen ontslag Rekbed voor hetnialijders Haven van Bergen op Zoom wordt verbeterd kwestie Moerdijkkanaal moet spoedig worden opgelost Douaniers deden weer een goede slag ZEEUWSCH DAGBLAD I p-- II POEDER ZALF ZEEP OLIE LOTION l| NU CT Voldoening over de verklaring van Molotof. De grootste ter wereld. De staking duurt voort. „Het gesprek van de dag’’ Percentage van 90 bleef gehandhaafd Tien jaar geleden bevrijd Wildwest-achtervolging in Baarle. Oplossing vorige puzzle "°RIZONTAAL: 1. Platina, 8. laron, 17’ ®-V-, 12. kin, 13. Po, 14. rib, 16. ale, 2 boezelaar, 18. los, 19. ram, 20. ijl, VpRTT’r,?3- ga’ 24- akela> 26. spiraal. .^«TICAAL: 2. 1.1., 3. aak, 4. trimes- man‘110n’ 6- N.N., 7. verblijf, 9. voer- aar ’o, viool> 13- PlaaS> 15- bes- 16- 21. ski, 22. ala, 24. A.P., 25. Aa. 'fit pagina 3 Ingezonden Mededeling (Adv.) een Want de handen stijf Ingezonden Mededeling (adv.) Drogisten Ingezonden Mededeling (adv.) van de C.H.U. aan de „Nouvelles internationales” te continue- SjXXXXXXX' WENEN, 16 Mrt. Oostenrijk heeft Rusland een conferentie voorgesteld van alle mogendheden, die belang hebben bij een oplossing van het Oostenrijkse vraagstuk. Dit wordt gezegd in een ant woord van de Oostenrijkse Regering op de jongste verklaring van Molotof. In dit antwoord wordt verder naai- vo ren gebracht, dat de Oostenrijkse Rege ring met voldoening heeft vastgesteld, dat Rusland grote waarde hecht aan de kwestie van een oplossing van het Oos tenrijkse vraagstuk en aan dat van het volledige herstel van de Oostenrijkse on afhankelijkheid. De Oostenrijkse Rege ring constateert verder met voldoening dat Rusland elk verder uitstel van het sluiten van ’n staatsverdrag met Oosten rijk ongerechtvaardigl acht. bracht. De minister Onderwijs, Kunsten Wetenschappen zal vorderen dat aan leerlingen van de 5e Het hoofdbestuur van de Nederlandse Maatschappij tot Bevordering van de tandheelkunde heeft er bij de leden van Statengeneraal in een request op aangedrongen het ontwerp van wet houdende bepalingen tot het verlenen van de bevoegdheid van tandheelkun digen, niet aan te nemen. OSLO, 16 Mrt. De grootste „proton- versneller" ter wereld voor onderzoekin gen op het gebied der kernenergie zal door de inter-Europese groep, die thans werkt aan de oprichting van een geza menlijk laboratorium voor onderzoek, in de Zwitserse stad Genève worden ge bouwd. De „proton-versneller” zal de facilitei ten voor kernonderzoek in Europa op ge lijke basis brengen met die in de Ver. Staten. Hierdoor zal worden voorkomen dat alle geleerden uit Europa zullen ver dwijnen. Het nieuwe apparaat zal ongeveer 70 millioen gulden kosten, terwijl boven dien nog tien millioen gulden zal moeten worden besteed aan het gebouw, waarin het apparaat moet worden onderge bracht. Het apparaat zal om veiligheids redenen grotendeels onder de grond worden opgesteld. In het apparaat zal een electro-magneet worden aangebracht met een doorsnee van ongeveer 200 me ter, die ongeveer 5000 ton zal wegen. De landen, die in de groep zijn verte genwoordigd, zijn Engeland, Frankrijk, Scandinavische landen, België, Neder land, West-Duitsland, Zwitserland, Italië, Joegoslavië en Griekenland. DEN HAAG, 16 Maart. De minis ter van O., K. en W. is van plan te bepalen, dat bij het staatsexamen voor de (oude) akte voor onderwijzer vrij stelling van het onderzoek in de vak ken Frans, Duits, Engels en Wiskunde zal worden verleend aan de bezitters van het einddiploma gymnasium, H. B. S. of 5-jarige cursus van de middel bare meisjesschool. Verder ligt in het voornemen van de minister een wijziging van de kweekschoolwet te bevorderen in deze zin, dat het examen voor de (oude) akte voor onderwijzer ook nog in het jaar 1957 zal kunnen worden afgelegd. UTRECHT, 16 Maart De discus sie over de verhouding tussen Chris- telijk-Historische Unie en Anti-Revo- lutionaire Partij begint de laatste tijd steeds meer op gang te komen. Met name de jongeren spreken er een be langrijk woord in mee. Voor haar eerste conferentie in 1955 heeft ook de Federatie van Christelijk-Histori- sche Jongerengroepen zich op dit on derwerp geconcentreerd. De C.H.J.G. te Maasland, die de organisatie van de conferentie op zich heeft genomen, heeft daarbij de medewerking van de plaatselijke ARJOS verkregen. Op Zaterdag 19 Maart a.s. zullen nu in „Het Trefpunt” te Maasland de heren R. Gosker, adjunct-secretaris der A.R.P. en Dr J. J. R. Schmal, lid van de Tweede Kamer voor de C.HU, spreken over het onderwerp: „De ver deeldheid der Christelijke partijen”. Deze conferentie, die bedoeld is als weekend-bijeenkomst, is toegankelijk voor jongeren uit het gehele land. Óp de tweede dag spreekt Ds H. J. J. Keijzer, Ned. Herv. predikant te Maas land, over: „De strijd om de belijde nis”. Uitsluitend bij Apothekers en De minister van On derwijs Kunsten en We tenschappen zal zich bin nenkort richten tot de gemeentebesturen en de besturen van bijzondere PARIJS, 16 Mrt. De strijdkrachten van de NAVO zullen alleen atoomwa pens gebruiken als een algemene oorlog uitbreekt. Het opperbevel overweegt niet deze wapens in te zetten in geval van een beperkte oorlog. Dit heeft de bevel hebber van de NAVO in Europa, gene raal Alfred Gruenther in Parijs meege deeld. De uiteindelijke beslissing, of de atoom wapens ook gebruikt moeten worden, zo vertelde Gruenther verder, moet door de politieke leiders genomen worden. De overschakeling op een tactiek waarbij rekening wordt gehouden met atoomwapens kan niet plotseling geschie den. Deze overschakeling zal pas over drie jaar voltooid kunnen zijn. Maar niettemin zal men altijd met atoomwa pens kunnen terugslaan, aldus Gruen ther. De tekst der boodschap zal in het facsimile van het handschrift van Hare Majesteit de Koningin worden afgedrukt op een plaatwerk, waarop een randversiering is aange- -van en be de en ’s-GRAVENHAGE, 16 Maart. Met het oog op de a.s. herdenking van het feit dat ons land 10 jaar geleden de vrijheid herkreeg zal Koningin Juliana op een nog nader te bepalen tijdstip in de voormiddag van Woens dag 4 Mei a.s. per radio een boodschap richten tot de jeugd van Neder land. BERLIJN, 16 Maart. Dr Otto Di- belius, het hoofd van de Evangelische Kerk ’in Duitsland, heeft vandaag sa men met de R.K. Bisschop Wilhelm Weskamm een bezoek gebracht aan de Russische Hoge Commissaris in Duits land, Poesjkin. Zij hebben gesproken over het ge schil tussen de kerken en de Oost- duitse overheid inzake communistische „in wijdingsplechtigheden” voor de jeugd. De beide kerken hebben er bij de ouders op aangedrongen hun kin deren van deze plechtigheden weg te houden. Aan op deze wijze „ingewij de” jongelingen zullen bepaalde ker kelijke rechten worden onthouden. De communistische leiders beschou wen dit daarentegen als onwettige druk van de kerken. ’s-GRAVENHAGE, 16 Maart De zer dagen kwamen de Unieraad en het Hoofdbestuur van de Chr. Historische Unie in Utrecht bijeen. De Unieraad besprak de voorstellen, die door de kiesveréhigingen ter behandeling in de algemene vergadering zijn ingezonden. Het Hoofdbestuur besloot de deelne ming equipes ren. Tot lid van het dagelijks bestuur in de vacature-Dekker werd gekozen de heer P. de Noord te Zuidwolde. Op de aanbeveling voor de verkie zing van drie hoofdbestuursleden wer den geplaatst mej. mr E. A. Haars te Breukelen en de heren dr J. W. Bee- rekamp te Hoogeveen en J. Kroles te Ermelo. Meegedeeld werd, dat het Eerste Kamerlid mr G. Vixeboxse, op de al gemene vergadering, die op 13 April a.s. te Amsterdam zal worden gehou den, hoopt te spreken over „Het inte- gratie-streven der huidige internatio nale politiek”. De zomerconferentie zal gehouden worden te Lunteren op 21, 22 en 23 Juli a.s. De Unieraad komt in April of Mei weer bijeen voor het op maken van een advies voor de Eerste Kamerverkiezingen. Er is alle reden om straks, wanneer de Westeuropese Unie eindelijk eens goed kan gaan functioneren, onze dicht te knijpen. AMSTERDAM, 16 Mrt. Aan 650 diamantbewerkers is vandaag een ont slagbrief gezonden. Zij hadden geen ge hoor gegeven aan de sommatie van de algemene juweliersvereniging om van daag weer aan het werk te gaan. scholen met het verzoek het mogelijke te doen opdat op iedere school in Nederland de leerlingen gezamenlijk naar deze boodschap zullen kunnen luisteren. ALKMAAR, 16 Maart. Het Cen traal Ziekenhuis in Alkmaar heeft onlangs van iemand, die onbekend wenst te blijven, een apparaat ten geschenke gekregen, zoals er voor bekend geen tweede in ons land in gebruik is. Het is een rektafel of rekbed, volgens het systeem van prof. Boni, hoogleraar in de physi- sche therapie te Zurich (Zwitser land), vervaardigd speciaal ter be handeling van hernia-lijders. Het systeem komt hierop neer, dat de lenden- of halswervelkolom wordt gerekt volgens een principe, waarbij het bovenlichaam gefixeerd wordt, terwijl het bekken en de be nen, onder controle van gewichten, min of meer wegglijden. Dank zij de toepassing van dit in strument, kunnen hernia-lijders die anders slechts door operatief ingrij pen zouden moeten worden gehol pen, van hun kwaal bevrijd worden, waarmee echter nog niet gezegd wil zijn, dat in alle gevallen operatief ingrijpen hiermee kan worden voor komen. Dinsdagmorgen zijn op ’t Ameri kaanse Consulaat te Rotterdam de eerste visa aan Joodse oorlogs slachtoffers onder het speciale programma van de Amerikaanse regering door de chef van de vi- sumafdeling van het consulaat uit gedeeld en wel aan het gezin E. Englander, bestaande uit man, vrouw en twee kinderen, die door bemiddeling van United Hias Ser vice, de Internationale Joodse Migratie-organisatie, hun borg stelling hebben ontvangen. Deze familie is het daardoor mogelijk van het speciale programma van de Amerikaanse regering voor Ne derlandse emigranten gebruik te maken. Onze foto toont: de emi- gratie-inspecteur, Howard Fenn, even voordat hij het visum aan de familie Englander, bestaande uit de heer en mevrouw Englander, Martin (14 jaar) en Peter (6 jaar), uitreikt. Gronden, waarop naar oordeel van het bestuur geen normale teelt wordt uitgeoefend, vallen niet onder deze re geling. DE CONTRIBUTIE-AFTREK Uitvoerig is gesproken over de aftrek van contributies voor leden van landbouw-organisaties van de heffingsbedragen. Ofschoon hier voor een geringer percentage (70) uit de vergadering werd voorgesteld, besloot de meerderheid van het be stuur om deze aftrek op negentig percent te stellen. Een voorstel om deze contributie- aftrek ook, althans ten dele, te laten gelden voor vijf met name genoemde landbouw-technische organisaties, wel ke in de gelegenheid zijn bestuurders voor hoofdafdelingen en afdelingen van het landbouwschap aan te wijzen, werd na ampele discussie met grote meerderheid van stemmen verworpen. De contributie-aftrek blijft dus be perkt tot de leden van de zgn. stands- organisaties in de landbouw, zoals in Zeeland de C.B.T.B. en de Z.L.M. De gewijzigde verordening zal thans ter toetsing aan de S.E.R. worden ge zonden. ’s-GRAVENHAGE, 15 Maart. - Australië hoopt dit jaar meer Nederlandse emigranten te ont vangen dan in enig jaar na de oorlog, zo deelt de Australische ambassade mee. De arbeidsbu reaus: zijn alle vanaf het begin van dit jaar volop bezig met de plaatsing van emigranten. De Australische immigratie-autoritei- ten hopen, dat het aantal van 15.000 Nederlandse emigranten, dat door minister Suurhof voor dit jaar werd genoemd, niet al leen zal worden bereikt, maar zelfs zal worden overschreden, als de aanmelding op deze wijze doorgaat, dan verwacht men, dat de 100.000ste Nederlandse emigrant naar Australië in de loop van 1957 zal worden ont vangen. r-'i teeds weer moeten we gewagen van activiteiten van na- tionale partijen in het buitenland, die de Europese eenheid en de uitvoering van de Parijse Verdragen in het bij- zonder bedreigen. De ene keer schuilt het gevaar in Frankrijk een andere keer weer in West-Duitsland. En altijd zijn het de nationale gevoelens en wensen, die belangrijker worden geacht dan het algemeen Europese belang. Bondsdag te geven. Dat is voor Adenauer een heel vervelende zaak. Want voor de uitvoerings wetten voor de bewapening, is deze meerderheid noodzakelijk. Op het ogenblik nemen de so cialisten reeds de kans waar om de tweederde meerderheid van Adenauer te breken en de con stitutionele toetsing van het Saarverdrag er door te drijven. Dat zal nieuwe stagnatie bete kenen. De achtergrond van deze split sing moet gezocht worden in de oprichting van de Vluchtelin genpartij. Het was Kraft, die op een Sleeswijkse zolderkamer in enkele maanden een beweging op touw zette, waarvoor men in Bonn bang was. De nieuwe vluchtelingenpartij wist spoedig de weg naar Bonn te vinden en werd een politieke factor van betekenis. De partij bleek echter spoedig een samenspel te zijn van zeer uiteenlopende politieke figuren. Reeds van het begin af droeg deze partij de kiem van splitsing in zich. Vorige jaar nog heeft prof. Oberlaender de lei ding van de partij van Kraft overgenomen. Ook hem is het niet gelukt de eenheid te bewa ren. ’s-GRAVENHAGE, 16 Mrt. Het bestuur van het Landbouwschap heeft zich beraden over de heffingsveror- dening, die het bestaan van deze P.B.- O. financieel mogelijk moet maken, en voorts de heffing naar rato van grond gebruik thans ais volgt vastgesteld: Drie gulden per hectare cultuur grond in gebruik als bouw- en wei land dan wel voor vollegrondsteelt van tuinbouwgewassen of als hoog- stam-boomgaard met onderteelt van gras. Twaalf gulden per hectare cultuur grond, waarop fruitteelt aan lage stammen wordt beoefend. Vijftien gulden per hectare cultuur grond voor de vollegrondsteelt van andere tuinbouwgewassen. Vier en twintig gulden per hectare cultuurgrond in gebruik voor volle grondsteelt van bloembollen en -knol len. Zes en dertig gulden per hectare Voor de teelt van tuinbouwproducten onder glas. spoed daartoe zal overgaan opdracht gegeven om i hulp te verlenen”. Welnu, de hoofdstad krijgt zijn IJ-tunnel en de harde woorden, onlangs gesproken in de Amsterdamse gemeenteraad, zijn niet voor niets ge- Adenauer ondervindt nu de nadelige gevolgen van de rebel lie in deze partij. Het kan voor hem wel eens moeilijk worden om alle regelingen rond de Pa rijse Verdragen, die reeds door de Bondsdag zijn geratificeerd en het Saaraccoord parlementair veilig te stellen. We hopen maar dat het hem onder deze moeilij- ker omstandigheden gelukt. In Frankrijk staat de minister van buitenlandse zaken Pinay voor de taak de Nationale Vergade ring voor zijn zaak te winnen. Zijn kansen staan niet slecht. Maar ook in het Frankrijk van vandaag kan men veel verwach ten en kunnen zich complicaties voordoen. 's-GRAVENHAGE, 16 Maart Minister Algera heeft vanmiddag jn Je Eerste Kamer de hoofdstad des lands een ware verrassing bereidt! „Ik heb vannacht besloten, zo zei de bewindsman, geen enkele hin dernis in de weg te leggen ter volvoering van het Amsterdamse tun nelplan (plan 5). Ik spreek de wens uit, dat Amsterdam met de meeste l en mijnerzijds heb ik aan Rijkswaterstaat indien Amsterdam dit zou wensen', alle mogelijke 6e klasse van het lager onderwijs en aan alle leerlingen van het voort gezet lager onderwijs, het U.L.O., het voorbe reidend hoger en mid delbaar onderwijs, het nijverheidsonderwijs, en de kweekscholen, deze plaat op 4 Mei zowel op de openbare als op de bijzondere scholen wor den uitgereikt. Aan de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal een aantal dezer platen worden beschikbaar ge steld ter uitreiking aan de nietschoolgaande jeugd tot 18 jaar. BAARLE-NASSAU, 16 Maart. Het enclavedorp Baarle-NassauBaarle- Hertog werd vanmorgen om acht uur opgeschrikt door het geluid van loeien de sirenes. Een reeds zwaar beschoten smokkelwagen reed met een snelheid van ver over de 100 km door het dorp, achtervolgd door twee leden van de Bel gische vliegende motorbrigade. Even buiten Baarle-Nassau reed de auto vast in een zandweg. De aan alle kanten stuk geschoten wagen niet 600 kg. bo- eenstemming zal worden bereikt, het Nederlandse standpunt zal zijn, dat aanstonds kan worden begonnen met de aanleg, waarvan de kosten ten las te zouden komen van de gezamenlijke bouwrekening. De minister doelde hierbij op de vraag of België bij een dergelijke overeenkomst behalve het récht, ook de plicht zal hebben het project onmiddellijk te realiseren. Ter oplossing van de waterstaatkun dige problemen van West-Brabant zal als voorlopige maatregel de haven van Bergen op Zoom worden verbeterd. De minister deelde voorts nog mee, dat zal worden gestreefd naar een op lossing op korte termijn van de kwes tie van het Moerdijkkanaal. vallen. De minister citeerde datgene, wat er in de Amsterdamse gemeenteraad is gezegd over het feit, dat hij nog zou twijfelen tussen het IJ-tunnelplan en het z.g. plan-Volkers, dat o.m. de bouw van een brug behelst. Op be- wonderenswaardige wijze heeft de mi nister thans de knoop doorgehakt. DELTAPLAN Over het Deltaplan is na alles wat er reeds over bekend is geworden, door de minister niet veel meer ge zegd. Belangrijk was evenwel zijn mededeling, dat het overleg over de afsluiting der zee-armen, dat met Bel gië wordt gevoerd, niet rust op juri dische gronden, maar geschiedt uit hoofde van goede nabuurschap. Het plan is zuiver Nederlands, al dus mr Algera. Het overleg betekent geenszins: medezeggenschap van an dere landen. Er wordt, zo voegde hij hieraan toe, zoveel mogelijk re- kening gehouden met de belangen van anderen. MOERDIJKKANAAL Wat de aanleg van het Moerdijkka naal betreft, zei de minister, dat in dien over dit kanaal met België over- x- xjx xLJ LM <S jJUXCH.» (A - B - c) (D - E) (F - G) (H - I) (J - K - L) -J- (M - N (P - Q - R) (S - T - U) (V - W - X - Y) Z. Wat stelt Z voor indien is gegeven: f* muziekinstrument; B duinvallei; C aal; D eens; E portie voedsel; F op- g aanbeveling om iets te doen; Moeiwijze; I paard; J diersoort; K we, van de voet; L manl. zoogdier; k,,V00r iemand verschijnen; N drink- o voegwoord; P broeibak met n grote ruit bedekt; Q glasplaat; R JWoord; S nietig of ongeldig ver- T telwoord; U hulde bewij- specialist voor huidziekten; W ‘nslld; X speelgoed; Y gezichts orgaan. Dezer dagen werd een nieuwe indirecte aanval op de Parijse Verdragen ingezet door de re bellen in de Westduitse Vluchte lingenpartij. Het was een aanval die in de eerste plaats, na de twist tussen Adenauer en de Liberale Partij, een nieuwe barst tengevolge had in de Re geringscoalitie. Want de derde pijler van Adenauers regering, de VÏuchtelingenpartij moest door de actie van de Rebellen een paleisrevolutie doorstaan, waarvan het gevolg vermoede lijk een defitieve splitsing in de partij zal zijn. De 27 man sterke fractie van de partij heeft zich reeds gesplitst. De meerderheid van de fractie, 14 man, zette de oude leiding aan de kant. De minderheid van 13 leden wist niets beter te doen dan zich mopperend terug te trekken en te vertellen dat de meerderheid van de fractie de partijleiding ontrouw was geworden. De oorzaak nu van deze split sing zijn de reeds lang bestaan de meningsverschillen over de Parijse Verdragen. Het is het Saar-accoord, dat de beide groe- i pen van de partij uit elkaar heeft gedreven. Overal in het land hadden de plaatselijke lei ders van de partij reeds gebro ken met de opvattingen van de leiding van de partij en zich openlijk uitgesproken voor een coalitie met de socialisten tegen Adenauer. Gelukkig zal dit niet met zo n vaart lopen. Een wijziging van de Regering Adenauer behoeft na deze rebellie niet te worden verwacht. De beide ministers van de partij immers behoren tot de kleinste helft van de frac tie, die zich, zij het dan ook met weinig enthousiasme, voor de voortzetting van de coalitie heb ben uitgesproken. Wel belangrijk is helaas, dat Adenauer nu zijn tweederde meerderheid in de Bondsdag zal verliezen. De 14 rebellen van de Vluchtelingenpartij, die nu van plan zijn de socialistische oppo sitie te steunen vormen een groep, die juist groot genoeg is om de oppositie meer dan een derde van de stemmen in de kr werd in beslag genomen. De bestuurder wist ongedeerd te ont komen. De wagen was in alle vroegte grens gepasseerd en had al een achtervolging van twee uren in België achter de rug. ponderdag 17 Maart 1955 - i-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3