afdeling op Chr. Middenstandsbond heeft thans een Ar de Bevelanden In de Gemeenteraden uw Relief Ouwerkerk kleuterschool voor van Centrale Zeeland Si l I I I L I I I I l i spontane brief de andere ene na wordt Persil boven alles geprezen! 1( p I «Nieuw Goes» moet onder de slopershamer Hav O AUSTRALIË CANADA II Boomplantdag te St Philipsland Jeugd-natuurwacht te Middelburg gewenst Oudermiddag Chn land- bouwhuishoudschool te Middelburg W. B. en D DENEMARKEN Officiële opening door de Canadese ambassadeur Benoemingen Stichting Prot. Chr. Streekziekenhuis Goede P.Z.E.M.-film NORLANDS TAFELRONDE O BELGIE I ENGELAND ZWEDEN HIELPEN BOUWDE W55 ll ll ll Parijs advocaat sprak te Goes Voorlopig bestuur zal organisatie verder regelen NogmaalsUitkering van kolentoeslag Het appèl tvas niet tevergeefs ZEEUWSCH DAGBLAD ^Donderdag 17 Maart 1955 pagina 2 pondei Goes tot Provinciale Directie: van woningen in Bouwplan I kost thans Herstel Is en blijft het modernste wasmiddel onze w naa] dier voor de vrouw, die weet wat haar wasgoed waard is! Waar zijn -T Bloemenavond van Goese amateurkwekers 's-C in de Commissie ingesteld AUTO DRAAIDE TWEE KEER ROND ZIJN AS Bestuurder mankeerde niets LEWEDORP, 16 Maart— Vanmiddag omstreeks vier uur raakte de bestuur der van een uit de richting Goes ko mende personenwagen op de Rijks weg bij café van de Driest te Lewe dorp de macht over zijn stuur kwijt, doordat een band sprong. In de raad van Tholen r "Nu al 25 jaar met PERSIL door het leven. GOES II WON BIJ OEFENWEDSTRIJD E.H.B.O. van 51 evenveel als geraamd herstel van 146 woningen in 1950 Ingezonden Mededeling (adv.) Soldt-Meys, Middelburgsestraat 35, Scheveningen. Persi t: van De opbrengst van een bazar was stemd voor het schoolreisje. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.48 u., onder 18.49 u. Maan op 4.02 u., onder 12.11 u. 5 r I du ge de hi. ke VI Hi 10 17 21 V] te m aa y fl r o o r i I t 1 c 1 i 1 I ent He opj de sm vai acl gis bui in stu tei 1 koi de acl acl A ba sc] H de M ba bij kl Ze ge or 5503 P2 ,»4 (A - I Canadese ambassadeur in ons land, de heer Th. A. Stone, zal worden geopend. Deze kleuterschool en de inrichting is een geschenk van de gezamenlijke tafelrondes van de Ro tary uit Australië, Canada, Dene marken, Engeland, Zweden en Ne derland. GOES, 16 Mrt. In een vergadering van Vertegenwoordigers van aangesloten gemeenten van de Stichting Protestants Christelijk Streekziekenhuis, gehouden in het stadhuis te Goes, is tot commis saris herbenoemd burgemeester A. A. Schuit van Kortgene en in dezelfde func tie benoemd in de plaats van burgemees ter S. A. N. v. Oeveren van Wolfaartsdijk, burgemeester P. J. Dominicus van Bors- sele. Als lid van het bestuur werd her benoemd burgemeester A. C. Willemsen van Yerseke, terwijl burgemeester S. A. N. van Oeveren werd benoemd in de plaats van de heer B. Burger, gemeen tesecretaris van Goes. konden de ouders een tentoonstelling het werk der meisjes bezichtigen, be- Ov er n door zegd medi afslu gië disci hoof Hoogwater Vrijdag 18 Maart: Vlissingen: 8.59 u. 1.25 m., 21.39 u. 1.03 m. Terneuzen: 9.21 u. 1.43 m., 22.04 u. l. 21 m. Wemeldinge: 10.17 u. 1.13 m., 23.01 u. 0.95 m. Zierikzee: 9.59 u. 0.96 m. , 22.41 u. 0.78 m. schrijft Mevr. M. P. van laatste hand aan dit relief. Een hoog opslaande golf in graniet- kleurige steen drukt de verwoesting uit, die door de overstromingsramp in Ouwerkerk werd aangericht. Maar als een optimistisch element duikt uit de golven een vogel op, die als een ara besk in het geheel is verwerkt. Dit symbool van herstel en herrijzenis is in iets lichtere kleur gehouden. Links vindt men verder de „badges” en de namen van de landen die aan ’t geschenk van Ouwerkerk bij droegen. en Noord-Beveland antwoord op de vraag van op de roeping het getuigenis in de organisatie. neutraliteit, maar daar tegenoverstaat Gods Woord en de historie. Neutrali teit is niet mogelijk, zeker niet nu de P.B.O. opgebouwd wordt. Ook hier moet het Chr. volksdeel zijn plaats veroveren. Doch hoe is het; het chris tenvolk dat een roeping heeft in het organisatieleven laat zijn eigen geluid weinig horen, te weinig. En toch dient men te beseffen dat het niet alleen maar gaat om een plaatsje in de we reld doch ook om het getuigenis! gen kwamen vlot binnen. Het voorlo- GOES, 16 Maart De grote zaal van „De Landbouw” was vanavond vervuld van lentegeuren; de afdeling Goes van de Kon. Ned. Mij voor Tuin bouw en Plantkunde had haar jaar lijkse bloemenavond georganiseerd en tal van amateurkwekers hadden bloei ende hyacinthen, narcissen en tulpen ingezonden. De voorzitter van de afd. Goes, de heeft K. Goudzwaard, mocht in zijn openingswoord verheugd vaststellen, dat het werk van de kwekers prachtig werd bekroond; de belangstelling was groot. Van de 20 deelnemers hadden er 16 hun bollen binnen de gestelde tijd tot bloei weten te brengen en on der de inzendingen kon men heel goe de prestaties aanwijzen. De jury, be- stande uit mej. E. de Groot en de he ren G. Bruel en H. S. Drijfhout, had dan ook geen gemakkelijke taak bij ’t vaststellen van de prijzen. De heer P. MIDDELBURG, 16 Maart In de Schouwburg ging hedenavond de pre mière van de geheel door de nasyn- chronisatie van Profilti uitgezonden P.Z.E.M. employé’s vervaardigde film Centrale Zeeland over de bouw van Zeelands grootste en imposantste ener giebron. Het betrof hier geen zoals de di recteur de heer T. Michielsen het in zijn welkomstwoord aanstipte film technisch kunstwerk, maar een repor tage van de eerste voorbereidingen in September 1950, het grondwerk, tot de opening in October 1954. De heren A. H. Donze, (camera) en J. Huser (tekst) hebben dit qua actie sobere gegeven uitgewerkt tot een boeiende en onderhoudende rolprent. Verschil lende bouwtechnische aspecten en hoogtepunten uit de wordingsgeschie denis van de centrale Zeeland werd voortreffelijk belicht. Een mijlpaal in de geschiedenis van de electriciteits- voorziening in Zeeland is op het cel luloid vastgelegd op een wijze, die de waardigheid van deze mijlpaal alleen maar ten goede kan komen. Welnu, zoals gezegd, de aanmeldin- pig bestuur waarvan we hieronder de samenstelling geven, werd gevormd. Het zal binnen de kortst mogelijke tijd een definitief bestuur kiezen. Voorlopig nemen zitting de heren J. Boer jr, A. de Jager Tolhoek en J. M. Blomaard allen te Goes; L. Kesselaar te ’s-Gravenpolder; J. Fraanje te Bors- sele; K. Everse te Yerseke; J. Kats man te Wolfaartsdijk; W. Dingeman- se te Colijnsplaat; J. Buijze te Kam perland; H. de Kok te Krabbendijke; C. J. van Nimwegen te Wemeldinge; F. van Reenen te Kruiningen; A. C. Poortvliet te Nieuwdorp; J. Meulbroek te ’s H. Arendskerke; D. den Herder te Lewedorp; G. N. Geschiere te Hein- kenszand; J. Lankerster te Kloetinge; W. Brouwer te Kapelle en Joh. de Ja ger te Biezelinge. Nog niet alle plaatsen konden wor den bezocht, al zijn het maar enkele, zo zei de heer Schaafsma tenslotte. Maar men gaat er nog op af. Niemand op de twee Bevelanden zal worden overgeslagen. Zonder er ooit naar te hebben ge vraagd, krijgt Persil dagelijks enthou siaste brieven van huisvrouwen, die - na veel geprobeer met nieuwe wasmiddelen - weer met vreugde het vertrouwde pak Persil binnenhalen. Op het ogenblik legt de Nijmeegse beeldhouwer Charles Hammes de „Ik demi: nelpk spoed opdra hulp Welf gespt vallei te zijn met de regeling van B. en W. en voelde meer voor uitkering van ’n bepaald bedrag per geval. De burge meester antwoordde, dat practisch elk, die hiervoor in aanmerking kwam, ’n toeslag heeft gekregen. Op verzoek werd aan de haven- en keurmeester per 31 Maart eervol ont slag verleend, alsmede aan het hoofd der U.L.O. school, de heer Zwager man, tegen 1 Juni, met dien verstan de, dat B. en W. zullen trachten de heer Zwagerman tot de vacantie (in verband met de examens) in Tholen te houden. Besloten werd voor de bouw van ’n badhuis grond aan te ,kopen en aan verschillende scholen voorschot te verlenen. B. en W. kregen een cre- diet van 48.000 voor het bouwen van twee woningen. Ook werd een cre- diet verleend van 19.000 voor de restauratie van het pand Brugstraat. Goedgekeurd werd een plan tot ont eigening van percelen bouwgrond aan de nieuwe verkeersweg in verband met het uitbreidingsplan. Hierover werd uitvoerig van gedachten gewis seld. De voorzitter vertelde, dat men zal trachten voor een zeker bedrag met de eigenaars tot accoord te komen Degene, die uitsluitend vis verkoopt, mag zijn winkel Donderdag en Vrij dag tot 21 uur open houden. GOES, 15 Maart De bekende advocaat Hamelin heeft vanavond in „De Korenbeurs” te Goes voor de le den van de Alliance Frangaise een in teressante causerie gehouden over het paradoxale in het beroep van de ad vocaat. Hij onderscheidde een paradox in sociaal opzicht en in intellectueel opzicht. De sociale paradox wordt be paald door de vraag hoe men tegelijk een verdediger kan zijn van de cliënt en een helper van de justitie. Slechts door een strikte eerlijkheid naar beide kanten kan hij deze sociale functie goed vervullen. Nauw hieraan ver want is de intellectuele paradox. Hier geldt speciaal de vraag, hoe de advo caat het voor zijn geweten kan ver antwoorden de misdadiger te verdedi gen. Maar nu komt juist de speciale taak van de advocaat naar voren, n.l. door er voor te zorgen dat het recht juist wordt geïnterpreteerd en toege past, door de verschillende facetten van misdaad en recht op zijn wijze te belichten. Het gaat om de toepassing van het recht ten opzichte van een be paalde misdaad onder bepaalde om standigheden. Het beroep van advocaat brengt spe ciale gevaren met zich mee. Daarom heeft de advocaat het recht en vooral de plicht om bepaalde dossiers te wei geren, om zich als eerlijk advocaat te kunnen handhaven. SINT PHILIPSLAND, 16 Mrt Tij dens de gisteren gehouden raadsver gadering deelde burgemeester L. J. de Jonge mede, dat Donderdag 24 Maart een boomplantdag zal worden gehou den. Tevens zal die dag de brandweer- garage in gebruik worden genomen. Deze dag zal worden bijgewoond door het adoptiecomité van de gemeente Hengelo. Het programma zal nader vastgesteld worden. Verder deelde hij mede, dat de be noemde gemeente-ontvanger, de heer A. van den Berg, heeft bedankt. Van de Oranjevereniging was een verzoek ingekomen om een subsidie van 1000 voor de feestviering op 5 Mei. Wet houder Mol en de heer Vader konden hiermee niet instemmen en achten ’n dankdienst in de kerk beter. Wethou der van Nieuwenhuyze wilde een ge paste feestviering. Na stemming werd besloten het verzoek niet in te willi gen, alleen wethouder Nieuwenhuyze stemde voor. Wel zal voor de tractatie van de schoolkinderen een bedrag van ƒ1,per leerling worden gevoteerd, waartegen de heer Vader bezwaar had Een krotwoning werd aangekocht in de Voorstraat van de heer W. van Dij- ke voor 1010, MIDDELBURG, 16 Maart Verte genwoordigers van plantsoenendienst, politie, onderwijs, gemeentebestuur, Kon. Mij van Tuinbouw- en plantkun de, Ned. Heidemij, en enige jeugdige afgevaardigden van de scholen waren hedenavond onder leiding van wethou der Kögeler in de hal van het stad huis bijeengekomen om te luisteren naar de heer C. A. Voorhoeve, direc teur van de stichting Natuur en Jeugd die tevens enige instructieve films vertoonde. Tijdens deze bijeenkomst is uit genoemde instelling en groepe ringen een commissie in het leven ge roepen die zich met het instellen van een jeugd-natuurwacht zal belasten. Ontstellende toeneming van baldadig heid en vernielzucht zijn hiervoor aan leiding, Hermes behaalde de eerste prijs met 53 punten en de heren J. A. v. d. Guch- te en J. G. J. Geldhof met resp. 52 en 48 punten de tweede en derde prijs. De heer Hermes had buiten mede dinging bloemen ingezonden evenals de gemeentekwekerij en de Fa. Gebr. Everse. Er viel tevens een fraaie col lectie rotan bloemenhangers van de heer J. Everse te bewonderen. De heer Goudzwaard vertelde voorts nog bet een en ander over de mogelijkhe den om bollen tot bloei te brengen met kunstlicht de warmte van een kachel blijkt overigens sneller te wer ken en vertoonde tenslotte nog bui tengewoon mooie kleurendia’s over de behandeling van kamerplanten. Mej. de Groot hield tot slot een inleiding over de verzorging van snijbloemen. De er in is ges twijff het z bouw wond niste: T~N is het relief, dat zal worden J aangebracht in de muur van de nieuwe kleuterschool van Ouwerkerk, die op 16 April door de commissie van toezicht, mevr. A. San- derse-van Tuinen bestond grote be langstelling van de zijde der ouders. De leerlingen hebben zelf een groot deel van het programma op vlotte wij ze verzorgd. Zij zongen o.m. enkele vrolijke liederen, voerden enkele schetsjes bp, alsmede een toneelstukje in vier taferelen, getiteld: „Hoe Harm- Jan toch:boer wordt”. De directrice, mej. A. M. Boudeling, deed enkele mededelingen over het onderwijs op de school en na de pauze GOES, 16 Maart Het middenstandsappèl dat vanavond te Goes in „De Prins van Oranje” is gehouden heeft vruchten afgeworpen. Ongeveer hónderd middenstanders uit de Bevelanden hebben zich opge geven als lid van de afd. Zuid- en Noord-Beveland van de Chr. Mid denstandsbond. Zij gaven een antwoord op de vraag van de heer H. de Mooy uit Rijnsburg, hoofdbestuurslid van genoemde bond, die hen in een imponerende rede wees op de roeping van de christelijke mid denstander: het afleggen van De vergadering, die onder leiding stond van de heer P. A. Schaafsma, uit Vlissingen, secretaris van de Chr. Bond van Schilderspatroons en voor zitter van het functionarissenoverleg van Chr. Vakorganisaties, was zeer druk bezocht. Meer dan 150 midden standers waren aanwezig. De heer Schaafsma herinnerde aan het vele werk dat aan deze vergadering is voor afgegaan en vooral ook aan het doel: een ongebroken geheel te vormen. ONDERNEMER EN ORGANISATIE Wat heeft de ondernemer in deze tijd met organisatie te maken? Dat was de vraag die de heer De Mooy de vergadering voorlegde. En hij gaf er ook het antwoord op. Zonder organi satie kan geen middenstander meer bestaan. Het is het enige middel om nog een woordje te kunnen meespre ken in deze maatschappij waarin een ieder zekerheid zoekt, liefst van de wieg tot het graf. Er is een hang naar De auto draaide twee Keer rond zijn as, maar liep nagenoeg geen schade op. Ook de bestuurder kwam met de schrik vrij. ABBEKERK 15 Suezkanaal-Port Said. AMERSKERK 15 Westpunt Kreta-Po» Said. ARENDSKERK 15 Port Swettenham-Co- lombo. BLIJDENDIJK 15 Antwerpen. DELFSHAVEN 15 te Lissabon. INDRAPOERA 15 Suez-Djeddah. JOH. VAN OLDENBARNEVELT 15 Gi braltar gep.-Port Said. LAAGKERK 15 te Madras. LIEVE VROUWEKERK 15 Finisterre- Marseille. LUTTERKERK 17 te Bahrein verw. MARIEKERK 15 Zanzibar-Dar es Salaam ORANJEFONTEIN 15 Las Palmas. RIJNDAM 15 Valentia-Southampton. SOMMELSDIJK 15 Aden-Belawan. STAD BREDA 15 Guardafui-Mombasa. ZUIDERKRUIS 15 Walwisbaai. ARNEDIJK 15 Havre-Antwerpen. BREDA 16 te Mollende. EEMDIJK 15 Rotterdam-Hamburg. GAASTERKERK 13 te Sjdney. JAGERSFONTEIN 15 te Antwerpen. MAASDAM 15 Valentia-Halifax. STRAAT MOZAMBIQUE 13 te Singa pore. THOLEN, 16 Maart In de gisteren gehouden raadsvergadering is op nieuw gesproken over de uitkering van kolentoeslag. De heer Bal infor meerde er naar. Hij zei het niet eens Het origineel van deze brief mag U gerust komen bekijken. Bij Persil te Amsterdam liggen nog stapels andere enthousiaste brieven ter inzage I zich om tenslotte mede te delen, niet te zullen inschrijven. Inmiddels werd, in verband met ge stegen lonen en materiaalprijzen, en verergering van de toestand, opnieuw een kostenraming opgemaakt. Men kwam dat was September 1954 toen alleen al voor de 51 woningen in Bouwplan I op een bedrag van 200.000,—. Men acht herstel derhalve niet meer financieel verantwoord hetgeen men ook eens was na een onderhoud van twee ambtenaren van het ministerie en na een onderhoud met de provinci ale directie van de wederopbouw. Het zware en intensieve verkeer over de Rijksweg doet de woningen waarvan de gevels door palen gestut moeten worden bovendien ook meer lijden dan men had kunnen voorzien. Of echter het Rijk met slopen en nieuwbouw accoord zal gaan is de vraag. Een spoedige oplossing is ech ter dringend nodig, aldus B. en W. GOES, 16 Mrt. Ook te Goes vond in „De Prins van Oranje” de laatste oefenwedstrijd plaats van de E.H.B.O. Aan deze wedstrijd werd deelgenomen door de ploegen Yerseke, ’s-Gravenpol der, ’s Heer Hendrikskinderen, Goes II en Goes III. De wedstrijd had een vlot verloop. De juryleden, de artsen J. Nieuwen- huyse en K. H. Wouda en de wijkver pleegster van Wilhehninadorp, zuster Lu- teyn kwamen tot de volgende uitslag: 1 GoesII 392 pnt., 2 Yerseke 328 pnt., 3 ’s-Gravenpolder 307 pnt., 4 Goes III 301 pnt., 5 ’s-H. H. Kinderen 282 pnt. De punten door de leiders behaald zijn bij deze telling inbegrepen. Op 10 Mei zal te Middelburg de beslissingswedstrijd ge houden worden. GOES, 16 Maart Zoals reeds enige tijd geleden gemeld, heeft het college van B. en W. der gemeente Goes de directie van de Wederopbouw medege deeld, dat de woningen van de Woningbouwvereniging „Nieuw Goes” zoveel aan onderhoud gaan kosten, dat het voordeliger is ze te slopen en ze door nieuwe te vervangen. B. en W. hebben thans de raad een overzicht gegeven van de gang van zaken m.b.t. tot de pogingen die zijn ondernomen in de loop der jaren tot het herstel der woningen. Deze woningen die in de jaren 1917 1919 zijn gebouwd, vertonen al lang grote fouten, die zijn ontstaan door het gebruik van slechte materialen en ondoelmatige constructiemethoden. Reeds jaren geleden is het bestuur van de woningbouwvereniging geat tendeerd op de deplorabele toestand van de woningen, 146 in getal. Tengevolge van reorganisatieplan nen en interne moeilijkheden bij dit bestuur bleef de zaak slepen. In 1950 is aan de directeur van ge meentewerken opdracht gegeven een raming van de herstelkosten te ma ken. Hij kwam op een totaalbedrag van 207.600,—. In 1951 zijn de kostenberekening voor herstel van de woningen aan het bestuur van de woningbouwvereniging toegezonden, omdat dit over gegevens zou kunnen beschikken bij de terzake te voeren onderhandelingen. Doch er viel niets te onderhandelen aangezien deze vereniging voor haar woning geen rijksvoorschotten had lopen, doch andere geldleningen. De aflossing van die rijks voorschptten kon nl. twee jaar worden opgeschort. In April 1953 werd de Provinciale Directie van de Wederopbouw nog eens op de hoogte gesteld van de her stelkosten en werd verzocht herstel met rjjkssteun mogelijk te maken. In November 1952 kwam het antwoord; men mocht herstellen doch er moest aanbesteding plaats vinden. LIJDENSWEG Er werd bestek opgemaakt, doch toen kwam in 1953 de ramp en kon pas in December 1953 tot aanbesteding van een complex van 51 woningen in bouwplan I worden overgegaan. De in schrijvingen waren echter zo hoog, dat het werk niet kon worden gegund. Pogingen om tot onderhandse aan besteding te geraken werd een lijdens geschiedenis, Sommige aannemers hielden het bestek wekenlang onder Hier heeft U één van die vele aardige brieven, waar Persil écht wel een beetje trots op is: MIDDELBURG, 16 Mrt. Voor de zeer geslaagde oudermiddag van de Chr. landbouwhuishoudschool van de C.B.T.B., die vandaag werd gehouden onder leiding van de presidente der

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2