LM :::i I n H tui M V( UIT ZEELAHD'S STEDEN h; hHI|||L||J ifcJ||lL M1III :j 11I ::l iisitl nHilbn UoiEliiis iiiiiiliiliisH ilMuinll E ü/fia Kip uaoAkLI VMjdaq, 104 jaah Programma Jubileumsameokomsten zal velen trekken. DISTRICTSBESTUURDER J. LODDER (C.M.B). VERTELDE OVER Z N WERK Fa lil) llimd Iedereen heeft recht zijn stem te laten horen, maar iedereen moet ook verantwoordelijkheid willen dragen !i lil «S! hli! lil H ll»K llllllllllllii i o (T Vanavond middenstandsappèl in Goes* :::i de Chr. Vakbeweging is veelomvattend De taak van de districtsbestuurder „We hebben elkaar nodig” Middelburg Goes Zierikzee. Geref. Jeugd op 2e Paasdag naar Middelburg. Taak van IliJkii WEKELIJKSE RUBRIEK ONDER REDACTIE VAN G. DE VOOGD SCHEEPSTIJDINGEN I Bij het 60-jarig bestaan der Zeeuwse afdeling. 1 N Luisteren Stremming busverkeer Zuid- Beveland door opdooi Wegen van het „Vrije van Sluis” weer vrijgegeven Vergaderingen Jaarvergadering Ned. Chr. Bedrijfsbond C.J.B.T.B. vergaderde E.H.B.O. wedstrijden te Middelburg en Kortgene Benoeming oud-Middelburger Begrafenis A. Wichman Jongen aangereden In de bedrijven Weinig conflictstof Overheid De toekomst Dr A. H. Oussoren sprak en projecteerde Dr H. Doeleman legt praktijk neer Ouderling benoemd Jaarvergadering C.B.T.B. Persoonlijke hulp Besturenbonden ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 16 Maart 1955 •\Voen: Pagina 2 ■ITEMfS ;gi Hl van 7.0 weet hij zich o.m. hem vertelde P- Pt v terrein. Twee dingen treden beetje trots, dat land in hun mid- zeker als christen dient te dragen, zowel in vak er w de be ni ze Chr. Geref. kerk Beroepen te Arnhem en Rijnsburg, B. Bijleveld te Noordeloos; te Emmen, M. Vlietstra te Eemdijk. ree nu tU! en lö Sc] VI re wi he iami 1 ti a. b r< g ii M oi V( V( d< m m H V( k< H wij VOO) grot de com ken bek enti geb wa< stre ver K het dat het tra' led in dig ten 1 dat wi< pr< teg ins sti< gei va: A.! D k< ki K le fc o< V: V: Met heeft Revolt bestuc gebod- herzie tie, V( Gisi legd kiesvi Mei veren beziei derin stelde make ze be in di de a centr een buite tot e Dit heug strek zien gemi de l eens heid G: Com zaan „Natuurlijk bent U veel aan het woord op de vergaderingen....”, zo vroegen wij de heer Lodder. Het ant woord pakte anders uit. „De kunst is om te leren luisteren”, zei hij. „Laat de leden honderd woorden zeggen en ik tien, dat is beter dan omgekeerd. Pas wanneer ik de me ning van de leden hoor, en diè kan ik alleen begrijpen door te luisteren, is het mij mogelijk in het hoofdbe stuur de stem uit Zeeland, van de Zeeuwse leden te laten klinken!” x GOES, 16 Maart. Met ingang van heden zullen door opdooi van de we gen de bussen van de A.M.Z. de ge meenten Kwadendamme, Baarland en Oudelande niet kunnen bereiken. Op het traject Goes’s-Gravenpolder OvezandeDriewegen en hoogstwaar schijnlijk Ellewoutsdijk zal zoveel mogelijk getracht worden te rijden op de tijden, aangegeven in de dienst regeling. BEROEPINGSWERK Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Maassluis, L. van Hartingsveld te Berkel en Rodenrijs; Bedankt voor Kampen, J. V7. de Bruyn te Harderwijk; voor Nieuwe Tonge, P. Westland te Waarder. Geref. kerk Beroepen te Hilversum, M. de Goe de te Amsterdam, teWolvega, (2vac.), M. J. C. Bosscha te Westerbork en Joh. Heule te Edam. Aangenomen naar Eist, D. Brilman te Rinsumageest. Bedankt voor N. Amstel-Noord, 2e pred. pl., K. M. v. d. Beek te Arn hem; voor Blericum N. Korenhoff te Tweede Exloërmond. Geref. kerk (art. 31 K.O.) Beroepen te Rouveen, K. Deddens te Hoek. Sluis, 15 Maart De 500 kilometer binnenwegen van het Waterschap ,Het Vrije van Sluis” die een week lang afgesloten zijn geweest, zijn vanmid dag om één uur weer vrijgegeven voor zwaar vervoer. geven van adviezen. Bovendien zul len de leden van de Besturenbond zich de problemen dermate eigen moeten maken, dat zij spreekbeurten kunnen vervullen. Wanneer de acti viteit van deafdelingen goed is, zo besloot de heer Lodder, dan zal ook de activiteit van de besturenbon den goed kunnen zijn. Zo is er spra ke van een gezonde wisselwerking, hetgeen de vakbeweging zeer ten goede komt. Het is goed deze dingen voorop te zetten, opdat duidelijk worde, dat het werk van de districtsbestuurder niet altijd over rozen gaat. En dat hij be paald niet overal open deuren in trapt! Wat de voorlichting en het contact betreft, zo vertelde de heer Lodder, is er, zoals trouwens ook bij de an dere punten, een principiële en een materiële kant. We moeten probe ren op cursusavonden de leden de nodige scholing bij te brengen, bijv, met betrekking tot de werkclassifica- tie, de tariefiëring e.d. Op die manier blijven de leden op de hoogte. De voorlichting geschiedt o.m. door het uitgeven van een blad, dat „Voor lichting” heet en voor het kader be stemd is. Ongeveer 400 Zeeuwse le den van de C.M.B. ontvangen dit blad. „De Christelijke Vakbeweging en de Chr. Pers hebben elkaar nodig”. Dit woord was ons uit het hart gegrepen en werd ge sproken door de districtsbestuur der van de Chr. Metaalbewer kers Bond in Zeeland en West- Brabant, de heer J. Lodder. Wij hebben met hem een on derhoud gehad als eerste in de serie van de artikelen, die wij over de Chr. Vakbeweging in Zeeland gaan brengen. Het ligt in ons voornemen om in de komende maanden ook op bezoek te gaan bij de heren H. Koetsveld (districtsbestuurder van de Chr. Bouwvakarbeiders Bond) en M. D. den Hollander (districtsbestuurder van de Ned. Chr. Landarbeidersbond)Op deze wijze zal men nader kun nen kennis maken met het be langrijke werk van deze vrij gestelden in Zeeland. Doch er liggen nog meer pij len op onze boog. Gaarne zul len wij binnenkort aandacht be steden aan een andere schakel in de Chr. Vakbeweging, n.l. de Chr. Besturenbond. Hiernaast vindt U hetgeen de heer Lodder ons over zijn werk en ervaringen vertelde. De vergaderingen, die de heer Lod der dient te bezoeken, zijn uiteraard talrijk. Zonder een poging te willen doen het jaarcijfer vast te stellen, kon hij toch meedelen, dat er in zijn district 22 steunpunten zijn, t.w. groepen of afdelingen. Vier of vijf maal per jaar worden bezoeken aan deze steunpunten gebracht. Dan zijn er daarnaast de kadervergaderingen en de bijeenkomsten van vertrou wensmannen. Er zijn in het rayon van de heer Lodder (geheel Zeeland en het gedeelte West-Brabant tot La ge Zwaluwe) 180 van deze vertrou wensmannen. Misschien veronderstelt U, dat juist dat bezoeken van vergaderingen, het vervullen van spreekbeurten e.d. het saaiste werk is, dat een districtsbe stuurder moet doen. Doch wie dit zo ziet is er bepaald naast. Immers op de vergaderingen ko men de leden, met hun opmerkingen, met hun critiek vaak, met hun wen sen en verlangens. Daar kan worden gewerkt aan de meningsvorm, daar kan bovenal worden getracht die bo vengeschetste verkeerde mentaliteit te veranderen en te laten zien, dat men een positieve bijdrage kan leve ren in het maatschappelijk leven. In Zeeland is op dit punt, aldus de heer Lodder, in de C.M.B. een achterstand ontstaan. Het werkterrein was vroe ger te uitgebreid en dus waren er veel minder contacten. Deze achter stand moet nu langzamerhand wor den ingelopen. ABBEDIJK, 14 v. R’dam n. New York. BOSCHFONTEIN 14 te Antwerpen. GROOTE BEER 14 nm te R’dam. JAGERSFONTEIN verm. 15 14.00 u. v. rede Vlissingen nr Antwerpen. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 14 Burlings n. Port Said. MAASDAM 14 250 m. W. Valentia naar Halifax. NESTOR 14 170 m. N.O. Flores (Azoren) n. Londen. ORANJE p. 15 vm. Kp Guardafui naar Colombo. RIJNDAM 18 te Southampton verw. WATERMAN verm. 15 v. Suez n. Said/R’dam. ZUIDERKRUIS 14 600 m. O.N.O. St. He lena n. Walvisbaai. en districtsbestuurder heeft niet alleen contacten te onderhou den en voorlichting te geven, hij moet ook weerstanden over winnen. Inderdaad: weerstanden, want die zijn er op velerlei er bijzonder op de voorgrond: de ge dachte van: „Ze maken het in het hoofdbestuur wel voor elkaar en wij hebben toch niets te vertellen’’ en „Waar zullen we óns druk om maken en waarom zullen wij verantwoordelijkheid dragen”. Deze weerstanden moeten worden overwonnen, doch dit gaat niet altijd van een leien dakje. Het is persé onjuist, dat de beslissingen vallen, zonder dat de leden erin gekend worden en zZT1 men de vólle verantwoordelijkheid mee beweging als in bedrijf. Onder voorzitterschap van de alg. ad junct, de heer A. C. Goudswaard, kwam de afd. Zierikzee van de Ned. Chr. Bouwbedrijfsbond in jaarvergadering bijeen. De tweede Bondsvoorzitter, de heer Eshuis sprak aan de hand van kleu renfoto’s over zijn reis naar Amerika. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat het ledenaantal met 14 was toegeno men en thans 55 bedraagt. De aftredende bestuursleden, de heren Goudswaard, Folmer en de Bil werden m.a.s. herko zen. Door beschikbaarstelling van een 125- tal prijzen door plaatselijke winkeliers, kon een verloting gehouden wordeh ten bate van het t.b.c.-fonds „Draagt Elkan ders Lasten”, welke verloting f 120.— opbracht. Maandagavond vergaderde de plaat selijke afdeling van de C.J.B.T.B. Het bestuur werd als volgt samengesteld; W. de Boer, voor., P. Boot, secr. en L. de Ruyter, penningm. Het ledental be draagt 21. Besloten werd op 4 April een bijeenkomst te beleggen in het vergaderlokaal van de Chr. Geref. Kerk. MIDDELBURG, 15 Maart Twee patiënten waren gevonden, van wie een in aanraking is geweest met electrische stroom, de patiënt had een verbrijzelde hand en brand wonden. Deze opdracht moesten de E.H.B.O.- ers vanavond uitvoeren, tijdens de wedstrijden te Middelburg en Kort gene. In Middelburg was de uitslag: 1. Middelburg II 302 (80); 2. Middelburg I 281 (70); 3. Middelburg III 232 (80); 4. Vlissingen I 218 (85); Oostkapelle 162 (70), De tussen haakjes geplaatste cijfers zijn de punten van de leiders. Op 10 Mei zullen de beslissingswed strijden tussen de kringen worden ge houden. Kortgene: Kortgene 289 (71); Wis- sekerke 217 (66); Wolphaartsdijk 202, (53) en Kamperland 192 (59). Maar daaruit komt dan vanzelf voort, dat men vertrouwen in zijn districtsbestuurder gaat stellen. Het ideaal van de heer Lodder op dit punt: „Ze moeten bij mij net zo ge makkelijk de deur binnenstappen als zijn in hun eigen huis doen!” Belangrijk is ook de vertrouwens man in het geheel van de vakbewe ging. Hij is immers de voorpost van de organisatie in het bedrijf. Hij heeft te waken en zonodig strijd te leveren. Zij zullen zich de problemen eigen moeten maken, zij, zullen ook moeten kunnen luisteren en de weg moeten kunnen - vinden binnen de eigen moeten maken, zij zullen ook wen moeten wekken bij de leden, doch ook bij alle andere werkers in het bedrijf. Bij beschikking van de Minister van Justitie is benoemd tot referen daris in vaste dienst bij dit ministerie de heer drs P. Alle wijn te Den Haag, vroeger te Middelburg. Maandagmiddag werd op de Alge mene Begraafplaats ’t stoffelijk over schot van de heer A. Wichman, in le ven administratie-assistent te kantore der N.V. Prov. Zeeuwse Electr. Mij., ter aarde besteld. Een groot aantal bloemstukken dekte de baar. In de aula van de begraafplaats werden har telijke woorden van deelneming en sympathie gesproken door de direc teur der P.Z.E.M., ir T. Michielsen. Namens de afdeling waar de heer Wichman werkte, sprak de Technische Hoofdambtenaar de heer K. Zelders, een afscheidswoord. Namens de oud- Collega’s van het Trambedrijf werd gesproken door de oud-wagenbestuur- der, de heer H. Kieboom. De begra fenisplechtigheid werd geleid door de Officier van het Leger des Heils te Middelburg. Een familielid dankte voor de belangstelling. Dinsdagmiddag omstreeks vier uur werd de 9-jarige B. J. v. d. Vuist te Middelburg bij het oversteken van de Koningsbrug door een personenauto, bestuurd door De B., aangereden. Vanuit de richting Houtkaai reed ’n paard en wagen de brug op, terwijl vanuit de Stationsstraat de personen auto de brug op zwenkte. Doordat het knaapje achter het paard en wagen overstak, moet hij de auto niet heb ben zien naderen. OPA KIP TE DREISCHOR, de oudste inwoner van ons land, wordt Vrijdag a.s. 104 jaar. Een zeer hoge leeftijd en als men daarbij bedenkt, dat de oude baas nog erg monter is, dan geeft dat veel reden tot dankbaarheid. De inwoners van Dreischor zijn dan ook wel een zij de oudste inwoner van ons den hebben. Trouwens, dat zijn de Zeeuwen allemaal! En nu het contact met de bedrij ven. Geschillen van materiële en principiële aard, zowel in het alge mene als in het persoonlijke vlak brengen de districtsbestuurder in het bedrijf. Natuurlijk wordt eerst een oplossing voor moeilijkheden gezocht via de kern of het afdelingsbestuur, maar het gebeurt toch ook vaak, dat de districtsbestuurder rechtstreeks bij dit alles betrokken geraakt. Er kun nen geschillen voorkomen tussen le den en bedrijfsleiding, maar ook tus sen de leden onderling. Een voorbeeld. Iedereen weet, dat een reorganisatie in een bedrijf op zijn tijd nodig kan zijn om de con currentie in de bedrijfstak vol te houden. Bij een opnieuw reorganise ren van het bedrijf komen maar al te vaak moeilijkheden tot uiting. Men hangt aan de traditie en omdat deze traditie verbroken wordt, voelt men weinig meer voor een werken in dit bedrijf. Hier komen vragen rond het aanpassingsvermogen naar voren. Een gesprek van man tot man kan hier zeer verhelderend werken. Dan zijn er de persoonlijke kwesties, die vaak genoeg de portemonnaie raken: de C.A.O. Velen zien niet hét belang in van een C.A.O. voor het grote ge heel (bedrijfstaksgewijs) en dan ko men er moeilijkheden. Het klinkt altijd wat somber over kwesties en problemen te moeten spreken. Laten wij er enkele verheu gende opmerkingen van de heer Lod der tegenover stellen. Er ligt in de Zeeuwse bedrijven weinig conflict stof. In 99 procent van de bedrijven liggen de verhoudingen vrij gunstig. De vakbeweging heeft practisch overal behoorlijke entree. Over het algemeen zijn er weinig grote metaalbedrijven in Zeeland, n.l. 7 (hiermee worden aangeduid de be drijven met meer dan 25 werkne mers). Er zijn echter niet minder dan 4000 tot 5000 kleine metaalbedrijven, waaronder ook de electroteehnische bedrijven worden gerekend. Dit bete kent niet, dat er daarom juist zo wei nig conflicten voorkomen. Juist de kleine bedrijven geven vaak nogal eens moeilijkheden, die in de per soonlijke sfeer liggen. Ook in diverse colleges heeft de heer Lodder zitting namens het CNV. Zo maakt hij deel uit van het be stuur van de Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden, heeft zit ting in de Prov. Werkgelegenheids- commissie, is bestuurslid van de Chr. te bieden. Aan het programma zullen medewerken het gezelschap „Muslca” te Kamperland en de organist, de heer C. J. Barth, die het concertorgel zal bespelen. Zoals gezegd, zal des middags om half 3 in de Noorderkerk een tweede samenkomst beginnen. Er zullen geen referaten of inleidingen worden gehou den, maar er zal een uitgebreide litur gie worden afgewerkt, die is samenge steld door ds G. N. Lammens te Kot- terdam-Kralingen, ds J. C. J. Kuiper te ’s-Gravenhage-West en mevr. M. VVIe- lenga-Quelle te Rhoon, voordrachtkun stenares. Er is veel samenzang. Het eerste ge deelte wordt verzorgd door ds Lam mens, die een korte toespraak zal hou den onder het motto: „Wie in het kleine getrouw ishet tweede gedeelte door ds Kuiper, die zijn toespraak het motto gaf: zal het ook in het grote zijn”, en het slot door mevrouw Wielenga, die o.m. een werk van Michel van de Plas en fragmenten uit het Wil helmus van Leonard Huizenga zal de clameren. Muzikale medewerking zal worden verleend door de heer Barth, orgel, en twee trompettisten. Aan het einde van de middag zal of ficieel afscheid worden genomen van de heer De Smit en zal zijn opvolger wor den geïnstalleerd. Ook het moderamen- lid, de heer D. J. Rouw, zal dan af scheid nemen. Het ledental van de Chr. Metaal bewerkers Bond steeg in 1954 met 4 procent en bedraagt thans 1450. Dit geld voor het district waarin dé heer Lodder werkt. Uitdrukkelijk moet daarbij gesteld worden, dat ’t hier voornamelijk een aanwas be treft door het besluit van vele niet- georganiseerden of verkeerd georga- niseerden om tot de C.M.B. toe te treden. De uitvoering van Drie-eilanden- plan en Deltaplan brengt nieuwe ta ken ook voor de Chr. Vakbeweging mee. Men zal tijdig dienen te zorgen -en scholing van de leden. Voorkomen zal dienen te worden, dat de uitvoering der plannen catastrofale gevolgen zal hebben in geestelijk opzicht. Menige Zeeuw ziet dit nog niet, maar ook hier heeft de Chr. Vakbeweging een taak, aldus besloot de heer Lodder het onderhoud. Het waren woorden, waarmee wij van harte konden in stemmen. Dokter Pel constateerde een gebro ken rechterdijbeen, waarna de jongen naar het ziekenhuis is overgebracht. In tot de laatste plaats bezette Hof- pleinkerk heeft dr A. H. Oussoren, vroeger Geref. predikant te Middel burg, gesproken over zijn bevindingen in de Verenigde Staten en Canada. In een tempo, dat gedachten aan de ze landen opriep, vertoonde hij een respectabel aantal schitterend gekleur de foto’s over gezinsleven, stedebouw en natuurschoon in Hoboken en Van couver met omstreken. Op een onder houdende wijze wist dr Oussoren de ze projectie met Zijn explicaties te ver levendigen. Ds P. van Til gewaagde in zijn inlei dend woord over de glorie van Jezus Christus, die dr Oussoren over de ge hele wereld mag meemaken. Dr H. Doeleman zal per 1 April a.s. zijn artspraktijk neerleggen. Hij heeft n.l. in Rotterdam een functie aanvaard als controlerend geneesheer. Zijn prak tijk wordt overgenomen door arts J. A. E. van der Feen. Op Zaterdag 26 Maart a.s. zal dr Doeleman, die zijn functie te Goes in Februari 1945 aan vaardde, tijdens een receptie in Hotel De Korenbeurs afscheid nemen zijn patiënten en oud-patienten. Tot ouderling van de Ned. Herv. Kerk (vacature J. M. Verhoeks), is benoemd de heer C. Wisse. In het Huis van Nassau hield de ge westelijke afdeling van de C.B.T.B. en de coöp. aankoopvereniging van deze organisatie de gecombineerde jaarver gadering onder leiding van de heer J. A. van de Bijl uit Zonnemaire. De sec retaris, de heer A. Ph. bij de Vaate bracht zijn jaarverslag uit. In 1954 vertrokken vier leden naar de N.O.P. Het ledental steeg tot 150. Te Zierik zee is een afdeling van de C.J.B.T.B. opgericht. Na de pauze sprak drs J. J. Knibbe over het Landbouwschap. X T ANAVOND kwart over zeven begint in de „Prins van Oran- je” te Goes een groot midden standsappèl van de Christelijke Mid denstandsbond voor de Bevelanden. Vanaf Maandag zijn 16 functiona rissen van de C.M.B. en van de daar bij aangesloten vakorganisaties druk aan het werk op Noord- en Zuid- Beveland, waar zij tal van midden standers bezoeken, die nog altijd niet zijn georganiseerd en die krachtens, hun levensovertuiging lid behoren te zijn van de C.M.B. En nu zou het’’ buitengewoon prettig zijn, wanneer vanavond kon worden medegedeeld, dat er vele tientallen nieuwe leden werden ingeschreven. Laat nu nle- voor de voorlichting mand zeggen, dat het toch niet om het getal gaat. Zo’n opmerking is meestal maar een erg principieel klinkend motief om zich aan de noodzaak van christelijke organisa tie te onttrekken. In feite kan het geen motief zijn. En laten wij de dingen nuchter zien: niemand kan in onze moderne en ingewikkelde maatschappij volledig zijn eigen boontjes doppen. Daarvoor is sa menwerking, is organisatie onmis baar. Naar twee kanten en met twee doelstellingen: de doorwerking van het christelijk beginsel in het maat schappelijke leven en het dienen van het welbegrepen eigenbelang! Er komt vanavond nog meer aan de orde. De Christelijke Midden- standsvereniging Goes en omstreken zal ophouden te bestaan en er zal een afdeling Zuid- en Noord-Beve- land van de C.M.B. worden opge richt met een bestuur, waarvan de leden uit alle delen dezer eilanden afkomstig zijn en die ook de ver schillende mlddenstandssectoren zul len representeren. Als dat zijn be slag zal hebben gekregen, dan is de zaak organisatorisch voor elkaar. Laten wij hopen, dat dit het voor spel zal zijn van een bloeiend organl- satieleven in dit deel van Zeeland! Een districtsbestuurder moet de verbindende schakel zijn tussen hoofdbestuur en leden van de Chr. Vakbeweging. Hierin ligt eigenlijk al alles besloten. Het is begrijpelijk, dat er zonder dit contact een verwijdering tussen hoofdbestuur en afdelingen zou ont staan en daarom zal een district- bestuurder alles wat in de „top” be sproken en besloten wordt moeten doorgeven tot in de afdelingen. Het gehele land is ingedeeld in distric ten, die meestal gelijk lopen aan de provinciale grenzen. De taak van de districtbestuur- der valt in drie delen uiteen: 1. Hij geeft voorlichting namens het hoofdbestuur en onderhoudt het contact met de afdelingen. 2. Hij bevordert het plaatselijk con tact tussen de afdelingen, met de bedrijven, waarin de leden wer ken, met de overheid en andere organisaties. 3. Hij tracht de leden bij te staan, - indien het gaat om persoonlijke kwesties. Hij geeft hun raad en verleent hen bijstand op elk wil lekeurig terrein. GOES, 15 Maart. Het programma, dat door het bestuur is samengesteld voor de viering van het 60-jarlg jubileum der afdeling Zeeland van de Geref. Jongelingsbond, is anders dan anders en zal, wanneer het volgens de plannen kan worden afgewerkt, iets bijzonders zyn, dat ongetwijfeld bij de honderden jongens, die op tweede Paasdag naar Middelburg komen grote indruk maken. Het programma valt in twee delen uiteen. Het karakter van de morgenver- gaderlng waarvoor op de Concert- en Gehoorzaal beslag is gelegd zal anders zijn dan dat van de middagsamenkomst, die in de Noorderkerk wordt gehouden. Om half elf des morgens wordt be gonnen. Huishoudelijke zaken komen niet aan de orde. Alle aandacht zal zijn geconcentreerd op het bijzondere jubi leum. De titel van het openingswoord van de aftredende afdelingsvoorzitter, de heer Jacq. de Smit, wijst daar al op. Het luidt: „En de klok tikt maar voort Een interessant onderdeel van deze morgen kan worden het interview met een viertal oud-afdelingsbestuurs- leden. Met opzet is deze vorm geko zen en afgeweken van het traditio nele menu, het voorlezen van een doorwrocht historisch overzicht. De heren, die zullen worden geïnter- vlewd, zijn F. Boon te Halsteren, K. B. bij de Vaate te Nieuwerkerk, J. de Vis ser te Serooskerke (W.) en P. de Kam te Goes. Ook ’t erelid der afdeling, de heer J. P. Kögeler te Zwijndrecht, die vele jaren voorzitter van de 'afdeling Zeeland is geweest, zal naar Middelburg komen om dè jongens toe te spreken. Uiteraard zal er voor de officiële gas ten gelegenheid zijn gelukwensen aan Opa Kip heeft nog een erg goed geheugen. nog te herinneren, dat hij op school nog twee jaar met een ganzen veer heeft geschreven en dat zijn grootmoeder hem vertelde over Napoleon, wiens soldaten zij nog had gezien. Ook weet hij nog als de dag van gister, dat hij zijn eerste fiets kreeg. Zo een met een groot voor- en een klein achterwiel. Dit vehikel kreeg Opa Kip (een klein mannetje met de onafscheidelijke pet op het kale hoofd) in Ovezande. Op Zuid-Beveland kwam hij dikwijls, want eigenlijk heeft hij aan dit deel van Zeeland z’n hart verpand, omdat hij het er zo mooi vind^ Merkwaardig genoeg is hij nog nooit op Tholen geweest. Dreischor is de oude baas trouw gebleven. Hij heeft daar altijd ge woond. Acht en zestig jaar woonde hij in hetzelfde huis. Tot twee maal toe moest hij deze geboortegrond verlaten. De eer ste keer was dat in 1944 vanwege de inundatie en de tweede maal werd hij (in 1953) door de watersnood verdreven. Zijn gezondheidstoestand is, z’n hoge ouderdom in aanmerking ge nomen, nog buitengewoon goed. Hij is wat hardhorend en kan in huis slecht zien. Maar dat neemt niet weg, dat hij nog een vief manneke is, dat als de weersomstandigheden het toelaten, nog dikwijls een korte wandeling gaat maken. Stichting voor School- en Beroeps keuze, bestuurslid van de afd. Zee land van de Prot. Chr. Lectuurraad en is lid van de commissie Sociale Werkvoorzieningsregeling Handar beiders te Vlissingen. Tenslotte de persoonlijke hulp. Daarvan kan moeilijk iets algemeens worden verteld. Daarom gaf de heer Lodder enkele voorbeelden, die dui delijk illustreren hoe veelzijdig dit alles kan zijn. In 1954 werd in Zeeland voor een bedrag van f 1700,achterhaald we gens te weinig betaalde lonen, va- cantiedagen en toeslagen. FL 800. werd ontdekt wegens achterstallig en niet geïnde pensioenpremies. En zo is er meer achterhaald. Dan zijn er 30 woningkwesties opgelost, o.m. ging het daarbij om de vaststelling van huren. Belastingkwesties lost de heer Lodder zonodig ook op. Daar mee was zo’n f 1200 gemoeid. Er moest tenslotte de heer Lodder nog één ding van het hart. Het werk van de Chr. Besturenbonden wordt door de leden meestal als secundair gezien. Dit is bepaald niet juist. Hun werk is even primair als dat van de afdelingen. Er is in het C.N.V. een streven om de besturenbond als de daartoe aangewezen organen te be trekken in de voorlichting en bij het

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2