RECHTSE OVERWINNING IN DE TWEEDE KAMER van en Opleiding van Commandotroepen tijdelijk gestaakt Delta-plan en Moerdijkkanaal ter sprake in Eerste Kamer r DEINING VAN DE ZEE ALS DRIJFKRACHT VOOR REDDINGSTOESTEL i Lof Dulles spreekt over nieuwe F wapens Kaartsysteem helpt Zweedse politie een handje Algemeen televisie-programma komt op vrijwillige basis tot stand Echtpaar door gas bedwelmd in Vlissingen Ultimatum aan diamantbewerkers Voortvaren nu daalde, af) minMeï QaCö ne&i, Er hapert iets van Nederlanders vonden vernuftig instrument uit Regering kwam met nader voorstel Proefneming op de Noordzee slaagde IJMUIDEN, 15 Maart - Van middag is in IJmuiden een vin ding openbaar gemaakt op het gebied van het signaleren van verongelukte schepen of vlieg tuigen en het terugvinden van reddingsploegen of wrakken. De dir.-generaal van de Scheep vaart, de heer C. Moolenburgh, zeide grote waardering te heb ben voor het gedemonstreerde proto-type. Ernstige incidenten oorzaak ingrijpende maatregel voor „timmerman der regering” Prof. Gerretson wil heropening van het Kreekrak en verbetering Bergen op Zoomse haven PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND i Overleg over ambtenarensalarissen --.iO DE BILT ZEGT: Veel bewolking Geslaagd Vrouw reeds overleden Het mechanisme ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3040 (ZIE PAGINA 3) nen. WOENSDAG 16 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Ds D. J. van Dijk, Ds J. Karelse, C komt een slinger vrij die, op de golfslag bewegend, een mechanis- Olofsen, die evenals de heer Ortenblad van spionnage wordt verdacht. 'VA' WASHINGTON, 15 Mrt. De Ame rikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, heeft vandaag meege deeld, dat er kleine atomische wapens zullen worden gebruikt, indien de Ver. Staten betrokken raken in een groot militair treffen, waar ook ter wereld. Dulles zei niet bij voorbaat te kun nen zeggen of de verdediging van de eilanden Quemoy en Matsoe een groot militair treffen zou zijn. Verder zei hij, dat indien nationalis tisch en communistisch China toezeg gen geen geweld te zullen gebruiken, de voorwaarden voor een wapenstil stand rondom Formosa zullen zijn vervuld. Het is niet nodig, dat beide China’s afstand doen van hun aanspra ken. De minister wilde niets zeggen over de Amerikaanse reactie in geval van een communistisch Chinees aanvallen op Quemoy en Matsoe. DE BILT, 15 Maart. Overwegend droog weer met veel bewolking maar ook enkele opklaringen. Matige tot vrij krachtige Noordwestelijke wind. In de middag ongeveer dezelfde maximum temperaturen als gisteren. ’s-GRAVENHAGE, 15 Mrt. De re gering heeft een nader voorstel inge diend over de ambtenarensalarissen. De centrale commissie voor georgani seerd overleg in ambtenarenzaken kwam vandaag bijeen onder leiding van de heer A. Mastenbroek ter voort zetting van de besprekingen, waarbij dit voorstel in discussie werd gebracht. Op verzoek van de centrales van over heidspersoneel werd besloten de be sprekingen over dit voorstel voort te zetten in de vergadering van Vrijdag a.s., teneinde de centrales gelegenheid te geven zich nader te beraden. STOCKHOLM, 15 Mrt. Bij een onderzoek in een kantoorgebouw in het centrum van Stockholm heeft de Zweedse politie een uitgebreid kaart systeem gevonden, waarin de namen van communistische agenten in geheel Scandinavië voorkomen. De Zweedse autoriteiten hebben onmiddellijk de Deense en Noorse veiligheidspolitie van deze vondst op de hoogte ge bracht. Men gelooft, dat de namen in Slot was plotseling te eenzijdig gewor den. De strijd van de socialisten tegen de overheidsinvloed was tweezijdig ge richt. Wij willen, aldus de heer Burger, niet zo maar die invloed beperken, maar ook de Algemene Programma Comissie uitbreiden en het veto-recht afschaffen. En als de heer Bruins Slot van deze laatste twee dingen niets wil weten, dan bedrijft hij „eenrichtings verkeer”. Nu de socialistische motie met het „tweerichtingsverkeer” werd verworpen, was het voor de heer Bur ger logisch dat de voorstellen van de de heer Bruins Slot om de overheids invloed een beetje in te dammen plot seling onaanvaardbaar waren gewor- Enige proefnemingen zijn uitste kend geslaagd, waarbij bleek, dat het apparaat bij een tamelijk ruwe zee feilloos werkt. Vanmiddag was de zee echter iets te rustig om suc ces te garanderen, maar de uitvin ders zullen dit succes proberen te ondervangen door kleinere vertan- dingen op de aandrijfraderen te ge bruiken, zodat de slinger, die het principe van dit toestel uitmaakt, ook bij de geringste deining zijn beweging aan het mechanisme af geeft. wapen van de wachtcommandant en vuurde daarmee enkele schoten af, waardoor twee militairen verwon dingen opliepen. Deze en andere in cidenten hebben de legerleiding doen besluiten de commando-oplei- ding van het korps commandotroe pen voorlopig te staken. De commando-opleiding stelt aan officieren en manschappen bijzondere eisen. Enerzijds is de opleiding af ge stemd op individuele acties, waarbij het uiterste aan persoonlijk initiatief en durf van de militairen wordt ge vergd, anderzijds is de opleiding erop gericht dat de troep in vredestijd dis cipline, orde en voorzichtigheid vol komen in acht neemt. Uit de inciden ten, die zich hebben voorgedaan, is de legerleiding gebleken, dat er aan de huidige opleiding iets hapert. Men wil de richtlijnen voor de commando-op leiding opnieuw onder ogen zien en waar nodig wijzigingen aanbrengen in de normen, opdat bij leiding en man schappen van het korps een juist be grip ontstaat voor de vredes- en oor- logstaak van het korps. (Van onze parlementaire redacteur) ’s-GRAVENHAGE, 15 Maart De Tweede Kamer heeft minister Gals op zijn wenken bediend. De uitspraken van de Kamer in dit televi- sie-debat zullen beslissend zijn voor het komend beleid, zo heeft hij verleden week verklaard. Nu zo’n kans mag men niet laten lopen en daarom werden er vanmiddag niet minder dan zes moties ingediend, waarvan er slechts twee werden aangenomen. De belangrijkste daar van was ongetwijfeld afkomstig van de heer Peters (K.V.P.) - de twee de ondertekenaar was de A.R. Bruins Slot, - waardoor een einde wordt gemaakt aan de plannen van de bewindsman inzake het algemeen pro gramma. Er komt nu geen algemeen programma, maar een gezamenlijk Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes den. Een logica, die teveel politiek ge tint was, om duidelijk te zijn. KERKDIENSTEN De vijfde motie was afkomstig van de heer Van Sleen (Arb.). Hij wil de af van de bepaling in het ont- werp-Televisiebesluit, dat dc kerk genootschappen zendtijd krijgen voor het uitzenden van kerkdiensten met enige omlijsting. De kerken moeten zelf weten hoe zij hun bood schap willen brengen, aldus de heer Van Sleen. Nu had de minister ver leden week al verteld, dat hij persé wil vasthouden aan het begrip kerk diensten, omdat hij dan de mogelijk heid heeft om aan niet-kerkelijke verenigingen bijv, het Humanistisch Verbond, zendtijd te weigeren. Dat zou moeilijk zijn, als de kerken zich gingen bezig houden met uitzendin gen, overspoeld met een geestelijk sausje. Daarom hield hij vast aan het be grip kerkdiensten en wilde hij niets weten van het voorstel van de heer Van Sleen, waarin werd gesproken van kerkelijke uitzendingen. Na een zeer spannende stemming werd deze motie verworpen met 41 tegen 43 stemmen. Voor waren P.v.d.A., V.V.- D., C.P.N., jhr Wttewaal, de heren Krol, V. d. Feltz en Schmall, allen C.H. De motie van mevr. Fortanier-de Wit om een meer billijke verdeling van de zendtijd tussen verschillende staatkundige richtingen toe te passen werd verworpen met 24 tegen 59 stem men. Voor stemden de V.V.D., A.R., De „Neeltje Jacoba”, de IJmui- dense reddingsboot van de K.N.Z. H.M., is enige uren buitengaats ge- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; lijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. het register de sleutel bevatten van een spionnagenet in geheel Scandina vië, dat inlichtingen over verdedi gingsmaatregelen van de N.A.V.O. moest inzamelen ten behoeve van de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese landen. De foto toont op de bovenste rij van links naar rechts: Evert Abrahamsson, werkzaam bij de Bofors munitiefa briek en vermoedeljjk een spion; de Tsjechische militaire attaché Rentisek Nemco, die naar men aanneemt de lei der van de groep is. Onderste rij v.l.n.r.: mr A. N. O. J. Ortenblad; Anne-Marie Hesd, een lid van de Zweedse contra-spionnage, die de groep hielp oprollen en mevr. Astd VLISSINGEN, 15 Maart Dinsdag morgen meldde een bewoner van de Prinsenstraat te Vlissingen aan het kantoor der gasfabriek, dat hij gis teravond in zijn woning een sterke gaslucht had waargenomen. Zijn vrouw werd hedenmorgen erg on passelijk wakker. Het personeel van de gasfabriek constateerde een lek in de gasleiding onder het wegdek. Door de bevroren grond en de daar in aanwezige Ijslaag kon het gas niet onmiddellijk ontsnappen en zocht een uitweg. Deze vond het gas on der de vloer der woning en drong door reten en kieren het huis bin nen. Tijdens de werkzaamheden was het de arbeiders opgevallen, dat van de woning Prinsenstraat 1 de gordijnen gesloten bleven. Ook op aanbellen deed niemand open. Dit huis werd bewoond door de 57-jarige C. Bates met echtgenote. De buren veron- stelden, dat het echtpaar was gaan wandelen, want de man liep sinds tien dagen in de Ziektewet. Om vier vanmiddag toen men nog niemand had zien thuiskomen en de woning gesloten bleef, vertrouwde men het niet meer en waarschuwde de poli tie. Deze stelde een onderzoek in en kwam tot de ontdekking, dat deze woning vol gas stond. Op een slaapkamer op de bovenver dieping trof men het echtpaar be wusteloos op bed aan. Onmiddellijk pasten de politiemannen kunstmati ge ademhaling toe en de inmiddels gearriveerde dokter R. Grippeling paste zuurstof toe. Het bleek echter dat de vrouw reeds overleden was en de man moest in zeer zorgwek kende toestand naar het St. Jozef- ziekenhuis overgebracht worden. Ook voor zijn leven wordt gevreesd. ’s-GRAVENHAGE, 15 Maart De opleiding van commando’s bij het korps commando-troepen te Roosendaal en aan de vaarschool van het korps te Willemstad is tijdelijk gestaakt. Deze beslissing is door de legerleiding ge nomen naar aanleiding van de ernstige incidenten, die zich in de afgelopen tijd in het korps hebben voorgedaan. De „groene baretten” zullen voorlopig uitsluitend de normale infanterie-opleiding ontvangen. De gespecialiseerde opleiding, gericht op de oorlogstaak, waarbij het uiterste van de individuele soldaat wordt gevergd, is stil gelegd. De commandant van het korps com mandotroepen, luit. kol. H. O. L. L. Holl is tijdelijk gedetacheerd bij het 42ste regiment infanterie te Assen. Met het commando van het korps commandotroepen is voorlopig belast de luit. kol. van de generale staf E. R. d’ Engelbronner. Hoe lang de maatre gel van kracht blijft, kan men ons nog niet mededelen. De laatste maanden hebben zich bij het korps commandotroepen enkele incidenten voorgedaan, die door de legerleiding scherp zijn ver oordeeld. Vandaag werd voor het hoog militair gerechtshof in Den Haag het ergste voorval behandeld. Het betrof een sergeant van het korps commandotroepen, die met ’n aantal andere commando’s de op dracht had gekregen een kanon bij een ander militair onderdeel weg te kapen. De sergeant werd evenwel betrapt en ingerekend. Hij greep ’t op de verbetering van de haven van Bergen op Zoom. De heer de Vos van Steenwijk (V.- V.D.) vroeg zich af waarom na de Del tawet de hoogwater keringen aan een critisch onderzoek zullen worden on derworpen. Is dat onderzoek er dan tot nu toe niet geweest, zo wilde hij van minister Algera weten. De heer Gerretson (C.H.) sprak over de Rijn-Scheldeverbinding en wees er op, dat dit volgens hem een zaak is van kabinetspolitiek en hij betreurde het, dat de ministers het kennelijk niet eens zijn. Het voor stel voor het Moerdijkkanaal (com missie Cauwelaart-van Steenbergen) achtte de C.H.-afgevaardigde onaan vaardbaar. „Geen Moerdijkkanaal, zo concludeerde hij, daartegenover wel onmiddelijk aanpassing van Bra bantse werken dus o.m. heropening van het Kreekrak en verbetering van de haven van Bergen op Zoom, waarmee de oude route via de tus senwateren kan worden gediend. programma, samengesteld op vrijwillige basis. Om precies te zijn: Tenminste een Vierde en ten hoogste de helft van de Uitzendingen zullen een gezamenlijk programma zijn. En deze uitzendingen worden door de omroeporganisaties voorbereid. Zoals te verwachten was koos de rechtse meerderheid de zijde van de heer Peters. Daarmee was de samenwerking op vrijwillige basis ge red. De linkerzijde was in haar geheel tegen. Hoeveel dat er precies waren werd niet duidelijk, omdat er bij zitten en opstaan werd gestemd. Het komt er ongeveer op neer dat 47 stemmen voor en 37 tegen de motie Peters waren. Links was dus niet best opgekomen. Dat was de schuld der liberalen en ummunisten. Bij rechts waren afwe zig de K.N.P. en de S.G.P. De laatste tweemansfractie heeft tot het einde toe volgehouden tijdens deze belangrijke televisie-debatten niet in ’s lands ver gaderzaal te verschijnen. NADER BERAAD? De motie-lawine maakte het minis ter Cals niet gemakelijk. Met veel kunst en vliegwerk is hij dit debat doorgekomen. Moedig probeerde hij zich niet te stoten aan de linker- of rechterzijde, maar het is begrijpelijk dat dit toch niet geheel lukte. De. be windsman vindt zijn voorstel nu een maal een schitterend compromis. En het was dus zaak voor hem om niet te toegevend te zijn aan de heren Burger of Peters, om er maar twee te noemen Beslist te ver ging minister Cals echter toen hij verklaarde dat de aan neming van de motie Peters (de vrij willige samenwerking dus in net alge meen programma) nader beraad in het kabinet nodig maakte om te bekijken of de regering op deze wijze nog wel verder kan gaan met het verstrekken van enorme subsidies. Dat was over dreven omdat men de ontwikkeling van de televisie nu eenmaal niet stop kan zetven en omdat deze stellig niet afhankelijk gemaakt kan worden van een organisatie-vorm. Rechts heeft zich aan dit dreigement niet gestoord en zal ongetwijfeld met vertrouwen dit Kabinetsberaad afwachten. STEKELIG De linkerzijde was deze middag noga] stekelig. Ook dat is te begrij pen. Het duidelijkst kwam dit tot uitdrukking in het betoog van de heer Van Sleen (Arb.), waarin hij zeide dat een meerderheid van K.V.- P„ A.R., en C.H. te gering is om er een televisie-bestel op te kunnen bouwen. Maar de heer Bruins Slot (A.R.) interrumpeerde: „Beter een teleyisiebeleid dat rust op een meer derheidsbesluit dan op een minder heid in de Kamer”. Met deze twee opmerkingen is de gehele problema tiek van de afgelopen dagen ten voeten uit getekend. BURGER IN ACTIE De P.v.d.A.-fractie hield vast aan het verplichte algemene programma. Iede re omroeporganisatie zou haar pro gramma aan de Algemene Programma Commissie moeten aanbieden. En deze Moet beslissen of het aangeboden pro gramma door de omroepvereniging Mag worden uitgezonden of dat het gebruikt zou worden voor het alge- Meen programma. Nu hadden volgens het voorstel van minister Cals de om roepverenigingen het veto-recht. Be paalde uitzendingen in het algemene Programma zouden zij dus kunnen weigeren. Maar de socialisten vinden oit niet democratisch. Geen veto-recht, Maar een meerderheidsbesluit. Het is hegrijpelijk dat rechts vasthield aan Mt veto-recht. En ook de minister Qeed dit. Rechts had nu eenmaal de Meerderheid en de gehele motie-Bur- ger werd dan ook verworpen met 37 ’'stemmen. Voor p-v-d'A-> C.P.N. en ,JJt Poging van de heer Bruins Slot m Om z*ch ontdoen van de alge- een secretaris werd verworpen met ue stemmen van de A.R., C.H. en V.V.- hi- j00r' Pe K.V.P. sloot zich ditmaal y de P.v.d.A. aan. De tegenargumen- en van minjster Cals waren vrij sterk, rin hier om millioeneninveste- hünenA zo zeide hij. De Staat betaalt jna de gehele televisie, want de op- ti«hë.Sten uit het kijktgeld zijn prac- te verwaarlozen. Daarom wil mi- hn, j v’ d- Kieft een vinger in de pap hoi/611’ wd weten hoe het over- rj.asgeld precies besteed zal worden. Vn YdA. stemde tegen dit A.R. vo, e’ omdat de motie-Burger was worpen. Het voorstel van Bruins AMSTERDAM, 15 Maart De Al gemene Juweliersvereniging heeft een ultimatum gezonden aan de nu twee dagen stakende Amsterdamse dia mantbewerkers. Daarin wordt gezegd, dat zij Woensdagmorgen op het werk dienen te verschijnen, zo niet, dan zal ontslag volgen. In de brief, waarin dit wordt meegedeeld, zegt de A. J. V., dat indien de staking voortduurt, de dag kan komen, dat er niet meer on derhandeld en niet mepr gewerkt be hoeft te worden, omdat er dan geen Amsterdamse diamantindustrie meer bestaat. Het bestuur van de Alg. Diamant- bewerkersbond deelde desgevraagd mee, dat aan het verzoek tot werkher vatting niet zal worden voldaan. ’s-GRAVENHAGE, 15 Maart Het heeft minister Algera ook in de Eerste Kamer vandaag niet aan waardering ontbroken. Bij de behandeling van de begroting van Verkeer en Waterstaat gaf de heer Roebroek (K.V.P.) de bewindsman een verdiende pluim door hem „de timmerman van de re gering’’ te noemen. Dat de Deltaplannen, het Moerdijkkanaal en alles wat daarmee annex is besproken zouden worden, viel te verwachten. De heer Tjalma (A.R.) pleitte voor de belangen van de oesterteelt in Zee land. Het had de heer Roebroek verwon derd, dat de sluiting van de zeegaten gekoppeld was aan de waterkeringen in het algemeen. Hij achtte een goed oppertoezicht noodzakelijk. Het ge duld in West-Noord-Brabant raakt op, zo waarschuwde hij minister Algera, toen de Senator enkele opmerkingen maakte over de Schelde-Rijnverbin- dingen. Hij drong in dit verband aan me aandrijft, dat via een reeks slaghamers een lichtkogel ontsteekt Over deze hamers heen roteert eveneens op aandrijving van de golfslag een schijf, waarop een kleine honderd lichtkogels of rook bommen worden gemonteerd, die dan met tussenpozen van enige mi nuten de lucht ingaan. Het licht signaal kan bij nacht tot op 57 km afstand waargenomen worden, als de atmosferische omstandigheden gunstig zijn. ten hebben te kennen gegeven, de li beralen in dit opzicht te willen steu- De motie-Fortanier vonden zij echter te overtrokken en te vaag om vcor te kunnen stemmen. De socialist Burger kwam zelf met een nieuw voor stel voor de dag, waarin duidelijk werd uitgesproken, dat de V.V.D. voor de radio moet kunnen verschijnen. Deze motie stierf bij haar geboorte, omdat hij na het sluiten van het debat werd ingediend. Dat was een fout van voorzitter Kortenhorst, wiens leiding niet altijd even onberispelijk is, als er formele kwesties zijn pp te lossen. C.P.N., jhr Wttewaal (C.H.), mej. Zee- lenberg en de heer Goedhart, beiden P.v.d.A. Van V.V.D. zijde is ernstige critiek uitgeoefend op de A.V.R.O. De heer Oud wenste niet, dat de li beralen in het A.V.R.O.-hok gestopt zouden worden. De A.V.R.O. wil alge meen zijn, d.w.z. neutraal, maar dat is volgens de V.V.D.-fractievoorziter, on mogelijk. Mevr. Fortanier-de Wit zeide zich groen en geel te ergeren aan de rubrieken van deze omroepvereniging, die de politiek raken. Toch is de zaak van de V.V.D. en de aether in bewe ging gekomen, want ook de socialis- Loodswezen, de Marine en het Reddingswezen te laten zien, hoe de deining van de zee in staat is een vernuftig geconstrueerd toestel in werking te stellen, dat met tus senpozen van enige minuten een lichtkogel of desgewenst overdag een rookbom afvuurt. Hierdoor is het mogelijk geworden, bij uitwer king van dit systeem in compacte vorm, een verloren gegane sleep, die van dit toestel is voorzien, te rug te vinden zoals ook de auto matisch afgevuurde lichtkogels een reddingssloep met een bewusteloze bemanning of een gezonken onder zeeër kunnen localiseren. De enige menselijke ingreep, die voor het in werking stellen van dit in vier en een half jaar tijd door de heren G. Stada, J. van de Pie terman en J. van Spijk ontwikkel- de apparaat nodig is, is het overha- weest met dit proto-type om een len van een handgreep. Daardoor aantal genodigden uit de kringen van de scheepvaartinspectie, het c iifc

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1