LASTEN EN LASTPOSTEN. Laat but niet Stormvloedstand in menen ïlacUa ^eruji U Strijd tegen religieuze secten Zuid-Vietnam aan Uw buurman over Het gaat goed met Nederland, vele landgenoten. Wester-Schelde gaat omlaag AMBON KOMT VRIJ in Dienstneming bij Nationale Reserve wordt aantrekkelijker als U komt! q*r voor Ds H.VELDKAMP Particuliere legers roeren zich II HOUTMAN tr ii Liftverbod blijft gehandhaafd Begin van burger oorlog Hervorming van Britse Hogerhuis Prof. Thijsse zorgt voor ’n verrassing YflededeLirty v-ati tninibleA £ta£: I i BB .„«o an ZEEUWSCH DAGBLAD Als de zeegaten worden afgesloten DOOR •1 ff ff PIANO'S ORGELS pagina 3 Toch dijken omhoog Zes-en-zeventig procent is tevreden. Nog niet definitief Professor Thijsse deelde zijn Belgisch gehoor mede, dat hij pas vorige week gereed was ge- komen met zijn studie en proe ven over dit vraagstuk en hij voegde er onmiddellijk aan toe, dat hetgeen hij vond geen defi nitieve uitkomst is. Maar wel durfde hij de garantie te geven, dat, als er niveau-veranderingen zullen optreden, deze op geen stukken na de vijf centimeter zullen benaderen. k Ingezonden Mededeling (Adv.) i J) I ZONDAG 13 MAAKT 1955. Dai Zaterdag 12 Maart 1955 III III II I - Zuidvietnamese staatshoofd Bao uit Frankrijk. De drie particuliere legers, tezamen ongeveer 25.000 man premier. Vertegenwoordigers van twee der 23 April DEN HAAG Houtrusthallen, aanvang half 4. Nationale demonstratie voor recht en vrijheid. .1 i ■5 LIFTVERBOD Ook het befaamde liftverbod wordt nog even besproken. Er bestaat geen aanleiding voor minister Staf om dit verbod in te trekken. Hij zegt o.m., niger samenleving, nog meer ten goede zou komen, als wij ons wat Intensiever bezig hielden met het „verdragen van eldanders lastigheden” door het „dra gen van elkanders lasten”. De grootste „moeilijkheden” zijn niet de financiële maar de geestelijke, en de wereld gaat niet aan de lasten ten onder, maar aan de zonde. Het is nauwelijks te zeggen, hoeveel verwoestingen er al zijn aangericht in het groot en in het klein omdat het „verdraagt elkanders moeilijkheden” in het vergeetboek kwam. Dat begint al in het huwelijk: de grondslag van de sa menleving. Het begint meestal erg zon nig, maar zodra blijkt dat de engel die men dacht in huis te halen, een engel lijkheden, zowel van de zijde der auto mobilisten ais van de militairen. Tus sen beide is er zowat evenwicht, zodat vrjjwel geen enkele militair teleurgn^ steld wordt. Overigens wordt plaatse- lijk nog naar de gunstigste opneem- plaatsen gezocht. Als U gelóóft in vrijheid in recht en rechtvaardigheid komt U zelf. Uw komst naar de Houtrusthallen in Den Haag op 23 April betekent zoveel méér dan trouw alleen aan Ambon. Uw komst betekent trouw aan Uweigen beginselen. Uw komst betekent trouw aan dezelfde begin selen waarvoor U van 1940 tot 1945 op de bres stond en waarvoor Uw zonen vielen. het bijzonder de jeugd te wachten staat, als God deze mensheid moe werd. Er zijn, vooral na de tweede wereld oorlog, velen geweest die hun laatste restje Godsgeloof overboord geworpen hebben op grond van de redenering, dat als God werkelijk bestond, Hij onmoge lijk zóveel ellende en onrecht zou kun nen gedogen. Het zou, van ongeloofsstandpunt uit gezien, begrijpelijker zijn als men het omkeerde en zei: ik geloof niet dat God Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres Dit vooropgesteld, willen we toch met klem volhouden, dat het aan een be hoorlijke, ik mag wel zeggen, wat zon- 28%. Handel gaat goed, devie zenpositie best, betalingsba lans prima, schatkist vol ler, veel goud, economisch goed 12%. Geen werkloosheid, wei nig werkloosheid, (bijna) iedereen werkt 12%. Met andere landen ver geleken hebben wij het hier goed 11%. Sociale vooruitgang, so ciale toestand, sociale zor gen, ouderdomsvoorzienin gen 5%. Zij die van mening zijn, dat het in ons land niet goed gaat, geven als moti vering daarvan verschillen de oorzaken op, waarvan het meest wordt genoemd (door 5%): levenspeil laag, gedaald, weinig koop kracht, welvaart vermin derd, etc. Het voorschrift van het ministerie van Oorlog, „Handleiding Atoombe scherming”, is verspreid onder alle Nederlandse burgerartsen, maar aan gezien hierin gegevens van vertrou welijke aard van onze bondgenoten zijn verwerkt, is bepaald, dat geen gegevens en inlichtingen eruit aan de pers of aan onbevoegden mogen wor den verstrekt. Het zal de eerste jaren niet mo gelijk zijn de dienstplicht van de oudste zoon af te wentelen op een van de jongere zoons. Het aantal dienstplichtingen aan wie uitstel of vrijstelling wordt verleend, is reeds dermate hoog, dat niet tot ruimere verlening van uitstel kan worden overgegaan. Ten aanzien van de onderwijzers is nu bepaald, dat degenen, die de eerste oefening nog dit eerste halfjaar moe ten beginnen, niet voor het einde van het lopende schooljaar behoeven op te komen. Zij, die nog in werkelijke dienst zijn en binnen enkele maanden met groot verlof zouden kunnen ver trekken, kunnen vervroegd huiswaarts worden gezonden. is „die met vuisten slaat”, Is het huilen. De gedroomde vreugde wordt een on dragelijke last vanwege de lastigheid en de moeilijkheid, en zo komen de eerste „moeilijkheden” omdat de één de ander niet verdraagt. In sommige kringen is het al niet ongewoon meer dat reeds bij de fotograaf waar het bruidsportret wordt gemaakt, gepiekerd wordt over de echtscheidingsprocedure. Waar het zover nog niet kwam Is in breder en deftiger kringen dan men ver moeden zou „het leven een hel” ge worden. In de wereld waar de bronnen ver troebeld zijn, kunnen moeilijk zuivere rivieren stromen. Vanuit het gezin wordt de samenleving gebouwd óf ver pest, en in het laatste geval helpen geen stutten van buiten, maar alleen, zoals Paulus in het reeds genoemde verband van Gal. 6 opmerkt: de vervulling van de wet van Christus. Men kan het wenden of keren zoals men wil, maar tenslotte Is alleen het christendom en niet het humanisme im staat de wereld werkelijk te zegenen. V Wij zullen er hierbij van moeten uit peil van een halve centimeter. De hooggeleerde spreker gaf, al thans volgens het verslag, dat wij van deze rede onder ogen kregen, geen nadere toelichting op zijn berekeningen en op de wijze, waarop hij tot dit buiten gewoon opvallende resultaat was gekomen. Wanneer prof. Thijsse gelijk heeft en het zij verre van ons zijn opzienbarende verkla ringen in twijfel te trekken! dan rijst onmiddellijk de vraag, of het nog noodzakelijk moet worden geacht de dijken rond Waterweg en Wester-Schelde te verhogen. Ook daarover heeft prof. Thijsse zich uitgesproken. Hij verwees naar Belgische kranten, die geschreven hadden, dat de dijken rond de Wester- Schelde met zeker vier meter omhoog zouden moeten. De pro fessor noemde dat „een wild cij fer”! Daarin had hij gelijk, uit gaande van zijn redenering e» de conclusie, waartoe hij kwam. Wèl zullen de dijken enige ver hoging moeten ondergaan. Dat is tijdens de beruchte stormvloed en ook bij de storm eind De cember 1954 gebleken, maar de ze verhoging behoeft zeker geen vier meter te zijn. Men kan aannemen, dat er met deze rede van prof. Thijsse weer een nieuw en niet onbe langrijk element aan de discus sie over het Deltaplan is toege voegd. Ongetwijfeld kan worden verwacht, dat binnen niet al te lange tijd anderen, ook deskun digen op waterstaatsgebied, erop zullen reageren. Maar als prof. Thijsse met zijn cijfers en bere keningen kan aantonen, dat het gelijk aan zijn kant is, dan zal er niet veel meer te discussiëren vallen Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuin- bouwmeded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Banjoork. 13.45 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Pianoduo. 15.30 Gram. 16.00 Bijbellezing 16.30 Strijkkwart. 17.00 Voor de kleuters. 17.15 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en.de wereld: Mr A. L. Schnei ders: „Cultureel tweerichtingsverkeer”. 18.00 Chr. Mannenkoor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.40 Engelse les. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 „Volk en Staat”, caus. 19.45 Gamba en blokfluit. 20.00 Radiokrant. 20.20 Hollandse liedjes. 20.40 „De Oude Meester”, hoorspel. 21.30 „Ontmoeting tussen burger en militair. 22.15 Kamerkoor. 22.45 Avondoverdenking 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 14 MAART 1955. HILVERSUM I (402 m.) VARA: 7.06 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram, 7.50 Pianoduo. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (9.3M! 9.40 Waterst.) VPRO: 10.00 „Voor de oud4' dag”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de zieken. 11.10 Experimentele schooluitz. 12.00 Gram. 12.15 Lichte mu» 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 VooS het platteland. 12.38 Lichte muz. 13.0Q Nieuws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14.00 Voor dé vrouw. 14.15 Viool en piano. 14.45 Gram. 15.15 „De revisor”, hoorspel. 16.50 Gram. 17.25 Roemeens ork. 17.50 Mil. comm. 18.00 nieuws en comm. 18.20 Act. 18.25 Gram. 18.40 Pari. comm. 18.55 Voor de jeugd. 19.05 Jeugdconc. 19.45 Regeringsuitzending Landb.rubriek. 20.00 Nieuws. 20.05 „De familie Doorsnee”, hoorspel, met muz. 20.35 Aetherforum. 21.15 Dansmuz. 21.50 „De cultuur in het geding”, caus. 22.05 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Orgelspel. 23.35 -24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) NCRV; 7.00 Nieuws en S.O.S.-ber. 7.10 Een vaste burcht. 7.13 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Mastklimmen 10.05 Gram. 10.30 Morgen- die tel len, zijn van de religieuze secten Cao Dai en Hao Hao en de groep Binh Xuyen. Bij de bekendmaking van de overeenkomst de vorige week, zeiden zij, dat als eenmaal een regering van nationale eenheid zou zijn gevormd, zij de particuliere legers bij de legermacht van de Vietnamese regering zouden aan sluiten waardoor een enkele natio naal leger zou worden gevormd. Acht maanden lang heeft Ngo Dinh Diem het bewind gevoerd over het niet-communistische Zuid-Vietnam als waarnemend staatshoofd met vol ledige steun der Verenigde Staten. Gezaghebbende kringen in Saigon verklaarden na de proclamatie van de drie legers, dat Bao Dai waar schijnlijk een regering van nationale eenheid zou vormen met zichzelf als coöperatie dus onder het „Draagt Elkanders Lasten”, 1 aan een gelijk luidend apostolisch vermaan in Ga laten 6 2. De grote meerderheid van de ondervraagden be antwoordde deze vraag be vestigend, namelijk 76%. Daarentegen waren er slechts 9 van de 100 onder vraagden die meenden, dat het met ons land op het ogenblik niet goed gaat, HILVERSUM II (298 m.) KRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nieuws en waterst. 9.45 Gram. IKOR: 10.00 „De open deur”, caus. 10.30 Kerk dienst. NCRV: 12.00 Gram. KRO: 12.15 Gram. 12.20 „Apologie”. 12.40 Gevar. muz. dienst. 11.00 Gram. 11.20 Gevarï'm"uz71^25 be- AMSTERDAM, 11 Mrt. Het gaat goed in Neder land vinden drie op elke vier Nederlanders. Dat bljjkt uit een onderzoek dat het Nederlands Insti tuut voor de Publieke Opi nie te Amsterdam zojuist heeft afgesloten. Daarbij is aan een grote representa tieve steekproef uit de vol wassen Nederlandse bevol king de vraag gesteld: „Vindt u dat het met ons land op het ogenblik In *t algemeen goed gaat of niet goed?” ’s-GRAVENHAGE, 11 Maart. Minister Staf heeft in antwoord op vragen van leden der Eerste Kamer medegedeeld, dat hij het sluiten van een ver bintenis bij de Nationale Reserve (waarvan de omvang nog te wensen overlaat) aantrekkelijker wil maken o.m. door een tegemoetkoming in financieel opzicht. Hij meent verder, dat de sterkte van de territoriale troepen aan redelijke eisen voldoet. Dat naar een grotere mobiliteit moet worden gestreefd acht de minister waarschijnlijk. In studie is de moge lijkheid om over meer parate divisies te beschikken. dat het geleide naar en het toezicht op de liftplaatsen beperkt is tot de gevallen, waarin de toeloop dit recht vaardigt. De beschikbare cijfers wijzen op een gering gebruik van de geboden moge- Korte kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de I jeugd. 19.30 Bijbeloverdenking. AVRO: I 20.0.0 Nieuws. 20.05 Act. 20.15 Lichte muz. 20.45 „De bruid van Lammermoor", hoor spel. 21.15 Lichte muz. 22.10 Hersengym. 22.30 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.25-24.00 Gram. Eerlijk gezegd is dit nieuws, dat voor de buitenstaander, die van waterstaats- en waterstands- zaken geen of weinig verstand heeft, niet zo gemakkelijk te verwerken. Maar het lijkt ons toe, dat ook vele waterstaatsin genieurs even met de ogen zul len knipperen, als zij dit van professor Thijsse horen. Tot he den was steevast een apart ge deelte in alle artikelen en rede voeringen over het Deltaplan gewijd aan de als vanzelfspre kend aangenomen verhoging van de dijken rond de openblij vende zeearmen, de Waterweg en de Wester-Schelde. Maar nu komt plotseling de directeur van ons Waterloopkundig Laborato rium vertellen, dat er geen ho gere stormvloedstanden behoe ven te worden verwacht. We zitten er heus een beetje mee! Voor de Nieuwe Waterweg verwachtte de professor een ver hoging van hooguit enkele mil limeters, maar deze verhoging zal binnenwaarts gecompenseerd worden door de zuigkracht, welke van het te vormen zoet- waterbekken, het Deltameer, zal uitgaan. Voor de Wester-Schel de voorspelde hij aan de hand van voorlopige, sterk vereen voudigde berekeningen zelfs een verlaging van. het stormvloed- terwijl 15% geen oordeel uitsprak. Zes-en-zeventig procent, die vindt dat het ons goed gaat, is nog weer hoger dan ongeveer een jaar geleden. Toen antwoordde in net z'n enquête 68% dat het Nederland goed ging. Op de vraag waarom men vindt dat het ons land goed gaat, gaf men ver schillende antwoorden. Het merendeel daarvan blijkt echter betrekking te heb ben op onze economische toestand. De meest gegeven antwoorden waren de vol gende: Welvaartspeil hoog, weelde, goede welvaart, prijzen laag, niet te hoog, wordt goed geleefd, mensen kopen, kunnen kopen wat ze nodig hebben, grote koopkracht, goed verdiend, lonen hoger, alles te koop PARIJS, 11 Maart. - Het Parijse avondblad „France Soir” heeft Donderdag uit Saigon ge meld, dat de Vietnamese regering bijna het gehele Vietnamese ge regelde leger in de strijd heeft ge worpen tegen afgescheiden religi euze secten. De kop boven het be richt luidde: „Begin van een burger oorlog in Vietnam”, Vrijdag maakten de drie particulie re legers in Vietnam bekend, dat zij hun twisten hadden begraven om een regering van nationale eenheid te helpen vormen ter vervanging van die onder leiding van Ngo Dinh Diem. Algemeen werd gedacht, dat dit een voorspel was tot terugkeer van het bestaat, anders zou Hij deze wereld niet meer verdragen. Het is nog steeds gemakkeljjker (en goedkoper) de „verdraagzaamheid Gods” te accepteren dan die tegenover elkander te beleven. Het laatste Is echter alleen medicijn voor een zieke wereld. Men zoekt koortsachtig naar een af doend afweermiddel tegen de H-bom. Hier is het. Alles wordt feitelijk dood eenvoudig, als men de Bijbel opslaat. Ook heel erg moeilijk, omdat ménsen zo moeilijk zijn. Geen lastiger materi aal dan mensenmateriaal. Aan een mens, die onder z’n last dreigt te be zwijken hebt u geen kind. Die last kunt u er gemakkelijk bij nemen. Maar die gaan, dat van Gods kant bezien wij'lastigheden! bestaan zoals u weet, niet zo weinig verenigingen in stad en dorp, die de schone ■aam voeren: „Draagt Elkanders Lasten”. Afgekort: D.E.L. De bedoeling van deze vereni gingen is zonder meer duidelijk. Iedereen kan in dit gecompli ceerde ep onberekenbare leven voor lasten komen te staan, die hij alléén niet dragen kan, en om dit zoveel mogelijk te voorkomen, sluit men zich aaneen om gemeenschap pelijk te dragen wat de enkeling niet vermag te torsen. Uit een door allen bijeen gebracht fonds worden dan de kosten betaald in onvoor ziene gevallen van ziekte, over lijden, begrafenis enzovoort. Een soort coöperatie motto kennelijk ontleend OPSTAND Volgens het Parjjse blad trachten 32 bataljons van het Vietnamese leger ongeveer 20.000 man een opstand van 10.000 aanhangers van de leider van een van de Boeddhistische Hoa Hao-secte afgescheiden groep, ten Zui den van de rivier de Mekong in Co chin-China te onderdrukken. De op standelingen zouden dc plaats Sadek belegeren. In Annam zouden twee compag nieën van een door premier Diem uit gezonden divisie, ter onderdrukking van een opstand van 1000 leden van de nationalistische Dai Viet-partij, ge deserteerd zijn. Deze partij heeft de premier verweten, als een dictator op te treden. 24.00 Gram. 12.55 „Hoe wordt de Kath. Kerk stuurd?” caus. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.10 Lunchconcert. 13.40 Boek bespreking. 13.55 Gram. 14.00 Rep. Ne- derland-Denemarken. (Intermezzi; Amus, muz.) 16.40 Gram. 16.50 „De Vliegende Hollander”, caus. NCRV: 17.00 Geref. Kerkdienst. 18.30 Gram. 18.50 Kerkelijk nieuws. 18.55 Boekbespreking. 19.10 Sa menzang. 19.30 „Waarheid en verbeelding rondom het Nieuwe Testament”, caus. KRO: 19.45 Nieuws. 20.00 Cabaret. 20.40 Rep. 20.55 De gewone man. 21.00 Symph. ork., koren en solist. 21.30 „De laatste dagen van Pompeji”, hoorspel. 22.15 Hobo en clavecimbel. 22.40 „Het Getuigenis over Christus!”, caus. Hierna: Avondge bed en liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.15- LONDEN, 10 Maart. Honderden Peers hertogen, graven, baronnen bisschoppen hebben Woensdag b- 84-jarige liberale Lord Samuël toe gejuicht, toen deze in het Britse ho- gerhuis verklaarde, dat dit Huis, dat reeds negen eeuwen bestaat, dreigt te „sterven aan uitputting”. Lord Samuël zei dit, toen hij een motie indiende waarin werd gevraagd om hervorming VaJJ. het Hogerhuis. Namens de regering verklaarde Lord Salisbury daarop, dat de rege- ‘ng voorstander is van een Hoger- uis dat gedeeltelijk bestaat uit peers et erfelijke titel en geaeeltelijk uit P ®rs met niet-erfehjke titel. „Wij „,.nen nieti dat het Huis moet zijn sa- .ngesteld uit oude, eerbiedwaardige *5 °°k een jonger element g. Een suêgestie dat ook vrou- npn ;Ot het Hogerhuis toegelaten die- snmv worden, zal te zijner tijd be- Hii n worden, aldus Lord Salisbury. ret>P>i,yoegde hieraan nog toe, dat de brpiriiï!8 evenwel niet denkt aan uit- HogCrhë an de bevoegdheden van het Zij, die deze schone naam bedacht hebben voor hun vereniging met dit schone streven, hebben er waarschijn lijk niet bij stilgestaan, dat Paulus, toen hij dit schreef, aan financiële lasten zelfs in de verste verte niet heeft ge dacht. Zelfs Greijdanus, die de Staten vertaling nog volgt, Is van oordeel, dat hier blijkens het voorafgaande vers sprake is van ,',hulp om niet tot het doen van verkeerdheid gebracht te wor den”. Hulpverlening dus in geestelijke en niet in stoffelijke nood. De vertaling van het N.B.G. gooit echter helemaal roet in het eten door te lezen: „Verdraagt elkanders moeilijkhe den.” U voelt: een begrafenisvereniging of onderling ziekenfonds kan op deze ma nier niet meer met Gal. 6 2 werken, want kennelijk worden hier met die las ten de „lastigheden” bedoeld, de zondige luimen en grillen, die we van elkaar niet kunnen overnemen, maar die we In elkaar hebben te vérdragen. De opdracht wordt er belangrijk moeilijker door. Dragen gaat beter dan vérdragen. Lasten zijn nare dingen, maar last posten zijn naarlingen. Wij dragen bij voorkeur elkanders lasten niet, omdat we in de regel aan onze eigen al genoeg hebben, maar als u een ander onder z’n last ziet bezwij ken, dan kunt u het toch moeilijk over uw hart verkrijgen om niet bij te sprin gen. Er is nog zoiets als een algemeen menselijk medelijden. Daar hoeft u zelfs nog niet eens een christen voor te we zen. Het kan puur „humanistisch” ook zonder de wet van Christus te vervul len. Lasten zijn tenslotte dode dingen, maar lastposten zijn levende mensen, en daarom komt er nog wat meer voor kijken om „elkanders moeilijkheden te verdragen”, dan elkanders lasten te dragen. Het laatste kan nog met uit schakeling van de liefde, het eerste persé niet! "FArof. ir J. Th. Thijsse, de directeur van het Waterloop- r-' kundig Laboratorium te Delft, is een man, die zo af en toe voor een verrassing weet te zorgen. Als hij ergens een rede houdt kan men ervan op aan, dat de professor met het één of andere nieuwtje voor de dag komt. Deze week was hij in Antwerpen om er een voordracht te houden voor het Comité voor Belgisch-Nederlands-Luxemburgse samenwerking en hij heeft daar niets- meer of minder beweerd, dan dat de afsluiting van de zeegaten in Zuidwest Nederland van bijna geen invloed zal zijn op de stormvloedstanden van de Nieuwe Waterweg en de Wester-Schelde! Hij ging zelfs zo ver, dat hij als zijn verwachting uitsprak, dat er op de Wester-Schelde een verlaging van een halve centimeter zal ontstaan na de uitvoering van het Deltaplan! allemaal lastposten en moeilijke men sen zijn. Als wij opsommen welke las ten de mensen ons bezorgen, hebben we nog niet het millioenste deel be cijferd van de last die God dagelijks voor ons heeft. Wij leven dag in dag uit bij de gratie van Gods verdraag zaamheid. Dit heeft zelfs een staatsman als Churchill ingezien. Ik geloof niet dat deze prime „minis ter of England” regelrecht ingedeeld kan worden bij de orthodoxie, maar hij heeft de moed en de wijsheid gehad de wereld te herinneren aan' de verdraag zaamheid Gods, toen hij in zijn jongste magistrale rede in het Lagerhuis zei er niet aan te moeten denken wat in HILVERSUM I (402 m.) VARA; 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.30 Int. Pinkstersportfeest Dordrecht. 8.40 Gr. 8.55 „Langs ongebaande wegen”, caus. 9.10 Sportmeded. 9.15 Gram, met comm. 9.55 „Geestelijk leven”, caus. 10.10 Gram. 10.30 „Met en zonder omslag”. 11.00 Carillonbe- speling. 11.10 Lastpostigheden. 11.25 Lich te muziek. AVRO: 12.00 Sportspiegel. 12.05 Promenade ork. 12.35 „Even afrekenen, Heren”. 12.45 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.05 Meded. 13.07 „De Nationale inzame ling van het Leger des Heils”, toespr. 13.10 Strijdkrachtenprogr. 14.00 Boekbespreking 14.20 „Esther”, oratorium. 16.05 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Gr. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. groepen, de Binh Xuyen en de Hoa 18.15 Nieuws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Hao, zijn Woensdag uit Saigon naar Parijs vertrokken om Bao Dai een be zoek te brengen. De speciale corresondent van „Fran se Soir” meldt, dat premier Ngo Dinh Diem, in de hoop de oppositie te ver nietigen, bijna het gehele Vietnamese leger in de strijd geworpen heeft, die vooral geleverd wordt in de Anna- mese provincie Quatry en in het Wes ten van Cochin-China. Het zal voor ieder duidelijk zijn, dat wij met deze opmerkingen niet bezig zijn alle verenigingen die „D. E. L.” heten te torpederen. Integendeel! We zijn er erg dankbaar voor en het is een verheugend feit, dat er In het nu niet bepaald vriendelijke wereldje waarin wij leven, nog zoveel mensen zijn, die bereid blijken elkanders lasten te dragen en elkaar bij te springen in de stoffelijke nood. Dat is verheugend, en vaak ook nog een beetje beschamend voor ons, chris tenen. Want hoewel de exegetische grondslag van Gal. 6 2 voor „Draagt Elkanders Lasten” vrij labiel is, blijft de hulp aan elkander evangelische eis, zoals ieder weet, en daarin maakt nóg heden ten dage de buitenkerkelijke Sa maritaan de hóógkerkelijke priester en Leviet meermalen beschaamd. Wij zullen daarom goed doen al die warmtebronnen die er nog opengaan in deze kille wereld te cultiveren en in geen geval dicht te stoppen. Dit is nog een stukje „gemene gratie”. Wij mogen geen ogenblik vergeten, dat wij naar een egoïstische wereld toegroeien, waar in het „ieder is zichzelf het naast” de hoogste wijsheid wordt, en waarin gees telijk dé temperatuur permanent bene den het vriespunt blijft. Het klimaat van de hel wordt straks wereldklimaat. Zó zegt het de Schrift en zo zal de ont wikkeling dus ook zijn, alle humanisme ten spijt. Prettige vooruitzichten zijn dit allerminst en het is mee daarom, dat wij dankbaar waarderen en liefst prolongeren wat we bezitten naar het populaire zeggen: Ge weet wat ge hebt, maar ge weet niet wat ge krijgt. ....de prof in zijn lab.... A -

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 3