l!!^ en een een IN GOES WOONT ZEELAND’S Kosten Rode Kruis-ziekenhuis voor I I I I I I s I s hoger dan was geraamd I I s f I taal de.1 tuieren f Kapelle krijgt een sportpark gymnastieklokaal Te Biervliet komt een gedenkteken Willem Beukelszoon M. J. f I I I f f I f I f t I I t 1 en Riet, De heer L. de Koeyer oefende scherpe critiek op B. en W. uit Mtijd u^cav de, tuüid g,e,te,e$d l Wij Ook een ONDERWIJZERSEXAMEN RESA-HILVERSUM De heer J. Catshoek benoemd tot wethouder Verantwoordelijkheid voor dijkbewaking Sen- van uitvinder van remklepsysteem 8en pbacMity u-a£, i ZEEUWSCH DAGBLAD Zaterdag 12 Maart 1955 Pagina 2 ambtswoning de burgemeester voor 1 1 s Brief aan Prov. Bestuur Raad Zierikzee 2 ’s-GRAVENHAGE, 11 Aanvaring in het Zijpe Prins Bernhard voorzitter Comité van aanbeveling i - T Ingezonden Mededeling (adv.) (Bekende Schriftelijke Cursus) een hem Hij was Foto beneden: De molen „De Ko renbloem” te Goes, die door de heer Van Riet hersteld zal wtruin. een (us- i de zal De kortste en voordeligste opleiding s KAPELLE, 11 Maart In de vanmiddag gehouden raadsvergadering is lange mast komt weer loodrecht, dus horizontaal met de grond éen driehoek met een wijzer. Die drie hoek kon nu zuiver rond de „koning' draaien en diendege hebt het geraden, om de metselaar en de timmerman zuiver te laten wer ken. Want zo’n mooie ronde molen metselen is een nauwkeurig werk je. Naar mate men hoger ging steeg ook de „wijzer” en tevens werd er elke keer een stukje van die wijzer afgezaagd, precies vol gens de helling, die de torenwand moest hebben. „De schuinte”, zei m’n gastheer. Zeer uitvoerig heeft de heer Van Riet mij uitgelegd hoe het mogeljjk is de molen te verkruien, op de wind te zetten dus. Ik zal het U trachten uit te leggen. Boven In de kap wor den twee houten ringen gebouwd die als druklagers over elkaar draaien. Boven op de bovenste ring, die „over ring” wordt genoemd, worden twee zware balken bevestigd en dar fop Zeeland’s oudste molenmaker M. J. van Riet toont een plaat met een afbeelding van de oliemolen „De Hoop” die destijds op het Damme tje stond. MIDDELBURG, 11 Maart Het Prov. Bestuur heeft de besturen der waterkerende polders en waterschap pen nog eens gewezen op hun ver antwoordelijkheid voor de dijkbewa king bij stormvloed. Er wordt gewezen op het feit, dar zowel het B-telegram (beperkte be waking instellen) adviezen inhouden. Ingevolge de wettelijke bepalingen en de provinciale reglementen echter, rust op de besturen van polders en waterschappen de plicht om ingeval van dringend of dreigend gevaar, de noodzakelijke maatregelen te nemen. Aan de besturen behoort derhalve de beslissing of de adviezen, vervat in de telegrammen B en C, al dan niet zullen worden opgevolgd, hetgeen neerkomt op het al of niet oproepen van dijkwacht of dijkleger. Het bestuur draagt dan ook de ver antwoordelijkheid voor de te treffen maatregelen of het nalaten daarvan. Dit geldt eveneens voor het doen in rukken van het dijkleger en het op heffen van de dijkbewaking. Van het werk-comité, is de heer P. Kostense, burgemeester van vliet, voorzitter. (Bijdragen worden gaarne ingewci op girorekening no 293 ten name „Comité Gedenkteken Willem Beul'6 zoon” te Biervliet). Foto boven: De mooie witte molen van Sirjansland die helaas bij de ramp verloren is gegaan. Op de foto giet men duidelijk hoe de wie ken van deze molen type stenen bovenkruier „voor de borst” staan met aangespannen zeilen. Aan de achterzijde de „lange” en de „korte schoren”. Molenwieken kunnen heel wat ver- Hen. Ze kunnen „overkruis” staan, of „voor de borst”, „hakscheef” en „cnkant”. Ja, dit is molentaal. Als de wieken „voor de borst” staan dan betekent dat bekijk het plaatje hieronder maar eens dat de molenaar gereed Is de zeilen aan te slaan zo gauw als er wind komt. Is er voldoende wind en blijft hij zo staan, dan verlangt hij naar werk. Als hij „onkant” staat, met de wie ken wat scheef tussen overhek en „voor de borst” dan betekent dat, dat de molenmaker moet komen. Nog iets meer schuin staat hij „hak scheef”, hetgeen wil zeggen, dat de stenen gescherpt worden. Bij rouw wordt de molen, onge acht de windrichting, met het kruis naar het sterfhuis gericht. In allerlei verhalen spelen molens een rol en ook de molenaars. Hier bijvoorbeeld een raadsel. „De mole naar draagt witte kleren. Waarom draagt hij zwarte kousen?”Ge piekert. Wel, die kousen draagt hij „óm zijn benen”. Logisch. ZIERIKZEE, 11 Maart. In de he denavond gehouden raadsvergadering werd het in de vacature Gerritsen be noemde raadslid, de heer J. Rameijs, nadat hij de vereiste beloften had af gelegd, geïnstalleerd. In de vacature Gerritsen werd tot wethouder benoemd de heer J. Catshoek (PvdA) met 121 (Mr Keuning, Roer Om), die zijn be noeming aannam. Naar aanleiding hier van sprak de voorzitter er zijn voldoe ning over uit, dat de heer Catshoek deel blijft uitmaken van het college. In verband met de restauratie van de kap van het stadhuis zal een wachtver- bod worden ingesteld voor de Noord zijde van de Meelstraat. Naar aanlei ding van de in de vorige vergadering gestelde vraag van mr Keuning inzake een dam door de Oosterschelde van Zierikzee naar Colijnsplaat, werd me degedeeld, dat overleg zal worden ge pleegd met Vlissingen, Middelburg, Goes, Wissenkerke en Kortgene. Even eens naar aanleiding van een in de vo rige raadsvergadering gestelde vraag inzake de Caubrug en de Nobelpoort, deelde de voorzitter mede, dat het rijk een bailybrug in huur wil afstaan voor f 1980,per jaar. De Centrale Dienst heeft de kosten voor een definitieve voorziening (brug met stalen hek in betonconstructie) berekend op f 20.000. De commissie voor publieke werken zal deze zaak nog nader bekijken. De kosten voor het nieuwe Rode Kruisziekenhuis zullen hoger zijn dan geraamd was en dan het bedrag dat door Zweden was toegezegd. De Ne derlandse regering en het Zweedse Ro de Kruis hebben echter toegezegd hier in tegemoet te zullen komen. Betreurd werd, dat het museum niet geheel of gedeeltelijk is ondergebracht kunnen worden in het ’s-Gravensteen. Naar een oplossing zal worden uitgeke ken. Naar aanleiding van een schrijven van het raadslid C. Hoek (PvdA), waarin deze voor deze functie wegens vertrek uit de gemeente bedankte, sprak de voorzitter waarderende woor den aan zijn adres hem dank brengend voor het werk in het belang van de gemeente verricht. De geloofsbrieven van het nieuw be noemde raadslid M. C. Verheyen wer den onderzocht en in orde bevonden. Tot toelating werd besloten. Aan enige straten in het bouwplan Buyze werden de volgende namen gegeven: Ir Maris- straat, burgemeester d’Aillystraat, bur gemeester Ravenslootstraat en H. J. Doelemanplein. systeem goed is. Hij is maar een eenvoudig man en daarom werd hij eens boos toen een heer uit Holland „op zeer deftige manier” met een ander systeem bij een molenaar kwam. „Ik hield me”, zo vertelde de heer Van Riet me, „als een boe renjongen wat achteraf en vroeg hem toen hoe dat systeem werkte. En het was een onlogisch systeem. Het kon niet kloppen. Dus toen heb ik hem alleen maar dit ge vraagd: „Meneer, hoe houdt U uw lepel als U pap eet?”De me neer was heel verwonderd en vroeg zich af wat dit er mee te maken had. Maar molenmaker Van Riet wist heel goed waarom hij dat vroeg, want van datgene wat men tegen woordig in de vliegwereld „nuttig effect” noemt, had hij heus wel verstand. En hij zei daarom die heer ook openhartig: „Als Ik pap eet hou ik mijn lepel met de holle kant naar boven. En U werkt met de bolle kant”. Hij heeft gelijk gehad. Want la ter verklaarde de molenaar, die dat systeem had aanvaard, dat het kinderspeelgoed was. M. J. van Riet, molenmaker, de oudste in Zeeland. Is nooit bang geweest voor het zware werk. Hij weet, dat hij goed werken kan. En daarom glim lachte hij ook toen er, naar aan leiding van de herstelling aan de molen „De Korenbloem”, ambtenaar bij hem kwam en om een tekening vroeg. „Een tekening?” vroeg Van Riet. „Een tekening? Die heb ben we niet mijnheer, Die ma ken we niet. We zien het werk zó voor ons - Er heeft zich een comité ge vormd, dat zich ten doel stelt het oprichten te Biervliet van een ge denkteken voor Willem Beukels- zoon, de man, wiens vinding (het haringkaken) van zoveel betekenis is geweest voor het nationale be drijf der haringvisserij. Reeds ge ruime tijd werden plannen in deze richting gekoesterd. In het comité van aanbeveling heeft zitting genomen Z.K.H. Prins Bernhard als voorzitter en als leden de he ren mr J. M. L. Th. Cals, Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen; jhr mr A. F. C. de Casembroot, Commissaris der Koningin in de pro vincie Zeeland; J. A. Eekhout, burge meester van Breskens; mr J. Heusdens, burgemeester van Vlaardingen; mr M. M. Kwint, burgemeester van Velsen; mr F. M. A. Schokking, burgemeester van ’s-Gravenhage; mr W. J. Wol- dringh van der Hoop, burgemeester van Katwijk; C. van Baren, voorzitter van de Chr. Bedrijfsgroepen Centrale; drs D. J. van Dijk, voorzitter-directeur sportpark. De kosten hiervan zullen 145.000,bedragen en de inrichting 10.000,In het nieuwe gebouw komt beneden een gymnastiekzaal van 12 bij 21 meter. Verder twee wasloka len, een kamer voor de sportleraar en de scheidsrechter. Twee kleedkamers van 5 bij 4.85 meter, een keuken, waar onder een centrale verwarming. Bo ven komt een vergaderlokaal van 7’,4 meter bij Wz meter en een van 5 bij 6 meter, welke ook tot een ruimte sa mengevoegd kunnen worden. Hierdoor is tevens het probleem van vergaderruimte voor Biezelinge opge lost. In een scherp principieel betoog zétte de heer de Waard uiteen hoe het geestelijk leven vervlakt en haalde hierbij aan het woord van Paulus dat de lichamelijke oefenin gen zijn tot weinig nut en de gees telijke oefeningen tot veel nut. De heer de Koeyer vond de hele opzet te luxe en stemde daarom ook tegen. Het totstandkomen van een nieuw sportpark werd door alle le den, behalve de heer de Waard, toe gejuicht. De heer de Koeyer zou graag zien dat er ook een ijsbaan bij kwam, Hieraan is een dringende behoefte in Kapelle. Dit stuit echter op onoverko melijke moeilijkheden. In het nieuwe sportpark, dat een oppervlakte heeft van ruim 3 ha komt een voetbalveld, een korfbalveld, een oefenterrein en verder een gelegen heid voor hoogspringen en vérsprin- gen. BRUINISSE, 11 Maart Het 436 ton metende tankschip „Citerna” uit Ant werpen (schipper S. R. Roecker), ge laden met benzine en op weg van Lis- sewege naar Keulen is hedenmiddag op de hoek van het Slaak en het Zijpe in aanvaring gekomen met het 496 ton grote schip „Elly” van de fa. Corlet uit Werkendam, geladen met grint op weg van Wezel naar Zeebrugge. Laatstgenoemd schip werd daarbij zwaar beschadigd. De „Citerna” kreeg geringe schade en heeft na aanvanke lijke assistentie de reis voortgezet. De „Elly” werd eerst op de Kram- merplaat gezet en is later door het douanevaartuig „Alk” naar de vlucht- haven te Zijpe gebracht. Het wordt nu door de „Mascotte” van de fa. Hoekman uit Wemeldinge door aan houdend pompen drijvend gehouden. Te Breskens zal op 9 April a s voetbalwedstrijd worden gespeelc sen de plaatselijke vereniging en Engelse club Guys F.C. Breskens ook een tegenbezoek brengen. Terug naar de molenmaker. De heer Van Riet is in de kringen bij de molenbouwers en ook bij de Ver eniging „De Hollandse Molen” een goede bekende. Want hij heeft in .1935 een systeem uitgedacht voor een verbeterde molenwiek. Voordien hadden de heren Dekker uit Leiden en Bllau al wat in die richting gebouwd, doch het bevredig de de heer Van Riet niet helemaal. Hij dacht: als ik nu eens de snel heid van de wieken ook bij opste kende wind constant kan houden, dón ben ik er. En hij vond er wat op. Achter de wieken maakte hij een ijzeren staaf die kon bewegen. Hoe sneller nu de wieken draaiden hoe méér die staaf door de middelpunt- vliedende kracht naar buiten werd gedreven. Die staven want iedere wiek had er één trokken nu aan een schijf en deze schijf stond wéér in verbinding met remkleppen op de wieken. Hoe sneller ze gingen draai en hoe meer de kleppen remden. Het systeem voldeed uitstekend. De molen van de heer Van Boven in Nieuwdorp kreeg twee van die wieken; de molen van A. Potters uit Wouw kreeg er twee; de molen van Fikke Aerden in Nispen kreeg er vier; de in de ramp verongelukte molen van Verschuure in Kruiningen kreeg er twee; de molen van Van Weele in Rilland eveneens, en die van de heer D. Sanderse in Grijps- kerke ook. En nu krijgt de molen „De Koren bloem” in Goes, waar de gemeente een liefhebber voor heeft gevonden, ook zulke wieken. De heer Van Riet weet dat zijn atm o <a^ <3^ <2^ <3^ <3^ <a-^> wéér twee balken, één om de as van de wieken te dragen en één daar achter, ter lengte van 10 tot 12 me ter om de z.g.n. „schoren” aan te bevestigen. Die lange balk heet de „lange spruitbalk”. Achter deze balk komt weer een kortere, de „korte spruitbalk” en aan deze beide bal ken worden nu bevestigd de „lange-” en de „korte schoren”. Die kunt ge bij iedere molen zien, namelijk aan de buitenkant. Met de staartbalk en de windas dienen zij om de molen wieken op de wind te plaatsen. De balken, waaraan de wieken vastzitten, heten de „roeden”. Vroeger werden die roeden ge maakt van hout uit Riga, maar later kreeg men goed Amerikaans Grenenhout, waar de spint het snel verterende buitenhout al af was. Goede balken van soms 22 m lengte, die wel veertig jaar mee gingen. <3^g> I I I I I I O I -' s< s Maart, van het Bedrijfschap voor Visserijpro ducten; Th. van Ellinkhuizen, voorzit ter van de Commissie Détailhandel m Vis; mr J. H. Kiewiet de Jonge, voor zittet van de Stichting voor de Neder landse VisserijP. Krab, voorzitter van de Visfederatie; ir G. J. Lienesch, di recteur van de afdeling visserijen. A L. S. Lockefeer, voorzitter van de Ver eniging tot Bevordering van de Zeeuw se Visserijbelangen (Zevibel); drs J- Reichardt, voorzitter van de Ned. Bon van Haringhandelaren; W. A. va*\ 'f Schip, voorzitter van de Rooms Kat Bond’ van Transportarbeiders; Smeding, voorzitter van de Cent a Bond van Werknemers in het Tran Portbedrijf. _A. Bier- AMBTSWONING. Met algemene stemmen besloot de raad aan de Biezelingsestraat van dr Fagee Schaeffer grond aan te kopen voor de bouw van een ambtswoning. 821 vierkante meter zal worden aan gekocht tegen 6,en 2500 meter te gen 1,per meter. Hierop zal dan een woning worden gebouwd met een inhoud van 594 kub. meter. De bouw kosten zullen 38.000,bedragen en de kosten van de centrale verwarming f 4.500,—. Opnieuw heeft de voorzitter in deze vergadering gewezen op het schreeu wend gebrek aan woningen in de ge meente. Hij noemde 33 personen op welke direct als particulier willen gaan bouwen, een aantal dat volgens hem geen enkele gemeente heeft. Zes personen hebben reeds hun plannen ingediend om te bouwen met halve premie en zeven zijn nog onderweg. Aan de Interkerkelijke Stichting voor Maatschappelijk werk en Gezins- I zorg werd een subsidie toegezegd van I 59 pCt van het salaris van de maat- I schappelijk werkster. Per 1 April a.s. I zal mej. C. de Moor uit Kamperland als zodanig beginnen. Mevrouw Been- I akker-Hatersel (P.v.d.A.) had bezwa- I ren tegen het karakter van deze stich- I ting. Zij had liever een algemene I stichting gezien. I Van de andere punten welke in be- I handeling kwamen noemen wij nog de I toestemming aan de Wed. Butler te Biezelinge om een strook gemeente- I grond in gebruik te nemen voor het I plaatsen van een stravalle voor het be- I slaan van paarden. I besloten over te gaan tot aanleg van een nieuw sportpark aan de Vroonlandse weg, tot de bouw van een gymnastieklokaal in dit park, tot de aankoop van grond voor een ambtswoning voor de burgemeester en tot de bouw van een ambtswoning. De totale kosten van deze objecten zullen 250.000,vragen. Bij de aanvang van de besprekingen hierover werd door de heer L. de Koeyer (C.H.) scherpe critiek op B. en W. uitgeoefend over het feit dat er over deze plannen geen schriftelijk voorstel aan de raad is gekomen. Nu ontbrak de tijd van voorbereiding hierop. Hij wenste dat over belangrijke zaken als deze, toch tenminste stukken worden verstrekt en de raad niet voor een fait a compli wordt gesteld. Het eerste van de uitbreidingspun- ten betrof een voorstel om 3 ha 96 a grond van de gemeente te ruilen met de heer J. L. de Jager. Op diens grond kan dan het sportpark worden aange legd. De gemeente zal hiervoor ƒ13.000, aan de heer de Jager bij betalen. Ver der zal hem 3.000,worden gege ven voor oogstderving in 1955. De heer de Jager (A.R.) was voor de aanleg van een sportpark maar zou liever wachten tot het najaar waarmede de gemeente 3.000, kan verdienen. De voorzitter zette echter uiteen dat er haast gemaakt moet worden omdat het oude veld dit jaar een proefstation voor de kleinfruitteelt wordt en dit is mogelijk dank zij de tegenwaardereke- ning van de Marshallhulp maar dan moet het ook dit jaar in orde komen. De grond die de gemeente thans in ruil aanbiedt is gekocht van het Burger lijk Armbestuur en tot roven oogst 1955 in gebruik bij de heer P. Mol te Biezelinge. De heer A. de Waard (S. G.P.) was er tegen dat goede grond wordt gebruikt voor de sport en ver der vond hij het niet goed dat de ge meente grootgrond bezit uitbreid en kleingrondgebruik afbreuk doet. De raad besloot daarna tot ruiling met de heer de Waard tegen. GYMNASTIEKLOKAAL. Vervolgens besloot de raad met de stemmen van de heer de Waard en de Koeyer tegen, tot het bouwen van een nieuw gymnastieklokaal in het tN GOES woont een man, die I met recht kan zeggen, dat hij ■®- van de wind heeft geleefd. Het is de oudste Zeeuwse mo lenmaker. Ik ben hem deze week eens gaan opzoeken. De man, die dit vrijwel niet meer be oefende beroep nog uitoefent, is de zes en zeventigjarige heer M. J. v a n Riet. Dezer dagen is hem door de gemeente Goes ge vraagd of hij de molen „De Korenbloem”, de stenen „boven kruier”, daar hoog oprijzend bo ven het oude stadsdeel in het Noorden, wil herstellen, heeft, hoewel hij van plan wat rustiger te gaan leven, dit verzoek niet afgewezen. Want molens zijn hem lief. En dat zit hem trouwens in het bloed. Want het geslacht Van Riet kan zich erop beroemen meer dan een eeuw molens te hebben gebouwd of gerepareerd. Deze zes en zeventigjarige kan er nog heel wat over vertellen. Toen zijn grootvader destijds be gon, telde Goes drie molenma kers, ene De Visser, ene Mulder en dan grootvader Van Riet. Laatstgenoemde was goed be vriend met een zekere meneer Kakebeeke, die net als hij en een zekere meneer Duvekot, aandeel houder was In de oliemolen „De Hoop”, die destijds op het „Dam metje” stond, daar aan het eind van de z.g.n. „Legerdijk”. De heer Van Riet heeft me een mooie crayontekening laten zien van die molen, die afgebroken Is toen de thans 76-jarige nog maar een jochie van negen was. In die molen werd oliehoudend zaad gemalen, waaruit men veekoe ken haalde en olie, onder meer voor verlichting. De molen stond op een hoog vier kant pakhuis, waarvan het dak te vens omloop was. Er hebben trouwens nog meer molens in Goes gestaan, wist de heer Van Riet me nog te vertellen. Onder meer op het tegenwoordige Ravelijn „De Grenadier”. Die molen is des tijds uit Holland naar Goes gebracht om als oliemolen dienst te doen, la ter afgebroken en in Driewegen weer opgebouwd waar hjj, nog steeds als de molen „De Grenadier” staat als eigendom van de familie Mol. Tlmmerman-molenmaker. „Een prachtig vak” zegt de heer Van Riet. Veertien jaar was hij toen hij bij zijn vader in de leer kwam. En hij heeft het vak goed geleerd. Toen hij zeven en dertig jaar was over leed zijn vader en werd hij zelfstan dig. Hij heeft me precies verteld wat voor werk een molenmaker eigen lijk doet. Het gaat, als ik het goed heb begrepen bij de bouw zeer vorstelijk toe. Want men be gint met het oprichten van een z.g.n. „Koning”. Dat is een lange paal, die midden in de fundering oo-i-echt omhoog rijst. Op deze

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 2