OVERHEID MOET BUITEN Bezwaren van dr Bruins Slot van Melk Zeeland Fleming, ontdekker overleden goedkoper penicilline, TELEVISIE BLIJVEN Prinses Margaret wil met Peter Townsend trouwen tegen algemeen programma Italië heeft de Parijse verdragen aangenomen f Zeeland's oudste molenmaker Eenheid (tegen minister) in verscheidenheid in Deel van „World Concord" in Vlissingen Vernietig alle atoomwapens Nooit geen vredesverdrag met Duitsland Franse senaat stelt debat uit r Verloving nog deze maand Radioactieve wolk boven Atlantische Oceaan Duizenden politiemannen waren in het geweer tegen de communisten PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ruime meerderheid in Senaat Hij schonk het de gehele wereld NIEUWE RUSSISCHE MAARSCHALKEN Indische parlementsleden vragen: Minister Pinay zegt: Maar de Anglicaanse Kerk is er tegen De Parijse Accoorden DE BILT ZEGT: Weinig verandering ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3037 (ZIE PAGINA 2) hij Italië nooit de ge- Trouwplannen ZATERDAG 12 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Voor i - vond het uil te Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord dat communistische demonstranten tot het gebouw zouden doordringen. Hier en daar zijn in de stad beto gingen tegen de Parijse Verdragen gehouden. Hoogwater Zondag 13 Maart: Vlissingen: 4.38 u. 2.13 m., 16.59 u. 1.98 m. Terneuzen: 5.08 u. 2.28 m., 17.29 u. 2.13 m. Wemeldinge: 6.25 u. 1.60 m., 18.44 u. 1.64 m. Zierikzee: 6.08 u. 1.34 m., 18.28 u. 1.39 m. Premier Churchill van Engeland zal eind Mei waarschijnlijk een bezoek brengen aan West-Duitsland, op uitno diging van de Westduitse Bondskanse lier, dr Adenauer. in het communistisch hoofdkwartier in Rome. Het projectiel kwam in da bibliotheek terecht waar schade aan het meubilair werd aangericht. Er vielen binnen geen slachtoffers, aangezien het gebouw geheel verlaten was. Eén van de jeugdige aanvallers werd echter een hand afgerukt, doordat het bommetje te vroeg ontplofte. Onze foto laat de politiemannen zien, die voor de ver* splinterde vensters van het hoofdkwartier staan. LONDEN, 11 Maart Radio-Mos- kou heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat bij decreet van het Presidium der Op perste Sowjet tien nieuwe maarschal ken zijn benoemd en dat de maar schalk van de luchtmacht P. U. Zhiga- ref is bevorderd tot oppermaarschalk. VLISSINGEN, 11 Maart. Het ach terschip van het 20.125 ton metende Liberiaanse schip „World Concord”, dai in November j.l. in de Ierse Zee iri tweeën brak, is vanavond om zeven uur, gesleept door de Britse sleepboten „Turmoil” en „Dexterous”, op de red0 van Vlissingen aangekomen. Daar wera het overgenomen door de hovensleep boten „Van Woelderen”, „Rammekens” en „Nolle”, die het de haven binnen brachten. Het voorschip zal later arri veren. Het wordt van de Clyde naar Vlissingen gesleept. De „World Con cord” zal in Antwerpen worden gere pareerd. Voordat de beide scheepsge- deelten de Schelde kunnen worden op gesleept moeten de directeuren van het loodswezen te Vlissingen en te Ant- wer, in hun functie van permanente commissarissen voor de Schelde, hier voor toestemming geven. De practijk is dat een deskundig onderzoek wordt ingesteld, voordat toestemming tot het slepen van bijzondere objecten over de Schelde wordt verleend. NEW DELHI, 11 Maart Meer dan 100 leden van het Indiase parlement van alle partijen hebben vandaag een oproep gericht tot de grote mogend heden om hun voorbereidingen voor een atoomoorlog stop te zetten. In de oproep werd gezegd: „Wij, le den van het Indiase parlement, zijn ervan overtuigd dat iedere regering die een atoomoorlog ontketent veroor deeld zal worden, niet alleen door zijn eigen bevolking maar in dezelfde mate door de gehele wereld. Daarom eisen wij de vernietiging van alle voorraden van atoomwapens van alle soorten, die in het bezit zijn van de grote mogendheden en hun geallieerden, en vestigen de aandacht van de regeringen op de dringende noodzaak om het fabriceren van zulke wapens te verbieden, onder toezicht van de Verenigde Naties te plaatsen en atoomonderzoekingen alleen voort te zetten voor vreedzame doeleinden”. DEN HAAG, 12 Maart. Meti ingang van 13 Maart wordt de ma- ximumprijs voor consumptiemelk in Zeeland verlaagd. Een onderzoek van het Bedrij schap voor Zuivel heeft namelijk uitgewezen dat voor een prijsverhoging van meer dan 3 ct per liter in Zeealnd en nog ande re gebieden in Nederland geen vol doende aanleiding bestaat. Dit besluit tot verlaging van de prij zen wordt in het Voedselvoorzienings- blad van vandaag gepubliceerd. Voor de gemeenten op de eilanden Schouwen-Duiveland, Noord-Beveland en de gemeenten in Zeeuwsch Vlaan deren is de maximumprijs vastgesteld op 31 ct per liter los en 35 ct per liter in flessen. Op Tholen, St Philipsland en Zuid- Beveland is de prijs nu 30 ct per ’osse liter en 34 ct per fles. Voor Walcheren zijn deze prijzen resp. 29 en 34 ct. WASHINGTON, 11 Maart Een reusachtige, zwak-radio-actieve wolk, afkomstig van de atoomontploffing van Maandag j.l. in Nevada, drijft in Westelijke richting over de Atlantische Oceaan. niet wilde, dat persfotografen een opname van hem maakte. Een Amerikaanse verslaggever vroeg hem eens of penicilline goed was voor een kater. De geleerde antwoordde: „Welnee, zo goed is het niet”. LONDEN, 11 Maart Sir Alexander Fleming, de ontdekker van de penicilline, is vandaag in zijn woning in Londen aan een hartver lamming overleden. Sir Alexander Fleming werd in Juni 1944 geridderd voor zijn ont dekking van de penicilline. Het jaar daarop kreeg hij de Nobelprijs voor geneeskunde toegekend. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie 2435 voor advert, enz. 2970), Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes PARIJS, 11 Maart De Franse mi nister van Buitenlandse Zaken, Antoi ne Pinay, heeft vandaag gezegd dat er mogelijk nooit een vredesverdrag met Duitsland zal komen. Hij zei op een bijeenkomst van de commissie voor buitenlandse aangele genheden van de Franse Eerste Ka mer, die zich op het ogenblik bezig houdt met een bespreking van het Frans-Duitse Saaraccoord, dat het vooral aankomt op het eerste referen dum, waarin de bevolking van de Saar zal worden gevraagd zijn goedkeuring te hechten aan het voorlopige statuut van het gebied, dat van kracht zal moeten blijven tot de ondertekening van een vredesverdrag. De minister zeide dat men zich voor lopig nog geen zorgen moet maken over het tweede referendum inzake de uiteindelijke regelingen, die in het Vredesverdrag zullen moeten worden opgenomen. Dit tweede referendum, zo zei hij, wordt misschien wel nooit gehouden. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. televisie kruipt zij er juist in. En zij matigt zich een vérgaand vernieti gingsrecht aan. Dat vond hij te veel, omdat dit de mogelijkheden biedt tot een ontwikkeling, die de heer Bruins Slot niet wil: de staatstelevisie. Tegen het algemeen programma had overwegende bezwaren. „Geen mens laat zich verknippen in een le vensbeschouwelijk. en een algemeen deel. Hij is Christen en Nederlander”. De redevoering van de heer Goed hart (P.v.d.A.) was volgens de heer Bruins Slot het levende bewijs van de onmogelijkheid van een nationale om roep. „Hij mist nu eenmaal het or gaan om te verstaan wat wij voor staan”. Het spreken over ons land als een „koninklijke federatie van kerken, secten en partijen” vond de heer Bruins Slot dom en kwaadwillig. Een uitlating, die hem in strijd bracht met de hamer van voorzitter Kortenhorst. LONDEN, 11 Maart. - Prin ses Margaret van Engeland is vastbesloten in het huwelijk te treden met de Britse officier van de Luchtmacht, kolonel Town send. Dit is door kringen, die in nauw contact staat met het hof bekendgemaakt. De verloving zal waarschijnlijk nog aan het eind van deze maand bekendgemaakt worden. Maar eerst moeten er nog heel wat vraagstukken wor den opgelost. Vooraanstaande personen van de Anglicaanse kerk zijn zich namelijk met de kwestie gaan bemoeien. Een blad van deze kerk trekt eerst de geruchten over de liefdes betrekkingen van Prinses Margaret en de officier van de Britse lucht macht, Peter Townsend, in twijfel. „Wij weten toevallig”, zo schrijft dit blad, „dat er op hoog niveau hoege naamd niet is gesproken over de ge pastheid van dit huwelijk van reli gieus standpunt bezien”. Kolonel Townsend heeft zich van zijn vrouw, die twee kinderen heeft, laten scheiden. De Aartsbisschop van Canterbury en andere kerkelijke leiders zijn tot nu toe nog niet geraadpleegd over een mogelijk huwelijk. Trouwens, de Anglicaanse Kerk staat afwijzend tegenover het her trouwen van iemand, die gescheiden is, ook als hij of zij niet de schuldi ge partij is. GEEN TOESTEMMING. Koningin Elizabeth, als hoofd van de kerk, zou derhalve geen toestem ming kunnen geven tot het huwe lijk van haar zuster met Kolonel Townsend. Het blad van de Anglicaanse Kerk trekt tenslotte van leer tegen dé kranten, die de geruchten in een sensationele vorm hebben gegoten. „Het is de goedkoopste soort van tlenderangs riool-journalistiek, dat om de verachting van fatsoenlijke mensen vraagt”, aldus schrijft het blad. daartegen dus niet bij voorbaat afwij zend, maar zij zal niets doen voordat de Kamer heeft gesproken en de Ra- dioraad een advies heeft uitgebracht. Voorlopig zal het kijkgeld van f 30,per jaar (alleen de commu nisten waren tegen) in twee termij nen worden geheven. Gezien het betrekkelijk kleine aantal toestellen (20.000) zouden anders de innings- kosten te hoog worden. Bij een ver dere ontwikkeling zal dit probleem nader bekeken worden. GEEN WET? De heer Bruins Slot vond het on juist dat een start van historische be tekenis niet bij wet wordt geregeld. Waarom moet het gehele televisie- bestel bij Algemene Maatregel van Bestuur worden geregeld? Minister Cals zei dat men de moei lijkheden niet moet onderschatten. Het is, naar zijn mening, niet waar dat een wet even snel tot stand kan komen als een A.M.v.B. Het duurt minstens en kele jaren voordat zo’n wet in het Staatsblad zal komen. Het cijfer zal waarschnlijk met twee cijfers geschre ven moeten worden. En ondertussen zou het tijdelijk bestel maar voortdu ren. In zijn uitvoerige rede heeft de A.R.- afgevaardigde zich dus verzet tegen de overheidsinvloed in de verschillende organen. Bij het bijzonder onderwijs blijft de Overheid buiten de organisatie, bij de PARIJS, 11 Maart Het debat in de Franse Senaat over de Parijse Ac coorden, dat met spanning wordt tege moet gezien, zal één of twee dagen la ter beginnen dan oorspronkelijk was vastgesteld. De debatten zullen, naar wordt verwacht, op 23 of 24 Maart be ginnen omdat de Senaat besloten heeft op 22 Maart eerst de begroting te be handelen. Het uitstel is gedeeltelijk het gevolg van acties van de tegen standers van de Duitse herbewapening, maar men verwacht niet dat de uitslag van het debat hierdoor merkbaar zal worden beïnvloed. De meeste Franse waarnemers me nen, dat de overeenkomsten van Parijs zonder meer zullen worden bekrach tigd ondanks de pogingen van hen, die een herbewapening van Duitsland willen vertragen. RECLAME, inister Cals is niet enthousiast reclame in de televisie, maar hij de h,( i wel onJUist om bij voorbaat uit ?eke,nis daarvan te ontkennen of e schakelen. De regering staat (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 11 Maart De uitspraken van de Kamer in dit televisie debat zijn beslissend voor de ontwikkeling van het komend televisie-bestel, zo zeide minister Cals vanmiddag bij de verdediging van zijn nota. Dat was dus min of meer een uitnodiging aan de volksvertegenwoordigers om met moties te komen, om zodoende de ingewikkelde knoop te kunnen doorhakken. De veelheid van opvattingen die men in dit debat heeft kunnen horen zal het niet gemakkelijk maken zo niet onmogelijk om tot een algemene uit spraak te komen. Zoals de zaken nu staan zal geen enkele motie van enig belang worden aangenomen met een overweldigende meerderheid van stem men. Voor „rechts” ligt er een kleine kans, mits er geen verdeeldheid heerst in de gelederen der K.V.P., A.R., en C.H.U. Deze fracties hebben van de K.N.P. geen steun te verwachten. En tot nu toe is het nog niet duidelijk hoe de S.G.P. zal reageren. Dit debat typeerde zich volgens de bewindsman door een typische Ne derlandse eenheid in verscheiden heid. Die eenheid is dan gericht te- g^n mijn voorstellen. Minister Cals is er van overtuigd dat geen van de verlangens die in dit debat zijn ge- uit kunnen rekenen op een uitge sproken meerderheid van de Kamer. Dat vond hij jammer, omdat hij een zo breed mogelijke steun wil heb ben voor de verdere ontwikkeling van de televisie. Stilletjes zal hij waarschijnlijk wel hopen op een ver werping van alle voorstellen. Dan kan hij rustig zijn plannen uitvoe ren. Natuurlijk heeft ook de Overheid een taak. Minister Cals zette dat uit voerig uiteen. En als de heer Bruins Slot (A.R.) bezwaren heeft tegen een overheidsgedelegeerde, dan is de be windsman bereid deze man te vervan gen door een ambtenaar van de minis ter, die alle vergaderingen kan bijwo nen. Dat is noodzakelijk. Al was het alleen maar uit financiële overwegin gen. Tientallen millioenen zullen de komende jaren in de televisie geïnves teerd moeten worden. Deze noodzake lijkheid wil echter nog niet zeggen dat de Overheid infiltreert in de vrije om roep. De heren Peters (K.V.P.) en Bruins Slot (A.R.) hebben het vertrouwen van de minister op enkele punten ge schokt. Waarom zijn zij wel voor een gezamenlijk programma, maar gaan zij niet met mijn opzet accoord?, zo vroeg minister Cals. Welk principe is er dan voor hen in het geding? Dat begreep hij niet. DE BILT, 11 Maart Droog weer met enkele overdrijvende wolkenvel den. Matige tot krachtige Oostelijke wind. Dezelfde middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 7.01 u., onder 18.40 u. Maan op u., onder 8.13 u. Alexander Fleming was een zeer bescheiden mens. Hij heeft zijn ont dekking van penicilline in 1928 lou ter geluk genoemd. Zelf heeft hij niet aan zijn ontdekking van peni cilline verdiend: Hij schonk het aan de gehele wereld. De rustige geleerde bezat een fabel achtig geheugen en een zeer grote werkkracht. Zijn liefhebberijen waren zwemmen en jagen. In de laatste ja ren van zijn leven rookte hij slechts weinig sigaretten meer, hoewel hij eens kettingroker was geweest. Slechts zelden gebruikte hij alcoholische dran ken. Zijn hand was in het laatste jaar bij het nemen van proeven nog even vast als toen hij pas twintig was en aan het begin van zijn carrière stond. De man, die een kleine school in Ayrshire (Schotland) heeft bezocht en een tijdlang voor een scheep vaartkantoor te Londen heeft ge werkt, was zo bescheiden, dat hij ROME, 11 Maart De Italiaanse Senaat heeft vanavond met ruime meerderheid de Parijse Accoorden bekrachtigd. De stemverhouding waS 139 stemmen voor en 82 tegen. Voor stemden de partijen van de rege* ringscoalitie, de neofascisten en de monarchisten. De communisten en linkse socialisten stemden tegen. De Verdragen zijn reeds goedgekeurd door de Kamer van Afgevaardigden. De stemverhouding daar was 333, voor, 215 tegen. Voor de stemming werd een aantal moties van de linkse zijde verworpen, waarin geëist werd, dat Italië r.cait Duitse troepen op zijn grondgebied zal toelaten, dat niet gevochten zal wor den aan de zijde van een land dat atoomwapens gebruikt, dat de huidige dienstplicht van achttien maanden niet verlengd zal worden en dat geen Italiaanse troepen buiten het land dienst zullen doen of vreemde troepen in Italië zullen worden toegelaten. Een motie van de neofascistische M.S.I., waarin verklaard wordt, dat alles in het werk moet worden gesteld om van de Westelijke geallieerden in tegrale, snelle en absolute intrekking van het vredesdictaat te verkrijgen, werd door de regering aanvaard als aan te bevelen. Bij het gebouw van de Senaat in Rome waren duizenden politieman nen, gewapend met machinepistolen, samengetrokken om te verhinderen, VETORECHT. Er is toch nog het veto-recht. Dat recht mag maar niet zo gehanteerd worden dat iedere omroeporganisatie zonder meer „neen” kan zeggen. Neen, er zitten twee zekeringen in. In de eerste plaats mag men het program ma slechts afwijzen als er principiële bezwaren zijn. En ten tweede moet men deze bezwaren schriftelijk formu leren ten behoeve van de beroepsin stantie. In zijn uitstekende rede had de heer Bruins Slot (A.R.) aan het begin van de middag er op gewezen dat het he lemaal zijn bedoeling niet is om iedere samenwerking af te wijzen. Maar dat moet een kwestie zijn van experimen teren en van vrijheid. Daarom had hij overwegende bezwaren tegen het al gemene programma van minister Cals. Zo’n programma bedreigt naar zijn mening een goede televisie-ontwikke- ling, want men zal niets anders kunnen uitzenden dan een akelige grootste ge mene deler. De heer Bruins Slot was een tegenstander van de dwaze ver heerlijking van het woord „algemeen”, i In de sfeer van onbekendheid zullen de programma’s worden uitgezonden. Dan is het nog altijd beter het niet met elkaar eens te zijn. Dat is in ieder geval goed Nederlands. Een diamant, aldus de heer Bruins Slot, flonkert in i zijn facetten. „Goede wijn behoeft geen krans. En zeker geen krans van bladeren van de dorre boom der grau we algemeenheid”. Een minimum zendtijd van 12 uur zal er zo spoedig mogelijk moeten ko men. Daar was de minister van over tuigd. En de kerkgenootschappen moe ten ook gelegenheid hebben om van de televisie te profiteren. Toch wilde hij niet af van de bepaling dat er al leen kerkdiensten met omlijsting uit gezonden mogen worden. Niet dat de Overheid moet uitmaken op welke wijze de kerken het Evangelie moeten vrengen. Maar als men deze bepaling te soepel hanteert dan zullen ook an dere geestelijke stromingen zendtijd vragen. Dat zou dan moeilijk gewei gerd kunnen worden. Maar meteen zou dat betekenen een ondermijning van het huidige omroepsysteem. ten ernstig protest tekende minister als aan tegen de woorden van mevr, lortamer de Wit (V.V.D.) dat het een senande en onrecht is om de V.V.D. geen kans te geven voor de televisie. 1 ls Seen sprake van onrecht, zo ant- oordde de bewindsman. Wie voldoet n eisen voor deelneming aan radio televisie krijgt een kans. Wie er ”„2n gebruik van maakt mag niet kla ren' Uat de V'V'D' zich dus organise- «WW

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1