Solidariteit Boodschap aan premiers een TWEEDE KAMER VOOR EN OVER DE TELEVISIE Amerikaanse troepen blijven als de W.E.U. een feit Aanvaardt Parijse Verdragen onvoorwaardelijk Enig schot in de Europese Landbouwgemeenschap w i f n L Oorlog bij de boven-Nijl Geen onenigheid tussen Dulles en Eden Rechtse meerderheid voor algemeen programma op vrijwillige basis IS Nieuwe Russische stad aan de Grote Oceaan LONDEN, 10 Maart. Radio Mos kou heeft vandaag omgeroepen dat de Russen een nieuwe stad aan de Grote Oceaan hebben gebouwd, die Wladiwo- stok heeft vervangen als eindpunt van de Transsiberische spoorweg. De radio beschreef de nieuwe stad, genaamd Nokhofka, als de Russische poort tot de Grote Oceaan en zei dat in de ha ven van deze nieuwe stad dozijnen schepen ligplaats kunnen kiezen. Waarschuwing van Churchill Maandag staking in diamantindustrie Opdracht voor het opstellen van een werk programma aan plaatsvervangend comité 1 r PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ministers confereerden in Parijs 8 Prinses Beatrix had een uitstekende nacht Minister Algera krijgt zijn emigrante nschip niet Minister Casey: Krachtig pleidooi van Pinay de BILT ZEGT: °9ere middagtemperaturen ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 3036 't. (ZIE PAGINA 1) V. S. OPNIEUW GEHEEL SOLIDAIR MET WEST-EUROPA de heer Wel- mevrouw Forta» den VRIJDAG 11 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord HET GAAT GOED. Intussen staat het er niet slecht voor met de Parijse Verdragen. Na de rati ficatie door West-Duitsland kan ver wacht worden dat Italië deze week nog de Verdragen met een ruime meerder heid zal bekrachtigen. Bovendien heeft Pinay in de commissie voor buiten landse zaken (zie elders deze pagina) een succes geboekt. UTRECHT, 10 Maart. Prof, dr J. F. Nuboer deelt met betrekking tot de toestand 'van Prinses Beatrix het vol gende mede: Prinses Beatrix heeft weer een uit stekende nacht gehad. De temperatuur is normaal. Indien zich geen bijzonder heden voordoen, zal geen verder com munique worden uitgegeven”. Prinses Marijke en prinses Irene hebben gister een bezoek gebracht aan haar zuster. DEN HAAG, 10 Maart De rege ring van de Verenigde Staten kan de vlagoverdracht van. het s.s. „Ameri can” niet toe staan. Amerika kan het vaartuig niet missen. Minister Algera zal zijn emigrantenschip dus niet kun nen kopen. In een brief aan de Twee de Kamer schrijft de minister van Verkeer en Waterstaat verder dat hij zich nader zal beraden omtrent de maatregelen die hij voor onze emi- grantenvloot zal moeten nemen. Tijdens de zitting maakte onze fo tograaf bovenstaande opname, waarop we v.l.n.r. zien: Mr Coops (3e Comm. Griffier); Mr A. C. de Ruyter (le Comm. Griffier); Mr L. G. Kortenhorst (Voorz.); Mr A. F. Schepel (Griff.); Mr G. M. A. M. Huigens (2e Comm. Griffier) ter wijl we voor de camera de kamer leden Dr J. Schouten en E. Ver meer zien. denkbeeld van de onderhandelingen met de Russen. Het voornaamste is Duitsland aan West Europa te verbinden en het de waarde van een duurzame overeen komst te laten voelen. Rusland zou de Westelijke wereld zonder oorlog over winnen als het Westen verdeeld zou zou zijn. Zonder een Duitse bijdrage zouden wij onszelf aan de Rijn moeten verdedigen. Tot slot las Pinay nog een brief van Churchill voor, waarin staat dat Engeland er grote waarde aan hecht dat Frankrijks plaats bij de interna tionale conferenties niet onbezet blijft. Als dat zou gebeuren, zou er gevaar bestaan, dat deze plaats door een andere natie werd bezet. De woorden van Pinay lieten niet na indruk te maken en de commissie wei gerde dan ook voorang te geven aan een motie van de Gaullist Vendroux, een zwager van generaal De Gaulle, waarin uitstel van de ratificatie werd gevraagd totdat Engeland en de Ver enigde Staten opheldering hadden ge geven over de houding t.a.v. de Saar- kwestie. Hiermee is het Gaullistische Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. qn Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), W Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. M. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: nosterbaan Le Cointre N.V., Goes Naast een betuiging van solidariteit kan deze brief van de Amerikaanse premier gezien worden als een poging om de ratificatie van de Parijse Ver dragen in Frankrijk en West-Duitsland gemakkelijker te maken. De boodschap bevat geen enkele verwijzing naar de kwestie van een Amerikaanse garantie van de regeling van de Saarkwestie. Dit zal wel met opzet gedaan zijn omdat elke officiële verklaring van de Verenigde Staten op dit punt onvermijdelijk argumen ten moeten geven aan de tegenstanders van de Verdragen in Frankrijk of West-Duitsland KHARTOEM, 10 Maart. In het ge bied van de boven-Nijl hebben twee stammen, die der Dinka’s en der Nuers, elkaar de oorlog verklaard en reeds twee dagen zijn ten Zuiden van Mala- kal bloedige gevechten gaande. De gouverneur van de provincie heeft de autoriteiten in Khartoem om troepenversterkingen gevraagd, tenein de uitbreiding van de stammenoorlog te voorkomen. Enige detachementen Soedanese strijdkrachten zijn reeds naar het gebied van de boven-Nijl on derweg. Volgens radio Moskou is het spoor wegstation van de nieuwe stad ver scheidene maanden geleden gereedge komen, terwijl een nieuw ziekenhuis thans in aanbouw is. SALT LAKE CITY, 10 Maart In de Amerikaanse staat Utah worden twee vliegtuigen vermist, die in totaal tien personen aan boord hebben. Men vreest dat de toestellen in de bergen van Utah zijn verongelukt. MELBOURNE, 10 Maart. De Au stralische minister van Buitenlandse Zaken, Casey, heeft vanavond ver klaard, dat hij geen pricipiële tegen strijdigheid ziet in de door minister Dulles en minister Eden afgelegde ver klaringen over de toestand rondom Formosa. Er is verschil in voorstelling en be nadering in de verklaringen van de beide ministers van buitenlandse za ken, maar beide wensen boven alles te vermijden, dat de huidige toestand overgaat in een actieve oorlog. geen programma’s uitzenden voordat dit programma is aangeboden aan de Algemene Programma Commissie. Wil deze commissie dit programma niet gebruiken voor een Algemeen Pro gramma dan kunnen de omroeporgani saties haar gang gaan. Er komt dus een algemeen programma, maar de ver schillende omroeporganisaties hebben daarin een veto. Het algemeen pro gramma neemt tenminste een kwart en ten hoogste de helft van de totale zendtijd in beslag. VERDEELDE P.v.d.A. Er was dus veel verschil van me ning. De P.v.d.A.-fractie hinkte in dit debat zelfs op drie gedachten. In één middag kwamen de heren Van Sleen, Stufkens en Goedhart daarvan getui gen. Eerstgenoemde steunde minister Cals nog het meest. Hij is voor de vrijheid en zelfstan digheid van de omroepverenigingen, maar deze gescheidenheid mag geen rem zijn voor de ontwikkeling van de televisie. Namens de gehele fractie kwam de heer Van Sleen verklaren dat het veto-recht van de omroepver enigingen in de samenstelling van het algemeen programma funest is voor de ontwikkeling van de televisie. Dan was er de heer Stufkens (ook P.v.d.A.), die sprak over de noodzaak van „ontmoeting en gesprek” in het algemeen programma. Deze doorbraak- man gruwelt er van dat onze cultuur getekend en verdiept wordt door de methode van de grootste gemene de ler. Hij voerde geen pleidooi voor een nationaal radiobestel in extreme zin, maar voor een algemeen programma, waarin alle levensovertuigingen tot him recht kunnen komen. Deze opvatting kon de derde socia listische spreker maar matig bekoren. Hij had weer een andere mening, n.l. een gehele nationale televisie-omroep. Eén grote staf, waarin culturele en technische krachten samenwerken. Hij sprak van de isolatiedrift der Rcoms-Katholieken en Gereformeer den. Elke zuil is naar zijn smaak te specifiek en te gericht van karakter. En al die zuilen leiden maar tot be- wustzijnsvereniging. Zo zagen we gebeuren dat de heer j Van Sleen ditmaal in grote lijnen de voorkeur gaf aan de omroepverenigin gen, boven een door de staat geleide nationale omroep en dat de heer Wel ter, die meestal niets van staats inmenging wil weten in principe voor stander is van de nationale omroep. Dat was een merkwaardige ontwikke- PARIJS, 10 Maart. Antoine Pinay, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, heeft er in de commissie van buitenlandse zaken van de Raad van de Republiek met klem op aangedrongen de Pa rijse Verdragen zonder enig nieu we voorwaarden of vertragende clausules te aanvaarden. Hij bestreed krachtig het amende ment, dat deze week door een andere commissie van de Franse senaat werd aangenomen, en dat de uitwisseling van de ratificatiedocumenten zou op houden totdat een Europese Gemeen schap zou zijn opgericht. Een dergelijk amendement zou een groot tijdverlies veroorzaken en twijfel wekken in het buitenland omtrent Frankrijks bedoe lingen. Pinay zei dat de bekrachtiging van de overeenkomsten niet uitgelegd Deze middag zijn ook de C.H. en da K.V.P. aan het woord geweest. Zij gin»* gen min of meer hand in hand tegeii het beleid van minister Cals in. Zoweït de heer Krol (C.H.) als de heer Pej. ters (K.V.P.) kwamen verklaren dat zij de voorkeur geven aan de samen-: werking van de omroepverenigingerj' op basis van vrijwilligheid. De veri* plichte „inbreng” van programma’s bijj de A.P.C. konden zij maar matig waarli deren. Maar als het die kant uitgaaf en als er een verplicht algemeen pro** gramma komt dan moet er een veto»: recht zijn. De heer Peters bespeurda een gebrek aan vertrouwen in de om-' roeporganisaties. Met klem verzette hij zich tegen een nationale omroep. Wat wij in ons land hebben is eert unicum in de wereld en wij bevinden ons daarmee in het klokhuis van de democratie. De televisie-ster van deze middag was ongetwijfeld mevrouw Forta» nier de Wit (V.V.D.). Haar optre- voor het televisie-doek vond waardering, de inhoud van haar re devoering zal overigens nog wel zwaar gehekeld worden. In ieder ge val bracht zij een verfrissende gees-? tigheid en snedigheid in dit vaalt dorre debat en dat was al veel ge wonnen. Ditmaal waren de heer Goedhart en de V.V.D. het roerend met elkaar eensi er moet een nationaal televisie bestel komen. Een programmastaf en een al gemeen programma. De vier staven, die de omroepverenigingen en de mi nister willen, betekenen een versnip pering van krachten en leiden tot een slecht programma. Waarom gaat de minister deze weg niet op? Hij wil wel, maar durft niet, aldus mevrouw Fortanier. AMSTERDAM, 10 Maart. Op de van- avond in de overvolle Doelenzaal te Amsterdam gehouden vergadering van fle Algemene Nederlandse Diamantbe- Werkersbond is met algemene stem den besloten Maandag 14 Maart de al gemene werkstaking te proclameren. ue staking zal meer dan 700 diamant- ™kers omvatten en, als de kleine justandigen die hierover morgen ?n beslissing zullen nemen ook het 850 neerleggen, stijgt dit aantal tot v?nn/eTbedrijf (tirma Slijper), waar- dat directie reeds had medegedeeld, „i ?IJ, ,e o.m. geëiste 6 procent niet ntui l?len en verder, dat de perso- werkeden. die Maandag niet op het Vnpfl„z,°?den verschijnen op staande morePntSrv ®n,ziin> zal de staking reeds Vrijdag 11 Maart» ingaan. dat w >ee? ander bedrijf (firma Mok), cent Ji di6 buldige lonen en de 6 pro- Werkwt betalen alsmede de 40-urige een nv k handhaaft, heeft de ANDB niet w„^enkomst gesloten en daar zal et worden gestaakt. KERKDIENSTEN. Niet meer dan 5 pCt van de totale zendtijd wordt toegewezen aan kerk genootschappen, voor het uitzenden van kerkdiensten. Verschillende afge vaardigden, o.a. dhr Krol (C.H.) von den dat de kerken zelf moeten weten hoe zij hun zendtijd wensen tc beste den. Natuurlijk zij moeten zich aan de zendtijd houden, maar de kerk is eigen rechter. Zij is geen vereniging. Zij moet zelf weten hoe zij het Evan gelie wil verbreiden. De Overheid heeft daar niets mee te maken. Het be grip „kerkdiensten” moet dan ook ver vallen. Geen der sprekers heeft zich verzet tegen reclame in de televisie. Men was een beetje huiverig en daarom drong men aan op voorzichtigheid. De heer Van Sleen (P.v.d.A.) heeft de minister verzocht niet vooruit te lopen op een definitieve uitspraak van de Kamer. Een voorlopige conclusie uit deze eerste debatmiddag is dat de christe lijke fracties voor een vrijwillige sa menwerking zijn. De heer Bruins Slot zal dit standpunt heden ongetwijfeld ook verdedigen. Rechts heeft de meer derheid in de Kamer, ais zij tenminste niet verdeeld is. Dus een verplicht al gemeen programma, samengesteld op vrijwillige bases. Het was een ingewikkeld debat door de verschillende standpunten. En het zal ingewikkeld blijven, want de Kamer bespreekt geen wetsont werp, maar een nota. Van amende menten kan dan ook geen sprake zijn. Maar minister Cals weet nu DEN HAAG, 10 Maart. Dat was een ongewone drukte in de Tweede Kamer. Drie grote televisiecamera’s brachten het gebeuren in ’s lands vergaderzaal in de Nederlandse huiskamer. Het was een Twee de Kamer voor en over de televisie: een unieke gebeurtenis. Het is ech ter de vraag of 15.000 a 20.000 televisie-bezitters dit evenement een succes hebben gevonden. Deze lange life-uitzending was wellicht iets te veel van het goede. Vooral omdat dit debat meer interessant dan spectaculair was. Men moet wel een heel geoefende luisteraar en poli tiek beoordelaar zijn om zulke debatten te kunnen volgen. Maar ge lukkig waren er nog mevr. Fortanier de Wit (VVD) en ter (KNP), die ongetwijfeld hebben geboeid. Het was overigens een debat, dat niet afweek van de duizenden voor afgaande debatten. De Kamer was vrij gauw gewend aan dit nieuwig- heidje. Aan het eind van de verga dering was de zaal even leeg als an ders en der gewoonte getrouw ver diepten vele volksvertegenwoordi gers zich in stukken, kranten of boe ken en zetten zij in de hoek van de Kamer een gezellige politieke kout op. In dit grote televisie-debat kwa men alle verschillen van mening voor die men zich kan indenken. Twee grote vragen rezen echter in dit debat: Moet er een nationale tele visie-omroep komen en hoe moet de zendtijd worden verdeeld? Tot nu toe is er geen spreker ge weest die het geheel eens was met het voorstel van minister Cals. Volgens het ontwerp televisie-be- sluit mogen de omroeporganisaties PARIJS, 10 Maart. Het ministerscomité voor Voedselvoorziening en land bouw van de organisatie voor Europese Economische Samenwerking, waarin de ministers van landbouw der 18 O.E.E.S.-landen zitting hebben, is gisteren en vandaag voor de eerste maal bijeen geweest. De besprekingen hadden be trekking op de plannen voor de vorming van een Europese Landbouwgemeen schap. Het comité heeft aan de plaatsvervangers der ministers opdracht gege ven voor Juni a.s. een werkprogramma op te stellen, dat uitgaat van de begin selen, die de in Juli 1954 te Parijs gehouden conferentie over de vorming van een Landbouwgemeenschap heeft geformuleerd. Zoals bekend is houden deze be ginselen het streven in naar stabili teit van de Europese markten voor agrarische producten, naar waarbor ging van de voorziening met agrari sche producten, naar een geregelde expansie van de productie en naar verhoging van de levensstandaard der Europese volkeren door afschaf fing van de douanerechten, die de handel in agrarische producten tus sen de Europese landen belemmeren. De plannen, die het ministercomité in de nabije toekomst wil verwezenlijken, voorzien hoofdzakelijk in een nieuwe confrontatie van het landbouwbeleid der verschillende regeringen en het on derzoeken van de mogelijkheden van coördinatie. Verder heeft het comité zich ten doel gesteld vast te stellen op welke wijze de distribuerende handel kan worden verbeterd. De plaatsvervangers der ministers hebben tevens de opdracht gekregen na te gaan, hoe een uitbreiding van de li beralisatie van de handel in voedings middelen en agrarische producten kan worden verwezenlijkt. Het ministerscomité heeft tot voor zitter dë Italiaanse minister van Land bouw en Visserij, prof. G. Medici, ge kozen, tot vice-president werden de mi nisters van Landbouw van België en Ierland benoemd. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruin'.ngen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissingen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. E BILT, 10 Maart Droog en zon lijk mist “Lde ochtend plaatse- ZwakVo laaghangende bewolking, lijke rinket matige wind uit Noorde- raturpn h,tlngen- Hogere middagtempe- en dan gisteren. WASHINGTON, 10 Maart In Londen, Parijs en Bonn heeft men met grote voldoening kennis genomen van een verklaring van Eisen hower, waarin de President van de Verenigde Staten duidelijk de Ame rikaanse politiek uiteenzet ten aanzien van de gewijzigde situatie in Europa. In een boodschap aan de premiers van de zeven landen, die de Parijse Overeenkomsten hebben getekend, sluit de President geheel weer aan op de politiek, die door de Verenigde Staten werd gevoerd, voordat de E.D.G. schipreuk leed. Het belangrijkste is wel de belofte dat de Amerikaanse strijdkrachten in Europa en ook in Duitsland zullen blijven als de Parijse Overeenkomsten over de Westduitse bewapening en de Europese eenheid zijn bekrachtigd. Naast deze garantie geeft de Presi dent nog de volgende verzekeringen: 1. De V.S. zullen in de N.A.V.O. werkzaam blijven en overleg plegen met de andere leden omtrent kwes ties van gemeenschappelijk belang, waaronder de omvang van de strijdkrachten van de onderschei dene N.A.V.O.-landen die ter be schikking van de opperbevelhebber in Europa gesteld zullen worden. L De V.S. zullen desgewenst met de Westeuropese landen overleg ple gen tot het uitoefenen van toezicht over de bewapening en het verhin deren van ongerechtvaardigde mi litaire voorbereidingen binnen de unie. Deze verklaring schijnt betrekking te hebben op de Franse vrees voor een ongecontroleerde Westduitse herbewa pening. 3. De V.S. zullen medewerken aan de ontwikkeling van de nauwst moge lijke samenvoeging van de N.A.V. O. toegewezen strijdkrachten in West-Europa, waaronder die welke door West-Duitsland zullen worden geleverd. 4. De V.S. zullen verder samenwer ken in het belang van de beveili ging van het Noordatlantische ge bied door het uitwisselen van ge gevens, mede betrekking hebben op het militaire gebruik van atoom wapens voor zover het congres hiervoor toestemming verleent. 5. De V.S. zullen iedere actie, van welke zijde dan ook, welke het on derling verband of de eenheid van de Westeuropese Unie bedreigt, be schouwen als een bedreiging van de veiligheid van de landen, die lid zijn van de Noordatlantische Ver- dragsorganisatie, welke een beraad slaging noodzakelijk maakt, in over eenstemming met de voorzieningen van het verdrag. bedrijf (firma Slijper), waar- dat 2y de j

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1