Toestand Europese integratie is niet gunstig Italiaanse Senaat Tumult Nederlaag van minister Suurhoff Tweede Kamer Monumenten van m over in Nederland mag doorvoering Westeuropese Unie niet vertragen Bonn door Eden Saarland gerustgesteld fee WAPENS IN GAZA neer m ATOOMONTPLOFFING 1955 Vredesvoorstellen van Nam II Amerika is tegen A rabisch V erdrag Straaljager stortte dicht bij ziekenhuis Het maken van A.B.C.- wapens Nederland Slagers zijn vrij in hun prijzen "Tl Ministers tot Tweede Kamer: H I Werkloosheid daalde Het gaat best met Prinses Beatrix weer Spoedig conferentie van Grote Drie? Verklaring over particulier initiatief was te platonisch Pinay vindt de kwestie onbelangrijk SB' 8 i Behandeling Gezondheidswet uitgesteld Na de blindedarmoperatie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND AUTO-ONGELUK IN KOREA: 38 DODEN Zes doden bij overval in Algerije Chili wijst Brits protest af DE BILT ZEGT: Weinig verandering. Parlementaire taal: moordenaar, verrader en saboteur Minimumpriisregeling geschorst 0^1 I Jgr 10e JAARGANG No. 3035 (ZIE PAGINA 5) Ds J. Karelse, Goes; Ds J. Kwast, maal gedaald. De algemene toestand is ...jijistanuscommiso.e van de Verenigde i i Gelukkig waren er nog de pro voosten, die zich in een lijn opstel den en de aanval van beide zijden opvingen. DONDERDAG 10 MAART 1955 Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.— p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord SCHELDWOORDEN Reeds eerder had een vechtpartij in de Italiaanse senaat gedreigd, toen.de communist Sereni de Chris- ten-democraat veldmaarschalk Mes- se, bevelhebber van de Italiaanse expeditiemacht in de Sowjet-Unie tijdens de oorlog een „moordenaar” van de Italiaanse soldaten noemde. Messe diende echter van repliek en noemde Sereni op zijn beurt een verrader en saboteur. ’s-GRAVENHAGE, 9 Maart De werkloosheid in ons land is in de loop van Februari weer gedaald. Aan het begin van de maand waren er 76.932 werkloze mannen, aan het eind van Februari was dit aantal gedaald tot 65.462. De bezetting van aanvullen de werken nam toe van 15.461 tot 18.383, zodat het aanbod van arbeids krachten in totaal met 8548 vermin derde. De normale seizoendaling be draagt in Februari 5000. Wat Zeeland betreft stonden eind Februari 1427 mannen als werkloos ingeschreven tegen 1925 bij het begin van die maand. De besprekingen over een eventuele economische conventie tussen beide partijen zijn vandaag wer in Parijs be gonnen. kleine karavaan muilezels, die dadels vervoerden, overvallen. Zes begeleiders van de kara- TOKIO, 9 Maart. De Noordkore- aanse minister van Buitenlandse Za ken, Nam II, heeft vandaag in een rede op de negende zitting van de opperste volkskamer te Pjongjang voorgesteld, dat Noord- en Zuid-Korea hun strijd krachten elk tot 100.000 man beperken. Voorts vroeg hij de Zuidkoreanen, alle verdragen met de V.S. op te zeg gen. Tenslotte verklaarde Nam II, dat zijn regering bereid is op een internationale conferentie over de eenwording van Korea te spreken. ZEEUWSCH DAGBLAD CAIRO, 9 Maart. De Amerikaanse Regering heeft het nieuwe Syrische- Egyptische accoord over de verdedi ging van Arabië afgekeurd. In een spe ciale memorandum aan de Syrische Re gering heeft Amerika gevraagd de ac tiviteit van de Arabische Liga te be perken tot het cultureel en sociaal ter rein. De Regering in Washington heeft als argument aangevoerd dat de Arabische Liga in haar huidge toestand te zwak is om de verantwoordelijkheid voor de verdediging van het Midden Oosten op zich te nemen of een militaire organi satie in het leven te roepen, aldus we ten Egyptische bladen te melden. SOESTDIJK, 9 Maart - Prinses Beatrix, die een blindedarmoperatie heeft ondergaan heeft een uitstekende nacht gehad. De temperatuur is bijna tot nor- Minister Suurhoff heeft de Kamer dus onderschat. Dat is altijd gevaar lijk als het gaat om principiële zaken. Hoewel hij trachtte eert eenheid van opvatting te suggereren vergat hij dat de rechtse fracties en de V.V.D. de zaak van de pariteit scherp zou blij ven stellen. Ik ben niet doctrinair op dit gebied, zo heeft de minister uitge roepen. Niet het belangrijkste is wie de volksgezondheid behartigt, maar hoe het gebeurt. Natuurlijk heeft de Overheid een belangrijke taak. Dat blijkt wel uit het feit dat de minister tegenover de Kamer verantwoordelijk is. Een ideologische grondslag is bij mij niet aanwezig, vervolgde de bewinds man. „Ik ben geen aanbidder van de staatsalmacht”. Wat de lagere publiek rechtelijke organen of het particulier initiatief „goed” kunnen doen daar is geen taak voor de staat. Primair gaat het om de hulp aan de lijdende mede mens. Het is goed dat dit kan geschie den in de eigen geestelijke sfeer van de patiënten. Een onderlinge strijd UTRECHT, 9 Maart. Vanmiddag omstreeks half een is een „Thunder- jet F 84” van de Koninklijke Lucht - mach op een weiland in de buurt van het homoepathische ziekenhuis te Utrecht neergestort. De reserve-ser geant vlieger C. Rog uit Scheveningen kwam om het leven. Het toestel was afkomstig van de vliegbasis Eindhoven. Toeschouwers za gen het vliegtuig laag over het centraal militair hospitaal en daarna tussen een rusthuis en het ziekenhuis vliegen, waarna het zich in een weiland op een afstand van 100 meter in de drassige bodem boorde. Het vliegtuig vloog niet in brand, maar sloeg vier meter in de grond. De vleugel vond men overal in brokken terug. dering tijdelijk moest schorsen. Er vielen verscheidene klappen. Het was de communist Sereni, die ’t tumult veroorzaakte. Hij beschreef de Italiaanse generaals uit de twee de wereldoorlog n.l. als „vergane-lij ken van het fascisme, die weer tot leven waren geroepen”. Dat was te bar en de neo-fascis- ten en monarchisten sprongen op van hun zetels en renden naar de banken van hun opponenten. De communisten, ook niet van gisteren, openden onmiddellijk een tegenaanval. De weigering van de Franse Assem- blée, zo lezen we verder in deze Me morie van Antwoord, om het E.D.G.- Verdrag te behandelen, betekende de afbreking van een ontwikkelingslijn die steeds door de regeringen van de zes Europese landen was gevolgd. Niets wijst er echter op dat Frankrijk tot deze ontwikkelingslijn zal terug keren. Een van de deelnemende landen is dus op het ogenblik nog steeds niet bereid zeggenschap en verantwoorde lijkheid over te dragen aan een supra nationaal lichaam. Men bewijst de zaak van de Euro pese samenwerking geen dienst als men deze toestand van het ogenblik onderschat. Nu echter deze supranationale op lossing niet meer mogelijk blijkt, vindt de Nederlandse regering het verstan- s nu ue Naties bekijkt de wapens en de munitie, welke door de Israëlische troepen na het incident te Gaza zijn achtergelaten. Rechts ziet men een Egyptisch Officier met een handgranaat. Zoals men weet werden door dit incident 39 Egyptenaren en 8 Israëlieten gedood. Dit is een opname van de grootste experimentele atoom-ontploffing, wel ke tijdens de proefnemingen in Nevada heeft plaatsgevonden. De explosie, welke werd teweeg gebracht boven op een toren van 160 meter veroorzaakte een lichtflits welke zichtbaar was in zes verschillende staten van de V.S. in een kring van 1200 kilometer. Deze foto werd gemaakt vanaf de top van de berg Charleston, welke 85 kilometer van de „plaats des onheils” verwijderd ligt, met behulp van een lens met een brandpunt-afstand van 80 cm, en vijf seconden na de explosie. SEOEL, 9 Maart. In Korea heeft zich vandaag nabij Soewon, op onge veer 20 kilometer ten Zuiden van Se oel, een autobus-ongeluk voorgedaan waarbij 38 personen om het leven zijn gekomen en 17 personen werden ge wond. Volgens de politie is het ongeluk te wijten aan onvoorzichtigheid van de chauffeur. De autobus is van een brug afgereden. In een soortgelijk ongeluk zijn Dinsdag ten Noordoosten van Seoel 21 personen om het leven gekomen. BATNA (Alegerije), 9 Maart Vandaag is in het gebied Biskra (Al gerije) een kleine karavaan muilezels, Arabische begeleiders van de kara vaan, die zich teweer stelden, werden gedood. Acht ezels en hun last werden door de overvallers meegevoerd. tussen particuliere organisaties en overheid zou echter vernietigend zijn voor de volksgezondheid. COMPROMIS. Eigenlijk, zo had dr Mol gezegd, zou- den in de adviesorganen alleen ver- tegenwoordigers van het particulier initiatief moeten zitten. Wat heeft de minister aan een advies van zijn eigen mensen? Tegen deze gedachte verzette de minister zich. Zo’n advies zou toch naar de verschillende overheidsinstan- tiet moeten. Neen, het komt aan op een goed samenspel. Vier jaar lang in 29 vergaderingen heeft een com missie het hoofd gebroken over de sa menstelling van de Centrale Raad. Daar is dit compromis gevonden. Dr Mol (K.V.P.), die ook in de commissie zat heeft zich daarmee accoord ver klaard. Nu er binnenskamers zo lang over dit moeilijke punt onderhandeld is vindt de minister het niet nodig om van het advies af te wijken. Maar bo vendien staat hij achter de oplossing. Het gaat in de Centrale Raad niet om touwtrekken, maar om samenspel. De minister vond het spijtig dat de amen dementen zo spoedig zijn ingediend, omdat het dan moeilijker voor hem is om zijn tegenstanders te overtuigen. De replieken droegen een nogal ver zoend karakter. Dr Mol (K.V.P.) had waardering voor het standpunt van de minister. In de wettelijke regeling zag hij grote mogelijkheden. Minimum eis voor slagen is de pariteit. Dat heeft de particuliere organisatie verzekerd. Hij had wel een voorbeeld voor een ge brekkige samenwerking tussen over heid en de particuliere organen. De Kruisverenigingen worden n.l. niet in staat gesteld een behoorlijk technisch apparaat op te bouwen. Evenals de heren Zegering Hadders (V.V.D.v. de Wetering (C.H.), Fokkema (A.R.) had hij alle waardering voor het werk van de Overheidsinstanties. Na het sombere begin van Dinsdag vond de minister deze uitspraak een lichtpunt. In grote lijnen zijn er geen verschillen van diepgaande aard. Wel zijn er enige accentverschillen. Tot zo ver ging het goed. Maar toen hij ver klaarde schorsing van de beraadslaging te vragen als het amendement Mol over de pariteit in de Centrale Raad zou worden aangenomen was de Ka mer in het geheel niet meer overtuigd. Enerzijds zegt de minister geen ge vecht tussen particuliere organen en de overheid te begeren. Als het gaat om een daad is hij afwijzend. Zo vond de Kamer de verklaring van minister Suurhoff ten gunste van het particulier initiatief te platonisch om overtuigend te zijn. En dat leidde tot de nederlaag van deze bewindsman, die een goede redevoering had, maar die zich vergiste in de hardnekkigheid van de Kamer. PARUS, 9 Maart. De ministers van Buitenlandse Zaken van Frankrijk, Sroot-Brittannië en de Ver. Staten zul len voor 1 Juli bijeenkomen ter bespre king van een groot aantal kwesties. De plaats van de samenkomst en de juiste datum van de conferentie zijn nog niet bekend. Waarschijnlijk zal o.m. worden ge sproken over de algemene verkiezingen die volgend jaar in Vietnam zullen moeten worden gehouden volgens de bepalingen van de overeenkomst van Genève. Medewerkers: J. A van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen Terneuzen; Ds J. Karelse Goes; Ds J. Kwast, Vlissingen; J. Laport Goes; J. Lodder, Vlissmgen; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; A. H. S. Stemerding, Souburg; R. Zuidema, Goes. zo goed als maar gewenst kan worden. Dit heeft de behandelende geneesheer prof, dr J. F. Nuboer meegedeeld. SANTIAGO, 9 Maart Chili heeft een Brits protest tegen de vestiging van een nieuwe Chileense vlootbasis op het eiland Deception (in het Zuid poolgebied) van de hand gewezen, al dus is te Santiago vernomen. DE BILT, 9 Maart. Op de meeste plaatsen droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordoostelijke wind. ROME, 9 Maart. De be handeling door de Italiaanse Senaat van de Parijse accoor- den is nu niet bepaald rustig verlopen. De Italiaanse linkse en rechtse senatoren vlogen el kaar vanmorgen op een derge lijke wijze in de haren, dat de voorzitter Merzagore de verga- DEN HAAG, 9 Maart In de Me morie van Antwoord aan de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot goed keuring der Parijse Accoorden deelt de regering mee, dat zij zich indertijd tijdens de besprekingen te Londen in beginsel bereid heeft verklaard een verklaring af te leggen, dat zij van het recht tot het vervaardigen van ABC- (Atoom-bacteriologische en che mische) wapens afstand zou doen. Toen echter het afleggen van zulk een verklaring niet nodig bleek om de be sprekingen tot een goed einde te bren gen, is zij daartoe niet overgegaan. Zij beschouwt de bereidverklaring thans als vervallen. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. on Tel. 2438 (b.g.g. voor redactie voor advert, enz. 2970), 24 Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. Telef. 326; Middelburg: Korte Knordstr. 35. Tel. administratie oq09 Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DEN HAAG, 9 Maart De regering meent, dat met de behandeling van het wetsontwerp tot goedkeuring van de Parijse Accoorden in de Staten-Generaal niet moet worden gewacht totdat Frankrijk en Duits land de Verdragen hebben aangenomen. Als de Tweede Kamer met de behandeling wacht tot de ratificatie-procedures in Frankrijk en Duits land zijn voltooid, zou Nederland de inwerking treding der Accoorden niet onbelangrijk vertragen. Aldus deelt de regering mee in de Memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer over de Parijse Accoorden. dig te streven naar een zo innig moge lijke samenwerking in niet supranatio naal verband. Vandaar de grote aarze ling van de regering om de West-Euro- pese Unie te maken tot het kader, waarin een verdere Europese „inte gratie” in supranationale vorm zou moeten worden nagestreefd. Het is immers noodzakelijk dat economische en politieke integratie gelijktijdig haar beslag krijgt. Evenwel zal de regering zich niet verzetten tegen integratie in beperkt verband. ALLEEN CONTROLE. Met nadruk wordt er in de Memorie van Antwoord op gewezen, dat de West-Europese Unie zich zal onthou den van al die taken, die thans door de N.A.V.O. worden verricht. De West-Europese Unie zal geen com mandostructuur dragen en ook niet in tegratie van strijdkrachten tot stand brengen. Voor wat het militair terrein betreft beperkt zij zich alleen maar tot een controle op de bewapening en de omvang van de strijdkrachten van haar leden. De beslissing van het uitzenden van Nederlandse militairen naar het bui tenland berust alleen bij de Neder landse regering, evenals deze regering beslist over de legering van vreemde troepen op ons grondgebied. Wat de controle op de bewapening betreft is het onjuist te denken dat Engeland buiten deze controle zal val len. Immers de voorraden bestemd voor de Engelse strijdkrachten op het vaste land vallen wel degelijk onder het toezicht. Engeland is slechts aan gedeeltelijke controle onderworpen. Dat het land wel deelneemt aan de vol ledige controle is geen bezwaar. Hier van gaat immers een stabiliserende invloed uit. Nederland is het niet met Frankrijk eens, dat het leger nationaal moet blijven en dat de bewapening aan de nationale zeggenschap wordt onttrok ken. Tenslotte wordt opgemerkt, dat vol doende oefengelegenheid een van de nijpendste problemen zal worden van de Westelijke inspanning. ’s-GRAVENHAGE, 9 Maart Met ingang van heden is elke slager vrjj zijn Prijzen zelfstandig te calculeren. In de Staatscourant van vandaag is een be sluit gepubliceerd, waarbij de minl- mumprijsregeling voor slagers wordt geschorst. Enige jaren geleden heeft het Be drijfschap voor vee en vlees een verordening uitgevaardigd, volgens welke de slagers, met behoud van verantwoorde concurrentiemoge lijkheden, verplicht zijn over een tijdvak van tenminste een half jaar zodanig te calculeren, dat hun to tale verkoopopbrengsten minstens gelijk zijn aan hun inkopen, ver meerderd met hun bedrijfskosten. St medewerking van de landelijke lagersorganisaties zijn daarop door oet ministerie van Economische aken bij de plaatselijke slagers- ombinaties stappen gedaan, tenein- ®.te, bereiken, dat de minimum- Pnjsafspraken, die tot prijsverstar- mg leiden, zouden vervallen. In ve- p piaatsen is dit gebeurd, doch in aantal gevallen hebben de ge- •®enhjke slagers gemeend een mi- houd^'Prijsregeling te moetenaan~ Aangezien worden de r Woorde DEN HAAG, 9 Maart Minister Suurhoff heeft vanmiddag in de Tweede Kamer een pijnlijke nederlaag geleden. En voor een groot deel was dit zijn eigen schtfld, omdat hij te optimistisch zijn kansen over de aanneming van de Gezondheidswet had berekend. Er was gisteren nog al critiek geleverd op de samenwerking tussen het particulier initiatief en de overheid op het gebied van de volksgezondheid. Alle fracties uitgezonderd de P.v.d.A. en C.P.N. hadden meer armslag vooral van financiële aard voor de particuliere organen gevraagd. Minister Suurhoff beging echter de fout af wijzend te staan tegenover het amendement Mol (K.V.P.) om in de Centrale Raad voor de Volksgezondheid evenveel vertegenwoordigers van het parti culier initiatief als van verschillende overheidsorganen op te nemen. Dit amendement was uiteraard een onderdeeltje in de algemene principiële critiek. De afwijzende houding van de bewindsman was ontstellend, omdat hij in de stukken zich niet afkerig had getoond van een iiarticuliere samen stelling. Maar deze gedachte wilde hij persé niet vastleggen in de wet. Deze houding bracht de seinlamp van de meerderheid der Kamer op rood. Als hij dit bescheiden amen- dementje niet wil, betekent dit dan niet dat hij ondanks alle woorden toch de voorkeur geeft aan de over heidstaak op het terrein van de volksgezondheid? Het is begrijpelijk dat deze vraag ging leven. Minister Suurhoff had reeds in eerste instan tie met grof geschut gewerkt, zodat hij niet anders kon doen dan ten slotte te verklaren schorsing van de beraadslaging te vragen als het amendement zou worden aangeno men. Het werd aangenomen en wel met 4726 stemmen. Tegen waren de socialisten en de communisten. En de schorsing van het debat werd daarmee een feit. LONDEN, 9 Maart De Britse mi nister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, heeft een uitspraak gedaan in het conflict dat plotseling was gerezen tussen Duitsland en Frankrijk over het Saaraccoord. De verklaring van de minister kwam hier op neer, dat Engelands toezeggingen aan Frankrijk over Saarland zijn ach terhaald door de Frans-Duitse Saar- overeenkomst van vorig jaar. Eden zei, dat Engeland de op ’n vredesconferen tie door Frankrijk, Duitsland en de Saarlanders vcorgestelde oplossing zal steunen. De verklaring van Eden heeft veel op het eiland Deception (in het Zuid- De Franse premier, Pinay, heeft zich intussen niet erg druk gemaakt over de Brits-Amerikaanse waarborgen aan Frankrijk betreffende Saarland. Hij legde in een vergadering van het Kabinet meer de nadruk op het belang van bevredigende economische betrekkingen tussen het Saargebied er Frankrijk. deze afspraken in strijd geacht met het streven van regering om een vrije, verant- 2 concurrentie te bevorderen, onmidrtlu .^"^umprijsregeling met Aan llljke mgang geschorst. gPT1 commissie bedrijfsregelin gen Verz°cht advies uit te bren- nium Ve - optreden tegen deze mini- m Sibfisen op grond van ■-

Zeeuwsch Dagblad | 1955 | | pagina 1